Inwestowanie w akcje: w jaki sposób handlować na rynku akcji?

Inwestowanie w akcje jest możliwe o dowolnej godzinie i w każdym miejscu! Wielu ludzi jest trochę niepewnych, gdy słyszy słowo "akcje". Nie da się ukryć, że kryzys z 2008 roku spowodował poważny krach cenowy. Sytuacja wyglądała całkiem inaczej choćby przed przełomem tysiąclecia. Każdy, kto zaczął inwestować z kapitałem początkowym w wysokości 1000 euro w 1980 roku, teraz posiada małą fortunę! Na myśl nasuwa się pytanie, jak właściwie można samodzielnie inwestować w akcje?

Jak ruszyć z kopyta?

Jak mogę inwestować w akcje?

Istnieją dwie sposoby, z których możesz skorzystać, by inwestować w akcje. Pierwszy wybór to aktywne inwestowanie w akcje. Ta metoda pozwala Ci doskonale reagować na najnowsze wydarzenia na rynku. Drugą opcją jest kupno akcji na długi okres.

Aktywnie handluj akcjami na krótki okres

Obecnie najlepszym sposobem inwestowania w akcje jest krótkoterminowy zakup i sprzedaż akcji. Giełda papierów wartościowych jest dość niestabilna, a ceny regularnie wahają się w górę i w dół. Obracając akcjami za pośrednictwem nowoczesnego brokera, można skorzystać z niewielkiej skoków i spadków cen, co w rezultacie daje znacznie lepsze wyniki.

Inwestowanie w akcje oznacza również możliwość wykorzystania dźwigni finansowej: umożliwia ona zajęcie dużo lepszej pozycji przy niewielkiej inwestycji. Dźwignia funkcjonuje jako mnożnik: np. 1$ może być wykorzystany do kupna akcji o wartości 10$. Każdy wzrost o 1$ przyniesie więc dziesięciokrotnie większy zysk. Analogicznie dzieje się podobnie na odwrót - spadek ceny o jeden funt spowoduje dziesięciokrotnie większe straty.

Chcesz spróbować aktywnie inwestować w akcje bez ponoszenia żadnych kosztów? Wykorzystaj swoją szansę na Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto demo:

86% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Platforma magazynowa Plus500

Oprogramowanie Plus500. Przykładowe ceny. Usługa CFD, 79% inwestorów traci pieniądze.

Kupowanie akcji na długi czasu

W ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba osób zainteresowanych inwestowaniem pieniędzy w akcje. Po różnych kryzysach znowu nastało sporo miejsca na wzrost. Co więcej, inwestowanie w akcje jest bardziej atrakcyjne niż kiedykolwiek wcześniej, wszystko dzięki dostępności różnych brokerów internetowych. Internetowi brokerzy są idealną pośrednikiem do szybkiego zarobienia na spadkach i wzrostach cen.

Chcesz kupić akcje na długi czas? W takim przypadku najlepszym miejscem do otwarcia rachunku jest wiarygodny i sprawdzony broker. Poniżej znajdziesz przegląd brokerów, u których można kupować akcje po korzystnych cenach:

Czym są akcje?

Zanim zaczniesz inwestować w akcje, ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie są akcje. Akcje stanowią udział własnościowy w firmie. Duże firmy udostępniają swoje akcje w celu zbierania pieniędzy. Każdy może wtedy kupić te akcje za pośrednictwem giełdy. Kupując akcje, stajesz się ich współwłaścicielem. Następnie istnieją dwa sposoby na zarobienie pieniędzy z tych akcji. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie są akcje. Czy chciałbyś od razu przejść do konkretnego rozdziału w artykule? Proszę skorzystać z poniższych przycisków:

Jak możesz zarobić pieniądze dzięki akcjom?

Kiedy posiadasz akcje, są dwa sposoby na zarobienie na nich pieniędzy. Jakie są najlepsze sposoby na zarabianie pieniędzy z akcji?

Metoda 1: poprzez wzrost cen

Większość ludzi jest w pełni świadoma, że ceny akcji się wahają i stale rosną lub spadają. Możesz zarobić pieniądze, sprzedając swoje akcje z zyskiem. W tym przypadku chodzi o to, aby w odpowiednim momencie dokonać zakupu akcji. Jeśli uda Ci się kupić akcje po stosunkowo niskiej cenie, to następnie możesz sprzedać je ponownie za większe pieniądze.

Metoda 2: za pośrednictwem dywidentów

Niektóre firmy decydują się na dzielenie się częścią zysków ze swoimi udziałowcami. Takie zyski są dzielone przez spółkę za pomocą dywidendy. Dywidenda umożliwia zatem uzyskanie dodatkowego dochodu z akcji. Chcesz wiedzieć więcej na temat  dywidendy? Przeczytaj ten artykuł.

Czemu powinieneś inwestować w akcje?

Teraz gdy już rozumiesz, na czym polega i jak działa inwestowanie w akcje, możesz się zastanawiać: czemu powinienem inwestować w akcje?

Niestety sporą wadą posiadania swoich oszczędności jest to, że ich wartość z czasem maleje, a na swoim koncie oszczędnościowym nie otrzymujesz prawie żadnych odsetek. Tymczasem inflacja powoduje, że regularne ceny produktów rosną. Dodatkowo, w niektórych przypadkach płacisz również podatki od swoich oszczędności. Inwestowanie może być metodą przeciwdziałania zmniejszaniu się wartości Twoich oszczędności.

Z drugiej strony w dłuższej perspektywie czasowej inwestowanie jest dochodowym biznesem. Przykładowo, średni zwrot z inwestycji w Dow Jones w ciągu ostatnich 25 lat wyniósł około 7 procent, dlatego inwestowanie w akcje wydaje się mądrą decyzją w dłuższej perspektywie czasowej.

make-money-stocks

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w akcje?

Do tej pory jest to prawdopodobnie jasne, że ogólnie zarabiasz więcej pieniędzy z akcji. Jednak akcje nie są inwestycją, z którą nie wiąże się żadne ryzyko. Inwestując w akcje możesz stracić całe swoje pieniądze. Ceny akcji mogą całkowicie się załamać, przez co przepadnie dużą część Twojej inwestycji. Co więcej, zawsze istnieje ryzyko, że firma zbankrutuje. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to bardzo często stracisz całą kasę.

Krótko mówiąc, należy pamiętać, że inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem! Jednakże trzeba mieć na uwadze, że ryzyko można ograniczyć poprzez rozłożenie swoich inwestycji. W tym przypadku należy zainwestować w akcje z różnych branży należące do różnych firm. Poza tym ważne jest również, aby inwestować tylko te pieniądze, z których i tak byś nie korzystał przez parę lat. W ten sposób można również przetrwać kryzysy i nie trzeba sprzedawać swoich akcji po zbyt niskich cenach.

Poniżej znajdziesz wszystkie konkretne ryzyka związane z inwestowaniem w akcje:

 • Ryzyko utraty całej swojej inwestycji.
 • Ryzyko rynkowe: w czasie kryzysu może się załamać cały rynek
 • Ryzyko zmienności: rynki mogą być bardzo niestabilne, gdzie ceny mogą mocno rosnąć lub spadać.
 • Ryzyko specyficzne dla danego sektora: Oznacza to, że niektóre sektory mogą osiągać słabe wyniki.
 • Ryzyko konkretne dla danej akcji: Oznacza to, że pewne akcje osiągają złe wyniki.
 • Ryzyko czasowe: Oznacza to, że kupujesz akcje w złym momencie.
 • Ryzyko walutowe: Strata wynikająca z powodu inwestowania za pomocą lub w obcą walutę.

W jaki sposób określa się cenę akcji?

Zasadniczo o cenie akcji decyduje podaż i popyt. W przypadku rosnącego popytu na daną akcję, jego cena będzie rosnąć. Dzieje się tak samo na odwrót, kiedy cena akcji będzie spadać, gdy dojdzie do malejącego popytu na konkretną akcję. Skuteczne inwestowanie w akcje opiera się w głównej mierze na bardzo uważnym śledzeniu najnowszych wydarzeń dotyczących rozwoju rynku.

Mogą być zastosowane dwie metody analityczne w celu przewidzenia ceny akcji:

 • Analiza fundamentalna: analizuj podstawową liczbę przedsiębiorstw
 • Analiza techniczna: rozpoznaj schematy i prawidłowo na nie reaguj

Inwestowanie w fundusze akcyjne

Czy chciałbyś okresowo inwestować pewną kwotę, ale masz za mało czasu na dokładne zbadanie i przeanalizowanie akcji? W takim przypadku, zainwestowanie pieniędzy w fundusz inwestycyjny może być Twoją drogą do sukcesu. Fundusz inwestycyjny jest funduszem, który automatycznie inwestuje Twoje pieniądze w różne akcje. Dużą zaletą tego funduszu jest to, że często możliwe jest zastosowanie dobrego i rozszerzonego rozłożenia Twoich inwestycji.

Fundusze inwestycyjne oferują wybór pomiędzy bardziej aktywnymi a bardziej pasywnymi funduszami. Fundusze aktywne starają się pokonać rynek i są generalnie droższe. Fundusze pasywne podążają za indeksem i są generalnie tańsze. Dla większości ludzi pasywny fundusz inwestycyjny jest właściwym wyborem.

Różne strategie inwestowania w akcje

Oto różne sposoby inwestycji w akcje. Poniżej omówiliśmy niektóre z dostępnych strategii.

Wzrost kapitału

Możesz zdecydować się na zakup akcji w celu zwiększenia swojego kapitału. W tym przypadku kupujesz akcje z nadzieją, że ich wartość w przyszłości wzrośnie.

Budowanie dochodu

Inni inwestorzy dążą do budowania dochodu ze swoich akcji. Następnie kupują oni akcje, które regularnie wypłacają dywidendę.

Krótka sprzedaż

Możesz także wybrać otwarcie pozycji krótkiej na rynku. W takim przypadku możesz zarabiać pieniądze, kiedy cena akcji maleje. Ta strategia inwestycyjna ma bardziej charakter spekulacyjny.

Jakie są zalety inwestowania w akcje?

Dzięki akcjom można zarobić duże pieniądze.

 • Możesz otrzymać dochód poprzez dywidendy.
 • Akcje możesz w łatwy sposób kupić i sprzedać
 • Masz do wyboru wiele różnych akcji.

Jakie są wady inwestowania w akcje?

 • Inwestowanie w akcje wymaga bardziej aktywnego podejścia, w porównaniu do trzymania pieniędzy na swoim koncie oszczędnościowym.
 • W przypadku pojedynczych akcji można stracić sporo pieniędzy.
 • Zwrot z inwestycji jest nieprzewidywalny.

Wskazówki dot. inwestycji w akcje

Dzięki skorzystaniu z tych wskazówek, osiągniesz znacznie lepsze wyniki z inwestycji w akcje. Przed zakupem akcji, dobrze jest najpierw przeanalizować i dokładnie zbadać firmę.  Na wstępie należy sprawdzić ogólną sytuację ekonomiczną: czy gospodarka się rozwija, czy też może odnotowuje spadek?  Po tym możesz zbadać wyniki firmy w ostatnich latach. Weź również pod uwagę założenia firmy i upewnij się, że są one zgodne z Twoimi własnymi pomysłami i oczekiwaniami.

Dodatkowo należy pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Nie wskakuj od razu na głęboką wodę. Mądrzy inwestorzy zaczynają od małych inwestycji, aby sprawdzić, czy inwestują w akcje we właściwy sposób. Na tej stronie umieściliśmy różne firmy, z których można skorzystać, aby spróbować zainwestować za darmo i bez ponoszenia żadnego ryzyka, korzystając z wersji demo.

Czy chciałbyś otrzymywać więcej wskazówek dotyczących inwestycji w akcje? Przeczytaj nasz artykuł akcje dla bystrzaków!

Wskazówki dotyczące zapasów

Długoterminowa strategia

Kiedy zdecydowałeś się na długoterminową inwestycję, to nie spodziewaj się szybkich zysków w krótkim czasie. Są akcje, których ceny mogą znacznie wzrastać, ale prawda jest taka, że sporo z tych cen również drastycznie spada. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie zakup akcji każdego miesiąca po z góry określonej cenie. Możesz kupić co miesiąc akcje o wartości $100 lub $100. Dzięki temu rozłożysz swoją inwestycję i unikniesz ryzyka, związanego z inwestowaniem wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, której wartość może ulec zmianie.

Dzięki wprowadzeniu brokerów CFD, konsumenci mogą nareszcie czerpać korzyści ze wzrostu i spadku cen. CFD pozwala na skrócenie czasu trwania kontraktu, dzięki czemu można zarabiać pieniądze nawet kiedy cena spada. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla daytraderów, ludzi, którzy każdego dnia aktywnie inwestują. Ta zmienność może przyczynić się do tego, że zarobisz dużą kasę.

Co to są akcje?
Czym są akcje uprzywilejowane?
Jak kupić akcje Amazon?
Jak kupić akcje BP?
Jak kupić akcje Shell?
Jak kupić akcje Tesli?
Jak kupić akcje Ubera?
Jak mogę kupować akcje Netflix?
Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji?
Kup akcje Luckin Coffee
Kupowanie akcji Saudi Aramco
Stopy procentowe a rynek akcji
Strategia Inwestycyjna Warrena Buffeta