Inwestowanie w surowce

Inwestowanie w surowce staje się coraz bardziej popularne. W przeszłości tylko profesjonalni inwestorzy mogli inwestować w surowce takie jak ropa naftowa i złoto, jednak wraz z pojawieniem się brokerów internetowych, każdy może skorzystać z wahań na rynkach towarowych. Ten artykuł dokładnie sprawdza, w jaki sposób można czerpać korzyści z handlu na rynkach towarowych.

W jaki sposób mogę inwestować w surowce?

Istnieje kilka sposobów na to, żeby inwestować w surowce. W tej sekcji omówimy różne sposoby handlu surowcami.

Aktywne spekulacje w zakresie wyceny surowców

Jeśli chcesz inwestować w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, to masz możliwość zakupić stałą ilość takich surowców. Staje się to trudniejsze w przypadku surowców takich jak olej i zboże, ponieważ materiały te są przedmiotem handlu tylko w dużych ilościach. Dzięki pojawieniu się brokerów CFD, możliwe jest teraz spekulowanie na cenach surowców jako inwestor prywatny, bez ponoszenia odpowiedzialności za przechowywanie surowców.

Ale jak działa handel surowcami, kiedy używa się kontraktów CFD? Z CFD można spekulować na wzrostach i spadkach cen surowców. Dzięki temu możesz doskonale reagować na najświeższe wydarzenia na rynku. eToro to świetna opcja, aby spróbować swoich możliwości handlu surowcami. Na platformie eToro można handlować kontraktami CFD na towary za darmo i bez ponoszenia żadnego ryzyka, korzystając z nieograniczonego konta demonstracyjnego. Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć bezpłatne konto demo:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

W naszej kategorii CFD możesz dowiedzieć się, co oznacza ten nowoczesny sposób handlu. Można nawet spróbować handlować za darmo wykorzystując do tego celu konto demo!

Inwestowanie w surowce za pośrednictwem ETF

Możesz również zdecydować się na długoterminowe inwestycje w surowce, odpowiednie są do tego ETF lub Exchange-Traded Funds. ETF są funduszami, które śledzą np. cenę jednego lub więcej surowców. Oto niektóre przykłady EFT:

  • iShares Silver śledzi cenę srebra
  • GLD Gold śledzi cenę złota
  • Fundusz USO-Oil śledzi ceny ropy naftowej

Łatwo jest kupować i sprzedawać tego typu fundusze inwestycyjne za pośrednictwem brokera. Chcesz wiedzieć, u których brokerów najtaniej jest inwestować w surowce? Kliknij poniższy przycisk, aby porównać najlepszych brokerów towarowych:

Pośrednie inwestycje w surowce poprzez akcje

Możliwe jest również wybranie mniej bezpośredniego podejścia. Możesz zakupić udziały w spółkach zajmujących się danym surowcem. Oto parę przykładów:

  • Możesz inwestować w złoto, kupując udziały w kopalni złota.
  • Możesz zainwestować w ropę, kupując akcje spółki naftowej.
  • Możesz zainwestować w cukier, kupując akcje spółki cukrowniczej.

Pamiętaj, że to oznacza, że dokonujesz pośredniej inwestycji w surowce, a wyniki akcji będzie zależał od wyników spółek. Przy niewłaściwym zarządzaniu, spółka handlująca złotem może osiągać słabe wyniki nawet przy wzroście ceny złota, dlatego też w Twoim najlepszym interesie jest dokładne zbadanie spółki przed dokonaniem inwestycji.

Chcesz dowiedzieć się, jak możesz kupić akcje? W naszym artykule dotyczącym zakupu akcji znajdziesz wszystkie istotne informacje:

Inwestycje bezpośrednie w surowce

W niektórych przypadkach można zdecydować się po prostu na zakup surowców. Nie jest to zbyt praktyczne w przypadku oleju czy zboża, ale w przypadku metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro, jest to jak najbardziej możliwe. Koszty zakupu surowców są często wyższe i należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak koszty magazynowania oraz bezpieczeństwo.

W jaki rodzaje surowców można inwestować?

Istnieją różne rodzaje surowców, w które można inwestować. W tym dziale omówimy najpopularniejsze surowce, w które można zainwestować swoje pieniądze.

Surowce związane z energią

Surowce, które są wykorzystywane do wytwarzania energii, odgrywają ważną rolę w gospodarce światowej. Czy chcesz handlować surowcami energetycznymi? Wtedy możesz zdecydować się na inwestycję w ropę naftową lub gaz ziemny.

Cena ropy naftowej jest często zależna od rozwoju gospodarczego. Kiedy gospodarka ma się dobrze, potrzeba więcej energii, dlatego cena ropy naftowej może gwałtownie wzrosnąć. Ropa naftowa jest jednym z najczęściej sprzedawanych surowców.

surowce energetyczne

Metale szlachetne

Wśród inwestorów również popularne są metale szlachetne na które rdza ma ograniczony wpływ. Znanymi metalami szlachetnymi, w które można inwestować są złoto, srebro, miedź i platyna.

Złoto jest często postrzegane jako bezpieczna inwestycja. Inwestorzy kupują złoto, gdy rynki finansowe osiągają słabe wyniki, aczkolwiek metale szlachetne często pełnią również inne funkcje. Przykłądowo srebro i miedź są często wykorzystywane do zastosowań technicznych.

złoto surowce

Produkty rolne

Istnieje również wiele spekulacji w zakresie cen produktów rolnych. Instrumenty pochodne pozwalają rolnikom chronić swoje produkty przed spadkiem cen. Popularnymi produktami rolnymi, w które można inwestować, są: kawa, kukurydza, kakao, cukier i bawełna.

Popyt na surowce rolne jest w dużej mierze zależny od podaży i popytu. Gdy uprawy zawodzą, podaż może spaść; w odpowiedzi na to ceny mogą wzrosnąć. Gdy gospodarka jest silna, rośnie popyt na produkty rolne. Może to również prowadzić do wzrostu cen tego rodzaju surowców.

surowce rolne

Metale przemysłowe

Można również zdecydować się na inwestycję w chemikalia. Pamiętajmy, że pierwiastków chemicznych nie można znaleźć w przyrodzie, dlatego te surowce muszą być wytwarzane syntetycznie. Przykładami takich metali chemicznych są: uran, lit i kobalt. Kiedy gospodarka jest silna, często obserwuje się wzrost popytu na tego typu surowce.

metale przemysłowe surowce

Dlaczego ludzie inwestują w surowce?

Inwestowanie części swoich pieniędzy w surowce może być bardzo atrakcyjne. Takie surowce są interesujące dla aktywnego handlowca, ponieważ nacisk i przyciąganie podaży i popytu zapewnia, że cena podlega ciągłym wahaniom. Jeśli dobrze wszystko rozegrasz to jako daytraderem możesz sporo na tym zarobić.

Co więcej, zakup surowców może być również interesujący w dłuższej perspektywie czasowej. W przeciwieństwie do firm, surowce nie mogą zbankrutować. Podaż towarów jest ograniczona, podczas gdy popyt będzie wzrastał tylko w miarę upływu czasu. Kiedy masz wystarczająco dużo cierpliwości, możesz osiągnąć solidny zwrot z inwestycji w surowce.

W jaki sposób określana jest cena surowców?

Handel surowcami działa tak samo jak handel akcjami. Podaż i popyt decydują o cenie towaru takiego jak np. złoto. Kiedy jest więcej kupujących niż sprzedających, cena wzrasta do momentu znalezienia równowagi pomiędzy liczbą kupujących i sprzedających.

Wielu spekulantów jest aktywnych na rynku surowców i w rezultacie cena surowca może czasami poruszać się w zaskakującym kierunku.

Przydatność instrumentów pochodnych

Inwestowanie w surowce prawie zawsze odbywa się za pomocą instrumentów pochodnych tj. kontrakty CFD i futures. Te instrumenty pochodne pełnią użyteczną funkcję w gospodarce. Wiele firm polega na pewnych towarach i potrzebują miedzi do produkcji np. telefonów. Jeśli cena zbytnio wzrośnie to zagroziłoby to rentowności firmy.

Dzięki instrumentom pochodnym, firma może zapobiec zbyt dużemu wzrostowi ceny. Zapewnia to także firmie możliwość kupna surowców po stałej cenie. Instrumenty pochodne mogą być zatem wykorzystywane przez firmy w celu ograniczenia ryzyka na rynku z surowcami.

Surowce są deficytowe

Wiele surowców jest bardzo deficytowych, co czyni je atrakcyjną inwestycją. W krótkim czasie ceny mogą się gwałtownie wahać, ale gdy podaż ostatecznie spadnie, ceny gwałtownie wzrosną ze względu na niezmieniony popyt. Surowce często silnie reagują na rozwój sytuacji gospodarczej i dlatego mogą być dość niestabilne. W związku z tym korzystne jest inwestowanie w surowce w krótkim okresie.

W kategorii inwestowanie w surowce można znaleźć kilka interesujących artykułów, które omawiają charakterystykę inwestowania w towary.

Handel bawełną: jak inwestować w bawełnę?
Handel kukurydzą: jak inwestować w kukurydzę?
Handel pszenicą: jak inwestować w pszenicę?
Handel ropą naftową: wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w ropę
Handel srebrem: jak inwestować w srebro?
Handel złotem: jak inwestować w złoto?
Inwestowanie w kakao
Jak inwestować w cukier?
Jak inwestować w gaz naturalny?
Jak inwestować w kawę?
Jak inwestować w metale szlachetne
Jak inwestować w platynę?
W jaki sposób możesz wzbogacić się na spadającej cenie ropy naftowej?