Jak kupić irlandzkie akcje? - zainwestować w irlandzkie akcje (2023)

Inwestowanie w Irlandii z pewnością może być dobrym pomysłem. Przykładami znanych irlandzkich firm są Tesco, Ryanair czy Anglo Irish Bank. Zdecydowanie można kupić irlandzkie akcje za pośrednictwem brokerów internetowych. Ale jak i gdzie można inwestować na irlandzkiej giełdzie?

Gdzie można kupić irlandzkie akcje?

Możesz kupić irlandzkie akcje za pośrednictwem brokera internetowego. Zwróć uwagę na opłaty transakcyjne: obecnie u niektórych brokerów możliwe jest inwestowanie w irlandzkie akcje bez płacenia prowizji.

W poniższej tabeli możesz zobaczyć moich ulubionych brokerów do kupowania i sprzedawania akcji:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Akcje irlandzkie bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Akcje irlandzkie! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Obrót na Irlandzkiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Irlandzka giełda papierów wartościowych jest notowana jako Euronext Dublin i jest najbardziej znana z obligacji: na giełdzie notowanych jest ponad 35 000 obligacji! Jednak na irlandzkiej giełdzie można również zainwestować w kilka znanych irlandzkich akcji.

Najpopularniejsze irlandzkie akcje są notowane w indeksie ISEQ20. Indeks ISEQ20 obejmuje 20 akcji o największej kapitalizacji rynkowej. Jeśli chcesz zainwestować w największe irlandzkie spółki wszystkie naraz, możesz kupić ETF na ten indeks. Fundusz ETF pasywnie śledzi indeks irlandzkiej giełdy. Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w ETF-y? Przeczytaj ten artykuł!
investing in Ireland

Inwestowanie w Irlandii może być ciekawym pomysłem!

Jak inwestować w akcje irlandzkie?

Możesz inwestować w akcje na Irlandzkiej Giełdzie Papierów Wartościowych za pomocą brokera online. Mając konto brokera, można kupować i sprzedawać akcje.

Ważnym pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich akcji. Można na przykład rozważyć:

  • Stosunek ceny do zysków
  • Pozycja konkurencyjna firmy
  • Ogólne wyniki sektora, w którym działa firma

Po znalezieniu akcji, którą chcesz kupić, możesz złożyć zamówienie. Robi się to klikając na przycisk "kup" w obrębie platformy. Następnie należy wprowadzić następujące informacje:

  • Ilość: ile akcji chcesz kupić?
  • Typ zlecenia: przy zleceniu rynkowym kupujesz akcje po aktualnej cenie, przy zleceniu z limitem kupujesz akcje po ustalonej cenie.

Po złożeniu zlecenia zostanie ono wysłane na irlandzką giełdę.

Na co zwrócić uwagę inwestując w Irlandii?

Zdecydowanie wskazane jest zwrócić uwagę na sytuację gospodarczą w Irlandii. Irlandia jest często w dużym stopniu uzależniona od sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii, dlatego zaleca się również śledzenie sytuacji w tym kraju.

Ponadto należy zwrócić uwagę na podatki, które płaci się jako inwestor w Irlandii. Irlandzkie akcje są zazwyczaj obciążone opłatą skarbową. Wynosi ona 1% wartości akcji. Cena akcji musi wtedy znacznie wzrosnąć, aby osiągnąć dobry zwrot.

Dlaczego ludzie kupują irlandzkie akcje?

  • Inflacja: kupując akcje, można zabezpieczyć się przed skutkami inflacji.
  • Dochód: akcje czasami wypłacają dywidendy, co pozwala na budowanie dochodu.
  • Emerytura: inwestując w irlandzkie akcje, można zbudować emeryturę.

Monitorowanie kursu walutowego

Inwestując w Irlandii należy również wziąć pod uwagę kurs walutowy. Irlandzkie akcje są notowane w euro. Jeśli inwestujesz w innej walucie, kurs wymiany może wpłynąć na Twoje wyniki.

Kurs wymiany może również poprawić lub pogorszyć pozycję konkurencyjną spółki. Na przykład, firma, która eksportuje wiele produktów może skorzystać z taniego euro. Może wtedy taniej eksportować produkty do krajów, które używają innej waluty.

Wskazówka: kliknij tutaj aby zobaczyć godziny otwarcia irlandzkiej giełdy.