Jak kupić szwedzkie akcje? - inwestowanie w Szwecji (2023)

Jeśli rozważasz inwestowanie w Szwecji poprzez zakup szwedzkich akcji, to jesteś we właściwym miejscu! Tutaj znajdziesz informacje o różnych szwedzkich spółkach. Zobaczysz też, gdzie możesz kupić szwedzkie akcje w skrócie.

Gdzie można kupić szwedzkie akcje?

Możesz również zdecydować się na zakup szwedzkich akcji za pośrednictwem brokera internetowego. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz inwestować na szwedzkiej giełdzie? Poniższa tabela przedstawia najlepszych brokerów, z których możesz skorzystać:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Szwedzkie akcje bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Szwedzkie akcje! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Monitorowanie kursów wymiany

Inwestując w szwedzkie akcje, warto zwrócić uwagę na tzw. ryzyko kursowe. O ile sam nie używasz korony szwedzkiej, będziesz kupował akcje w innej walucie. Jeśli Twoja waluta stanie się mniej warta w stosunku do szwedzkiej, możesz w efekcie stracić pieniądze.

Ponadto, należy pamiętać o ewentualnych dodatkowych kosztach wymiany walut podczas kontaktów z brokerami. Wielu brokerów pobiera dodatkową premię, gdy kupujesz akcje w obcej walucie.

Inwestowanie w koronę szwedzką

Można również zdecydować się na inwestycję w walutę Szwecji: koronę szwedzką. Szwecja jest znana jako strefa stosunkowo stabilna politycznie, co może sprawić, że inwestycja w koronę szwedzką będzie interesująca. Nie oznacza to jednak, że wartość korony szwedzkiej jest zawsze stabilna: na przykład w 2018 i 2019 roku waluta ta znajdowała się pod znaczną presją. Więcej o inwestowaniu w waluty można przeczytać w tym artykule.

Jakie są najlepsze szwedzkie akcje do inwestowania?

Oczywiście, chcesz zainwestować w szwedzkie akcje z dobrym zwrotem. Ważne jest, aby uważnie śledzić wyniki spółek. Może to pomóc w określeniu najlepszych szwedzkich akcji do zainwestowania.

Do analizy szwedzkich akcji często używam analizy technicznej lub fundamentalnej. Dzięki tym analizom można określić, czy dana akcja jest niedowartościowana czy przewartościowana. Oczywiście zaleca się kupowanie niedowartościowanych akcji.

W jakie szwedzkie akcje mogę zainwestować?

Zawsze należy sprawdzić, które akcje najlepiej pasują do Twojego portfela. Nie wszystkie szwedzkie akcje są odpowiednie dla każdego portfela inwestycyjnego. Poniżej krótko omawiam kilka znanych szwedzkich spółek, w które możesz zainwestować:

 • H&M: to chyba jedna z najbardziej znanych marek odzieżowych na świecie.
 • Volvo: Volvo to chyba najbardziej znana marka samochodów w Skandynawii!
 • Spotify: ta wielka marka jest szeroko znana na całym świecie ze swojego streamingu muzyki.
 • Ericsson: ta znana firma znana jest głównie z instalowania sieci komórkowych.
 • Essity: ta szwedzka firma produkuje głównie produkty higieniczne i kosmetyczne.

Jak kupić szwedzkie akcje?

Krok 1: wybierz brokera

Potrzebujesz maklera, aby kupować i sprzedawać szwedzkie akcje. Czy jesteś ciekawy, z jakimi brokerami możesz skorzystać, aby inwestować w Szwecji? Zapoznaj się z moim przeglądem ulubionych brokerów:

Krok 2: analiza i wybór

Następnie zbadaj, które szwedzkie akcje chcesz kupić. Ważne jest, aby zagłębić się w liczby: w ten sposób dowiesz się, czy dana spółka jest zdrowa finansowo. Ponadto należy sprawdzić, czy spółka działa w sektorze o obiecującej przyszłości. Na przykład spółki działające w dziedzinie zielonej energii mają ponadprzeciętne perspektywy.

Krok 3: złożenie zamówienia

Kiedy jesteś przekonany, że szwedzkie akcje są atrakcyjną inwestycją, możesz złożyć zlecenie. U prawie wszystkich brokerów masz wybór pomiędzy dwoma rodzajami zleceń:

 • Zlecenie rynkowe: za pomocą zlecenia rynkowego otwierasz inwestycję po obowiązującej cenie.
 • Zlecenie z limitem ceny: za pomocą zlecenia z limitem ceny otwierasz inwestycję po określonej cenie.

Przy zleceniu rynkowym masz pewność, że inwestycje zostaną zrealizowane, ale cena może być mniej korzystna. Przy zleceniu z limitem ceny masz pełną kontrolę nad ceną, ale inwestycja może w ogóle nie zostać zrealizowana.
Buying Swedish stocks

Porady dotyczące inwestowania w Szwecji

Badanie sytuacji gospodarczej

Ważne jest, aby dokładnie zbadać sytuację gospodarczą w danym kraju. Szwecja jest dobrze prosperującą gospodarką z wieloma zamożnymi ludźmi. Ze względu na jej państwo opiekuńcze, problemy społeczne są często ograniczone, co może uczynić inwestowanie w Szwecji jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Dywersyfikacja ryzyka

Ogólnie rzecz biorąc, warto zdywersyfikować swoje ryzyko. Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną znaną szwedzką akcję; mądrzej jest rozłożyć swoje inwestycje. Możesz również wybrać inwestycję w OMX Nordic 30, aby śledzić 30 największych spółek w kraju.

Inwestuj tylko pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić

Wreszcie, ważne jest, aby inwestować tylko pieniądze, na których utratę naprawdę można sobie pozwolić. W ten sposób można uniknąć podjęcia złej decyzji inwestycyjnej z paniki.

Wskazówka: Proszę spojrzeć na godziny otwarcia szwedzkiej giełdy tutaj.

Inwestowanie w szwedzkie nieruchomości

Można również inwestować w nieruchomości w Szwecji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat nieruchomości w Szwecji stały się znacznie bardziej wartościowe. Jednak w 2023 roku można zauważyć, że ceny znacznie spadają z powodu wyższych stóp hipotecznych. Inwestując w szwedzkie nieruchomości, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Licytacja: cena wywoławcza jest w Szwecji ceną wyjściową, a ludzie często licytują się między sobą.
 • Kwestia społeczna: wysłanie kwiatów do osoby kontaktowej w banku może być korzystne w Szwecji.
 • Cena: cena za metr kwadratowy wynosi zazwyczaj od 5000 do 7000 dolarów.
 • Agent nieruchomości: nie ma oddzielnych agentów kupującego; często agenci pracują dla obu stron.
 • Konserwacja: wiele domów jest wykonanych z drewna, więc pamiętaj, aby sprawdzić stan konserwacji.
 • Dodatkowe koszty: potrzebujesz "List zastawny" dla kredytu hipotecznego (+/- 2% ceny zakupu) i "tytuł prawny" do rejestracji zakupu (+/- 1,5% ceny zakupu).
 • Intensywność: utrzymanie i zarządzanie domem w Szwecji wymaga dużo dodatkowej energii; zakup akcji wymaga mniej energii.

Różne rodzaje rachunków inwestycyjnych w Szwecji

Jeśli mieszkasz w Szwecji, możesz spotkać się z różnymi rodzajami rachunków inwestycyjnych. W tej części artykułu krótko je omówię.

ISK

W przypadku konta ISK, Twoje inwestycje są zgłaszane przez bank do urzędu skarbowego. Podatek od konta jest ograniczony (od 0,375% w 2023 roku). Ponadto nie jest pobierany podatek od dywidend, naliczany jest tylko standardowy podatek.

W przypadku konta ISK nie ma możliwości wyrównania strat. Zawsze też płacisz standardowy podatek, nawet w przypadku straty.

KF

Konto KF jest podobne do konta ISK pod względem regulacji. Jednak w przypadku KF bank jest właścicielem Twoich inwestycji.

KF jest korzystny, jeśli chcesz inwestować w zagraniczne akcje dywidendowe, ponieważ bank pobiera podatek u źródła. Możliwe jest również wybranie innego beneficjenta dla tego typu rachunku.

Oprócz wad wymienionych dla ISK, istnieje kilka dodatkowych wad: nie masz prawa głosu na walnym zgromadzeniu i nie możesz łatwo przenieść akcji i środków na inny rachunek.

AF

Mając konto AF, płacisz 30% podatku od zysków z akcji lub funduszy. W przypadku konta AF, musisz samodzielnie raportować wszystkie transakcje. Jedną z zalet tego typu rachunku jest możliwość kompensacji strat. Ten rodzaj rachunku inwestycyjnego w Szwecji może być korzystny dla inwestycji o wysokim ryzyku. Wadą jest to, że płacisz również 30% podatek od dywidend.

Który rodzaj konta jest lepszy?

Konto ISK jest prawie zawsze najlepszym wyborem ze względu na niską stawkę podatkową. Płacisz wtedy standardowy procent od swoich inwestycji. Tylko wtedy, gdy oczekujesz zwrotu mniejszego niż 2% lub ryzyko jest bardzo wysokie, AF może być atrakcyjną opcją.