Jak kupić kanadyjskie akcje? - inwestowanie na kanadyjskim rynku akcji

Kanada jest znana głównie z akcji konopi, ale istnieje również wiele innych kanadyjskich spółek, które mogą być atrakcyjne. W tym artykule omówię, jak i gdzie kupić kanadyjskie akcje.

Gdzie można kupić i sprzedać akcje kanadyjskie?

Podczas inwestowania ważne jest, aby zwracać uwagę na koszty. Nie trać pieniędzy kupując akcje kanadyjskie od drogiego brokera.

Poniżej znajdziesz przegląd brokerów, u których możesz kupić akcje kanadyjskie:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Kanadyjskie akcje bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Kanadyjskie akcje! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Inwestowanie na kanadyjskim rynku akcji

Toronto Stock Exchange (TSX) jest największą giełdą w Kanadzie i szóstą co do wielkości giełdą na świecie. Indeks S&P/TSC 60 to indeks zawierający sześćdziesiąt największych spółek giełdowych w Kanadzie. Możesz zainwestować w kanadyjski rynek akcji kupując ETF na ten indeks. O tym jak to działa można przeczytać w tym artykule.

Wskazówka: Zapoznaj się z godzinami otwarcia kanadyjskich giełd.

Dlaczego inwestowanie w Kanadę może być ciekawe?

Niski deficyt budżetowy

Inwestowanie w Kanadzie może mieć kilka korzyści, ale jakie? Ważną pierwszą zaletą jest niski deficyt budżetowy. W 2018 roku w pierwszej połowie roku Kanadzie udało się nawet osiągnąć nadwyżkę na poziomie 0,8%. W szerszym ujęciu społeczeństwo kanadyjskie jest stabilne, co może być również dobre dla firm.

Kanada jest bogata w zasoby naturalne

Kolejną zaletą inwestowania w Kanadzie jest to, że kraj ten jest bogaty w zasoby takie jak ropa naftowa i metale szlachetne. Dzięki temu gospodarka kanadyjska jest bardziej prężna niż gospodarka krajów, które muszą importować zasoby.

Stosunkowo stabilna inflacja

Kolejną zaletą inwestowania w Kanadzie jest stabilna inflacja. Ponieważ rząd utrzymuje stabilną politykę monetarną, inflacja wynosi średnio około dwóch procent. To przynosi większą stabilność twoim inwestycjom w tym pięknym kraju. Jednak ta stabilność zmniejszyła się w 2023 roku, ale to praktycznie dotyczy wszystkich krajów na świecie.

Kanada ma dużą gospodarkę

Kanada jest jedną z dziesięciu największych gospodarek świata. Klimat biznesowy w Kanadzie jest doskonały: Kanada jest jednym z najlepszych krajów do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Ponadto położenie Kanady jest korzystne, ponieważ z Montrealu można polecieć w 90 minut zarówno do Bostonu, jak i Nowego Jorku.

Dywersyfikacja

Inwestując w Kanadzie, możesz dodać do swojego portfela dodatkową dywersyfikację. Kanada jest stabilną gospodarką poza strefą euro.

Gdzie można kupić kanadyjskie akcje?

Wiele osób decyduje się na zakup dużych kanadyjskich akcji na amerykańskiej giełdzie. W ten sposób często płaci się niższe koszty transakcyjne, a inwestycje są notowane w dolarach. Możesz również zdecydować się na inwestowanie w akcje kanadyjskie na giełdzie w Kanadzie. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na opłaty transakcyjne oraz kształtowanie się kursu dolara kanadyjskiego.

Monitorowanie kursów wymiany

Kiedy kupujesz akcje kanadyjskie, ważne jest, aby mieć oko na kurs dolara kanadyjskiego. Jest to szczególnie ważne, gdy kupujesz akcje kanadyjskie w innej walucie. Twoja inwestycja może stracić na wartości, gdy Twoja waluta stanie się droższa.

Kursy walutowe pośrednio wpływają również na wyniki: na przykład mogą poprawić lub pogorszyć pozycję konkurencyjną kanadyjskiej firmy.

Na co należy zwrócić uwagę, aby odnieść sukces w inwestycjach?

Ostatecznie każdy chce odnieść sukces w inwestowaniu. Zwroty można osiągnąć zarówno poprzez wzrost ceny akcji, jak i poprzez wypłaty dywidendy.

Wybierz wiarygodnego brokera

Dobra strategia inwestycyjna odnosi sukces lub porażkę z dobrym brokerem. Wystarczająco dużo ludzi traci dużo pieniędzy, ponieważ pracują z nieuczciwym lub drogim brokerem. Dlatego ważne jest, aby wybrać brokera, który jest nadzorowany przez wiarygodną stronę. W ten sposób możesz być pewien, że nie napotkasz żadnego oszustwa.

Chcesz wiedzieć, którzy brokerzy oferują najkorzystniejsze opcje inwestycyjne? Dzięki poniższemu przyciskowi możesz bezpośrednio porównać różne opcje:

Wpłać wystarczającą ilość pieniędzy na swoje konto

U wielu brokerów można zainwestować w akcje już za 100 funtów. Jednak tylko dlatego, że możesz, nie czyni tego mądrym. Dlatego zaleca się zdeponowanie kwoty 500 dolarów lub więcej.

Dowiedz się, jak analizować akcje

Nie podążaj za tłumem: nie będziesz pierwszym, który straci dużo pieniędzy inwestując w ciemno. Jeśli korzystasz z porad inwestycyjnych od kogoś innego, ważne jest, aby sprawdzić, czy ta osoba ma wystarczającą wiedzę. Zawsze pytaj o wyniki, jakie osiągnęła z inwestowaniem w ostatnim czasie.

Często lepiej jest nauczyć się samodzielnie oceniać akcje. Istnieją różne analizy, które można do tego wykorzystać. Dwa znane przykłady to:

Przydatne koncepcje, które możesz wykorzystać

Zanim kupisz kanadyjskie akcje, warto przejść przez kilka podstawowych pojęć. Podczas badania, czy akcja jest warta zakupu, można przynajmniej zbadać te liczby.

Wskaźnik ceny do zysków

Wskaźnik P/E lub wskaźnik cena-zysk pokazuje, ile razy cena akcji jest wyższa niż roczne zyski. Należy zachować ostrożność, gdy spółka ma bardzo wysoki wskaźnik ceny do zysków.

Zwrot z kapitału własnego

Rentowność kapitału własnego lub ROE pokazuje, jak zysk netto odnosi się do kapitału wykorzystanego do uzyskania dochodu. Wysoka rentowność jest pozytywna, ponieważ firma może osiągnąć wyższy zwrot z kapitału.

Wskaźnik zadłużenia do kapitału

Wskaźnik ten pokazuje, jak duże jest zadłużenie firmy w porównaniu do jej całkowitego kapitału. Firmy, które mają duże zadłużenie, są bardziej zagrożone bankructwem, gdy sprawy przybierają zły obrót.

Ważna wskazówka

Liczby te same w sobie nie znaczą wiele, ponieważ jedna kanadyjska firma nie jest taka sama jak inna. Dlatego też należy porównać liczby z firmami z tego samego sektora. Dzięki temu można określić, czy dana akcja jest niedowartościowana czy przewartościowana.
investing in Canada

Wybierz strategię inwestycyjną, która jest dla Ciebie odpowiednia

Nie każdy inwestor ma taką samą tolerancję na ryzyko. Jeśli planujesz kupić akcje kanadyjskie, mądrze jest wybrać akcje, które odpowiadają Tobie. Nie ma jednej akcji kanadyjskiej, która jest najlepsza w kategoriach bezwzględnych.

Inwestowanie w wartość

W tej formie inwestowania poszukuje się spółek, które przez długi czas zachowywały się stabilnie. W szczególności szukasz akcji, które są notowane poniżej ich wartości wewnętrznej. Aby osiągnąć dobre wyniki, ważne jest przeprowadzenie wystarczających badań.

Inwestowanie w celu uzyskania dochodu

Jeśli szukasz stabilności i bezpieczeństwa, możesz inwestować dla dochodu. Najrozsądniej jest kupować akcje, które wypłacają stosunkowo wysoką dywidendę.

Inwestowanie we wzrost

Możesz również inwestować w spółki, które osiągają ponadprzeciętne wyniki. Tego typu firmy znajdziesz głównie wśród spółek o małej kapitalizacji i w innowacyjnych branżach. Ten rodzaj inwestycji może być bardzo opłacalny, ale jest też bardziej ryzykowny.

Wskazówka 3: Dywersyfikacja czasu ryzyka

  • Inwestuj w różne sektory na terenie Kanady.
  • Inwestuj nie tylko w akcje kanadyjskie, ale także w akcje z innych krajów.
  • Wchodźcie w sposób rozłożony w czasie, aby uniknąć inwestowania wszystkich pieniędzy na szczycie.

Złożenie zlecenia maklerskiego

Jeśli chcesz kupić kanadyjską akcję, będziesz musiał złożyć zamówienie na akcje. Ważne są tak zwane ceny bid i ask. Cena bid jest ceną, którą ktoś jest skłonny zapłacić za akcje, a cena ofertowa jest ceną, po której można kupić akcje. Pomiędzy tymi wartościami zawsze jest pewna przestrzeń, którą nazywamy spreadem.

Dzięki zleceniu rynkowemu, możesz kupić kanadyjską akcję bezpośrednio po najbardziej korzystnej cenie dostępnej w tym czasie. Możesz śmiało korzystać z tej opcji w przypadku wysokiej płynności. Jednakże, jeśli istnieje niewiele osób handlujących akcjami, lepiej jest użyć zlecenia z limitem.

Przy zleceniu z limitem, ustalasz cenę, po której kupujesz akcję kanadyjską. To gwarantuje, że nie zapłacisz więcej za akcję. Istnieje jednak ryzyko, że pozycja nigdy nie zostanie otwarta.

Inwestycje w marihuanę

Wiele osób inwestuje w Kanadzie, ponieważ ma duże zaufanie do firm zajmujących się marihuaną. To rzeczywiście może się sprawdzić, ponieważ niektóre z tych akcji osiągnęły ogromne zyski w przeszłości. Jednak należy również pamiętać, że często wiąże się z tym hype. Dlatego należy zachować ostrożność w przypadku inwestycji w marihuanę.