Jak kupić włoskie akcje (2023)? - inwestować we Włoszech

Włochy są oczywiście znane z pysznych pizz i makaronów. Jednocześnie kraj ten nie jest znany z dużej stabilności gospodarczej. Jednak dla inwestorów, którzy nie boją się podejmowania większego ryzyka, interesujące może być inwestowanie we włoskie akcje. W tym artykule dowiesz się, jak i gdzie kupić najlepsze włoskie akcje.

Gdzie mogę kupić włoskie akcje?

Jeśli chcesz zainwestować we włoskie akcje na długi czas, mądrze jest najpierw zbadać, czy włoska gospodarka ma obecnie dobre wyniki. Jeśli tak jest, możesz rozważyć inwestycję. W poniższej tabeli można zobaczyć, którzy brokerzy pozwalają na zakup włoskich akcji:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Włoskie akcje bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Włoskie akcje! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Inwestowanie na włoskiej giełdzie

Główną giełdą we Włoszech jest Borsa Italiana znajdująca się w Mediolanie. Można oczywiście zdecydować się na zakup pojedynczych włoskich akcji, ale ciekawym rozwiązaniem może być również zainwestowanie od razu w całą giełdę.

W ramach FTSE MIB znajdziesz 40 największych włoskich akcji. Dzięki inwestycji w ten indeks zainwestujesz w takie spółki jak między innymi Ferrari, UniCredit czy Fiat Chrysler. Spółki wchodzące w skład indeksu reprezentują 80% całkowitej wartości włoskiej giełdy. Waga poszczególnych akcji w ramach indeksu nie może przekroczyć 15%.

Najlepszym sposobem inwestowania w FTSE MIB jest zakup ETF na ten indeks. ETF to papier wartościowy, którym można handlować w taki sam sposób jak akcjami. ETF ma na celu dokładne śledzenie indeksu. Więcej o inwestowaniu w ETF można przeczytać w tym artykule.

Wskazówka: godziny otwarcia giełdy w Mediolanie znajdziesz w tym artykule!

Jak kupić włoskie akcje?

Krok 1: załóż konto u wiarygodnego brokera

Zanim będziesz mógł inwestować na włoskiej giełdzie, musisz mieć konto u brokera. Broker jest stroną, która może kupować lub sprzedawać akcje w Twoim imieniu.

Krok 2: wybór akcji

Kiedy zaczynasz inwestować na własną rękę, najpierw musisz wybrać akcje, które chcesz kupić. Można do tego wykorzystać różne analizy:

Po tym, jak jesteś pewien, że chciałbyś kupić określoną włoską akcję, możesz złożyć zamówienie.

Krok 3: zakup włoskich akcji

Do składania zleceń, u większości brokerów można używać dwóch rodzajów zleceń:

  • Zlecenie rynkowe: kupujesz akcje natychmiast po dostępnej cenie.
  • Zlecenie limitowane: kupujesz akcje po określonej cenie.

Po złożeniu zlecenia może upłynąć trochę czasu, zanim zostanie ono faktycznie zrealizowane. Nie zapominaj o regularnej ocenie swojej inwestycji.
Buying Italian stocks

Dlaczego inwestowanie we Włoszech może być ciekawe?

  • Włochy są jedną z największych gospodarek na świecie: z PKB wynoszącym 2,1 biliona dolarów są trzecią co do wielkości gospodarką w strefie euro.
  • Innowacje oraz badania i rozwój: rozwój nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla włoskiej gospodarki.
  • Kadry: poziom wykształcenia jest we Włoszech wysoki, natomiast płace są stosunkowo niższe niż we Francji i Niemczech.
  • Polityka polityczna: rząd stara się stworzyć lepszy klimat inwestycyjny, co jest pozytywne dla inwestowania we Włoszech.
  • Hub logistyczny: ze względu na swoje położenie, Włochy są idealnym krajem łączącym Afrykę Północną, Bliski Wschód i Europę Środkową.

Jakie są najlepsze włoskie akcje?

Najlepsze włoskie akcje to te, które zapewniają najwyższy zwrot. Jednak trudno jest wskazać te akcje, a to może się również znacznie różnić w poszczególnych okresach. Czasami akcje, które osiągają słabe wyniki przez rok, mogą generować znacznie wyższy zwrot w ciągu dziesięciu lat. Dlatego też należy zbadać, które akcje idealnie pasują do Twojego portfela inwestycyjnego. I nigdy nie zapominaj; możesz stracić pieniądze z inwestowania!