Jak kupić akcje Alibaba (2024)? – inwestowanie w Alibaba

Czy chcesz kupić akcje Alibaba? Alibaba jest często uważana przez wiele osób za chiński Amazon. W tym artykule można przeczytać wszystko o mocnych i słabych stronach inwestowania w akcje Alibaba oraz zapoznać się z najnowszymi informacjami o cenach akcji.

Jak kupić akcje Alibaba?

Alibaba jest nadal największą firmą e-commerce w Chinach, co sprawia, że kupowanie akcji Alibaba jest interesujące. W poniższym przeglądzie możesz bezpośrednio zobaczyć, u których maklerów giełdowych możesz inwestować w akcje Alibaba:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Alibaba bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Alibaba przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Jaka jest obecna cena akcji Alibaba?

Czy jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Alibaba? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, jak zachowują się akcje Alibaba. Co więcej, możesz rozpocząć handel akcjami Alibaba bezpośrednio za pomocą przycisków kupna i sprzedaży.

Informacje o firmie Alibaba

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o firmie Alibaba.

Analiza akcji Alibaba

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji Alibaba ważne jest, aby dokładnie przeanalizować akcje. W poniższym przeglądzie można zobaczyć, jak Alibaba rozwijała się w minionym okresie.

Ceny akcji Alibaba w ciągu ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Alibaba z ostatnich 5 dni:

Jaka będzie cena akcji Alibaba w 2024?

Czy jesteś ciekawy, co według analityków zrobi Alibaba w 2024 i kolejnych latach? Połączyliśmy przewidywania analityków z danymi z Alpha Vantage. Należy pamiętać, że liczba ta jest jedynie prognozą trendu cen akcji Alibaba i że prognoza ta niekoniecznie musi się spełnić.

Jakie są mocne strony akcji Alibaba?

Lider rynku

Alibaba jest liderem rynku w Chinach; firma jest nadal największą firmą e-commerce w kraju. Rośnie jednak konkurencja ze strony firm takich jak JD.com i Tencent.

Szeroki zakres produktów

Alibaba oferuje szeroką i zróżnicowaną gamę produktów, co czyni firmę bardziej stabilną. Gdy dany rynek osiąga słabe wyniki, zyski z innego rynku mogą to zrównoważyć. Duży asortyment produktów zmniejsza ryzyko biznesowe Alibaby.

Oprócz handlu elektronicznego Alibaba jest również aktywna w zakresie przetwarzania w chmurze, mediów cyfrowych i rozrywki.

Rynki wschodzące

Chiny doświadczają silnego wzrostu gospodarczego. Kilka dekad temu Chiny były bardzo biedne, a ludzie umierali z głodu. Obecnie Chiny nie są już postrzegane jako kraj rozwijający się. Siła nabywcza przeciętnego Chińczyka jest wysoka i prawie każdy ma dostęp do Internetu. Dobrobyt w kraju wciąż rośnie, a wraz z nim liczba zamożnych chińskich konsumentów będzie tylko rosnąć.

Oczywiście Alibaba może bardzo skorzystać na tym trendzie. Alibaba jest chińską firmą, która doskonale zaspokaja potrzeby chińskich konsumentów. Czy uważasz, że wzrost gospodarczy w Chinach będzie kontynuowany? W takim razie zakup akcji Alibaba może być zdecydowanie atrakcyjny.

Należy jednak pamiętać, że wzrost gospodarczy w Chinach spowalnia. Może to wpłynąć na zmiany cen akcji Alibaba.

Alibaba przynosi zyski

Wiele firm technologicznych nie jest rentownych. Jednak Alibaba udaje się osiągać zyskowne wyniki: na przykład w 2022 roku zarobiła 6 miliardów dolarów zysku.

Ponadto Alibaba wyróżnia się innowacyjnością: na przykład pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji i dużych zbiorów danych, co może przyczynić się do przyszłego wzrostu.

Ekspansja międzynarodowa

Alibaba koncentruje się nie tylko na rynku chińskim. Przykładowo, firma posiada duże centrum dystrybucyjne w Belgii, co pozwala jej szybko dostarczać produkty na terenie Europy. Może to pomóc Alibabie zbudować silną pozycję za granicą, co może mieć pozytywny wpływ na jej rentowność.

Co więcej, rośnie również popyt na europejskie produkty w Chinach. Dzięki międzynarodowemu centrum dystrybucji Alibaba może wysyłać produkty z powrotem na rynek chiński. Dzięki temu Alibaba może również zarabiać na sprzedaży europejskich produktów w Chinach.

Czy uważasz, że Alibaba stanie się popularna również w Europie? W takim razie zakup akcji Alibaba z pewnością może być interesujący.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Alibaba?

Wpływ chińskiego rządu

Chiński rząd wprowadził rygorystyczne przepisy dotyczące handlu elektronicznego, które coraz bardziej utrudniają Alibabie prowadzenie działalności. Na przykład Alibaba została ukarana grzywną w wysokości 2,75 miliarda dolarów za naruszenie przepisów antymonopolowych. IPO Ant Group również zostało zablokowane, a Jack Ma nawet zniknął na jakiś czas z oczu opinii publicznej.

Niedawno rząd otrzymał wiele złotych akcji w firmach, w których Alibaba jest aktywna. Daje to chińskiemu rządowi większy wpływ na działalność firmy, co nie jest korzystne dla inwestorów.

Sytuacja geopolityczna

Chiny mają wiele konfliktów z Ameryką w związku z taryfami handlowymi. Pogorszenie stosunków międzynarodowych może mieć silny wpływ na kurs akcji Alibaby. Dlatego ważne jest, aby monitorować stabilność polityczną przed zakupem akcji Alibaba.

Ameryka grozi nawet wycofaniem Alibaby z giełdy, jeśli firma nie zezwoli na audyty przeprowadzane przez wiarygodnych księgowych. Wykluczenie utrudni zagranicznym inwestorom inwestowanie kapitału w Alibabę, co może jeszcze bardziej obniżyć cenę akcji.

Spadający wzrost gospodarczy

Po latach imponujących wyników chińska gospodarka wydaje się ochładzać. Pod presją wielu blokad związanych z COVID, gospodarka osiąga gorsze wyniki. Utrudni to Alibabie dalszy rozwój. Ponadto populacja Chin kurczy się, co zmniejsza potencjalny rynek dla Alibaby.

Przepisy lokalne

Alibaba nie zawsze przestrzega lokalnych przepisów. W Europie Alibaba nie egzekwuje prawidłowo praw klientów. Może to prowadzić do grzywien i utraty reputacji, co spowalnia rozwój firmy poza Chinami.

Ograniczona władza

Jako udziałowiec masz ograniczoną władzę w Alibaba. Struktura jest skomplikowana, co oznacza, że drobni akcjonariusze nie mają praktycznie żadnego wpływu. Alibaba nie posiada komitetu ds. rozstrzygania sporów, co oznacza, że nie jesteś chroniony jako właściciel akcji.

Problemy związane z kompatybilnością

Nie wszystkie oddziały Alibaba są rentowne. W chwili pisania tego tekstu Alibaba zarabia wszystkie swoje pieniądze na działalności e-commerce, które są następnie wykorzystywane do wspierania nierentownych działów chmury, mediów cyfrowych i innowacji.

Fakt, że dział przetwarzania w chmurze jest nierentowny, jest niezwykły. W Amazon działania związane z przetwarzaniem w chmurze są w rzeczywistości najbardziej dochodowe.

Konkurencja

Konkurencja jest również ważnym punktem, na który należy zwracać uwagę. Istnieje wiele alternatyw dla platformy takiej jak Alibaba. Najbardziej znanym przykładem jest oczywiście gigantyczny Amazon. Jednak we wszystkich krajach istnieją również lokalne platformy, z którymi Alibaba będzie musiał konkurować.

Alibaba stoi również w obliczu rosnącej konkurencji w Chinach. Na przykład JD.com i Pinduoduo rozwijają się szybciej niż Alibaba. Dopiero okaże się, czy Alibaba zdoła utrzymać swoją dominującą pozycję.

Jeśli uważasz, że Alibaba może wytrzymać konkurencję i pozostać kilka kroków do przodu, to inwestycja w akcje Alibaba z pewnością może być dobrym pomysłem.

Jacy są najwięksi konkurenci Alibaba?

  • JD.com: Jest to druga co do wielkości firma e-commerce w Chinach po Alibaba. JD.com rośnie obecnie stosunkowo szybciej niż Alibaba, dlatego też jej akcje osiągają lepsze wyniki na giełdzie. JD.com jest częścią Tencent.
  • Amazon: Amazon nie konkuruje z Alibabą w Chinach, ale robi to w pozostałej części świata. Amazon jest zatem silnym konkurentem w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie Alibaba stara się zdobyć udział w rynku.
  • Pinduoduo: To kolejna chińska firma e-commerce, w której kontakty społeczne odgrywają ważną rolę. Użytkownicy mogą wspólnie kupować większe ilości produktów po niższej cenie.

Jak inwestować w akcje Alibaba?

W Alibabę można inwestować za pośrednictwem niemal każdego brokera. Akcje chińskiej spółki Alibaba są notowane zarówno na giełdzie w Hongkongu, jak i w Nowym Jorku. Dla większości międzynarodowych inwestorów korzystniejszy będzie zakup akcji na giełdzie nowojorskiej.

Aby kupować i sprzedawać akcje Alibaba, potrzebujesz konta u wiarygodnego brokera. Jesteś ciekawy, który broker jest dla Ciebie najlepszy? Zapoznaj się z naszym porównaniem najlepszych brokerów:

Po otwarciu konta można złożyć zamówienie na akcje. Można to zrobić, przechodząc do akcji Alibaba za pomocą funkcji wyszukiwania. Tutaj możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów zamówień:

  • Zlecenie rynkowe: natychmiastowe otwarcie inwestycji po obowiązującej cenie.
  • Zlecenie z limitem: otwarcie inwestycji po wybranej cenie.

Po złożeniu zamówienia zostanie ono wysłane na giełdę w ciągu kilku sekund. Powodzenia z inwestycją w Alibaba!

O firmie Alibaba

W 1999 roku Jack Ma założył stronę internetową Alibaba.com. Zrobił to, aby połączyć chińskie firmy z zagranicznymi nabywcami. W 2003 r. Ma rozszerzył działalność firmy, tworząc internetowy rynek Taobao. Ten rynek znajduje się w pierwszej dwudziestce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie.

Firma znana jest jako Alibaba Group. Strony internetowe Alibaba Group są popularne: 60% wszystkich dostaw paczek w Chinach odbywa się za pośrednictwem ich strony internetowej.

Alibaba jest dla hurtowników i konsumentów

Alibaba obsługuje miliony hurtowników na całym świecie. Oczywiście firma ma również wielu konsumentów jako klientów. Konsumenci mogą kupować produkty bezpośrednio za pośrednictwem platformy AliExpress po niskich cenach.
Inwestowanie w Alibaba

Sklepy Hema należące do Alibaba

Hema to nazwa supermarketów o powierzchni około dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych otwartych przez Alibabę. Konsumenci używają aplikacji Hema do skanowania artykułów spożywczych, za które następnie płacą za pomocą Alipay.

O Jack Ma

Jack Ma jest znanym chińskim przedsiębiorcą, który sam założył Alibabę. Co ciekawe, Jack Ma pracował jako nauczyciel języka angielskiego, zanim założył Alibabę.

W 2019 roku Jack Ma ustąpił ze stanowiska w firmie, aby skupić się bardziej na Fundacji Jacka Ma, która wspiera edukację, przedsiębiorczość i środowisko.

Jakie oddziały ma Alibaba?

  • Handel elektroniczny: Handel elektroniczny odpowiada za większość przychodów Alibaba.
  • Alibaba Cloud Computing: Firma inwestuje miliardy w chmurę obliczeniową i obecnie obsługuje 25 centrów danych Alibaba Cloud. Oczekuje się, że innowacyjne technologie AI poprawią wydajność.
  • Media cyfrowe i rozrywka: Alibaba jest właścicielem usługi hostingu wideo Youku i usługi strumieniowego przesyłania muzyki Xiami w Chinach.
  • Inicjatywy innowacyjne i inne: Jack Ma wierzy, że większość zadań może zostać zautomatyzowana w przyszłości. Dlatego też firma intensywnie inwestuje w AI.

Czy warto inwestować w akcje Alibaba?

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami inwestowania w Alibabę możesz zastanawiać się, czy samodzielne inwestowanie w akcje Alibaby jest mądrym posunięciem. Głównym ryzykiem związanym z inwestowaniem w Alibabę pozostaje niestabilny chiński rząd. Na przykład w 2020 r. chińskie organy regulacyjne wstrzymały IPO Ant Group, co jest również niekorzystne dla Alibaby: Alibaba posiada 33% udziałów w Ant Group.

Pomimo konfliktów z chińskim rządem, Alibaba nadal jest liderem rynku e-commerce. Konkurencja wydaje się jednak nadrabiać zaległości, co sprawia, że ważne jest, aby mieć oko na wyniki JD.com i innych firm.

Pomimo pozytywnych wyników w segmencie e-commerce, w firmie występują problemy. Działy Alibaba Cloud, Digital Media and Entertainment oraz Innovation Initiatives są nierentowne. Zyski działu e-commerce są wykorzystywane do utrzymania tych działów.

Inwestowanie w akcje Alibaba nie jest zatem pozbawione ryzyka. Rozsądnie jest uważnie śledzić nowe przepisy antymonopolowe w Chinach. Jeśli chiński rząd spróbuje osłabić silną pozycję Alibaby, może to wywrzeć presję na cenę akcji.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *