Jak kupić fińskie akcje? - Inwestowanie w Finlandię (2023)

Chcesz zainwestować w Finlandii? Na tej stronie bezpośrednio sprawdzisz, z jakich brokerów skorzystać, żeby dokonać zakupu fińskich akcji.

Jak kupić fińskie akcje?

Jeśli chcesz zainwestować w Finlandii, zrób to z wiarygodnym brokerem. W poniższym przeglądzie przedstawiamy brokerów pośredniczących przy zakupie akcji finlandzkich spółek:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Akcje fińskie bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Akcje fińskie! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Przy wyborze brokera zwróć uwagę na koszty. Wysokie opłaty mogą znacząco wpłynąć na Twoje zyski. Ponadto sprawdź, czy oprogramowanie brokera jest przyjazne dla użytkownika i odpowiednie dla Ciebie.

Inwestowanie na giełdzie w Helsinkach: na co zwrócić uwagę?

Fińskie akcje są notowane na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki. Podstawowym indeksem giełdowym jest OMX Helsinki 25, w którym największy udział ma znana fińska firma Nokia.

Inwestowanie w OMX Helsinki 25

OMX Helsinki 25 to indeks giełdowy fińskiej giełdy. W ramach tego indeksu jedna spółka nie może stanowić więcej niż 10% wagi. Gdyby było inaczej, spółka taka jak Nokia miałaby zbyt duży wpływ na kurs OMX Helsinki 25.

Jeśli chcesz inwestować w Finlandii, możesz to zrobić kupując ETF na OMX Helsinki 25. Pozwala to na bezpośrednie inwestowanie w koszyk 25 największych fińskich spółek.

Fuzje i przejęcia na rynku

Coraz więcej fińskich firm pada łupem chińskich i norweskich spółek notowanych na giełdzie w Helsinkach.

Kiedy na giełdzie w Helsinkach pojawiają się nowe akcje, to z reguły są emitowane przez firmy mniejszych niż spółki już notowane. To sprawia, że wielu mniejszym fińskim firmom trudno jest zbudować wysoką wartość rynkową.

Dlatego rząd fiński zdecydował się na likwidację podatku od zakupu fińskich akcji. Co więcej, fińscy inwestorzy otrzymujący dywidendy z fińskich spółek nie muszą płacić od nich podatku. Na dłuższą metę może to napędzić wzrost cen akcji fińskich spółek, z czego skorzystają wszyscy, włączając w to inwestorów zagranicznych.

Porady dla inwestorów na Rynku Fińskim

Zapoznaj się z sytuacją w Finlandii

Pierwszą ważną wskazówką jest oczywiście zbadanie sytuacji gospodarczej w kraju. Wiele fińskich spółek działa głównie w samej Finlandii, co sprawia, że zaufanie fińskich konsumentów ma dla nich kluczowe znaczenie.

Sprawdź spółkę

Należy dokładnie przyjrzeć się samej spółce. Sprawdzić, czy nadal osiąga dobre wyniki i czy jest w stanie zbudować silną pozycję konkurencyjną. Jeśli tak nie jest, lepiej pozbądź się jej akcji.

Zastosuj dywersyfikację

Dywersyfikując swoje aktywa w różnych typach spółek, zmniejszasz ryzyko poniesienia straty. Wielu amatorów inwestuje wszystkie swoje pieniądze w kilka popularnych akcji, niepotrzebnie zwiększając ryzyko.

Inwestuj z głową

Inwestuj tylko takie pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić i nigdy nie pożyczaj pieniędzy na inwestycje. Pamiętaj: inwestowanie jest ryzykowne!

Wskazówka: Kliknij tutaj, aby sprawdzić godziny otwarcia fińskiej giełdy.

Jak kupić fińskie akcje?

Po otwarciu konta u brokera, kupowanie fińskich akcji pójdzie jak z płatka. Każdy broker internetowy oferuje funkcję wyszukiwania akcji. Następnie w wystarczy wybrać typ zlecenia i kliknąć przycisk 'złóż'.
Buying Finnish stocks

Możesz dokonać zakupu bezpośrednio po obowiązującej cenie za pomocą zlecenia rynkowego. A jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad zleceniem, rozważ zlecenie z limitem ceny. W przypadku zlecenia z limitem użytkownik ustala maksymalną cenę, którą jest gotów zapłacić, ale trzeba się liczyć z tym, że pozycja może nie zostać w ogóle otwarta.