Jak kupić amerykańskie akcje (2023)? – Inwestowanie na giełdzie USA

Chcesz stać się właścicielem amerykańskich akcji pokroju FacebookAppleAlphabet (Google) lub Microsoft? W tym artykule przeczytasz gdzie i jak inwestować w amerykańskie akcje!

Jak kupić amerykańskie akcje w czterech prostych krokach

 • Porównaj brokerów, którzy umożliwiają inwestowanie w amerykańskie akcje
 • Otwórz konto i zweryfikuj swoją tożsamość, aby je aktywować
 • Wpłać pieniądze na rachunek inwestycyjny
 • Wybierz amerykańskie akcje, w które chcesz zainwestować i otwórz pozycję!

Gdzie dokonać zakupu akcji amerykańskich?

Szukasz porządnego brokera, który umożliwi ci zakup amerykańskich akcji? Rzuć okiem na przegląd brokerów oferujących inwestowanie w Ameryce:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach ! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Jakie główne indeksy rozróżniamy na giełdzie amerykańskiej?

Jedną z opcji inwestowania na amerykańskiej giełdzie jest zakup funduszy ETF. Fundusz ETF umożliwia pasywne i w pełni zautomatyzowane śledzenie całej grupy akcji. Dzięki temu możesz zainwestować w ponad 2500 amerykańskich akcji jednym rzutem. W niniejszym artykule dowiesz się, jak działa inwestowanie w fundusze ETF.

 • S&P500: indeks S&P500 śledzi listę 500 największych spółek. Ten indeks jest również postrzegany jako wyznacznik amerykańskiej gospodarki.
 • NASDAQ 100: wielu gigantów branży technologicznej znalazło się na liście indeksu NASDAQ, który umożliwia inwestowania w 100 największych spółek giełdy USA.
 • Dow Jones 30: to bardziej zawężony indeks, obejmujący 30 największych spółek z rónych branż. Z Dow Jones 30 zainwestujesz w największe sektory gospodarki USA.

Wskazówka: Inwestowanie w akcje amerykańskie jest możliwe wyłącznie w godzinach otwarcia amerykańskiej giełdy. Kliknij tutaj i sprawdź godziny otwarcia.

Dlaczego amerykańskie akcje są tak kuszące?

Inwestowanie w Ameryce to popularny sport: ciężko się temu dziwić, biorą pod uwagę tłuste zwroty. Popularne spółki amerykańskie pokroju Apple i Tesla w ostatniej dekadzie przyniosły ogromne zyski. Inwestowanie w akcje amerykańskiej jest atrakcyjne z kilku powodów:

 • Różnorodność: inwestując w akcje amerykańskie, zwiększasz różnorodność swojego portfoliom, tym samym redukując ryzyko. Kiedy europejska gospodarka nie może wstać z kolan, twoje amerykańskie akcje wciąż mogą dawać radę.
 • Błyskawicznie rozwijające się spółki: wiele spośród dynamicznie rozwijających się spółek znajduje się w USA. Do znanych spółek amerykańskich zaliczamy Alphabet (Google), Facebook oraz Microsoft. Inwestując w te spółki w odpowiednim czasie, otrzymałbyś tłusty zwrot.
 • Silna gospodarka: Gospodarka Stanów Zjednoczonych to mocna strona tego kraju. Na Giełdzie Nowojorskiej notuje się 2600 różnych akcji – to ogromna ilość możliwości.

Inwestuj w Ameryke

Kup swoją pierwszą akcję w trzech prostych krokach

Niniejsze trzy proste kroki dzielą Cię od zakupu twojej pierwszej amerykańskiej akcji. Tutaj dowiesz się jak inwestować w Ameryce.

Krok 1: otwórz konto u brokera

Broker to firma pośrednicząca, która umożliwia zakup i sprzedaż akcji. Wybór odpowiedniego brokera to szalenie istotna kwestia. Skorzystaj z poniższego przycisku i porównaj najlepsze serwisy brokerskie:

Przystępując do porównania brokerów, zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:

 • Niskie koszty od transakcji na udział
 • Niskie koszty konwersji Forex dla transakcji w dolarach
 • Godna zaufania, regulowana przepisami platforma
 • Oprogramowanie przyjazne użytkownikowi

Krok 2: wybierz akcje

Po otwarciu konta w serwisie brokerskim zadecydujesz, która amerykańską akcję kupisz. Dzięki analizie technicznej i fundamentalnej możesz ustalić, które akcje są sprzedawane po zaniżonym kursie. Pamiętaj, żeby sprawdzić, jak dana spółka wypada na tle konkurencji.

Kiedy już zdecydujesz się na zakup konkretnej akcji, zastanów się, ile pieniędzy zainwestujesz. Ważne, żeby nie pchać wszystkiego z marszu w akcje jednej spółki. Sprawdź, czy akcja pasuje do stylu twojej strategii i ustal kwotę, którą zamierzasz na nią przeznaczyć.

Krok 3: złóż zlecenie na giełdzie amerykańskiej

Aby stać się właścicielem akcji, musisz złożyć zlecenie u swojego brokera. Masz do wyboru zlecenie rynkowe lub z limitem. Przy zleceniu rynkowym otwierasz pozycję przy bieżącej cenie, podczas gdy zlecenie z limitem pozwoli ustalić cenę po jakiej pragniesz dokonać zakupu. Pierwsza z opcji na ogół sprawdza się w przypadku inwestorów długo terminowych, a druga może być atrakcyjna w oczach aktywnego tradera.
Kup akcje Amerykańskie

Jakie są koszty inwestowania w akcje amerykańskie?

Inwestując w akcje z USA poprzez brokera, należy przekalkulować wszystkie koszty transakcji. Istnieją trzy rodzaje naliczanych opłat.

Prowizje

Pierwsze koszty, które mogą się pojawić, to z reguły prowizje. Część brokerów nalicza stałą prowizję od transakcji, podczas gdy inni liczą sobie procent od obrotu, co może być korzystne, jeśli zamierzasz zainwestować niewielką ilość środków.

Spread

Kolejnym źródłem kosztów jest spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Pewne serwisy brokerskie nie naliczające prowizji, wciąż mogą być drogie ze względu na szeroki spread – to oznacza, że płacisz wyższą cenę za każdą akcję. Tutaj dowiesz się więcej o spread.

Koszty konwersji

Kolejne koszty mogą wynikać z konwersji. Kupując akcje z USA w walucie innej niż dolar amerykański, to z reguły pokrywasz koszty wynikające z przeliczenia waluty zagranicznej na dolary. Istnieją brokerzy naliczający drakońskie opłaty za konwersję jednej waluty na drugą. Przeważnie koszt wymiany walut wynosi około 0,25% - taki koszt konwersji poniesiesz przy sprzedaży i kupowaniu akcji z USA.

Jakie korzyści płyną z inwestowania w amerykańskie akcje?

 • Dywersyfikacja ryzyka: inwestowanie w akcje USA korzystnie wpłynie na dywersyfikację ryzyka – rynek USA jest niebywale zróżnicowany.
 • Przystępność: koszty transakcji na giełdzie amerykańskiej stale maleją.
 • Więcej opcji: dokonując operacji na giełdzie USA, masz większą ilość opcji inwestycyjnych.

Minusy inwestowania w akcje z USA

 • Koszty: dochodzą ci koszty wymiany waluty na dolary, co może zauważalnie pomniejszać twoje zwroty.
 • Kurs wymiany: twoje wyniki są uzależnione od kursu wymiany pomiędzy twoją walutą a dolarem amerykańskim.
 • Specyfikacja regionu: gospodarcze i polityczne operacje prowadzone przez rząd USA mogą wpłynąć na twoje osiągi.

Podatki od akcji amerykańskich: Formularz W-8BEN

Jako inwestor zagraniczny nie masz prawa kupować amerykańskich akcji, jeśli nie wypełnisz tego formularza. Na całe szczęście większość serwisów brokerskich zrobi to za Ciebie. W formularzu stwierdza się, że nie jesteś rezydentem USA, tak więc nie musisz płacić 30% podatku od dywidend do amerykańskiej skarbówki (IRS). Obywatele USA nie mają możliwości obejścia tego podatku.

W jakie amerykańskie akcje warto inwestować?

Ciężko powiedzieć, w które z nich inwestować najlepiej – to dość subiektywne pytanie. Przykładowo, akcja będąca strzałem w dziesiątkę dla jednego inwestora, może okazać się totalną klapą dla innego. W związku z tym należy dokładnie sprawdzić, czy dana spółka pasuje do twojego portfolio. W niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym wśród inwestorów akcjom amerykańskim.

Akcje amerykańskie: branża IT / technologie

Alphabet

Alphabet pierwotnie dla wielu znany pod nazwą Google. Wyszukiwarka Google stała się legendarna, prawie każdy codziennie z niej korzysta. Google zgarnia kokosy z reklam wyświetlanych przez wyszukiwarkę.

Amazon

W przypadku Ameryki, Amazon kontroluje ponad 50% całego handlu internetowego, a na tym jeszcze nie koniec, firma wciąż się rozrasta. Mało tego, spółka poszerza swój zakres działalności o kolejne branże: Amazon odnosi sukcesy w dziedzinie chmur wirtualnych.

Apple

Apple jest warte więcej niż cała gospodarka nie jednego państwa. Za czasów Steve’a Jobsa firma stała się ikoną z wyceną giełdową na poziomie 2 000 mld (!) – inwestycja w tę spółkę to łakomy kąsek.

Meta (Facebook)

Meta to kura znosząca złote jajka: włodarze Meta wiedzą sporo o swoich użytkownikach i z tego względu reklamodawcy chętnie inwestują w spersonalizowane reklamy. Kupowanie akcji Facebook może bardzo się opłacić.

Microsoft

Microsoft to kolejny świetny przykład prężnej spółki z branży IT, która odniosła niebywały sukces w skali światowej. Niemalże wszyscy korzystamy z oprogramowania tej firmy: każdemu obiły się o uszy nazwy pokroju Microsoft Word, Internet Explorer, czy też Windows.

Tesla

Tesla to prawdziwy gejzer dochodów: Elon Musk spopularyzował auta elektryczne. Możliwości produkcyjne Tesli stale rosną, tworząc okazje dla inwestorów. W okresie 2020-2023, cena akcji Tesla poszybowała w górę, a obecnie spółka jest warta więcej niż nie jedna grupa kilku firm.

Akcje amerykańska: branża gier video

Activision Blizzard

Activision Blizzard to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny producent gier na świecie. Tytuły pokroju Call of Duty, World of Warcraft i Overwatch to diamenty w koronie gier oferowanych przez spółkę. Jeśli pokładasz swoje nadzieje w branży gier video, to inwestycja w Activision Blizzard może okazać się niebywale opłacalna.

NVIDIA

NVIDIA produkuje procesory graficzne GPU oraz układy Tegra. Procesory GPU są powszechnie używane nie tylko przez graczy, ale również przez profesjonalistów, włączając w to inżynierów i projektantów. Chipsety NVIDIA są wydajniejsze i trwalsze od tego, co oferuje konkurencja i związku z tym inwestycja w tę spółkę wygląda na ciekawą opcję.

Akcje amerykańskie: branża biotechnologiczna

Pfizer

Spółka Pfizer nie schodziła z pierwszych stron gazet w trakcie pandemii COVID-19 i to właśnie ona jako pierwsza wprowadziła na rynek szczepionki przeciw koronawirusowi. Wygląda na to, że koronawirus jeszcze trochę z nami pobędzie, a spóła Pfizer na pewno na tym skorzysta i z tego względu inwestycja w nią może być ponętna.

Moderna

Moderna to relatywnie niewielka amerykańska spółka branży biotechnologicznej, która umacnia swoją pozycję od 2020 poprzez prace nad rozwojem szczepiopnki COVID-19.

Akcje amerykańskie: branża finansowa

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway to jedna z ciekawszych spółek ze względu na jej lidera Warren Buffett, geniusza i wrodzoną intuicją, dzięki której wybiera i kupuje odpowiednie akcje. Jego fundusz radzi sobie lepiej niż S&P500. Zakup akcji Berkshire Hathaway to interesująca opcja.

UnitedHealth

UnitedHealth to jedna z największych amerykańskich firm ubezpieczeniowych branży zdrowotnej. Biorąc pod uwagę rozchorowaną i starzejącą się populację świata, inwestycja w UnitedHealth może okazać się niebywale opłacalna.

Akcje amerykańskie: pozostałe branże

FedEx

FedEx zaliczamy do najbardziej rozpoznawalnych firm branży logistycznej na świecie. W czasie pandemii FedEx miał jeszcze większe obroty, ponieważ ludzie zamawiali wszystko online. Jeśli twoim zdaniem FedEx nadal będzie się rozwijać, to inwestycja w tego przewoźnika może okazać się strzałem w dziesiątkę.

General Electric

General Electric to olbrzymia międzynarodowa spółka branży elektronicznej. To bez wątpienia ciekawa opcja inwestycyjna.

Walt Disney

Walt Disney kojarzymy z niezapomnianych kreskówek dla dzieci oraz fantastycznych lunaparków. Nowa platforma streamingowa Disney+ przynosi dodatkowe zyski tej olbrzymiej amerykańskiej spółce.

Kup akcje USA

W jakie ETF lub fundusze indeksowe można inwestować w USA?

Pragniesz zainwestować w duży pakiet amerykańskich akcji? W takim razie warto rozważyć fundusze ETF, dzięki który zainwestujesz bezpośrednio w zestaw wielu interesujących akcji. Następujące fundusze są najpopularniejsze wśród inwestorów:

 • Vanguaard S&P 500
 • istocks Core S&P 500
 • istocks NASDAQ 100
 • istocks S&P 500

Chcesz dowiedzieć się, które ETF są najlepsze do inwestowania w S&P500? W takim razie przeczytaj ten artykuł!

Pilnuj kursu wymiany dolara amerykańskiego

Inwestując w spółki z USA należy pilnować kursu dolara jak oka w głowie. To szczególnie tyczy się traderów inwestujących na własną rękę.

Kiedy kurs dolara rośnie otrzymasz większy zwrot w swojej walucie przy sprzedaży akcji. Z kolei gdy wartość USD spada, zysk twojej walucie będzie odpowiednio mniejszy. W związku z powyższym kurs dolara wywiera zdecydowany wpływ na twoje osiągi, jeśli inwestujesz, korzystając z innej waluty.

Co więcej, należy zachować zdrowy rozsądek, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą USA. Jeśli dolar stanie się zbyt kosztowny, to amerykańskie spółki będą mniej konkurencyjne na tle biznesów zagranicznych.

Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie wpływom wywieranych przez wahania kursu są derywaty, aczkolwiek potrafią być one dość kosztowne.

Wskazówka: poćwicz z wersją demo

Zamierzasz zainwestować w akcje amerykańskie po raz pierwszy w życiu? W takim razie lepiej poćwicz, zanim wyłożysz prawdziwą flotę. Zacznij od konta demonstracyjnego, dzięki któremu nauczysz się podejmować odpowiednie decyzje i reagować na zmiany w gospodarce USA.

Po prostu utwórz darmowe konto demo, a kiedy poczujesz się na siłach, możesz przejść na prawdziwy rachunek obrotowy. Kliknij poniższy przycisk i zacznij inwestować akcje amerykańskie w ramach wersji demonstracyjnej:

Inwestowanie w Ameryce

Ostatnie wskazówki odnośnie do kupowania akcji z USA

Tło polityczne

Warto śledzić uwarunkowania polityczne, społeczne i gospodarcze, jeśli inwestujesz w amerykańskie spółki. Przykładowo, wybory prezydenckie mogą mieć znaczący wpływ na ceny akcji w zależności od polityki prowadzonej przez określonego kandydata.

Różnicuj swoje inwestycje

Rozłóż swoją inwestycję na odmienne sektory i branże – dzięki temu ochronisz swoje portfolio przed zapaścią w jednej konkretnej branży.

Regularnie oceniaj swoje inwestycje

Regularne sprawdzanie opłacalności ułatwia utrzymanie własnych inwestycji w zgodzie z założonymi celami.

Dlaczego warto inwestować w amerykańskie akcje?

Istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup akcji amerykańskich. Jak historia udowadnia, giełda USA daje radę. Przykładowo, indeks S&P500 generował roczne zwroty na poziomie 10,3% w ciągu ostatniej dekady.

Co więcej, akcje z USA z reguły są bardziej płynne niżeli akcje z pozostałych rynków – dzięki temu łatwiej je zakupić bądź sprzedać.

Koniec końców akcje z USA mogą zapewnić spore możliwości inwestorom łasym na wysokie zwroty, pod warunkiem, że zadbają oni o odpowiedni research i zróżnicowanie inwestycji.

Najczęściej zadawane pytania na temat giełdy amerykańskiej

Giełda Amerykańska (US Stock Market) składa się z dwóch największych giełd papierów wartościowych na świecie: Giełdy Nowojorskiej oraz Giełd Nasdaq. W ramach giełdy inwestorzy mogą kupować/sprzedawać amerykańskie akcje. Giełda USA znajduje się pod nadzorem SEC (Securities and Exchange Commission).

 • S&P 500: ten indeks obejmuje 500 największych spółek notowanych na NYSE.
 • NASDAQ 100: ten indeks obejmuje 100 największych spółek notowanych na Nasdaq.
 • Dow Jones 30: ten indeks obejmuje 30 największych spółek z różnych branż.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na ceny akcji spółek amerykańskich. Oto niektóre z nich:

 • Wskaźnik inflacji: wysoka inflacja oznacza wysokie stopy procentowe, co z kolei przekłada się na ceny akcji.
 • Wybory prezydenckie: jakie postawę wobec spółek przyjmie nowy prezydent?
 • Zyski korporacji: czy zyski dużych amerykańskich korporacji rosną, czy też maleją?
 • Stopy procentowe: wzrost stóp procentowych raczej rzadko wywiera pozytywny wpływ na cenę akcji.
 • Kurs USD: kiedy kurs dolara spada, ceny akcji na ogół rosną.
 • Sytuacje wyjątkowe: przykładowo, pandemia Covid-19 odcisnęła swoje piętno na cenach akcji w USA
 • Wskaźnik bezrobocia: wzrost lub spadek bezrobocia może mieć wpływ na ceny akcji.

 • Koszty: czy dany broker nalicza wysokie opłaty od transakcji związanych z akcjami amerykańskimi?
 • Koszty konwersji: czy broker nalicza dodatkowe opłaty za konwersję walut zagranicznych na dolary?
 • Czy interfejs jest przyjazny użytkownikowi: czy oprogramowanie jest łatwe w użyciu?
 • Rzetelność: czy broker posiada stosowne licencje i czy oferuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa?
 • Obsługa klienta: czy możesz liczyć na pomoc brokera, kiedy pójdzie coś nie tak?

Jak kupić akcje Twitcha (2023): analiza inwestycyjna

Twitch jest największą platformą streamingową dla e-gamingu. W tym artykule można przeczytać jak & gdzie kupić akcje Twitch. Omawiam również słabe & mocne strony akcji Twitch. Jak kupić akcje Twitcha? Twitch jest częścią Amazon. W związku z tym nie ma jeszcze możliwości zakupu pojedynczych akcji Twitcha, ale w przyszłości może się to zmienić. Bezpośrednio w … [Lees meer]

Kup akcje Alipay (2023): czy można zainwestować w Alipay?

Alipay jest największym serwisem płatniczym w Chinach. Dlatego mądrym rozwiązaniem może być inwestowanie w Alipay poprzez kupowanie i sprzedawanie jego akcji. W tym artykule można przeczytać, jak inwestować w akcje Alipay. Jak kupić akcje Alipay? W chwili pisania tego tekstu, Alipay jest nadal częścią Alibaba. Chiński rząd planuje jednak oddzielić Alipay od Alibaby. W Alipay … [Lees meer]

Jak kupić akcje Pornhub (2023): analiza akcji

Czy chcesz zainwestować w akcje Pornhub? W tym artykule przeczytasz szczegółowo, czy możliwe jest kupowanie i sprzedawanie akcji Pornhub. Znajdziesz tu również kompleksową analizę akcji Pornhub. Jak kupić akcje Pornhub? W chwili pisania tego tekstu nie można kupić akcji Pornhub, ponieważ firma jest własnością prywatną. Gdy Pornhub wejdzie na giełdę, będziesz mógł kupować i sprzedawać … [Lees meer]

Jak kupić akcje Discord (2023): jak inwestować w Discord?

Czy chcesz zainwestować w akcje Discorda? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak kupić akcje Discord! Jak kupić akcje Discorda? Discord nie jest notowany publicznie w momencie pisania tego tekstu, ale IPO jest nieuchronne. Możesz założyć konto u jednego z następujących brokerów, aby kupić akcje Discorda, gdy tylko firma wejdzie na … [Lees meer]

Jak kupić akcje YouTube (2023): zainwestuj w YouTube!

Czy chcesz zainwestować w YouTube, najpopularniejszą platformę umożliwiającą oglądanie filmów? W tym artykule dowiesz się, jak kupić i sprzedać akcje YouTube. Jak mogę kupić akcje YouTube? Od 2006 roku YouTube jest częścią Google, dlatego jeśli chcesz zainwestować w tę platformę, to możesz kupić akcje Google (Alphabet). Pamiętaj jednak, że w tym przypadku inwestujesz we wszystkie … [Lees meer]

Jak kupić akcje TikTok (2023): wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem pieniędzy w akcje TikTok? Na tej stronie przeczytasz wszystko, co musisz wiedzieć o kupowaniu akcji TikTok! Będe omawiał mocne i słabe strony TikTok, dzięki czemu możesz zdecydować, czy powinieneś dodać te akcje do swojego portfela inwestycyjnego. Jak kupować akcje TikTok? Krok 1: załóż konto u brokera Aby handlować akcjami TikTok, musisz … [Lees meer]

Kup Akcje OnlyFans (2023): jak inwestować w akcje OnlyFans?

Czy chcesz zainwestować w akcje OnlyFans? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak kupować i sprzedawać akcje OnlyFans! Gdzie można kupić akcje OnlyFans? Gdy OnlyFans wejdą na giełdę, to będziesz mógł kupić akcje u jednego z poniższych brokerów. Aby zainwestować w OnlyFans, musisz mieć konto u wiarygodnego brokera: Czy jest możliwość zainwestowania w OnlyFans? W … [Lees meer]

Jak kupić akcje SpaceX? Inwestowanie w akcje SpaceX (2023)

Założyciel SpaceX – Elon Musk, wierzy, że w przyszłości miliony ludzi będą zamieszkiwać planetę Mars. Jeśli ma rację, to akcje SpaceX mogą zyskać bardzo na wartości. Ale czy faktycznie można zainwestować w akcje SpaceX i jaki jest najlepszy makler giełdowy do zakupu tych kosmicznych akcji? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o … [Lees meer]