Jak kupić szwajcarskie akcje? Inwestuj na szwajcarskiej giełdzie (2023)

Czy chciałbyś zainwestować w Szwajcarii? W tym artykule odkryjesz, jak i gdzie kupić szwajcarskie akcje. Omówię również, co należy wziąć pod uwagę inwestując w tym udanym kraju.

Gdzie można kupić szwajcarskie akcje?

Poniżej można zobaczyć przegląd z maklerami, którzy oferują akcje szwajcarskie:

BrokerInformacjeRecenzja
eToro Kupuj Akcje szwajcarskie bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Akcje szwajcarskie! 86% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.

Investing in Switzerland.

Inwestowanie na szwajcarskim rynku akcji

W Szwajcarii można inwestować kupując pojedyncze akcje. Jeśli jednak nie masz czasu na prowadzenie obszernych analiz, interesujące może być inwestowanie w indeks SMI. Indeks ten śledzi 20 najważniejszych i największych spółek giełdowych w tym kraju. W indeks SMI można zainwestować kupując fundusz ETF, który pasywnie śledzi cenę indeksu bazowego.

Należy pamiętać, że poziom dywersyfikacji za pomocą ETF na szwajcarskim rynku akcji może być ograniczony. Ze względu na wysoką kapitalizację rynkową niektórych spółek, trzy najlepsze akcje mogą szybko stanowić 50% indeksu MSCI Switzerland.

W jakie szwajcarskie akcje można zainwestować?

Szwajcaria to bardzo dobrze prosperujący kraj z potężną gospodarką. Szczególnie w sektorze bankowym, kraj ten odniósł wiele sukcesów, więc inwestowanie w szwajcarskie firmy może być atrakcyjne.

Jeśli chcesz zainwestować w najlepsze szwajcarskie akcje, będziesz musiał zbadać, która firma najlepiej pasuje do Ciebie. Firmy mogą się znacznie różnić w swoich cechach, a nie każda firma jest równie dobrze nadaje się do każdego rodzaju inwestora.

Dlatego najpierw zbadaj ryzyko inwestycji w akcje, które masz na oku. Możesz to zrobić, na przykład, badając największych konkurentów firmy i badając wizję przyszłości firmy.

Niektóre znane firmy w Szwajcarii, w które możesz zainwestować, obejmują:

  • Nestlé jest znanym producentem żywności
  • Roche to duża firma farmaceutyczna
  • Adecco to znana agencja pracy tymczasowej
  • UBS jest dużym przedsiębiorstwem finansowym
  • Novartis to kolejna szwajcarska firma farmaceutyczna

Jak kupić szwajcarskie akcje?

Wielu europejskich brokerów pozwala na bezpośrednie inwestowanie w szwajcarskie akcje. Należy jednak pamiętać, że koszty transakcji na giełdach międzynarodowych mogą być wyższe.

Po otwarciu konta u brokera online, możesz natychmiast rozpocząć kupowanie szwajcarskich akcji. Najpierw wybierz akcję, którą chcesz kupić i otwórz ekran zamówienia. Następnie można wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz akcje natychmiast po obowiązującej cenie, natomiast w przypadku zlecenia z limitem ceny możesz określić maksymalną cenę, jaką chcesz zapłacić.

Po zakupie akcji ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy dana akcja nadal pasuje do naszego portfela. W ten sposób można uniknąć inwestycji, które nie pasują już do naszego profilu ryzyka.

Kupowanie szwajcarskich akcji w Europie: konflikt

Z powodu konfliktu w 2019 roku można kupić szwajcarskie akcje tylko na samej szwajcarskiej giełdzie. W przeszłości wiele z tych firm miało również notowania na giełdach europejskich. Koniecznie należy śledzić tę sytuację, jeśli rozważasz inwestycję w Szwajcarii.

W niektórych przypadkach nadal możliwe jest inwestowanie w akcje szwajcarskie na giełdzie amerykańskiej za pomocą ADR-ów. ADR to amerykański kwit depozytowy (American Depositary Receipt). Na przykład akcje firm Nestle, Roche i Novartis mogą być przedmiotem obrotu w ten sposób.

Monitorowanie kursu wymiany franka szwajcarskiego

Inwestując w Szwajcarii, warto zwracać uwagę na kurs walutowy. Frank szwajcarski jest inną walutą niż euro.

Jeśli wartość Twojej waluty spadnie w stosunku do franka, możesz ponieść straty na swoich inwestycjach. Aby zainwestować w szwajcarskie akcje, musisz najpierw sprzedać swoją walutę za franki szwajcarskie. Kiedy następnie sprzedajesz akcje, ponownie sprzedajesz franki szwajcarskie za swoją walutę.

Trend kursu franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski jest walutą, która dobrze sobie radzi, zwłaszcza w trudnych gospodarczo czasach. Waluta ta jest często postrzegana jako bezpieczna przystań. Zauważysz, że frank szwajcarski zwiększa swoją wartość, gdy wzrasta obawa przed recesją. Szwajcarski Bank Narodowy próbuje ograniczyć ten wzrost poprzez sprzedaż franków szwajcarskich (CHF).

Samodzielne inwestowanie w CHF?

Można też zainwestować w walutę Szwajcarii: franka szwajcarskiego. Podobna inwestycja może się dobrze opłacić, gdy panuje duża niepewność gospodarcza. Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować w waluty? W takim razie przeczytaj ten artykuł!

Unikaj podatków dzięki tajemnicy bankowej

W przeszłości wielu bogatych ludzi wykorzystywało swoje szwajcarskie konta bankowe do inwestowania i budowania bogactwa w tajemnicy. Było to możliwe dzięki tzw. tajemnicy bankowej, która uniemożliwiała innym rządom sprawdzenie, ile pieniędzy znajduje się na koncie. Jednak ta tajemnica bankowa w dużej mierze należy już do przeszłości.

W walce z unikaniem i uchylaniem się od płacenia podatków rządy coraz częściej współpracują ze sobą i wymieniają się informacjami o kontach bankowych. Dlatego nie jest wskazane deponowanie swoich pieniędzy w Szwajcarii w celu uniknięcia podatków.