Co to jest fundusz indeksowy ETF?

Widać, że coraz więcej osób inwestuje w ten produkt inwestycyjny, ale jak właściwie można inwestować w fundusze indeksowe? I jakie są rodzaje indeksów?

Co to jest fundusz indeksowy?

Fundusz indeksowy to fundusz inwestycyjny, który dąży do osiągnięcia takiego samego zwrotu i ryzyka jak określony indeks giełdowy. Fundusz dokonuje tego poprzez pasywne przejęcie zawartości indeksu. Ponieważ zarządzający funduszem nie musi samodzielnie przeprowadzać żadnych analiz, koszty transakcyjne są zazwyczaj niższe niż w przypadku zwykłego funduszu inwestycyjnego.

Jak można inwestować w fundusz indeksowy?

Możesz wybrać bezpośredni zakup funduszu indeksowego lub spekulować na różnicach cenowych za pomocą instrumentów pochodnych.

Udział w funduszu indeksowym

Najprostszym sposobem uczestnictwa w funduszu indeksowym jest zakup ETF. Jest to fundusz giełdowy, który można kupować i sprzedawać na giełdzie tak samo jak akcje. Cena ETF automatycznie zmienia się wraz z ceną indeksu.

Główną zaletą kupowania ETF-ów są niskie koszty transakcyjne. Przykładowo na DEGIRO, można inwestować w duży wybór funduszy indeksowych bez ponoszenia kosztów transakcyjnych. Chcesz to wypróbować? Skorzystaj z dolnego przycisku, aby założyć konto:

Spekulowanie na wahaniach kursów walutowych

Można również zdecydować się na spekulację na wahaniach kursów walutowych w krótkim okresie czasu. Może to być bardzo interesujące, kiedy występuje duża zmienność i oczekujesz silnych ruchów na rynku. Można wtedy na przykład spekulować na wzrost lub spadek cen na AEX. Jeśli chcesz spekulować na szybkich zmianach cen, najlepiej jest użyć instrumentu pochodnego.

Dobrą stroną do handlu CFD w funduszach indeksowych jest Plus500. Tam możesz wypróbować możliwości całkowicie za darmo za pomocą konta demonstracyjnego. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć konto na Plus500:

82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania funduszu indeksowego?

Obecnie jest dostępnych setki różnych funduszy indeksowych. Mądrze jest porównać różne możliwości wyboru: w ten sposób można określić, który fundusz najbardziej nam odpowiada.

Rodzaje produktów inwestycyjnych

Fundusze indeksowe mogą mieć najróżniejszy skład. Istnieją oczywiście fundusze indeksowe, które po prostu kopiują skład indeksu giełdowego, ale istnieją jednak również bardziej wyszukane fundusze, które na przykład naśladują skład akcji konopii lub odzwierciedlają rynek kryptowalut.

Podczas inwestowaniu w fundusz indeksowy ważne jest zatem również rozważenie, jaki rodzaj ryzyka chcesz podjąć. Czy chcesz inwestować tylko w bezpieczne papiery wartościowe, takie jak obligacje, czy też wolisz podjąć pewną formę ryzyka? Najpierw należy rozważyć, jak bardzo chcesz zaryzykować, a także określić, jak duże ryzyko chcesz ponieść: na tej podstawie można zdecydować, który fundusz indeksowy najbardziej Tobie odpowiada.

Region

Fundusze indeksowe mogą odnosić się do różnych regionów. Niektóre indeksy zawierają akcje z całego świata, podczas gdy inne śledzą jedynie ceny konkretnych krajów. Inwestując w różne regiony, możesz maksymalnie rozłożyć ryzyko inwestycyjne. Często zaleca się inwestowanie w kilka funduszy indeksowych: w ten sposób zwiększasz szansę na osiągnięcie dodatniego zwrotu.

Polityka inwestycyjna

Nie każdy fundusz ma taką samą politykę inwestycyjną: przykładowo niektóre indeksy uwzględniają dywidendy, a inne ich całkowicie nie biorą pod uwagę. Kiedy indeks wypłaca dywidendę, to może być ona reinwestowana lub wypłacana. Istnieje również różnica pomiędzy funduszami w pełni replikowanymi (w których śledzone są wszystkie akcje w indeksie), funduszami częściowo replikowanymi (w których dokonuje się wyboru) i funduszami syntetycznymi (w których wykorzystywane są instrumenty pochodne).

Koszty

Fundusze indeksowe mogą również znacznie różnić się pod względem kosztów. Fundusze indeksowe są generalnie tańsze niż tradycyjne fundusze inwestycyjne: dzieje się tak dlatego, że koszty zarządzania są znacznie niższe. Niemniej jednak, ważne jest, aby zachować ostrożność: niektóre fundusze ukrywają wszelkiego rodzaju dodatkowe koszty, a tego oczywiście chcesz za wszelką cenę uniknąć. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy naliczane są dodatkowe koszty transakcyjne i czy w cenę wliczona jest dopłata.

Podatek od dywidendy

Innym problemem niektórych funduszy jest to, że wycieka podatek od dywidendy. Na przykład, w przypadku indeksu MSCI World Index, tracisz około 0,5% każdego roku na płatności podatkowe. Nie wszystkie fundusze mogą odzyskać te kwoty dla Ciebie: więc zwróć na to szczególną uwagę, gdy chcesz zainwestować w fundusz indeksowy.

Pożyczka papierów wartościowych

Niektóre fundusze pożyczają również część posiadanych udziałów innym podmiotom. Może to być korzystne, gdyż daje funduszowi dodatkowy zysk. Jednakże, pożyczanie udziałów wiąże się również z ryzykiem: druga strona może na przykład całkowicie zbankrutować, dlatego należy dokładnie sprawdzić, jaki procent fundusz pożycza innym podmiotom i z kim wiąże się to ryzyko.

fundusz indeksowy definicja

Co to jest fundusz ETF?

ETF jest właściwie tym samym, co fundusz indeksowy, ale z jedną wyraźną różnicą: ETF jest zbywalny na giełdzie, tak samo jak akcje. Ułatwia to kupno i sprzedaż udziałów, co jest oczywiście bardzo korzystne. Fundusze indeksowe są często przedmiotem obrotu tylko raz dziennie i aby nimi handlować, trzeba otworzyć oddzielne konto u providera.

Co to jest tracker?

Tracker jest właściwie synonimem ETF (i funduszu indeksowego) i jest instrumentem inwestycyjnym, który stara się naśladować wyniki i ryzyko indeksu giełdowego.

Co to jest aktywnie zarządzany fundusz inwestycyjny?

Aktywnie zarządzany fundusz inwestycyjny to fundusz, który aktywnie kupuje i sprzedaje akcje na podstawie najnowszych wydarzeń na rynku. Podobny fundusz zatrudnia wielu analityków, z których wszyscy muszą być opłacani, w związku z czym koszty są wyższe niż w przypadku funduszu indeksowego: średnio od jednego do dwóch procent. Aby fundusze te były atrakcyjne, muszą zatem osiągać lepsze wyniki niż rynek, co często nie ma miejsca. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do inwestycji w aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne.

Znajduje to również odzwierciedlenie w sposobie działania wielu z tych funduszy. Wiele funduszy regularnie zmienia swoją nazwę, co oznacza, że pozostają pozytywnie znane nawet wtedy, gdy ich wyniki są rozczarowujące. Trudno jest również przewidzieć, kiedy rynki akcji będą osiągać dobre wyniki: w latach 1996-2010, większość zysków została osiągnięta w 10 określonych dniach. Gdybyś w tych dniach nie posiadał żadnych akcji, to Twój zwrot byłby znacznie niższy.

Jakie są dobre fundusze indeksowe?

Kiedy inwestuje się w fundusz indeksowy, to zapewne chcesz osiągnąć jak najlepsze wyniki. Aby tak było, to ważne jest, aby fundusz posiadał co najmniej sześć poniżej wymienionych cech. Czy dany fundusz nie spełnia tych wymogów? W takim razie lepiej jest poszukać innego funduszu indeksowego.

Niskie koszty

W każdym razie, ważne jest, aby wybrać fundusz o niskich kosztach: nawet różnica w kosztach która wynosi 0,1% może stanowić ogromną różnicę. Dzieje się tak dlatego, że inwestując, otrzymujesz również zwrot z tego zwrotu. W rezultacie, w okresie 30 lat można szybko stracić 20% swojego zysku tylko z powodu tej niewielkiej różnicy w kosztach. Dlatego właśnie z pewnością opłaca się inwestować w fundusze indeksowe u taniego brokera.

Dywersyfikacja ryzyka

Mądrze jest również stosować odpowiednią dywersyfikację ryzyka, dzięki czemu uniknie się sytuacji, w której inwestycje osiągają złe wyniki z powodu złej sytuacji w określonym sektorze lub regionie. Inwestując w fundusz globalny, korzystasz bezpośrednio z rozwoju sytuacji w różnych regionach. Oczywiście, można również wybrać inwestowanie w fundusze z różnych krajów.

Replikacja fizyczna

Zaleca się również wybór funduszu indeksowego z fizyczną replikacją. W praktyce oznacza to, że fundusz faktycznie kupuje akcje i obligacje będące podstawą inwestycji. Imitacje za pomocą instrumentów pochodnych, znane również jako replikacja syntetyczna, są często skomplikowane i trudno jest wtedy zidentyfikować ryzyko.

Minimalny wyciek dywidendy

Zalecany jest również fundusz z minimalnym wyciekiem dywidendy. Wiele funduszy traci od 0,1 do 0,2% dywidendy, ponieważ nie można odzyskać części zapłaconych podatków w zeznaniu podatkowym. Należy zbadać wielkość wycieku dywidendy w danym funduszu.

Duży i efektywny fundusz indeksowy

Wskazane jest również inwestowanie w wystarczająco duży fundusz indeksowy: mniejsze fundusze często ponoszą wyższe koszty, co powoduje utratę zysków. Ponadto, duży fundusz ma większą płynność, w wyniku czego spready transakcyjne są niższe. Dlatego też należy szukać funduszy ETF o zainwestowanym kapitale w wysokości miliarda lub więcej.

Dokładne monitorowanie

Wreszcie, ważne jest, aby fundusz indeksowy, w który chcesz inwestować, ściśle podążał za indeksem. Nie wszystkie indeksy są tak samo dokładne: niektóre fundusze mają tak zwany błąd śledzenia, który może spowodować, że wyniki, które osiągniesz, będą się różnić od wyników indeksu.

inwestycje w fundusze indeksowe

Dlaczego mądrze jest inwestować w fundusz indeksowy?

Z funduszem indeksowym, można zbudować ładny, stabilny zysk przez długi okres. Koszty funduszu wskaźnikowego są często niskie i nie trzeba poświęcać wiele czasu na gromadzenie aktywów. Ponadto, w przypadku funduszu indeksowego korzystasz z dywersyfikacji ryzyka, co oznacza, że ryzyko jest niższe niż w przypadku samodzielnego zakupu akcji.

Jakie są wady funduszy indeksowych?

[/A]W przypadku funduszu indeksowego, elastyczność jest dosyć niewielka; zarządzający nie reaguje na rozwój sytuacji rynkowej. W przypadku funduszu indeksowego nie jest również możliwe osiągnięcie dużego zysku w krótkim czasie: w końcu indeks jest średnią dla szerszego rynku. Ponieważ nie masz wpływu na poszczególne zakupy, nie możesz kontrolować decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez zarządzających funduszem.[/A]

Krytyka funduszy indeksowych

Fundusze indeksowe nie są całkowicie pozbawione krytyki. Kiedy coraz więcej osób przechodzi na fundusze indeksowe, ludzie coraz częściej inwestują całkowicie na ślepo. W rezultacie, nadużycia w spółce są mniej zauważalne i mogą trwać przez dłuższy okres czasu. Późniejszy krach akcji może być również znacznie większy, gdy nadużycia wyjdą na jaw.

Fundusze indeksowe mogą również prowadzić do większych wahań na rynku akcji. Kiedy ludzie kupują akcje, a dana spółka nie osiąga dobrych wyników, to sprzedają oni jedynie akcje tej spółki. Jednak, gdy na rynku panuje bessa i ludzie masowo sprzedają swoje udziały w funduszach, to istnieje ryzyko, że w rezultacie cały rynek nagle gwałtownie spadnie.

Pomimo krytyki, fundusze indeksowe są nadal regularnie polecane początkującym i niedoświadczonym inwestorom. Przykładowo Warren Buffett wskazał również, że dla większości inwestorów bardziej sensowne jest kupno funduszu ETF na S&P500 zamiast wybierania i kupowania pojedynczych akcji.

Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji indeksowych?

Średnia stopa zwrotu z najlepiej prosperujących indeksów wynosi około 8%. Następnie należy wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe koszty. Moment przystąpienia również ma znaczenie: dlatego ważne jest, aby regularnie kupować jednostki uczestnictwa w funduszu indeksowym.

Jak kupić fundusz ETF?

Kupno ETF na fundusz indeksowy jest bardzo proste u większości brokerów. Na platformie brokera, możesz łatwo skorzystać z pola wyszukiwania, aby znaleźć fundusz, w który chcesz zainwestować swoje pieniądze. Po znalezieniu funduszu, wszystko co musisz zrobić, to wprowadzić liczbę jednostek, które chcesz kupić. Przykładowo, jeśli jeden ETF ma cenę $80 i chcesz zainwestować za $800, to możesz kupić 8 jednostek funduszu.

Możesz również zarejestrować się w firmie na fundusz indeksowy. W przypadku tej opcji zazwyczaj zakłada się stałą okresową wpłatę. Kwota ta będzie wtedy automatycznie pobierana każdego miesiąca z konta.

Jak działa fundusz indeksowy?

Fundusz indeksowy naśladuje rzeczywisty indeks tak bardzo, jak jest to tylko możliwe. Przykładowo AEX składa się z X ilości akcji Unilever i X ilości akcji Shell. Istnieją różne techniki, które fundusze wykorzystują do symulowania indeksu

Wiele funduszy decyduje się na pełną imitację. W przypadku takiej całkowitej replikacji, każda akcja w indeksie ma taką samą wagę w funduszu indeksowym i w ten sposób wyniki indeksu i funduszu indeksowego są prawie identyczne.

Niektóre fundusze decydują się na częściową imitację. W przypadku częściowej imitacji, w ramach funduszu dokonuje się reprezentatywnego wyboru akcji i cena funduszu indeksowego może wówczas nieznacznie różnić się od indeksu.

No i warto jeszcze wspomnieć, że czasami istnieje fundusz indeksowy, który działa poprzez instrumenty pochodne. W tym przypadku bank obiecuje, że wypłaci określony zysk, ale jest to jednak bardziej ryzykowne, ponieważ w przypadku bankructwa banku inwestycja staje się całkowicie bezwartościowa.

Różnice w funduszu inwestycyjnym

  • Fundusz indeksowy podąża za indeksem, a fundusz inwestycyjny nie.
  • Koszty funduszu indeksowego są niższe niż w przypadku funduszu inwestycyjnego.
  • Polityka funduszu indeksowego jest pasywna, podczas gdy fundusz inwestycyjny jest aktywnie zarządzany.

Dlaczego warto inwestować w fundusze indeksowe?

Fundusze indeksowe są doskonałym sposobem na zrównoważone inwestowanie w określone rynki lub obszary geograficzne. Na przykład z AEX, możesz inwestować w 25 najbardziej znanych akcji i wpływowych spółek w Holandii. W ten sposób automatycznie rozkładasz swoje ryzyko: jeżeli kupisz tylko jedną konkretną akcję, to złe wyniki z danej spółki natychmiast obniżą cały Twój wynik.

Fundusze indeksowe są stosunkowo bezpiecznym sposobem inwestowania. Kiedy lokujesz swoje pieniądze w fundusz inwestycyjny lub akcje, to szanse na niższy lub wyższy zwrot są większe. Cena zmienia się w mniejszym stopniu, ponieważ dotyczy średniej z wielu akcji.

Wybór funduszu indeksowego

Istnieje wiele funduszy indeksowych i również w tym przypadku ważne jest, aby dokonywać właściwego wyboru. Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są koszty, ponieważ wysokie opłaty mogą znacznie obniżyć Twoje zyski. Duże fundusze są często bardziej efektywne i dlatego mogą oferować swoje usługi taniej.

Należy również sprawdzić, czy fundusz prawidłowo podąża za indeksem. Możesz zobaczyć, czy zwrot z funduszu indeksowego odpowiada zmianom cen rzeczywistego funduszu. Sprawdź również lokalizację funduszu, aby upewnić się, czy nie ma wycieku dywidendy.

Jeśli naprawdę chcesz inwestować bezpiecznie, to możesz wybrać inwestowanie globalnie bez żadnych ograniczeń. Fundusze globalne razem śledzą wszystkie rynki akcji, czasami w połączeniu z obligacjami lub nawet nieruchomościami. W ten sposób, generalnie stabilizujesz swoje wyniki inwestycyjne.

82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *