Hedging: co to jest hedging i jak mogę go zrobić samemu?

Jako inwestor, chcesz osiągnąć najwyższy możliwy zysk przy ponoszeniu minimalnego ryzyka. Jedną z technik, która może Ci bardzo pomóc, jest hedging. Hedging jest (częściowym) ograniczeniem ryzyka finansowego. W tym artykule omówimy kilka metod, które jako osoba fizyczna możesz wykorzystać do zabezpieczenia swoich pieniędzy. Omówimy również, jak hedging może pomóc dużym firmom i brokerom.

Co to jest hedging?

Hedging odnosi się do ograniczania ryzyka finansowego poprzez zajmowanie przeciwnego stanowiska. W praktyce jest to porównywalne z wykupieniem ubezpieczenia i tak jak ono, hedging nigdy nie jest darmowy. Jako inwestor, otrzymujesz wynagrodzenie za podjęcie ryzyka. Jeśli ograniczysz ryzyko, będziesz musiał zapłacić drugiej stronie za podjęcie tego ryzyka.

Istnieje kilka technik, które można wykorzystać do wykonania hedgingu. Jest on stosowany przez duże firmy, fundusze inwestycyjne, ale z pewnością również przez prywatnych inwestorów. Chcesz wiedzieć więcej na temat hedgingu? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat:

  • Zalety: dlaczego hedging może być atrakcyjny?
  • Strategia: jak można stosować techniki hedgingu?
  • Koszty: ile kosztuje pokrycie ryzyka?
  • Firmy: w jaki sposób duże firmy stosują hedging?
  • Fundusz hedgingowy: co to jest fundusz hedgingowy?
  • Brokerzy: jak brokerzy dokonują hedgingu?

Dlaczego hedging jest wartościowy?

Hedging jest atrakcyjną opcją, kiedy wydaje Ci się, że będziesz narażony na ponadprzeciętne ryzyko. Poniżej omówimy kilka sytuacji, w których zabezpieczenie przed ryzykiem finansowym może być mądrym rozwiązaniem:

Zabezpieczenie przed ryzykiem wymiany walut

Kupując akcje za granicą, często jesteś narażony na ryzyko walutowe. Przykładem może być kupno akcji Google, które są notowane w dolarach, a sami we własnym zakresie korzystają z euro.

Kiedy wartość euro spada, otrzymujesz z powrotem mniej dolarów na swoją inwestycję. Dokonując hedgingu, możesz zminimalizować to ryzyko.

Gwałtowne spadki cen

Dokonując hedgingu, możesz również zabezpieczyć się przed silnym spadkiem na rynku. Gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna, może to być atrakcyjna opcja. Przykładowo, jeśli ważne dane liczbowe zostaną wkrótce podane do publicznej wiadomości i nie jest jasne, czy wyniki będą pozytywne, czy negatywne, to można użyć pozycji hedgingu, aby chronić swoją inwestycję.

Hedging

Hedging stabilizuje wyniki. Kosztuje pieniądze, ale redukuje ryzyko.

W jaki sposób mogę dokonać hedgingu?

Istnieje kilka sposobów na ochronę pozycji inwestycyjnej. Omówimy kluczowe strategie, które możesz zastosować:

Hedging przed ryzykiem walutowym

Kiedy regularnie handlujesz zagranicznymi akcjami, to zawsze istnieje jakie ryzyko, że na Twoją inwestycję będzie miał wpływ kurs walutowy danego kraju. Możesz zabezpieczyć się przed tym ryzykiem również poprzez zajęcie pozycji walutowej. Wyjaśnijmy to na przykładzie zainwestowania pieniędzy w amerykańską akcję. Załóżmy, że mieszkasz w kraju, który korzysta z waluty euro. Kiedy Twój kraj używa innej waluty, to możesz zastąpić słowo euro swoją własną walutą.

Jeśli myślisz, że wartość euro wkrótce spadnie, to najlepsze co możesz zrobić, to kupić dolary, a następnie kupić akcje. W takiej sytuacji, kiedy sprzedasz akcje, otrzymasz z powrotem więcej euro za tę samą kwotę dolarów.

Czy spodziewasz się, że wartość euro wzrośnie? Wtedy Twoja inwestycja w dolary może się źle skończyć. Nawet jeśli osiągniesz zysk w tej walucie, to Twoja inwestycja w euro może zmniejszyć wartość. Pamiętaj, że dokonując hedgingu, możesz zmniejszyć to ryzyko.

Możesz dokonać hedgingu i zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, pożyczając dolary, zamiast je kupować. Kiedy euro zyska na wartości, to później będziesz musiał wymienić mniej euro, aby spłacić dług. W ten sposób można zabezpieczyć się przed ryzykiem spadku wartości dolara.

Hedging portfela inwestycyjnego

Inwestorzy lub handlarze, którzy mają w perspektywie długoterminową wizją, często posiadają portfel inwestycyjny z akcjami. Jeśli posiadasz kilka akcji, to sprzedaż ich wszystkich w partiach może być bardzo kosztowna, ponieważ musiałbyś wielokrotnie ponosić opłaty transakcyjne. Dokonując hedgingu możesz zabezpieczyć swój portfel przed dużymi spadkami cen.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie portfela jest wykorzystanie instrumentów pochodnych. (ang. derivatives). Przykładowo kupując opcje sprzedaży (ang. put option) lub wystawiając opcje kupna na akcje, które już posiadasz, możesz zabezpieczyć swój portfel akcji przed spadkiem. Za te opcje zawsze płaci się dodatkową premię, dlatego ważne jest, aby zabezpieczać swoją pozycję tylko wtedy, gdy jest ku temu dobry powód.

Co więcej, możesz użyć innych narzędzi do wykonania hedgingu na swoim portfelu. Możesz przykładowo zająć krótką pozycję na indeksie za pomocą kontraktów CFD lub future. Z krótką pozycją otrzymujesz pozytywny wynik, gdy cena spada. Kiedy cały rynek się załamie, otrzymasz (częściowo) rekompensatę za stratę na swoich akcjach, dzięki czemu nie będziesz musiał sprzedawać swojego portfela inwestycyjnego z akcjami.

Hedging akcji

Możliwe jest również zrobienie hedgingu na akcjach. Warto to zrobić, jeśli boisz się, że cena akcji znacznie spadnie. Możesz zabezpieczyć akcję, szukając innej akcji w tym samym sektorze.

Mądrze jest posiadać udziały w sektorze, do którego ma się duże zaufanie. W sektorze naftowym może to być na przykład Shell. Wtedy zaczynasz szukać akcji, które Twoim zdaniem są nieco zawyżone – może to być powiązana firma, taka jak np. Total. Następnie zajmujesz krótką pozycję na tych akcjach. Kiedy ceny akcji całego sektora spadają, to Twoje ryzyko jest absorbowane. Niestety ma to też swoje minusy, ponieważ potencjalna rentowność Twojej pozycji znacznie spadnie.

Inwestowanie w bezpieczną przystań

Innym sposobem na zabezpieczenie inwestycji jest inwestowanie w tzw. bezpieczną przystań (ang. safe haven). Najbardziej znanym przykładem jest gold. W czasie kryzysu można zauważyć, że cena złota często osiąga rekordowe wysokości. Zysk, jaki zarabiasz na złocie, może być wykorzystany do (częściowego) zrównoważenia strat na Twoich pozostałych inwestycjach.

hedging złoto

Ile kosztuję hedging?

Hedging nigdy nie jest darmowy i powinieneś z niego korzystać tylko wtedy, gdy uważasz, że jesteś narażony na duże ryzyko. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, ale niestety także potencjalny zwrot.

Płacisz opłaty transakcyjne w przypadku nowych pozycji i niestety, ale te koszty zmniejszają Twój zwrot i zarobek. Zawsze wskazane jest wybranie taniego brokera, aby utrzymać te koszty na jak najniższym poziomie.

Hedging jest również kosztowny, ponieważ przegapiasz zwroty. Wyjaśnimy dokładnie jak to działa na przykładzie – inwestujesz w akcję o wartości 100$. Obawiasz się, że akcja gwałtownie spadnie, dlatego też chcesz zabezpieczyć tę pozycję poprzez hedging. W związku z tym otwierasz krótką pozycję oprócz swojej pozycji na akcjach.

Jeśli akcje rzeczywiście spadną do 80$, to hedging gwarantuje, że nie stracisz żadnych pieniędzy. Tracisz 20$ na akcjach, ale ponieważ otworzyłeś krótką pozycję, otrzymasz również 20$. W taki sposób możesz skompensować zysk i stratę. Zamykając krótką pozycję, otwierasz nawet drogę do zysku, gdy cena odzyska wartość.

Cena akcji może również zmienić się w przeciwnym kierunku: cena wzrasta o 20$ do kwoty 120$. Twoje akcje są warte o 20$ więcej, ale Twoja krótka pozycja jest warta o 20$ mniej. Przychody i koszty są ponownie ważone względem siebie. W tym przypadku nie powinieneś był korzystać z hedgingu. Bez niego uzyskałbyś zwrot w wysokości 20$. To pokazuje w inny sposób ile hedging może Cię kosztować; poprzez utracony zarobek.

W jaki sposób firmy chronią się przed ryzykiem za pomocą hedgingu?

Spółki również ograniczają narażenie na ryzyko poprzez skorzystanie z hedgingu na swoich pozycjach. Przykładowo, firma lotnicza jest w dużym stopniu zależna od ceny nafty. Kiedy paliwo to nagle staje się znacznie droższe, rentowność firmy staje się zagrożona.

Linia lotnicza może zabezpieczyć się przed takim ryzykiem poprzez zawarcie umowy terminowej. Dzięki future mogą one kupować naftę na określony czas po stałej cenie. W ten sposób przedsiębiorstwo może zapewnić sobie możliwość zakupu określonych surowców po określonej, stałej cenie.

Firma może zrobić to samo z walutami. Wiele firm działa na skalę międzynarodową na dużą skalę. Międzynarodowa korporacja uzyskuje dochody we wszystkich rodzajach walut. Również tutaj firma może ustabilizować swoje wyniki operacyjne, kupując kontrakty, które oferują określony kurs wymiany. Bez takich kontraktów firmy byłyby znacznie mniej bezpieczne w swoich międzynarodowych przygodach biznesowych.

hedging ropa naftowa

Cena ropy naftowej ulega znacznym wahaniom. Firmy mogą się przed tym chronić, korzystając z hedgingu.

Fundusz hedgingowy

Fundusze inwestycyjne praktykują również Hedging, a fundusze hedgingowe są tego najbardziej znanym przykładem. Taki fundusz może zajmować zarówno pozycje kupna, jak i krótkie pozycje na rynku. Na przykład kupują akcje, które uważają, że są niedowartościowane, i otwierają krótkie pozycje na akcje, które uważają, że są zawyżone.

Fundusze hedgingowe mogą osiągać dobre wyniki zarówno w dobrych, jak i złych czasach na rynku gospodarczym. Korzystając zarówno z rosnących, jak i spadających cen, są one bardziej elastyczne niż bardziej tradycyjne fundusze inwestycyjne.

W jaki sposób brokerzy korzystają z hedgingu?

Pewnie już wiesz, że brokerzy również korzystają z hedgingu. Na pierwszy rzut oka, nie wydaje się to zbyt logiczne, przecież hedging jest przyjmowaniem przeciwnej pozycji i z tego powodu Twój zysk na cenie byłby stratą dla brokera. Jednak brokerzy mają strategię i zabezpieczają tylko te pozycje, które są dostępne jako wewnętrznie przeciwstawne.

Zdejmowanie pozycji

Powiedzmy, że jest 200 zamówień na akcje Apple i 100 zamówień na sprzedaż akcji Apple. Broker płaci opłaty transakcyjne, gdy pozycja rzeczywiście otwiera się na rynku, dlatego też mądrzej jest skreślić 100 pozycji, a wówczas broker zabezpieczy 100 akcji. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ 100 klientów kupuje wewnętrznie po tej cenie, a 100 klientów sprzedaje. Tylko 100 akcji będzie musiało być sprzedanych na rynku.

Dzięki temu broker może płacić niższe koszty transakcyjne i osiągać zyski zarówno na krótkiej, jak i długiej pozycji. W końcu jakby nie patrzeć broker zarabia pieniądze na marży (ang. spread)  i może w ten sposób zarabiać praktycznie bez ponoszenia ryzyka. Kiedy pozycje są otwierane jednocześnie, to strata jednej pozycji może być wykorzystana do zapłacenia za zysk z drugiej pozycji.

Czy brokerzy uczciwie korzystają z hedgingu?

To czy brokerzy w uczciwy sposób korzystają z hedgingu, nie ma większego znaczenia, ponieważ jako klient nie zauważasz nawet, czy akcje zostały rzeczywiście zakupione lub sprzedane na rynku. Ważne jest, aby mieć oko na to, czy broker postępuje uczciwie. Jeśli broker ingeruje w cenę, to będą zarabiać jeszcze więcej pieniędzy. Jest to oczywiście nielegalne i na szczęście większość brokerów funkcjonuje zgodnie z zasadami. Najważniejsze żeby być czujnym na tego typu praktyki!

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *