Jak kupić brytyjskie akcje (2023) - inwestuj w Anglię

Inwestowanie w akcje angielskie/brytyjskie może okazać się niebywale opłacalne! Ale gdzie można kupić brytyjskie akcje w dobrej cenie? O czym należy pamiętać, inwestując w wyspiarskie angielskie akcje? W tym artykule zdradzę wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w Wielkiej Brytanii!

Gdzie inwestować w angielskie akcje?

Akcje angielskie możesz kupić u brokera online. Poniżej sprawdzisz, jakie są opłaty za zakup akcji brytyjskich u różnych dostawców:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Akcje Angielskie bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Akcje Angielskie! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Jak kupić brytyjskie akcje w czterech krokach?

Inwestowanie w akcje angielskie to bułka z masłem. Tutaj dowiesz się, jak w kilku prostych krokach kupić swoje pierwsze brytyjskie akcje.

Krok 1: Załóż rachunek obrotowy

Pierwsza i podstawowa sprawa to otworzenie rachunku obrotowego/konta handlowego. Aby otworzyć takie konto, będziesz musiał przekazać kilka podstawowych danych, takich jak nazwisko, adres, data urodzenia oraz informacje kontaktowe.

Co więcej, większość brokerów wymaga przesłania zdjęcia dowodu tożsamości. Do tego zobowiązuje prawo oraz procedury bezpieczeństwa poszczególnych serwisów brokerskich.

Chcesz wiedzieć, z którego brokera najlepiej skorzystać przy zakupie akcji brytyjskich? Następnie zachęcamy do zapoznania się z naszym przeglądem najlepszych brokerów:

Krok 2: Wpłać pieniądze

Po założeniu konta należy dokonać wpłaty środków na swoje konto. Pewni brokerzy pozwalają inwestować już od 100 USD - dzięki temu zaczniesz inwestować w spółki brytyjskie przy skromnym budżecie.

Krok 3: Wybierz akcje brytyjskie

Ważne jest, aby przeanalizować, czy określona akcja jest warta zakupu w danej chwili. Akcje godne kupna to akcje spółki, która prawdopodobnie osiągnie lepsze wyniki w przyszłości.

Wybór akcji z reguły jest intuicyjny w interfejsie oprogramowania brokera. Na poniższym obrazku można zobaczyć, jak wybrać akcję na eToro.

Select British share

Krok 4: Dokonaj zakupu akcji brytyjskich

Gdy znajdziesz już odpowiednią akcję brytyjską, możesz przystąpić do składania zlecenia. Wpierw musisz zdecydować, ile zamierzasz zainwestować. U niektórych brokerów masz możliwość zastosowania dźwigni finansowej. Z dźwignią, możesz zająć większą pozycję dzięki środkom pożyczonym od brokera, ale to nie najlepszy pomysł dla początkujących.

Po wprowadzeniu kwoty, można nacisnąć przycisk otwarcia pozycji. Wtedy kupisz akcję natychmiast po jej aktualnej cenie. Druga opcja to skorzystanie ze zlecenia z limitem. W przypadku zlecenia z limitem ceny wybierasz cenę, po której kupujesz akcję. Twoje zlecenie zostanie zrealizowane dopiero wtedy, gdy podana cena będzie dostępna.

Buy English shares

Inwestowanie na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Londyńska giełda jest dostępna dla zagranicznych inwestorów.  Samodzielna selekcja i zakup akcji jak najbardziej wchodzi w grę, ale  może to być czasochłonne i wymaga doświadczenia. Dla wielu inwestorów ciekawym rozwiązaniem jest bezpośrednie inwestowanie w cały rynek angielski poprzez indeks.

Najpopularniejszym brytyjskim indeksem giełdowym jest FTSE 100. FTSE 100 zawiera sto największych spółek notowanych na krajowej giełdzie. Przykłady spółek wchodzących w skład FTSE 100 to Royal Dutch Shell i BP. Bezpośrednie inwestowanie w indeks umożliwiają ETF-y. W tym artykule dowiesz się, jak działa inwestowanie z pomocą ETF.

Czy inwestowanie w Wielkiej Brytanii to mądre posunięcie?

Od 2011 r. akcje brytyjskie konsekwentnie osiągały gorsze wyniki niż rynek globalny - są zatem stosunkowo "nisko" wyceniane. Brexit był strzałem w kolano dla brytyjskiej gospodarki: wiele firm przeniosło się, a przeładunek portów poleciał na szyję. Co więcej, w brytyjskim FTSE1000 jest mniej popularnych akcji niż np. na NASDAQ.

W każdym razie gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą - przy brytyjskich cenach nie raz można natrafić na okazję. Poza indeksem wciąż jest wystarczająco dużo innowacji, a potencjalnie wysokie zyski są jak najbardziej osiągalne, jeśli mądrze zakupisz brytyjskie akcje. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem!

Kurs wymiany funta brytyjskiego

Kupując akcje brytyjskie, należy zwrócić uwagę na kurs funta brytyjskiego. Jest to szczególnie ważne w przypadku inwestowania z pomocą innej waluty, np. euro lub dolara. Kurs funta może wtedy wpłynąć na Twój wynik:

 • Kiedy funt brytyjski staje się droższy w porównaniu do Twojej waluty, osiągasz zysk.
 • Kiedy funt brytyjski staje się tańszy w stosunku do Twojej waluty, tracisz pieniądze.

Kurs funta brytyjskiego również może wpływać na wyniki danej spółki. Gdy funt traci na wartości, firmy eksportujące wiele produktów stają się bardziej konkurencyjne. Może to doprowadzić do wzrostu wartości akcji spółek nastawionych na eksport.
Dlatego inwestując w akcje brytyjskie, należy zwracać uwagę również na kurs funta.
Investing in England

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w akcje brytyjskie?

Przed zainwestowaniem w Wielkiej Brytanii, konieczne jest zrozumienie, jak działają akcje. W tej części artykułu omawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w brytyjskie akcje.

Czym są akcje?

Spółka może zdecydować się na wejście na giełdę. Kiedy do tego dochodzi, emitowane są akcje. Kupując akcję spółki z Wielkiej Brytanii, stajesz się jej bezpośrednim współwłaścicielem. Jednak Twój procent własności jest minimalny: jeśli firma wyemituje milion akcji, a Ty kupisz jedną, jesteś właścicielem tylko jednej milionowej części firmy.

Ceny akcji wahają się z sekundy na sekundę. Wynika to z interakcji pomiędzy kupującymi i sprzedającymi. Ogólna zasada jest właściwie banalna: gdy więcej osób chce mieć daną akcję, jej cena rośnie, a gdy mniej osób chce ją posiadać, to cena spada.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o akcjach, przeczytaj nasz artykuł o tym, czym są akcje!

Jak zarabiać na akcjach brytyjskich?

Ludzie kupują akcje, ponieważ liczą na zysk. Istnieją właściwie dwa sposoby zarabiania pieniędzy na inwestycjach w brytyjskie spółki.

Pierwszym sposobem jest zysk kapitałowy. Kiedy więcej osób chce posiadać daną akcję, jej cena wzrasta, ale należy pamiętać, że cena akcji nie zawsze musi rosnąć zgodnie z wartością spółki. Czasami spółka może być hossą, co powoduje zbyt wysoki wzrost ceny: akcja jest wtedy przewartościowana.

Drugim sposobem zarabiania na akcjach VK są dywidendy. Spółki regularnie wypłacają część swoich zysków w formie dywidendy. W wielu krajach trzeba najpierw zapłacić podatek od wypłaty dywidendy. Po odliczeniu tego podatku od inwestycji, otrzymasz wypłatę bezpośrednio na swój rachunek inwestycyjny.

Investing in England

Jak osiągnąć lepsze wyniki inwestycyjne?

Nie każdy, kto inwestuje w akcje brytyjskie, osiąga dobre wyniki. W tej części artykułu podajemy wskazówki, które mogą pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów.

Wskazówka 1: Praktyka czyni mistrza

Większość początkujących inwestorów od razu rzuca się na głęboką wodę. Jeśli tak zrobisz, to raczej nie skończy się to dla ciebie dobrze. Dlatego ciężko się dziwić, że od 70 do 80% żółtodziobów traci pieniądze. Na początek z reguły mądrzej jest ćwiczyć intensywnie kupowanie i sprzedawanie akcji.

Dobrym sposobem na ćwiczenie obrotu brytyjskimi akcjami jest otwarcie darmowego konta demo u brokera. Ciekawi Cię, które strony oferują bezpłatne demo inwestycyjne? Kliknij poniższy przycisk, aby porównać różne konta demonstracyjne:

Wskazówka 2: Skromny początek

Inwestowanie z prawdziwą flotą różni się od inwestowania za pomocą sztucznych pieniędzy. Dlatego warto zacząć od niewielkiej kwoty: na przykład 100 lub 200 dolarów. U wielu brokerów giełdowych możliwe jest inwestowanie w ułamkowe akcje brytyjskich spółek przy skromnym budżecie.

Wskazówka 3: Analizuj akcje

Dokładna analiza poczynań spółki przed zakupem jej akcji to szalenie istotna kwestia. Na przykład, jeśli zainwestujesz 500 dolarów w Unilever i usłyszysz w wiadomościach, że zwalniają pracowników, istnieje prawdopodobieństwo, że cena akcji spadnie. Negatywne wiadomości mogą wywierać presję na cenę akcji. Nie oznacza to jednak, że w takich chwilach należy sprzedać swoje akcje.

Warto spojrzeć na dane fundamentalne akcji. Wskaźnik ceny do zysków pokazuje, jak wyceniane są akcje. Aby obliczyć ten wskaźnik, należy podzielić zysk od akcji przez cenę jednej akcji. Kiedy wskaźnik ceny do zysków jest bardzo wysoki, inwestorzy spodziewają się sukcesów w przyszłości, a więc spółka musi dokładać wszelkich starań, żeby spełnić oczekiwania.

Koniecznie weź pod uwagę wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego. Ta liczba waha się od 0 do 1, przy czym wyższa liczba wskazuje na silniejszą korelację między kapitałem własnym a długiem.

Jeśli chcesz sprawdzić, które akcje brytyjskie są godne rozważenia, możesz zastosować analizę fundamentalną i techniczną. To pozwala określić opłacalność zakupu danej akcji.

Wskazówka 4: rozłożenie ryzyka

Spółki w Wielkiej Brytanii osiągają różne wyniki. Na przykład brytyjskie supermarkety mogą święcić tryumfy, podczas gdy marki luksusowe osiągają słabe wyniki - z tego względu mądry inwestor rozdziela swoje środki na poszczególne akcje.

Wskazówka 5: bądź uparty w dążeniu do celu

Skuteczny inwestor to uparty inwestor. Nie przestawaj zadawać pytań i nie pozwól, aby woda sodowa uderzyła Ci do głowy. Dokładnie sprawdzaj badaj firmy, w które inwestujesz i uważnie obserwuj gospodarkę Wielkiej Brytanii.

W jakie brytyjskie akcje możesz zainwestować?

 • Deliveroo : ta firma dostarczająca posiłki zdobyła duży udział w rynku międzynarodowym.
 • Burberry : ta luksusowa marka może być dobrą inwestycją w zdywersyfikowanym portfelu.
 • BP : jest to jeden z największych na świecie koncernów naftowych.
 • EasyJet : jeśli wierzysz w rynek tanich linii lotniczych, EasyJet może być twoim strzałem w dziesiątkę.
 • Shell : ta spółka naftowa ma ugruntowaną pozycję wśród inwestorów.
 • Unibet: jest to jedna z najbardziej znanych firm bukmacherskich notowanych na giełdzie.
 • Unilever : ta duża międzynarodowa firma z branży spożywczej może stanowić dobrą inwestycję.

Jak wybrać odpowiednią platformę transakcyjną dla brytyjskich akcji?

Jeśli chcesz inwestować w brytyjskie akcje, zadbaj o wysokiej jakości platformę. Szukaj brokera z oficjalną licencją - jeśli broker nie nie posiada stosownych pozwoleń, lepiej omijać go szerokim łukiem.

Sprawdź, jakie prowizje pobiera broker od zakupu brytyjskich akcji. Niektórzy brokerzy pobierają stosunkowo wyższe wyższe prowizje w przypadku akcji z Wielkiej Brytanii. Przyjrzyj się również potencjalnym kosztom konwersji: pewni brokerzy sporo sobie naliczają, gdy inwestujesz w walucie innej niż funt brytyjski.

Rola zaufania

Gdy chcesz zainwestować na Wyspach, koniecznie sprawdź, jak wygląda zaufanie konsumentów w danym rejonie. Rolę zaufania widać wyraźnie po Brexicie - kiedy Wielka Brytania opuściła Europę, zaufanie konsumentów spadło. Z powodu niższego zaufania zmniejszyły się wydatki w obrębie Wysp, co źle wpłynęło na wyniki biznesowe. Jednocześnie spadek wartości funta brytyjskiego zwiększył obroty spółek, które skupiały się na eksporcie towarów - stały się one relatywnie konkurencyjne i osiągały lepsze wyniki.

Dlatego inwestując w brytyjskie akcje, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, ustalić, które spółki mają obecnie najlepszą pozycję konkurencyjną i zakupić ich akcje.

Wskazówka: Sprawdź tutaj godziny otwarcia brytyjskich giełd.

Inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Oprócz akcji można zdecydować się na inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Oto jakie płyną z tego korzyści:

 • Większy zwrot: ceny nieruchomości poza Londynem są stosunkowo niskie, a dochód z wynajmu wysoki.
 • Dywersyfikacja: Pośrednio inwestujesz również w funta brytyjskiego.
 • Podatki: W Wielkiej Brytanii nie płacisz podatku od pierwszych 12 500 funtów dochodu z wynajmu.
 • Zarządzanie: W Wielkiej Brytanii można zlecić zarówno zarządzanie nieruchomościami, jak i pozyskiwanie transakcji.

Oczywiście są też minusy inwestowania w brytyjskie nieruchomości. Ze względu na odległość, na przykład, remont lub zarządzanie nieruchomością może być bardziej kosztowne. W tym wypadku również należy przeprowadzić dogłębną analizę rynku.

Chcesz wiedzieć więcej o akcjach brytyjskich?

Na stronie akcje.pl możesz znaleźć wiele konkretnych informacji na temat rozmaitych akcji brytyjskich.