Jak kupić chińskie akcje (2023)? Inwestowanie na chińskiej giełdzie

Czy chciałbyś zainwestować w Chinach? Tutaj dowiesz się, jak kupić chińskie akcje! Dodatkowo obszernie omówię największe szanse i zagrożenia płynące z inwestowania w Chinach.

Gdzie mogę kupić Chińskie akcje?

Jesteś ciekaw, gdzie można kupić chińskie akcje? W poniższym zestawieniu przedstawiamy najlepszych brokerów, którzy umożliwiają inwestowanie na chińskiej giełdzie:

[table “17” not found /]

Jak zainwestować w Chiny?

Sposób 1: inwestowanie w spółki amerykańskie

Jeśli chcesz skorzystać ze wzrostu gospodarczego Chin, to nie musisz koniecznie inwestować w chińskie spółki. Możesz również zdecydować się na inwestycje w amerykańskie firmy, które generują dużą część swoich zysków w Chinach. Przykładami amerykańskich firm sprzedających swoje produkty w Chinach są Yum, Starbucks, Apple oraz Nike.

Sposób 2: inwestowanie w chińskie akcje

Jeśli nie boisz się podejmować ryzyka, możesz bezpośrednio zainwestować w chińskie akcje. Dokonasz tego za pośrednictwem następujących giełd:

  • Giełda amerykańska: największe chińskie firmy są notowane bezpośrednio na giełdzie amerykańskiej.
  • Giełda w Hongkongu: umożliwia inwestowanie w chińskie spółki bezpośrednio na giełdzie w Hongkongu.

Sposób 3: zainwestuj w chiński fundusz ETF

Rynek chiński jest nieprzewidywalny, więc inwestowanie w Chinach poprzez ETF może być opłacalne. ETF (exchange-traded fund) to fundusz śledzący indeks przy stosunkowo niskich kosztach. Dzięki ETF-owi stosujesz dywersyfikację, inwestując w dziesiątki, a czasem setki różnych spółek.
Oto przykłady chińskich funduszy ETF, w które można inwestować:

  • MSCI China poprzez Xtrackers MSCI China Index
  • CSI China z Xtrackers CSI 300 Swap: fundusz ETF o znacznej dywersyfikacji
  • iShares China ETF: niestety ten ETF pobiera wyższe opłaty i dlatego jest mniej atrakcyjny

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w ETF, przeczytaj ten artykuł!

Dlaczego inwestowanie w Chiny może być ciekawą opcją?

Ogromny potencjał wzrostu

Inwestowanie w Chinach może być niebywale interesujące ze względu na ogromny potencjał wzrostu. W świecie zachodnim największy impuls wzrostowy już nastąpił, a roczne tempo wzrostu spada. W krajach wschodzących, takich jak Chiny, jest jeszcze wiele miejsca na wzrost. Przykładowo od 1978 roku gospodarka Chin rosła co roku o 10 procent, jednakże ta stopa wzrostu maleje w ujęciu procentowym.

Przewiduje się, że w przyszłości Chiny powinny pozostać największą gospodarką świata, a więc Inwestowanie w Chinach ma ogromny potencjał!

<IMG>

Rosnąca klasa średnia i urbanizacja

Z całkowitą liczbą ludności przekraczającą miliard osób Chiny stanowią olbrzymi rynek. Klasa średnia stale się powiększa, co oznacza, że firmy mogą dostarczać produkty i usługi do coraz większej liczby odbiorców. Coraz więcej ludzi przenosi się do miast, a to wymaga rozbudowy infrastruktury. Taka sytuacja przyczynia się do ogromnego wzrostu gospodarczego na terenie kraju. W rezultacie, wciąż pozostaje wiele miejsca dla (nowych) spółek nastawionych na duże zyski.

Inwestowanie w chińskie akcje

Z jakim ryzykiem należy liczyć się, inwestując w Chinach?

Nadwyżka zdolności produkcyjnej

W związku z ogromnym wzrostem, przerób wielu firm ulega gwałtownemu zwiększeniu. Z tego względu w pewnym momencie może wystąpić ryzyko nadmiaru mocy produkcyjnych. Dojdzie do tego, jeśli ostateczny wzrost jest mniejszy niż oczekiwano. Przykładowo, gdy tak się dzieje, produkuje się zbyt wiele samochodów i stali, przy czym duża część takich produktów ma charakter cykliczny. To oznacza, że popyt na nie jest wysoki tylko w czasach dobrej koniunktury gospodarczej.

Stosunkowo młode firmy

Ponieważ rynek chiński wciąż raczkuje, inwestowanie wiąże się z większym ryzykiem. Konkurencja pozostaje zacięta i nie zawsze wiadomo, które firmy przetrwają. Spółki święcące sukcesy na chwilę obecną w przyszłości mogą upaść w okamgnieniu.

Pilnuj zadłużenia

Zadłużenie jest zawsze ryzykowne, gdy inwestuje się w danym regionie. W Chinach widzimy, że wzrósł zarówno dług rządowy, jak i korporacyjny, aczkolwiek w ujęciu procentowym chińskiego PKB liczby te nie wydają się aż tak niepokojące.

Co nie zmienia faktu, że w 2008 roku widzieliśmy, jak ogromne obciążenie długiem może zaburzyć gospodarkę. Kupując chińskie akcje, należy więc uważnie śledzić rozwój zadłużenia tego kraju.

Wojna Handlowa między Ameryką a Chinami

Wojna handlowa między Ameryką a Chinami cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, ale jaki ma to wpływ na chińskie firmy? Mimo całej nagonki wpływ ten pozostaje stosunkowo ograniczony.

Wojna handlowa i zwiększone cła wpływają wyłącznie na firmy w dużym stopniu uzależnione od importu i eksportu. Mnóstwo chińskich firm przede wszystkim skupia się  na rynku krajowym. W każdym razie takie napięcia potrafią wywoływać wahania cen akcji.  Szukając okazji na chińskim rynku, warto śledzić wszelkie wahania.

Coraz więcej chińskich firm trafia na czarną listę amerykańską: Huawei nie może już sprzedawać większości swoich produktów w Ameryce. Te napięcia mogą wywierać presję na przyszłe tempo wzrostu chińskich firm o międzynarodowych ambicjach.

invest in chinese stocks

 

Miej świadomość zagrożeń związanych z oszustwami

W gospodarkach wschodzących przypadki oszustw na ogół są bardziej powszechne. Rady nadzorcze, które manipulują liczbami lub potajemnie kradną pieniądze, nikogo nie dziwią w Chinach. Przestępczość może być katastrofalna zarówno dla kursu akcji, jak i dla samej spółki. Z tych oraz innych względów to szalenie istotne, żeby sprawdzić czy firma, w którą chcesz zainwestować, działa zgodnie z zasadami etyki.

Jeśli obawiasz się oszustw przy zakupie chińskich akcji, zdywersyfikuj swoje inwestycje - problemy z jedną spółką zrównoważysz sukcesami drugiej. Dywersyfikacji dokonasz, kupując wiele akcji, lub inwestując w fundusz indeksowy.

Ostatnim przykładem oszustwa jest Luckin Coffee. Firma przez lata zawyżała swoje dane dotyczące zysków, przez co wydawało się, że odnosi znacznie większe sukcesy niż w miało to miejsce w rzeczywistości. Było to możliwe, ponieważ chińskie prawo nakłada znacznie niższe wymagania na audyty przeprowadzane przez księgowych. Wielu zachodnich inwestorów również straciło sporo pieniędzy, robiąc interesy w Chinach.

Co więcej, w chinach brakuje odpowiedniego nadzoru: według badań insider trading jest nadal dużym problemem w Chinach, nie wspominając o braku dostatecznej kontroli nad raportami chińskich spółek. W efekcie nie masz pewności, czy zyski podawane przez chińskie firmy mają pokrycie w rzeczywistości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, gorąco polecam Ci ten film dokumentalny "The China Hustle"!

Nacisk rządu i chińskie akcje

Kolejnym ryzykiem inwestycyjnym związanym z chińskim rynkiem jest znaczący wpływ rządu na spółki. Chiński rząd może potajemnie i sprawnie stać się największym udziałowcem danej spółki. Pewne firmy sprzedają swoje produkty wyłącznie chińskiemu rządowi. Dobrym przykładem jest firma Hikvision, odpowiedzialna za systemy rozpoznawania ludzi oparte na sztucznej inteligencji. Nacisk chińskiego rządu wywierany na zarządy spółek, sprawia, że jakość nadzoru staje się wątpliwa.

To, że rząd może również negatywnie wpływać na ceny akcji, stało się dobitnie oczywiste w przypadku serwisu Alibaba. Założyciel firmy, Jack Ma, nagle zapadł się pod ziemię na kilka miesięcy po wyrażeniu krytycznych opinii. Ponadto, zablokowano IPO AntPay, po czym kurs akcji Alibaby gwałtownie spadł. Chińskie firmy często mają do czynienia z interwencjami rządowymi: muszą przestrzegać surowych zasad cenzury, a w przyszłości rząd może zmusić je do podziału.

W 2023 roku Xi Jinping został ponownie wybrany na przywódcę Partii Komunistycznej, która sprawuje władzę w Chinach. Zapewnił sobie, że może pozostać u władzy tak długo, jak będzie to konieczne. Polityka Xi Jinpinga nie była pozytywna dla chińskich cen akcji, a jego nominacja bezpośrednio doprowadziła do ich kursów.

Polityka koronawirusowa to kolejny czynnik wpływający na ceny chińskich akcji. Obostrzenia pandemiczne to strzał w kolano dla gospodarki. Z tego względu firma Apple niedawno zdecydowała się na częściowe przeniesienie produkcji iPhone'ów z Chin do Indii. Jak widać, to nie są żarty - polityka rządu chin to kwestia, z którą należy się liczyć.

Wycofanie z amerykańskiej giełdy papierów wartościowych

Kolejnym ryzykiem inwestowania w Chinach jest niepewność związana z notowaniem chińskich spółek na amerykańskiej giełdzie. SEC wymaga od chińskich firm przedłożenia danych i umożliwienia przeprowadzenia audytów w celu weryfikacji dokładności raportowanych informacji. Jednakże rząd chiński blokuje te żądania, co może skutkować wycofaniem spółki z amerykańskiej giełdy.

Rynek kapitałowy USA jest kluczowy dla chińskiego rządu, który mimo to chce ograniczyć ingerencję rządu amerykańskiego. Wyjście chińskiej spółki z amerykańskiej giełdy z pewnością przełoży się na kurs jej akcji.

Bańka na rynku nieruchomości

Kolejnym problemem dla potencjalnych inwestorów jest tzw. bańka na chińskim rynku nieruchomości. Firmy zaciągnęły horendalne pożyczki i wybudowały ogromne ilości mieszkań. Powstały całe miasta widma ze względu na brak nabywców. Kiedy bańka na rynku nieruchomości pęknie, gospodarka chin z pewnością to odczuje, a co za tym idzie może nastąpić gwałtowny spadek cen akcji chińskich spółek.

Starzejące się społeczeństwo

Inwestując w Chinach, należy mieć na uwadze starzejące się społeczeństwo tego kraju. Rząd Chin odszedł od polityki jednego dziecka i obecnie zachęca ludzi do wielodzietności. W każdym razie ze względu na dużą presję pracy, wielu młodych ludzi rezygnuje z posiadania dzieci. Starzenie się społeczeństwa to nic dobrego gospodarki - przez to spada konsumpcja i liczba pracowników.

Napięcia geopolityczne

Xi Jingping zaznaczył, że zamierza ostatecznie rozwiązać kwestię Tajwanu jeszcze w tym pokoleniu. Jeśli Chiny zaatakują Tajwan, postawi to handel międzynarodowy z Chinami pod znakiem zapytania. Duży konflikt międzynarodowy to samobój dla gospodarki Chin i cen chińskich akcji.

Kontroluj kurs walutowy podczas inwestowania w Chinach

Chińskie akcje są notowane na różnych giełdach. Na przykład, można kupić chińskie akcje w USA, płacąc w dolarach amerykańskich lub w Hongkongu, płacąc w dolarach hongkońskich. Jeśli używasz innej waluty, istnieje ryzyko, że wartość inwestycji w Twojej walucie spadnie. Z tego względu warto śledzić kurs wymiany.

Co więcej, kurs chińskiego juana ma również wpływ na wyniki chińskich firm. Gdy firma sprzedaje dużo produktów za granicą, tani juan staje się atutem - niski kurs juana sprawia, że obcokrajowcy mogą taniej kupować chińskie produkty.

Pamiętaj, że niektórzy brokerzy pobierają opłaty za wymianę, gdy inwestujesz w obce waluty. Prowizje sięgają nawet 0,25% od transakcji wymiany twojej waluty na inną.

Jakie są najpopularniejsze indeksy giełdowe w Chinach?

Rozróżniamy kilka znanych indeksów, śledzących spółki w Chinach i za chwilę przyjrzymy się im z bliska.

Indeks Hang Seng

Hang Seng to indeks giełdy w Hongkongu. Spółki notowane na tym indeksie z reguły koncentrują się na rynkach zagranicznych. Jedną z zalet indeksu Hongkongu jest to, że spółki notowane w nim zazwyczaj są mniej skorumpowane. Zagranicznym firmom łatwiej jest również uzyskać dostęp do rynków poprzez Hongkong.

Jeśli jednak chcesz inwestować bezpośrednio na rynku chińskim, indeks Hang Seng może nie być najlepszym wyborem ze względu na jego międzynarodową orientację.

Wskazówka: Zapoznaj się z godzinami otwarcia giełdy w Hongkongu tutaj.

Shanghai-Composite

Największym i najbardziej znanym indeksem w Chinach jest Shanghai-Composite. Oprócz Shanghai-Composite mamy również Shenzen-Composite, gdzie znajdziemy niezliczoną ilość firm technologicznych, które nie są zbyt dobrze znane na zachodzie.

Wskazówka: Zapoznaj się z godzinami otwarcia giełdy w Hongkongu tutaj.

Inwestuj w Chinach za pomocą indeksu

FTSE China 50

Indeks FTSE China 50 śledzi 40 największych i najbardziej płynnych chińskich akcji notowanych na giełdzie w Hongkongu. Obejmuje on tak zwane H-Shares, akcje Red Chip oraz P Chips.

Hang Seng China Enterprises (HSCEI)

Indeks ten śledzi 50 najważniejszych chińskich akcji typu H notowanych na giełdzie w Hongkongu.

MSCI China

Indeks ten śledzi największe i najbardziej płynne akcje notowane na giełdzie w Hongkongu. Obejmują one akcje typu H, B, Red Chips i P Chips.

MSCI China A

Indeks ten śledzi największe i najbardziej płynne chińskie spółki typu A notowane w Renminbi. Akcje te są notowane na giełdzie w Shenzen lub Szanghaju.

MSCI Schina H

Indeks ten śledzi największe i najbardziej płynne akcje notowane na giełdzie w Hongkongu.

Inwestuj w chińskie akcje

Jakie są najpopularniejsze chińskie akcje, w które warto zainwestować?

W tej części artykułu przyglądamy się kilku znanym chińskim akcjom, których zakup warto rozważyć.

Alibaba

Serwis Alibaba znany jest również jako chiński Amazon. Założyciel, Jack Ma, ma duże ambicje i aspiracje międzynarodowe. Jednak kurs akcji spółki nie wygląda najlepiej z powodu ingerencji chińskiego rządu.

Twoim zdaniem akcje Alibaba to okazja przy obecnym kursie? A może cena akcji będzie dalej spadać ze względu na politykę chińskiego rządu?

Tencent

Tencent to inaczej Facebook Chin. Spółka walczy z Alibabą (i Baidu w mniejszym stopniu) o dominację w chińskim świecie IT. Pomimo iż WeChat jest najbardziej znaną platformą Tencent, to spółka zarabia więcej na grach online. Gry takie jak Leage of Legends czy Supercell to światowe hity, a spółka ciągnie z nich spore zyski.

Na tym rynku jest jeszcze sporo pola do popisu. Zatem inwestowanie w chińskie akcje Tencent to dość ciekawa opcja.

Międzynarodowy Port Lotniczy Pekin

Dzięki akcjom można zainwestować w największe lotnisko w Pekinie. W przyszłości liczba lotów do Chin będzie dalej rosła. Inwestycja w międzynarodowe lotnisko może okazać się strzałem w dziesiątkę.

NIO

Tesla radzi sobie wyjątkowo dobrze, ale Chiny również mają swojego producenta samochodów elektrycznych. Jeśli wierzysz w przyszłość elektrycznej motoryzacji i chiński rynek, to NIO być może będzie dla ciebie odpowiednią inwestycją.

Bank of China

Jeśli chcesz zainwestować w chiński sektor bankowy, Bank of China to jedna z atrakcyjniejszych opcji. Bank of China jest dużym i działającym globalnie bankiem.

China Telecom

Wraz z rozwojem klasy średniej w Chinach, coraz więcej Chińczyków korzysta z telefonów komórkowych. Inwestowanie w firmę telekomunikacyjną, taką jak China Telecom, może więc okazać się dobrym rozwiązaniem.

Kweichow Moutai

Kolejną ciekawą akcją, w którą można potencjalnie zainwestować jest Kweichow Moutai. Ta chińska firma zajmuje się produkcją trunków. Chińczycy lubią gorzałkę, a sprzedaż i zyski firmy znacznie wzrosły. Inwestycja w tę chińską firmę może więc okazać się trafiona.

Jakie są rodzaje chińskich akcji?

Inwestowanie na chińskiej giełdzie jest bardziej skomplikowane, ponieważ istnieje wiele rodzajów akcji. Można inwestować w akcje typu A-shares, B-shares, H-shares, Red chips, P-chips, oraz N-shares.

A-shares

To akcje chińskich spółek z siedzibą w Chinach kontynentalnych. Stanowią one przedmiot obrotu na giełdzie w Szanghaju lub Shenzen i są notowane w chińskiej walucie Yuan. Inwestorzy zagraniczni nie mają prawa do zakupu typu A - trzeba inwestować pośrednio poprzez, na przykład, fundusz ETF.

B-Shares

To również akcje chińskich spółek z siedzibą w Chinach kontynentalnych, z tym że są one notowane w dolarach amerykańskich na giełdzie w Szanghaju oraz w dolarach hongkońskich na giełdzie w Shenzen.

H-shares

Kolejne akcje chińskich spółek z siedzibą w Chinach kontynentalnych, przy czym notuje się je na giełdzie w Hongkongu w dolarach hongkońskich.

Red chips

Red chips dotyczą chińskich zakładów państwowych. Spółki te z reguły mają siedziby poza Chinami Kontynentalnymi (zazwyczaj w Hongkongu) i są również notowane w dolarach hongkońskich.

P-chips

Firmy te nie należą do skarbu państwa i mają siedzibę poza Chinami kontynentalnymi. Ich akcje są przedmiotem obrotu w dolarach hongkońskich w Hongkongu i często znajdują się w rajach podatkowych (jak na przykład Kajmany).

N-shares

N-shares to chińskie spółki zlokalizowane poza kontynentem. Akcje te są notowane np. na NYSE lub Nasdaq, a więc mają ściśle międzynarodowy charakter i mogą być przedmiotem obrotu w dolarach.

Kupowanie akcji chińskich

Trendy w Chinach

Tempo, w jakim rozwija się chińska gospodarka, powoli maleje. Nie jest to zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że chińska gospodarka jest obecnie znacznie większa niż kilkadziesiąt lat temu. Eksport jest dla Chin coraz mniej istotny, a na pierwszym planie pojawia się rynek wewnętrzny. Rośnie popyt na dobra luksusowe, a starzejące się społeczeństwo napędza sektor ubezpieczeń i opieki zdrowotnej.

Zmienność chińskich akcji plasuje się powyżej średniej. Wynika to częściowo z faktu, że na chińskiej giełdzie aktywni są głównie prywatni inwestorzy.

Realizacja chińskiej inwestycji w 3 krokach

  • Najpierw załóż konto u brokera, który umożliwia inwestowanie w Chinach
  • Wybierz chińskie akcje, które chcesz kupić i kliknij przycisk kupna
  • Wybierz pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem i kupuj akcje bezpośrednio!

Podsumowanie: Inwestowanie w Chinach z głową na karku

Kiedy inwestujesz w chińskie akcje, koniecznie weź pod uwagę ryzyko. Zrób plan i sprawdź, czy inwestycja w konkretne akcje jest dobrym posunięciem. Ponadto, nie zapominaj, że chińskie spółki były zamieszane w oszustwa księgowe - dlatego koniecznie sprawdź, prawdziwość informacji, korzystając z wielu źródeł.

Kiedy zaczynasz handlować aktywnie, jeszcze ważniejsze jest zastosowanie solidnej strategii. W tym przypadku ważne jest, aby pomyśleć o strategii wyjścia. Stosując stop loss, można ograniczyć stratę z pojedynczej pozycji na chińskich akcjach.

Moim zdaniem inwestowanie w Chinach to wysokie zyski przy sporym ryzyku. Moje inwestycje w chińskie spółki nie poszły dobrze w latach 2020-2023 ze względu na posunięcia partii komunistycznej, co nie zmienia faktu, że rynek chiński oferuje ogromny potencjał i możliwości. Jeśli masz anielską cierpliwość, inwestując w Chinach, możesz poczuć się jak ryba w wodzie.

Na koniec przypominam Ci - inwestując w chińskie akcje, zawsze ponosisz ryzyko utraty całej inwestycji. To właśnie dlatego musisz mieć głowę na karku!

 

Jak kupić akcje Ant Group (2023)?

Grupa Ant nie jest znana w świecie zachodnim. Jednak inwestowanie w Ant Group poprzez zakup ich akcji może być interesujące. Właścicielem tej firmy finansowej jest Jack Ma, założyciel Alibaby. W tym artykule przeczytasz wszystko o kupowaniu i sprzedawaniu akcji Ant Group. Jak kupić akcje Ant Group? Jesteś ciekawy u jakich brokerów możesz inwestować w akcje … [Lees meer]

Jak kupić akcje WeChat (2023): zainwestuj w WeChat!

WeChat jest największą aplikacją mobilną na świecie. To może sprawić, że interesujące będzie inwestowanie w WeChat poprzez zakup jego akcji. W tym artykule można bezpośrednio przeczytać, czy mądrze jest inwestować w WeChat. Jak kupić akcje WeChat? WeChat jest częścią firmy Tencent. Możesz zatem zainwestować w WeChat, kupując akcje Tencent od wiarygodnego maklera giełdowego. Poniższy przegląd … [Lees meer]

Jak kupić akcje iQIYI (2023): zainwestuj w iQIYI przewodnik

Czy chcesz zainwestować w akcje iQIYI ? Wykonaj kroki zawarte w tym artykule, aby kupić i sprzedać akcje iQIYI od razu! Znajdziesz tu również analizę słabych i mocnych stron iQIYI, a także możesz sprawdzić najnowsze dane dotyczące kursu akcji. Jak kupić akcje iQIYI? Aby zainwestować w akcje iQIYI, musisz mieć konto u wiarygodnego maklera. W … [Lees meer]

Jak inwestować w akcje Bilibili (2023)? Analiza i cena akcji

Coraz więcej osób zastanawia się jak kupić akcje Bilibili . W tym artykule omawiam, czy mądrze jest kupować te akcje Bilibili. Jak kupić akcje Bilibili? Możesz kupić chińskie akcje takie jak Bilibili z maklerem online. W poniższym przeglądzie możesz od razu zobaczyć, u których brokerów możesz kupić akcje Bilibili: Bilibili jest notowana na Nasdaq pod … [Lees meer]