goInwestowanie w surowce

Inwestowanie w surowce staje się coraz bardziej popularne. W przeszłości tylko profesjonalni inwestorzy mogli inwestować w surowce takie jak ropa naftowa i złoto, jednak wraz z pojawieniem się brokerów internetowych, każdy może skorzystać z wahań na rynkach towarowych. Ten artykuł dokładnie sprawdza, w jaki sposób można czerpać korzyści z handlu na rynkach towarowych.

W jaki sposób mogę inwestować w surowce?

Istnieje kilka sposobów na to, żeby inwestować w surowce. W tej sekcji omówimy różne sposoby handlu surowcami.

Aktywne spekulacje w zakresie wyceny surowców

Jeśli chcesz inwestować w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, to masz możliwość zakupić stałą ilość takich surowców. Staje się to trudniejsze w przypadku surowców takich jak olej i zboże, ponieważ materiały te są przedmiotem handlu tylko w dużych ilościach. Dzięki pojawieniu się brokerów CFD, możliwe jest teraz spekulowanie na cenach surowców jako inwestor prywatny, bez ponoszenia odpowiedzialności za przechowywanie surowców.

Ale jak działa handel surowcami, kiedy używa się kontraktów CFD? Z CFD można spekulować na wzrostach i spadkach cen surowców. Dzięki temu możesz doskonale reagować na najświeższe wydarzenia na rynku. eToro to świetna opcja, aby spróbować swoich możliwości handlu surowcami. Na platformie eToro można handlować kontraktami CFD na towary za darmo i bez ponoszenia żadnego ryzyka, korzystając z nieograniczonego konta demonstracyjnego. Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć bezpłatne konto demo:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

W naszej kategorii CFD możesz dowiedzieć się, co oznacza ten nowoczesny sposób handlu. Można nawet spróbować handlować za darmo wykorzystując do tego celu konto demo!

Inwestowanie w surowce za pośrednictwem ETF

Możesz również zdecydować się na długoterminowe inwestycje w surowce, odpowiednie są do tego ETF lub Exchange-Traded Funds. ETF są funduszami, które śledzą np. cenę jednego lub więcej surowców. Oto niektóre przykłady EFT:

 • iShares Silver śledzi cenę srebra
 • GLD Gold śledzi cenę złota
 • Fundusz USO-Oil śledzi ceny ropy naftowej

Łatwo jest kupować i sprzedawać tego typu fundusze inwestycyjne za pośrednictwem brokera. Chcesz wiedzieć, u których brokerów najtaniej jest inwestować w surowce? Kliknij poniższy przycisk, aby porównać najlepszych brokerów towarowych:

Pośrednie inwestycje w surowce poprzez akcje

Możliwe jest również wybranie mniej bezpośredniego podejścia. Możesz zakupić udziały w spółkach zajmujących się danym surowcem. Oto parę przykładów:

 • Możesz inwestować w złoto, kupując udziały w kopalni złota.
 • Możesz zainwestować w ropę, kupując akcje spółki naftowej.
 • Możesz zainwestować w cukier, kupując akcje spółki cukrowniczej.

Pamiętaj, że to oznacza, że dokonujesz pośredniej inwestycji w surowce, a wyniki akcji będzie zależał od wyników spółek. Przy niewłaściwym zarządzaniu, spółka handlująca złotem może osiągać słabe wyniki nawet przy wzroście ceny złota, dlatego też w Twoim najlepszym interesie jest dokładne zbadanie spółki przed dokonaniem inwestycji.

Chcesz dowiedzieć się, jak możesz kupić akcje? W naszym artykule dotyczącym zakupu akcji znajdziesz wszystkie istotne informacje:

Inwestycje bezpośrednie w surowce

W niektórych przypadkach można zdecydować się po prostu na zakup surowców. Nie jest to zbyt praktyczne w przypadku oleju czy zboża, ale w przypadku metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro, jest to jak najbardziej możliwe. Koszty zakupu surowców są często wyższe i należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak koszty magazynowania oraz bezpieczeństwo.

W jaki rodzaje surowców można inwestować?

Istnieją różne rodzaje surowców, w które można inwestować. W tym dziale omówimy najpopularniejsze surowce, w które można zainwestować swoje pieniądze.

Surowce związane z energią

Surowce, które są wykorzystywane do wytwarzania energii, odgrywają ważną rolę w gospodarce światowej. Czy chcesz handlować surowcami energetycznymi? Wtedy możesz zdecydować się na inwestycję w ropę naftową lub gaz ziemny.

Cena ropy naftowej jest często zależna od rozwoju gospodarczego. Kiedy gospodarka ma się dobrze, potrzeba więcej energii, dlatego cena ropy naftowej może gwałtownie wzrosnąć. Ropa naftowa jest jednym z najczęściej sprzedawanych surowców.

surowce energetyczne

Metale szlachetne

Wśród inwestorów również popularne są metale szlachetne na które rdza ma ograniczony wpływ. Znanymi metalami szlachetnymi, w które można inwestować są złoto, srebro, miedź i platyna.

Złoto jest często postrzegane jako bezpieczna inwestycja. Inwestorzy kupują złoto, gdy rynki finansowe osiągają słabe wyniki, aczkolwiek metale szlachetne często pełnią również inne funkcje. Przykłądowo srebro i miedź są często wykorzystywane do zastosowań technicznych.

złoto surowce

Produkty rolne

Istnieje również wiele spekulacji w zakresie cen produktów rolnych. Instrumenty pochodne pozwalają rolnikom chronić swoje produkty przed spadkiem cen. Popularnymi produktami rolnymi, w które można inwestować, są: kawa, kukurydza, kakao, cukier i bawełna.

Popyt na surowce rolne jest w dużej mierze zależny od podaży i popytu. Gdy uprawy zawodzą, podaż może spaść; w odpowiedzi na to ceny mogą wzrosnąć. Gdy gospodarka jest silna, rośnie popyt na produkty rolne. Może to również prowadzić do wzrostu cen tego rodzaju surowców.

surowce rolne

Metale przemysłowe

Można również zdecydować się na inwestycję w chemikalia. Pamiętajmy, że pierwiastków chemicznych nie można znaleźć w przyrodzie, dlatego te surowce muszą być wytwarzane syntetycznie. Przykładami takich metali chemicznych są: uran, lit i kobalt. Kiedy gospodarka jest silna, często obserwuje się wzrost popytu na tego typu surowce.

metale przemysłowe surowce

Dlaczego ludzie inwestują w surowce?

Inwestowanie części swoich pieniędzy w surowce może być bardzo atrakcyjne. Takie surowce są interesujące dla aktywnego handlowca, ponieważ nacisk i przyciąganie podaży i popytu zapewnia, że cena podlega ciągłym wahaniom. Jeśli dobrze wszystko rozegrasz to jako daytraderem możesz sporo na tym zarobić.

Co więcej, zakup surowców może być również interesujący w dłuższej perspektywie czasowej. W przeciwieństwie do firm, surowce nie mogą zbankrutować. Podaż towarów jest ograniczona, podczas gdy popyt będzie wzrastał tylko w miarę upływu czasu. Kiedy masz wystarczająco dużo cierpliwości, możesz osiągnąć solidny zwrot z inwestycji w surowce.

W jaki sposób określana jest cena surowców?

Handel surowcami działa tak samo jak handel akcjami. Podaż i popyt decydują o cenie towaru takiego jak np. złoto. Kiedy jest więcej kupujących niż sprzedających, cena wzrasta do momentu znalezienia równowagi pomiędzy liczbą kupujących i sprzedających.

Wielu spekulantów jest aktywnych na rynku surowców i w rezultacie cena surowca może czasami poruszać się w zaskakującym kierunku.

Przydatność instrumentów pochodnych

Inwestowanie w surowce prawie zawsze odbywa się za pomocą instrumentów pochodnych tj. kontrakty CFD i futures. Te instrumenty pochodne pełnią użyteczną funkcję w gospodarce. Wiele firm polega na pewnych towarach i potrzebują miedzi do produkcji np. telefonów. Jeśli cena zbytnio wzrośnie to zagroziłoby to rentowności firmy.

Dzięki instrumentom pochodnym, firma może zapobiec zbyt dużemu wzrostowi ceny. Zapewnia to także firmie możliwość kupna surowców po stałej cenie. Instrumenty pochodne mogą być zatem wykorzystywane przez firmy w celu ograniczenia ryzyka na rynku z surowcami.

Surowce są deficytowe

Wiele surowców jest bardzo deficytowych, co czyni je atrakcyjną inwestycją. W krótkim czasie ceny mogą się gwałtownie wahać, ale gdy podaż ostatecznie spadnie, ceny gwałtownie wzrosną ze względu na niezmieniony popyt. Surowce często silnie reagują na rozwój sytuacji gospodarczej i dlatego mogą być dość niestabilne. W związku z tym korzystne jest inwestowanie w surowce w krótkim okresie.

W kategorii inwestowanie w surowce można znaleźć kilka interesujących artykułów, które omawiają charakterystykę inwestowania w towary.

Handel pszenicą: jak inwestować w pszenicę?
Handel ropą naftową: wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w ropę
Handel srebrem: jak inwestować w srebro?
Handel złotem: jak inwestować w złoto?
Inwestowanie w kakao
Jak inwestować w bawełnę (2024)? – Akcje i fundusze ETF na bawełnę
Jak inwestować w cukier?
Jak inwestować w gaz naturalny?
Jak inwestować w kawę (2024)? – Akcje kawy i fundusze ETF
Jak inwestować w kukurydzę (2024)? Inwestowanie w akcje związane z kukurydzą
Jak inwestować w Lean Hogs i żywe bydło (2024)?
Jak inwestować w metale szlachetne
Jak inwestować w miedź (2024) – kupuj akcje miedzi
Jak inwestować w platynę?
W jaki sposób możesz wzbogacić się na spadającej cenie ropy naftowej?

Jak inwestować w bawełnę (2024)? – Akcje i fundusze ETF na bawełnę

Inwestowanie w bawełnę może być bardzo atrakcyjne, ponieważ bawełna jest nadal wykorzystywana w połowie wszystkich produkowanych ubrań. Ale jak inwestować w bawełnę i na co należy uważać? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w bawełnę za pośrednictwem akcji i funduszy ETF.

Jak zainwestować w bawełnę?

Opcja 1: Inwestowanie w zapasy bawełny

Najbardziej dostępną opcją inwestowania w bawełnę jest zakup akcji spółek działających w branży bawełnianej.

W bawełnę można inwestować bezpośrednio, kupując akcje spółki produkującej bawełnę. Przykładami takich spółek są Albany International, Unifi i Culp. Możesz także zainwestować w spółki modowe, takie jak Ralph Lauren czy Hanesbrands. Należy jednak pamiętać, że są to inwestycje pośrednie: surowiec bawełniany nie wpływa bezpośrednio na cały wynik spółki.

Jesteś ciekawy, gdzie najlepiej inwestować w akcje bawełny? Zapoznaj się z poniższym przeglądem:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen bawełne dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w bawełne już od 0,99 €.

Opcja 2: Inwestowanie z ETF w bawełnę

Można również zdecydować się na inwestowanie w bawełnę za pomocą funduszu lub ETF. ETF stara się jak najdokładniej śledzić cenę bawełny. Przykładem funduszu ETF, który śledzi cenę bawełny jest iPath Series B Bloomberg Cotton SubIndex Total Return ETN. W tym artykule dowiesz się więcej o inwestowaniu w fundusze ETF.

Opcja 3: Aktywna spekulacja cenami bawełny

Możliwe jest również aktywne spekulowanie na ruchach cen bawełny za pomocą derywatów. Za pomocą derywatów możesz:

 • Spekuluj zarówno na rosnących, jak i spadających cenach bawełny
 • Wykorzystaj dźwignię finansową, aby otworzyć dużą pozycję za niewielką kwotę.

Czy wiesz, że możesz spróbować swoich sił w handlowaniu bawełną w ramach bezpłatnego konta demonstracyjnego? Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć darmowe konto demo:


invest in cotton

Dlaczego inwestowanie w bawełnę może być mądrym wyborem?

1. Popyt na bawełnę na rynkach wschodzących

Bawełna jest towarem, na który zawsze jest popyt, a popyt ten będzie nadal rósł w gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny i Indie. Wraz ze wzrostem popytu, cena bawełny prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej.

2. Zmiana klimatu i niedobór

Jednocześnie zmiany klimatyczne mogą ograniczyć produkcję, co może prowadzić do niedoborów i wyższych cen. Dlatego też, rozważając inwestycję w bawełnę, należy zwracać uwagę na pogodę i zmiany klimatyczne.

3. Ochrona przed inflacją

Towary takie jak bawełna często zyskują na wartości wraz z inflacją. Gdy ceny produktów rosną, często rosną również ceny towarów. Dlatego też inwestowanie w bawełnę może stanowić solidne zabezpieczenie przed inflacją. Co więcej, cena bawełny jest podawana w dolarach, co oznacza, że inwestujesz również w dolara jako walutę.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w bawełnę?

1. Alternatywy dla bawełny

Gdy towar staje się zbyt drogi, istnieją alternatywy dla bawełny. Firmy odzieżowe mogą przejść na materiały syntetyczne, takie jak poliester, które mogą stać się bardziej popularne niż bawełna. Ma to już miejsce w krajach zachodnich.

2. Rządy wpływają na ceny

Rządy również regularnie wpływają na ceny i mogą gromadzić zapasy bawełny w niektórych krajach, powodując nieoczekiwane skoki cen bawełny. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji w bawełnę należy przeprowadzić dokładną analizę sytuacji.

Ile wynosi cena bawełny?

Interesuje Cię aktualna cena towaru bawełna? Na poniższym wykresie możesz bezpośrednio sprawdzić cenę bawełny w kontraktach CFD.

Spekulowanie na rosnących i spadających cenach bawełny

W bawełnę można inwestować na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest zakup towaru, co oznacza spekulację na rosnącej cenie bawełny. Możliwe jest również zajęcie pozycji krótkiej, co pozwala spekulować na spadającej cenie bawełny.

Inwestując w bawełnę, należy rozważyć, w którym kierunku prawdopodobnie podąży jej cena. Można to zrobić analizując sytuację rynkową. Poszukaj wiadomości, które przewidują spadek zbiorów bawełny. W takim przypadku cena prawdopodobnie wzrośnie ze względu na podaż i popyt.

Czy warto dziś inwestować w bawełnę?

Bawełna to kolejny towar, w który inwestorzy mogą inwestować. W przeszłości ceny bawełny przeważnie rosły. Odkąd jednak zaczęliśmy korzystać z włókien syntetycznych, coraz więcej producentów przestawia się na te materiały. Niemniej jednak większość tego spadku popytu jest równoważona przez rynki wschodzące, które zużywają coraz większe ilości bawełny. Dlatego inwestując w bawełnę, ważne jest, aby uważnie obserwować równowagę między podażą a popytem.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w bawełnę

Istnieją różne sposoby ustalania ceny bawełny. Obecnie większość cen bawełny jest ustalana na aukcjach przeprowadzanych przez komputery.

Jak inwestować w kawę (2024)? – Akcje kawy i fundusze ETF

Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki kawy. Czy wiesz, że po ropie naftowej kawa jest najczęściej wymienianym towarem na świecie? Ale jak można inwestować w kawę? W tym artykule szczegółowo przeanalizuję rynek kawy i dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w akcje kawowe.

Jak inwestować w kawę?

Istnieje kilka metod inwestowania w kawę. Możesz zdecydować się na bezpośredni handel ceną towaru. Możliwe jest również kupowanie akcji spółek działających w sektorze kawy. Wreszcie, można zainwestować w fundusz (ETF), który inwestuje w kawę.

Opcja 1: Kupowanie akcji spółek obracających kawą

Różne firmy zajmują się produkcją i sprzedażą kawy. Jednak nie wszystkie firmy są zależne wyłącznie od ceny kawy. Na przykład firma Smuckers jest znana z produkcji dżemu, ale jest również właścicielem marki kawy Folger’s. Nestlé również zarabia sporo pieniędzy na kawie, ale sprzedaje także wiele różnych produktów.Dlatego ważne jest, aby zbadać, w co zaangażowana jest firma, zanim zainwestujesz w akcje kawy. Sprawdź, czy firma ma dobre perspektywy na przyszłość i zbadaj jej sytuację finansową.Jesteś ciekawy, gdzie kupić najlepsze akcje kawowe? Zapoznaj się z poniższym przeglądem:
BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen kawę dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w kawę już od 0,99 €.

Opcja 2: Aktywne spekulowanie ceną kawy

Zamawianie worków z kawą do domu jako inwestycji jest oczywiście niepraktyczne. Kupowanie kawy w lokalnym supermarkecie również nie jest wykonalne. Na szczęście istnieją bardziej praktyczne metody inwestowania w rozwój cen kawy.Możesz inwestować w cenę kawy za pomocą instrumentow pochodnych (derywatów). Instrumenty pochodne to kontrakty dotyczące na przykład towaru, w których handluje się jedynie ceną bazową, a nie samym towarem. Rzeczywisty towar nigdy nie zostanie dostarczony.Dzięki instrumentom pochodnym można spekulować zarówno na rosnących, jak i spadających cenach kawy. Należy jednak pamiętać, że spekulacja jest zawsze ryzykowna i można szybko stracić dużo pieniędzy. Chcesz wypróbować handel kawą online za darmo w wersji demo? Kliknij poniższy przycisk, aby bezpośrednio otworzyć demo:

Opcja 3: Inwestowanie w fundusze kawowe lub ETF

Możesz także zdecydować się na inwestowanie w kawę za pośrednictwem funduszu lub ETF. Przykładami funduszy kawowych są:
 • WisdomTree Coffee (COFF): ten ETC śledzi subindeks Bloomberg Coffee.
 • Dow Jones-IBS Coffee ETN: ten fundusz śledzi przyszłość kawy i automatycznie przechodzi na następny okres.
 • Pure Beta Coffee ETN: kontrakty nie są automatycznie rolowane. Fundusz podejmuje decyzje w oparciu o wahania cen.
Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w kawę za pośrednictwem funduszy ETF? Zapoznaj się z naszym specjalnym artykułem na temat inwestowania w fundusze ETF: investing in coffee

Opcja 4: kontrakty terminowe na kawę

Nigdy nie polecałbym kontraktów futures początkującym inwestorom. W przypadku kontraktów futures jesteś zobowiązany do przyjęcia dostawy na koniec kontraktu. Jeśli nie jesteś w stanie sprzedać kontraktu, możesz nagle skończyć z dużą ilością kawy.Jeden kontrakt futures ma wartość bazową 37 500 funtów (ok. 17 ton) kawy. Oznacza to, że do inwestowania w kawę za pośrednictwem kontraktów futures potrzebna jest znaczna ilość pieniędzy.

Dlaczego inwestowanie w kawę może być interesujące?

Powód 1: kawa jest produktem podstawowym

Wiele osób postrzega kawę jako podstawowy produkt. Dlatego też popyt na kawę jest wciąż wysoki, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego. W wielu częściach świata kawa jest postrzegana jako idealny napój na rozpoczęcie dnia. W rezultacie popyt na kawę nie spada tak szybko w okresie spowolnienia gospodarczego.

Powód 2: rosnąca globalna konsumpcja

Na całym świecie jest coraz więcej osób, które mogą sobie pozwolić na zakup dodatkowych produktów. W gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny i Indie, konsumpcja kawy rośnie. Jeśli będziemy podążać za trendami gospodarczymi, wydaje się, że regiony te staną się jeszcze bardziej zamożne. Światowa konsumpcja kawy rośnie zatem średnio o około dwa procent rocznie.

Powód 3: względna przejrzystość

Ponieważ kawa jest produktem fizycznym, łatwiej jest zrozumieć, jak podaż i popyt wpływają na siebie nawzajem. Dlatego też wielu inwestorów lepiej rozumie, jak kształtuje się cena kawy niż cena konkretnych akcji.

Powód 4: wahania cen w celach spekulacyjnych

Cena kawy może ulegać znacznym wahaniom. W 2011 r. osiągnięto cenę ponad 280 USD, podczas gdy w 2020 r. cena spadła do 100 USD, by w 2023 r. ponownie wzrosnąć powyżej 200 USD. Sprytni traderzy wiedzą, jak wykorzystać tego rodzaju wahania. Na przykład, zajmując krótką pozycję, można spekulować na spadającej cenie.

Powód 5: ochrona przed inflacją

Inwestycje w towary takie jak kawa mogą chronić przed inflacją. Pieniądze na koncie bankowym z czasem tracą na wartości. Jednak towary rosną wraz z ogólnym wzrostem cen. Ponadto, inwestując w kawę, można dodatkowo zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

Powód 6: kawa jako „produkt luksusowy

Kawa jest częścią kultury pracy. Badania wskazują, że ludzie piją więcej kawy, gdy są w biurze. Widać również, że nowe pokolenie pije bardziej luksusowe kawy „organiczne”. Gdy gospodarka osiągnie dobre wyniki, popyt w tych segmentach może jeszcze wzrosnąć.

Jak ustalana jest cena kawy?

Cena kawy zależy od wzajemnego oddziaływania podaży i popytu. Gdy nagle pojawia się dużo więcej dostępnej kawy ze względu na dobre zbiory, może to obniżyć cenę. Jednocześnie rosnący globalny popyt może spowodować dalszy wzrost ceny.

Strona podaży

Cena kawy często znacząco spada w przypadku nadprodukcji. W dobrych latach rynek może nagle zostać zalany dużą ilością kawy. Co więcej, warunki pracy rolników uprawiających kawę poprawiają się, co sprawia, że przejście na uprawę kawy staje się bardziej atrakcyjne.

Kurs wymiany

Kursy wymiany funta i dolara również odgrywają ważną rolę. Handel kawą odbywa się na giełdach w Londynie i Nowym Jorku. Gdy kupujesz kawę w innej walucie, kurs wymiany odgrywa dużą rolę w określaniu Twojego wyniku.

2 rodzaje ziaren

W większości przypadków inwestuje się w największy i najbardziej znany rodzaj kawy: kawę Arabica. 70% handlu związane jest z tym rodzajem kawy. Pozostałe 30% składa się głównie z ziaren kawy Robusta. Produkcja tych ziaren jest tańsza, ale ich jakość jest również nieco niższa. Rodzaj kawy, którą handlujesz, może zatem również wpływać na cenę.

Na co należy uważać przy inwestycjach w kawę?

Większość produkcji kawy odbywa się w bardziej niespokojnych regionach. Na przykład wiele plantacji można znaleźć w Afryce i Ameryce Południowej. Niestabilność polityczna i nieurodzaj mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla podaży kawy, co może spowodować nagły znaczny wzrost jej ceny.Inwestując w kawę, należy zatem bacznie obserwować rozwój sytuacji na arenie międzynarodowej. Niedobór może z łatwością wywindować cenę dowolnego towaru do ogromnych rozmiarów.Global coffee productionDobrym tego przykładem był rok 2009, kiedy na liściach kawy w Ameryce Południowej zaczął rozwijać się grzyb. Spowodowało to, że wielu rolników straciło ziarna jeszcze przed zbiorami. Plony w niektórych regionach spadły nawet o 40%.Monokultura i stosowanie środków chemicznych może sprawić, że duże obszary staną się nieodpowiednie do produkcji kawy. Jeśli rolnicy w tych regionach nie będą rozwijać się we właściwy sposób, istnieje duża szansa, że ceny kawy będą nadal rosnąć.

W jakie spółek handlujących kawą warto zainwestować?

Kupowanie akcji Starbucks

Wszyscy znają Starbucks i nie bez powodu! Starbucks jest największą i najbardziej wpływową firmą związaną z kawą na świecie. Posiadając około 20 000 lokalizacji na całym świecie, Starbucks zmienił picie kawy w doświadczenie. Szczególnie wśród millenialsów picie kawy jest bardziej popularne niż kiedykolwiek.Wydaje się jednak, że trend ten nieco się zmienia. Ta sama grupa młodych dorosłych chce pić kawę w sposób świadomy i odpowiedzialny, co oznacza, że szukają kawy organicznej i lokalnej. W różnych regionach Starbucks traci udział w rynku na rzecz mniejszych, lokalnych graczy.

JDE Peet’s

Ta holenderska firma serwuje ponad 100 miliardów filiżanek kawy rocznie i działa w ponad 100 krajach. Inwestując w akcje JDE Peet’s [symbol akcji = „JDEPF” curr_symb = „$”], bezpośrednio dywersyfikujesz swoje ryzyko w różnych regionach. Kolejną zaletą firmy jest to, że 75% marek, które posiada, jest konsumowanych w domu, co sprawia, że firma jest dobrze przygotowana do przejścia na pracę z domu.

Tata Coffee

Konsumpcja kawy wciąż silnie rośnie na rynkach wschodzących, w tym w Indiach. Inwestując w Tata Coffee , można wykorzystać ten trend. Udział Tata Coffee w rynku jest nadal ograniczony, ale dzięki ogromnemu dostępnemu kapitałowi firma ma wystarczający potencjał do rozwoju.

Nestlé SA

Jeśli chcesz zainwestować w różne produkty spożywcze oprócz kawy, Nestlé jest dobrym wyborem. Firma produkuje różne pochodne mleka, żywność dla niemowląt, a nawet płatki śniadaniowe.Investing in coffee stocks.

Dunkin’ Donut

Kiedy słyszysz nazwę marki Dunkin’ Donut, może nie od razu myślisz o kawie. Firma ta jest jednak numerem dwa wśród producentów kawy w Ameryce. W przeciwieństwie do Starbucks, Dunkin’ Donut działa wyłącznie na zasadzie franczyzy, co pozwala utrzymać koszty operacyjne na bardzo niskim poziomie.Od 2020 roku Dunkin’ Donut został wycofany z giełdy z powodu przejęcia.

Luckin Coffee

Luckin Coffee przez długi czas była bardzo atrakcyjną inwestycją. Firma szybko zdobyła duży udział w rynku i otwierała sklep za sklepem. Jednak po poważnym skandalu związanym z oszustwami cena akcji gwałtownie spadła. Pokazuje to, że inwestując w akcje, zawsze ważne jest zbadanie, jak radzi sobie firma. Nawet jeśli cena kawy lub rynek kawy osiąga dobre wyniki, firma taka jak Luckin Coffee może nadal osiągać słabe wyniki.

Czy warto kupować akcje spółek obracających kawą?

To, czy warto kupować akcje spółek kawowych, zależy od sytuacji na rynku. Oczekuje się, że duże spółki kawowe będą nadal dobrze sobie radzić. Należy jednak pamiętać, że cena akcji zależy od tego, ile ludzie są skłonni za nie zapłacić. Jeśli inne inwestycje staną się stosunkowo bardziej atrakcyjne, cena akcji kawy może nadal spadać.

Ile wynosi bieżąca cena kawy?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny towaru, jakim jest kawa? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, po jakim kursie możesz kupić kawę za pomocą kontraktów CFD. Za pomocą przycisków można bezpośrednio otworzyć pozycję.

Rzeczy, o których należy pamiętać inwestując w kawę

Inwestując w kawę, ważne jest, aby mieć oko na podaż. Dużą zaletą kawy jest fakt, że wiele osób jest przyzwyczajonych do picia tego napoju, co oznacza, że popyt nie spadnie nagle. Dlatego to głównie strona podażowa będzie determinować cenę kawy. Ponadto kawa jest podstawowym produktem, który jest często spożywany w czasach słabej koniunktury gospodarczej, co sprawia, że łatwiej jest przewidzieć cenę kawy niż na przykład cenę akcji mediów społecznościowych.Dlatego należy uważnie śledzić wiadomości i określać, jak radzą sobie uprawy. Duże ilości kawy pochodzą z Kolumbii, która od dawna zmaga się z rdzą liści. Taki wypadek może mieć silny wpływ na podaż kawy, a to może wynieść jej cenę na nowe wyżyny.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w kawę

Inwestowanie w kawę, jak każdy rodzaj inwestycji, jest ryzykowne. Dlatego zawsze należy rozważyć, czy inwestowanie w kawę jest dla nas odpowiednie. W perspektywie długoterminowej widzę duży potencjał dla cen kawy. Na rynkach wschodzących kawa staje się coraz bardziej popularna. Gdy podaż nie nadąża za rosnącym popytem, cena może tylko rosnąć.

Ważne jest, aby opracować strategię, która nam odpowiada. Na przykład niektórzy inwestorzy kupują akcje kawy w perspektywie długoterminowej, podczas gdy inni chcą spekulować w perspektywie krótkoterminowej. Ważne jest, aby oceniać swoją strategię w międzyczasie. W ten sposób można stale wprowadzać ulepszenia i zwiększać swoje szanse na sukces.

Jak inwestować w kukurydzę (2024)? Inwestowanie w akcje związane z kukurydzą

Czy chcesz inwestować w kukurydzę i akcje kukurydzy? W tym artykule omówimy, jak inwestować w kukurydzę i omówimy czynniki wpływające na jej cenę. Dzięki informacjom zawartym w tym artykule możesz określić właściwy moment na zakup lub sprzedaż kukurydzy.

Jak inwestować w kukurydzę?

Istnieją różne metody inwestowania w kukurydzę. Można handlować bezpośrednio ceną kukurydzy lub inwestować w spółki zajmujące się tym towarem. Poniżej omawiamy różne metody inwestowania w kukurydzę.

Gdzie można inwestować w kukurydzę?

Możesz inwestować w akcje kukurydzy i fundusze ETF u następujących brokerów:
BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen kukurydzę dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w kukurydzę już od 0,99 €.

Jak inwestować w kukurydzę?

Istnieją różne sposoby inwestowania w kukurydzę. Możesz handlować bezpośrednio ceną kukurydzy lub zdecydować się na inwestowanie w spółki zajmujące się tym towarem. Poniżej omawiamy różne sposoby inwestowania w kukurydzę.

Sposób 1: Aktywne inwestowanie w cenę kukurydzy

Bardzo niepraktyczne byłoby dostarczenie dużej ilości kukurydzy do domu, a następnie sprzedanie jej na przykład za pośrednictwem platformy takiej jak eBay. Na szczęście inteligentne umysły tego świata wymyśliły lepszy sposób inwestowania w kukurydzę: poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych.Instrumenty pochodne umożliwiają aktywne spekulowanie ceną kukurydzy. Można na przykład użyć: Posiadając kontrakt na towar, możesz spekulować zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen. Chcesz spróbować handlu kukurydzą bez ryzyka? Otwórz darmowe komto demo!

Sposób 2: Inwestowanie w akcje kukurydzy

Możesz także zainwestować w kukurydzę, kupując akcje spółki zajmującej się tym towarem. Dobrym przykładem porównywalnej spółki jest Kellogg’s. Kellogg’s to amerykańska firma znana przede wszystkim z produkcji różnych płatków śniadaniowych, a kukurydza jest kluczowym składnikiem tego produktu.Możesz inwestować w różne akcje kukurydzy, takie jak:
 • Archer-Daniels-Midland Company (ADM)
 • Bunge Limited (BG)
Należy jednak pamiętać, że są to zawsze inwestycje pośrednie. Na cenę akcji kukurydzy wpływają różne czynniki. Dlatego też należy sprawdzić, jak radzi sobie spółka i jakie są jej plany na przyszłość. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o kupowaniu akcji.

Metoda 3: inwestowanie w fundusze ETF

Możliwe jest również inwestowanie w kukurydzę poprzez zakup udziałów w specjalnym funduszu. Teucrium Corn Fund jest dobrym przykładem funduszu, który inwestuje w kukurydzę, kupując kontrakty terminowe na ten towar.Chcesz dowiedzieć się, jak działają fundusze ETF? Kliknij tutaj!

Dlaczego inwestowanie w kukurydzę jest interesujące?

Istnieje kilka powodów, dla których inwestowanie w kukurydzę może być atrakcyjne. W tym artykule omówimy różne powody.

1. Światowy wzrost

Na całym świecie gospodarki wciąż silnie rosną. Najbardziej znanym tego przykładem jest oczywiście Gospodarka Chin. Z ponad miliardem głodnych brzuchów do zapełnienia, kukurydza jest surowcem, na który popyt będzie tylko rósł. Co więcej, dobrobyt rośnie na całym świecie, co doprowadzi do wzrostu konsumpcji mięsa. W praktyce kukurydza jest również często wykorzystywana jako pokarm dla zwierząt gospodarskich.

2. Ochrona przed inflacją

W trudnych ekonomicznie czasach banki centralne zazwyczaj drukują pieniądze, co prowadzi do inflacji. Sprawia to, że pieniądze na koncie bankowym są mniej warte. Inwestując w towary takie jak kukurydza, można zabezpieczyć się przed inflacją. W końcu cena kukurydzy rośnie wraz z globalną inflacją.

3. Dywersyfikacja

Inwestując w towar taki jak kukurydza, zmniejszasz ryzyko swojego portfela. Gdy inwestujesz tylko w akcje, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wszystkie Twoje inwestycje w pewnym momencie stracą na wartości. Wyższy poziom dywersyfikacji zapewnia stabilny wzrost aktywów.

4. Wykorzystanie jako paliwo

Kukurydza jest wykorzystywana do produkcji biopaliw, takich jak etanol. W Ameryce Południowej etanol jest powszechnie stosowany w samochodach. Również w Unii Europejskiej popyt na biopaliwa rośnie, co może sprawić, że inwestycja w kukurydzę będzie atrakcyjna.

5. Wpisuje się w trend

Inwestowanie w kukurydzę wpisuje się w globalny trend. Ze względu na rozwój nowych rynków, takich jak Chiny, Indie i Brazylia, rośnie popyt zarówno na żywność, jak i energię. Popyt na towar taki jak kukurydza może zatem znacznie wzrosnąć.Jednocześnie kukurydza wpisuje się w świat, w którym coraz więcej uwagi poświęca się zmianom klimatycznym. Ludzie poszukują biopaliw, a kukurydza może być wykorzystywana do tego celu. Prawdopodobieństwo nieurodzaju w przyszłości również wzrasta ze względu na rosnące temperatury. To sprawia, że inwestowanie w kukurydzę jest jeszcze bardziej atrakcyjne.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w kukurydzę?

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku inwestowania w kukurydzę. Omówmy zatem pokrótce ryzyko związane z inwestowaniem w kukurydzę.

1. Nieurodzaj

Nieurodzaj lub nawet pogłoski o nieurodzaju mogą zwiększyć wartość kukurydzy. Okresy suszy powodują duże niedobory. Jednakże, gdy pogoda jest dobra, na rynku może być pod dostatkiem kukurydzy. Może to obniżyć cenę surowca.

2. Warunki polityczne

Warunki polityczne również wpływają na cenę kukurydzy. Po tym, jak Rosja podbiła część Ukrainy, eksport kukurydzy stał się dla niej niemożliwy z powodu sankcji. Takie okoliczności mogą silnie wpływać na cenę kukurydzy.Dlatego inwestując w kukurydzę, ważne jest, aby uważnie obserwować warunki makroekonomiczne. Kukurydza może być bardzo zmiennym towarem, którego cena czasami spada lub rośnie nawet o 15% w ciągu tygodnia. Jako aktywny inwestor, możesz czerpać duże korzyści z tego typu ruchów rynkowych.investing in maize

Jakie mamy do wyboru akcje spółek związanych z kukurydzą?

In this part of the article we discuss some companies in which the raw material corn plays a major role. If you want to invest indirectly in the commodity, you could consider buying these shares.

Kup akcje Ingredion

Ingredion jest wiodącą firmą w sprzedaży słodzików na bazie kukurydzy. Amerykanie uwielbiają słodkie i niezdrowe produkty, a Ingredion wie, jak to wykorzystać. Firma bada możliwości dalszej ekspansji w Ameryce Południowej i Azji. Jeśli uda im się sprzedać tam wiele produktów, rentowność firmy może wzrosnąć jeszcze bardziej.

Kup akcje Green Plains

Green Plains to amerykańska spółka, która przetwarza kukurydzę na etanol. Etanol ten jest następnie wykorzystywany do produkcji octu, który można znaleźć w ulubionym ketchupie Heinz. Popyt na te produkty prawdopodobnie utrzyma się, co czyni inwestycję w Green Plains potencjalnie interesującą.

Archer Daniels Midland

Archer Daniels Midland to spółka, która jest bezpośrednio zaangażowana w biznes kukurydziany. Firma miele 72 miliony buszli kukurydzy miesięcznie, produkując między innymi duże ilości etanolu. Przy produkcji prawie 2 miliardów galonów etanolu rocznie jest to ogromny gracz. Inwestowanie w akcje Archer Daniels Midland oznacza zajęcie dużej pozycji w kukurydzy.

Do czego wykorzystywana jest kukurydza?

Każdy, kto myśli, że kukurydza jest wykorzystywana wyłącznie jako żywność, jest oszukiwany. Surowiec ten jest również wykorzystywany do produkcji etanolu. Wiele samochodów w Ameryce Południowej nadal jeździ na tym paliwie. Kukurydza jest również ważnym składnikiem różnych farb, past do zębów, kosmetyków, a nawet materiałów wybuchowych!

Jaka jest obecna cena kukurydzy?

Chcesz poznać aktualną cenę surowca, jakim jest kukurydza? Poniżej możesz zobaczyć cenę, po której możesz handlować kontraktami CFD na kukurydzę:

Dlaczego warto handlować kukurydzą?

Kukurydza jest niezbędnym surowcem odgrywającym ważną rolę w produkcji żywności. Jest wykorzystywana na całym świecie i generalnie służy jako źródło składników odżywczych. Towary są w dużej mierze łatwe do zrozumienia: podczas gdy akcje lub waluty wydają się skomplikowane dla wielu osób, handel towarem takim jak kukurydza wydaje się naturalny.To, co jest również atrakcyjne w przypadku tego surowca, to fakt, że równowaga między podażą a popytem jest znacznie wyraźniejsza. W przypadku kukurydzy cena zależy głównie od równowagi między podażą a popytem; plotki o dyrektorach lub dziwne procesy sądowe nie odgrywają roli w handlu kukurydzą. Ale jakie aspekty wpływają na cenę kukurydzy?

Jak ustalana jest cena kukurydzy?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na cenę kukurydzy. Oczywiście kluczową rolę odgrywają zbiory. Gdy występuje wiele nieurodzajów, cena towaru szybko rośnie. Gdy nie ma nieurodzaju i są nadwyżki kukurydzy, cena nie rośnie.Kukurydza ma jednak więcej zastosowań: jest również wykorzystywana jako biopaliwo. Nowa forma kukurydzy zwana kukurydzą tropikalną zawiera więcej cukru i jest wykorzystywana jako paliwo. Obecnie kukurydza jest modyfikowana genetycznie, aby zapewnić większą odporność na choroby i herbicydy.Istnieją przydatne dokumenty, które można wykorzystać do oszacowania zmian cen kukurydzy. Każdego roku w drugiej połowie marca amerykański Departament Rolnictwa publikuje dokument o nazwie Prospective Plantings, który rejestruje, ile kukurydzy rolnicy zasadzą w danym sezonie. Inne interesujące dokumenty, które śledzą podaż i popyt to The Grain Stocks oraz Monthly Crop Production.

Kilka końcowych wskazówek dotyczących inwestowania w kukurydzę

 • Dywersyfikacja: inwestując w różnych okresach, można skorzystać ze średniego zwrotu. Zaleca się również rozłożenie pieniędzy na różne produkty inwestycyjne.
 • Zrozum swój produkt inwestycyjny: dokładnie zapoznaj się z warunkami produktu inwestycyjnego. Na przykład w przypadku wielu instrumentów pochodnych płacisz odsetki od finansowania, co może sprawić, że inwestowanie długoterminowe będzie kosztowne.
 • Inwestowanie makroekonomiczne: w przypadku inwestowania w kukurydzę gospodarka światowa ma duży wpływ na wyniki. Dlatego też należy śledzić sytuację gospodarczą i badać, jak kształtuje się popyt i podaż na kukurydzę.

Jak inwestować w Lean Hogs i żywe bydło (2024)?

Czy wiesz, że możliwe jest inwestowanie w chude świnie, żywe bydło i bydło karmione? W tym artykule omawiamy, w jaki sposób można inwestować w te produkty mięsne!

Jak inwestować w bydło?

Na Chicago Mercantile Exchange można znaleźć różne rodzaje bydła, którymi można handlować:
 • Świnie rzeźne (lean hogs) są sprzedawane w dolarach za 20 ton pod symbolem HE.
 • Żywe bydło jest sprzedawane w dolarach za 20 ton pod symbolem LE
 • Bydło paszowe (krowy) jest sprzedawane w dolarach za 25 ton pod symbolem GF
Bydłem handluje się na tej giełdzie za pomocą kontraktów futures. Dzięki kontraktowi terminowemu otrzymasz określoną ilość bydła dostarczoną w określonym terminie. W przypadku kontraktu na świnie rzeźne, w dniu wygaśnięcia otrzymasz 20 ton zwierząt.Jeśli jesteś inwestorem indywidualnym, nie chcesz faktycznie otrzymać 20 ton świń rzeźnych. Na szczęście istnieje sposób na spekulowanie bydłem bez faktycznego otrzymania dostawy: możesz skorzystać z usług brokera CFD.

Gdzie można handlować bydłem i świniami rzeźnymi?

Jeśli chcesz handlować bydłem i chudymi świniami, będziesz potrzebować konta u brokera CFD. W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, u których brokerów możesz handlować różnymi rodzajami bydła:
BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen bydło dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w bydło już od 0,99 €.

Spekulacje na temat zmian cen

Kiedy spekulujesz kontraktami CFD na ruch cen bydła i świń rzeźnych, masz dwie opcje:
 • Kupno: spekulujesz na rosnącej cenie.
 • Sprzedaż krótka: spekulujesz na spadającej cenie.
W przypadku kontraktów CFD możliwe jest korzystanie z dźwigni finansowej, która pozwala na otwarcie dużej pozycji przy użyciu niewielkiej kwoty pieniędzy. Należy pamiętać, że ryzyko w tym przypadku jest znaczne: jeśli korzystasz z dźwigni 1:10, spadek o 10% może doprowadzić do utraty całego salda konta.Spekulowanie kontraktami CFD wiąże się również z kosztami finansowania, ponieważ pożyczasz kwotę od brokera. W tym artykule, możesz przeczytać więcej o inwestowaniu w kontrakty CFD. Jeśli wolisz najpierw poćwiczyć, kliknij tutaj, aby otworzyć demo.

Do czego wykorzystywane są świnie rzeźne (strona popytowa)?

 • Żywność: świnie i bydło rzeźne naturalnie smakują wyśmienicie i dlatego są wykorzystywane jako żywność.
 • Produkty farmaceutyczne: chude świnie są wykorzystywane do produkcji leków.
 • Inne produkty: bydło jest również wykorzystywane na przykład do produkcji odzieży, kosmetyków i wosku do podłóg.

Skąd pochodzi większość świń i bydła rzeźnego (dostawy)?

Większość świń i bydła rzeźnego pochodzi z Chin, Unii Europejskiej i Ameryki. Ponieważ bydło może być hodowane w różnych środowiskach, świat nie jest zależny od kilku krajów, co zapewnia pewną stabilność po stronie podaży.

Jakie czynniki wpływają na cenę świń i bydła rzeźnego?

1. Ceny żywności

Cena pszenicy pośrednio determinuje cenę bydła. Zboże jest powszechnie używane do karmienia bydła. Kiedy cena zboża rośnie, cena bydła często spada, ponieważ rolnicy mają tendencję do ich sprzedaży. Jednak w dłuższej perspektywie wysokie ceny żywności mogą prowadzić do wzrostu cen świń rzeźnych i bydła.

2. Pogoda

Świnie i krowy, podobnie jak ludzie, stają się ospałe podczas upałów. Gdy lato jest wyjątkowo gorące, zwierzęta mają tendencję do mniejszej reprodukcji, co może skutkować niedoborem nowych świń i bydła rzeźnego w późniejszym okresie. Gdy podaż spada, cena może wzrosnąć.

3. Popyt na świnie z Chin

Popyt na świnie z Chin gwałtownie wzrasta. Ten wschodzący gigant gospodarczy ma coraz więcej (bogatych!) ust do wykarmienia. Jeśli ten trend się utrzyma, rosnący popyt prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu cen świń rzeźnych i innego bydła.

4. Sytuacje wyjątkowe

Świńska grypa lub inna choroba może silnie wpłynąć na ceny trzody chlewnej i bydła. W przeszłości duże ilości bydła musiały zostać wybite. W rezultacie podaż spada, co może prowadzić do wzrostu cen.

5. Produkty zastępcze

Cena świń rzeźnych nie będzie rosła w nieskończoność. Gdy bydło stanie się zbyt drogie, konsumenci przestawią się na inne źródła białka, takie jak soja.

Przyszła cena bydła

Cena żywego inwentarza zależy głównie od popytu. Mięso jest często produktem luksusowym, który jest spożywany przez ludzi z większą ilością pieniędzy (żywność wegetariańska jest często tańsza). Wraz ze wzrostem liczebności klasy średniej w wielu krajach, popyt na mięso będzie rósł. Jest zatem prawdopodobne, że ceny żywca będą nadal rosły w perspektywie długoterminowej.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w żywy inwentarz i świnie rzeźne?

 • Spowolnienie gospodarcze w Chinach: podczas spowolnienia gospodarczego popyt na chude świnie i zwierzęta gospodarskie może spaść, powodując spadek cen.
 • Wizerunek: zagrożenia dla zdrowia i zwiększony nacisk na zrównoważony rozwój mogą zmniejszyć popyt na mięso.
 • Lepsza technologia: jeśli rolnicy staną się lepsi w hodowli zwierząt gospodarskich, podaż może wzrosnąć bardziej niż popyt.

Dlaczego inwestowanie w zwierzęta gospodarskie może być interesujące?

 • Stawianie na chińską gospodarkę: gdy chińska gospodarka osiąga dobre wyniki, cena prawdopodobnie wzrośnie, co jest korzystne dla rozwoju cen.
 • Dywersyfikacja: inwestując w różne produkty inwestycyjne, zmniejszasz ryzyko swojego portfela.
 • Zabezpieczenie przed inflacją: towary są często doskonałym zabezpieczeniem przed wzrostem cen, co pozwala chronić swój majątek.

Kilka końcowych wskazówek inwestycyjnych

 • Praktyka: nie rzucaj się na głęboką wodę od razu, najpierw intensywnie ćwicz inwestowanie w towary. Możesz na przykład skorzystać z darmowej a wersji demo.
 • Praktyka: nie zanurzaj się od razu i najpierw intensywnie ćwicz inwestowanie w towary. Możesz na przykład skorzystać z darmowej wersji demo.
 • Ogranicz ryzyko: nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w świnie rzeźne lub inne rodzaje zwierząt gospodarskich. Rozłóż swoje ryzyko i unikaj niepotrzebnego ryzyka.
 • Badania: przeanalizuj, jakie czynniki wpływają na cenę i spróbuj przewidzieć na podstawie swoich badań.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w mięso

Większość gospodarstw rolnych jest własnością prywatną, co utrudnia inwestowanie w towary związane z mięsem poprzez akcje.

Inwestowanie w mięso za pomocą kontraktów CFD nie jest odpowiednie dla początkujących. Instrumenty pochodne są przeznaczone dla wyszkolonych inwestorów, którzy wiedzą, co robią.

{q}Jaka jest zrównoważona alternatywa?{/q}

{a}Inwestowanie w mięso/zwierzęta nie jest zbyt zrównoważone, ale możesz zdecydować się na inwestycję w firmę produkującą substytuty mięsa, taką jak Beyond Meat.

Istnieje nawet ETF, który pozwala inwestować w firmy produkujące substytuty mięsa.

Jak inwestować w miedź (2024) – kupuj akcje miedzi

Miedź może być interesującym towarem dla inwestorów w 2023 r. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w miedź i akcje miedzi.

Jak inwestować w miedź?

Metoda nr 1: Akcje spółek związanych z miedzią

Możesz pośrednio inwestować w zmiany cen miedzi, kupując akcje spółek, które są aktywne w produkcji miedzi. W dalszej części artykułu omówimy szczegółowo, w które akcje spółek miedziowych można inwestować.Należy pamiętać, że ceny akcji spółek miedziowych nie są bezpośrednio powiązane z ceną miedzi. Wyniki spółki mają znaczący wpływ na jej wyniki finansowe. Poniższy przegląd przedstawia brokerów, u których można inwestować w akcje miedzi:
BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen Miedź dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w Miedź już od 0,99 €.

Metoda nr 2: Fundusze ETF i ETC

Możesz inwestować w miedź, bezpośrednio śledząc jej cenę za pomocą ETF lub ETC – są to produkty notowane na giełdzie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w fundusze ETF.Możesz inwestować w miedź za pomocą funduszy ETF, takich jak:
 • WisdomTree Copper ETF (COPAP): ten ETF bezpośrednio śledzi zmiany cen miedzi.
 • Global X Copper Miners ETF (4COP): dzięki temu funduszowi ETF można inwestować w spółki zajmujące się produkcją miedzi, takie jak Teck Resources i First Quantum.
Dobrym miejscem do inwestowania w fundusze ETF i ETC jest DEGIRO. Ten broker nie pobiera żadnych opłat za zakup lub transakcję, gdy inwestujesz w fundusze ETF z podstawowego wyboru. Użyj poniższego przycisku, aby odwiedzić ich stronę internetową:

Metoda nr 3: Kontrakty terminowe

Nie zalecałbym inwestowania w miedź za pomocą kontraktów terminowych, ponieważ potrzebna jest duża kwota do zainwestowania, a nawet najmniejszy ruch cenowy może mieć znaczący wpływ na wyniki. Jeden kontrakt terminowy ma już wartość 120 000 USD.Jako alternatywę można rozważyć kontrakty CFD. Dzięki kontraktom CFD możesz spekulować zarówno na rosnących, jak i spadających cenach miedzi. Handel kontraktami CFD jest ryzykowny. Kliknij tutaj, aby wypróbować możliwości za darmo w wersji demo.

Metoda nr 4: Opcje

Można również spekulować ceną miedzi za pomocą opcji. W przypadku opcji kupujesz prawo do zakupu miedzi lub akcji miedzi po ustalonej cenie. Opcja wygasa w określonym momencie, co oznacza, że możesz stracić całą swoją inwestycję. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o opcjach.

Do czego używa się miedzi?

Przed zainwestowaniem w miedź warto wiedzieć, do czego jest ona wykorzystywana. Miedź jest czerwonawym metalem, który, podobnie jak srebro, może przewodzić ciepło i elektryczność. Ponadto miedź jest bardzo plastyczna, co czyni ją użytecznym materiałem w budownictwie.Kolejną zaletą miedzi jest to, że nadaje się ona do recyklingu, co pozwala na ponowne wykorzystanie jej części.Miedź jest wykorzystywana w następujących zastosowaniach:
 • Konstrukcje budowlane
 • Rurociągi
 • Połączenia elektryczne
 • Produkty elektroniczne (radio, telewizor, telefon komórkowy)
 • Chipy komputerowe
 • Samochody elektryczne
W przeciwieństwie do wielu innych metali szlachetnych, miedź nie jest przechowywana w skarbcu. Wartość miedzi zależy zatem głównie od jej zastosowań przemysłowych. Gdy globalna gospodarka radzi sobie dobrze, cena miedzi często rośnie.

Dlaczego inwestowanie w miedź może być interesujące?

1. Spekulujesz na rynku mieszkaniowym

Miedź jest powszechnie stosowana w konstrukcjach budowlanych. Kiedy dużo się buduje, cena miedzi zazwyczaj wzrasta. Miedź może być zatem atrakcyjną inwestycją, gdy gospodarka ma się dobrze.

2. Spekulujesz na temat zrównoważonej przyszłości

Miedź jest ważnym materiałem w samochodach elektrycznych. Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym tematem: inwestując w miedź, reagujesz na ten trend. Prawdopodobnie będzie produkowanych i sprzedawanych więcej samochodów elektrycznych, co może korzystnie wpłynąć na cenę miedzi.

3. Ryzyko niedoborów

Zwłaszcza w przypadku dalszego wzrostu gospodarczego może dojść do znacznych niedoborów miedzi. Rządy wielu krajów stosują surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, co oznacza, że nie wszystkie rezerwy miedzi mogą być eksploatowane. Jednocześnie popyt na miedź rośnie w okresie transformacji energetycznej. Gdy niedobór będzie się pogłębiał, cena miedzi może tylko wzrosnąć.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w miedź?

1. Kryzys gospodarczy

Gdy gospodarka radzi sobie gorzej, cena miedzi prawdopodobnie spadnie. Chiny są dużym konsumentem miedzi: w przeszłości cena miedzi często podążała za cenami akcji w tym kraju. Wraz ze wzrostem znaczenia miedzi jako ważnego produktu dla samochodów elektrycznych, związek ten wydaje się słabnąć. Jednak kryzys gospodarczy z pewnością może wywrzeć presję na cenę miedzi.

2. Materiały alternatywne

Producenci stale poszukują alternatywnych materiałów. Na przykład, aluminium było początkowo używane do produkcji chipów komputerowych, ale obecnie zamiast niego stosuje się miedź. Gdy cena miedzi zbytnio wzrasta, producenci szukają alternatyw. Może to prowadzić do spadku popytu, a tym samym do spadku ceny. Investing in copper

Jakie są najlepsze akcje spółek obracających miedzią?

Are you looking for copper stocks? In this part of the article, we briefly describe some companies that are active in the copper industry.
 • BHP Group : BHP Group to spółka wydobywcza z Australii. Spółka prowadzi kopalnie miedzi m.in. w Chile i Australii i wypłaca dobrą dywidendę.
 • Glencore [symbol akcji=”GLCNF” curr_symb=”$”]: ta spółka jest jednym z największych producentów miedzi na świecie. Spółka produkuje miedź w kopalniach zlokalizowanych w Afryce, Australii i Ameryce Południowej.
 • Tack Resources [symbol akcji = „TECK” curr_symb = „$”]: jest to spółka wydobywcza z Kanady, która jest bardziej stabilnym regionem. Tack Resources jest również aktywna w sektorze naftowym.
 • Southern Copper [symbol akcji=”SCCO” curr_symb=”$”]: spółka ta prowadzi działalność w Peru i Meksyku. Co ciekawe, spółka posiada największe rezerwy miedzi.
 • Lunding Mining [symbol akcji=”LUN.TRT” curr_symb=”CAD”]: ten gracz jest aktywny głównie w Europie z kopalniami w Portugalii, Hiszpanii, Finlandii i Szwecji.

Jakie są zalety inwestowania w miedź?

 • Dywersyfikacja: inwestując w towary takie jak miedź, zwiększasz dywersyfikację swojego portfela. Zmniejsza to ogólne ryzyko.
 • Ochrona przed inflacją: ceny towarów często rosną wraz z inflacją. To sprawia, że inwestycja w miedź jest dobrym zabezpieczeniem przed inflacją.
 • Niedobór: zapasy towarów są ograniczone, a zatem podaż w końcu spadnie. Należy jednak pamiętać, że miedź nadaje się do recyklingu.

Ostateczne wskazówki inwestycyjne dla inwestycji w miedź

 • Zrozumienie ryzyka: inwestowanie jest ryzykowne, co dotyczy także inwestowania w miedź i akcje spółek miedziowych.
 • Opracuj plan: określ z wyprzedzeniem, ile chcesz zainwestować w miedź i kiedy z niej wyjdziesz. Zapobiegnie to wpływowi emocji na podejmowane decyzje.
 • Dywersyfikuj ryzyko: inwestuj w różne produkty inwestycyjne. Dobra dywersyfikacja pozwala zmniejszyć ryzyko portfela.

Frequently asked questions about investing in copper

Towar miedź jest przedmiotem obrotu na CME pod symbolem HG.

Miedź jest uważana za metal szlachetny. W przeciwieństwie do złota i srebra, miedź nie jest jeszcze powszechnie używana jako środek przechowywania wartości. Może się to jednak zmienić w przyszłości, jeśli miedź stanie się rzadsza.

W jaki sposób możesz wzbogacić się na spadającej cenie ropy naftowej?

Cena ropy naftowej ulega wyraźnym zmianom: na całe szczęście istnieją sposoby, dzięki którym zawsze wyjdziesz na swoje, nawet kiedy cena leci w dół! W dobie koronawirusa doświadczyliśmy niecodziennej sytuacji, kiedy to cena baryłki ropy spadła poniżej 0 USD.

W jaki sposób możesz spekulować na spadku ceny ropy?

Istnieje wiele sposobów reakcji na spadającą cenę ropy. Rzućmy okiem na opcje, przed którymi stoisz.

Aktywny handel i sprzedaż krótka

Zawsze możesz zdecydować się na aktywną spekulację wartością ropy naftowej. Taka opcja staje się realna dzięki derywatom, które pozwalają na otwieranie pozycji krótkich. Pozycja krótka daje szansę na pozytywny wynik, nawet jeśli ceny nie mają się najlepiej. Z drugiej strony, przy wzroście cen mimo wszystko tracisz pieniądze.Platforma eToro to broker, umożliwiający aktywną spekulację cenami baryłek ropy naftowej. eToro pozwala na korzystanie z kontraktów CFD zarówno przy wzrastających, jak i spadających cenach. Chcesz bezzwłocznie rozpocząć handel ropą naftową? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby utworzyć konto:

Szukaj okazji

Zawsze możesz rozejrzeć się za okazjami. Spółki takie jak Shell są stabilne od niepamiętnych czasów. Tego rodzaju firmy wypłacają coraz większe dywidenda każdego roku, nie wspominając o ich solidnym modelu biznesowym. Spółka Shell przetrwała już niezliczoną ilość kryzysów.Ryzyko, że shell pójdzie z torbami, jest mniejsze niż szansa na trafienie szóstki w totka. W związku z tym krach ceny ropy naftowej warto postrzegać jako dobry czas na zakup akcji stabilnych spółek obracających tym surowcem. Na wypadek zakupu akcji związanych z ropą naftową radzimy skorzystać z serwisu eToro. eToro umożliwia nabycie wszelkich akcji bez ponoszenia opłat z tytułu prowizji.

Podążaj za trackerem

Kolejną opcją jest odnalezienie trackera, który stara się zbliżyć do ceny ropy. Przykładowo, może to być fundusz inwestycyjny, śledzący cenę ropy. Warto poświęcić czas, aby dowiedzieć się, co dokładnie śledzi dany tracker.Mało tego, istnieją trackery podążające za spadającą ceną ropy naftowej. Pozostałe trackery radzą sobie świetnie nawet przy wysokiej niestabilności danego kursu. Odpowiedni tracker umożliwi Ci inwestycję bez względu na warunki panujące na rynku.Jeśli pragniesz korzystnie zainwestować w trackery, szczerze polecamy serwis DEGIRO. Niniejsza platforma brokerska umożliwia bezpłatne inwestowanie poprzez starannie wyselekcjonowane trackery. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby utworzyć konto na platformie DEGIRO:

Dlaczego cena ropy naftowej zaczęła spadac w dobie koronawirusa?

Koronakryzys sprowadził cały globalny ruch ekonomiczny na manowce. W rezultacie popyt na ropę naftową sięgnął nowego dna.

Na wstępie kryzysu, cena ropy spadła sromotnie. Kraje, będące głównymi dostawcami ropy nie doszły do porozumienia, a co za tym idzie, produkcja oleju nie wyhamowała do odpowiedniego poziomu. Koniec końców, 23 spośród państw produkujących ropę zgodziło się zredukować produkcję. Nawet przy niskiej produkcji, nie udało się prawidłowo zareagować na spadek zainteresowania tym towarem.W konsekwencji doszło do poważnej nadprodukcji. Jeśli chciałbyś kupić ropę w Maju 2020, otrzymałbyś dopłatę od kontrahenta. Producenci ponoszą ogromne koszty magazynowania, wystarczy sobie wyobrazić pojemność 160(!) milionów beczek ropy, zgromadzonej w tankowcach.Ze względu na tego rodzaju wydarzenia ludzie zaczęli prowadzić politykę dumpingową na przyszłe kontrakty związane z ropą naftową. Ciężko się dziwić takim sytuacjom, w końcu nikt z nas nie chciałby obudzić się z ręką w nocniku. W konsekwencji amerykańska cena ropy STI spadła o 100% 20 kwietnia, co z kolei doprowadziło do osiągnięcia ceny ujemnej.

Jak wygląda przyszłość ropy naftowej?

Gospodarka globalna przeżywa zastój, a popyt na ropę naftową nie wzrośnie z dnia na dzień. Niemniej jednak każdy kryzys zawsze dobiega końca. Kiedy wirus zostanie opanowany, gospodarka znów ruszy z kopyta. Ropa naftowa wciąż pozostaje jednym z filarów światowej ekonomii. W związku z tym przewiduje się wzrost popytu na ten surowiec. To wszystko wskazuje na poważny wzrost cen ropy naftowej w przyszłości.

Jak inwestować w metale szlachetne

Występując w roli inwestora, stajesz przed wyborem wielu ponętnych produktów inwestycyjnych. Jedną z form inwestycji, która ostatnio zyskuje na popularności, jest lokowanie pieniędzy w metalach szlachetnych. Metale szlachetne charakteryzują się wysoką wartością ekonomiczną. Niniejszy artykuł zdradza sposoby na inwestowanie w metale szlachetne, włączając w to złoto i srebro.

W jaki sposób możesz zainwestować w metale szlachetne?

Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w metale szlachetne. Jednym z nich jest aktywna spekulacja przy wahaniach ceny metali szlachetnych. Ponadto, możesz zainwestować w akcje lub fundusze inwestycyjne, lub po prostu dokonać zakupu bezpośredniego metali szlachetnych.

Akcje dotyczące metali szlachetnych

Odpowiednim miejscem do zakupu akcji, związanych z metalami szlachetnymi jest platforma eToro, która to nie pobiera żadnych prowizji od twoich inwestycji. Taka sytuacja pozwala uzyskać zadowalający zwrot nawet przy niewielkim nakładzie inwestycyjnym. Skorzystaj z poniższego przycisku, jeśli pragniesz utworzyć darmowe konto u tego brokera:zakup złota eToro

Aktywna spekulacja ceną metali szlachetnych

Istnieje możliwość spekulacji przy wahaniach cen metali szlachetnych, a to wszystko za sprawą derywatów. Innymi słowy, derywaty to kontrakty na cenę towaru. Korzystając z nich, nie nabywasz bezpośrednio żadnych metali szlachetnych.Aktywna spekulacja ceną poprzez kontrakty CFD na metale szlachetne, takie jak złoto lub srebro, pozwala osiągnąć przyzwoite osiągi bez względu na sytuację rynkową. W tym wypadku warto skorzystać z platformy handlowej Plus500, która w ramach nieograniczonej wersji demo umożliwia próbny obrót kontraktami CFD całkowicie za darmo. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby błyskawicznie utworzyć bezpłatne konto demonstracyjne:MetaIs Invest PIus500PIus500 umożliwia handel kontraktami CFD na złoto. Przykładowe ceny.

Fundusz Metali Szlachetnych

Pośrednie inwestowanie w metale szlachetne jak najbardziej wchodzi w grę, a to wszystko za sprawą funduszy inwestycyjnych. Niektóre fundusze skrupulatnie śledzą ceny metali szlachetnych. Niemniej jednak warto mieć na uwadze koszty zarządzania danego funduszu, które niekiedy potrafią znacznie uszczuplić zwrot.Najlepszą platformą, która umożliwia obrót metalami szlachetnymi poprzez fundusz, jest DEGIRO. W serwisie DEGIRO nie ponosisz żadnych kosztów transakcji, jeśli zdecydujesz się na inwestycję poprzez fundusz wyselekcjonowanej listy.Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio utworzyć konto w tym serwisie brokerskim:

Kupuj metale szlachetne

Fizyczny zakup metali szlachetnych to całkiem realna opcja. Pomimo iż posiadacze metali szlachetnych nie mogą liczyć na odsetki z tego tytułu, to tego rodzaju produkty inwestycyjne są niezwykle popularne, co staje się szczególnie widoczne w dobie kryzysu. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ kruszce nie tracą swojej wartości, która jest niezależna od inflacji oraz innych czynników takich jak sukces lub porażka określonej spółki.Dzięki temu metale szlachetne pozostają łakomym kąskiem dla inwestorów w czasach recesji. Niestabilna gospodarka nie ma wpływu na ich wartość, co pozwoli Ci spać spokojnie, kiedy sytuacja rynkowa jest niepewna.W każdym razie fizyczny zakup metali szlachetnych to twardy orzech do zgryzienia. W końcu trzeba ja gdzieś przechowywać. Co więcej, będziesz musiał chronić swoją własność przed kradzieżą.  Warto rozważyć te oraz inne aspekty, zanim podejmiesz decyzję o zakupie metali szlachetnych!

Podręcznik na temat inwestowania w metale

Co pragniesz wiedzieć o inwestowaniu w metale szlachetne? Przejdź bezpośrednio do sekcji artykułu, która Cię interesuje:
 • Rodzaje: w jakie metale szlachetne możesz inwestować?
 • Korzyści: dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?
 • Wady: jakie są słabe strony inwestowania w metale szlachetne?
 • Ile należy inwestować?: jaki procent warto zainwestować?
 • Ceny : jak formują się ceny metali szlachetnych?

W jakie metale szlachetne możesz inwestować?

Istnieje kilka metali szlachetnych, ściśle powiązanych z inwestycjami. Przykładowo, możesz zainwestować w złoto, srebro , platynę lub pallad.

Złoto

Złoto wciąż pozostaje najpopularniejszym kruszcem dla inwestorów. Inwestowanie w złoto staje się szczególnie dochodową działalnością w dobie kryzysu ekonomicznego. Spora rzesza inwestorów nabywa złoto, aby zabezpieczyć swoje portfolio przed skutkami recesji. Kiedy ceny akcji spadają, z reguły widać wyraźny wzrost wartości metali pokroju złota. Zatem można założyć, że złoto pełni rolę ochrony przed załamaniem rynku. Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w złoto? W naszym artykule, poświęconym inwestowaniu w złoto, przedstawiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć:złoto cenny metal

Srebro

Silver is also a popular investment. The price of silver does not always move together with the price of gold. This is because silver also has a clear industrial application. A big advantage of investing in silver, is the fact that this precious metal is a lot more affordable. This makes it possible to consider an investment in precious metals even with a small amount of money. Would you like to know more about investing in silver? Then read our special on this subject:Srebro jest również bardzo popularne. Cena srebra nie zawsze podąża za kursem złota. Dzieje się tak, ponieważ srebro jest powszechnie stosowane w przemyśle. Dużą zaletą inwestowania w srebro z całą pewnością jest przystępna cena, dzięki której można dobić targu, dysponując stosunkowo niewielką sumą pieniędzy. Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu w srebro? Zapoznaj się z naszym artykułem specjalnym, poświęconym tej tematyce:srebro cenny metal

Platyna

Ten metal szlachetny jest stosowany w katalizatorach samochodowych. Katalizatory w autach napędzanych silnikiem diesla zawierają większą ilość platyny. Obecnie samochody na ropę są wypierane z rynku przez auta elektryczne. Niemniej jednak pojazdy zasilane wodorem również potrzebują platyny. W związku z tym inwestowanie w platynę wciąż może stanowić dochodowe zajęcie. Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować w platynę? Jeśli tak, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem, poświęconym tej tematyce:

Pallad

Kolejnym metalem szlachetnym, znajdującym się w obrocie powszechnym, jest pallad. Podobnie jak platyna, pallad jest również świetnym katalizatorem. Ciekawą właściwością palladu jest możliwość absorpcji ilości wodoru 900 razu większej od jego własnej objętości. Pallad znalazł zastosowanie w zegarkach oraz stomatologii. Odpowiednia inwestycja w pallad może okazać się niebywale owocna.

Jakie korzyści płyną z inwestowania w metale szlachetne?

Pod względem chemicznym metale szlachetne są unikalne, a ich zasoby pozostają ograniczone. Obróbka kruszców szlachetnych jest stosunkowo łatwa i właśnie z tego względu złoto oraz srebro służyły za pieniądze od tysięcy lat. Oczywiście, ceny w tym wypadku również ulegają wahaniom, aczkolwiek na dłuższą metę wartość wciąż pozostaje na zadowalającym poziomie.

Kiedy inwestujesz w cenny metal, nie ponosisz ryzyka strony przeciwnej. Sytuacja jest odwrotna w przypadku akcji lub obligacji, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że kontrahent stanie się bankrutem.Mało tego, inwestowanie w cenne metale stanowi doskonałe zabezpieczenie przed inflacją. Kurs złota na ogół wzrasta wraz z wszystkimi cenami. Skupowanie metali szlachetnych może być również strzałem w dziesiątkę, kiedy waluta, z której korzystasz na co dzień, traci swoją siłę nabywczą.Koniec końców złoto zawsze jest w cenie, a inwestycja w nie stanowi dobrą dywersyfikację dla twojego portfolio. Złoto nie ma silnych powiązań z ceną akcji, obligacji ani nieruchomości. Kiedy na rynkach finansowych wszystko sypie się niczym bloki w Czeczenii, wciąż możesz wyjść na swoje, jeśli obracasz złotem.

Jakie są wady inwestowania w cenne metale?

W rzeczy samej istnieją również wady tego rodzaju inwestycji i bez wątpienia największą z nich jest brak przepływów pieniężnych. Akcje lub nieruchomości z powodzeniem mogą stanowić źródło stałego dochodu. Złoto z drugiej zaś strony tylko zbiera kurz. Istnieje możliwość zakupu akcji spółek związanych z metalami szlachetnymi, aczkolwiek idąc tą drogą, nie odniesiesz korzyści z zakupu bezpośredniego.

Kolejną dużą wadą inwestowania w metale szlachetne są wysokie koszty transakcji. Dokonując fizycznego zakupu złota lub srebra, musisz liczyć się z tym, że gdzieś będziesz musiał przechować swój towar, a jeśli zamierzasz zgromadzić większe ilości, nie obejdziesz się bez ubezpieczenia. Z tych oraz innych względów inwestowanie w metale szlachetne pociąga za sobą koszty!Co więcej, inwestowanie w kruszce przypomina hazard. Kupujesz cenne metale, spodziewając się, że przyszły inwestor za kilka lat zapłaci Ci więcej, niż dałeś sam, aczkolwiek może być wręcz przeciwnie i w takiej sytuacji będziesz w plecy.

Ile warto zainwestować w metale szlachetne?

Wiadomo, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewni inwestorzy nie widzą najmniejszego sensu lokowania pieniędzy w kruszcach, podczas gdy ostrożni z reguły kupują znaczne ilości złota i srebra.

Słynni inwestorzy na ogół przechowują od 5 do 10% swoich aktywów w formie metali szlachetnych. Światowej sławy inwestor Kevin O’Leary inwestuje 5% swoich zwrotów w złoto. Kiedy cena idzie w górę, odsprzedaje część swojej rezerwy, a gdy spada, inwestuje ponownie.

Atrakcyjność wynikająca z niedoborów

Metale szlachetne są niezwykle rzadkie. Co więcej, wiele cennych kruszców wykazuje korzystne właściwości, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w wielu dziedzinach przemysłu. To wszystko czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi w oczach inwestorów.Wiele metali szlachetnych stanowi nieodłączną część najnowocześniejszych technologii, szczególnie tyczy się to branży medycznej oraz lotniczej. W każdym razie, czy zdajesz sobie sprawę, że twój telefon, laptop oraz telewizor prawdopodobnie zawiera co najmniej jeden metal szlachetny? W przyszłości użycie cennych kruszców wzrośnie, co oczywiście przełoży się bezpośrednio na ich cenę.

Monety czy sztabki?

Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w metale szlachetne, masz przed sobą dwie opcje – zakup monet lub sztabek. Sztabki bardziej pasują do większych inwestycji, a także wymagają odpowiednich warunków magazynowania. Z kolei, gdy zamierzasz zainwestować skromną sumkę w złoto, monety mogą okazać się bardziej praktyczne. Wartość nominalna monet jest znacznie niższa, co więcej, jest ona wyraźnie zaznaczona na każdej sztuce, dzięki czemu mogą służyć za środek płatniczy.

Mówiąc w skrócie, koszt wyprodukowania monet jest wyższy. Z reguły możesz odsprzedać zakupioną monetę z zyskiem. Koniec końców, wybór między monetami i sztabkami sprowadza się do osobistych przekonań.

Ceny metali szlachetnych

Wartość cennych kruszców jest wynikiem korelacji pomiędzy podażą i popytem. Spadki cen następują w przypadku odkryć nowych kopalni, lub kiedy banki decydują się na sprzedaż dużych ilości danego kruszcu w jednym rzucie. Przykładowo, jeśli popyt się obniża, cena metalu szlachetnego prawdopodobnie pójdzie do góry.Obrót metalami szlachetnymi odbywa się w dolarach. W związku z tym inwestując w metale szlachetne za pomocą innej waluty, jesteś narażony na negatywny wpływ kursu wymiany. Kiedy waluta traci na wartości, automatycznie tracisz pieniądze.Metale szlachetne z reguły zyskują na wartości, kiedy dolar zjeżdża z kursem. Z kolei jeśli dolar się umacnia, cena kruszców na ogóły spada.

Złoto czy srebro?

Zmiany cen złota i srebra na ogół podążają w tym samym kierunku. Warto gromadzić cenne kruszce w niepewnych czasach. Kiedy stało się jasne, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ceny metali szlachetnych, automatycznie poszybowały w górę i jakby tego było mało, pandemia Covid-19 dodatkowo spotęgowała to zjawisko.

W związku z powyższym radzimy rozeznać się w ogólnej sytuacji ekonomicznej, przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w metale szlachetne. Niemniej jednak wartość wielu spośród metali cennych jest tak pewna jak śmierć i podatki.W każdym razie srebro wyróżnia się pod względem ilości zastosowań w przemyśle i co za tym idzie, popyt na nie jest uzależniony od uwarunkowań ekonomicznych.tendencje cenowe metali szlachetnychCena złota wyraźnie wzrosła w dobie pandemii Covid-19

Metale szlachetne: handel online czy tradycyjny?

Obecnie spekulacja przy zmianach cenowych metali szlachetnych jest możliwa online. Handel metalami szlachetnymi za pośrednictwem brokera z założenia ma przynieść dochód w krótkim czasie. Dzięki naszemu przeglądowi brokerów stajesz przed możliwością utworzenia bezpłatnego konta demo w serwisie brokerskim, poprzez które możesz spróbować swoich sił w obrocie złotem i srebrem. Oczywiście, tradycyjne metody nabywania złota oraz srebra w postaci sztabek i monet są wciąż uskuteczniane.

Handel srebrem: jak inwestować w srebro?

Podobnie jak złoto, srebro jest metalem szlachetnym i jego dostępność jest ograniczona, przez co jego wartość drastycznie wzrasta. Ale w jaki sposób określana jest wartość srebra? I jak mogę samemu zacząć inwestować w srebro? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat inwestowania w srebro.

Jak inwestować w srebro?

Żeby inwestować w fizyczne srebro, trzeba skorzystać ze specjalnej firmy, u której możesz zakupić fizyczne srebro. Istnieje także możliwość aktywnego handlu srebrem za pomocą Internetu. Omówimy różne sposoby inwestowania w srebro.

Metoda 1: Wykorzystywanie derywatów do aktywnego handlu

Jednym z najpopularniejszych sposobów handlowania złotem są derywaty. Możesz skorzystać z kontraktów CFD do spekulacji wzrostu lub spadku cen. Kontrakty CFD nadają się tylko na krótką metę. Z powodu tego, że srebro charakteryzuje się dużą zmiennością, to handlując nim możesz zazwyczaj osiągnąć dobre wyniki, ale niestety nie zawsze. Jeśli chcesz handlować srebrem, żeby zarobić na wzroście ceny, to najrozsądniej będzie zrobić to przy pomocy brokera, należy jednak pamiętać, że podczas inwestycji w srebro możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Na Plus500 możesz wypróbować jak się handluje kontraktami CFD srebra całkowicie za darmo, wykorzystując do tego darmowe konto demonstracyjne, korzystając 40,000$ wirtualnych pieniędzy lub z małego depozytu.Czy chciałbyś spróbować możliwości bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, korzystając z konta demonstracyjnego? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiast założyć darmowe konto demonstracyjne na Plus500:

Metoda 2: inwestowanie w opcje

Można również inwestować w opcje za pomocą opcji. Dzięki opcjom kupujesz możliwość (nie obowiązek) kupienia lub sprzedania złota po określonej wartości. Kiedy właściwie to rozegrasz, to będziesz mógł uzyskać wzrost ceny swojej inwestycji w złoto. Możesz kupić opcje z różnymi datami ważności, co gwarantuje ci maksymalną elastyczność. Czy chciałbyś wiedzieć więcej na temat handlu opcjami? W naszym obszernym artykule na temat opcji omawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć:

Metoda 3: śledzenie ceny srebra

Jeśli chcesz inwestować w srebro w perspektywie długoterminowej, to możesz do tego celu wykorzystać trackera. Trackery są instrumentami finansowymi, służącymi do jak najdokładniejszego śledzenia ruchów produktu bazowego, na którym jest oparty. Przykładem trackera srebra jest ETFS Physical Silver. Możesz dowiedzieć się więcej na temat trackerów w tym artykule inwestowanie w trackery.inwestowanie w srebro

Metoda 4: inwestowanie w akcje srebra

Możesz zdecydować się na zainwestowanie pieniędzy w akcje srebra. Kupując akcje kopalń srebra, pośrednio inwestujesz w cenę rozwoju srebra. Kiedy cena srebra rośnie, to kopalnie srebra przynoszą większy zysk. Przykładowymi firmami, których akcje możesz kupić są First Majestic Silver Corp. oraz Coeur Mining Inc.Cena akcji srebra nie jest bezpośrednio powiązana z ceną srebra. Kiedy inwestujesz pieniądze w firmę, to dużą role odgrywają inne czynniki. Przykładowo, firma może prowadzić swój biznes bardziej efektywnie od konkurencji. To tylko podkreśla, jak ważne jest sprawdzenie najważniejszych informacji o firmie, zanim dokonasz swojego pierwszego zakupu akcji.Jednym z najlepszych brokerów, u którego możesz kupić akcje srebra jest eToro. Na eToro nie musisz płacić żadnych prowizji podczas inwestowania w srebro, dzięki czemu możesz uzyskiwać lepsze wyniki, nawet w przypadku operowania mniejszymi kwotami. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć darmowe konto na eToro:

Metoda 5: fizyczne inwestowanie w srebro

Osoby, które boją się całkowitej dewaluacji pieniędzy często decydują się w fizyczną inwestycję w srebro. Dostępne są dwie metody, dzięki którym możesz fizycznie inwestować w srebro: poprzez zakup sztabek lub kupując monety.Jeśli inwestujesz w srebro fizyczne, to musisz bardzo uważać. Ważne jest, żebyś zadbał o odpowiednie ubezpieczenie oraz miejsce do przechowywania srebra. W przypadku srebra fizycznego zazwyczaj osiągasz mniejszy zwrot niż w przypadku derywatów. Jakby nie patrzeć, występują tutaj dodatkowe koszty związane z obsługą srebra fizycznego, dlatego więc kupuj takie srebro tylko jeśli się boisz, że w przyszłości świat ulegnie zagładzie.inwestycja w srebrne monety

Co chciałbyś wiedzieć o inwestowaniu w srebro?

Jak wygląda zapotrzebowanie na srebro?

Zapotrzebowanie na srebro możemy podzielić na dwa rodzaje. Jedni kupują srebro jako bezpieczną przystań, a pozostali ze względu na popyt przemysłowy.

Prawie 85 procent srebra jest przeznaczona na użytek przemysłowy. Srebro ma zastosowanie w różnych produktach technologicznych. Świetnym przykładem są smartfony, które do wyprodukowania potrzebują srebra. W przeciwieństwie do złota, srebro ma wiele praktycznych zastosowań. W związku z rozwojem nowych gospodarek, zapotrzebowanie srebra do produkcji elektroniki może tylko wzrastać.Ale nie tylko zastosowanie w przemyśle tłumaczy w ostatnich latach wzrost zapotrzebowania na srebro. Wiele osób widzi bezpieczną przystań. Podobnie jak w przypadku złota, ludzie inwestują w srebro, aby mieć zabezpieczenie w sytuacji, kiedy sytuacja ekonomiczna drastycznie się zmieni na gorsze. Srebro może być na przykład świetnym zabezpieczeniem przed inflacją.cena srebra

Rozwój ceny srebra w przeciągu kilku lat

Inwestowanie w srebro jako bezpieczna przystań

Silny wzrost ceny srebra często jest spowodowany kryzysem gospodarczym. Inwestorzy szukają dobrej i przystępnej cenowo bezpiecznej przystani do zainwestowania swoich pieniędzy w czasie kryzysu. Zamiana srebra z metalu przemysłowego na metal pieniężny jest wtedy odpowiedzialne za dużą część aktualnego wzrostu cen.Dosyć niedawno znowu nastąpi wzrost cen szlachetnych metali podczas kryzysu. Było to spowodowane korona wirusem, który przyczynił się do tego, że ceny złota i srebra drastycznie wzrosły. To tylko podkreśla, że w czasach niepewnych ekonomicznie rozsądnie jest kupić złoto i srebro.Jako inwestor musisz wiedzieć, że metale szlachetne takie jak złoto czy srebro bardzo się różnią. Rynek srebra jest 19 razy mniejszy od rynku złota. Jednak pamiętaj, że połączenie małego rozmiaru rynku oraz szybkiego wzrostu zapotrzebowania przemysłowego na fizyczne srebro może sprawić, że kupowanie srebra będzie w dzisiejszych czasach bardzo atrakcyjne.

Zapotrzebowanie przemysłowe na srebro

Według The Silver Institute, prawie 900 milionów uncji srebra jest używanych każdego roku. W tym samym czasie około 700 milionów uncji srebra jest wydobywanych w kopalniach. Łatwo można obliczyć, że część zasobów srebra, która została wykopana, jest zużywana każdego roku. Krótko mówiąc, ilość akcji srebra drastycznie się zmniejsza.W 1950 roku łączna podaż wynosiła około 10 miliardów uncji. Według U.S. CPM Group, w 2010 roku podaż będzie wynosić tylko 3.5 miliarda uncji. To oczywiście może przyczynić się do dużego wzrostu ceny srebra. Większość zużycia srebra odbywa się na Zachodzie. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że co raz więcej Azjatów zaczyna korzystać z telefonów, odtwarzaczy DVD i iPodów, to łatwo zrozumiemy, dlaczego zakup srebra może być bardzo ciekawą i rozsądną inwestycją!

9 powodów, dla których warto inwestować w srebro

Poniżej omówimy 9 powodów, dla których warto obecnie inwestować w srebro.

Jest przystępne cenowo

Dla wielu inwestorów złoto jest zbyt drogie. Żeby kupić uncje złota, musisz zapłacić od 1500 do 2000 dolarów. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas kryzysu, musisz zakupić dużą ilość złota za jednym zamachem. Srebro jest często 70 razy tańsze, co w praktyce oznacza, że możesz się zabezpieczyć przed złą sytuacją gospodarczą za mniejsze pieniądze.

Jest namacalne

W dzisiejszych czasach większość inwestycji odbywa się na papierze. Pieniądze, akcje, udziały, obligacje, a nawet futures – wszystko to nie jest namacalne. Kiedy kupujesz fizyczne srebro, to możesz je zabrać ze sobą i nikt nie będzie wnikał w to, co z nim zrobisz. Osoby, które cenią sobie prywatność lub darzą system finansowy mniejszym zaufaniem, mogą rozważyć zakup złota.

Srebro ma swoją wartość

Nie możesz pójść do sklepu spożywczego i zapłacić za pomocą sztabki złota, aczkolwiek srebro jest postrzegane przez wiele osób jako forma pieniędzy. Fizyczne srebro zawsze ma swoją wartość. Dzieje się tak, ponieważ srebra nigdy nie można dodrukować ani przechowywać w formie cyfrowej. Fakt, że jest to przedmiot fizyczny, którego ilość jest ograniczona, zwiększa jego wartość rynkową.Również dużym plusem jest to, że nie występuje tutaj żadne ryzyko związane z kontrahentem. Nie potrzebujesz żadnej firmy, aby dokonać zakupu. Kiedy trzymasz pieniądze w banku, to działa to całkiem inaczej. Bank musi być ciągle w stanie rzeczywiście dostarczać pieniądze.inwestowanie w srebro

Łatwiejszy w sprzedaży

Kiedy porównamy srebro do złota, to zauważymy, że srebro oferuje nam więcej elastyczności. Kiedy posiadasz fizycznie złoto, to automatycznie otrzymujesz sporą kwotę za jedną uncje. W przypadku srebra, możesz sprzedać uncje za dużo mniejszą kwotę. Kiedy będziesz potrzebował pieniądzy na małe wydatki, to dużo łatwiej będzie Ci sprzedać srebro.

Większe zmiany cen

Rynek srebra jest dużo mniejszy od rynku złota. Z tego właśnie powodu cena srebra zmienia się dużo szybciej: zarówno rośnie, jak i spada. Doświadczony i rozważny inwestor może czerpać z tego korzyści. Kiedy kupujesz srebro na rynku byczym, to otrzymasz lepsze wyniki. Jako day trader możesz także zdecydować się na otworzenie pozycji krótkiej na srebrze. Dzięki pozycji krótkiej możesz otrzymywać dobre wyniki nawet wtedy, gdy ceny na rynku spadają.

Brak akcji

Zazwyczaj rząd posiada bardzo duże rezerwy złota, ale w przypadku srebra jest całkiem inaczej. Tylko w Ameryce, Indiach i Meksyku rząd wciąż przechowuje surowy materiał. W tym samym czasie zapotrzebowanie przemysłowe na srebro cały czas wzrasta, przez co będzie coraz ciężej wydobywać wystarczającą ilość tego metalu szlachetnego. Zakupienie tego deficytowego surowca może na dłuższą metę bardzo się opłacić.

Gospodarka Światowa cały czas się rozwija

Innym argumentem świadczącym o tym, że warto zainwestować w srebro jest to, że światowa gospodarka cały czas się rozwija. Światowe zapotrzebowanie na towary przemysłowe ciągle wzrasta. Na przykład srebro ma zastosowanie w bateriach i panelach słonecznych. Ten surowiec jest więc niezbędnych metalem, który ma zastosowanie przy produkcji wielu rzeczy. Wynika to z faktu, że srebro przewodzi zarówno prąd jak i temperaturę, oraz ma dobre właściwości odbijające.

Cena srebra ma określony limit

Zapewne zauważyłeś, że w przypadku wielu surowców silny wzrost ceny jest spowolniony. Przykładowo, wysoka cena za ropę naftową jest niekorzystna dla wielu firm. Wtedy można zaobserwować, jak wszelkiej maści agencje starają się wpłynąć na jej cenę. Niestety, negatywny wpływ wysokiej ceny srebra na firmy jest ograniczony. Każdy produkt zawiera tylko małą ilość srebra.Jedynym naciskającym czynnikiem są Banki Centralne. Kiedy cena srebra bardzo wzrasta, to często widzimy, jak banki sprzedają część swoich zasobów. To wywiera nacisk na cenę srebra. Jednak kiedy zaobserwujesz, że wartość srebra wzrasta, to pojawia się dużo miejsca na przyszłe wzrosty. Inwestycja w srebro może okazać się bardzo lukratywna i przynieść duże zarobki.

Derywaty mogą jeszcze bardziej podwyższyć cenę

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że większość inwestycji w srebro odbywa się na papierze. W przypadku derywatów inwestorzy stale spekulują na wzroście lub spadku ceny. Aczkolwiek w większości przypadków nie chcą otrzymywać srebra i chętniej skupiają się na zarobku z spadku lub wzroście ich lokalnej waluty.Jednak kiedy sytuacja ekonomiczna jest w strasznym stanie, to inwestorzy i tak mogą zdecydować się na otrzymanie srebra. Istnieje w obiegu dużo więcej derywat na srebro niż samego srebra, przez co cena może drastycznie wzrosnąć.

Jakie są wady inwestowania w srebro?

Jak już zapewne przeczytałeś powyżej, jest wiele argumentów świadczących o tym, że warto jest kupować srebro. Jednak jest również wiele powodów, dla których może się okazać, że nie jest to dobra decyzja. Jeśli kupujesz fizyczne srebro, to zawsze istnieje ryzyko, że ktoś je ukradnie. Niestety nie jest to jedyne ryzyko związane z inwestycją w srebro.

Kolejnym dużym minusem inwestowania w srebro jest ograniczona płynność (ang. limited liquidity). Akcje są często sprzedawane na giełdzie w ciągu zaledwie paru sekund. Kiedy chcesz sprzedać fizyczne srebro, to będziesz musiał włożyć w to trochę więcej wysiłku.Zwrot jest również w wielu przypadkach ograniczony. Jest to spowodowane tym, że nie ma firmy odpowiedzialnej za srebro. Kiedy kupujesz akcje to wiesz, że za nimi stoi firma, która zarabia pieniądze. Możesz wtedy otrzymać część zarobku w formie dywidendy. Srebro jest tylko formą własności, którą możesz otrzymać jako zysk.Inną niedogodnością srebra są wysokie koszty transakcji. Dzieje się tak w szczególności, kiedy kupujesz fizyczne srebro, ponieważ wiąże się to z opłacaniem większych składek. Kiedy korzystasz z funduszu do inwestowania w srebro, to unikasz płacenia wysokich opłat transakcyjnych nałożonych na Twoje inwestycje.

Zabezpieczenie srebrem

Możesz także zdecydować się na zabezpieczenie za pomocą srebra. Jest to strategia, która redukuje ryzyko Twojego portfela. Kiedy inwestujesz w ryzykowne akcje, to możesz użyć srebra, by zabezpieczyć swój portfel. Jeśli akcje gwałtownie spadną, to część strat zostanie pochłonięta z zarobku na srebrze.

Handlowanie srebrem z dźwignią & pozycją krótką

Możesz zdecydować się na aktywną spekulację na srebrze. Możesz to zrobić za pomocą derywat. Kiedy tak zrobisz, to masz do wyboru dwie dodatkowe i jednocześnie bardzo potężne opcje. Możesz skorzystać z dźwigni lub możesz otworzyć pozycję krótką.Dźwignia daje ci możliwość otworzenia większych pozycji handlowych na srebrze za mniejszą kwotę. Możesz handlować kwotą $100 na $500 srebra. Jeśli cena wzrośnie o 10%, to Twój zarobek zwiększy się o 50%. Niestety ta reguła działa też w drugą stronę. Spadek ceny o 10% skutkuje stratą inwestycji w wysokości 50%. Handlowanie z wykorzystaniem dźwigni daje Ci powiększone wyniki, ale to niestety nie zawsze musi działać na Twoją korzyść.Masz również możliwość otworzenia pozycji krótkiej. Za pomocą pozycji krótkiej możesz obstawić, że cena srebra spadnie, jednak musisz być tutaj bardzo ostrożny. Cena srebra nigdy nie spadnie poniżej zera, a teoretycznie wzrost ceny jest nieograniczony. W praktyce oznacza to, że z powodu otworzenia pozycji krótkiej możesz stracić dużo pieniędzy.Jeśli jednak będziesz wykorzystywał te instrumenty w sposób inteligentny, to możesz uzyskać ogromny zwrot na handlu srebrem. W naszym tutorialu omawiamy, jak możesz zarabiać u brokera, korzystając z tak silnych instrumentów. Czy chcesz poznać więcej szczegółów? Kliknij poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej na ten temat:

Parę wskazówek odnośnie handlu

Ogólnie srebro jest bardziej zmienne od złota. Ceny srebra oraz złota są ze sobą bardzo współzależne. Kiedy cena złota idzie w górę, to wartość srebra również wrasta i wice wersa. Jednak zachowanie srebra jest dużo mocniejsze. Kiedy wartość złota spada, to cena srebra spada jeszcze bardziej drastycznie. Nie jest zatem bezprecedensowe, aby wartość srebra spadała lub rosła o więcej niż pięć procent w ciągu jednego dnia.Kiedyś stosunek srebra do złota był stały i wynosił około 1:15. Teraz jest to oczywiste, że taki stosunek nie zawsze się utrzymuje. Różnica pomiędzy ceną srebra i złota znacznie wzrosła.współzależność złota srebra

Między złotem i srebrem jest silna współzależność

Srebro jest nowym złotem

Obecnie zapotrzebowanie na srebro jest wysokie, pomimo tego, że jest dostępnych zaledwie parę kopalń srebra. Srebro jest często produktem ubocznych w kopalniach ołowiu i cynku. To właśnie dlatego srebro ma potencjał stać się nowym złotem. Złoto biednego człowieka wciąż jest bezpieczniejsze od złota.To właśnie dlatego co raz więcej traderów decyduje się na inwestowanie swoich pieniędzy w srebro. Największą zaletą takich inwestycji jest to, że jako inwestor jesteś chroniony przez inflacją i niepewną sytuacją gospodarczą. Co więcej, inwestowanie w surowce (a więc również w srebro) jest postrzegane jako ważna część dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Jeśli posiadasz też obligacje i akcje w swoim portfelu inwestycyjnym, to warto także żebyś również posiadał surowce.

Jaka jest aktualna cena srebra?

Czy zastanawiasz się jaka jest cena srebra? Poniżej możesz zapoznać się z aktualną ceną CFD srebra.

Inwestowanie w kakao

Okazje inwestycyjne mogą przybierać dowolną formę i skalę. Rynek docelowy zależy od twojej wiedzy oraz bieżącej rentowności danego rynku. Inwestowanie w akcje to tylko jedna z wielu możliwości, a stworzenie prawidłowo rozłożonego portfolio jest szalenie istotne w dłuższej perspektywie sukcesu.Jednym ze sposobów na wprowadzenie różnorodności do twojego portfolio jest inwestowanie w kakao oraz inne surowce. Kakao może stać się stabilnym i pewnym filarem twojego portfolio inwestycyjnego. Niniejszy artykuł wyjaśnia, jak inwestować w kakao.

Dlaczego warto inwestować w kakao?

Inwestowanie w towary takie jak kakao to dobry sposób na dywersyfikację własnego portfolio. Kakao jest towarem, a co za tym idzie, stanowi stabilny produkt pochodzenia naturalnego, podobnie jak cukier lub kawa. Ludzie cały czas potrzebują surowców, co czyni inwestycje w towary ciekawą opcją. Popyt w tym wypadku jest niemalże stały.

Jak inwestować w kakao?

Istnieje kilka różnych metod inwestowania w Kakao. Omówimy sposoby, w jakie możesz tego dokonać.

Aktywnych handel derywatami

Pragniesz aktywnie spekulować ceną kakao? Możesz dokonać tego, wykorzystując derywaty! W przypadku inwestorów prywatnych spekulacja poprzez kontrakty CFD przy wzrostach i spadkach cen kakao jak najbardziej wchodzi w grę. Kontrakty CFD pozwalają na składanie zleceń zarówno przy spadających, jak i rosnących cenach.Atrakcyjnym miejscem dla handlu kakao poprzez CFD jest platforma Plus500. W ramach Plus500 możesz bez ryzyka wypróbować wszystkie funkcje, korzystając z bezpłatnego demo. Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz darmowe konto próbne w okamgnieniu:

Invest cocoa

Przykładowa wartość cen

Długoterminowe inwestowanie w kakao

Bardziej przemawiają do Ciebie długoterminowe inwestycje w kakao? Możesz tego dokonać, nabywając ETF-y (otwarte fundusze inwestycyjne, z ang. exchange trade funds) powiązane z kakao. ETF kakao stanowi rodzaj funduszu śledzącego ceny kakao tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Najbardziej powszechnym ETF-em do handlu kakao jest ETF iPath Cocoa ETF (NIB). Jego mniejszy odpowiednik to iPath Pure Beta Cocoa ETF (CHOC). Przy czym drugi z wymienionych funduszy jest mniej płynny, ponieważ przykuwa uwagę mniejszej liczby inwestorów.Jedną z najtańszych platform do handlu tego rodzaju oraz pozostałymi funduszami jest DEGIRO. Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz darmowe konto na platformie DEGIRO:

Inwestowanie w akcje kakao

Niestety, większość spółek, zajmujących się produkcją kakao, nie figuruje na giełdzie papierów wartościowych. Chcesz inwestować w udziały powiązane z kakao? W takim razie możesz rozważyć kupowanie akcji spółek zajmujących się produkcją czekolady. Kakao jest najważniejszym składnikiem wyrobów czekoladowych.Chcesz dowiedzieć się, jak dokonać bezpośredniego zakupu akcji kakao? W niniejszym artykule wyczerpująco wyjaśniamy, jak kupować i sprzedawać akcje przez Internet:

Chcesz wiedzieć, które akcje są uzależnione od ceny kakao? Poniżej znajduje się lista powszechnie znanych spółek, zaangażowanych w produkcję czekolady.

Znane akcje spółek amerykańskich produkujących czekoladę:

 • Hershey Co.
 • Mondelez International
 • Rocky Mountain Chocolate Factory
 • Tootsie Roll Industries

Znane akcje spółek szwajcarskich produkujących czekoladę:

 • Nestlé
 • Barry Cellebaut
 • Chocolate manufacturers Lindt & Spruengi

Kakao kontra pozostałe surowce

Nawet w czasie recesji ludzie wciąż wykazują zapotrzebowanie na kakao, kawę lub cukier. Konsumpcja tych produktów trwa nieprzerwanie, bez względu na potencjalne kryzysy w skali globalnej. W przypadku towarów takich jak ropa i gaz jest wręcz przeciwnie. Podaż i popyt na towary pokroju kakao, kawa i cukier są relatywnie stabilne.Złoto i srebro są dostępne w małych ilościach, w związku czym ich podaż wywiera bezpośredni wpływ na rynek. Jeśli chodzi o kakao, sprawa wygląda nieco inaczej. Raczej nie zdarza się, aby ktoś nagle natrafił na zagajnik plantacji kakao, który podwoiłby gwałtownie podaż i w konsekwencji obniżył cenę. To oznacza, że ceny kakao nigdy nie będą tak niestabilne, jak ceny kruszców i kryptowalut.

Giełda Kawy, Kakao i Cukru

Giełda Kawy, Cukru i Kakao (z ang. CS&CE) jest giełdą towarową, założoną we wrześniu 1979 roku z myślą o ułatwieniu i zabezpieczeniu obrotu transakcjami terminowymi tych towarów. To specjalistyczna giełda skupiona wokół handlu tymi surowcami. Właśnie w tym miejscu zakupisz swoje transakcje terminowe związane kakao, kawą i cukrem.trading cocoa

Towary miękkie i twarde

Surowce, często również określane mianem towarów, dzielą się na dwa rodzaje: towary miękkie oraz towary twarde. Towary twarde to zasoby naturalne, które należy wydobyć, zaliczamy do nich złoto, kauczuk oraz ropę. Z kolei towary miękkie stanowią płody rolne lub inwentarz żywy, włączając w to kukurydzę, pszenicę, kawę, cukier, soję, a także wieprzowinę.Warto znać różnicę pomiędzy tymi towarami, decydując się na inwestowanie w kakao, ponieważ każdy rodzaj ma swoje funkcje i zmienność. Towary twarde zależą od podaży natury, a z kolei towary miękkie są uzależnione bardziej od czynnika ludzkiego.

Inwestowanie w kakao

Warto posiadać towar miękki w swoim portfolio inwestycyjnym. Inwestując w surowce takie jak kakao, zapewniasz dalszą dywersyfikację portfolio. Handel kakao może odbywać się za pośrednictwem większości brokerów online, tak więc korzystanie z giełdy SC&CE nie jest koniecznością.

Handel pszenicą: jak inwestować w pszenicę?

W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat inwestowania w pszenicę. Odpowiemy na pytanie, czy obecnie warto obracać pszenicą. Po zapoznaniu się z treścią będziesz w stanie samodzielnie ocenić opłacalność inwestowania w pszenicę przez Internet.

Jak inwestować w pszenicę?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w Pszenicę. Możesz bezpośrednio spekulować ceną towaru lub zainwestować w fundusz, śledzący cenę pszenicy. Ten artykuł w wyczerpujący sposób wyjaśnia, jak to wszystko działa.

Aktywna spekulacja ceną pszenicy

Mówiąc o bezpośrednim handlu pszenicą, nie mamy na myśli fizycznego zakupu dużych ilości tego surowca. Wręcz przeciwnie, chodzi nam o bezpośredni handel poprzez kontrakty CFD na pszenicę. W tym wypadku odpadają koszty związane z magazynowaniem pszenicy.Tak właściwie nie inwestujesz w samą pszenicę, a raczej spekulujesz jej ceną. Dzięki temu unikniesz obowiązku dostawy surowca, ponieważ nie zakupiłeś pszenicy, a jedynie kontrakty na nią.Rozważając dokładnie wszystkie podstawowe czynniki, możesz dobrze zarobić na handlu pszenicą. W związku z tym należy mieć oko na popyt rynkowy. W razie złych wieści na temat zbiorów pszenicy warto zakupić większą ilość surowca, ponieważ jego cena najprawdopodobniej poszybuje w górę.Z kolei, jeśli zbiory przerosną oczekiwania, możesz rozważyć otwarcie pozycji krótkiej. Pozycja krótka pozwala na zysk przy spadającej cenie pszenicy, ale także na utratę pieniędzy. Zawsze pamiętaj o tym, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. W każdym przypadku istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Jeśli już zdecydowałeś się zainwestować w pszenicę, to możesz to tego celu skorzystać z brokera online. Jednym z najlepszych serwisów, gdzie możesz tego dokonać, jest platforma Plus500, która umożliwia wypróbowanie wszelkich opcji w ramach całkowicie darmowego konta demo. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio otworzyć konto:

Pośrednie inwestowanie w pszenicę za pomocą funduszu

Pośrednie inwestowanie w pszenicę jest w zasięgu twojej ręki. W tym przypadku również nie mamy na myśli fizycznego zakupu, dajmy na to, bochenka chleba, który zawiera pszenicę.Przykładowo, rozważ inwestycję w fundusz indeksowy, ściśle śledzący cenę pszenicy. Ponadto, możesz zakupić akcje spółek obracających pszenicą, które z reguły angażują w przetwarzanie tego surowca na gotowe produkty. Prosimy mieć na uwadze, że w drugim wypadku kwestie związane z samą spółką również są szalenie istotne.inwestować w pszenicę

Czym jest pszenica?

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to gatunek zboża; co najciekawsze, to jedna z najchętniej uprawianych roślin na świecie, a to z kolei przekłada się na ogromną podaż, która ma swoje odzwierciedlenie w konsumpcji. Pszenica wraz z kukurydzą, stanowią najczęściej spożywane ziarna na świecie. Niemniej jednak branża pszenicy podlega wielu zmiennym.

Rozróżniamy różne rodzaje pszenicy: pszenicę zimową, letnią oraz przejściową. Nazwy te biorą się od pory obsiewu. Większość pszenicy pochodzi z Chin, USA oraz Rosji.

Skąd bierze się cena pszenicy?

Pszenica jest płodem rolnym, na który niemalże zawsze jest popyt. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ wiele różnorodnych produktów zawiera pszenicę, a sami ludzie zawsze będą musieli zaspokajać swój głód. Ryzyko gwałtownego spadku popytu na pszenicę jest stosunkowo niewielkie.

W związku z tym cena pszenicy jest głównie uzależniona od jej podaży. Przykładowo, marne żniwa mogą doprowadzić do znaczącego wzrostu cen. Warto poznać metody i uwarunkowania uprawy pszenicy w krajach, które są jej głównymi dostawcami.

Zasób pozbawiony dominującego gracza

Pszenica może być uprawiana niemalże w każdym miejscu na Ziemi. Z tego względu na rynku brakuje dominatora, który byłby w stanie wywołać burzę. Największym producentem pszenicy są Chiny, aczkolwiek kraje takie jak Indie, Rosja, USA i Francja również dostarczają wielkie ilości tego towaru.W rezultacie nie ma pojedynczego gracza kontrolującego większość rynku, a co za tym idzie, państwa nie mogą prowadzić rozgrywek politycznych, wykorzystując argument związany z podażą pszenicy. To wyraźnie przyczynia się do stabilności cen pszenicy.ceny pszenicy Anglia

Rozwój cen pszenicy na przykładzie Anglii

Zastosowanie pszenicy

Pszenica jest wykorzystywana w branży spożywczej. Niemniej jednak konsumpcja ludzka nie jest głównym przeznaczeniem pszenicy. Przykładowo, wykorzystuje się ją do produkcji biopaliw.

Handel pszenicą

Handel płodami rolnymi z reguły odbywa się poprzez specjalne giełdy. Pszenicą handluje się na giełdzie CBOT (z ang. Chicago Board of Trade). Pojedyncza miara pszenicy lub inaczej buszel wynosi 27,21 kilogramów. Wartość tej jednostki wyrażana jest w centach. Kiedy buszel osiąga wartość 500, oznacza to, że musisz zapłacić 5 dolarów za 27,21 kilogramów pszenicy.Na tej giełdzie handluje się kontraktami na 5000 buszeli, co wynosi 30 000 kilogramów pszenicy. Na całe szczęście możesz również zainwestować w mniejszą ilość, korzystając z usług współczesnych brokerów.

Na co warto zwrócić uwagę, inwestując w pszenicę?

Cena pszenicy jest niezwykle podatna na warunki pogodowe. Przy niesprzyjającej pogodzie zbiory na ogół są marne, a co za tym idzie, cena pszenicy szybuje wysoko w górę. Ponadto, swoje piętno odciska tutaj również zapotrzebowanie branży. Doskonałym przykładem tego jest rok 2005, kiedy to popyt na pszenicę wzrósł gwałtownie ze względu na produkcję etanolu, stanowiącego składnik biopaliw.

Rzecz jasna, ciągle powiększająca się populacja świata dodatkowo wywiera pozytywny wpływ na rozwój ceny pszenicy. Przy wzroście liczby ludności zwiększa się również ilość konsumentów.

Efektywność w porównaniu z innymi rodzajami zboża

Na ogół do produkcji etanolu (biopaliwa) używa się kukurydzy. Ta procedura jest bardziej opłacalna, co z resztą widać po tym, jak rolnicy przestawiają się z uprawy pszenicy na kukurydzę. To może doprowadzić do poważnych braków pszenicy w przyszłości i w konsekwencji do wzrostu jej ceny. Pszenica jest wykorzystywana do produkcji makaronu i ciasta na pizzę, a tego nikt z nas nigdy nie będzie miał dosyć.

Inwestowanie w akcje związane z pszenicą

Tak na dobrą sprawę nie istnieje żadna spółka, która całe swoje nadzieje pokłada w produkcji pszenicy. W związku z tym możesz jedynie inwestować pośrednio w pszenicę poprzez w spółki, zaangażowane w branżę rolniczą. Przyjrzyjmy się zatem określonym akcjom związanym z tym sektorem.

Kupowanie akcji Spółki Mosaic

Spółka Mosaic jest stosunkowo młoda, aczkolwiek obecnie stała się amerykańskim liderem w produkcji nawozu do uprawy ziemniaków. Zapotrzebowanie na sztuczne nawozy rośnie w skali globalnej, a spółka Mosaic wie, jak skorzystać na tej sytuacji. Firma prowadzi swoją działalność w ponad 50 krajach. W związku z tym nabycie udziałów Spółki Mosaic może okazać się niebywale lukratywne.

Zakup akcji Bunge Limited

Bunge Limited to spółka prowadząca wiele działalności o charakterze rolniczym. Pszenica odgrywa istotną rolę w modelu biznesowym Bunge Limited. Firma stale przetwarza i transportuje pszenicę. Z całą pewnością w tym przypadku nie inwestujesz bezpośrednio w pszenicę, lecz raczej w olbrzymią spółkę rolniczą. Z tego powodu warto sprawdzić, jak obecnie idą jej interesy.

Spółka Arch Daniels Midland

Kolejnym z gigantów działających w branży rolniczej jest Spółka Arch Daniels Midland. W posiadaniu spółki znajduje się ponad 600 obiektów, których płody rolne są eksportowane na cały świat. Również w tym wypadku nie jest to bezpośrednia inwestycja w pszenicę, a raczej w branżę rolniczą w ogólnym znaczeniu tego słowa.

Ile obecnie wynosi cena pszenicy?

Poniżej sprawdzisz bieżącą cenę kontraktu CFD na pszenicę:

Wskazówki odnośnie do handlu pszenicą

Teraz już wiesz, że cena pszenicy jest w głównej mierze uzależniona od podaży rynkowej. Warto poczynić dogłębną analizę podaży i podjąć działanie, kiedy zaistnieją wyraźne prognozy wyjątkowo dobrych lub marnych żniw.Wszystkie znaki na niebie wskazują na to, że w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na pszenicę będzie stale rosło. Koniec końców, światowa populacja wciąż powiększa się i co za tym idzie, coraz wrasta liczba głodnych konsumentów. Niemniej jednak postęp w branży rolniczej znacznie ułatwia uprawę pszenicy, dzięki czemu można osiągnąć wysoką podaż przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Handel ropą naftową: wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w ropę

Ropa naftowa jest czasem określana mianem czarnego złota i nie dzieje się tak bez powodu. Uważana jest za jeden z najbardziej ważnych surowców i określa aktualny stan całej gospodarki. Zasoby ropy powoli się kończą, a zapotrzebowanie na ten rzadko spotykany czarny surowiec ciągle wzrasta. Ale jak ty, będąc prywatnym inwestorem, możesz czerpać z tego korzyści? W tym artykule omówimy w jaki sposób możesz inwestować w olej.

Zacznij handlować ropą naftową za pomocą tych trzech kroków:

Ciekawostka: Możesz handlować ropą naftową w 100% bez ryzyka, za pomocą

Jak inwestować w ropę naftową?

W pierwszej części artykułu przyjrzeliśmy się różnym sposobom inwestowania w ropę naftową: bezpośredni handel ropą naftową, kupowanie akcji ropy naftowej oraz handel funduszami.

Bezpośredni handel ceną baryłek ropy naftowej

Możesz zdecydować się na bezpośredni handel ceną baryłek ropy naftowej. Nie da się ukryć, że ropa naftowa jest dużo trudniejsza w przechowywaniu od np. złota. Nie możesz po prostu kupić i przechowywać beczek z ropą w swoim ogródku. Na szczęście dzięki derywatom możesz spekulować na rozwoju ceny ropy naftowej. Możesz to zrobić za pomocą kontraktów terminowych typu futures lub korzystając z opcji. Przyjrzyjmy się, co będzie najlepszym wyborem.

Kontrakty CFD na ropę naftową

Jeśli chcesz krótkoterminowo spekulować na beczkach z ropą, to powinieneś zainteresować się kontraktami CFD. Kiedy inwestujesz w ropę naftową za pomocą CFD, to płacisz konkretną kwotę w dolarach. Następnie beczki są umieszczane w Twojej otwartej pozycji. W praktyce nie otrzymujesz beczek z ropą, więc ważny jest jedynie wzrost lub spadek ceny. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat tego, jak działa handel kontraktami CFD.Kontakty CFD idealnie nadają się do spekulacji na zmianach cen ropy naftowej. Za pomocą kontraktów CFD możesz również spekulować na spadku ceny, co pozwala (ale niestety nie zawsze) na zarobienie pieniędzy nawet przy słabych wynikach ceny ropy naftowej. Należy pamiętać, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić – to się tyczy również ropy naftowej. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Dobrym brokerem do handlu kontraktami CFD na ropę naftową jest platforma Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiast założyć konto:

inwestowanie w ropę Plus500

Na Plus500 możesz handlować ceną ropy naftowej za pomocą kontraktów CFD. Przykładowe ceny.

Kontrakty terminowe Futures w zakresie ropy naftowej

Najlepszym sposobem inwestowania w ropę naftową jest korzystanie z kontraktów terminowych futures. Najbardziej znane są kontrakty futures na nieprzetworzoną ropę naftową (CL) oraz Brent Oil (CL). Są to kontrakty na dostawę, które pozwalają na otrzymanie stałej ilości ropy w terminie ważności. Należy pamiętać, że często kontrakty futures nie są dobrym wyborem dla dopiero co początkujących inwestorów.Kiedy korzystasz z kontraktów futures, to automatycznie otrzymujesz mnożnik 1000. W jednym kontrakcie zawartych jest aż 1000 beczek ropy. To może znacznie zwiększyć Twój zarobek lub stratę na kontrakcie. Co więcej, jesteś zobowiązany zabrać beczki z ropą, gdy termin kontaktu się skończy. To niestety przyczyniło się załamania rynku w Kwietniu 2020 roku, kiedy cena ropy naftowej drastycznie spadła. Ponieważ nikt nie był zainteresowany otrzymywaniem ropy naftowej, to jej cena się załamała.

Opcje na ropę naftową

Możesz również zdecydować się na inwestycję w ropę naftową, wykorzystując do tego celu opcje. Kiedy korzystasz z opcji to masz możliwość (ale nie obowiązek) kupowania lub sprzedawania ropy po stałej cenie. Z opcją kupna masz możliwość zakupu ropy naftowej po określonej cenie, a z opcją sprzedaży masz możliwość sprzedania po określonej cenie.Każda opcja posiada datę wygaśnięcia (ang. expiration date). Jeśli opcja nie przynosi Ci atrakcyjnego zysku przed wygaśnięciem, to stracisz całą wartość transakcji. Chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania pieniędzy w opcje? W tym artykule możesz przeczytać wszystko na ten temat!inwestowanie w ropę przez Internet

Inwestowanie w akcje ropy naftowej

Istnieje również możliwość pośredniego inwestowania w ropę naftową. Jednym z dobrze znanych sposobów takiego inwestowania jest kupowanie akcji w firmach naftowych tj, Shell czy BP. Kiedy inwestujesz w akcje, to nie tylko cena ropy decyduje o Twoich wynikach.Wyciek ropy naftowej BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku spowodował wielki niepokój na rynku giełdowym. To spowodowało gwałtowny spadek kursu akcji BP. Kiedy cena ropy rośnie, to cena koncernu naftowego pomimo takiej sytuacji może spaść. Kiedy inwestuje się w akcje koncernu naftowego, to ważne jest żebyś dokładnie przeanalizował jego wyniki.Są dwa sposoby inwestowania w akcje spółek naftowych. Pierwszy sposób polega na bezpośrednim zakupie akcji i posiadaniu ich w swoim portfelu. Może to być dobra strategia, jeśli chcesz inwestować w ropę naftową w dłuższej perspektywie czasowej. Jednym z miejsc, gdzie możesz to zrobić, jest eToro.Możesz również aktywnie handlować akcjami spółek naftowych. Istnieje paru brokerów, którzy oferują taką możliwość. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz inwestować w akcje naftowe? Natychmiast zapoznaj się z przeglądem brokerów:

inwestowanie w akcje ropy naftowej

Inwestowanie w fundusze lub ETF

Ostatnim sposobem inwestowania w ropę naftową jest kupno udziałów w funduszu, zwanym również jako ETF (Exchange Traded Fund). Można rozróżnić dwa rodzaje funduszy: fundusze akcyjne oraz fundusze, które starają się bezpośrednio podążać za ceną ropy naftowej.Fundusze akcyjne podążają za stałą liczbą akcji związanych z koncernami naftowymi. Przykładami europejskich funduszy ETF są Lyxor ETF STOXX EUROPE 600 OIL and GAS oraz iSHARES STOXX 600 OIL & Gas UCITS EFT DE. Jeśli chcesz inwestować na rynku globalnym, to mozsz ulokować swoje pieniądze w fundusze SPDR MSCI World Energy UCITS ETF.Fundusze ropy naftowe próbują śledzić kurs ropy. Zazwyczaj robią to poprzez wykupywanie kontraktów terminowych. Przykładami funduszy, które starają się w ten sposób śledzić cenę ropy są UCO i USO. Wadą tych funduszy jest to, że muszą one kontynuować rolowanie kontraktów terminowych na następny miesiąc. Nowe kontrakty terminowe są zazwyczaj droższe, ponieważ niewiele osób czeka na faktyczne dostawy ropy. W rezultacie, z tego typu funduszy można korzystać tylko wtedy, gdy cena ropy gwałtownie wzrasta.

Jak mogę przewidzieć cenę ropy naftowej?

Kiedy chcesz inwestować w ropę, to musisz dokładnie obserwować cenę. W tej części artykułu przyjrzymy się temu, jak można przewidzieć cenę ropy naftowej, zarówno w perspektywie krótko, jak i długo terminowa.

Krótkoterminowe ceny ropy naftowej

W krótkiej perspektywie czasowej cena ropy może ulegać znacznym wahaniom. Istnieje wiele rzeczy, które mają wpływ na cenę ropy naftowej. Cena ropy naftowej jest ostatecznie określana przez równowagę pomiędzy podażą a popytem. Na przykład, jeśli OPEC zdecyduje się na eksport większej ilości ropy naftowej, to cena spadnie ze względu na wzrost podaży. Niestety na przykład konflikt w kraju, który eksportuje ropę, może spowodować wzrost jej ceny. W takiej sytuacji ludzie denerwują się przyszłymi dostawami ropy naftowej.W związku z tym, w krótkim okresie czasu trudno jest określić cenę ropy naftowej. Zazwyczaj jednak istnieje wyraźny kierunek rozwoju cen, który może nagle ulec zmianie z powodu ważnego wydarzenia w którymś miejscu na świecie. Dlatego właśnie ropa naftowa jest popularnym instrumentem handlowym dla day traderów, oraz inwestorów, którzy aktywnie handlują każdego dnia. Silne wahania cen pozwalają aktywnym inwestorom osiągać dobre wyniki na ropie naftowej.Reasumując, zaleca się uważne śledzić doniesienia prasowe. Przy każdej wiadomości należy wziąć pod uwagę wpływ, jaki będzie to miało na przeciętnego inwestora. Weź pod uwagę następujące przykłady:
 • Raport informacyjny o tym, że Stany Zjednoczone zdecydowały się wykorzystać swoje rezerwy ropy naftowej (1).
 • Raport informacyjny stwierdzający, że konsumenci coraz częściej używają swoich samochodów (2).
 • W dużym regionie wydobywającym ropę naftową toczy się wojna (3).
Przeanalizujmy powyższe sytuacje – w wiadomościach pojawia się informacja, że wzrost podaży ropy naftowej prowadzi do spadku ceny (komunikat nr 1). Kiedy popyt wydaje się rosnąć, cena zazwyczaj wzrasta (komunikat nr 2). Wreszcie, spadek podaży może również prowadzić do wzrostu cen (komunikat nr 3).przewidywanie ceny ropy

Istotne wydarzenia mają duży wpływ na cenę akcji ropy naftowej

Ropa naftowa w długoterminowej perspektywie

Dostęp do ropy naftowej staje się co raz trudniejszy: pojawienie się nowych ważnych krajów na światowym rynku tj. Chiny, tylko zwiększy zużycie ropy naftowej w najbliższych latach. Zgodnie z ostatnimi przewidywaniami, pełne wyczerpanie dostaw ropy naftowej nastąpi dopiero po 40 latach. W chwili obecnej ropa naftowa wydaje się być ogromną inwestycją. Zapasy ciągle maleją, a konsumpcja wzrasta, przez co nie można realnie założyć, że cena wciąż będzie rosnąć.Ważne jest również, żeby zwracać uwagę na alternatywne źródła energii. Ropa naftowa i inne paliwa kopalne tracą na popularności ze względu na emisje zanieczyszczeń. Z tego właśnie powodu wiele firm poszukuje paliw alternatywnych. Może się okazać, że w przyszłości alternatywne źródło energii stanie się czynnikiem dominującym, aczkolwiek obecnie nadal atrakcyjne jest inwestowanie w ropę naftową!

Na co powinienem zwrócić uwagę podczas inwestycji w akcje ropy naftowej?

Wiele osób inwestuje w zapasy ropy naftowej ze względu na jej stabilny charakter. W krótkiej perspektywie czasowej cena ropy naftowej może ulegać znacznym wahaniom, niemniej jednak gospodarka opiera się na ropie naftowej, a cena zawsze osiąga nowe szczyty. Ale na co właściwie należy zwracać uwagę przy wyborze i kupnie akcji ropy naftowej?

Zastanów się w co chcesz zainwestować

Oczywiście, każdy zna tak ważne firmy jak Shell i Total. Istnieje jednak znacznie więcej firm działających w procesie produkcji ropy naftowej. Inwestując w ropę naftową, można zainwestować w trzy różne sektory jej przetwarzania: upstream, midstream i downstream.Sektor upstream zajmuje się głównie poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej. Firmy z tego sektora poszukują sposobów na wydobycie z ziemi ropy naftowej. Przykładowo taka firma jak Fugro szuka odpowiednich miejsc do wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej. Inne firmy także zajmują się wydobyciem materiału lub dostawą siły roboczej. Kiedy stan gospodarki jest dobry, to tego typu firmy dobrze funkcjonują prawidłowo i lukratywnie: jest większe zapotrzebowanie na wyższą produkcję.Sektor midstream zajmuje się transportem i magazynowaniem ropy naftowej. Sektor ten stanowi ogniwo łączące sektor upstream z sektorem downstream. Przykładami przedsiębiorstw działających w tym sektorze są Vopak i Scorpio. Firmy zajmująca się magazynowaniem ropy naftowej mogąrównież dobrze sobie radzić przy aktualnie niskich cenach ropy. W tym przypadku często mamy do czynienia z nadprodukcją i te firmy są wówczas zobowiązane do składowania całej niezużytej ropy naftowej.Ostatnim sektorem, który zajmuje się ropą naftową, jest sektor downstream, w którym rafinuje się ropę naftową, a następnie przetwarza na surowiec użytkowy. Ropa naftowa musi być jeszcze przetworzona przykładowo na benzynę do samochodów, asfalt lub naftę. Do firm biorących udział w tym etapie procesu produkcyjnego należą Marathon Petroleum oraz Exxon Mobil.Wiele większych firm naftowych zajmuje się różnymi komponentami w procesie produkcji ropy naftowej. Sprawdź samemu, w jakich warunkach rynkowych dobrze radzi sobie firma, w którą chcesz zainwestować. Niektóre akcje mogą być mniej zależne od ceny ropy niż inne.

Zapewnij wystarczającą różnorodność

Co więcej, gdy chcemy inwestować w ropę naftową, to podczas zakupu akcji musimy dokonać odpowiedniej dywersyfikacji. Nierozsądnie jest inwestować wszystkie swoje pieniądze w jedną akcję ropy naftowej. Nawet w przypadku, kiedy cena ropy jest wysoka, firma może nadal zbankrutować. Złe zarządzanie lub oszustwo może doprowadzić firmę najwyższej klasy do bankructwa w ciągu jednego dnia.Dlatego kiedy inwestujesz w akcje ropy naftowej, to poświęć sporo czasu na zrobienie wystarczająco dużej ilości badań. Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób firma osiąga swoje zyski.

Przygotuj plan

Kupowanie i sprzedaż akcji ropy naftowej w czasie kryzysu nie jest mądrą strategią. Ważne jest, aby przygotować sobie plan działania. Po pierwsze, zastanów się, dlaczego chcesz kupić akcje. Czy chcesz zbudować dochód, kupując akcję, które wypłacają wysoką dywidendę? Jeśli tak, to wtedy inwestycja w Shell mogłaby być dobrym rozwiązaniem. Chcesz uzyskać wysoki zarobek? Wtedy być może będziesz musiał inwestować bardziej aktywnie.Samemu określ, jaki jest twój cel. Następnie zanotuj, jaki jest Twoja cena docelowa. W ten sposób będziesz postępował zgodnie z jasnym planem i podczas paniki nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy.

Zwracaj uwagę na koszty

Kiedy zaczynasz inwestować w akcje, to musisz koniecznie zwrócić uwagę na koszty. Jeśli będziesz inwestował u brokera, który pobiera wysokie opłaty, to czasami stracisz w dłuższej perspektywie od wielu tysięcy do dziesiątek tysięcy dolarów. Chcesz wiedzieć którzy brokerzy mają najniższe opłaty? W naszym ogólnym przeglądzie możesz od razu zobaczyć, jaka jest najlepsza strona, aby zacząć handlować akcjami ropy naftowej:

Jak możesz zarabiać pieniądze na spadającej cenie ropy?

Można też zarobić na spadających cenach ropy. Możesz to zrobić poprzez otworzenie krótkiej pozycji na cenie ropy. Kiedy otwierasz krótką pozycję, składasz zlecenie na spadającą cenę ropy. Ma to następujący skutek:

 • Kiedy cena ropy naftowej idzie w górę, to tracisz pieniądze.
 • Kiedy cena ropy naftowej spada, to zarabiasz pieniądze.

Aktualna cena ropy naftowej

Czy chcesz od razu zacząć inwestować?

Before you decide to invest in oil, it is wise to practice with a free demo account first. This makes it possible to learn the basics of investing first so you can make a successful start.

Zanim podejmiesz decyzje żeby zainwestować w ropę naftową, to mądrze jest w pierwszej kolejności poćwiczyć na darmowym koncie demonstracyjnym. W ten sposób będziesz mógł najpierw nauczyć się podstaw inwestycji, abyś juz od samego początku mógł zarabiać pieniądze.

Handel złotem: jak inwestować w złoto?

W czasie kryzysu inwestowanie w złoto staje się bardzo popularne. Kiedy giełda staje się co raz bardziej niepewna, to wielu inwestorów znowu zaczyna szukać złota. Ale jak tak naprawdę samemu zainwestować w złoto? Oraz jakie są największe zalety i wady handlu złotem? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w złoto!

Jak mogę inwestować w złoto?

Istnieją mniej więcej dwie metody, z których można skorzystać do zainwestowania w złoto: fizyczna i niefizyczna. Kiedy inwestujesz w fizyczne złoto, to tak naprawdę kupujesz złoto. Jednak wielu inwestorów decyduje się na niefizyczną inwestycję w złoto.

Jak pośrednio inwestować w złoto?

Najpierw omówimy niefizyczne sposoby, dzięki którym możesz inwestować w złoto.

Aktywnie handluj złotem przy użyciu CFD

CFD idealnie nadają się do spekulacji wzrostów i spadków cen złota w krótkim terminie. Dzięki kontraktom CFD możesz również zastosować dźwignię, która umożliwi Ci inwestować złoto przy użyciu mniejszych sum pieniędzy. Przeczytaj więcej na temat inwestowania w CFD w tym artykule.Możesz całkowicie za darmo wypróbować możliwości handlu złotem, wykorzystując do tego celu darmowe konto u internetowego brokera. Czy chciałbyś zacząć od darmowego konta demonstracyjnego u brokera? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć darmowe konto demonstracyjne operujące złotem:

inwestuj teraz w złoto

Korzystanie z funduszy indeksowych

Istnieje kilka funduszy indeksowych lub ETF, które śledzą cenę złota. Możesz handlować funduszami inwestycyjnymi typu ETF bez konieczności używania brokera. Pozwala to na bezproblemową sprzedaż inwestycji w złoto. Kiedy inwestujesz w fizyczne złoto, to sprzedaż jest niestety dużo trudniejsza. Są dwa rodzaje funduszy ETF złota:
 • Fundusze ETF typu Bullion-Backed: Te fundusze posiadają fizyczne złoto.
 • Fundusze ETF typu Nonbullion-backed: fundusze te wykorzystują finansowe papiery wartościowe jako zabezpieczenie.
SPDR Gold Shares jest funduszem zajmującym się fizycznym złotem notowanym w dolarach oraz ETFS physical gold również zajmuje się fizycznym złotem, ale notowanym w euro. Należy pamiętać, że fundusze pobierają opłatę procentową w stosunku rocznym. Ten procent kosztów jest wykorzystywany do administrowania i przechowywania złota.Dobrym brokerem, u którego możesz inwestować w fundusze złota jest eToro. Na platformie eToro możesz kupić te fundusze bez żadnych prowizji. Za pomocą poniższego przycisku możesz od razu otworzyć darmowe (demo) konto u tego brokera:

Opcje na złoto

Dzięki opcjom masz możliwość (ale nie konieczność) zakupu (opcja zakupu) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) konkretnej ilości złota. Za opcję pobierana jest opłata. Opcje złota zawsze mają określony czas trwania i w tym okresie musisz skorzystać z opcji, inaczej stanie się ona bezwartościowa.Dzięki opcjom, można używać dość skomplikowanych konstrukcji. Dużą zaletą opcji na złocie jest fakt, że nigdy nie jesteś zobowiązany do ich wykonywania. Chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania w opcje? W naszym kursie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć:

Kontrakty futures na złoto

Kontrakty futures są wiążącymi umowami na dostawę złota po określonej cenie i w określonym czasie. Ze względu na dźwignię i zobowiązanie, z powodu futures możesz szybko stracić sporą ilość pieniędzy.

Konto ze złotem

Są dwa rodzaje rachunków ze złotem – rachunek niealokowany i rachunek alokowany. Konto ze złotem to rachunek, który podąża za ceną złota jeden po drugim. Kiedy zakładasz konto złota, kupujesz określoną ilość uncji złota. Na przydzielonym koncie, złoto jest pełną własnością właściciela konta. Numery seryjne sztabek złota są znane i nie można nimi handlować bez zezwolenia.W przypadku rachunku niealokowanego, posiadaczowi rachunku nie zostaną przydzielone żadne sztabki złota, a złoto będzie dzielone z innymi posiadaczami rachunku. Zaletą tego jest to, że koszty naliczane przez bank są dużo niższe. Jednak ma to też swoje wady – właściciel konta nie zawsze może wypłacić całe złoto. Zwłaszcza w czasach kryzysu, właściciel konta jest uzależniony od zdolności kredytowej banku.inwestycja w złoto w banku

Udziały w spółkach wydobywających złoto

Innym sposobem inwestowania w złoto jest kupno akcji spółek zajmujących się wydobywaniem złota. Koszt wydobycia złota jest na ogół dość stabilny. Jako inwestor możesz osiągnąć dobry zysk, oczywiście jeśli zachowasz odpowiednie podejście. Ważne jest, abyś pamiętał, że wartość udziałów w spółkach wydobywających złoto nie przesuwa się jeden po drugim w stosunku do wartości złota.Dlatego ważne jest, aby zbadać, jak dokładnie funkcjonuje firma. Na wyniki firmy oprócz ceny złota mają wpływ inne czynniki. Oto niektóre ze znanych akcji złota:
 • AngloGold Ashanti Ltd.
 • Goldcorp Inc.
 • Barrick Gold Corp.
 • Newmont Mining Corp.
 • Franco-Nevada Corp.
Można również handlować połączeniem – firm wydobywających złoto z ETF. Dobrą opcją do tego są fundusze inwestycyjny typu ETF – Market Vectors Gold Minders ETF. Chcesz wiedzieć więcej na temat kupowania akcji? W naszym artykule „Jak kupować akcje” przedstawiliśmy Ci dokładną analizę tego procesu:

Jak mogę kupić złoto?

Możliwe jest również fizyczne inwestowanie w złoto. Kiedy fizycznie inwestujesz w złoto, to ważne jest, abyś wziął pod uwagę dodatkowe ryzyka. Powinieneś być w stanie bezpiecznie przechowywać złoto.

Inwestowanie w sztabki złota

Sztabki złota mają różną wagę – najlżejsze sztabki złota ważą tylko jeden gram, a najcięższe ponad jeden kilogram. Pozwala to inwestować małe i duże kwoty w sztabki złota. Względna premia lub koszty produkcji są stosunkowo niższe przy większych sztabkach. Nie da się ukryć, że tańsza jest produkcja większych sztabek złota.

Inwestowanie w złote monety

Istnieje również możliwość inwestowania w złote monety. Waga monety to zazwyczaj jedna uncja trojańską lub około 31 gramów. Wartość złotej monety zależy głównie od jej czystości. Niektóre monety są wzmacniane miedzią. Przy handlu złotymi monetami, rodzaj monety może również decydować o ich wartości. Rzadkie monety mają wyższą wartość niż bardziej popularne złote monety.inwestowanie w złote monety i sztabki

Co chciałbyś wiedzieć na temat inwestowania w złoto?

 • Ryzyko: jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w złoto?
 • Zalety : dlaczego rozsądnie jest inwestować w złoto?
 • Mądrze: czy mądrze jest inwestować w złoto?
 • Złoto czy Srebro: W co lepiej zainwestować?
 • Przykłady: odkryj w jaki sposób działa inwestowanie w złoto

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas inwestowania w złoto?

Kiedy chcesz inwestować w złoto, to bardzo ważne żebyś korzystał z wiarygodnej platformy. Odnosi się to oczywiście zarówno do handlu papierami wartościowymi na złoto, jak i do handlu fizycznym złotem. Możesz na przykład sprawdzić, czy usługodawca otrzymał licencję od regulatora. Często trzeba z góry zapłacić za złoto, więc ważne jest, aby kontrahent był wiarygodny.

Kiedy kupujesz złoto za kwotę większą niż 10,000$, to często musisz zrobić kopię swojego dokumentu tożsamości. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy złoto jest ubezpieczone. Nie każde ubezpieczenie domowe obejmuje sztabki złota, dlatego warto sprawdzić, czy mądrzej jest przechowywać złoto w skrytce depozytowej w banku.

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w złoto?

Każda inwestycja ma swoje zalety i wady. Ta reguła również się sprawdza w przypadku złota i istnieje wiele powodów, dla których nie warto w nie inwestować.

Nie otrzymasz dywidendy na złoto

Gdy inwestujesz pieniądze w akcje lub obligacje, to otrzymujesz dywidendy lub odsetki. Inwestując w złoto można osiągnąć zysk tylko wtedy, gdy jego cena wzrośnie. W dłuższej perspektywie czasowej inwestycja w złoto może być zatem dla inwestora rozczarowująca, szczególnie w odniesieniu do inwestycji w (złoto) akcje.

Słabe zwroty nawet przy dobrej sytuacji gospodarczej

Złoto sprawdza się szczególnie dobrze w niepewnych ekonomicznie czasach. Kiedy gospodarka ma się dobrze, lepiej nie kupować złota. Oczywiście, zawsze można je kupić jako forma zabezpieczenia przed potencjalną recesję w przyszłości.

Rynek złota jest niestabilny

Cena złota jest bardzo niestabilna, co powoduje niepewną inwestycję.Z pieniędzy na koncie oszczędnościowym otrzymujesz stałą stopę procentową. Niemniej jednak, złoto na ogół radzi sobie lepiej w dłuższej perspektywie. Możliwe jest również wykorzystanie zmienności poprzez otwarcie pozycji krótkiej. Wykorzystując taką pozycje, możesz również zarobić pieniądze, kiedy stopa procentowa złota spada.

Słabe wyniki przy wysokich stopach procentowych

Przy niskim oprocentowaniu, złoto radzi sobie stosunkowo dobrze. Jednak gdy stopy procentowe rosną, to często traci ono swój blask. Istnieją bardziej bezpieczne alternatywy, na przykład obligacje lub nawet konta oszczędnościowe. Rosnące oprocentowanie może być więc dobrym powodem, by nie inwestować w złoto.stopa procentowa i cena złota

Jakie są zalety inwestowania w złoto?

Oczywiście, są też powody, dla których warto inwestować w złoto. Gdyby ich nie było, to złoto miałoby prawdopodobnie znacznie niższą wartość.

Złoto może Cię ochronić przed inflacją

Inflacja jest zjawiskiem naturalnym, w którym wartość pieniądza spada wraz z upływem czasu. Inwestując w złoto można zabezpieczyć się przed inflacją. W miarę upływu czasu wartość złota rośnie wraz z inflacją. W późniejszym czasie możesz otrzymać za swoje złoto porównywalną realną ilość pieniędzy.

Złoto jest rzadkością

Złoto, tak jak wiele innych towarów, w które można inwestować pieniądze, jest czymś bardzo rzadkim. W pewnym momencie surowiec po prostu może się skończyć. W tym samym czasie wzrasta globalny dobrobyt i coraz więcej ludzi interesuje się surowcem, jakim jest złoto, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że cena złota będzie w przyszłości nadal rosła.

Dobre wyniki przy niskich stopach procentowych

Kiedy stopy procentowe są niskie, to inwestycja w złoto może okazać się dobrym pomysłem. W tym przypadku nie przegapisz zwrotu pieniędzy z konta oszczędnościowego. Co więcej, cena złota często wzrasta przy niskich stopach procentowych.

Rozłożenie swojego ryzyka

Dzięki wykorzystaniu złota, możesz również rozłożyć swoje ryzyko. Złoto jest antycyklicznym produktem inwestycyjnym: kiedy gospodarka nie radzi sobie dobrze, to złoto często sprawdza się dobrze. Kupując złoto, możesz ustabilizować swój portfel i zapewnić sobie pozytywny zwrot zarówno w złych, jak i dobrych czasach.

Dobre wyniki przy słabym kursie dolara

Kiedy ważna waluta taka jak np. dolar traci na wartości, to może być to bardzo atrakcyjne do zainwestowania pieniędzy w alternatywne rozwiązania. Inwestorzy szukają wtedy bezpiecznych rozwiązań. Kiedy świat płonie, wzrasta cena złota.Dolar i cena złota

Czy mądrze jest inwestować w złoto?

To, czy inwestowanie w złoto jest mądre, zależy w dużej mierze od Twojej osobistej sytuacji. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że złoto jest z definicji inwestycją ryzykowną, dlatego dokonuj inwestycji tylko pieniędzmi, bez których możesz się obejść na dłuższą metę.

Ważne jest również, żeby wyczuć odpowiedni moment do zainwestowania w złoto. Nie jest mądre inwestowanie w złoto, gdy istnieje silny Rynek byczy (ang. bull market). Dobrym przykładem odpowiedniej pory na kupno złota jest kryzys. Przykładowo, podczas kryzysu związanego z koronawirusem w 2020 roku, można było zaobserwować gwałtowny wzrost cen złota.Kiedy już zdecydujesz się zainwestować w złoto, to konieczne musisz opracować dobry plan działania. Zastanów się, po jakiej cenie znów sprzedasz swoje złoto. Nie zarabiasz na złocie poprzez odsetki lub dywidendy, dlatego ważne jest, aby w pewnym momencie wziąć pod uwagę wzrost ceny.

Inwestować w złoto czy srebro?

Często w jednym zdaniu wspomina się o złocie i srebrze. Nie jest to wcale nic dziwnego, ponieważ oba surowce są metalami szlachetnymi. Srebro jest często postrzegane jako mniejszy brat złota. Wątpliwe jest jednak, czy jest to prawda.

Ewidentnie srebro przewyższa złoto na rynku byczym (ang. bull market). Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane tym, że srebro posiada dużo więcej zastosowań. Srebro jest często stosowane w produktach technologicznych i wraz z dalszą cyfryzacją naszego społeczeństwa popyt na tego typu produkty będzie ciągle rósł.W związku z tym zainwestowanie pieniędzy w srebro może być bardzo ciekawym wyborem. Srebro ciągle jest bezpieczną przystanią i trzyma swoją wartość nawet w czasach dobrobytu gospodarczego. Zapasy srebra powoli się kończą, a zapotrzebowanie przez przemysł ciągle wzrasta. W dłuższej perspektywie czasowej możesz osiągnąć dobre wyniki dzięki inwestycji w srebro.

Jak w praktyce wygląda inwestowanie w złoto?

Przyjrzymy się dwóm przykładom, dzięki którym zrozumiesz jak inwestowanie w złoto działa w praktyce.

Kryzys!

Jest koniec lutego 2020 roku i zdajesz sobie sprawę, że koronaawirus rozprzestrzenia się po całej Europie. Sytuacja na runku akcji nie jest dobra, a inwestorzy masowo sprzedają swoje akcje. Zaczynasz szukać ciekawej alternatywy dla akcji. Robisz research i w końcu trafiasz na złoto.Decydujesz się na spekulacje na cenie złota za pomocą kontraktów CFD. Kupujesz złoto za kwotę 1400$. Na początku cena złota spada nieco bardziej, ale w końcu znów znacznie wzrasta. Ostatecznie sprzedajesz złoto za cenę 1550$. Następnie osiągasz dodatni zwrot w wysokości 150$ za sztabkę złota, co równa się zwrotowi powyżej 10%.W przypadku instrumentu pochodnego możesz zdecydować się na zastosowanie dźwigni finansowej. Gdybyś w tym przykładzie zastosował dźwignię 1:3, to osiągnąłbyś zwrot w wysokości 450$ za sztabkę złota lub 30% od swojej inwestycji. Jeśli zastosujesz dźwignię finansową, to woja strata może oczywiście również znacznie wzrosnąć.inwestycja w cenę złota

Rozwój ceny złota, źródło goldprice.org

Nowa kopalnia złota

Otrzymałeś mały spadek i postanowiłeś zainwestować jego niewielką część w kopalnię złota. Robisz to kupując udziały w kopalni złota na platformie eToro bez ponoszenia kosztów prowizji. Kilka tygodni później oglądasz w telewizji wiadomości.Niespodziewanie gdzieś w środku Afryki znaleziono ogromne zapasy złota. Globalne rezerwy złota są nagle znacznie większe niż się spodziewano. Ze względu na większą podaż, wartość złota spada. Z tego powodu ludzie masowo sprzedają swoje udziały w kopalni złota.Udział spada o dziesięć procent, a Ty niestety osiągasz ujemny zwrot. Czy firma nadal przynosi zyski? Wtedy mądrze byłoby po prostu zachować akcje. Panika spowodowana wiadomościami często nieproporcjonalnie wpływa na aktualną cenę. Istnieje duża szansa, że w przyszłości wartość akcji znowu wzrośnie.

Bitcoin jako nowe złoto?

Złoto od dawna znane jest jako bezpieczna przystań, aczkolwiek w dzisiejszych czasach pojawił się nowy gracz o nazwie: Bitcoin. Bitcoin nie ma również ryzyka kontrahenta. Kiedy ludzie martwią się o inflację lub stan gospodarki, cena Bitcoina rośnie. Handel Bitcoinami może być interesujący w niepewnych czasach. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej na temat Bitcoin.

Jaka jest aktualna cena złota?

Poniżej możesz zapoznać się z aktualną ceną CFD złota:

Podsumowanie inwestycji w złoto

Inwestowanie lub handel złotem może być bardzo interesujące. Ten metal szlachetny nie jest już powiązany jeden na jednego z dolarem. Należy pamiętać, że złoto ciągle funkcjonuje jako bezpieczna przystań. Można zatem postrzegać złoto jako zabezpieczenie przed spadkiem rynków oraz inflacją. To może sprawić, że inwestowanie w złoto będzie atrakcyjne zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej.

Jak inwestować w platynę?

Wiele osób, które inwestują (część) swoich aktywów w metale szlachetne, decyduje się na inwestowanie w złoto lub srebro. Dzięki takim inwestycjom możesz zarobić sporo pieniędzy, jednak możesz zdecydować się na inwestycję w inny rodzaj metali szlachetnych – co raz więcej osób wybiera platynę. Na tej stronie omówimy, w jaki sposób możesz zainwestować swoje pieniądze w platynę.

Jak inwestować w platynę?

Istnieje kilka sposobów inwestowania w platynę. Możesz zdecydować się na spekulację na temat rozwoju cen metalu szlachetnego za pomocą CFD lub zakupić akcje spółki, które są aktywne w eksploatacji platyny. Kolejnym sposobem jest inwestowanie w fundusz lub ETF, który idzie w parze z ceną metalu.

Aktywny handel platyną

Handel platyną jest dostępny u internetowych brokerów. Podczas inwestycji w platynę, możesz skorzystać z wahań cen na tym wyjątkowym metalu szlachetnym. Masz do wyboru następujące opcje:
 • Kupowanie
 • Otwieranie Pozycji Krótkiej
Zatem jest możliwe osiąganie zysków z inwestycji w platynę, zarówno kiedy cena rośnie, jak i spada. Pamiętaj również, że jesteś narażony na to, że możesz utracić wszystkie swoje pieniądze. Na szczęście korzystając z kontraktów CFD, nigdy nie musisz osobiście posiadać tego towaru. Najlepiej, jeśli na początku spróbujesz handlować towarem za pomocą kontra demonstracyjnego: dzięki temu w pierwszej kolejności samemu przetestujesz wszystkie możliwości.Dobrą stroną do wypróbowania handlu platyną na darmowym koncie jest Plus 500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu założyć darmowe konto demonstracyjne na Plus500:

Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Inwestowanie w akcje platyny

Można również inwestować w platynę bardziej pośrednio. Możesz to zrobić, kupując akcje platyny. Nie ma dostępnych wielu firm, które zajmują się wyłącznie tym metalem szlachetnym, ponieważ jest on często wydobywany w połączeniu z innymi surowcami.Szukasz dobrej strony, żeby zainwestować swoje pieniądze w akcje platyny? Jeśli tak, do idealnym miejscem dla Ciebie będzie eToro! Ten broker nie pobiera żadnych kosztów transakcyjnych podczas kupowania akcji. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu założyć konto:

Inwestowanie w ETF platyny

Możesz także zdecydować się na inwestycje w platynę korzystając z ETF lub funduszu. Najbardziej znanym funduszem jest Physical Platinum Shares. Ten ETF śledzi cenę platyny najdokładniej jak to możliwe. Inną opcją jest Physical Platinum Euro Hedged. Ten fundusz śledzi cenę platyny w walucie euro. Platyna jest rzeczywiście fizycznie kupowana, co oznacza, że naprawdę inwestujesz w ten towar.inwestowanie_w_platyne

Kup Physical Platinum

W związku z tym, że platyna jest materiałem szlachetnym o wysokiej wartości, to możesz również wybrać fizyczny zakup tego metalu. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego zakupu. Często płaci się stosunkowo wysokie składki przy zakupie platynowych monet lub sztabek. Co więcej, metal szlachetny musi być bezpiecznie przechowywany. Niestety sprzedaż tego materiału może być w praktyce również powolnym i niezręcznym procesem. Fizyczne kupowanie platyny jest zatem bardziej dla preppersów, którzy uważają, że system w końcu upadnie.

Co warto wiedzieć o platynie?

 • Kupowanie akcji: które akcje platyny możesz kupić?
 • Zmiana ceny: Jak zmienia się cena platyny?
 • Ryzyka: na co powinieneś uważać podczas handlu platyną?
 • Punkty dodatnie: dlaczego rozsądnie jest inwestować w platynę?
 • Strategia: jak mogę inwestować w platynę?
 • Cena platyny: jak rozwija się metal szlachetny?

W które akcje mogę inwestować?

Istnieje kilka akcji, które możesz wykorzystać do zakupu platyny. W tej części artykułu podajemy kilka sugestii dotyczących akcji, które możesz kupić.

Zakup akcji Vale SA

Vale SA jest brazylijską firmą, która aktywnie zajmuje się między innymi rudą żelaza. Ta ogromna kopalnia wydobywa również bardzo dużo platyny. O Vale mówiono źle w wiadomościach z powodu dużej awarii tamy, za którą firma w 2019 roku zapłaciła znaczne odszkodowania. Inwestycja w Vale SA jest opłacalna, ale tylko we właściwym czasie.

Norilsk Nickel

Oczywiście ta rosyjska firma musi się pojawić na naszej liście. Produkują oni zarówno platynę, jak i pallad. W związku z tym, inwestując w Norilsk Nickel, inwestujesz bezpośrednio w dwa bardzo ciekawe surowce.

Asahi Holdings

Japońska firma również została uwzględniona w naszym artykule. Firma ta zajmuje się recyklingiem wszelkiego rodzaju produktów codziennego użytku, a wiele produktów zawiera metale właśnie takie jak platyna.Takie materiały mogą być w bardzo łatwy sposób użyte ponownie, tak więc inwestując w Asahi Holdings działasz na rzecz społeczeństwa.

Zakup akcji Lonmin

Lonmin jest świetnym wyborem, jeśli chcesz zainwestować w duże wydobycie metalu. Każdego roku firma wydobywa setki kilogramów platyny z kopalni w Afryce Południowej. Cena akcji w dużym stopniu zależy od ceny platyny. Kiedy cena platyny spada, firma zarabia mniej pieniędzy.

Anglo American Platinum

Ostatnimi akcjami na naszej liście są akcje platyny w Anglo American Platinum. Ta firma jest również bardzo aktywna w Republice Południowej Afryki i posiada tam ponad 11 kopalni. Spółka jest również właścicielem trzech rafinerii, które bezpośrednio przetwarzają rudy.Inwestując pieniądze w Anglo American Platinum tak naprawdę inwestujesz jednocześnie w dwa surowce: pallad i rod. Należy mieć na uwadze, że te surowce są również przetwarzane w tej firmie. Przy łącznej produkcji ponad 2 milionów uncji, Anglo American Platinum jest największym producentem platyny na świecie.

Zmiany cen platyny

Surowiec taki jak platyna bardzo ciekawie się rozwija. Tuż przed kryzysem kredytowym wartość osiągnęła szczyt w wysokości ponad 2100$. Cena ta okazała się jednak niestabilna, a kurs wymiany spadł do około 800$. W czasie kryzysu związanego z korona wirusem platyna osiągnęła jeszcze niższą cenę.Przed krachem giełdowym platyna była warta więcej niż złoto. Ten metal był rzadziej dostępny i wydawało się to logiczne. Po latach od krachu cena platyny była nadal dość podobna do ceny złota, ale po pewnym czasie przestała utrzymywać swoją wartość.Myślisz, że znowu nastąpi wzrost wartości platyny? Jeśli tak, to interesujące może być otworzenie małej pozycji na ten szlachetny metal o nazwie platyna. Pamiętaj jednak, aby wziąć pod uwagę ryzyko związane z inwestowaniem w platynę.zmiany_cen_platyny

Kształtowanie się cen platyny w latach 1992-2012

Na co uważać inwestując w platynę

Handel platyną oczywiście wiąże się z ryzykiem, co potwierdziły w przeszłości drastyczne spadki cen tego metalu szlachetnego.

Diesel nie jest już modny

Platyna ma szerokie zastosowanie w katalizatorach samochodowych, szczególnie w tych z silnikiem diesla. Potrzeba wtedy dużej ilości platyny, która może pomóc w redukcji szkodliwych emisji. Jednak po skandalu związanym z emisją, silniki diesla strasznie straciły w oczach kierowców. To niestety nie wpłynęło pozytywnie na ceny platyny. Teraz gdy przyjazna środowisku i ekonomiczna jazda staje się coraz bardziej popularna, cena platyny mogą znaleźć się pod ciągłą presją.Można też zauważyć, że jazda samochodami elektrycznymi staje się coraz bardziej popularna. Do tego potrzebne są inne metale, takie jak lit. Jeśli taka tendencja się utrzyma, to inwestycje w inne surowce mogą stać się bardziej atrakcyjne.

Wysoki kurs dolara

Drogi dolar może wywierać dużą presję na cenę platyny i innych metali szlachetnych. Dzieje się tak, ponieważ te metale szlachetne są notowane na giełdzie w dolarach. Kiedy dolar jest drogi, to ludzie używający innych walut muszą zdeponować więcej pieniędzy na ten surowiec, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo, że dojdzie do spadku wartości.

Spadek obrotów handlowych

Platyna ma szerokie zastosowanie w produktach przemysłowych. Konflikty handlowe oraz wojny mają zatem negatywny wpływ na cenę metali szlachetnych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bilans handlowy różnych krajów, które handlują takimi surowcami.

Kiedy inwestycja w platynę jest ciekawa?

W dłuższej perspektywie czasowej pozostaje zapotrzebowanie na metale szlachetne, dlatego zakup platyny może wciąż być dobrym pomysłem. Poniżej omówimy parę rzeczy, które mogą sprawić, że zakup platyny będzie interesujący.

Osłabienie dolara

Kiedy maleje siła dolara, to platyna może stać się bardziej interesującym wyborem. Dzieje się tak na przykład, gdy FED obniża stopy procentowe. Podobnie jak złoto i srebro, platyna jest często postrzegana jako bezpieczna wybór. Pamiętaj, że należy zwracać uwagę na platynę w czasach, kiedy sytuacja ekonomiczna jest słaba.

Republika Południowej Afryki & stabilność

Głównie platynę można znaleźć w Republice Południowej Afryki. Niestety, ten kraj nie słynie z dużej stabilności. Protesty i żądania wyższych płac wywierają presję na produkcję, więc kiedy podaż platyny spadnie, to cena automatycznie wzrośnie.W związku z tym, jeśli rozważamy inwestowanie w platynę, to musimy bacznie obserwować, czy sytuacja ekonomiczna i polityczna tego kraju jest stabilna.

Jazda wykorzystując wodór

Nie wszystkie marki samochodów zaangażowały się w pełni w technologię elektryczną. Przykładowo Volkswagen i Audi skupiły się na mocy wodoru. Aby jeździć na wodorze, potrzeba sporo platyny. Kiedy wodór staje się stosunkowo co raz bardziej popularny, to cena platyny może wzrosnąć.

Wiele zastosowań

Dużą zaletą inwestowania w platynę jest fakt, że surowiec ten ma wiele różnych zastosowań. Platyna bardzo często jest używana w biżuterii, szczególnie na rynku japońskim. Ponad połowa tego metalu szlachetnego jest również wykorzystywana w przemyśle. To właśnie zróżnicowane wykorzystanie platyny zwiększa atrakcyjność inwestowania w ten szlachetny metal.

Wyczerpanie

Złoto jest rzadko spotykanym surowcem. W praktyce platyna jest jeszcze rzadsza od złota, dlatego w dłuższej perspektywie czasowej ilość dostępnej platyny będzie się zmniejszać. To sprawia, że zakup platyny może być bardzo ciekawą inwestycją.

Strategia inwestycji w platynę

Niektórzy ludzie kupują platynę po to, by zabezpieczyć swój portfel. Kiedy sytuacja ekonomiczna nie jest za dobra, to zapewne zauważysz, że ceny akcji zaczynają spadać. Metale szlachetne takie jak np. złoto, srebro lub platyna bardzo często mają się dobrze, jednak kiedy ceny akcji mają się również dobrze, to rozważnie jest je ponownie sprzedać.Platyna jest również bardzo odpowiednia do spekulacji. Spekulacja jest aktem kupna i sprzedaży papieru wartościowego w krótkim czasie, aby szybko otrzymać duży zysk. Ponieważ platyna jest stosunkowo niestabilna, można osiągnąć dobry zwrot przez aktywny handel towarem. Z niektórymi brokerami można nawet zastosować dźwignię 1:10, która pozwala na zajęcie dużej pozycji przy relatywnie małej inwestycji. W takim przypadku będziesz musiał być bardzo ostrożny, ponieważ istnieje również większa szansa, że stracisz całą kwotę swojej inwestycji.

Co warto wiedzieć o platynie?

Platyna jest jednym z najmłodszych metali szlachetnych na świecie. W przeciwieństwie do złota, ten metal szlachetny został odkryty po raz pierwszy zaledwie 250 lat temu. Ze wszystkich metali szlachetnych na świecie, platyna jest najrzadszym z nich, co oznacza, że wydobywa się więcej złota i srebra niż platyny. Dzieje się tak również dlatego, że na świecie jest mniej źródeł platyny.

Podaż platyny jest niewielka, aczkolwiek popyt jest wysoki. Dzieje się tak dlatego, że platyna odgrywa ważną rolę we współczesnej nauce i przemyśle, mając co raz więcej zastosowań. To właśnie sprawia, że popyt na platynę jest tak wysoki.

Jak inwestować w cukier?

Możesz inwestować w akcje, ale masz również inne możliwości. Możesz zdecydować się na zainwestowanie (części) swoich aktywów w towary. Należą do nich ropa naftowa, naturallny qaz, złoto, srebro i także cukier. W tym artykule możesz przeczytać, jak możesz inwestować swoje pieniądze w cukier.

Cukier surowcem, w który można zainwestować

Kiedy na myśl przychodzą Ci surowce, to zazwyczaj myślisz o produktach takich jak ropa naftowa, gaz ziemny lub złoto. Wiele osób nie wie, że cukier jest jednym z najczęściej używanych surowców na świecie. Jeśli chcesz zainwestować w surowce, to możesz również zdecydować się na inwestowanie w cukier.Cukier jest dodawany nie tylko do kawy, ale również do wielu innych produktów. Pomyśl o ciastkach, słodyczach, napojach bezalkoholowych, a nawet wielu produktach, które nigdy by Ci nie przyszły na myśl. Przemysł cukrowniczy jest wart wiele miliardów dolarów. Więc czy nie warto w niego zainwestować?

Jak inwestować w cukier?

Możesz inwestować w cukier na wiele różnych sposobów. Możesz zdecydować się na bezpośredni handel ceną cukru. Kolejną opcją jest kupno udziałów w cukrze lub możesz również inwestować w cukier kupując udziały w funduszu lub ETF. Zobaczmy, jakie są możliwości warte Twoich inwestycji.

Zmianach cen surowców

Jeśli chcesz zainwestować pieniądze w cukier, to wcale nie musisz kupować palet z cukrem i przechowywać ich na strychu. Każdy, kto handluje cukrem, zawsze pracuje z kontraktami, które mają określoną wartość.

Możesz handlować cukrem korzystając z internetowego brokera. Kiedy otwierasz pozycję, musisz wskazać czy cena cukru wzrośnie lub spadnie. Jeśli zdecydujesz się otwarcie długą pozycji na cukrze, to będziesz spekulować na wzroście cen. Jeśli otwierasz krótką pozycję, to będziesz spekulować na spadku ceny cukru.Wskazówka: kiedy handlujesz cukrem, to najlepiej jest stosować automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss). Dzięki temu możesz ograniczyć maksymalną stratę na otwartej pozycji długiej lub krótkiej. Przy stop loss Twoja pozycja zostanie automatycznie zamknięta po osiągnięciu określonej ceny.

Kiedy możesz handlować zmianami cen surowców?

Dostępnych jest wielu różnych brokerów internetowych, którzy oferują kontrakty na cukier jako produkt inwestycyjny. Jednym z takich brokerów jest Plus500, gdzie mamy szeroką gamę produktów inwestycyjnych. Firma jest w 100% profesjonalna, możesz na niej zarówno zarobić, jak i niestety stracić swoje zdeponowane pieniądze. Broker ten jest absolutnym faworytem wśród wielu inwestorów.Możesz założyć konto handlowe bezpośrednio na PIus500, aby rozpocząć inwestowanie w kontrakty na cukier. Należy pamiętać, że wymienione instrumenty są dostępne do handlu za pośrednictwem kontraktów CFD. Dla wielu osób będzie rozsądniej, jeśli najpierw poćwiczą i zobaczą, jak w praktyce wygląda handel. Możesz to zrobić, zakładając konto demonstracyjne na platformie PIus500. W przypadku konta demonstracyjnego nie handluje się prawdziwymi pieniędzmi, lecz fikcyjnymi aktywami. Jeśli Twoje działania handlowe będą miały się dobrze, to możesz przełączyć swoje konto na takie, w którym będziesz operował prawdziwymi pieniędzmi.Jeśli masz małe doświadczenie w inwestowaniu lub handlu cukrem, to mądrze będzie, jeśli najpierw poćwiczysz na koncie demonstracyjnym. Nie bez powodu istnieje powiedzenie „Praktyka czyni mistrza”. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiast założyć bezpłatne konto demo na platformie PIus500:

Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Inwestowanie w akcje cukru

Możesz również zdecydować się na inwestycję w cukier, kupując akcje firm zajmujących się tym właśnie towarem. Pomyśl o producentach cukru, takich jak Imperial Sugar Company i Alexander & Baldwin. Możesz również zainwestować w producentów cukierków, takich jak Hershey i Tootsie Roll Industries. Inne czynniki, oprócz ceny cukru, odgrywają bardzo ważną rolę w wynikach akcji tego produktu, dlatego też zawsze należy szczegółowo sprawdzić firmę, która stoi za tymi akcjami.Jeśli chcesz kupić akcje cukru, to najlepiej to zrobić na platformie eToro. Na eToro nie płacisz prowizji od wszystkich (międzynarodowych) akcji, dzięki czemu możesz szybko osiągnąć wyższy zwrot z inwestycji. Należy pamiętać, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć konto u tego brokera:

Inwestowanie w ETF w sektorze cukru

Możesz również zdecydować się na inwestycję w cukier, korzystając z ETF. Dzięki ETF możesz dokonać inwestycji w cukier w ciągu kilku minut. Ta forma inwestycji jest również odpowiednia na dłuższy okres. Przykładami funduszy zajmujących się cukrem są iPath Series B Bloomberg Sugar Subindex Total Return ETN, Teucrium Sugar Fund iPath Pure Beta Sugar ETN. Wadą inwestowania w cukier z ETF jest fakt, że masz niewielką kontrolę nad swoją inwestycją.inwestowanie_w_cukier

Jakie są zalety inwestowania w cukier?

Inwestowanie w cukier przynosi niezbędne korzyści. Dużą zaletą cukru jest to, że jest on produktem masowym, przez co inne podmioty nie mogą wpływać na jego cenę. Szansa na manipulowanie ceną jest dużo mniejsza.

Rosnący na świecie popyt na cukier jest również bardzo korzystny dla inwestycji. W gospodarkach wschodzących dobrobyt przeciętnego mieszkańca cały czas rośnie i coraz więcej ludzi będzie chciało kupować słodkie produkty, takie jak lody i syrop. Wzrost popytu na cukier może spowodować wzrost jego ceny.Cukier jest niezbędnym produktem, trudnym do zignorowania. Przeciętny Holender w Holandii spożywa od 50 do 80 gramów cukru dziennie. Cukier jest więc dodawany do wielu produktów. Czy wiesz, że cukier można znaleźć nawet w chlebie? To wszystko są sztuczki producentów, które uzależniają nas od pewnych produktów spożywczych.

Jakie są wady inwestowania w cukier?

Inwestowanie w cukier ma również swoje wady. Sam cukier nie daje ci bezpośredniego dochodu. Oczywiście można uniknąć tej wady, kupując udziały w spółkach działających w branży cukrowniczej.

Innym ryzykiem związanym z inwestycją w cukier jest fakt, że produkt ten jest coraz częściej postrzegany jako coś złego. Ludzie koncentrują się na swoim zdrowiu i starają się wyeliminować cukier ze swojej diety w jak największym stopniu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to popyt na cukier może w przyszłości drastycznie spaść.Należy również pamiętać, że przemysł cukrowniczy jest ściśle monitorowany np. przez Komisję Europejską. Za niefortunne wypadki trzeba niestety ponosić karę, więc kiedy inwestujesz w firmę, która stosuje podejrzane praktyki, to możesz skończyć źle.

Jak określić wartość cukru?

Kiedy zaczynasz inwestować w cukier, to musisz określić czy jego cena wzrośnie lub spadnie. Aby to zrobić, należy przyjrzeć się różnicy między produkcją a konsumpcją. Jeśli produkcja cukru jest znacznie wyższa niż spożycie, to cena spadnie.

Należy wspomnieć, że spora ilość trzciny cukrowej pochodzi z Brazylii i Indii, dlatego też przy prognozowaniu ceny można przyjrzeć się tym regionom. Przykładowo ekstremalna pogoda w Brazylii może spowodować, że zbiory nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, przez co nastąpi spadek podaży. Jeśli podaż jest niższa, to cena często będzie rosnąć.Rolnicy mogą zdecydować się na przejście na inne uprawy, gdy dochody z cukru drastycznie spadną. Może to nastąpić na przykład w przypadku ceł przywozowych lub gdy zadłużenie rolników wzrasta. Kiedy już zdecydujesz się zainwestować w cukier, to musisz uważnie obserwować czynniki, które mogą mieć wpływ na stronę podaży.

Jak jest aktualna cena cukru?

Poniżej możesz zobaczyć aktualna cenę cukru. Masz również możliwość otworzenia pozycji CFD bezpośrednio na towarze:

Jak inwestować w gaz naturalny?

W dzisiejszych czasach wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe nie wzbudza już większego zainteresowania, przez co coraz więcej osób szuka atrakcyjnych inwestycji. Taka właśnie atrakcyjną inwestycją może być gaz naturalny. W przyszłości zapotrzebowanie na gaz naturalny może tylko wzrastać. Ale jak samemu zainwestować w gaz naturalny?

Jak inwestować w gaz naturalny?

Chcesz wiedzieć, jak korzystać ze zmian cen gazu naturalnego? Możecie zainwestować w gaz naturalny zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. W tym artykule omówimy różne dostępne metody handlowania gazem naturalnym.

Aktywny handel surowcami

Istnieje kilka sposobów na to, żeby handlować gazem naturalnym. Możesz to zrobić za pomocą kontraktów, jednak należy pamiętać, że od każdej transakcji naliczana jest niewielka opłata transakcyjna.  Oczywiście, jeśli będziesz aktywnie handlował, to ta kwota będzie większa niż w przypadku niewielkich inwestycji.Kiedy handlujesz gazem naturalnym poprzez kontrakty, to handlujesz tylko ceną surowca. W rzeczywistości nigdy nie otrzymujesz dostarczonego gazu naturalnego. Dużą zaletą kontraktów jest to, że możesz również skorzystać na spadku cen poprzez zajęcie krótkiej pozycji.Czy chcesz samemu spróbować handlu kontraktami CFD na gaz naturalny? Jeśli tak, to możesz to zrobić za pomocą darmowego konta demo na platformie Plus500! 80% inwestorów detalicznych traci pieniądze na kontraktach CFD. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto demonstracyjne:

Inwestowanie w akcje gazu naturalnego

Można również inwestować w firmy, które zarabiają na wydobyciu gazu. Inwestowanie w takie firmy może być atrakcyjne, gdy cena gazu jest wysoka. Shell i Gazprom to dwie firmy, które często handlują gazem naturalnym.Kiedy zaczynasz inwestować w akcje gazu naturalnego, ważne jest, aby zapoznać się z danymi spółki. Poza ceną gazu istnieją przecież inne czynniki, które decydują o rozwoju kursu akcji spółki. Pamiętaj, że nawet przy rosnącej cenie gazu ziemnego, spółka może osiągać słabe wyniki.Czy chcesz kupić akcje gazu naturalnego? Rozsądnie jest kupować akcje gazu naturalnego u przystępnego cenowo brokera. W ten sposób unikniesz utraty dużej ilości pieniędzy, które zostaną pochłonięte przez opłaty transakcyjne. W naszym porównaniu wysokiej jakości brokerów możesz samemu zobaczyć, gdzie bez ponoszenia dużych opłat warto zainwestować w akcje gazu ziemnego:Inwestowanie_w_gaz_naturalny

Inwestycja w fundusze ETF gazu naturalnego

Istnieje również możliwość inwestowania w cenę gazu naturalnego za pomocą ETF. ETF oznacza giełdowy fundusz inwestycyjny, który jest w wolnym obrocie giełdowym. Istnieje kilka funduszy zajmujących się gazem naturalnym, które próbują śledzić cenę tego surowca.Dobrym tego przykładem jest fundusz VelocityShares 3X Long Natural Gas ETF. Fundusz ten monitoruje ceny gazu naturalnego najdokładniej jak to możliwe. Dźwignia finansowa jest stosowana w ramach funduszu. W rezultacie fundusz porusza się silniej niż sama cena gazu naturalnego. Pozwala to na szybkie osiąganie wysokich zysków. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli cena gazu ziemnego spadnie, to można równie szybko stracić dużo pieniędzy.Innym ciekawym funduszem jest United States Natural Gas Fund lub UNG. Fundusz ten koncentruje się na cenie gazu naturalnego w Stanach Zjednoczonych. Można wykorzystać ten fundusz do spekulacji na temat wzrostu i spadku cen surowca.

Jak określa się cenę gazu naturalnego?

Gaz naturalny jest cennym surowcem wykorzystywanym zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Prawdopodobnie wiesz o tym, że gaz naturalny jest używany podczas gotowania. Rząd holenderski pracuje nad tym, aby w Holandii funkcjonować całkowicie bez gazu naturalnego. Nawet w kraju, w którym nie używa się gazu ziemnego, surowiec ten będzie nadal wykorzystywany w elektrowniach do wytwarzania energii elektrycznej.

Jeśli chcesz określić, czy kupno gazu naturalnego jest mądrym posunięciem w dłuższej perspektywie czasowej, to musisz przyjrzeć się globalnemu popytowi. Na przykład tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, popyt na gaz naturalny w Holandii może się zmniejszyć. Nie oznacza to jednak, że nie wzrosną ceny gazu ziemnego w gospodarkach wschodzących tj. Chiny.Cena gazu naturalnego jest częściowo powiązana z gospodarką światową. W czasach dobrej koniunktury gospodarczej często występuje większe zapotrzebowanie na gaz. Nawet w czasach złej koniunktury gospodarczej nadal istnieje na niego spore zapotrzebowanie. Co więcej, nawet pogoda może mieć istotny wpływ na cenę tego surowca – zarówno mroźne zimy, jak i ciepłe lata mogą prowadzić do wzrostu cen.Kiedy mamy mroźne zimy to wykorzystuje się więcej gazu naturalnego do ogrzewania domów. Gdy jest bardzo gorąco, to do chłodzenia domów zużywana jest większa ilość energii elektrycznej. Co więcej, cena dolara również wpływa również na cenę gazu. Cena gazu jest podawana w dolarach, więc przy niskim kursie dolara, cena gazu naturalnego zwykle wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ importerzy spoza Stanów Zjednoczonych mogą wtedy taniej kupować i przechowywać gaz naturalny.Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę zdrową gospodarkę światową, wyjątkowo gorącą lub zimną pogodę i niską cenę dolara, cena gazu naturalnego często wzrasta. Oczywiście jest to zjawisko krótkotrwałe i inne czynniki również odgrywają ważną rolę, jednak mogą to być dobre powody do zainwestowania pieniędzy w gaz naturalny.Inwestowanie_w_gaz_naturalny

Jak aktywnie handlować gazem ziemnym?

Inwestowanie w gaz naturalny staje się coraz bardziej popularne. Charakterystyczne dla tego typu inwestycji jest to, że cena może ulegać silnym wahaniom. Inwestując w gaz ziemny, mądrze jest kupować duże ilości, gdy cena zakupu jest niska, ale nie oznacza to, że potrzebny będzie duży kapitał początkowy.

Kiedy cena gazu naturalnego jest wyjątkowo niska, to możesz kupić na raz dużą ilość, bez konieczności inwestowania ogromnego kapitału. Dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej, możliwe jest otwieranie dużych pozycji na gazie przy małej inwestycji.Ważne jest, żebyś wiedział, że jeśli inwestujesz w kontrakty na gaz naturalny, to zawsze inwestujesz aktywnie. Oznacza to, że powinieneś stale śledzić ruchy cen gazu ziemnego, zwłaszcza jeśli chcesz bezpośrednio sprzedawać gaz ziemny bezpośrednio, gdy następuje gwałtowny wzrost cen. Pamiętaj, aby cały czas uważnie śledzić ceny gazu naturalnego!Korzystaj także z stop loss, czyli automatycznego zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat. Dzięki stop loss możesz automatycznie sprzedawać kontrakty na gaz naturalny lub akcje po określonej wartości. W ten sposób unikniesz utraty całej swojej inwestycji.

W które akcje gazu naturalnego mogę inwestować?

W tej części omówimy, w jakie akcje gazu naturalnego możesz inwestować. Przed zakupem akcji należy dokładnie zapoznać się z planami spółki na przyszłość.

Kupowanie akcji Gazprom

W odległej przeszłości Gazprom był jedną z największych firm na świecie. Po krachu giełdowym, który nastąpił w 2008 r. firma znacznie podupadła. Mimo to rosyjski Gazprom nadal jest jedną z największych firm na rynku gazowym. Inwestując w spółkę, należy pamiętać, że jest ona również aktywna na rynku naftowym.Dla firmy najważniejszy jest rynek chiński. W 2014 roku firma podpisała 30-letni kontrakt na dostawę 38 mld metrów sześciennych gazu naturalnego dla czerwonego giganta. Firma ma dostęp do 18% światowych rezerw, więc dostawa nie będzie stanowiła problemu.Niemniej jednak, ważne jest, aby uważnie śledzić stabilność polityczną. W przeszłości Rosja wykorzystywała dostęp do gazu jako dźwignię finansową. Ten rodzaj niestabilności może wywierać presję na rentowność takiej firmy jak Gazprom.

Kupowanie akcji EQT Corporation

EQT Corporation jest głównym aktywnym graczem w sektorze gazu ziemnego w Ameryce. Dzięki rezerwom, do których ma dostęp EQT, firma może zaopatrywać w gaz ziemny ponad 10 milionów gospodarstw domowych przez 15 lat. Firma nie tylko dostarcza gaz ziemny: EQT jest również aktywna w budowie gazociągów. Ze względu na rozmiar firmy, inwestycja w sektorze gazu ziemnego poprzez EQT są dość stabilna. Firma nie ma jednak tak dużego pola do rozwoju, jak w przypadku mniejszych, bardziej spekulacyjnych firm w Ameryce.

Kupowanie akcji Antero Resources

Antero Resources zajmuje się specjalną formą gazu naturalnego, a dokładniej naturalnym płynnym gazem. Ta forma gazu jest łatwiejsza w transporcie i zazwyczaj jest sprzedawana po wyższej cenie. Firma jest na 600 miejscu na liście Fortune 500, więc to potwierdza, że zajęła silną pozycję na rynku.

Niepewny klimat gospodarczy

Kiedy mamy niepewną sytuację gospodarczą, to wiele sposobów inwestycji wiąże się z wysokim ryzykiem. Jednak podczas niepewnej sytuacji gospodarczej inwestowanie w gaz naturalny może się dobrze sprawdzić. Taka inwestycja jest coraz częściej postrzegana jako ciekawa opcja dla inwestorów, którzy chcą zróżnicować swoje inwestycje. Oprócz inwestycji w złoto, inwestycje w gaz naturalny odnotowują również znaczny wzrost.Ten wzrost wynika częściowo z tego, że inwestor, który kupuje gaz naturalny za 1,80$, ma potencjał, aby w pewnym momencie sprzedać swój gaz za potrójnie większą kwotę. Częste wahania na rynku sprawiają, że interesujący jest aktywny handel gazem naturalnym. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że inwestujesz za pieniądze, z których możesz nie zauważyć natychmiastowego zwrotu. Niestety, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy cena gazu naturalnego znów wzrośnie.

Strategia: zabezpieczenie przed słabym dolarem

Niektórzy ludzie używają gazu naturalnego do zabezpieczenia się przed słabym dolarem. Kiedy cena dolara jest niska, widać wzrost cen gazu. Firmy mogą wtedy kupić gaz ziemny taniej, co jest korzystne dla jego ceny. Włączając gaz ziemny do swojego portfela, można zabezpieczyć się przed niską ceną dolara.Należy wspomnieć, że istnieje maksymalny wzrost ceny gazu ziemnego. Konsumenci często nadal potrzebują gazu do gotowania lub ogrzewania swoich domów, jednak wiele firm ma możliwość przełączania się pomiędzy różnymi źródłami energii. Jeśli cena będzie zbyt wysoka, to firmy będą skłaniać się ku wyborowi alternatywnych źródeł energii. Może to ponownie wywrzeć presję na cenę gazu naturalnego.

Jaka jest aktualna cena gazu ziemnego?

Poniżej możesz zobaczyć aktualną cenę CFD gazu naturalnego. Za pomocą przycisków można natychmiast otworzyć transakcję:
Ważna informacja: Gaz naturalny staje się coraz rzadszy, w związku z czym jego cena w dłuższej perspektywie wzrośnie.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.