Jak kupić japońskie akcje? - inwestowanie na japońskim rynku akcji (2023)
Rynek kraju kwitnącej wiśni jest trzecim co do wielkości rynkiem na świecie zaraz po Ameryce i Chinach. Pomimo wielkości japońskiego rynku akcji obcokrajowcy podchodzą do niego z dystansem, aczkolwiek w niedalekiej przyszłości sytuacja może ulec zmianie. W tym artykule omawiam szczegółowo, jak i gdzie kupować japońskie akcje.
Gdzie kupić japońskie akcje?
Na chwilę obecną wielu brokerów pośredniczy przy inwestycjach w japońskie akcje. W poniższym przeglądzie dowiesz się, jacy brokerzy umożliwią ci inwestowanie w Japonii:
Broker | Informacje | Recenzja |
---|---|---|
Kupuj Akcje japońskie bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać. | ||
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Akcje japońskie! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze. |
Jak inwestować w Japonii?
Opcja 1: inwestowanie na japońskim rynku akcji
Jednym ze sposobów jest bezpośrednie inwestowanie na japońskiej giełdzie. Ze względu na niskie zainteresowanie ciężko uzyskać informacje na ten temat . Trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy brokerzy oferują opcję inwestowania na japońskim rynku akcji.
Opcja 2: inwestowanie poprzez amerykański rynek akcji
Największe japońskie spółki można znaleźć również na amerykańskiej giełdzie. Ta opcja jest więc najłatwiejsza dla większości inwestorów.
Opcja 3: inwestowanie za pomocą ETF
Jeśli chcesz zainwestować w japoński rynek akcji, możesz rozważyć ETF. ETF to instrument inwestycyjny służący do śledzenia indeksu. Dzięki ETF możesz inwestować w wiele akcji jednocześnie, co pozwala Ci korzystać ze średniej stopy zwrotu na japońskim rynku akcji. Przykłady ETF-ów, w które możesz zainwestować to:
- iShares Core MSCI Japan: ten ETF jest notowany na giełdzie w Amsterdamie i zawiera ponad 1200 akcji.
- Xtrackers Nikkei 225: z kolei ten ETF pobiera jedynie 0,09% prowizji i pozwala inwestować bezpośrednio w 225 największych japońskich spółek.
Dlaczego inwestowanie w Japonii to dobre posunięcie?
Mnóstwo miejsca na wzrost
Inwestowanie w Japonii potrafi się opłacać: to dlatego, że japoński rynek akcji nie jest jeszcze w centrum uwagi. Analitycy poświęcają znacznie więcej czasu akcjom amerykańskim, aczkolwiek ta sytuacja powoli ulega zmianie. Przykładowo, Warren Buffett w 2020 roku ostro inwestował w różne japońskie firmy.
W porównaniu do innych krajów, akcje w Japonii są korzystnie wyceniane. Na poniższym wykresie z Bloomberga można zobaczyć, jak wycena japońskich akcji wypada w porównaniu z akcjami z innych krajów.
Inwestując w Japonii, należy pamiętać, że na rynku znajduje się wiele cyklicznych akcji wartościowych społek z branży motoryzacyjnej i bankowości. Tego rodzaju akcje osiągają dobre wyniki, gdy gospodarka światowa przeżywa rozkwit.
Inwestorzy instytucjonalni
Zauważysz też, że krajowi inwestorzy instytucjonalni coraz częściej inwestują w Japonii. Wcześniej japońskie fundusze emerytalne inwestowały dużą część swoich aktywów w akcje zagraniczne. Teraz ich uwaga przesuwa się bardziej w kierunku rynku krajowego - będzie to oznaczać dalszy wzrost cen akcji.
Reformy
Reformy wprowadzone przez byłego premiera Japonii Abe były impulsem dla świata biznesu. Na przykład, bank centralny skupował obligacje i akcje, a emisja pieniądza została pobudzona poprzez bodźce budżetowe.
Japońskie spółki coraz częściej słuchają akcjonariuszy, a rezerwy kapitałowe są z reguły przeznaczane na wypłaty dywidend i wykup akcji. Z tych oraz innych względów inwestowanie w japońskie akcje może generować pokaźne zwroty.
Japonia z pewnością stanowi obiecujący rynek, a więc warto rozważyć poszerzenie swojego portfolio o akcje japońskie tym bardziej, że wiele akcji z kraju kwitnącej wiśni wciąż pozostaje niedowartościowana w porównaniu z akcjami amerykańskimi.
Innowacja i modernizacja
Japonia jest liderem rynku automatyki i robotyki. Japońscy producenci posiadają ponad 30% udziału w rynku, a wzrost tego atrakcyjnego sektora udowadnia, że Japonia znów jest liczącym się graczem na światowej scenie.
Jak kupić japońskie akcje w trzech krokach?
Zanim kupisz swoje pierwsze japońskie akcje, musisz wykonać kilka kroków. W tym artykule przyjrzymy się, jak obcokrajowcy mogą wygodnie inwestować w Japonii.
Krok 1: Wybierz wiarygodnego brokera
Zanim będziesz mógł kupić japońskie akcje, musisz wybrać wiarygodnego brokera. Na całe szczęście większość brokerów posiada stosowne zezwolenia i działa zgodnie z literą prawa. Chcesz wiedzieć, jacy brokerzy są najkorzystniejsi, jeśli chodzi o inwestowanie w akcje? Porównaj najlepszych brokerów bezpośrednio na naszej stronie:
Krok 2: Wybierz akcje
Teraz, gdy masz już konto u brokera, określ, które japońskie akcje zamierzasz kupić. Radzimy przeprowadzić odpowiednie analizy spółki, w którą zamierzasz zainwestować. Pamiętaj, gospodarka Japonii to nie jedyny wyznacznik: istnieją głębokie różnice w osiągach poszczególnych branż.
Istnieje mnóstwo sposobów na weryfikację opłacalności zakupu akcji japońskich. Przykładowo, jest to analiza fundamentalna lub techniczna. Złóż zlecenie dopiero, kiedy upewnisz się, że wszystko gra na 102.
Krok 3: Złóż zlecenie
Złożenie zlecenia kupna japońskich akcji z reguły zajmuje chwilkę. W większości przypadków interfejs oprogramowania brokera daje wybór pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem. Przy zleceniu rynkowym otwiera się pozycję inwestycyjną po najlepszej dostępnej cenie. Z kolei przy zleceniu z limitem pozycja jest otwierana dopiero po osiągnięciu określonej ceny.
Po złożeniu zlecenia można natychmiast sprawdzić, jak przebiega inwestycja. Gorąco zachęcamy do regularnego sprawdzania kursu zakupionych akcji - w ten sposób ocenisz rzeczywistą opłacalność swoich inwestycji w Japonii.
Dlaczego japońska gospodarka tak długo zmagała się z problemami?
Najwyższy w historii japoński indeks Nikkei pochodzi z 1989 roku, który był okresem zapaści rynku japońskiego. Japońskie rynki akcji doznały gwałtownego wzrostu dzięki innowacyjnym firmom, takim jak Toyota, Sony i Panasonic, które stworzyły wiele miejsc pracy. Wskutek tego zaczęto postrzegać gospodarkę Japonii w zbyt pozytywnym świetle, a japońskie banki pożyczały pieniądze ludziom bez zdolności kredytowej - w pewnym momencie japońska giełda była nawet warta więcej niż giełdy Ameryki i Europy razem wzięte!
Bank Japonii próbował podnieść stopy procentowe, aby ograniczyć przegrzanie, ale to nie zadziałało. W latach 90. bańka pękła i nastał długi okres deflacji, ponieważ konsumenci wydawali mniej. Japończycy określają ten okres jako straconą dekadę.
Ograniczony wzrost
Japonia to kraj o strukturalnie niskim wzroście gospodarczym. Wzrost wynosił około jednego procenta każdego roku, co nie wypada zbyt dobrze w porównaniu z wieloma innymi krajami. Po części to efekt starzejącego się społeczeństwa. Starsi ludzie produkują mniej, a ich utrzymanie generuje koszty.
Mimo iż liczba osób pracujących maleje na rzecz ludzi starszych, to Japonia radzi sobie całkiem nieźle. Dzięki zaawansowanej robotyce Japończycy są w stanie zastępować ludzi w wielu miejscach pracy.
Inwestycje w Japonii jeszcze nigdy nie były tak atrakcyjne
W 2012 r. japoński rząd pod kierownictwem premiera Abe ruszył z programem "Abenomika". Władze utrzymywały niskie stopy procentowe, a następnie zaczęły skupować obligacje i akcje.
Ponadto, w ostatnim czasie Japonia złagodziła przepisy wizowe, co ułatwia spółkom ściąganie pracowników migrujących. Dzięki temu, mimo starzejącego się społeczeństwa, Japonia może nadal rozwijać swoją gospodarkę. Wygląda na to, że plan sprawdza się w praniu, ponieważ gospodarka Japonii wciąż przeżywa wzrost.
Większa otwartość
Kolejna sprawa przemawiająca za inwestowaniem w Japonii, jest fakt, że kraj ten staje się bardziej otwarty na obcokrajowców. W przeszłości Japonia była dość zamkniętym krajem, ale obecnie odwiedza ją coraz więcej turystów. Kraj kwitnącej wiśni zdecydował się również na organizację Igrzysk Olimpijskich, a w 2025 roku będzie gospodarzem Światowej Wystawy Expo w Osace. Takie prestiżowe wydarzenia mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów.
Bez wątpienia Japonia to kraj zaawansowany pod względem technologicznym, gdzie istnieje wiele atrakcyjnych spółek o aspiracjach międzynarodowych - każdy może znaleźć tu coś ciekawego dla własnego portfolio inwestycyjnego.
Innowacyjność
Kultura korporacyjna w Japonii również ulega drastycznym zmianom. W 2015 roku w ramach Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych ustalono nowy kodeks zarządzania. W przeszłości wiele spółek prowadzono nieefektywnie - w firmach panował nepotyzm, a zarząd nie wprowadzał innowacji.
Wszystko zdaje zmieniać się na lepsze, ponieważ ceny akcji japońskich rosną, a same spółki działają efektywnie. Ta odmieniona mentalność skutkuje wyższymi marżami zysku, co z kolei prowadzi do dalszego wzrostu rentowności japońskich firm.
Najpopularniejsze indeksy giełdowe Japonii
Do znanych indeksów giełdowych w Japonii zaliczamy Topix oraz Nikkei. Topix to skrót od 'Tokyo Stock Price Index', który istnieje od 1968 roku. Ten indeks ważony kapitałem obejmuje około 1700 akcji notowanych na giełdzie w Tokio, dzięki czemu Topix zapewnia kompleksowy przegląd japońskiego rynku akcji.
Indeks Nikkei jest bardziej znany na arenie międzynarodowej. Składa się z 225 płynnych akcji i jest indeksem ważonym ceną. Indeks ten został stworzony przez japońską gazetę finansową.
Znane ETF
- Lyxor Japan (Topix)
- iShares Core MSCI Japan
- iShares Core MSCI Japan Hedged Amsterdam
W jakie japońskie akcje można zainwestować?
Wiele osób pyta mnie o najlepsze akcje japońskie. Na takie pytanie ciężko udzielić odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od twoich osobistych preferencji. W tej części artykułu omówię kilka dużych japońskich spółek, w które można zainwestować za pośrednictwem amerykańskiej giełdy.
Nintendo
Nintendo to jedna z największych firm produkujących konsole i gry wideo na świecie. Przykładowo, ostatnio firma sprzedała grubo ponad 35 milionów egzemplarzy najnowszego Mario Kart. Ponadto, gry wideo wciąż zyskują na popularności, a co za tym idzie, inwestycja w Nintendo może okazać się dobrym posunięciem.
Canon
Canon to ceniony producent aparatów fotograficznych, który sprzedaje swoje produkty w Japonii, Europie i Ameryce. Inwestycja w japońskiego Canona może jest w stanie przynieść satysfakcjonujący zwrot.
Koncern Sony
Sony to znany producent elektroniki i konsol do gier. Osobiście za dzieciaka kupiłem PlayStation pierwszej generacji, to były jeszcze lata 90. Inwestycja w Sony z pewnością może być ciekawa ze względu na dużą ilość produktów w ofercie.
7-eleven
7-eleven to prawdopodobnie najbardziej znana sieć sklepów w Azji. Wygodne, małe supermarkety mają bogaty asortyment i pojawiają się w kolejnych krajach, w tym już niebawem w Polsce.
Mazda
Mazda jest znana jako jedna z najbardziej niezawodnych marek samochodowych. Reputacja sprawia, że Mazda jest potencjalnie interesującą inwestycją.
Suzuki
Suzuki to kolejna japońska marka samochodów, w którą można zainwestować. Samochody Suzuki są dość małe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w dużych miastach.
Toyota
Japonia jest liderem branży motoryzacyjnej, a marka Toyota jest tego żywym dowodem. Największy producent aut na świecie może okazać ciekawą opcją inweatycyjną.
Panasonic
Panasonic istnieje od 1918 roku i produkuje między innymi telewizory i elektronikę samochodową.
Pilnuj kursu japońskiego jena
Inwestując w japońskie akcje, należy uważnie śledzić kurs wymiany. Jeśli jen japoński nagle straci na wartości w stosunku do twojej waluty, zwrot z inwestycji będzie niższy. Można zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, sprzedając akcje w odpowiednim momencie.
Co więcej, możesz również zainwestować bezpośrednio w japońskiego jena. Kupując jena japońskiego w odpowiednim momencie, zarobisz na kursie walutowym. Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu w waluty? W takim razie przeczytaj ten artykuł!
Ostatnie wskazówki dotyczące inwestowania w Japonii
Inwestując w Japonii, ważne jest, aby robić to w rozsądny sposób. Inwestuj tylko takie pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić - dzięki temu będziesz spokojnie spać w nocy.
Kolejna ważna rzecz - zawsze miej plan - nie działaj po omacku. Nie kupuj losowo japońskich akcji tylko na tzw. Janusza. Analizuj akcje i spółki, których dotyczą. Jeśli dana firma radzi sobie dobrze i nie ma wysokiego zadłużenia, to z pewnością można rozważyć zakup akcji.