Inwestowanie w akcje: w jaki sposób handlować na rynku akcji?

Inwestowanie w akcje jest możliwe o dowolnej godzinie i w każdym miejscu! Wielu ludzi jest trochę niepewnych, gdy słyszy słowo "akcje". Nie da się ukryć, że kryzys z 2008 roku spowodował poważny krach cenowy. Sytuacja wyglądała całkiem inaczej choćby przed przełomem tysiąclecia. Każdy, kto zaczął inwestować z kapitałem początkowym w wysokości 1000 euro w 1980 roku, teraz posiada małą fortunę! Na myśl nasuwa się pytanie, jak właściwie można samodzielnie inwestować w akcje?

Jak ruszyć z kopyta?

Jak mogę inwestować w akcje?

Istnieją dwie sposoby, z których możesz skorzystać, by inwestować w akcje. Pierwszy wybór to aktywne inwestowanie w akcje. Ta metoda pozwala Ci doskonale reagować na najnowsze wydarzenia na rynku. Drugą opcją jest kupno akcji na długi okres.

Aktywnie handluj akcjami na krótki okres

Obecnie najlepszym sposobem inwestowania w akcje jest krótkoterminowy zakup i sprzedaż akcji. Giełda papierów wartościowych jest dość niestabilna, a ceny regularnie wahają się w górę i w dół. Obracając akcjami za pośrednictwem nowoczesnego brokera, można skorzystać z niewielkiej skoków i spadków cen, co w rezultacie daje znacznie lepsze wyniki.

Inwestowanie w akcje oznacza również możliwość wykorzystania dźwigni finansowej: umożliwia ona zajęcie dużo lepszej pozycji przy niewielkiej inwestycji. Dźwignia funkcjonuje jako mnożnik: np. 1$ może być wykorzystany do kupna akcji o wartości 10$. Każdy wzrost o 1$ przyniesie więc dziesięciokrotnie większy zysk. Analogicznie dzieje się podobnie na odwrót - spadek ceny o jeden funt spowoduje dziesięciokrotnie większe straty.

Chcesz spróbować aktywnie inwestować w akcje bez ponoszenia żadnych kosztów? Wykorzystaj swoją szansę na Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto demo:

80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Platforma magazynowa Plus500

Oprogramowanie Plus500. Przykładowe ceny. Usługa CFD, 80% inwestorów traci pieniądze.

Kupowanie akcji na długi czasu

W ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba osób zainteresowanych inwestowaniem pieniędzy w akcje. Po różnych kryzysach znowu nastało sporo miejsca na wzrost. Co więcej, inwestowanie w akcje jest bardziej atrakcyjne niż kiedykolwiek wcześniej, wszystko dzięki dostępności różnych brokerów internetowych. Internetowi brokerzy są idealną pośrednikiem do szybkiego zarobienia na spadkach i wzrostach cen.

Chcesz kupić akcje na długi czas? W takim przypadku najlepszym miejscem do otwarcia rachunku jest wiarygodny i sprawdzony broker. Poniżej znajdziesz przegląd brokerów, u których można kupować akcje po korzystnych cenach:

Czym są akcje?

Zanim zaczniesz inwestować w akcje, ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie są akcje. Akcje stanowią udział własnościowy w firmie. Duże firmy udostępniają swoje akcje w celu zbierania pieniędzy. Każdy może wtedy kupić te akcje za pośrednictwem giełdy. Kupując akcje, stajesz się ich współwłaścicielem. Następnie istnieją dwa sposoby na zarobienie pieniędzy z tych akcji. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie są akcje. Czy chciałbyś od razu przejść do konkretnego rozdziału w artykule? Proszę skorzystać z poniższych przycisków:

Jak możesz zarobić pieniądze dzięki akcjom?

Kiedy posiadasz akcje, są dwa sposoby na zarobienie na nich pieniędzy. Jakie są najlepsze sposoby na zarabianie pieniędzy z akcji?

Metoda 1: poprzez wzrost cen

Większość ludzi jest w pełni świadoma, że ceny akcji się wahają i stale rosną lub spadają. Możesz zarobić pieniądze, sprzedając swoje akcje z zyskiem. W tym przypadku chodzi o to, aby w odpowiednim momencie dokonać zakupu akcji. Jeśli uda Ci się kupić akcje po stosunkowo niskiej cenie, to następnie możesz sprzedać je ponownie za większe pieniądze.

Metoda 2: za pośrednictwem dywidentów

Niektóre firmy decydują się na dzielenie się częścią zysków ze swoimi udziałowcami. Takie zyski są dzielone przez spółkę za pomocą dywidendy. Dywidenda umożliwia zatem uzyskanie dodatkowego dochodu z akcji. Chcesz wiedzieć więcej na temat  dywidendy? Przeczytaj ten artykuł.

Czemu powinieneś inwestować w akcje?

Teraz gdy już rozumiesz, na czym polega i jak działa inwestowanie w akcje, możesz się zastanawiać: czemu powinienem inwestować w akcje?

Niestety sporą wadą posiadania swoich oszczędności jest to, że ich wartość z czasem maleje, a na swoim koncie oszczędnościowym nie otrzymujesz prawie żadnych odsetek. Tymczasem inflacja powoduje, że regularne ceny produktów rosną. Dodatkowo, w niektórych przypadkach płacisz również podatki od swoich oszczędności. Inwestowanie może być metodą przeciwdziałania zmniejszaniu się wartości Twoich oszczędności.

Z drugiej strony w dłuższej perspektywie czasowej inwestowanie jest dochodowym biznesem. Przykładowo, średni zwrot z inwestycji w Dow Jones w ciągu ostatnich 25 lat wyniósł około 7 procent, dlatego inwestowanie w akcje wydaje się mądrą decyzją w dłuższej perspektywie czasowej.

make-money-stocks

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w akcje?

Do tej pory jest to prawdopodobnie jasne, że ogólnie zarabiasz więcej pieniędzy z akcji. Jednak akcje nie są inwestycją, z którą nie wiąże się żadne ryzyko. Inwestując w akcje możesz stracić całe swoje pieniądze. Ceny akcji mogą całkowicie się załamać, przez co przepadnie dużą część Twojej inwestycji. Co więcej, zawsze istnieje ryzyko, że firma zbankrutuje. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to bardzo często stracisz całą kasę.

Krótko mówiąc, należy pamiętać, że inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem! Jednakże trzeba mieć na uwadze, że ryzyko można ograniczyć poprzez rozłożenie swoich inwestycji. W tym przypadku należy zainwestować w akcje z różnych branży należące do różnych firm. Poza tym ważne jest również, aby inwestować tylko te pieniądze, z których i tak byś nie korzystał przez parę lat. W ten sposób można również przetrwać kryzysy i nie trzeba sprzedawać swoich akcji po zbyt niskich cenach.

Poniżej znajdziesz wszystkie konkretne ryzyka związane z inwestowaniem w akcje:

 • Ryzyko utraty całej swojej inwestycji.
 • Ryzyko rynkowe: w czasie kryzysu może się załamać cały rynek
 • Ryzyko zmienności: rynki mogą być bardzo niestabilne, gdzie ceny mogą mocno rosnąć lub spadać.
 • Ryzyko specyficzne dla danego sektora: Oznacza to, że niektóre sektory mogą osiągać słabe wyniki.
 • Ryzyko konkretne dla danej akcji: Oznacza to, że pewne akcje osiągają złe wyniki.
 • Ryzyko czasowe: Oznacza to, że kupujesz akcje w złym momencie.
 • Ryzyko walutowe: Strata wynikająca z powodu inwestowania za pomocą lub w obcą walutę.

W jaki sposób określa się cenę akcji?

Zasadniczo o cenie akcji decyduje podaż i popyt. W przypadku rosnącego popytu na daną akcję, jego cena będzie rosnąć. Dzieje się tak samo na odwrót, kiedy cena akcji będzie spadać, gdy dojdzie do malejącego popytu na konkretną akcję. Skuteczne inwestowanie w akcje opiera się w głównej mierze na bardzo uważnym śledzeniu najnowszych wydarzeń dotyczących rozwoju rynku.

Mogą być zastosowane dwie metody analityczne w celu przewidzenia ceny akcji:

 • Analiza fundamentalna: analizuj podstawową liczbę przedsiębiorstw
 • Analiza techniczna: rozpoznaj schematy i prawidłowo na nie reaguj

Inwestowanie w fundusze akcyjne

Czy chciałbyś okresowo inwestować pewną kwotę, ale masz za mało czasu na dokładne zbadanie i przeanalizowanie akcji? W takim przypadku, zainwestowanie pieniędzy w fundusz inwestycyjny może być Twoją drogą do sukcesu. Fundusz inwestycyjny jest funduszem, który automatycznie inwestuje Twoje pieniądze w różne akcje. Dużą zaletą tego funduszu jest to, że często możliwe jest zastosowanie dobrego i rozszerzonego rozłożenia Twoich inwestycji.

Fundusze inwestycyjne oferują wybór pomiędzy bardziej aktywnymi a bardziej pasywnymi funduszami. Fundusze aktywne starają się pokonać rynek i są generalnie droższe. Fundusze pasywne podążają za indeksem i są generalnie tańsze. Dla większości ludzi pasywny fundusz inwestycyjny jest właściwym wyborem.

Różne strategie inwestowania w akcje

Oto różne sposoby inwestycji w akcje. Poniżej omówiliśmy niektóre z dostępnych strategii.

Wzrost kapitału

Możesz zdecydować się na zakup akcji w celu zwiększenia swojego kapitału. W tym przypadku kupujesz akcje z nadzieją, że ich wartość w przyszłości wzrośnie.

Budowanie dochodu

Inni inwestorzy dążą do budowania dochodu ze swoich akcji. Następnie kupują oni akcje, które regularnie wypłacają dywidendę.

Krótka sprzedaż

Możesz także wybrać otwarcie pozycji krótkiej na rynku. W takim przypadku możesz zarabiać pieniądze, kiedy cena akcji maleje. Ta strategia inwestycyjna ma bardziej charakter spekulacyjny.

Jakie są zalety inwestowania w akcje?

Dzięki akcjom można zarobić duże pieniądze.

 • Możesz otrzymać dochód poprzez dywidendy.
 • Akcje możesz w łatwy sposób kupić i sprzedać
 • Masz do wyboru wiele różnych akcji.

Jakie są wady inwestowania w akcje?

 • Inwestowanie w akcje wymaga bardziej aktywnego podejścia, w porównaniu do trzymania pieniędzy na swoim koncie oszczędnościowym.
 • W przypadku pojedynczych akcji można stracić sporo pieniędzy.
 • Zwrot z inwestycji jest nieprzewidywalny.

Wskazówki dot. inwestycji w akcje

Dzięki skorzystaniu z tych wskazówek, osiągniesz znacznie lepsze wyniki z inwestycji w akcje. Przed zakupem akcji, dobrze jest najpierw przeanalizować i dokładnie zbadać firmę.  Na wstępie należy sprawdzić ogólną sytuację ekonomiczną: czy gospodarka się rozwija, czy też może odnotowuje spadek?  Po tym możesz zbadać wyniki firmy w ostatnich latach. Weź również pod uwagę założenia firmy i upewnij się, że są one zgodne z Twoimi własnymi pomysłami i oczekiwaniami.

Dodatkowo należy pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Nie wskakuj od razu na głęboką wodę. Mądrzy inwestorzy zaczynają od małych inwestycji, aby sprawdzić, czy inwestują w akcje we właściwy sposób. Na tej stronie umieściliśmy różne firmy, z których można skorzystać, aby spróbować zainwestować za darmo i bez ponoszenia żadnego ryzyka, korzystając z wersji demo.

Czy chciałbyś otrzymywać więcej wskazówek dotyczących inwestycji w akcje? Przeczytaj nasz artykuł akcje dla bystrzaków!

Wskazówki dotyczące zapasów

Długoterminowa strategia

Kiedy zdecydowałeś się na długoterminową inwestycję, to nie spodziewaj się szybkich zysków w krótkim czasie. Są akcje, których ceny mogą znacznie wzrastać, ale prawda jest taka, że sporo z tych cen również drastycznie spada. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie zakup akcji każdego miesiąca po z góry określonej cenie. Możesz kupić co miesiąc akcje o wartości $100 lub $100. Dzięki temu rozłożysz swoją inwestycję i unikniesz ryzyka, związanego z inwestowaniem wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, której wartość może ulec zmianie.

Dzięki wprowadzeniu brokerów CFD, konsumenci mogą nareszcie czerpać korzyści ze wzrostu i spadku cen. CFD pozwala na skrócenie czasu trwania kontraktu, dzięki czemu można zarabiać pieniądze nawet kiedy cena spada. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla daytraderów, ludzi, którzy każdego dnia aktywnie inwestują. Ta zmienność może przyczynić się do tego, że zarobisz dużą kasę.

Co to są akcje?
Czym są akcje uprzywilejowane?
Jak inwestować w NASDAQ (2024)? – Akcje i fundusze ETF na NASDAQ
Jak kupić akcje Aurora Cannabis (2024)
Jak kupić akcje Carlsberg?
Jak kupić akcje Gazprom Energy (2024)?
Jak kupić akcje Shell?
Jak kupić akcje Sinopec Group (2024) – inwestowanie w Sinopec
Jak kupić akcje Tilray (2024)? – inwestowanie w Tilray
Jak kupić akcje Ubera?
Jak kupować akcje Saudi Aramco (2024)?
Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji?
Jakie są wady inwestowania w akcje?
Kup akcje Luckin Coffee
Stopy procentowe a rynek akcji
Strategia Inwestycyjna Warrena Buffeta

Jak kupić akcje Carlsberg?

Jacob Christian Jacobsen założył duńską firmę piwowarską Carlsberg Group w 1847 roku. Firma jest obecnie globalnym i wiodącym producentem piwa. Portfolio firmy obejmuje marki piwa i innych napojów. Firma, zarządzana przez Fundację Carlsberg, kontynuuje sztukę warzenia piwa. Chcesz zainwestować w Carlsberg? W tym artykule omawiamy, jak kupić akcje Carlsberg. Możesz również sprawdzić aktualną cenę akcji Carlsberg na tej stronie.

Jak kupować akcje Carlsberg?

Chcesz kupić akcje Carlsberg? Możesz bezpośrednio handlować akcjami Carlsberg u jednego z tych wiarygodnych brokerów:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Carlsberg bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Carlsberg przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Jak można aktywnie inwestować w Carlsberg?

Carlsberg pracuje obecnie nad kilkoma nowymi projektami. Jeśli projekty te się powiodą, cena akcji może dalej rosnąć. Jako aktywny inwestor możesz na to zareagować, kupując i sprzedając akcje Carlsberg we właściwym czasie. W tym celu będziesz potrzebować specjalnego rodzaju brokera: brokera, u którego możesz handlować różnicami cen w krótkim okresie.

Dobrym brokerem do aktywnej spekulacji jest Plus500. W Plus500 można otwierać pozycje zarówno po kursach byczych, jak i niedźwiedzich. Plus500 oferuje również dźwignię finansową: pozwala to na otwarcie stosunkowo większej pozycji przy niewielkiej ilości pieniędzy. Chcesz wypróbować handel kontraktami CFD z Plus500 bez ryzyka, korzystając z wersji demo? Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć darmowe demo:

Globalny gracz

Marka Carlsberg jest dobrze znaną marką piwa na całym świecie. Marki Carlsberg, Tuborg i Baltika znajdują się w pierwszej ósemce w Europie. W 2000 roku firma połączyła się z norweską Grupą Orkla. Dzięki tej fuzji firma stała się globalnym graczem.

Wchodząc w partnerstwa, firma zbudowała silną pozycję rynkową. Marki firmy są sprzedawane na ponad 150 różnych rynkach. Akcje firmy są notowane na Kopenhaskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1970 roku.

Buy Carlsberg shares

Przyszła strategia

Carlsberg chce wprowadzać innowacje, wprowadzając nowe piwa. Firma koncentruje się na piwach specjalnych lub rzemieślniczych. Te specjalne piwa wraz z piwami bezalkoholowymi zapewniają dalszy wzrost obrotów firmy. Carlsberg stał się również bardziej aktywny na rynku azjatyckim. W tej części świata klasa średnia wciąż znacznie rośnie. W przyszłości marka może sprzedawać tu znacznie więcej piwa.

Cele zrównoważonego rozwoju

Grupa Carlsberg poinformowała o celach zrównoważonego rozwoju ONZ. Firma otrzymała nagrodę za ten raport. Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, firma ma ogromne ambicje. Firma sprytnie reaguje na coraz ważniejszą koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na przykład, ambicją firmy jest zmniejszenie zużycia wody o połowę. Co więcej, emisja dwutlenku węgla w ich firmach zostanie zmniejszona.

Do 2022 r. firma będzie korzystać wyłącznie z odnawialnej energii elektrycznej. Browary będą wówczas zasilane zieloną energią elektryczną. Firma chce również stać się neutralna pod względem emisji CO2. Cel ten powinien zostać osiągnięty w 2030 roku. Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy uważają, że zielone i zrównoważone inwestycje stają się coraz ważniejsze. Rozwój ten może zatem stanowić dobry impuls dla ceny akcji. Czy uważasz, że będzie to miało pozytywny wpływ na cenę akcji? W takim razie warto kupić akcje Carlsberg Group.

Nowatorskie opakowania

Wkrótce na rynku pojawi się Green Fiber Bottle. Jest to bio-butelka na piwo. Najważniejszym materiałem tej butelki są włókna drzewne. Przy opracowywaniu butelki współpracuje się z wieloma podmiotami. Carlsberg współpracuje z trzema stronami: przemysłem opakowaniowym, Politechniką Duńską i projektantami przemysłowymi.

Piwo rzemieślnicze, piwo bezalkoholowe i Azja

W 2019 r. Carlsberg szybko rozwijał się na rynku piw rzemieślniczych. Ponadto w Europie Zachodniej sprzedano więcej piwa bezalkoholowego. Firma koncentruje się również na rozwijającym się rynku azjatyckim. Prowadzone są rozmowy z wietnamskim rządem. Firma chce zainteresować się Hanoi Beer. Czy uważasz, że te nowe projekty przyczynią się do poprawy wyników browaru? W takim razie z pewnością możesz rozważyć inwestycję w Carlsberg.

W 2019 roku Carlsberg wyprodukował 112,4 miliona hektolitrów piwa. Jest to spadek o 2%. Według firmy spadek ten był spowodowany faktem, że od ubiegłego roku w Rosji zabroniona jest sprzedaż piwa w butelkach o dużym formacie.

Jakie są wady inwestowania w akcje?

W tym artykule opisujemy największe wady inwestowania w akcje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zminimalizować skutki tych wad.

Największe wady inwestowania w akcje to:

 • Ryzyko utraty pieniędzy podczas inwestowania w akcje
 • Wybór dobrych akcji zajmuje dużo czasu
 • Koszty transakcji mogą być wysokie
 • Inwestowanie w akcje może wiązać się z negatywnymi emocjami
 • Utrata inwestycji w przypadku bankructwa
 • Konkurujesz z profesjonalnymi inwestorami

Omówimy pokrótce każdą wadę i sprawdzimy, czy rzeczywiście stanowi ona problem.

Wada 1: Zawsze wiąże się to z ryzykiem

Inwestując w akcje, można zarobić dużo pieniędzy. Nie ma jednak żadnych gwarancji: inwestując w akcje, można również stracić dużo pieniędzy, zwłaszcza w okresach spadków cen.

Stosując inteligentne zarządzanie ryzykiem, można zmniejszyć ryzyko strat. Można to zrobić na przykład poprzez:

 • Dywersyfikacja inwestycji w różne akcje.
 • Inwestowanie stopniowe: jest to również nazywane uśrednianiem kosztów w dolarach.
 • Inwestowanie tylko tych pieniędzy, na których utratę możesz sobie pozwolić.

Praktyka czyni mistrza i dotyczy to również inwestowania. Kliknij tutaj, aby wypróbować inwestowanie za darmo w wersji demo.

Wada 2: Zajmuje to dużo czasu

Jeśli chcesz z powodzeniem inwestować w akcje, musisz przeprowadzić wiele badań. Przypadkowe kupowanie akcji nie jest mądrą strategią inwestycyjną. Na przykład należy sprawdzić, czy:

 • Spółka, w którą chcesz zainwestować, jest w dobrej kondycji finansowej.
 • Spółka jest w stanie dotrzymać kroku konkurencji.
 • Sektor i region osiągają dobre wyniki.
 • Spółka ma dobry plan na przyszłość.

Możesz użyć analizy fundamentalnej lub technicznej, aby sprawdzić, czy akcje osiągają dobre wyniki.

Jeśli wydaje się to zbyt pracochłonne, ale nadal chcesz czerpać korzyści z rynku akcji, interesujące może być inwestowanie w fundusze ETF. Dzięki ETF możesz inwestować w trend cenowy całego indeksu giełdowego jednocześnie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym sposobie inwestowania w akcje.

Wada 3: Inwestowanie w akcje może być kosztowne

Wielu inwestorów odkrywa, że inwestowanie w akcje może być bardzo kosztowne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku inwestowania w akcje za pośrednictwem własnego banku. Jest to marnotrawstwo; każde euro, które płacisz w kosztach transakcyjnych, ogranicza zwrot, jaki możesz osiągnąć.

Koszty kupna i sprzedaży, które musisz ponieść inwestując w akcje, zależą od strony, z którą handlujesz. Zaleca się porównanie kosztów różnych brokerów. Niektórzy brokerzy umożliwiają nawet inwestowanie w akcje bez prowizji, co oznacza, że można zacząć od niewielkich kwot.

Klikknij tutaj, aby porównać najlepszych brokerów i rozpocząć inwestowanie na własna rękę.

Wada 4: emocje i jazda bez trzymanki

Akcje faktycznie wzrosły tylko w długim okresie. Nie oznacza to jednak, że na akcjach można tylko zarobić: zwłaszcza w krótkim okresie można wiele stracić.
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy czasami ulegają emocjom. Sprzedają akcje w ślepej panice, co skutkuje znacznymi stratami: a szkoda! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak emocje mogą wpływać na inwestycje.

Akcje faktycznie wzrosły tylko w długim okresie. Nie oznacza to jednak, że na akcjach można tylko zarobić: zwłaszcza w krótkim okresie można wiele stracić.
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy czasami ulegają emocjom. Sprzedają akcje w ślepej panice, co skutkuje znacznymi stratami: a szkoda! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak emocje mogą wpływać na inwestycje.

Wada 5: w przypadku bankructwa jesteś w plecy

Kiedy firma bankrutuje, jako akcjonariusz jesteś z tyłu. Na przykład posiadacze obligacji najpierw otrzymują swoje pieniądze. Dopiero jeśli po spłaceniu wszystkich wierzycieli pozostaną jeszcze pieniądze, otrzymasz coś jako akcjonariusz.

W praktyce oznacza to, że stracisz wszystkie swoje pieniądze, gdy spółka, w której posiadasz akcje, zbankrutuje. Lepiej zapobiegać niż leczyć: dlatego przed zainwestowaniem w akcje należy sprawdzić, jak radzi sobie spółka.

Wada 6: profesjonalna konkurencja

Wreszcie, nie zapominaj, że jako inwestor prywatny konkurujesz z instytucjonalnymi, profesjonalnymi inwestorami. Banki i firmy ubezpieczeniowe kupują akcje za miliardy euro.
Pokonanie rynku za pomocą spekulacji jest prawie niemożliwe dla początkującego inwestora. Dlatego skup się na perspektywie długoterminowej: w ten sposób prawdopodobnie osiągniesz najlepsze wyniki.

Inwestować czy nie inwestować w akcje?

Jak widać, inwestowanie w akcje ma pewne wady. Zanim wyciągniemy wnioski, ważne jest, aby omówić korzyści płynące z akcji:

 • Inwestowanie w akcje może pomóc w budowaniu bogactwa.
 • W przeszłości akcje zawsze osiągały lepsze wyniki niż obligacje.
 • Akcje można sprzedać w dowolnym momencie.
 • Akcje mogą chronić przed inflacją.

Czy wady przeważają nad zaletami? W takim razie być może lepiej zainwestować w inny produkt inwestycyjny. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane rozwiązania, wady inwestowania w akcje nie muszą stanowić większego problemu.Jakie są wady inwestowania w akcje?

Jak inwestować w NASDAQ (2024)? – Akcje i fundusze ETF na NASDAQ

Czy chcesz zainwestować w NASDAQ? NASDAQ jest znany jako amerykański indeks technologiczny! Inwestycje w NASDAQ mogą być bardzo opłacalne. W tym artykule przyjrzymy się, jak i gdzie można kupić najlepsze akcje NASDAQ.

Jak inwestować w indeks NASDAQ?

Inwestowanie w NASDAQ za pomocą funduszu ETF

Można wybrać inwestowanie bezpośrednio w indeks NASDAQ, inwestując w indeks NASDAQ Composite, który obejmuje 100 największych spółek notowanych na NASDAQ.

Indeks NASDAQ jest bardzo popularny wśród inwestorów. Popularność ta wynika z solidnych zysków generowanych przez spółki technologiczne należące do giełdy NASDAQ. Co więcej, jeśli spółki na giełdzie osiągają dobre wyniki, Ty również osiągniesz dobre wyniki.

Możesz inwestować bezpośrednio w NASDAQ za pomocą ETF. ETF to fundusz indeksowy, który stara się jak najdokładniej śledzić indeks. Inwestując regularne kwoty w ETF na NASDAQ, można czerpać korzyści z długoterminowych zmian cen. W poniższym przeglądzie można bezpośrednio zobaczyć, u których brokerów można handlować ETF-ami NASDAQ:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w już od 0,99 €.

Możesz zainwestować w NASDAQ, kupując jeden z następujących ETF-ów NASDAQ:

 • iShares NASDA 100 UCITS z opłatami za zarządzanie w wysokości 0,33%
 • Investco EQQ NASDAQ-100 UCITS z opłatami za zarządzanie w wysokości 0,3%

Aktywne spekulowanie na trendach cenowych NASDAQ

Możesz aktywnie spekulować na trendach cenowych NASDAQ: jest to również nazywane handlem dziennym. Spekulacja często odbywa się za pomocą instrumentu pochodnego, który umożliwia:

 • Spekulowanie na rosnących i spadających cenach NASDAQ
 • Wykorzystanie dźwigni finansowej do spekulacji większą kwotą pieniędzy

Należy pamiętać, że aktywna spekulacja na NASDAQ jest bardziej ryzykowna. Użyj poniższego przycisku, aby wypróbować aktywną spekulację za darmo w wersji demo:

Jak kupować akcje NASDAQ?

Możesz także zdecydować się na inwestowanie w pojedyncze akcje notowane na NASDAQ. Ważne jest, aby przeprowadzić wystarczające badania, ponieważ ceny giełdowe mogą szybko rosnąć i spadać.

Wybierając akcje NASDAQ, można zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Jaki jest stosunek ceny akcji do zysków?
 • Czy firma ma dobry plan na przyszłość?
 • Czy firma ma konkurencję?
 • Jaki jest klimat gospodarczy?

Chcesz wiedzieć, u których brokerów możesz inwestować w akcje NASDAQ? Kliknij tutaj, aby porównać najlepszych maklerów giełdowych.

Jakie są korzyści z inwestowania w NASDAQ?

 • Dywersyfikacja: inwestując w indeks NASDAQ, stosujesz wyższy poziom dywersyfikacji ryzyka niż w przypadku zakupu pojedynczych akcji.
 • Koszty: inwestowanie w indeks jest stosunkowo niedrogie, ponieważ płacisz niskie roczne opłaty za zarządzanie swoimi inwestycjami.
 • Innowacyjność: spółki wchodzące w skład indeksu NASDAQ są ponadprzeciętnie innowacyjne. W rezultacie możesz osiągnąć wyższy zwrot w dłuższej perspektywie.
 • Łatwość: możesz regularnie inwestować bez żadnego wysiłku. Wszystko, co musisz zrobić, to wpłacić miesięczną kwotę pieniędzy.

Jakie są wady inwestowania w NASDAQ?

 • Ograniczona dywersyfikacja: w przypadku NASDAQ nie inwestujesz we wszystkie sektory, co oznacza, że dywersyfikacja nie jest doskonała.
 • Kontrola: inwestując w NASDAQ, nie masz kontroli nad poszczególnymi inwestycjami.
 • Dolar: kurs wymiany dolara ma znaczący wpływ na ostateczny wynik.

Jak kupić ETF na NASDAQ?

Zanim będziesz mógł kupić ETF NASDAQ, musisz otworzyć konto u brokera. Musisz również wpłacić na swoje konto wystarczającą ilość pieniędzy, aby kupić co najmniej jeden ETF NASDAQ. W tej krótkiej instrukcji pokażemy, jak kupić ETF NASDAQ za pomocą eTroro.

W pasku wyszukiwania można wpisać NASDAQ. Następnie wybierz ETF NASDAQ, który chcesz kupić i kliknij zielony przycisk TRADE.

Na ekranie zamówienia możesz podać najważniejsze szczegóły. Obejmuje to kwotę, którą chcesz zainwestować i rodzaj zlecenia, którego zamierzasz użyć. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz ETF NASDAQ bezpośrednio po dostępnej cenie, a w przypadku zlecenia z limitem ceny określasz konkretną cenę, po której chcesz kupić ETF.

Czym jest giełda NASDAQ?

Skrót NASDAQ oznacza National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Jest to dość skomplikowana nazwa, dlatego też wszyscy nazywają ją NASDAQ lub US Tech 100.

NASDAQ to amerykańska giełda papierów wartościowych znana z akcji spółek technologicznych. Giełda istnieje od 1967 roku i ma niższe wymagania wstępne niż wiele innych amerykańskich giełd. Dlatego też wiele nowych spółek debiutuje na NASDAQ.

Większość akcji notowanych na NASDAQ to akcje spółek technologicznych. Oferta akcji staje się jednak bardziej rozbudowana: w ramach NASDAQ można również znaleźć wiele firm działających w branży biotechnologicznej.

Czym jest indeks giełdowy NASDAQ?

Indeks NASDAQ jest indeksem opartym na giełdzie NASDAQ. Jego celem jest jak najdokładniejsze śledzenie zmian cen na NASDAQ.

Indeks NASDAQ-100 jest najbardziej znanym indeksem. Indeks ten obejmuje tylko 100 największych funduszy notowanych w indeksie. Możesz samodzielnie inwestować w ten indeks za pomocą funduszy ETF.

Indeks NASDAQ Composite nie zawiera akcji finansowych. Akcje finansowe są uwzględnione w osobnym indeksie, a mianowicie Nasdaq Financial-100.

Kształtowanie się cen NASDAQ

W przeszłości wartość NASDAQ spadła o ponad 80%: stało się tak po ataku terrorystycznym na World Trade Center i pęknięciu bańki internetowej. Kryzys kredytowy również spowodował gwałtowny spadek ceny NASDAQ.

Pomimo tych znaczących spadków w przeszłości, NASDAQ wykazał znaczny długoterminowy wzrost. W 1995 r. wartość indeksu wynosiła około 450 USD, a pod koniec 2021 r. ponad 16 000 USD! Gdybyś inwestował regularnie, NASDAQ zapewniłby Ci solidny zwrot.

Czy chcesz obliczyć, ile bogactwa możesz zbudować, inwestując regularnie? Wypróbuj to narzędzie!

W jakie akcje można inwestować na giełdzie NASDAQ?

Być może zastanawiasz się, które akcje są notowane na NASDAQ. Do znanych spółek notowanych na NASDAQ należą:

Jeśli kupisz udziały w Netflix, a spółka osiągnie zysk, skorzystasz na tym jako akcjonariusz. A jeśli Twoje udziały zyskają na wartości po kilku tygodniach, miesiącach lub latach, możesz sprzedać je z zyskiem.

Ograniczona dywersyfikacja w ramach indeksu

Wiele osób uważa, że inwestowanie w NASDAQ zapewnia solidny poziom dywersyfikacji. Dla większości ludzi z pewnością prawdą jest, że inwestycja w NASDAQ jest bardziej stabilna niż losowe kupowanie akcji. Ważne jest jednak, aby zbadać zawartość instrumentu, w który inwestujesz w NASDAQ.

Na przykład w ramach NASDAQ 100 można zauważyć, że trzy największe akcje stanowią dużą część indeksu. Apple, Amazon i Microsoft odpowiadają za ponad 30 procent wartości indeksu. Jeśli dodamy do tego Facebooka, Alphabet i Teslę, mamy już połowę indeksu, co oznacza, że poziom dywersyfikacji ryzyka będzie często rozczarowujący, gdy inwestujemy w NASDAQ. Jeśli akcje te nie osiągną dobrych wyników, zwrot z inwestycji prawie na pewno będzie rozczarowujący.

Dlatego też niezwykle ważne jest sprawdzenie, które akcje wchodzą w skład indeksu. Określenie wagi poszczególnych akcji: pozwala to określić, czy indeks pomaga osiągnąć dobrą dywersyfikację ryzyka. Jeśli niektóre akcje utrzymują dominującą pozycję, ważne jest, aby zbadać te spółki.

Czy mądrze jest inwestować w NASDAQ?

To, czy mądrze jest inwestować w NASDAQ, jest zawsze kwestią osobistą. Postrzegam NASDAQ jako indeks przyszłości. Spółki, które dziś dobrze sobie radzą (takie jak Apple i Amazon), to firmy technologiczne. W ramach NASDAQ można znaleźć wiele innych innowacyjnych firm, które opracowują nowe technologie, takie jak druk 3D czy napęd elektryczny.

Potrzeba jednak dużo cierpliwości. Można zauważyć, że ceny innowacyjnych spółek często zmieniają się silniej, zarówno w górę, jak i w dół. Duża część spółek na NASDAQ prawdopodobnie nie przetrwa, ale straty te mogą zostać zrekompensowane przez ogromne zyski kilku spółek, które odniosły sukces.

Inwestując długoterminowo w NASDAQ, można czerpać korzyści z nowych technologii. Oczywiście, jeśli uda ci się znaleźć tę jedną spółkę, która odniesie sukces, możesz osiągnąć jeszcze wyższy zwrot. Szanse na to są jednak niewielkie, a inwestując w indeks, zmniejszasz ryzyko inwestycyjne.

Jak kupić akcje Tilray (2024)? – inwestowanie w Tilray

Kanadyjska spółka Tilray (TLRY) została założona w 2013 roku. Ta kanadyjsko-amerykańska firma produkuje konopie indyjskie i farmaceutyki. Czy chcesz zainwestować w Tilray, kupując akcje Tilray? W tym artykule znajdziesz kompleksową analizę akcji, a także możesz sprawdzić ich najnowszą cenę!

Gdzie można kupić akcje Tilray?

Czy wierzysz w przyszłość Tilray? Czy uważasz, że podbiją więcej rynków i że akcje nieco powrócą do poziomu z 2018 roku? W takim razie zakup akcji Tilray może być atrakcyjny! W poniższej tabeli możesz zobaczyć, których wiarygodnych brokerów możesz użyć do zakupu akcji Tilray:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Tilray bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Tilray przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Ile obecnie wynosi cena akcji Tilray?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Tilray? To zrozumiałe! Na poniższym wykresie możesz zobaczyć aktualną cenę akcji Tilray. Możesz także użyć przycisków, aby bezpośrednio otworzyć pozycję na akcjach.

Dane firmy Tilray

Poniżej znajdują się kluczowe dane spółki Tilray.

Analiza akcji Tilray

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji Tilray ważne jest, aby dokładnie je przeanalizować. W poniższym przeglądzie można zobaczyć, jak Tilray radził sobie w minionym okresie.

Ceny akcji Tilray z ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Tilray w ciągu ostatnich 5 dni:

Jak kształtuje się cena akcji Tilray w 2024?

Jesteś ciekawy, co analitycy sądzą o Tilray w 2024 i kolejnych latach? Połączyliśmy prognozy analityków przy użyciu danych z Alpha Vantage. Należy pamiętać, że liczba ta jest jedynie przewidywaniem ruchów cen Tilray i prognoza ta nie musi się spełnić.

Co może sprawić, że zakup akcji Tilray będzie interesujący?

 • Rosnący rynek marihuany: Rynek konopi indyjskich szybko rośnie, ponieważ coraz więcej krajów i regionów legalizuje marihuanę.
 • Silne marki: Tilray jest właścicielem kilku znanych marek konopi indyjskich, takich jak Tilray, Marley Natural i Manitobo Harvest.
 • Strategiczna współpraca i przejęcia: Tilray nawiązał współpracę z firmami farmaceutycznymi, takimi jak Novartis, w celu opracowania produktów z medycznej marihuany.
 • Koncentracja na badaniach i rozwoju: Tilray intensywnie inwestuje w rozwój nowych produktów w oparciu o badania naukowe.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Tilray?

 • Regulacje: Branża konopi indyjskich jest złożona, a zmiany w zakresie zgodności mogą zwiększyć koszty.
 • Zmienność i konkurencja: Branża konopi indyjskich znana jest z silnej konkurencji, która wymaga od Tilray ciągłej walki o swój udział w rynku.
 • Rząd: Tilray jest zależny od lokalnych rządów i przepisów. Opóźnienia w uzyskaniu niezbędnych licencji mogą utrudnić plany biznesowe firmy.
 • Ekspansja międzynarodowa: Tilray może dalej rozwijać się poprzez sprzedaż marihuany za granicą, ale to, czy jest to możliwe, zależy od lokalnych rządów.

Kto stanowi najgroźniejszą konkurencję dla Tilray?

Jak kupić akcje Tilray?

 • Po pierwsze, porównaj najelpszych brokerów
 • Wykonaj kroki aktywacji, aby rozpocząć inwestowanie
 • Wybierz akcje Tilray i określ kwotę, którą chcesz zainwestować.
 • Wprowadź kwotę i wybierz między zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem.
 • Następnie kliknij kup, aby bezpośrednio kupić akcje Tilray.

Kamienie milowe w historii Tilray

Pierwszym kamieniem milowym dla Tilray było zatwierdzenie produktów z konopi indyjskich firmy przez system Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP) w 2016 roku. Tilray była pierwszą firmą uprawnioną do produkcji marihuany w Ameryce Północnej.

Drugim kamieniem milowym dla firmy było jej IPO: w lipcu 2018 r. firma weszła na giełdę i była notowana na słynnym NASDAQ.

Trzecim kamieniem milowym był znaczący przełom Tilray we wrześniu 2018 roku. Tilray stała się pierwszą firmą, która otrzymała pozwolenie na eksport konopi indyjskich do Stanów Zjednoczonych w celu przeprowadzenia badań klinicznych.

Podpisanie umowy z Sander Pharmaceuticals w listopadzie 2018 r. było również kamieniem milowym dla firmy. Po podpisaniu umowy Tilray mógł handlować swoimi produktami z konopi indyjskich na całym świecie. Czy uważasz, że legalizacja będzie kontynuowana i możliwe będzie kupowanie produktów z konopi indyjskich w większej liczbie krajów? W takim razie inwestowanie w akcje Tilray może być atrakcyjne.

Akcje Tilray

Rosnący popyt na akcje konopi indyjskich w 2018 r

Coraz więcej stanów w Ameryce Północnej zalegalizowało marihuanę do użytku medycznego i rekreacyjnego. Użytek medyczny będzie dozwolony w 38 z 50 stanów w 2023 roku. Legalizacja spowodowała boom na rynku konopi indyjskich, co w ostatnim czasie miało wpływ na ceny akcji. Trwająca legalizacja marihuany dała wyraźny impuls do wzrostu cen akcji spółek uprawiających marihuanę w Ameryce Północnej w 2018. Teraz, gdy jasne jest, że legalizacja nie postępuje jednakowo wszędzie, ceny wielu akcji spadły. Jednak rynek marihuany jest nadal ogromny, a potencjał zdecydowanie istnieje!

Czy uważasz, że dalsza legalizacja doprowadzi do wzrostu cen akcji? W takim razie zakup akcji Tilray za pośrednictwem brokera może być interesujący.

Wyniki akcji Tilray w 2018 r.

W 2018 r. spółka Tilray zajęła drugie miejsce na liście najlepiej prosperujących akcji konopi indyjskich. Spółka weszła na giełdę w lipcu 2018 r., a jej cena akcji wzrosła o 380% w ciągu kilku miesięcy.

Te ogromne wzrosty okazały się jednak nierealne. Cena akcji znacznie spadła z prawie 150 USD w 2018 roku do zaledwie kilku dolarów w 2023 roku. Wygląda na to, że pod szumem informacyjnym cena akcji Tilray była zawyżona. Czy uważasz, że w przyszłości pojawi się korzystna okazja do zakupu? W takim razie warto rozważyć inwestycję w akcje Tilray.

Aktywni inwestorzy również mogą skorzystać na tak ogromnych wahaniach. Spekulując na ruchach cen, można spekulować zarówno przy rosnących, jak i spadających cenach.

Tilray działa w wielu krajach

Tilray rozszerza swoją działalność. Firmę można znaleźć w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Europie i Ameryce Łacińskiej.

 • Tilray była pierwszą firmą uprawnioną do legalnego eksportu marihuany z Ameryki Północnej do Australii i Nowej Zelandii. Stała się ona jednym z głównych dostawców medycznej marihuany w tych krajach.
 • W Kanadzie Tilray była jedną z pierwszych firm uprawnionych do legalnej produkcji marihuany. Obecnie firma jest głównym dostawcą medycznej marihuany w Kanadzie. Dzięki Tilray dziesiątki tysięcy pacjentów w Kanadzie mają dostęp do marihuany.
 • Tilray była pierwszą firmą, która legalnie eksportowała konopie indyjskie z Ameryki Północnej do Europy. Rząd Portugalii przyznał firmie licencję na uprawę. Konopie uprawiane w Portugalii są przeznaczone na rynek europejski i są obecnie dostępne w aptekach w kilku krajach europejskich.
 • W Chile Tilray importuje, produkuje i dystrybuuje konopie indyjskie. Firma planuje dystrybucję konopi w całej Ameryce Łacińskiej.

Czy inwestowanie w akcje Tilray jest mądrym posunięciem?

Inwestycja w akcje Tilray z pewnością może być interesująca. Rynek konopi indyjskich jako całość jest bardzo atrakcyjny i ma potencjał do silnego wzrostu w nadchodzących latach. Zwłaszcza, że coraz więcej stanów USA zezwala na rekreacyjne używanie konopi indyjskich, firmy takie jak Tilray mogą znacznie zwiększyć swój udział w rynku. Firma ma również silną pozycję w Europie dzięki swojemu zakładowi w Portugalii.

Jednocześnie przepisy są stale dostosowywane i rozwijane, co stwarza dużą niepewność co do przyszłego potencjału Tilray. Jednocześnie nielegalni dostawcy wciąż stanowią silną konkurencję dla kanadyjskiej firmy.

Dlatego też, jeśli rozważasz inwestycję, ważne jest, aby pamiętać, że rynek konopi indyjskich jest wciąż bardzo młody. Istnieje duża niepewność co do przyszłości Tilray jako firmy. Zakup udziałów w spółce nie jest pozbawiony ryzyka, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne spadki cen.

Jak kupić akcje Aurora Cannabis (2024)

Czy rozważasz zakup akcji Aurora Cannabis ? W tym artykule dowiesz się, jak inwestować w akcje Aurora Cannabis. Ponadto na tej stronie można znaleźć najnowszy kurs akcji Aurora Cannabis.

Gdzie można kupić akcje Aurora Cannabis?

Jeśli rozważasz inwestycję w marihuanę, możesz kupić akcje Aurora Cannabis za pośrednictwem wiarygodnego brokera:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Aurora Cannabis bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Aurora Cannabis przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Jaka jest obecna cena akcji Aurora Cannabis?

Jesteś ciekawy aktualnego kursu akcji Aurora Cannabis? Poniższy wykres przedstawia wyniki akcji Aurora Cannabis. Możesz również otworzyć pozycję bezpośrednio za pomocą jednego z przycisków.

Informacje o spółce Aurora Cannabis

Poniżej znajdują się kluczowe dane firmy Aurora Cannabis.

Ceny akcji Aurora Cannabis z ostatnich 5 dni

Poniższa tabela przedstawia ceny akcji Aurora Cannabis z ostatnich 5 dni:

Co sprawia, że inwestycja w akcje Aurora Cannabis jest interesująca?

 • Wiodąca pozycja: Aurora Cannabis jest jedną z największych firm konopnych na świecie, a jej marka jest rozpoznawalna globalnie.
 • Globalna ekspansja: Aurora Cannabis stara się rozwijać na arenie międzynarodowej, sprzedając swoje produkty poza Kanadą. Firma zawarła strategiczne partnerstwa w celu ułatwienia międzynarodowej ekspansji.
 • Koncentracja na medycznej marihuanie i badaniach: Aurora Cannabis inwestuje w medyczną marihuanę i pozycjonuje się jako lider w tym segmencie.
 • Wydajność: Aurora Cannabis zainwestowała w poprawę wydajności poprzez zwiększenie skalowalności produkcji i redukcję kosztów.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Aurora Cannabis?

 • Wyzwania prawne: Zmiany w przepisach mogą stanowić wyzwanie. Chociaż coraz więcej krajów zezwala na używanie konopi indyjskich, przepisy mogą być nadal surowe.
 • Konkurencja: Rynek legalnej marihuany jest konkurencyjny. Jednocześnie nadal istnieje znaczna ilość nielegalnej podaży, a te „operacje” nie płacą podatków.
 • Spalanie gotówki: Aurora Cannabis intensywnie inwestuje, co powoduje znaczne spalanie gotówki.
 • Zmienność: Rynek konopi indyjskich jest stosunkowo nowy i stale ewoluuje, co sprawia, że inwestycja w spółkę taką jak Aurora Cannabis jest ponadprzeciętnie ryzykowna.

Jak inwestować w akcje Aurora Cannabis?

 1. Po pierwsze, utwórz konto w rzetelnym serwisie brokerskim
 2. Aktywuj swój rachunek inwestycyjny, przesyłając kopię paszportu i adresu.
 3. Wpłać wystarczające środki na swój rachunek inwestycyjny, aby kupić akcje Aurora Cannabis.
 4. Wybierz akcje Aurora Cannabis i wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować.
 5. Kliknij przycisk „Kup”, aby bezpośrednio zainwestować w akcje Aurora Cannabis.
 6. Poświęć czas na regularną ocenę swojej inwestycji i sprzedaj swoje akcje, gdy nie będą już zgodne z Twoimi celami.

Co stanowi konkurencję dla Aurora Cannabis?

 • Canopy Growth Corporation
 • Cronos Group
 • Tilray
 • Aphria
 • Hexo

Na temat Aurora Cannabis

W Ameryce Północnej coraz więcej stanów zezwala na sprzedaż marihuany, często w celach leczniczych. Możesz skorzystać z tego rozwoju, inwestując w akcje marihuany. Przykładem spółki, w którą można zainwestować, jest Aurora Cannabis.

Aurora Cannabis jest uznanym producentem medycznej marihuany, a jej głównym rynkiem zbytu jest Kanada. Od lata 2018 r. produkcja i używanie konopi indyjskich są w Kanadzie legalne. Legalizacja marihuany w Kanadzie niewątpliwie stwarza możliwości dla Aurora Cannabis.

Inwestowanie w Aurora Cannabis

Czy inwestowanie w marihuanę to mądre posunięcie?

Czy warto inwestować w konopie indyjskie? Konopie indyjskie są legalizowane w coraz większej liczbie krajów, co oznacza, że perspektywy są obiecujące. Według badań, rynek ten może się ogromnie rozwinąć. Do 2030 roku przychody z legalnej uprawy konopi indyjskich mogą osiągnąć wartość 75 miliardów dolarów.

Nie są to nierealne liczby. W 2018 r. obroty na nielegalnym rynku marihuany wyniosły około 50 mld USD, w porównaniu do 6,7 mld USD na legalnym rynku. Do 2030 r. można osiągnąć przychód w wysokości 75 mld USD, jeśli całkowity rynek wzrośnie o 3% w ciągu 12 lat. Ludzie muszą jednak przejść z nielegalnych źródeł na legalne opcje.

Rynek medycznej marihuany jest niestabilny

Inwestowanie w konopie indyjskie nie jest pozbawione ryzyka. Wiele firm produkujących konopie indyjskie odnotowało wzrost, ponieważ zwiększyły produkcję, aby zaspokoić popyt na produkty z medycznej marihuany. Jednak cena, jaką firmy te otrzymują za konopie indyjskie, może się zmieniać. Ceny akcji spółek konopnych są również zmienne. Dlatego też ceny akcji mogą znacznie wzrosnąć lub spaść.

Jako inwestor możesz reagować na te wahania, aktywnie inwestując w akcje Aurora Cannabis. Śledząc na bieżąco wiadomości, można okiełznać fale histerii i paniki.

Czy warto kupować akcje Aurora Cannabis?

Inwestycja w akcje Aurora Cannabis nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty: ze szczytowego poziomu 150 dolarów kanadyjskich cena akcji spadła do mniej niż jednego dolara kanadyjskiego. Jako aktywny trader możesz wykorzystać tak znaczące spadki, otwierając krótką pozycję. Jako inwestor możesz zastanawiać się, czy nadal warto inwestować w akcje Aurora Cannabis.

Wyniki spółki były słabe w 2019 i 2020 r. z powodu nierozsądnego wydawania pieniędzy przez kierownictwo. W 2020 r. nowe kierownictwo wprowadziło niezbędne ulepszenia, takie jak zamknięcie niektórych mniejszych zakładów produkcyjnych, aby skorzystać z ekonomii skali.

Nawet z perspektywy prawnej przyszłość może być jaśniejsza dla Aurora Cannabis: na przykład kanadyjski rynek konopi indyjskich staje się bardziej otwarty. Wprowadzenie różnych nowych produktów, takich jak napoje z konopi indyjskich i vaping, dodatkowo zwiększa możliwości firmy.

Inwestycja w Aurora Cannabis może się jednak źle skończyć: w ciągu 6 lat firma zwiększyła liczbę akcji o 11 800%, aby pozyskać więcej kapitału. Co więcej, firmie trudno jest konkurować z nielegalnym rynkiem, ponieważ produkty na czarnym rynku są zwolnione z opodatkowania. Istnieje duża niepewność co do przyszłości Aurora Cannabis, więc to, czy mądrze jest teraz kupować akcje, pozostaje wątpliwe.

Czy powinieneś dokonać zakupu akcji Aurora Cannabis?

Aurora Cannabis zdobyła wiodącą pozycję na rynku konopi indyjskich i nawiązała różne strategiczne partnerstwa, aby umożliwić dalszą ekspansję. Firma koncentruje się na medycznej marihuanie i regularnie bada nowe i ulepszone techniki produkcji.

Jednocześnie firma musi stale monitorować zmiany prawne. Konopie indyjskie są nadal (częściowo) nielegalne w wielu regionach, a firma musi konkurować z podobnymi nielegalnymi przedsiębiorstwami, które nie przestrzegają przepisów. Dlatego przed dokonaniem inwestycji należy dokładnie przestudiować informacje finansowe spółki.

Jak kupić akcje Gazprom Energy (2024)?

Gazprom Energy to duża rosyjska spółka eksportująca gaz ziemny do Europy i Chin. Pomimo niestabilnej sytuacji politycznej, inwestowanie w akcje Gazpromu może być interesujące. W tym artykule omawiamy, jak i gdzie kupić akcje Gazpromu.

Jak kupić akcje Gazprom?

Jesteś ciekawy, którzy brokerzy są najlepsi do handlu akcjami Gazpromu? Następnie sprawdź poniższy przegląd najlepszych brokerów do handlu akcjami Gazprom:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Gazprom bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Gazprom przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Dlaczego inwestowanie w akcje Gazpromu może być interesujące?

 • Duże rezerwy: Gazprom posiada największe rezerwy gazu ziemnego na świecie.
 • Zróżnicowane portfolio: Gazprom posiada zróżnicowaną gamę pól gazowych i rurociągów w różnych krajach.
 • Lider rynku: Gazprom jest liderem rynku w branży gazu ziemnego i zbudował silną pozycję, zwłaszcza w Europie.
 • Nowe projekty: Gazprom zbudował Nord Stream 2, a także ustanowił nowe połączenia z Azją.

Jakie ryzyko należy wziąć pod uwagę kupując akcje Gazpromu?

 • Ryzyko polityczne: Gazprom jest własnością państwa rosyjskiego. Pozycja Gazpromu uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku wojny na Ukrainie.
 • Środowisko: Gaz ziemny ma negatywny wpływ na środowisko.
 • Zmienność: Wahania cen gazu ziemnego mogą wpływać na wyniki spółki.
 • Transformacja: Gaz ziemny jest coraz częściej zastępowany przez przyjazne dla środowiska alternatywy.

Jacy są najwięksi konkurenci Gazpromu?

Inwazja Rosji na Ukrainę

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, kurs akcji Gazpromu znajduje się pod silną presją. Sankcje coraz bardziej utrudniają spółce osiąganie zysków. Co więcej, rosyjski rubel zanurkował, jeszcze bardziej osłabiając pozycję konkurencyjną Gazpromu. Nawet przy gwałtownie rosnącej cenie gazu ziemnego, cena akcji Gazpromu znacznie spadła.

Czy wiesz, że na platformach takich jak eToro możliwe jest również zajęcie krótkiej pozycji? Oznacza to, że spekulujesz na spadającej cenie akcji.

Jeśli posiadasz już akcje Gazpromu, pamiętaj, że Gazprom jest największym dostawcą gazu ziemnego do Europy. Ze względu na całą niepewność, akcje są obecnie notowane na poziomie poniżej 2-krotności zysków. Czy wierzysz w pozytywny wynik konfliktu? Wtedy istnieje szansa, że cena akcji ponownie wzrośnie w przyszłości.

Jednocześnie istnieje obawa, że Rosja przejmie wszystkie aktywa inwestorów zagranicznych w odpowiedzi na sankcje. Na przykład cudzoziemcy nie mogą obecnie sprzedawać rosyjskich akcji. Dlatego należy uważać z inwestycjami w rosyjskie akcje: są one bardzo ryzykowne!

Jaka jest obecna cena akcji Gazpromu?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Gazpromu? Poniżej możesz zobaczyć, po jakiej cenie możesz kupić akcje Gazpromu:

Dane spółki Gazprom

Poniżej znajdują się najważniejsze dane spółki Gazprom.

Ceny akcji Gazpromu w ciągu ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Gazpromu z ostatnich 5 dni:

Jak inwestować w akcje Gazpromu?

Inwestycja w akcje Gazpromu może być interesująca: spółka kontroluje dużą część światowych rezerw gazu ziemnego. Ale jak inwestować w akcje Gazpromu?

Krok 1: Załóż konto u brokera

Jako inwestor prywatny możesz inwestować w akcje Gazpromu za pośrednictwem swojego brokera. Ze względu na napięcia polityczne, akcje Gazpromu mogą nie być zbywalne u każdego brokera. Dlatego też, jeśli chcesz kupić akcje Gazpromu, powinieneś przeprowadzić analizę różnych brokerów. Kliknij tutaj, aby porównać brokerów.

Krok 2: zrób rozeznanie

Analiza pozycji konkurencyjnej i sytuacji finansowej Gazpromu. Cena gazu ziemnego silnie determinuje cenę akcji Gazpromu. Ponadto sytuacja polityczna w Rosji jest również bardzo istotna dla kursu akcji tej spółki.

Krok 3: określenie strategii

Niektórzy inwestorzy aktywnie spekulują na zmianach cen Gazpromu. Ma to tę zaletę, że można aktywnie reagować na najnowsze zmiany na rynku. Jednocześnie trudno jest pokonać rynek, co zwiększa ryzyko strat. Alternatywnie, można kupować akcje Gazpromu długoterminowo i stosować uśrednianie kosztów dolara.

Krok 4: zakup akcji Gazpromu

Kiedy zdecydujesz, że chcesz zainwestować w akcje Gazpromu, możesz złożyć zamówienie. Możesz wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz akcje Gazprom po bieżącej cenie, a w przypadku zlecenia z limitem ceny ustalasz cenę, którą chcesz zapłacić za akcje.

Czy warto inwestować w akcje Gazpromu?

Władza rosyjskiego rządu

Nie wszyscy inwestorzy witają Gazprom z otwartymi ramionami. Wynika to z faktu, że Gazprom jest kontrolowany przez rosyjski rząd: rząd posiada większość udziałów.

Regularnie wykorzystuje też dostęp do gazu jako broń polityczną. Kiedy rząd odcina dostawy do niektórych krajów, jest to niekorzystne dla wyników biznesowych Gazpromu. Dlatego ważne jest, aby mieć oko na rosyjski rząd, rozważając inwestycję w akcje Gazpromu.

Wysoka dywidenda

Istnieje jednak wiele powodów, dla których inwestycja w akcje Gazpromu może być interesująca. Na przykład, spółka wypłaca wysoki procent dywidendy: rosyjska firma chce wypłacać 50% zysku netto.

Nowy rurociąg do Chin

Nowo wybudowany gazociąg do Chin zapewnia również, że firma stała się mniej zależna od Europy. Inwestycja w akcje Gazpromu może zatem z pewnością się opłacić: należy jednak uważnie obserwować sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji.

Konkurencja

Nie należy zapominać o konkurencji, takiej jak Novatek i Rosneft. Cena akcji Gazpromu jest silnie skorelowana z ceną ropy naftowej; zaleca się zatem uważne śledzenie ceny ropy naftowej, gdy rozważa się inwestycję w Gazprom.
investing in Gazprom

Parę słów o Gazprom

Gazprom jest jednym z największych dostawców gazu na świecie, z 15% udziałem. W 2005 r. rząd rosyjski nabył większościowy pakiet 50,0002% akcji. Gazprom dostarcza gaz ziemny do wielu krajów w Europie, zwłaszcza do krajów byłego Związku Radzieckiego oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Europejskie firmy energetyczne, takie jak Essent i Nuon, od dziesięcioleci otrzymują gaz ziemny od Gazpromu.

W maju 2007 r. w Amsterdamie powstała spółka Gazprom EP International B.V.. Jest to specjalny oddział Gazpromu poza Rosją i krajami byłego Związku Radzieckiego. Firma posiada 51% udziałów w gazociągu Nord Stream przez Morze Bałtyckie.

Gazprom ma również 9% udziałów w gazociągu BBL, który łączy Holandię z Wielką Brytanią.

Historia Gazprom

W latach 80. prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow połączył ministerstwa ropy naftowej i gazu w ramach swojego programu reform gospodarczych. Doprowadziło to do utworzenia rosyjskiej spółki państwowej Gazprom w dniu 8 sierpnia 1989 roku. Ta państwowa spółka była odpowiedzialna za produkcję, dystrybucję i sprzedaż gazu.

Spółka została sprywatyzowana w listopadzie 1992 roku. Przekształcenie spółki państwowej w korporację narodową zostało osiągnięte poprzez sprzedaż bonów. Sprzedaż tych bonów podlegała surowym warunkom i ograniczała odsetek zagranicznych udziałowców do 9%.

Sprywatyzowany Gazprom podpisał swoje pierwsze umowy partnerskie z zagranicznymi firmami w 1993 roku. Następnie podpisano umowy partnerskie z fińskim Neste i francuskim Gaz de France.

Gazprom dostarcza gaz do Chin

W 2014 r. Rosja i Chiny podpisały mega-kontrakt. Gazprom, w imieniu Rosji, będzie dostarczał gaz ziemny do Chin przez 30 lat. Dzięki Chinom Rosja zyskała drugiego dużego zagranicznego klienta po Europie. Wartość tego kontraktu szacuje się na 400 miliardów dolarów.

Aby umożliwić dostawę gazu ziemnego, należy zbudować rurociąg „Siła Syberii”. Budowa tego połączenia wymaga inwestycji rzędu 55 miliardów dolarów.

Ponieważ Chiny są nowym klientem Gazpromu, firma jest teraz mniej zależna od stosunków politycznych z Europą. Zwiększone napięcia są zagrożeniem dla Gazpromu, a ta nowa współpraca wzmacnia pozycję firmy. Może to być dobry powód do inwestowania w Gazprom poprzez zakup akcji.

Czy warto kupować akcje Gazpromu?

Po inwazji Rosji na Ukrainę zagranicznym inwestorom trudno jest inwestować w rosyjskie firmy. Istnieje duża niepewność: Rosja może w każdej chwili skonfiskować zagraniczne aktywa. Inwestowanie w akcje Gazpromu wiąże się zatem ze znacznym ryzykiem.

Pomimo wszystkich problemów politycznych, Gazprom nadal osiąga dobre wyniki. Ceny energii gwałtownie wzrosły, co zwiększa marżę zysku.

Jak kupić akcje Sinopec Group (2024) – inwestowanie w Sinopec

Rynek ropy naftowej jest ogromny, a klasa średnia w Chinach wciąż rośnie. To sprawia, że inwestowanie w chińską spółkę naftową, taką jak Sinopec, może być interesujące. W tym artykule omawiamy, jak inwestować w akcje Sinopec Group .

Jak kupić akcje Sinopec Group?

Coraz więcej krajów wskazuje, że chce pożegnać się z ropą naftową i innymi paliwami kopalnymi. Jednak minie jeszcze dużo czasu, zanim alternatywy naprawdę przejmą rynek.

Jeśli chcesz kupić akcje Sinopec Group, możesz to zrobić u wiarygodnego brokera:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Sinopec Group bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Sinopec Group przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Jaka jest aktualna cena akcji Sinopec?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Sinopec? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, jak zachowują się akcje Sinopec. Co więcej, możesz rozpocząć handel akcjami Sinopec bezpośrednio za pomocą przycisków kupna i sprzedaży.

Informacje korporacyjne Sinopec

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje korporacyjne Sinopec.

Analiza akcji Sinopec

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji Sinopec należy najpierw dokładnie przeanalizować akcje. W poniższym przeglądzie można zobaczyć, jak Sinopec rozwijał się w minionym okresie.

Ceny akcji Sinopec w ciągu ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Sinopec z ostatnich 5 dni:

Jakie są mocne strony akcji Sinopec?

 • Dywersyfikacja: Sinopec jest aktywny zarówno w segmencie upstream, midstream, jak i downstream w przemyśle naftowym i gazowym.
 • Korzyści skali: ze względu na dużą skalę Sinopec, firma może efektywnie wykorzystywać swoje aktywa.
 • Nacisk na innowacje: Sinopec kładzie nacisk na technologię i innowacje, co pozwala na efektywne opracowywanie nowych produktów.
 • Odpowiedzialność społeczna: firma pracuje nad programami pomocy lokalnym społecznościom, co może przyciągnąć inwestorów, którzy biorą pod uwagę etykę.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Sinopec?

 • Zależność od chińskiej gospodarki: ponad 80% przychodów pochodzi z rynku chińskiego.
 • Regulacje: nowe regulacje mogą wywierać presję na rentowność Sinopec w przyszłości.
 • Ryzyko geopolityczne: polityka chińskiego rządu może wywierać presję na wyniki Sinopec.
 • Konkurencja: Sinopec stoi w obliczu znaczącej konkurencji ze strony lokalnych i międzynarodowych graczy, szczególnie w zakresie działalności downstream.

Kim są konkurenci Sinopec?

 • PetroChina: Jest to największy chiński producent ropy naftowej i gazu w kraju, działający w ponad 80 krajach.
 • ExxonMobil: ExxonMobil jest jedną z największych firm naftowo-gazowych na świecie.
 • Royal Dutch Shell: Ta holenderska firma działa w 70 krajach i realizuje różne etapy procesu produkcyjnego.
 • BP: Międzynarodowa firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii.
 • Chevron: Ta amerykańska firma naftowa działa w 180 krajach.

Parę słów o Sinopec Group

Kupowanie akcji Sinopec

Duży konglomerat naftowy i petrochemiczny Sinopec Group został założony w lipcu 1988 r. przez państwo z dawnej China National Petrochemical Corporation.

W 2018 r. Sinopec stał się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Sinopec Group jest największym dostawcą ropy naftowej i produktów petrochemicznych w Chinach oraz drugim co do wielkości producentem ropy naftowej i gazu w kraju.

Na świecie firma jest największą rafinerią i trzecią co do wielkości firmą chemiczną. Z 30 000 stacji benzynowych w Chinach, firma jest największą stacją benzynową w Chinach. Odpowiada za 60% do 70% całej ropy naftowej importowanej przez Chiny. Obecnie firma koncentruje się na rozwoju gazu łupkowego w Chinach.

Spółka zależna Sinopec

China Petrochemical and Chemical Corporation jest spółką zależną Grupy Sinopec. Grupa przeniosła znaczną część swojej działalności do tej spółki zależnej.

W 2000 roku Sinopec posiadał 25 rafinerii o rocznej wydajności 130 milionów ton ropy naftowej, co stanowiło około 50% wszystkich chińskich zdolności rafinacyjnych. Akcje Sinopec są notowane na giełdach w Hongkongu, Londynie i Nowym Jorku. Grupa Sinopec posiada 70% akcji tej spółki zależnej.

Sinopec i środowisko naturalne

W listopadzie 2020 r. Sinopec nawiązał strategiczne partnerstwo z trzema instytucjami, aby wspólnie badać szczyt emisji dwutlenku węgla i neutralność węglową w przemyśle energetycznym i chemicznym. Liderzy opinii i eksperci w dziedzinie zmian klimatycznych, energetyki i przemysłu chemicznego prowadzą badania nad strategiczną drogą do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Historia Sinopec

China National Petrochemical Corporation, poprzednik Sinopec Group, została założona w 1983 roku. Firma ta została założona w celu budowy i obsługi zdolności rafineryjnych i produkcji petrochemicznej. Firma przejęła ponad 90% rafinacji przez samorządy lokalne i różne ministerstwa.

Grupa Sinopec, wraz z BP, podjęła podwodne poszukiwania w Angoli jako pierwsza chińska firma naftowa. Firma poszukiwała również gazu w Arabii Saudyjskiej. W 2009 r. szwajcarska spółka Addax Petroleum została przejęta za 8,27 mld CAD. Firma ta, działająca w Afryce Zachodniej i na Bliskim Wschodzie, jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie.

Dzięki tym międzynarodowym inwestycjom spółka może w przyszłości zwiększyć swoją rentowność, co może sprawić, że zakup akcji Sinopec będzie atrakcyjny.

Jak inwestować w akcje Sinopec?

 • Krok 1: Otwórz konto u wiarygodnego maklera giełdowego.
 • Krok 2: Zweryfikuj swoje konto, przesyłając kopię paszportu.
 • Krok 3: Wpłać pieniądze ze swojego konta bankowego na konto brokera.
 • Krok 4: Złóż zamówienie na akcje Sinopec.

Analiza: czy warto kupować akcje Sinopec?

Być może zastanawiasz się, czy kupić akcje Sinopec. Zawsze sprawdzaj, czy spółka taka jak Sinopec pasuje do Twojego profilu ryzyka. Mądrze jest porównać ze sobą mocne i słabe strony spółki.

Na przykład, jeśli bardzo martwisz się o środowisko, lepiej nie inwestować w akcje Sinopec. Jeśli jednak jesteś zainteresowany inwestowaniem w chińskim przemyśle surowcowym, Sinopec może być wart rozważenia.

Jak kupować akcje Saudi Aramco (2024)?

Saudi Aramco jest największą spółką naftową na świecie. Ale jak właściwie można kupić akcje Saudi Aramco? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w akcje Saudi Aramco!

Jak kupować akcje Saudi Aramco?

Akcje Saudi Aramco można kupić u renomowanego maklera giełdowego. W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, którzy brokerzy oferują możliwość inwestowania w akcje Saudi Aramco:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Saudi Aramco bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Saudi Aramco przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Dlaczego zakup akcji Saudi Aramco może być interesujący?

 • Duże rezerwy: Saudi Aramco posiada jedne z największych rezerw ropy naftowej na świecie, co czyni ją jedną z największych firm na świecie.
 • Dywersyfikacja: Saudi Aramco jest zaangażowane w wiele etapów procesu produkcji, co daje firmie większą kontrolę nad tym procesem.
 • Niskie koszty produkcji: Ze względu na niskie koszty produkcji, Saudi Aramco może osiągać wyższe zyski.
 • Dobre wyniki finansowe: Saudi Aramco konsekwentnie osiąga ostatnio dobre wyniki finansowe.
 • Współpraca: Saudi Aramco współpracuje z takimi firmami jak Total i Reliance Industries.
 • Rząd: Saudi Aramco ma pełne wsparcie rządu Arabii Saudyjskiej, co może przyczynić się do stabilnej sytuacji spółki.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Saudi Aramco?

Inwestowanie w akcje Saudi Aramco nie jest pozbawione ryzyka. W tej części artykułu omawiamy główne zagrożenia związane z inwestowaniem w te akcje.

Zależność od cen ropy naftowej

Podobnie jak w przypadku innych spółek naftowych, jako akcjonariusz spółki takiej jak Saudi Aramco jesteś w dużym stopniu uzależniony od cen ropy. Według szacunków Bernstein, zyski spółki rosną o 1,5 mld USD na każdy 1 USD wzrostu cen ropy.

Cena ropy rośnie, gdy gospodarka osiąga dobre wyniki. Samoloty i maszyny zużywają ropę, a gdy produkcja jest duża, popyt na czarne złoto naturalnie rośnie. Inwestując w spółkę taką jak Saudi Aramco, jesteś zatem w dużym stopniu zależny od globalnej gospodarki.

Brak kontroli

Jako udziałowiec Saudi Aramco nie masz żadnej kontroli. Zwykle jako udziałowiec masz prawo głosu i możesz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości firmy. W tym przypadku jednak rząd jest większościowym udziałowcem spółki.

Jako udziałowiec jesteś zatem całkowicie zależny od decyzji podejmowanych przez rząd. Przed zakupem akcji możesz zadać sobie pytanie, czy masz wystarczające zaufanie do rządu Arabii Saudyjskiej.

Prawa człowieka

Jeśli uważasz, że ważne jest inwestowanie w spółki, które angażują się w praktyki odpowiedzialne społecznie, to prawdopodobnie powinieneś unikać Saudi Aramco. Kraj ten nie traktuje praw człowieka zbyt poważnie, a kupowanie akcji Saudi Aramco bezpośrednio wspiera reżim.

Ograniczenia dotyczące dywidendy

Obiecane wypłaty dywidendy z akcji Saudi Aramco są niższe niż w przypadku spółki takiej jak Shell. Jeśli inwestujesz w celu uzyskania dochodu, lepiej kupić akcje z wyższą wypłatą dywidendy.

Niestabilność polityczna

Niestabilność polityczna to istotne ryzyko związane z inwestowaniem w tak egzotycznym regionie jak Arabia Saudyjska. Kiedy inwestujesz w Ameryce lub Europie, znasz swoje prawa jako akcjonariusz. Inwestowanie w Arabii Saudyjskiej jest jednak mniej pewne.

Region jako całość jest również dość niestabilny. Niedawno, na przykład, pola naftowe Saudi Aramco zostały zaatakowane przez drony, powodując duże pożary i znaczny spadek zdolności produkcyjnych. Firmie udało się odbudować te zdolności, ale ta niestabilność wywołuje niepewność wśród inwestorów.

Ograniczona dywersyfikacja

Ostatnim ryzykiem związanym z inwestowaniem w Saudi Aramco jest ograniczona dywersyfikacja ryzyka. Wiele firm naftowych posiada pola naftowe w różnych regionach, ale pola naftowe Saudi Aramco znajdują się tylko w Arabii Saudyjskiej. Jeśli coś pójdzie nie tak w tym regionie, wartość akcji natychmiast spadnie.

Jacy są najwięksi konkurenci Saudi Aramco?

Jak inwestować w akcje Saudi Aramco?

 1. Po pierwsze, otwórz konto u profesjonalnego maklera giełdowego.
 2. Poświęć trochę czasu na aktywację rachunku inwestycyjnego.
 3. Następnie wpłać wystarczające środki na swoje konto akcji.
 4. Wybierz akcje Saudi Aramco w oprogramowaniu inwestycyjnym.
 5. Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i naciśnij przycisk kupna.
 6. Regularnie oceniaj swoją inwestycję, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Kup akcje Saudi Aramco

Czym zajmuje się firma Saudi Aramco?

Saudi Aramco zajmuje się przede wszystkim eksploatacją dużych złóż ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. W 1948 roku w tym kraju odkryto największe pole naftowe na świecie. Początkowo różne zagraniczne firmy były zaangażowane w eksploatację tych pól. Jednak państwo chciało mieć większą kontrolę nad tymi polami naftowymi i zdecydowało się wykupić inne podmioty. Obecnie rząd Arabii Saudyjskiej jest właścicielem tej firmy.

W sumie Saudi Aramco twierdzi, że rezerwy wynoszą aż 260 miliardów baryłek. Dokładność tych rezerw nie jest do końca jasna. Kraj produkuje ponad 3 miliardy baryłek ropy rocznie, ale rezerwy nigdy nie zostały skorygowane. Może się zatem okazać, że rezerwy te są w praktyce niższe.

Saudi Aramco jest obecnie odpowiedzialne za produkcję 10% światowej ropy naftowej. Duża część ropy jest eksportowana do innych krajów. 65% ropy trafia do innych krajów Bliskiego Wschodu, a 15% do Ameryki. Kraj jest obecnie silnie uzależniony od produkcji ropy naftowej: ponad połowa całkowitego produktu krajowego pochodzi ze sprzedaży ropy naftowej.

Dlaczego firma weszła na giełdę?

Saudi Aramco weszło na giełdę, aby zebrać więcej pieniędzy na inne inwestycje. Przyszłość ropy naftowej jest niepewna: ponieważ zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, ropa naftowa staje się mniej popularna. Arabia Saudyjska chce zatem stać się mniej zależna od tego rynku.

Dzięki skromnemu IPO Saudi Aramco, rząd nie wprowadził na rynek nawet 2% wszystkich akcji. Zebrali 25 miliardów dolarów, które mogą wykorzystać na inwestycje w innych sektorach.

Czy warto kupować akcje Saudi Aramco?

Być może zastanawiasz się, czy warto kupować akcje Saudi Aramco. Pomimo faktu, że ropa naftowa staje się coraz mniej popularna, światowe gospodarki są nadal silnie uzależnione od tego surowca. Saudi Aramco ma dostęp do dużych rezerw, co oznacza, że spółka może niemal zagwarantować duże zyski w przyszłości. Co więcej, firma produkuje po niskich kosztach, co dodatkowo poprawia jej rentowność.

Należy jednak uważnie obserwować ceny ropy naftowej: Rentowność Saudi Aramco zależy od ceny, jaką może pobierać za swój produkt. W przyszłości wzrośnie również konkurencja ze strony zrównoważonych źródeł energii. Gdy w przyszłości gospodarki przestawią się na alternatywne źródła energii, rentowność spółki może znaleźć się pod presją.

Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że rząd Arabii Saudyjskiej kontroluje spółkę. Dlatego też interesy akcjonariuszy nie zawsze są priorytetem. Przed zainwestowaniem w akcje Saudi Aramco należy wziąć to ryzyko pod uwagę.

Kup akcje Luckin Coffee

Nie tak dawno temu Luckin Coffee miał wysoką kapitalizację rynkową. Nic dziwnego, że Starbucks jest wart ponad 100 miliardów dolarów. Chiński rynek jest ogromny i na pewno jest w nim miejsce dla innej firmy produkującej kawę. Mimo to, wygląda na to, że się niestety wkopali. Ogromny skandal z oszustwami wzbudził wątpliwości co do przyszłych perspektyw tej firmy. Działając mądrze na najnowsze wydarzenia, można jeszcze osiągnąć pozytywny wynik, obracając akcjami Luckin Coffee. W tym artykule pokażemy Ci, jak możesz to zrobić!

Gdzie mogę kupić akcje Luckin Coffee?

Czy chcesz bezpośrednio kupić i sprzedać akcje Luckin Coffee? Jeśli tak, to w takiej sytuacji potrzebujesz mieć konto u brokera. Wtedy będziesz miał następujące opcje handlowania:

 • Kupowanie: stawiasz na rosnący kurs akcji.
 • Otwieranie pozycji krótkiej: stawiasz na spadający kurs akcji.

Ważne jest, aby przed zakupem akcji przeprowadzić wystarczającą ilość badań nad akcjami, które nas interesują. Szczególnie weź pod uwagę najnowsze wiadomości, z których jasno wynika, że przyszłość firmy jest bardzo niepewna. Jeśli chcesz kupić akcje Luckin Coffee, to platforma eToro jest bardzo dobrym wyborem. U tego brokera możesz kupić akcje nie płacąc żadnych prowizji. Daje Ci to więcej możliwości na osiągnięcie dobrego zwrotu. Kliknij poniższy przycisk, aby natychmiast założyć konto:

Jak mogę aktywnie handlować Luckin Coffee?

Interesujące opcją może być spekulowanie w rozwoju cen akcji firm takich jak Luckin Coffee. Wiadomości mogą mieć silny wpływ na kształtowanie się kursu akcji. Po skandalu związanym z oszustwami dokonywanymi przez firmę, cena gwałtownie spadła. Pod wpływem nowych wiadomości, cena może nagle gwałtownie spaść lub jeszcze bardziej wzrosnąć. Jeśli będziesz działał szybko, to możesz reagować zarówno na te wzrosty, jak i spadki ceny.

Przekręt Luckin coffee

Luckin Coffee zasłynęła w nagłówkach w bardzo negatywny sposób, ponieważ dyrektor zarządzający firmy oszukańczo zawyżył dane dotyczące sprzedaży. W rezultacie firma wydawała się dużo bardziej dochodowa niż była w praktyce.

Oszustwo rozpoczęło się w 2019 roku. Chińskie firmy regularnie dokonują takiej formy oszustwa, co jest w praktyce możliwe, ponieważ firmy te muszą być jedynie kontrolowane przez lokalne biura rachunkowe. Tymczasem Stany Zjednoczone pracują nad wprowadzeniem obowiązku sprawdzania przez amerykańskiego księgowego danych liczbowych, gdy akcje są notowane w tym kraju.

Luckin Coffee nie jest już notowana na NASDAQ. Jeśli kupiłeś akcje po najwyższej cenie, to jest mało prawdopodobne, że uda Ci się odzyskać pieniądze. Na razie należy być niezwykle ostrożnym przy rozważaniu inwestycji pieniędzy w Luckin Coffee.

Luckin coffee spadek cen

Czy nadal rozsądnie jest kupić akcje?

Dla inwestora, który nie ma nic przeciwko podjęciu dużego ryzyka, nadal może to być rozsądna opcja, żeby zainwestować pieniądze w te akcje. Firma posiada 6,500 oddziałów w Chinach, czyli więcej niż jej największy konkurent Starbucks. Chińczycy również nie trzymają się z dala od sklepów, a zamawianie kawy przez Internet za pośrednictwem aplikacji staje się coraz bardziej popularne.

Oszustwa i niepewność są uwzględniane w cenie akcji. Przy okazji można zauważyć, że firma zwolniła osoby odpowiedzialne za oszustwo, do którego doszło. W związku z rosnącym popytem na kawę jest jeszcze sporo miejsca na wzrost cen. Należy pamiętać, że istnieje ryzyko, że firma całkowicie zbankrutuje. Kupno akcji Luckin Coffee w 2020 roku wiąże się więc z dużym ryzykiem.

Jak radzi sobie Luckin Coffee?

Luckin Coffee jest relatywnie nową firmą i została założona pod koniec 2017 roku. Firma wdrożyła agresywną strategię i w ciągu kilku miesięcy zdołała otworzyć ponad 2000 restauracji z kawą w ponad 28 różnych chińskich miastach. Celem Luckin Coffee jest wyprzedzenie lidera rynku kawowego Starbucks w Chinach. Jeśli utrzymają oni takie tempo, to bardzo możliwe, że ich założenie się spełni.

Ale jak Luckin Coffee udało się tak szybko rozwinąć? Otóż stało się tak, ponieważ do tego mądrze wykorzystali technologię. Firma oferuje użytkownikom aplikację, która pozwala zarówno zamawiać, jak i płacić za kawę. Ponadto, można również zamówić kawę przed wejściem do sklepu, dzięki czemu nie trzeba na nią czekać. Możesz nawet zamówić kawę, kiedy nie masz ochoty wychodzić z domu.

To, co Luckin Coffee robi również dobrze, to fakt, że firma uważnie słucha chińskiego konsumenta. Chińczycy mają nieco inny smak i firma wzięli to pod uwagę. Zaczęła udostępniając wyjątkowe napoje, tak by trafiły w gust swoich klientów. Co powiesz na kawe z syropem mandarynkowym lub specjalnymi herbatkami z bitym serem? Brzmi to bardzo dziwnie, ale jeśli taka kawa jest popularna wśród mieszkańców, to najwyraźniej jest to świetny pomysł.

Ogromną różnicą pomiędzy Starbucks i Luckin Coffee jest również atmosfera panująca w restauracjach. W Starbucks można usiąść i wypić kawę, a w Luckin Coffee często jest to kompletnie niemożliwe. Wiele lokali składa się tylko z lady, na której można odebrać kawę, tak więc stwierdzenie „na wynos” jest tutaj głównym mottem tej firmy!

Zakup akcji Luckin Coffee

Czy atrakcyjne jest inwestowanie pieniędzy w Luckin Coffee?

Trudno o jednoznaczne określenie, jaka będzie przyszłość Luckin Coffee. Jakby nie patrzeć, firma jest wciąż na rynku bardzo nowa! Jednak ogromny wzrost i zdobycie dużego udziału w rynku w Chinach jest niezwykle imponującym osiągnięciem.

Wzrost gospodarczy ma jednak również swoją pewną wadę. Firma co roku przynosi straty. Korzyści skali mogą ostatecznie przekształcić tę stratę w zysk, niemniej jednak wycena akcji Luckin Coffee pokazuje, że zaufanie do jej marki jest niższe niż do głównego konkurenta, jakim jest Starbucks. Udział Luckin Coffee jest wyceniany relatywnie niżej.

Niemniej jednak, inwestycja w tak szybko rozwijającą się firmę może być niezmiernie interesująca. Możesz skorzystać z ogromnej zmienności za pomocą kontraktów CFD lub spekulować na rosnącej wartości poprzez włączenie akcji do swojego portfela.

Wskazówka: możesz także bezpośrednio inwestować w kawe.

Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji?

Wielu inwestorów staje się niespokojnych, kiedy ceny akcji spadają. Często z powodu strachu sprzedają część swoich akcji. A to niestety nie jest rozsądne wyjście! Szczególnie w czasach, kiedy ceny akcji spadają, można osiągnąć świetne wyniki. Dobry rezultat można osiągnąć na giełdzie niezależnie od kierunku kursu. Ale jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie ze spadającymi cenami akcji?  W tym artykule możesz znaleźć wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby korzystać i zarabiać na spadku cen akcji!

Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach?

Zarabianie pieniędzy na spadających cenach jest jak najbardziej możliwe. Istnieje kilka metod, które możesz wykorzystać do spekulacji na spadających cenach. Możesz skorzystać z następujących metod:

 • Otwarcie pozycji krótkiej: dzięki pozycji krótkiej zarabiasz pieniądze, kiedy ceny spadają.
 • Zakup akcji: jeśli ceny spadną, to możesz kupić akcje dużo taniej.
 • Opcje: dzięki opcjom możesz spekulować na spadającym kursie akcji.

Metoda 1: Otworzenie pozycji krótkiej

Każdy rozumie, że można zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji. Kiedy kupujesz akcje i ich cena wzrasta, to automatycznie otrzymujesz pozytywny wynik. Można jednak również obstawiać na spadający kurs. Kiedy tak robisz, to otrzymujesz pozytywny wynik, kiedy cena akcji spada. I tak samo jest w odwrotnej sytuacji – kiedy cena akcji rośnie, to otrzymujesz wynik negatywny.

Ale jak można otworzyć pozycję krótką na akcji? Możesz to zrobić za pomocą instrumentów pochodnych – kontrakty CFD są do tego celu częstym wyborem. CFD jest kontraktem na różnicę w cenie akcji i użytkownik może wskazać, czy oczekuje wzrostu, czy spadku wartości akcji bazowej.  Należy pamiętać, że ta strategia jest szczególnie odpowiednia w krótkiej perspektywie czasowej.

Możesz spróbować handlować z instrumentami pochodnymi bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, korzystając z konta demonstracyjnego. Jest to jak najbardziej rozważny wybór: używając konta demonstracyjnego, możesz przyzwyczaić się do obstawiania rosnących i spadających kursów. Należy pamiętać, że ta strategia jest szczególnie odpowiednia w krótkim okresie czasu. Chcesz wypróbować możliwości za pomocą bezpłatnego konta demo? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych kont, na których będziesz mógł poćwiczyć:

Zarabianie pieniędzy na spadających cenach CFD

Dzięki brokerowi CFD możesz łatwo zarabiać na spadających cenach

Metoda 2: szukaj okazji

Niskie ceny akcji mogą być również niezwykle atrakcyjne dla inwestorów mających długoterminową strategię, jednak będziesz potrzebował wystarczająco dużo pieniędzy, żeby kupić nowe akcje. Często można zaobserwować, że ceny akcji, które gwałtownie spadają, w końcu znowu zaczynają rosnąć. Nawet po krachu na rynku w 2008 roku, większość akcji odzyskała równowagę w ciągu kolejnych dwóch lub trzech lat.

Kiedy ceny akcji spadają, to często mądrze jest kupić kilka dodatkowych akcji. Dzięki tej strategii możesz osiągnąć jeszcze większe zyski. Kupując akcje po niższej cenie, możesz osiągnąć wyższy zysk cenowy. Dodatkowo jednocześnie korzystasz z wyższej względnej stopy zwrotu z dywidendy. Spółki mogą wypłacać część zysków w formie dywidend. Kiedy firma dobrze prosperuje, to ten odsetek może znacznie wzrosnąć, co czyni Twoją inwestycję jeszcze bardziej zyskowną.

Kiedy kupujesz akcje, to rozsądnie jeśli wybierzesz taniego brokera. Wiele osób zapomina o kosztach, a to wielka szkoda – koszty transakcji mogą znacznie zmniejszyć Twój zwrot! Na eToro możesz kupować i sprzedawać akcje bez ponoszenia jakichkolwiek prowizji. Użyj poniższego przycisku, aby założyć konto:

Metoda 3: za pomocą opcji

Możesz również skorzystać z opcji, aby zarabiać pieniądze na spadających cenach. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z tzw. opcji sprzedaży (ang. put option).  Opcja put pozwala na sprzedaż akcji po określonej cenie – kiedy cena spada, możesz kupić akcję po niższej cenie, korzystając z opcji sprzedaży, a następnie można sprzedać akcje po wyższej cenie rynkowej. Pozwala to na zarobieniu pieniędzy na spadku kursu akcji.

W pewnym momencie opcje wygasają. Tylko w czasie trwania opcji możesz z niej skorzystać i w ten sposób skorzystać ze spadającej ceny. Za opcje niestety będziesz musiał zapłacić premię, dlatego pamiętaj, żeby kupować opcję, które staje się opłacalne przed terminem jej wygaśnięcia. Chcesz wiedzieć więcej na temat opcji? W naszym specjalnym dziale poświęconym opcjom możesz przeczytać o wszystkim, co powinieneś wiedzieć:

opcja sprzedaży na spadających cenach

Niższa cena akcji oznacza większy zysk na opcji sprzedaży

Czy spadające ceny akcji są problemem?

Często w wiadomościach możemy usłyszeć na temat spadających cen akcji i mówi się o tym, jakby to była jakaś katastrofa. Kiedy przyjrzymy się temu bliżej, to sytuacja często nie jest aż tak zła, jak się o tym mówi. Statystycznie rzecz biorąc, na rynku akcji występują negatywne wyniki zawsze w ciągu trzech lat, czyli masz 33% szans na utratę pieniędzy na giełdzie w ciągu roku.

Jeśli przyjrzymy się miesięcznym wynikom to zauważymy, że około 60% miesięcy osiąga dodatni wynik giełdowy, a 40% miesięcy kończy się stratą.

Jednak spadek cen akcji to nie jest jakiś wyjątkowy problem i są one normalną częścią handlu. Przecież akcje wciąż nie mogą zyskiwać na wartości: zawsze będzie dochodzić do korekt. Jednak jak historia pokazuje, korekty zawsze występują tylko przez tymczasowy okres czasu. Ogólny kierunek jest zawsze wzrastający.

Jak sobie radzić z spadającymi cenami akcji?

W ciągu ostatnich stu lat można było zauważyć, że ceny akcji zawsze rosły. Można to wytłumaczyć w bardzo łatwy sposób – wzrosła zarówno liczba ludności, jak i wydajność pracy na całym świecie i w rezultacie firmy osiągają coraz większe zyski. Nie oznacza to jednak, że giełda jest zawsze opłacalna: z czasem ceny akcji się zmieniają i nigdy nie będą rosły w linii prostej.

Będąc inteligentnym inwestorem giełdowy, możesz na tym skorzystać. Aby odnieść sukces, ważne jest, aby przeciwdziałać swojej naturalnej reakcji. W naszym mózgu znajduje się część, którą nazywamy migdałkiem. Ten obszar mózgu staje się bardzo aktywny, gdy coś tracimy i się boimy. Z tego powodu możemy zaobserwować, że wielu inwestorów masowo sprzedaje swoje akcje w czasach kryzysu.

inwestorzy boją się spadających cen

Sprzedaż akcji w czasie kryzysu często nie jest strategią, która przyniesie Ci dużo pieniędzy. Jest to wtedy ryzykowne, ponieważ nigdy nie wiadomo gdzie jest najniższe dno. Dopóki nie sprzedasz swoich akcji, Twoja strata jest tylko stratą na papierze (ang. paper loss). Kiedy sprzedajesz swoje akcje, strata jest ostateczna i niestety, ale z nią utknąłeś. To właśnie dlatego jest ważne, aby inwestować tylko pieniądze, które możesz stracić na dłuższy okres czasu. To daje ci możliwość odczekania na lepsze czasy.

Jaka jest dobra strategia inwestycyjna?

Dobrą strategią radzenia sobie zarówno ze spadającymi, jak i rosnącymi cenami jest dywersyfikacja. Oczywiście, mądrze jest rozłożyć inwestycje na różne sektory i regiony, dzięki czemu unikniesz złych wyników z powodu tego, że jeden konkretny sektor lub region nie radzi sobie dobrze. Jednakże, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom spadku cen akcji, ważne jest również rozłożenie inwestycji w czasie.

Możesz to robić inwestując na giełdę w różnym czasie. Inwestując co miesiąc stałą kwotę, uniemożliwiasz zainwestowanie dużej kwoty na samej górze. Dobrym sposobem na rozłożenie wejścia na giełdę jest wykupienie funduszy lub ETF-ów. Inwestując mądrze, możesz zarabiać pieniądze podczas każdych warunków na rynku.

Jak mogę zarabiać pieniądze na gwałtownych spadkach cen?

Wzrosty często następują powoli i stopniowo, podczas gdy gwałtowne spadki często następują niespodziewanie w jednym momencie. Dzięki temu możesz zarobić dużo pieniędzy! Negatywne wiadomości wokół akcji lub strefy ekonomicznej mogą wskazywać, że kurs akcji gwałtownie spadnie. Stało się tak na przykład w przypadku akcji Luckin Coffee, gdy wyszło na jaw, że błędnie przedstawiły one dane swojej spółki.

Spadające ceny Luckin coffee

Kiedy spodziewasz się, że nastąpi spadek, to możesz osiągnąć jeszcze lepsze wyniki przy użyciu dźwigni. Korzystając z dźwigni, możesz zainwestować większą kwotę pieniędzy niż wpłaciłeś. Przy dźwigni finansowej jeden do dwudziestu, spadek o 1$ jest wart 20$ zysku. Oczywiście gdy używasz dźwigni finansowej, Twoja strata również drastycznie wzrasta, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym przy korzystaniu z dźwigni!

Kiedy akcje spadną o 30 procent, to możesz uzyskać zwrot w wysokości 300 procent przy dźwigni 1:10! Ważne jest jednak, aby pamiętać, że możesz również stracić swój depozyt, gdy cena akcji spadnie tylko o 10%.

W czasie kryzysu możesz osiągnąć wysokie zyski. Aktywny handel w czasie kryzysu gospodarczego może być zatem dobrym pomysłem, gdy dokładnie wiesz, jak postępować.

Wszystko czego potrzebujesz, to zmiany cen!

Aby osiągnąć pozytywny wynik handlowy pod koniec dnia, to wystarczy tylko zmienność cen. Nie ma większego znaczenia czy ceny rosną czy spadają: na takich zmianach zawsze można zarobić pieniądze. Ważne jest jednak, aby kupować lub sprzedawać we właściwym czasie. Możesz wyczuć dokładnie ten odpowiedni moment, kiedy wystarczająco dużo poćwiczysz u brokera na koncie demonstracyjnym. Dzięki wystarczającej praktyce, będziesz mógł nauczyć się rozpoznawać pewne wzorce. Po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenie, możesz przewidzieć, kiedy ceny mogą spaść.

Kupowanie i sprzedawanie: jak to zrobić?

Zazwyczaj większość inwestorów wybiera opcję kupna akcji. Kiedy kupujesz, zarabiasz pieniądze na tym, że cena rośnie i co w praktyce może być bardzo opłacalne. Ostatnio niestety zdarza się, że ceny akcji znacznie spadają.

Kiedy spodziewasz się, że cena spadnie, to mądrze jest wybrać opcję krótkiej sprzedaży. W przypadku krótkiej sprzedaży uzyskuje się pozytywny wynik, gdy cena akcji spada, co pozwala na zarobienie pieniędzy w sytuacji, kiedy większość ludzi traci dużo swoich inwestycji!

opcje kupna sprzedaży

Dodatkowa informacja: w żargonie giełdowym, kupowanie nazywane jest również pozycją długą (long), a sprzedaż pozycją krótką (short).

Podsumowanie: jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach?

Istnieją dwie strategie, które możesz zastosować, aby zarobić pieniądze na spadających cenach akcji. Pierwsza strategia polega na aktywnym handlu na rynkach i czerpaniu korzyści z silnych, spadkowych ruchów cen.  W drugiej strategii kupujesz akcje, gdy cena osiągnie niski punkt.

Jak kupić akcje Shell?

Shell jest jedną z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w Holandii. Shell jest bardzo interesującą inwestycją dzięki 15-procentowemu udziałowi w AEX i stabilnemu podziałowi dywidendy. Ale jak tak naprawdę można inwestować pieniądze w Shell? Oraz czy kupowanie akcji Shella jest rozsądne? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat inwestowania w Shell!

Jak mogę kupić akcje Shell?

Możesz również zdecydować się na fizyczne włączenie akcji Shell do swojego portfela. Może to być bardzo interesujące, jeśli masz długi horyzont inwestycyjny. Shell jest znany z regularnych i stabilnych wypłat dywidendy, a włączając akcje Shell do swojego portfela, będziesz mógł otrzymywać stałą kwartalną kwotę.

Ważne, żeby dobrze zaplanować zakup akcji Shell. Jeśli dokonasz zakupu w złym momencie, to cena może gwałtownie spaść. W taki sposób Twoja dywidend a natychmiast zniknie w postaci straty cenowej.

Dobrym brokerem, u którego możesz zakupić akcje Shell, jest eToro. Ten broker nie pobiera żadnych prowizji od swoich klientów, którzy chcą kupić akcje RDS. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć darmowe konto:

Jak mogę aktywnie handlować w akcje Shell?

Pierwszym ze sposobów inwestowania w Shell jest aktywny handel. Odbywa się to za pomocą instrumentów pochodnych: takim przykładem jest np. CFD. Korzystając z kontraktów CFD możesz aktywnie spekulować na wzrosty i spadki cen. W ten sposób będziesz mógł szybko reagować na najnowsze wydarzenia na rynku.

Kiedy cena ropy naftowej spada, to przykładowo możesz natychmiast dokonać krótkiej sprzedaży Shell, dzięki czemu uzyskasz pozytywny wynik, gdy cena akcji spadnie. Pamiętaj, że działa to w obie strony i niestety istnieje też ryzyko, że utracisz swoje pieniądze. Taką formę aktywnego handlu można prowadzić u tak zwanego brokera CFD.

Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Jak rozwija się cena akcji Shell?

Cena akcji Shell jest bardzo ściśle powiązana z ceną ropy naftowej, ponieważ spółka jest w rzeczywistości bardzo zależna od aktualnej ceny ropy. Wynika to częściowo z faktu, że sama spółka posiada duże zapasy ropy naftowej, a kiedy cena ropy spada, to spada również wartość tych akcji.

Co więcej, w takiej sytuacji spada również zysk firmy – jakby nie patrzeć Shell zarabia pieniądze na sprzedaży ropy, więc w praktyce niższa cena oznacza mniejsze przychody. Może to nawet spowodować, że niektóre projekty czy też inwestycje staną się całkowicie nieopłacalne. Przykładowo projekt, w ramach którego poszukiwano ropy na Alasce, został przerwany, ponieważ przestał być opłacalny ze względu na spadającą cenę ropy.

Instrumenty, które nie są obecnie dostępne na platformie

Co chciałbyś wiedzieć na temat inwestycji w Shell?

W tym bardzo obszernym przewodniku będziesz mógł przeczytać wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat inwestowania w Shell. Korzystając ze spisu treści, można bezpośrednio przejść do odpowiedniej dla Ciebie sekcji artykułu:

Dlaczego mądrze jest kupować akcje Shell?

Pomimo dużego zainteresowania paliwami zrównoważonymi, możemy zauważyć, że paliwa kopalne nadal dominują w naszej gospodarce, dlatego też możemy być pewni, że ropa naftowa będzie nadal bardzo popularna w nadchodzących latach. Jednocześnie ropa, jako surowiec deficytowy, jest aktualnie na wyczerpaniu: może to w przyszłości spowodować wzrost cen akcji.

Shell jest również zaangażowany w transformację energetyczną, gdzie pojawiają się nowe, interesujące możliwości pozyskiwania dużych ilości pieniędzy. Firma poszukuje nowych możliwości inwestycyjnych w czyste źródła energii, takie jak słońce, wiatr i energia wodna.

Ponadto, wodór jest bardzo interesujący na rynku, który ciągle się rozwija. Komisja Europejska udostępniła duży budżet na rozwój w dziedzinie wodoru. Shell zdążył do tej pory zainwestować znaczne środki w instalacje wodorowe i dlatego w przyszłości może czerpać z tego dużo większe zyski, warto jednak wspomnieć, że może to zająć sporo czasu. W chwili obecnej wodór jest nadal pozycją bardzo kosztową i nie generuje prawie żadnych przychodów.

Shell zainwestował również spore pieniądze w produkcję LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego. Obecnie zbudował on silną pozycję na rynku i przewiduje się, że do 2040 roku nie będzie dobrej alternatywy dla gazu ziemnego. W praktyce oznacza to, że Shell jest świetnym wyborem, żeby dzięki temu paliwu zgarnąć więcej pieniędzy. W porównaniu do węgla czy ropy naftowej gaz ziemny jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska.

Kupowanie akcji Shell przez Internet

Jakie jest ryzyko związane z inwestowaniem w Shell?

Rynek energii kopalnej regularnie znajduje się na rynku niedźwiedzia, czyli wykazuje tendencję spadkową. Przykładowo, w czasie pandemii korona wirusa, ceny ropy gwałtownie spadły, w wyniku czego rentowność Royal Dutch Shell również bardzo spadła. Kiedy spółki naftowe pozostają w tyle za innymi rynkami, wielu profesjonalnych inwestorów również przenosi się na inne rynki i może to wywierać sporą presję na cenę akcji.

Reputacja firmy Shell jako korporacji, która wypłaca stabilne dywidendy, nie wydaje się już być taka pewna. W 2020 r. spółka po raz pierwszy w swojej historii obniżyła dywidendę aż o 66%. Przy cenie akcji w momencie pisania tego tekstu, nadal otrzymujesz bardzo ładny zysk z dywidendy w wysokości 4%, niemniej jednak spadek ten odstraszył wielu inwestorów, wywierając dalszą presję na cenie akcji.

Kolejne ryzyko, które dotyczy inwestowania w Shell jest fakt, iż paliwa kopalne nie są już teraz aż tak modne. Coraz więcej osób zwraca uwagę na odnawialne źródła energii. Kiedy ludzie uznają, że zrównoważone i ekologiczne inwestowanie jest ważne dla ich portfela inwestycyjnego, to będą dużo bardziej skłonni do sprzedaży swoich akcji. Może to również przyczynić się do dalszego spadku cen akcji.

Shell podczas pandemii korona wirusa: czy obecnie powinienem inwestować?

Skutki pandemii korona wirusa były dla Shell ogromne. W pewnym momencie cena ropy była nawet ujemna i ogólny popyt na nią drastycznie spadł. Kiedy cena ropy jest niska, to Shell ma o wiele większe trudności z osiągnięciem dobrego wyniku na rynku.

Należy jednak mieć na uwadze, że wpływ kryzysu związanego z korona wirusem jest przejściowy. Gdy wirus zostanie pokonany, zapotrzebowanie na paliwa ponownie wzrośnie. Aktualnie paliwa kopalne są wciąż niezbędne dla światowych gospodarek.

Dzięki podjętym działaniom, Shell aktualnie utrzymuje wystarczające środki na prowadzenie działalności. Ze względu na gwałtowny spadek dywidend, firma nie popadnie w kłopoty, a w przyszłości będzie nawet w stanie stworzyć dodatkową wartość dla akcjonariuszy dzięki tym dodatkowym aktywom.

To w połączeniu właśnie z alternatywnymi, bardziej ekologicznymi źródłami energii może nadal czynić z firmy Shell bardzo interesującą inwestycję. Jednak ważne jest, aby inwestować w RDS za pieniądze, które można na jakiś czas wydać. W ten sposób będziesz mógł stworzyć całkiem ładny dochód z dywidend i cieszyć się rosnącą ceną akcji w przyszłości.

Inwestowanie w Shell w 4 krokach

Zanim będziesz mógł zainwestować pieniądze w Shell poprzez zakup akcji, to musisz przejść przez kilka kroków. Przyjrzyjmy się w skrócie etapom, przez które należy przejść, aby z powodzeniem zainwestować w tę firmę.

Krok 1: znalezienie dobrego brokera

Jest to bardzo istotne, aby wybrać właściwego brokera podczas inwestowania w akcje Shell. Dobry broker jest taką stroną, która nie pobiera zbyt wysokich opłat. Wiele osób inwestuje za pomocą swojego banku i nie zwraca kompletnie uwagi na wysokie koszty transakcyjne. Szczególnie gdy chcemy zainwestować w Shell przy pomocy mniejszej kwoty, to ważne jest, aby wybrać brokera bez żadnych stałych prowizji. Jesteś ciekawy, który broker jest rzeczywiście dobrym wyborem? W naszym przeglądzie brokerów możesz odkryć najlepszą platformę w sam raz dla siebie:

Krok 2: odpowiednio się przygotuj

Zanim kupisz akcje Shell, to niezmiernie ważne jest, abyś odpowiednio się do tego przygotował. Zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup akcji Shell. Zaleca się, żeby nie inwestować tylko i wyłącznie w akcje Shell: rozłożenie inwestycji na różne akcje zwiększy szansę na osiągnięcie pozytywnego wyniku. Możesz również zdecydować się na stopniowe dodawanie inwestycji. Jest to rozsądne, żeby inwestować stopniowo, dzięki czemu unikniesz zainwestowania wszystkich pieniędzy na samym szczycie całego rynku.

Krok 3: złożenie zlecenia

Kiedy już podjąłeś decyzję, że rozważasz zakup akcji Shell, to możesz złożyć zlecenie. Możesz wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego składasz zlecenie bezpośrednio na rynku po najlepszej przystępnej cenie. W przypadku tak dużej firmy, jaką jest Shell, jest to jak najbardziej możliwe, aczkolwiek w przypadku wysokiej zmienności czasami lepiej jest złożyć zlecenie z limitem ceny.

W przypadku zlecenia z limitem ceny, określasz wtedy maksymalną cenę, jaką chcesz zapłacić za daną akcję. Możesz również wybrać poziom z automatycznym zamykaniem pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss). Kiedy korzystasz z takiego poziomu, to możesz ograniczyć potencjalną stratę na swojej pozycji handlowej.

Krok 4: obserwuj swoją pozycję

Bardzo mądrze jest śledzić działalność Shella od razu po zakupie akcji. Czy firma nadal radzi sobie dobrze? Jak się akutalnie kształtuje cena ropy? Rozsądnym rozwiązaniem może być zakup dodatkowych akcji kiedy są niedowartościowane. Nie zapominaj także o wzięciu swojego dochodu, gdy cena akcji gwałtownie wzrośnie.

Shell przemysł naftowy

Kiedy kupować Shell?

Jeśli rozważasz zakup akcji Shell, to najlepiej jest obserwować ceny ropy naftowej. Kiedy jej cena wraca do normy, to akcje Shell często zyskują na wartości, ponieważ istnieje bardzo silna korelacja pomiędzy ceną ropy naftowej a akcjami RDS.

Oczywiście to nie wszystko! Oprócz ceny ropy ważną rolę odgrywają również wyniki spółki. Korzystne decyzje biznesowe mogą przykładowo poprawić wyniki, ale jeśli w przyszłości spółka nie będzie prowadziła stabilnej polityki dywidendowej, to może to znacznie obniżyć cenę.

Przeprowadzając analizy, możesz określić, czy jest to odpowiedni moment, żeby kupić lub sprzedać akcje Shell. Wydaliśmy dwa kursy, które mogą Ci bardzo pomóc określić odpowiedni moment na dokonanie zakupu:

 • Analiza techniczna: dzięki analizie technicznej możesz rozpoznać wzorce i odpowiednio na nie reagować.
 • Analiza fundamentalna: kiedy będziesz analizował podstawowe liczby będziesz mógł uzyskać dużo lepsze wyniki.

Polityka dywidendowa Shell

Jednym z głównych powodów, dla których Shell jest aż tak popularny, jest jego stabilna polityka dywidendowa. Od czasów II wojny światowej firma co kwartał wypłaca solidną dywidendę. Wysokość takiej dywidendy jest na ogół stabilna i regularnie rośnie.

Pamiętaj jednak, że nie należy jednak ślepo wpatrywać się w tę dywidendę, ponieważ zysk z dywidendy jest o wiele bardziej interesujący. Kurs akcji Shella podlega silnym wahaniom, w związku z czym stopa dywidendy w jednym okresie może wynosić kilka procent, a w następnym osiem procent. To właśnie dlatego najważniejsze jest właściwe wyczucie czasu.

Czym zajmuje się Shell?

RDS, czyli Royal Dutch Shell, powszechnie znany wszystkim jako Shell, jest pierwotnym holendersko-brytyjskim koncernem międzynarodowym. Należy do grupy Super majors, czyli 6 największych niezależnych od państwa firm naftowych. Shell zatrudnia łącznie ponad 90,000 pracowników w ponad 140 różnych krajach na całym świecie. Shell jest głównie znany jako jedna z najbardziej dochodowych firm w Holandii i jedna z największych prywatnych firm na świecie.

Shell jest notowany zarówno na giełdzie holenderskiej, jak i również brytyjskiej. Ten wielki koncern naftowy działa na skalę międzynarodową i zajmuje się handlem ropą naftową, benzyną, naftą oraz gazem. Co więcej, Shell cały czas idzie z duchem czasu, poszukując nowych, zrównoważonych rozwiązań. Pamiętaj, że może to być niezmiernie ważne dla przyszłego istnienia firmy.

Co tak bardzo wyróżnia firmę Shell na tle innych firm? Shell jest firmą, która jest zaangażowana w kilka etapów całego procesu związanego z ropą naftową. Przykładowo, Shell wydobywa ropę z ziemi, transportuje ją, a następnie sprzedaje na jednej z wielu stacji benzynowych. To właśnie dzięki temu, że Shell może kontrolować cały ten proces, jest tak potężną firmą w branży naftowej.

Inwestowanie w Shell

Historia Shell

Początków firmy Shell należy szukać w roku 1890. Wtedy jeszcze Shell miał inną nazwę – Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Royal Dutch Petroleum Company) lub po prostu w skrócie Royal Oil. Od 1907 roku firma ściśle zaczęła współpracować z Anglią. Następnie firma połączyła się z Shell Transport and Trading Company. Chociaż działalność była ściśle powiązana, to dopiero w 2004 r. można było inwestować w akcje Royal Dutch Shell.

Shell aktywnie prowadzi działalność w ponad 140 krajach, dzięki czemu zyskał miano „najbardziej dochodowej firmy w Holandii”.

Bardziej szczegółowo

W 1890 roku spółka NV Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Royal Dutch Petroleum Company) została założona przez Jeana Baptiste Augusta Kesslera, Henri Deterdinga i Jhr. Hugo Loudon. Przy wsparciu rządu holenderskiego rozpoczęto odwierty ropy naftowej w Holenderskich Indiach Wschodnich. Znaleziono duży szyb naftowy na Sumatrze i w pobliżu Perlak, co pozwoliło na konkretny rozwój firmy.

W połowie XIX wieku bracia Samuel założyli w Londynie firmę zajmującą się handlem muszelkami morskimi. Pod koniec XIX wieku firma rozszerzyła swoją działalność i zaczęła handlować ropą naftową. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo handlowe zmieniło nazwę na Shell Transport and Trading Company Ltd. Początkowo w logo firmy była muszelka małży, która wkrótce została zmieniona na muszlę przegrzebka z wywiniętym brzegiem, którą znamy do dziś.

W 1907 roku Koninklijke Olie i Shell Co. rozpoczęły ścisłą współpracę, bez faktycznego połączenia firm. Następnie Royal Oil nabył 60% udziałów w Royal/Shell Group, a British Shell nabył 40% udziałów. Miały one dwie główne siedziby, jedną w Hadze, a drugą w Londynie, z których najważniejsza była siedziba w Hadze.

Stacja benzynowa Shell lata 70

Stacja benzynowa Shell w latach 70

Oddziały w ramach Shell

Shell, czyli RDS, działa aktywnie jako firma energetyczna w całym łańcuchu źródeł energii, rafinacji i sprzedaży produktów końcowych, takich jak benzyna i olej napędowy poprzez swoją sieć stacji paliw. Łącznie w ramach RDS istnieje 6 różnych działów:

 • poszukiwanie i produkcja
 • rafinacja oraz zakup
 • gaz
 • prąd
 • chemia
 • korporacja oraz pozostałe

Dodatkowo, RDS posiada 50% udziałów w Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wraz z ExxonMobil oraz 25% udziałów w GasTerra.

Podsumowanie: czy powinienem inwestować w Shell?

Inwestowanie w Shell z pewnością może być bardzo rozsądnym wyborem. W długim terminie Shell wniósł duży wkład we wzrost kapitału, a wynika to głównie z jego stabilnej polityki dywidendowej. Spółka dąży w przyszłości do utrzymania tej polityki w jak najszerszym zakresie. Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na paliwa kopalne, jest to z pewnością rozsądny wybór.

Czy wierzysz, że Shell może rozwijać się w tym samym kierunku? Jeśli tak, to zakup akcji Shell może być bardzo mądrym posunięciem! Pamiętaj, że należy opracować jasną strategię i nie kupować akcji w ciemno. Jakby nie patrzeć, cena nie jest tak stabilna, jak okresowe wypłaty dywidend.

 

Co to są akcje?

Wiele osób się zastanawia, czym są w ogóle akcje. Kiedy kupujesz akcję, stajesz się natychmiast współwłaścicielem firmy i następnie możesz handlować swoimi akcjami na giełdzie. Ale jak zmienia się cena akcji? W jaki sposób można samodzielnie handlować zmianami cen akcji? I jakie jest pochodzenie akcji? Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje, które powinieneś wiedzieć o akcjach!

Co to jest akcja?

Akcja jest dowodem własności w innej firmie. Kiedy kupujesz akcję, stajesz się współwłaścicielem firmy. Spółka często emituje akcje w celu pozyskania większego kapitału i zwiększenia Kiedy spółka emituje akcje, jest to również nazywane ofertą kapitałową lub ofertą akcji.

Dlaczego powinieneś posiadać akcje?

Prostą odpowiedzią na to pytanie jest to, że można dzięki nim generować dużo pieniędzy. Akcje przynoszą rocznie średnio około 7 do 8 procent dochodu. W praktyce oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji od 1900 roku zysk wynosi około 5%.

Jeśli pozostawisz pieniądze na koncie oszczędnościowym, to realny zysk, jaki z nich otrzymasz, będzie niestety ujemny. Dzieje się tak, ponieważ inflacja jest wyższa niż odsetki, które otrzymujemy na koncie oszczędnościowym.

Pięć procent może nie wydawać się czymś zbyt ekscytującym, ale połączenia sił pozwala na szybki wzrost wartości Twoich akcji. Kiedy wielokrotnie inwestujesz swoje zyski, to będziesz również otrzymywać zwroty z tych zysków. Jeśli inwestujesz 1000$ rocznie przez 30 lat przy 7%, to na koniec będziesz właścicielem 101,073$. Z pewnością opłaca się inwestować nawet przy użyciu małych kwot.

po co mieć akcje

Jak zarabiać pieniądze na akcjach?

Teraz już jest jasne, czym są akcje, ale jak można w praktyce zarabiać na nich pieniądze? Istnieją dwie metody, których można użyć, żeby osiągnąć zysk z akcji: z wzrostów cen oraz z dywidend.

Metoda 1: wzrosty cen

Akcjami można handlować na giełdzie i to właśnie tam cena jest tworzona przez interakcję podaży i popytu. Cena akcji wskazuje, za ile można je kupić lub sprzedać. Kiedy przez jakiś czas trzymasz akcje i ich cena wzrasta, to otrzymujesz zwrot dodatni.

Metoda 2: dywidenda

Nie jest to jednak jedyny sposób, dzięki któremu możesz zarabiać pieniądze na akcjach. Wiele spółek regularnie wypłaca również dywidendę, która jest podziałem zysku. Spółka może określić procent zysku, który ma być wypłacony w formie dywidendy. Niektóre spółki nigdy nie wypłacają dywidendy, podczas gdy są też takie, które wypłacają wiele procent dywidendy w skali całego roku.

Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o dywidendach? W naszym specjalnym artykule na ten temat przeczytasz wszystko, co powinieneś wiedzieć:

Jak samemu handlować akcjami?

Teraz gdy już wiesz, czym są akcje, możesz aktywnie nimi handlować. Istnieją dwa sposoby handlowania akcjami.

Długoterminowe kupowanie akcji

Pierwszą opcją jest długoterminowy handel akcjami – kupujesz wtedy akcje, ponieważ wierzysz, że w przyszłości będą one warte więcej pieniędzy. Kiedy ludzie kupują akcje, często robią to z myślą o przyszłości.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób i gdzie kupować akcje? W naszym artykule o kupowaniu akcji przeczytasz wszystko, co powinieneś wiedzieć:

Aktywny handel akcjami

Pozostali inwestorzy decydują się na aktywne spekulowanie na cenach akcji. W ciągu jednego dnia ceny akcji mogą wzrosnąć lub spaść o kilka procent. Kiedy mądrze reagujesz na takie zmiany to, można osiągnąć całkiem niezły zysk.

Podstawowa strategia handlu akcjami jest bardzo prosta: kupujesz akcje wtedy, gdy spodziewasz się, że ich wartość pójdzie w górę, a sprzedajesz wtedy, gdy uważasz, że ich wartość spadnie. Można wykorzystać spadki cen poprzez zajęcie pozycji krótkiej. Kiedy to zrobisz, zarabiasz pieniądze na tym, kiedy wartość akcji maleje.

Czy chcesz wypróbować za pomocą darmowego konta demo, jak działa spekulowanie na akcjach bez ponoszenia żadnego ryzyka? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć darmowe demonstracyjne, które idealnie nadaje się do handlu akcjami:

Jak inwestować w akcje?

Teraz gdy już rozumiesz czym są akcje, to zapewne chciałbyś się dowiedzieć, jak samemu inwestować w akcje. Możesz skorzystać z brokera internetowego, żeby zainwestować swoje pieniądze w akcje. Broker jest specjalną stroną internetową, na której możesz handlować różnymi produktami inwestycyjnymi.

W dzisiejszych czasach każdy może założyć konto u brokera internetowego. Czy chciałbyś się dowiedzieć, u którego brokera możesz dokonywać swoich inwestycji? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć konto u brokera:

Co wpływa na ceny akcji?

Cena akcji jest całkowicie zdeterminowana przez liczbę osób kupujących i sprzedających. Kiedy więcej osób chce kupić akcję, to cena rośnie, a kiedy się ich pozbywają, to cena spada. Oczekiwania co do przyszłych perspektyw akcji mogą mieć silny wpływ na jej cenę. Wyjaśnijmy to za pomocą dwóch przykładów.

W pierwszym przykładzie chcesz zainwestować swoje pieniądze w firmę biomedyczną. Kiedy pojawi się wiadomościach informacja, że ta firma odkryła specjalny lek, to mądrze jest zakupić ich akcje. Prawdopodobieństwo wzrostu popytu jest z pewnością bardzo duże.

Jest jednak możliwa również sytuacja całkiem odwrotna. Załóżmy, że rozważasz zainwestować swoją kasę w sieci handlowe. Kiedy pojawia się raport informacyjny, w którym mówi się, że rynek detaliczny upada z powodu zwiększeniu ilości zakupów dokonywanych przez Internet, to wtedy mądrze jest sprzedać te akcje.

Czy chcesz dowiedzieć się, jak możesz lepiej inwestować pieniądze w akcje? Jeśli tak, to ważne jest, abyś dowiedział się, w jaki sposób analizować rynki akcji. W naszych artykułach na temat analizy fundamentalnej i technicznej dowiesz się, jak dokładnie to zrobić:

Jakie są ryzyka związane z handlem akcjami?

Oczywiście handel akcjami wiąże się z koniecznym ryzykiem, Jednak obecnie, gdy już wiesz czym są akcje, to jesteś krok do przodu. Masz duże szanse, że nareszcie odniesiesz o wiele większe sukcesy.

Ryzyko niższego kursu wymiany

Jednym z rodzajów ryzyka, które jest związane z akcjami, jest tak zwane ryzyko zmiany cen: istnieje możliwość, że akcje, które kupisz dzisiaj, będą jutro warte dużo mniej. W takiej sytuacji przy ponownej sprzedaży akcji poniesiemy stratę finansową.

Może się również zdarzyć, że cały rynek będzie osiągać słabe wyniki i nazywa się to ryzykiem rynkowym.

Ryzyko bankructwa

Oprócz tego ryzyka istnieje również możliwość, że spółka całkiem zbankrutuje; kiedy do tego dojdzie, to często otrzymujesz z powrotem tylko ułamek wartości swoich akcji.

Brak płynności finansowej

Kiedy kupujesz akcje z niskim wolumenem obrotu, to jest ryzyko, że nikt nie będzie chciał kupić Twoich akcji i wtedy może być bardzo trudno sprzedać Twoje akcje, ponieważ po prostu nie będzie na nie chętnych. W przypadku dużych akcji notowanych na giełdzie Dow Jones lub S&P 500 jest to raczej bardzo mało prawdopodobne

Po co spółki emitują akcje?

Emisja akcji może być dla firm atrakcyjnym sposobem na pozyskanie większej ilości pieniędzy. Pieniądze uzyskane z emisji akcji są kapitałem stałym i dlatego spółka nie musi płacić od nich żadnych odsetek.

Pieniądze pozyskane z emisji akcji są często przeznaczane na dalszy rozwój. Niestety, ale bez kapitału pozyskanego z emisji spółka miałaby mniejsze możliwości rozwoju.

Jakie prawa przysługują Ci jako akcjonariuszowi?

Na papierze jesteś wtedy współwłaścicielem firmy. Niestety nie oznacza to, że dostaniesz miejsce parkingowe na posesji i że będziesz mógł wchodzić i wychodzić z pokoju dyrektora, niemniej jednak, jako wspólnik otrzymujesz sporo dodatkowych praw.

Jako akcjonariusz możesz uczestniczyć w zgromadzeniu akcjonariuszy. Na tym spotkaniu wszyscy akcjonariusze mogą głosować nad polityką firmy. Masz również prawo do udziału w podziale zysku. Nie wszystkie spółki wypłacają akcjonariuszom swoje zyski.

Istnieją również akcje specjalne. Na przykład, akcje uprzywilejowane dają właścicielowi specjalne przywileje, a akcje założycielskie są akcjami bez prawa głosu.

Jakie istnieją typy akcji?

Definicja tego, czym są akcje, jest w pełni jasna, jednak obejmuje ona wiele rodzajów różnych akcji. Przykładowo, możesz inwestować w akcje banków, jak również i w akcje turystyczne.

Zaleca się, aby w miarę możliwości rozłożyć swoje inwestycje na różne sektory. Zawsze istnieje ryzyko, że jeden sektor nie będzie sobie radził dobrze i można wtedy zamortyzować ujemne zyski z tego sektora dodatnimi zyskami z innego sektora.

Czy akcję są czymś dla mnie?

Po tym wyjaśnieniu rozumiesz już znaczenie akcji, jednak zanim zainwestujesz to ważne jest, żebyś zdecydował, czy inwestowanie w akcje jest naprawdę czymś dla Ciebie. Handel akcjami jest atrakcyjny, jeśli chcesz korzystać z pozytywnych wyników spółek, aczkolwiek musisz zdawać sobie sprawę, że możesz stracić część lub nawet całość swoich inwestycji.

Jeśli chcesz zainwestować pieniądze w akcje, to możesz to zrobić już z kwotą wynoszącą zaledwie 100$. Jeśli chcesz zbudować poważne portfolio, to zaleca się, żebyś zrobił to z kwotą minimum 5,000$. Kiedy inwestujesz przy użyciu mniejszych kwot, to rozłożenie ryzyka będzie bardzo trudne. Co więcej, będziesz musiał poradzić sobie z relatywnie wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Co to są akcje?

Jaka jest różnica między akcjami, a funduszami powierniczymi?

Od brokera można kupić zarówno akcje, jak i udziały w funduszach inwestycyjnych. Ważne jest, abyś rozumiał różnice pomiędzy tymi dwoma produktami inwestycyjnymi. Kiedy kupujesz akcje, robisz to z własnej woli, dlatego to ty wybierasz firmę, w którą chcesz zainwestować. W przypadku zakupu jednostek uczestnictwa w funduszu sprawa wygląda trochę inaczej.

Fundusz określa za Ciebie, w które akcje inwestujesz i wygląda to w praktyce tak, że wpłacasz pewną kwotę pieniędzy i automatycznie inwestujesz w pakiet akcji. W związku z tym masz mniejszy wpływ na skład swoich inwestycji, aczkolwiek możesz wybierać spośród funduszy o różnych stylach, np. fundusz azjatycki nie będzie inwestował Twoich pieniędzy w Europie.

Jaka jest różnica między obligacjami a akcjami?

Nie wszyscy rozumieją jaka jest różnica pomiędzy obligacjami a akcjami. Wyjaśnijmy to pokrótce – posiadając akcje stajesz się współwłaścicielem firmy i pośrednio uczestniczysz w jej wynikach, a kiedy kupujesz obligację, to nie stajesz się właścicielem firmy.

Krótko mówiąc, obligacja jest długiem i w jej przypadku masz prawo do comiesięcznych spłat odsetek. Jeśli firma nieoczekiwanie zbankrutuje, to masz pierwszeństwo przed akcjonariuszami, jednak nigdy nie masz prawa do więcej niż płatności odsetek. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat obligacji? Jeśli tak, to kliknij na poniższy przycisk:

Jakie są wady i zalety akcji?

Inwestowanie w akcje ma swoje wady i zalety. Dużą zaletą akcji jest wyższa oczekiwana stopa zwrotu. W ciągu ostatnich 100 lat akcje osiągały o wiele lepsze wyniki niż inne produkty inwestycyjne. Obecnie nie ma powodu, żeby oczekiwać, że coś się zmieni przez następne 100 lat.

Jednak z akcjami wiążą się niestety również i wady. Przykładowo inwestowanie w akcje jest ryzykowne: nigdy nie wiadomo, czy w krótkim czasie osiągniemy pozytywny wynik. Trzeba również poświęcić znaczną ilość czasu, aby zdecydować, w które akcje chcemy zainwestować.

No i trzeba też wspomnieć, że inwestowanie w akcje może być drogie dla inwestorów dysponujących niewielką kwotą do inwestycji i koszty są wtedy stosunkowo wysokie. Jeśli chcesz obracać akcjami przy niewielkich kwotach, to możesz rozważyć fundusz inwestycyjny.

Skąd pochodzą akcje?

Akcje pochodzą z Holandii. VOC, które powstało w 1602 roku, szybko poszukiwało nowych funduszy, które pozwoliłyby im na prowadzenie licznych, długich podróży. Potrzebowali do tego dużego kapitału i aby go pozyskać zdecydowali się na emisję akcji. Dodatkowo akcje te nie uprawniały posiadacza do dywidendy, ale do dóbr nabytych podczas podróży.

Podsumowanie: co to są akcje?

 • Akcje to akty notarialne na spółce
 • Możesz aktywnie inwestować w akcje poprzez ich kupno i sprzedaż.
 • Możesz osiągnąć zysk z akcji poprzez wzrost cen, a także dywidendy.
 • Cena akcji tworzy się poprzez popyt i podaż.
 • Jako inwestor ponosisz ryzyko cenowe i ryzyko bankructwa.

Akcje FAQ

W ostatniej części artykułu zajmiemy się najczęściej zadawanymi pytaniami na temat akcji. To może Ci pomóc lepiej zrozumieć znaczenie akcji.

[Q]Czy akcje mają określony termin zapadalności?

Akcje nie mają określonego terminu zapadalności. Twoje akcje nie tracą ważności i teoretycznie są cały czas ważne. Możesz stracić swoje udziały tylko wtedy, gdy spółka całkiem zbankrutuje.

Dla kogo odpowiednie są akcje?

Akcje są odpowiednie dla osób, które są skłonne do podejmowania ryzyka. Zaleca się inwestować w akcje tylko takimi pieniędzmi, których może Ci zabraknąć w przewidywalnej przyszłości. W długim okresie możesz osiągnąć dobre wyniki na akcjach, ale w krótkim okresie jest to raczej mało pewne.

Czy zawsze wiadomo do kogo należą akcje?

Nie wszystkie akcje są imienne i duże firmy, które są w obrocie na giełdzie, nie są zarejestrowane. Możesz handlować akcjami swobodnie z brokerem i zazwyczaj nie ma jasnego rejestru, w którym można zobaczyć, kto jest dokładnie właścicielem tych akcji.

Kiedy zakładasz prywatną firmę z kilkoma członkami rodziny, to akcje są często rejestrowane i będziesz dokładnie wiedział, kim są akcjonariusze.

Ile jest dostępnych akcji?

Spółka może sama zadecydować o tym, ile akcji wyemituje i w jakiej cenie. Najrozsądniej jest porównywać spółki na podstawie kapitalizacji rynkowej, która wskazuje całkowitą wartość wszystkich znajdujących się w obrocie akcji.

Co to są akcje uprzywilejowane?

Akcje uprzywilejowane dają akcjonariuszom pewne prawa preferencyjne. Przykładowo, otrzymują oni stałą dywidendę w stosunku do pozostałych akcjonariuszy. Chcesz dowiedzieć się więcej o akcjach uprzywilejowanych? Przeczytaj ten artykuł.

Co to są akcje niedowartościowane?

Akcje niedowartościowane to akcje spółek, które często istnieją na rynku już od dłuższego czasu. Akcje te zazwyczaj wypłacają stabilną dywidendę i mają niski wskaźnik ceny do zysku. Przykładami tego typu akcji są Shell i Heineken.

Co to są akcje ETF?

Akcje ETF są akcjami, które są nabywane w ramach funduszu. Dzięki nim można bezpośrednio monitorować pakiet funduszy. ETF to fundusz inwestycyjny, którego skrót wywodzi się od angielskich słów exchange-traded fund.

Co to są akcje kontraktów różnicy kursowej CFD?

Kiedy handlujesz kontraktami CFD, to nie inwestujesz bezpośrednio w same akcje, w praktyce CFD podążają za ceną akcji. Czy chcesz wiedzieć więcej na tek temat CFD? Przeczytaj ten artykuł.

 

Co to są akcje cykliczne?

Akcje cykliczne to taki typ akcji, które poruszają się wraz z gospodarką. Kiedy gospodarka ma się dobrze, ceny rosną, a kiedy sytuacja się pogarsza, ceny spadają. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o akcjach cyklicznych? Przeczytaj ten artykuł.

Co to jest świadectwo udziałowe?

Można również inwestować pośrednio w wartość akcji poprzez świadectwo udziałowe. Takie świadectwo jest papierem wartościowym, który dokładnie odzwierciedla wartość i zyski z akcji. Produkt ten jest podobny do funduszu inwestycyjnego, ale koncentruje się tylko na jednej akcji.

Co to są akcje na okaziciela?

Akcje na okaziciela to taki rodzaj akcji, które nie wskazują kim jest właściciel. Większość akcji, które są w obrocie, to akcje na okaziciela. Jakby nie patrzeć, handluje się na giełdzie akcjami, które nie są na nazwisko właściciela.

Jakie są koszty sprzedaży akcji?

Przy zakupie i sprzedaży akcji zazwyczaj płaci się tak zwany spread, czyli marże – jest to różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży. Ponadto u wielu brokerów płacisz również stałą prowizję. W naszym artykule o kosztach inwestowania możesz zobaczyć, ile dokładnie kosztuje inwestowanie w akcje.

Co to są akcje imienne?

Akcje imienne są odpowiednikiem akcji na okaziciela. Akcje imienne nie mogą być po prostu sprzedane komuś innemu, ponieważ są one specjalnie przyznane Tobie i dlatego jesteś właścicielem części firmy. Ten rodzaj akcji jest często spotykany w firmach rodzinnych.

Co to są akcje własne?

Spółki mogą zdecydować się na odkupienie części akcji i może to zrobić, gdy na przykład jej cena akcji gwałtownie spadnie. Wykup własnych akcji może pobudzić ich cenę. Odkupione akcje nazywane są również akcjami własnymi i mogą być w każdej chwili sprzedane na giełdzie.

Co to są złote akcje?

Złota akcja jest akcją ze specjalnym prawem weta. Przykładowo, rząd może zażądać złotej akcji od niektórych istotnych przedsiębiorstw, co może zapobiec przejęciu lub ograniczeniu usług.

Co to są akcje spółek o dużej kapitalizacji?

Akcje spółek o dużej kapitalizacji są akcjami o wysokiej kapitalizacji rynkowej, a duża kapitalizacja (ang. large cap) oznacza zatem dużą kapitalizację rynkową. Spółki warte więcej niż 10 miliardów dolarów lub funtów są często określane jako akcje spółek o dużej kapitalizacji.

Co to są najlepsze akcje?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: najlepsze akcje to takie, które osiągają najlepsze wyniki i jest to oczywiście, uproszczona wizja i odpowiedź. Dzisiejsza akcja osiągająca najlepsze wyniki może jutro już całkowicie nie istnieć z powodu bankructwa. Ponadto, nie wszystkie akcje pasują do strategii inwestycyjnej każdego inwestora. Dlatego niezmiernie ważne jest, abyś przeprowadził swoje własne badania.

Co to są akcje blue-chip?

Akcje blue-chip to akcje o bardzo wysokiej reputacji, które słyną z wysokiej jakości i niezawodności. Ludzie pokładają dużo wiary w przyszłość tej spółki.

Co to są akcje klasy A?

Akcje klasy A mają więcej głosów na jedną akcję i pozwala to kierownictwu zachować kontrolę nad spółką. Gdyby wszystkie akcje miały równe prawa głosu, to podmiot zewnętrzny mógłby łatwiej przejąć kontrolę. Akcje klasy B mają mniejszą liczbę głosów.

Co to są akcje FTSE?

Akcje FTSE to akcje notowane na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. FTSE to indeks zawierający 100 największych brytyjskich spółek. Firmy mogą regularnie dołączać i znikać z FTSE, ponieważ ceny akcji ulegają ciągłym zmianom.

Co to jest krótka sprzedaż akcji?

Kiedy zajmujesz krótką pozycję, to obstawiasz, że cena danej akcji spadnie. Kiedy mówimy o krótkiej sprzedaży akcji, to często mamy na myśli krótką pozycję na danej akcji.

Co to jest wartość nominalna akcji?

Wartość nominalna akcji to cena, po której została ona pierwotnie wprowadzona na giełdę i nie jest ona ważna przy inwestowaniu w akcje. Jakby nie patrzeć, cena akcji zmienia się nieustannie, dlatego też akcja nie będzie sprzedawana po wartości nominalnej przez długi czas.

Co to jest wewnętrzna wartość składnika aktywów?

Wartość wewnętrzną akcji możesz obliczyć, odejmując długi spółki od jej aktywów, a następnie dzielimy pozostałą kwotę przez liczbę akcji. Niestety, ale ta liczba sama w sobie daje nam niewiele informacji. Istotne jest, żebyś również zbadał przyszłe oczekiwania spółki.

Co to jest akcja defensywna?

Akcje defensywne są mniej wrażliwe na rozwój gospodarki i jeśli do portfela włączymy ten typ akcji, to nasze zyski będą spadać wolniej w przypadku pogorszenia się ogólnej sytuacji gospodarczej. Przykładem akcji defensywnych są akcje supermarketów.

Czym są akcje uprzywilejowane?

Akcje uprzywilejowane to takie akcje, które dają akcjonariuszom dodatkowe prawa. W tym artykule omówimy znaczenie akcji uprzywilejowanych: jakie korzyści płyną z obrotu akcjami uprzywilejowanymi?

Czym są akcje uprzywilejowane?

Innymi słowy, akcje uprzywilejowane, to akcje, z którymi wiążą się dodatkowe uprawnienia. Akcjonariusze, dysponujący tego rodzaju udziałami, mają pierwszeństwo, kiedy przychodzi do wypłaty dywidend. Właściciel akcji uprzywilejowanych otrzymuje stałą i stabilną wypłatę dywidend co rok. Procent zysku nie ma związku z rentownością firmy. Nawet jeśli firma pójdzie z torbami, właściciele akcji uprzywilejowanych będą mieli pierwszeństwo. Niektóre z akcji uprzywilejowanych dają akcjonariuszom jeszcze więcej korzyści.

W zamian za dodatkowe korzyści strona kupująca akcje uprzywilejowane z reguły nie może ich odsprzedać przed upływem określonego czasu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat akcji uprzywilejowanych? Poniżej znajdziesz odnośniki do konkretnych sekcji, które mogą być dla Ciebie interesujące:

Jakie korzyści niosą ze sobą akcje uprzywilejowane?

Właściciele akcji uprzywilejowanych (udziałowcy w posiadaniu akcji uprzywilejowanych) zazwyczaj są traktowani priorytetowo, kiedy przychodzi do wypłaty dywidend. W praktyce oznacza to, że właściciel akcji uprzywilejowanych otrzymuje wypłatę dywidend szybciej niż szeregowy udziałowiec. Zwykli akcjonariusze muszą nacieszyć się resztkami z pańskiego stołu, o ile w ogóle jakieś zostaną.

Właściciel akcji uprzywilejowanej z reguły otrzymuje ustaloną wypłatę dywidend. Niemniej jednak czasami wielkość wypłaty zależy od wskaźników zewnętrznych, takich jak wskaźnik stóp procentowych pokroju LIBORI.

Jednym słowem, akcje uprzywilejowane oprócz pozostałych korzyści gwarantują udziałowcowi wypłatę dywidend. Poza tym istnieją inne przywileje związane z akcjami uprzywilejowanymi, z których akcjonariusze mogą skorzystać w określonych sytuacjach.

Pozostałe prawa wchodzące w grę

Właściciele akcji uprzywilejowanych czasami mogą skorzystać z dodatkowych możliwości. Przykładowo, niektóre akcje uprzywilejowane dają prawo pierwszeństwa na wypadek likwidacji spółki. Tak więc jeśli spółka zbankrutuje, udziałowiec, dzierżący akcję uprzywilejowaną, odzyska część swoich pieniędzy w pierwszej kolejności. Aczkolwiek posiadacze obligacji mają pierwszeństwo bezwzględne, nawet nad właścicielami akcji uprzywilejowanych.

Bywa, że posiadacz akcji uprzywilejowanych nabywa specjalne prawo do zawarcia głosu. Innymi słowy, jest to prawo decyzyjne, egzekwowane w wyjątkowych sytuacjach, takich jak kupno spółki przez inny podmiot lub emisja nowych akcji przez spółkę.

Jakie główne rodzaje akcji rozróżniamy?

Spółki z reguły wypuszczają akcje uprzywilejowane, mając na uwadze dwa cele. Pragną zgromadzić fundusze lub chcą zabezpieczyć spółkę.

Akcje uprzywilejowane skierowane na dofinansowanie są emitowane przez spółki w celu zgromadzenia środków finansowych. Ten rodzaj akcji wiąże się z ustalonym z góry zwrotem, niezależnym od rentowności spółki, aczkolwiek nie jest to regułą, ponieważ swoje piętno może odcisnąć tutaj rynkowa stopa oprocentowania. Ten rodzaj akcji nierzadko stanowi alternatywę dla pożyczki.

Drugim rodzajem są akcje uprzywilejowane emitowane z myślą o zabezpieczeniu spółki. Tego rodzaju udziały mają na celu ochronę przed agresywnym przejęciem. Istnieje możliwość zaoferowania takich akcji stronom związanym z daną spółką. Dzięki temu następuje rozcieńczenie odsetek wrogo nastawionego udziałowca poprzez ograniczenie jego praw do głosowania.

Różne rodzaje akcji uprzywilejowanych

Rozróżniamy różne rodzaje akcji uprzywilejowanych. Poniżej opisaliśmy rozmaite podtypy, a także wyjaśniliśmy ich specyfikację.

Akcja uprzywilejowana kumulacyjna

Każda spółka może odnotować stratę. Niemniej jednak w przypadku akcji uprzywilejowanych kumulacyjnych niewypłacone, aczkolwiek zagwarantowane dywidendy, zostaną zarejestrowane.

Z kolei, kiedy spółka ponownie odzyskuje swoją rentowność, zarejestrowane dywidendy zostaną wypłacone posiadaczom akcji uprzywilejowanych kumulacyjnych. Z drugiej strony udziałowcy dzierżący akcje tradycyjne nie skorzystają na takiej sytuacji.

Udziały na żądanie

Zdecydowana większość akcji uprzywilejowanych należy do rodzaju wymienialnych, a co za tym idzie, udziałowiec zyskuje prawo do odkupienia udziałów w określony dzień po ustalonej cenie. Niemniej jednak nabywcy z reguły nie mogą obracać tego rodzaju akcjami przez określony z góry czas.

Kiedy stopa procentowa leci na szyję, spółka może wycofać akcje uprzywilejowane. W konsekwencji dojdzie do emisji nowych akcji z niższą, ustaloną wypłatą dywidend.

Priorytetowe akcje uprzywilejowane

Tego rodzaju akcje nie mają sobie równych w hierarchii. Jeśli tylko pojawią się dostateczne środki na spłatę dywidend dla posiadaczy tego rodzaju akcji, pozostali udziałowcy będą musieli poczekać na swoją kolej.

Uprzywilejowane akcje preferencyjne

Posiadacze preferencyjnych akcji uprzywilejowanych otrzymują swoje dywidendy zaraz po właścicielach akcji uprzywilejowanych priorytetowych, aczkolwiek przed posiadaczami innego rodzaju udziałów. Bywa, że spółka wypuszcza akcje uprzywilejowane po kilka razy. W takim wypadku udziałowcy najwcześniej wydanych udziałów mają pierwszeństwo w kolejce po wypłatę dywidend.

Uprzywilejowane akcje zamienne

Posiadacz takich akcji może w każdej chwili wymienić swoje udziały za określoną ilość akcji tradycyjnych. W każym razie jest to bilet w jedną stronę. Po dokonaniu zamiany nie ma możliwości cofnięcia transakcji.

Alternatywną formę akcji zamiennych stanowią anty-rozwodnieniowe akcje wymienialne, dzięki którym inwestor otrzyma ustaloną kwotę, odpowiadającą akcjom zamiast określonej liczby akcji.

Długoterminowe akcje uprzywilejowane

Posiadacz tego rodzaju akcji otrzymuje swoją regularną wypłatę dywidendy. Co więcej, w porównaniu do regularnej dywidendy, przy spełnieniu określonych warunków, właściciel jest uprawiony do odbioru dodatkowej wypłaty, jeśli zostaną spełnione założone targety spółki. Tego rodzaju targety z reguły obejmują przekroczenie ustalonego progu dochodu lub sprzedaży.

Wieczyste akcje uprzywilejowane

Czas wypłaty zwrotu kapitału z tytułu tego rodzaju akcji nie jest wypłacany w ustalonym czasie. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku większości akcji uprzywilejowanych.

Jakie korzyści niosą ze sobą akcje uprzywilejowane?

Z punktu widzenia inwestora akcje uprzywilejowane niosą ze sobą szereg korzyści. Dzięki nim otrzymasz ustalony procent od dywidend. Nawet jeśli danej spółce nie wiedzie się najlepiej, odbierzesz swoją należność. Taka sytuacja pozwala Ci na przyzwoity i przewidywalny zysk.

Ponadto, w przypadku upadłości spółki nie zostajesz na lodzie. Niemniej jednak będąc udziałowcem, mimo wszystko ponosisz ryzyko utraty środków, ulokowanych w bankrutującej spółce, ponieważ to wierzyciele będą pierwsi w kolejce. Aczkolwiek gdy po spłacie wierzycieli nadal pozostają jakieś środki, będziesz mieć pierwszeństwo przed resztą udziałowców.

Jakie są ciemne strony akcji uprzywilejowanych?

Akcje uprzywilejowane wyróżniają się szeregiem niepodważalnych korzyści. Oczywiście, każdy medal ma dwie strony i tyczy się to również akcji uprzywilejowanych. Przykładowo, ustalony procent od dywidend potrafi zagrać na niekorzyść inwestora. Bez względu na wzrost rentowności spółki twój zwrot pozostanie na tym samym poziomie.

Kolejny minusem akcji uprzywilejowanych jest brak prawa do głosowania. Jako posiadacz akcji uprzywilejowanej nie możesz głosować na dorocznym posiedzeniu udziałowców.

Mało tego, dostęp do akcji uprzywilejowanych jest mocno ograniczony w przypadku wielu krajów europejskich. Z drugiej strony w Ameryce inwestorzy nie będą mieć problemu z nabyciem tego rodzaju akcji.

Kto kupuje akcje uprzywilejowane?

Nabywcami akcji uprzywilejowanych mogą być zarówno osoby prywatne, jak i duże organizacje, przy czym ci drudzy kupują je najczęściej. Ciężko się temu dziwić, biorąc pod uwagę podatkowe oraz prawne ulgi, niedostępne w tym przypadku dla indywidualnych inwestorów.

Instytucje z reguły inwestują spore sumy pieniędzy, a co za tym idzie, akcje uprzywilejowane mogą stanowić atrakcyjną formę przynęty dla inwestorów. Z tego względu spółki publiczne wypuszczają duże ilości akcji uprzywilejowanych. To szybki i bezpieczny sposób na zgromadzenie niezbędnych funduszy.

Kim są inwestorzy instytucjonalni?

Na ogół inwestorzy instytucjonalnie to spore organizacje, które inwestują w akcje na niespotykaną skalę. Wyobraź sobie fundusze – 401 ks (amerykański fundusz emerytalny) oraz fundusze hedgingowe.

These are all large organizations that invest many billions in shares in one fell swoop. These institutions often have a big impact on the price developments of shares. Such bulk investments allow stocks to rise immediately. After all, these are large sums of money that are invested in one fell swoop in the share.

Dlaczego spółki emitują akcje?

Z reguły przy powstawaniu spółki, wewnętrzne udziały zostają podzielone pomiędzy założycieli, którzy automatycznie stają się udziałowcami spółki. W praktyce może to być pojedyncza osoba lub grupa ludzi. Każdy udziałowiec dysponuje taką samą ilością akcji, nadających równe uprawnienia.

Organizacja ma również prawo zaoferować część udziałów stronom trzecim. Powody stojące za taką decyzją bywają różne. Emisja akcji może stanowić zabezpieczenie przed bankructwem. W innych przypadkach pieniądze zgromadzone dzięki emisji publicznej służą do poczynienia nowych inwestycji.

Pierwsza oferta publiczna (z ang. IPO)

Firmy takie jak Tesla przetrwały po dziś dzień dzięki akcjonariuszom. Bez sprzedaży udziałów przekształcenie w prężnie prosperującą spółkę nie byłoby możliwe. IPO (pierwsza of https://trading.info/teslaerta publiczna ) to chwila, w której organizacja decyduje się na sprzedaż akcji poprzez giełdę papierów wartościowych.

Na ogół spółki trzymają się określonej giełdy. Przykładowo, może być to giełda LSE (London Stock Exchange). Niemniej jednak w wielu wypadkach akcje są również dostępne na innych giełdach.

Świeżo upieczeni udziałowcy również zyskują głos w sprawach decyzyjnych. Co więcej, mogą oni proponować zmiany. Aczkolwiek posiadacze akcji, zakupionych poprzez giełdę papierów wartościowych, na ogół mają bardzo ograniczony wpływ na samą organizację. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ zbyt mała ilość akcji nie daje miejsca w loży „głównych udziałowców”. Niezależnie od sytuacji, głos akcjonariusza liczy się na posiedzeniu.

Oczywiście, istnieje ryzyko, że duży podmiot wykupi znaczną ilość akcji, dzięki którym zdobędzie większą ilość głosów, umożliwiających wprowadzanie zmian w spółce. Jak życie pokazuje, założyciele nie zawsze są przychylni tego rodzaju zmianom.

Akcje uprzywilejowane oraz akcje zwykłe

Rozpoczynając „publiczną sprzedaż” akcji, spółka stara się uniknąć sytuacji, w której określona strona zyska zbyt dużą władzę w ramach organizacji. Z tego względu często ustala się maksymalny limit udziałów przy jednorazowym zakupie. W konsekwencji pojedyncza strona nigdy nie zyska zdecydowanej większości.

Ponadto, spółki dopilnowują, aby istniała możliwość zakupu dwóch rodzajów akcji. To jedno z kolejnych zabezpieczeń. Mianowicie chodzi tutaj o akcje uprzywilejowane oraz zwykłe (akcje zwyczajne). Istnieją różne klasy udziałów. Najczęściej tego rodzaju akcje można rozpoznać po nadanych literach A oraz B.

Z reguły akcje klasy A nie są widoczne na standardowej giełdzie papierów wartościowych. Wszystkie akcje, które możesz zakupić na daną chwilę, to udziały klasy B. Niemniej jednak w niektórych wypadkach spółki oferują oba rodzaje akcji na rynku, przy czym lepszy rodzaj bywa dostępny wyłącznie dla profesjonalnych inwestorów, wyróżnionych przez komisję SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy) z ramienia Wall Street. Kryteria dla tego tytułu obejmują między innymi posiadane aktywa, papiery wartościowe oraz zaplecze finansowe.

Korzyści dla spółek, płynące z akcji uprzywilejowanych

Na ogół spółki posługują się akcjami uprzywilejowanymi, aby zgromadzić fundusze na inwestycje. Główną zaletą takiego rozwiązania jest mniejsze ryzyko związane z tą formą kapitału. Koniec końców, kiedy spółka traci grunt pod nogami, nikt nie zmusi jej do wypłaty dywidend. Z drugiej zaś strony, jeśli środki finansowe zostałyby pozyskane w ramach pożyczki, firma wciąż byłaby zobowiązana do zapłaty odsetek. Mało tego, nabywcy tego rodzaju akcji często nie mają prawa do udziału w głosowaniach, dzięki czemu spółka zachowuje pełną kontrolę.

Bywa, że akcje uprzywilejowane służą za tarczę, chroniącą przed wrogim przejęciem. Wówczas emituje się większą ilość akcji, aby rozcieńczyć władzę strony, próbującej przejąć całkowitą kontrolę nad spółką.

Strategia Inwestycyjna Warrena Buffeta

Warren Buffet i jego firma Berkshire Hathaway od ponad 50 lat z powodzeniem inwestując pieniądze w akcje. Jego inwestycje uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Według magazynu ekonomicznego Forbes, w 2019 roku kapitał Warrena Buffeta wyniósł aż 85,9 miliarda dolarów. Nie ma co się dziwić, że wielu inwestorów chciałoby poznać strategię inwestycyjną Warrena Buffeta. W tym artykule omówimy dokładnie w jaki sposób Warren Buffet stał się aż tak bogaty.

Co chciałbyś wiedzieć na temat Warrena Buffetta?

Kim jest Warren Buffet?

Warren Buffet jest dla mnie osobistym bohaterem. Ten amerykański inwestor odnosi ogromne sukcesy i jest głównym udziałowcem firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Gdybyś w latach 60’tych zainwestował w tę firmę tylko 1000$, to miałbyś obecnie ponad dziesięć milionów dolarów!

Wielką zaletą Warrena Buffetta jest to, że pomimo jego ogromnego sukcesu, pozostał bardzo przyziemny. Jego osobisty majątek szacuje się na ponad 40 miliardów dolarów, a mimo tego nadal mieszka w swoim pierwszym domu, który kupił w Omaha za 31,500$.

Pierwszą akcję kupił, gdy miał zaledwie 11 lat, a w wieku 13 lat złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe. Od 2010 roku zaangażował się w Giving Pledge, prosząc innych milionerów o przekazanie połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Dom_Warren_Buffet

Bardzo skromny dom Warrena Buffeta

Graham nauczycielem Buffetta

Żadne dziecko nie rodzi się jako genialny inwestorem. Buffett otrzymał od Grahama dużo swoich mądrości na temat handlowania na giełdzie. Kiedy był młody, pracował w firmie Grahama, ale czego właściwie nauczył się od niego?

Obaj inwestorzy uważają, że akcje kupuje się tylko wtedy, gdy ich wartość wewnętrzna przewyższa wartość rynkową, dlatego też nie szukają oni akcji spekulacyjnych, dzięki którym za jednym zamachem mogliby zarobić duże pieniądze. Skupiają się raczej na poszukiwaniu akcji, których wartość jest zaniżona.

Buffett nauczył się od Grahama, żeby być bardzo cierpliwym. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z firmą, którą chcesz kupić. A jeszcze ważniejsze jest to, żeby następny krok zrobić tylko wtedy, gdy jest ku temu właściwy powód. Najlepsi inwestorzy są bardzo cierpliwi i czasami przez lata nie podejmują żadnych działań. Ta metoda inwestowania nazywana jest również inwestowaniem w wartość (ang. value investing).

Jednak Buffett jeszcze bardziej zoptymalizował strategię Grahama – nigdy nie dąży do tego, żeby sprzedać akcje firm, w które inwestuje swoje pieniądze. Graham regularnie sprzedawał swoje akcje z zyskiem, aby szukać nowych możliwości inwestycyjnych. Buffett postępuje inaczej i naprawdę szuka spółek, którym może w pełni zaufać, a kiedy już je posiada, to trzyma się ich jak najdłużej to możliwe. Przez cały czas, kiedy będzie uważał, że firma będzie dobrze prosperowała w przyszłości, to nie będzie sprzedawał ich akcji.

Warren_Buffet_inwestowanie

Według Warrena Buffeta, które akcje warto kupić?

Buffett ma kilka zasad, których się trzyma, aby określić, czy należy kupić daną akcję. Oto zasady, które Buffett stosuje, gdy rozważa zakup akcji:

 • Należy inwestować w akcje, które można przewidzieć. Gdy przyszłość spółki jest niepewna, to lepiej nie kupować ich akcji.
 • Inwestuj pieniądze w firmę, którą dobrze rozumiesz. Buffett woli inwestować w lody, niż w skomplikowane firmy technologiczne.
 • Nie inwestuj w akcje, które wymagają poświęcenia dużego czasu na sprawdzenie lub posiadających duży kapitał. Według Warrena Buffetta perspektywy na przyszłość tych firm są zbyt niepewne.
 • Kupuj udziały w firmach, które mogą wchłonąć wzrost kosztów przy wyższej marży zysku. Aby to zrobić, firma musi być w stanie podnieść ceny.
 • Warren Buffett inwestuje tylko w firmy z silnym i stabilnym zespołem zarządzającym.

Co więcej, Warren Buffett ma pewne konkretne zasady, których się trzyma. Na przykład sprzedaje swoje akcje, gdy firma będzie miała ujemne przepływy pieniężne lub gdy do utrzymania opłacalności potrzebny będzie duża ilość inwestycji.

Kiedy firma kupuje swoje własne akcje, to Buffett postrzega to jako pozytywny znak. Przecież firma będzie to robić tylko wtedy, gdy będzie miała zaufanie co do swojej przyszłości. Firma jest również konkretnie przekonana, że cena akcje jest zaniżona. Kto może mieć lepsze pojęcie o tym, co dzieje się w firmie, niż jego kierownictwo?

Kryteria wyboru

Kiedy Warren Buffet przygotowuje się na nową inwestycję, to korzysta z analizy fundamentalnej. Taka analiza dotyczy danych liczbowych i potencjału wzrostu firmy. Poniżej przedstawiamy kryteria, którymi posługuje się Buffett przy ocenie akcji:

 • Akcje muszą mieć dodatni zysk od udziału
 • W ciągu ostatnich 10 lat zyski musiały rosnąć powoli i stabilnie.
 • Długoterminowe zadłużenie jest idealne poniżej 2x zysku i nigdy nie więcej niż 5x zysku
 • Stopa zwrotu z aktywów ogółem wynosi 12%.
 • Zwrot z kapitału własnego (ROE) wynosi 15%
 • Wolny przepływ pieniężny firmy jest pozytywny
 • Firma nie powinna być uzależniona od dużych nakładów inwestycyjnych

Strategia Warrena Buffeta

Według samego inwestora, nie trzeba mieć bardzo wysokiego IQ, aby odnieść sukces przy inwestycjach w akcje. To, czego tak naprawdę potrzebujesz, to plan działania. Ważne jest, aby Twój plan nie był wykonywany pod wpływem emocji. To właśnie dlatego strategia inwestycyjna Warrena Buffeta składa się z kilku fundamentalnych koncepcji. Na tej stronie omawiamy niektóre z nich.

Inwestuj także w siebie

Pamiętaj, że nagle nie obudzisz się bogaty. Będziesz potrzebował dobrego planu i zdrowego rozsądku, aby zarobić pieniądze. Aby osiągnąć swoje cele, będziesz musiał się ciągle uczyć. Możesz to zrobić poprzez praktykę i ciągłe dążenie do poprawy swoich wyników.

Czy chcesz trochę poćwiczyć inwestowanie? Jeśli tak, to mądrze jest zacząć od darmowego konta demonstracyjnego. Używając takiego konta możesz sprawdzić możliwości inwestowania całkowicie bez żadnego ryzyka. Kliknij przycisk, aby wypróbować najlepsze konta demo:

Kapitalizowanie

Innym ważnym aspektem strategii Buffeta jest tzw. efekt kuli śnieżnej. Jego cytat ładnie to podsumowuje: „Życie jest jak kula śniegowa. Ważne jest, aby znaleźć mokry śnieg i naprawdę wysoką górę”.  Kiedy zaczynasz z płatkiem śniegu, na końcu jazdy masz kulę śnieżną. Tak też działa inwestowanie.

Każda mała inwestycja może urosnąć do dużej, jeśli oczywiście poświęci jej wystarczająco dużo czasu. Dzieje się tak, ponieważ otrzymujesz również odsetki od odsetek. Kiedy reinwestujesz zyski, to Twoje całkowite inwestycje bardzo rosną. To właśnie z tego powodu mądrze jest inwestować stałą kwotę każdego miesiąca. Każdy mały krok może pomóc Ci osiągnąć Twój ostateczny cel.

Instrumenty dywersyfikacji

Może się tak zdarzyć, że dany sektor nagle wypada gorzej. Warren Buffet podkreśla, że ważne jest, aby jak najbardziej tylko to możliwe rozłożyć swoje inwestycje. W ten sposób Twoja strata w jednym sektorze lub regionie może zostać wchłonięta przez sukces w innym.

Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki ze swoich inwestycji to ważne jest, aby kupować akcje spółek z różnych krajów. Jest to możliwe, że kraje mogą wprowadzać niekorzystne przepisy, które sprawiają, że spółki staną się mniej zamożne. Co więcej, gospodarka jednego kraju może się załamać, podczas gdy gospodarka innego kraju będzie się rozwijać.

A co w sytuacji, kiedy Twoja strategia nie jest jeszcze dokończona. Ważne jest również, aby rozłożyć swoje inwestycje na różne sektory. Przecież sektor bankowy w nadchodzących latach może osiągać słabe wyniki, podczas gdy sektor turystyczny będzie funkcjonował optymalnie. Dywersyfikując swoje inwestycje w różnych sektorach, zapewniasz, że nie będziesz narażony na problemy z jednym typem firmy.

Warren Buffett doradza wielu początkującym inwestorom, aby inwestowali w fundusz indeksowy. Jakby nie patrzeć, przy funduszu indeksowym korzystasz z maksymalnej dywersyfikacji. Nawet w przypadku mniejszych kwot, możesz inwestować w różnych regionach i sektorach. Chcesz się dowiedzieć, gdzie możesz inwestować w fundusze indeksowe? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby porównać najlepszych brokerów:

Zobacz jakie są naprawdę akcje

Warrena Buffeta w swojej strategii inwestycyjnej chce przede wszystkim podkreślić, żeby ludzie zrozumieli czym są akcje, zanim dokonają swojego pierwszego zakupu. Akcja to w rzeczywistości pewna część firmy, którą możesz kupić. Ważne jest, żeby również określić, jakie firmy będą się rozwijać w dłuższej perspektywie czasowej. Są to te rodzaje firm, których akcje chciałby kupić Warren Buffet.

Inwestuj tylko w rzeczy, które dobrze rozumiesz

Jeśli firma zajmuje się działalnością, której kompletnie nie rozumiesz, to niemądrze będzie w nią inwestować. Warren Buffet zaleca inwestowanie tylko w to, co tak naprawdę dobrze rozumiesz.

W 2008 roku doszło do kryzysu finansowego. Wiele osób zainwestowało wtedy swoje oszczędności w złożone obligacje finansowe, aby móc cieszyć się z zarobku. Niestety nie rozumieli dokładnie, w co dokładnie zainwestowali swoje pieniądze. Teraz już wiemy, że były to kredyty hipoteczne i pożyczki, które były wielokrotnie odsprzedawane i nigdy nie mogły być wykupione przez kredytobiorców. To właśnie była przyczyna ostatniego kryzysu finansowego, podczas którego wiele osób straciło swoje zainwestowane oszczędności.

Inwestuj długoterminowo

Warren Buffet jest ogromnym zwolennikiem inwestowania długoterminowego. Kiedy kupuje akcje, planuje je zatrzymać na długi czas i właśnie dlatego inwestuje tylko i wyłącznie w silne firmy z dobrą perspektywą na przyszłość. Inwestowanie na długi okres oznacza, że nie zaczniesz sprzedawać akcji, kiedy cena nagle spadnie.

Ta strategia inwestycyjna opiera się na założeniu, że nagłe spadki i wzrosty ceny będą się automatycznie korygować na przestrzeni czasu. W dłuższej perspektywie czasowej firma, w którą zainwestowałeś pieniądze będzie rosła, a wraz z nią będzie się zwiększał zwrot z inwestycji.

Unikanie ponoszenia niepotrzebnych kosztów

Kolejną wskazówką dotyczącą inwestycji od Warren Buffet jest unikanie zbędnych kosztów. Ale o co tak naprawdę chodzi z tymi zbędnymi kosztami? Przykładem jest kumulacja wydawania pieniędzy za pomocą karty kredytowej. Należy pamiętać, że wydawanie pieniędzy, których tak naprawdę nie masz, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Kiedy zaczynasz inwestować, musisz w jak największym stopniu wyeliminować koszty. Kiedy koszty na Twoim rachunku inwestycyjnym są wysokie, otrzymujesz dużo niższy zwrot. Wymieniliśmy dla Ciebie najtańszych brokerów, abyś mógł dowiedzieć się, jak uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Użyj poniższego przycisku, aby uzyskać osobistą poradę:

Kupuj swoje akcje w odpowiednim momencie

Według Warrena Buffeta, inwestorzy nie powinni obawiać się nagłych spadków kursu akcji. Wręcz przeciwnie, jako inwestor powinieneś je witać z otwartymi ramionami, ponieważ jest to właściwy moment na zakup akcji danej firmy. Kupuj swoje akcje, jeśli ich cena jest niższa od wartości spółki, a w dłuższej perspektywie zarobisz pieniądze.

W oparciu o powyższe wytyczne, Warren Buffet wybiera silne firmy, w które chce inwestować swoje pieniądze. Zgodnie ze swoimi wytycznymi, nie kupuje od razu akcji tych firm. Aby osiągnąć jak największy zysk, musi poczekać na moment, w którym cena będzie na odpowiednio atrakcyjnym poziomie.

Jakie są dobre książki o Warren Buffett?

Napisano kilka książek na temat mojego bohatera. Jedną ze świetnych książek do przeczytania jest ’The Snowball’ autorstwa Alice Schroeder. Książka ta jasno opisuje filozofię i strategię inwestycyjną Buffetta. Porady te mogą być łatwo zastosowane w przypadku Twoich inwestycji.

Stopy procentowe a rynek akcji

Wiele osób posiadających konto oszczędnościowe myśli, że zarobi duże pieniądze z oprocentowania. Niestety, taka jest prawda że wysokie oprocentowanie oszczędności rzadko jest powodem do świętowania przez inwestorów. Kiedy Bank Europejski ogłasza, że zbliża się wzrost stóp procentowych, to ceny akcji natychmiast spadają. Jak to jest możliwe?

Jaki ma wpływ oprocentowania na rynek akcji?

 • Wzrost stóp procentowych powoduje, że zaciąganie kredytów jest droższe.
 • W rezultacie, firmy i konsumenci wydają mniej pieniędzy.
 • To zmniejsza rentowność przedsiębiorstw.
 • W rezultacie ceny akcji będą spadać z wyższymi stopami procentowymi.
 • Wielu inwestorów przechodzi z akcji do obligacji.

Kiedy stopy procentowe rosną, pożyczanie pieniędzy staje się droższe

Kiedy stopy procentowe rosną, to zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa muszą płacić więcej, aby pożyczyć pieniądze. Prawie wszystkie firmy pożyczają pieniądze od czasu do czasu tak robią, aby zainwestować lub osiągnąć większy zarobek. Konsumenci także regularnie pożyczają pieniądze, aby dokonać zakupów.

Firmy inwestują mniej

Duże firmy regularnie pożyczają pieniądze: robią to, ponieważ wierzą, że mogą na tym zarobić. Kiedy firma płaci siedem procent odsetek od pożyczki i osiąga na tym zysk w wysokości pięciu procent, to oznacza, że osiąga zysk ze swojej pożyczki.

Jednak przy wzroście stóp procentowych ta marża zysku maleje. Firmy wtedy pożyczają mniej pieniędzy, co zmniejsza inwestycje. Może to obniżyć dochodowość firmy.

odsetki_od_inwestycji

Spadek inwestycji przy wyższych stopach procentowych

Aktualne koszty finansowania

Rosnące stopy procentowe mają wpływ nie tylko na przyszłe inwestycje firmy. Mogą one również spowodować, że bieżące finansowanie firmy stanie się dużo droższe. Kiedy firma nagle staje w obliczu wyższych opłat odsetkowych, to rentowność firmy może znaleźć się pod natychmiastową presją.

Kiedy zysk na akcję spada, to wtedy akcjonariusze są bardziej skłonni do sprzedaży swoich akcji, co powoduje znaczny spadek ceny.

Inwestorzy i pożyczanie pieniędzy

Wielu inwestorów korzysta z pożyczonych pieniędzy w swoich portfelach. Możesz to zrobić za pomocą zastosowania dźwigni finansowej. Kiedy inwestorzy stosują dźwignię finansową, inwestują na depozycie zabezpieczającym. Następnie broker deponuje część inwestycji. Inwestor musi zapłacić odsetki, kiedy korzysta z dźwigni finansowej.

Przy wzroście stóp procentowych wzrasta koszt korzystania z marży. Sprawia to, że inwestowanie z wykorzystaniem dźwigni finansowej staje się mniej atrakcyjne. Kiedy stopy procentowe gwałtownie rosną, inwestorzy z powodu paniki mogą nawet zdecydować się na sprzedaż swoich akcji. To może doprowadzić do gwałtownego spadku kursu akcji.

Ogólny spadek konsumpcji

W poprzednim akapicie ogólnie wspomnieliśmy, że gdy stopy procentowe przedsiębiorstwa wzrosną, to firmy będą inwestować mniej pieniędzy. Trzeba pamiętać, że pieniądze są potrzebne na duże ekspansje i innowacje.

Kiedy stopa procentowa tych inwestycji wzrośnie, to firmy odłożą w czasie lub całkowicie anulują mniej potrzebne inwestycje.

Spadek zatrudnienia

Bezpośrednią konsekwencją spadku liczby inwestycji jest to, że firmy wydają mniej pieniędzy. Kiedy firmy inwestują mniej, to zatrudnienie będzie spadać. Jakby nie patrzeć – będzie mniej projektów, na które potrzebni są pracujący ludzie. Mniejsze zatrudnienie z kolei prowadzi do mniejszych wydatkówm, a to prowadzi do spadku sprzedaży. W rezultacie rentowność sektora przedsiębiorstw dalej spada, powodując spadek cen akcji.

Droższe kredyty konsumenckie

Jednocześnie konsumenci będą wydawać mniej pieniędzy, ponieważ będą mogli kupować towary konsumpcyjne na kredyt po niższej cenie. Zmniejsza to również wydatki i w rezultacie przedsiębiorstwa będą sprzedawać mniej i osiągać słabsze wyniki. Może to również prowadzić do spadku cen akcji.

Inwestorzy wypłacają swoje pieniądze z rynku giełdowego

Inwestorzy zawsze szukają produktu inwestycyjnego, dzięki któremu mogą osiągnąć jak największy zarobek. W przypadku wyższego oprocentowania, zwrot z kont oszczędnościowych i pożyczek obligacyjnych jest wyższy. Jednocześnie inwestorzy wiedzą, że akcje mają mniejsze szanse powodzenia.

Akcje zawsze były produktami inwestycyjnymi postrzeganymi jako ryzykowne. Inwestorzy chcą być za to odpowiednio wynagrodzeni. Kiedy obligacje lub nawet tradycyjny rachunek oszczędnościowy staje się bardziej atrakcyjny, to coraz więcej inwestorów sprzedaje swoje akcje, w związku z czym ceny akcji mogą dalej spadać.

Co zrobić, kiedy stopa procentowa wzrośnie?

Kiedy stopa procentowa rośnie, to bardzo często ceny akcji spadają, a stopy zwrotu z rachunków oszczędnościowych i kredytów obligacyjnych rosną. Być może wtedy mądrze będzie wycofać część swoich pieniędzy z giełdy i wybrać jedną z tych mniej ryzykownych opcji.

Nawiasem mówiąc, można również wspaniale skorzystać na wzroście stóp procentowych, ponieważ na przykład istnieje możliwość krótkiej sprzedaży akcji za pomocą CFD. Otrzymasz wtedy pieniądze, gdy cena akcji spadnie.

Można także rozważyć szukanie okazji. Wyższa stopa procentowa nie musi być na stałe i w przyszłości firmy mogą osiągać lepsze wyniki. Kiedy chcesz kupić akcje, ważne jest, aby dokładnie zbadać, czy firma nie ma gigantycznych długów, od których płaci teraz dużo większe odsetki.

Jak mogę wykorzystać stopę , żeby przewidzieć recesję gospodarczą?

Możliwe jest również wykorzystanie stóp procentowych do przewidywania przyszłej recesji. Zazwyczaj oprocentowanie pożyczek krótkoterminowych jest niższe niż pożyczek długoterminowych. Inflacja powoduje spadek opłacalności kredytodawcy w dłuższym okresie. W wyniku inflacji ta sama kwota staje się w przyszłości mniej warta. Pożyczkodawca otrzymuje więc z powrotem mniejszą kwotę realnej wartości. Czasami jednak może dojść do odwrócenia krzywej oprocentowania.

Odwrotna krzywa stopa procentowa to sytuacja, kiedy krótkoterminowa stopa procentowa jest wyższa niż długoterminowa stopa procentowa. W przeszłości wskazywało to na początek nowej recesji. Kiedy tak się dzieje, atrakcyjne może być inwestowanie w obligacje krótkoterminowe, ponieważ stopy procentowe tych obligacji są wówczas wyższe. W tej sytuacji lepiej tymczasowo przestać interesować się akcjami.

odwrócona_krzywa_odsetkowa

Na Y możesz zobaczyć stopę procentową, a na X liczbę lat

Przyjrzyj się rzeczywistej stopie procentowej

Niezmiernie ważne jest, aby podczas analizowania sytuacji rynkowej przyjrzeć się dokładnie rzeczywistej stopie procentowej. To jak bardzo wzrasta rzeczywista stopa procentowa, zależy przede wszystkim od inflacji. Inflacja jest to zakres, w jakim wzrasta średni poziom cen. Kiedy inflacja wzrasta, to wartość takiej samej ilości pieniędzy maleje. Gdy inflacja jest wysoka, to rzeczywista stopa procentowa wzrasta w mniejszym stopniu. Wzrost stopy procentowej o 1% przy inflacji 1% jest silniejszy niż wzrost stopy procentowej o 1% przy inflacji 3%.

Wyższa stopa procentowa niekoniecznie musi mieć negatywny wpływ na rynek giełdowy. Kiedy gospodarka ma się dobrze, to stopy procentowe mogą nieco wzrosnąć, nie wywierając przy tym negatywnego wpływu na gospodarkę.

A co z obligacjami?

Cena tej samej obligacji spada wraz ze wzrostem stóp procentowych. Jakby nie patrzeć, obligacja o stałym oprocentowaniu 2% jest bardziej atrakcyjna, gdy oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych wynosi 1%, niż gdy oprocentowanie wynosi 3%.

W przypadku nowych obligacji stopy procentowe będą wyższe. Jeśli uważasz, że w przyszłości stopa procentowa ponownie spadnie, to może być to bardzo ciekawy moment na kupno tych obligacji.

Inwestowanie w nieruchomości

Wraz ze wzrostem stóp procentowych, inwestycje w nieruchomości mogą stać się mniej atrakcyjne, ponieważ wtedy również wzrastają koszty kredytu hipotecznego i przez to również mniej osób będzie mogło zaciągać kredyty hipoteczne. Zmniejsza to ilość osób, które chcą zakupić dom i w rezultacie ceny domów mogą drastycznie spaść.

Jak jest ustalana stopa procentowa?

Stopy procentowe w strefach ekonomicznych są silnie uzależnione od banków centralnych. Na przykład w Ameryce, to Fed lub Rezerwa Federalna ustalają stopy procentowe i zmieniają je regularnie, aby zapewnić, żeby nie było nadmiernej inflacji.

Gdy stopa procentową się zmienia, to otrzymanie pieniędzy staje się tańsze lub droższe i ma to silny wpływ na wzorzec wydatków w gospodarce.

Skutki wzrostu lub spadku stóp procentowych są często widoczne bezpośrednio na giełdzie. Rzeczywisty wpływ na gospodarkę można często zaobserwować dopiero rok później.

FED_bank_centralny_odsetki

Na powyższym wykresie możesz zobaczyć, jakie stopy procentowe Fed obliczył w określonym czasie

Które firmy czerpią najwięcej korzyści z niskich stóp procentowych?

Kiedy stopy procentowe są bardzo niskie, to zauważysz, że firmy, które wypłacają wysokie dywidendy, często odnoszą największe korzyści. Dobrym przykładem będzie firma Shell. Firmy, które muszą finansować wiele swoich działań z pożyczonych pieniędzy, również odnoszą korzyści z niskich stóp procentowych: np. firmy z branży nieruchomości.

Które przedsiębiorstwa zarabiają z wysokich stóp procentowych?

Niektóre akcje osiągają lepsze wyniki podczas wzrostu stóp procentowych i często są to akcje z sektora finansowego. Przykładowo banki mogą naliczać wyższe stopy procentowe za pożyczanie pieniędzy. Pozwala im to na osiągnięcie wyższego zysku, co jest oczywiście korzystne dla ceny akcji.

Oczekiwania są kluczem do sukcesu

Ostatecznie to właśnie oczekiwania decydują o większości wpływu zainteresowania na kurs akcji. Ceny akcji są określane przez grę podaży i popytu, a oczekiwania milionów inwestorów decydują o rozwoju kursu akcji.

Jeśli większość osób oczekuje, że Fed obniży stopy procentowe o 0,5%, ale zrobi to o 0,25%, to ceny akcji mogą nadal spadać. Ludzie już wcześniej kupowali akcje na podstawie takiego oczekiwania i są wtedy bardziej rozczarowani ograniczonym spadkiem i decydują się na sprzedaż swoich akcji.

Dlatego więc podczas inwestowania w akcje jest bardzo ważne, aby zawsze obserwować panujące nastroje.

Jak kupić akcje Ubera?

Szukasz dzikiej przejażdżki? Jeśli tak jest, to może być dla Ciebie interesujące, żeby zainwestować w akcje Uber! Firma ma ogromny udział w rynku taksówek w USA i Europie. Mimo że Uber jest liderem na tych rynkach, nie udało im się jeszcze osiągnąć zysku. Chcesz sprawdzić swoje szczęście i zainwestować w gigantyczną firmę z taksówkami?

Jak mogę zainwestować w Ubera?

Inwestycja w Uber może być bardzo lukratywna. Jest to bardzo duża firma, na której obecnie skupiona jest bardzo duża uwaga mediów. Z tego powodu wiele osób, które inwestują w Uber, nie jest profesjonalistami. Pozytywne i negatywne wiadomości mogą silnie wpływać na ceny akcji. Możesz skorzystać z tych zmian, kupując i sprzedając akcje Uber w odpowiednim momencie.

Aktywne handlowanie w akcje Uber

Jeśli chcesz czerpać jak największe korzyści z wahań wartości akcji (co również wiąże się z dużym ryzykiem utraty pieniędzy), to możesz zdecydować się na aktywne spekulowanie na cenach akcji Uber. Możesz to zrobić, korzystając z usługi CFD dostępnej na Plus500. W ten sposób można handlować krótkoterminowo różnicami w cenie akcji Uber. Można otworzyć krótką pozycję i czerpać korzyści ze spadających cen akcji (ale także narazić się na stratę wszystkich pieniędzy). Chcesz zainwestować w Uber, sprawdzając za darmo niektóre kontrakty CFD? Jeśli tak, to wystarczy, że klikniesz na poniższy przycisk:

Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Jak mogę kupić akcje Ubera?

Kiedy ufasz w długoterminową strategię Uber, to możesz zdecydować się na zakup ich akcji na długi okres. Nigdy nie wiadomo czy przypadkiem Uber nie rozwinie się na tyle, że będzie następnym Google lub Facebook i osiągnie cele, o których nikt by nawet nie pomyślał. Akcje Uber w przyszłości mogą być warte znacznie więcej. eToro jest najtańszą stroną do zakupu akcji Uber: nie płacisz żadnych prowizji przy zakupie tych akcji. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć konto w eToro:

inwestowanie_w_Uber

Czym zajmuje się Uber?

Prawie każdy zna odpowiedź na to pytanie. Uber skupiony jest głównie na oferowaniu przejażdżek taksówką i całość nie jest przygotowana i zrobiona w starym stylu. W Uber zamawia się przejażdżki za pomocą aplikację: a GPS zajmuje się całą resztą. Szoferzy zarabiają trochę pieniędzy, a Uber dostaje 25% prowizji.

Jaka jest przyszłość Uber

Uber jest bardzo innowacyjną firmą i wiele krajów musiało wielokrotnie sprawdzać swoje prawa, z powodu wielu nowych działań, które Uber wprowadził na rynek. UberPop jest przykładem produktu, który powoduje wielki ból głowy dla kilku rządów. Usługa ta umożliwia ludziom jazdę dla Ubera bez licencji taksówki. Uber musiał zrezygnować z oferowania tej wersji swojej usługi w wielu krajach.

Ale to nie powstrzymało firmy Uber przed rozwijaniem się. Kreatywność i innowacyjność Uber może być dużym powodem, dla którego warto kupić ich akcje. Firma uruchomiła kilka nowych usług, gdzie jedną z najbardziej udanych jest usługa Uber Eats, gdzie można zamówić jedzenie z różnych miejsc. Również w tej aplikacji, Uber dostaje swoją prowizję od każdego zlecenia.

Kup_akcje_Uber

Kolejnym bardzo interesującym sektorem, którym zajmuje się Uber, są autonomiczne samochody. Wraz z NASA, Uber pracuje nad projektem dla pojazdów latających. To może być bardzo atrakcyjne, żeby uniknąć korków. Poza tym Uber skupia swoje prace nad autonomicznymi samochodami. Eksperymenty te są dość kontrowersyjne, ponieważ z powodu tych autonomicznych samochodów doszło do wielu wypadków śmiertelnych. Przyszły sukces technik autonomicznych byłby wielkim powodem do tego, żeby zakupić akcje Uber.

Ale nie wszystko zawsze wygląda kolorowo i rozwój autonomicznych samochodów równie dobrze może być przyczyną upadku firmy Uber. Jeśli samochody będą mogły jeździć bez szofera, to może to stać się o wiele bardziej atrakcyjne dla ludzi, aby kupić autonomiczny samochód niż zamawiać taksówkę Uber. Ta technologia jest nadal bardzo niedopracowana, ale może się powodem, dla którego warto kupić lub sprzedać akcje Uber.

Negatywne wyniki

Dużą wadą inwestowania pieniędzy w Uber jest fakt, że firma już od dłuższego czasu ponosi kolejne straty. Przychody wciąż rosną, ale niestety to samo tyczy się strat. W przyszłości Uber musi udowodnić, że jest w stanie osiągać duże zyski. Należy pamiętać, że można również czerpać zyski z tego, że firma ponosi straty. Dopóki ceny akcji będą rosły, to będzie atrakcyjne, aby kupić trochę ich akcji i w takim przypadku nie potrzebujesz żadnej dywidendy.

Kolejnym ryzykiem, które blokuje rozwój Uber, jest niestety konkurencja. Wejście na rynek jest dla innych firm stosunkowo proste. Tak było już w przypadku Didi Chuxing w Chinach i Grab w Singapurze. Uber wycofał się z tych rynków i w zamian otrzymuje 20% prowizji od Didi Chuxing i 27,5% prowizji od Graba.

W USA konkurencja jest coraz większa: Lyft podbija tam dużą część rynku. Jeśli Uber straci w przyszłości swoją pozycję, to zalecane byłoby sprzedać swoje akcje.

Uber_traci_pozycje_na_rynku

Uber nie jest już autokratą

Kiedy planujesz zainwestować w Ubera, to powinieneś mieć oko na różne skandale z nim związane. Uber jest znany z bycia „łobuzem”. Oprócz protestów przeciwko UberPopowi, firma jest odpowiedzialna za kilka zgonów spowodowanych przez autonomiczne samochody. Również kilku szoferów źle się zachowywało w towarzystwie pasażerki. Tego rodzaju skandale najprawdopodobniej wpłyną w przyszłości na kursy akcji, dlatego też sprzedaż akcji UberPopu może być ciekawa.

Kupno lub sprzedaż akcji Uber?

To, czy chcesz dokonać zakupu akcji, najprawdopodobniej zależy od tego, czy jesteś skłonny podjąć ryzyko. Wartość Uber bardzo rośnie i obecnie ma wielu klientów. Tymczasem wokół Ubera i przyszłości firmy panuje duża niepewność. Jedno jest pewne: Inwestowanie w Uber nigdy nie będzie nudne!

Wzrost_Uber

Wartość Ubera wciąż rośnie

Jak zaczynał Uber?

Uber został założony w 2009 roku w San Francisco (a gdzie indziej). Zabawny fakt: założyciele Travis Kalanick i Garrett Camp zaczęli od serwisu limuzynowego. Później dodali do platformy normalne, bardziej dostępne taksówki. W 2012 roku założyciele wprowadzili swoje usługi do Londynu i Amsterdamu, a następnie do Rotterdamu i Hagi.

Od 2018 roku Uber zyskał część użytkowników w Rosji dzięki firmie Yandex. W 2019 roku Uber wszedł na giełdę i akcje są notowane na nowojorskiej giełdzie. Wstępna cena akcji wynosiła 45 dolarów za akcję, co doprowadziło do wyceny na kwotę 80 miliardów dolarów. Myślisz, że ich ceny akcji mogą w przyszłości wzrosnąć? Jeśli tak, to warto zainwestować w Uber.

Firma pełna kontrowersji

Uber przykuwa bardzo dużo uwagi. Jednak ta uwaga nie zawsze jest tak pozytywna, jak można by się było spodziewać. Wielu szoferów narzeka na niskie zarobki. Poza tym, wiele rad miejskich pozwało platformę, ponieważ Uber jest nieuczciwą konkurencją dla przeciętnego tradycyjnego taksówkarza.

Co więcej, Uber jest dość często hakowany. Już w 2014 roku zhakowano komputer Ubera, a informacje o około 50.000 szoferów zostały publicznie ujawnione. W 2017 r. nastąpiło jeszcze większe hackowanie. W wyniku tego włamania doszło do wycieku informacji nawet do 57 milionów klientów i szoferów. Uber zapłacił dużą sumę pieniędzy, aby informacje te nie były dostępne dla wszystkich.

Założyciel Travis Kalanick również zyskał wiele negatywnych opinii. W 2017 roku zdecydował się zrezygnować i było to prawdopodobnie związane z całą negatywną prasą, która otaczała jego nazwisko. Firma poinformowała jednak prasę, że jego rezygnacja była spowodowana wypadkiem na łodzi, który spowodowała śmierć jego matki. Wiele osób miało już swoje wątpliwości co do jego kompetencji i przywództwa. Kobiety czuły się zastraszone w firmie, a lokalna administracja została oszukana przez tajne programy komputerowe.

Czy uważasz, że Uber ma receptę na sukces, mimo tych wszystkich kontrowersji i skandali? Jeśli tak, to zalecamy kupić trochę akcji Ubera!

Jaka jest aktualna cena akcji Uber?

Chcesz wiedzieć, jaki jest obecny kurs akcji Ubera? Na wykresie możesz zobaczyć cenę CFD akcji Uber:

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.