Co to jest rynek byczy & niedźwiedzi?

Podczas inwestowania, ludzie często używają terminów jak rynek byka i rynek niedźwiedzia. W tym artykule przyjrzymy się, co oznaczają bycze i niedźwiedzie rynki akcji i przeanalizujemy, jak można wejść na rynek byków i niedźwiedzi!

Co to jest rynek byka?

Byk to oczywiście bardzo dobrze nam znane zwierzę, ale oprócz zwierzęcia jest to również popularne określenie na Wall Street i jeśli rzeczywiście odwiedzisz Wall Street, to będziesz mógł zobaczyć posąg byka. Kiedy mówimy o rynku byka, to mówimy o rynku, na którym ceny głównie rosną, więc jest tu mowa o pozytywnym nastroju na rynku, w którym ceny akcji nadal rosną.

Niestety wiele osób myli rynek byka z rynkiem niedźwiedzia. Możesz zapamiętać czym jest rynek byka poprzez skojarzenie i zapamiętanie, że rogi byka są skierowane ku górze.

rynek byczy

Co to jest rynek niedźwiedzia?

Rynek niedźwiedzia jest przeciwieństwem rynku byka i strasznym koszmarem dla wielu inwestorów. Kiedy mamy do czynienia z rynkiem niedźwiedzia, to na rynku dominują negatywne nastroje, ponieważ wtedy ceny akcji spadają. Możesz zapamiętać czym jest rynek niedźwiedzia zapamiętując i kojarząc, że pazury niedźwiedzia są skierowane w dół, kiedy kogoś atakuje. Na Wall Street nie znajdziemy posągu niedźwiedzia: prawdopodobnie inwestorzy nie chcą zbyt często stawiać czoła swojemu największemu strachowi.

rynek niedźwiedzi

Jak możesz osiągnąć zysk na rynku byka?

Kiedy mamy do czynienia z rynkiem byka, to wśród inwestorów panuje wysoki poziom zaufania. Ludzie, którzy uczestniczą w takim rynku nazywani są również stadem. To jest właśnie najrozsądniejsza strategia na rynku byka: podążać za trendem. Rynek byka to bardzo dobry czas na kupowanie akcji.

Ważne jest jednak, aby być czujnym na rynku byka; po każdym szczycie następuje spadek. Jak mogliśmy zaobserwować w 2008 roku, akcje mogą gwałtownie spadać, a wynikający z tego trend spadkowy może trwać przez długi czas. Kiedy ceny akcji zaczynają spadać, to bardzo mądrym posunięciem może być ponowna sprzedaż posiadanych akcji.

Jak mogę zarobić na rynku niedźwiedzim?

Na rynku niedźwiedzia występuje okres, w którym ceny akcji gwałtownie spadają. Inwestorzy są zazwyczaj bardzo pesymistycznie nastawieni co do przyszłości. Wielu inwestorów uważa, że rynek niedźwiedzia jest powodem do paniki; z powodu tych wszystkich spadających cenach akcji nie ma miejsca na to, żeby zarobić pieniądze!

Nic bardziej mylnego; możesz wtedy skorzystać ze sprzedaży krótkiej. Kiedy ceny gwałtownie spadają, mądrze jest skorzystać z tej bardzo potężnej opcji. Kiedy otwierasz krótką pozycję, to zarabiasz pieniądze od razu, kiedy ceny akcji spadają. Dzięki tej nowoczesnej opcji, która jest dostępna u brokerów internetowych, możesz zarabiać pieniądze inwestując zarówno na rynku byka, jak i na rynku niedźwiedzia.

Możesz również skorzystać ze specjalnych instrumentów pochodnych, aby otworzyć pozycję na spadek cen akcji. Dobrze znane instrumenty pochodne, za pomocą których można reagować na niedźwiedzi rynek to:

Jak długo trwa rynek byka lub niedźwiedzia?

To wszystko zależy w dużej mierze od rodzaju akcji. Niektóre akcje są mniej zmienne i często nie są zbyt ekscytujące: czasami mogą rosnąć nawet przez dziesięć lub dwadzieścia lat. Zwroty nie są ekstremalne, ale za to bardzo stabilne.

No i z drugiej strony znajdziesz silnie cykliczne bycze i niedźwiedzie rynki. Akcje te mogą wykazywać ogromne wzrosty lub spadki w okresie od kilku tygodni do kilku lat. Można to również zaobserwować na rynku Bitcoin, gdzie cena kryptowaluty może wzrosnąć lub spaść nawet o kilkadziesiąt procent.

Więcej na temat rynków byczych

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynków byka? W tej sekcji dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o rynkach byka!

Co powoduje rynek byczy?

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do powstania rynku byka. Często można rozpoznać rynek byka poprzez:

  • Spadek bezrobocia
  • Wzrost rozporządzalnego dochodu
  • Wyższa rentowność przedsiębiorstw
  • Duże zaufanie do rynków akcji
  • Wzrost liczby IPO

Jaki jest najlepszy sposób inwestowania na rynku byka?

Istnieje kilka sposobów na inwestowanie na rynku byka. Dobrą strategią może być kupno i posiadanie akcji. Optymizm panujący na rynku sprawia, że ceny akcji gwałtownie rosną.

Nieco bardziej ryzykowną strategią jest kupowanie dodatkowych akcji, gdy ceny nadal rosną. Wówczas z góry określasz, ile dodatkowych akcji kupujesz przy każdym procencie wzrostu ceny.

Może być również rozsądne, aby kupić akcje podczas korekt, ponieważ nawet na byczym rynku cena będzie w międzyczasie spadać. Możesz na to zareagować, składając zlecenia właśnie na te krótkie spadki. Za pomocą analizy technicznej można określić, kiedy jest najlepszy czas na zakup.

Można również przejść do tradingu na pełnych obrotach. Jest to sposób handlu, w którym składasz zlecenia zarówno na rynkach wzrostowych, jak i spadkowych. Jest to najbardziej ryzykowna strategia, ale dzięki niej możesz najlepiej reagować zarówno na trendy spadkowe, jak i wzrostowe. Czy chciałbyś spróbować tego sposobu inwestowania? U brokerów internetowych możesz wypróbować tę metodę handlu całkowicie za darmo, korzystając z konta demonstracyjnego:

Jaki jest dobrze znany wszystkim rynek byka?

Dobrym przykładem rynku byka, który miał niedawno miejsce, jest bańka internetowa dot com, która wydarzyła się w 2000 roku. Pod wpływem dobrych wiadomości i wielkich oczekiwań ceny różnych akcji technologicznych ogromnie wzrosły. Wiemy już, że nie skończyło się to zbyt dobrze…

bańka dot com rynek byczy

 

Więcej na temat rynków niedźwiedzich

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynkach niedźwiedzich? W tej sekcji znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o rynkach niedźwiedzich!

Co powoduje rynek niedźwiedzi?

Przyczyny mogą być różne, ale często niedźwiedzi rynek jest głównie spowodowany spowolnieniem gospodarczym. Niedźwiedzi rynek można rozpoznać po:

  • Spadek zatrudnienia
  • Spadek dochodu rozporządzalnego
  • Niższa rentowność przedsiębiorstw

Interwencje rządów mogą również przyczynić się do powstania rynku niedźwiedziego. Rząd może podnieść podatki od akcji lub firm, co obniża rentowność przedsiębiorstw.

Jakie są poszczególne fazy?

Bardzo często rynek niedźwiedzi nie powstaje szybko z dnia na dzień. Na samym początku jest faza wysokiego zaufania i wysokich cen akcji.

Następnie pojawia się coraz więcej negatywnych informacji, które powodują gwałtowny spadek cen akcji. Wtedy pojawia się panika i spada zaufanie inwestorów.

Kiedy ceny gwałtownie spadną, pojawiają się inwestorzy, którzy ponownie wkraczają do akcji i postrzegają akcje jako dobre okazje. Ceny na początku nadal będą spadać, ale w mniejszym stopniu. W końcu rynek niedźwiedzia zmieni się z powrotem w rynek byka, na którym ceny znów będą rosły.

Czy rynki niedźwiedzia jest dobrym momentem, żeby zainwestować?

Ryzykowną rzeczą w przypadku rynku niedźwiedzia jest to, że bardzo trudno jest oszacować, kiedy najlepiej jest zainwestować. Dzieje się tak dlatego, że prawie niemożliwe jest dokładne oszacowanie najniższego poziomu. Rynek niedźwiedzia trwa często kilka lat, a ceny akcji mogą łatwo spaść o nawet 50-60%.

Tymczasowa korekta jest często lepszym momentem do zainwestowania swoich pieniędzy. Korekty są tymczasowymi spadkami na rosnącym rynku.

Możesz zareagować na rynek niedźwiedzi, stosując metodę stałych kosztów (ang. cost dollar averaging). W przypadku tej strategii kupujesz akcje okresowo. Zapobiega to zainwestowaniu za jednym zamachem dużej ilości pieniędzy w niewłaściwym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *