Jak inwestować w Lean Hogs i żywe bydło (2024)?

Czy wiesz, że możliwe jest inwestowanie w chude świnie, żywe bydło i bydło karmione? W tym artykule omawiamy, w jaki sposób można inwestować w te produkty mięsne!

Jak inwestować w bydło?

Na Chicago Mercantile Exchange można znaleźć różne rodzaje bydła, którymi można handlować:

 • Świnie rzeźne (lean hogs) są sprzedawane w dolarach za 20 ton pod symbolem HE.
 • Żywe bydło jest sprzedawane w dolarach za 20 ton pod symbolem LE
 • Bydło paszowe (krowy) jest sprzedawane w dolarach za 25 ton pod symbolem GF

Bydłem handluje się na tej giełdzie za pomocą kontraktów futures. Dzięki kontraktowi terminowemu otrzymasz określoną ilość bydła dostarczoną w określonym terminie. W przypadku kontraktu na świnie rzeźne, w dniu wygaśnięcia otrzymasz 20 ton zwierząt.

Jeśli jesteś inwestorem indywidualnym, nie chcesz faktycznie otrzymać 20 ton świń rzeźnych. Na szczęście istnieje sposób na spekulowanie bydłem bez faktycznego otrzymania dostawy: możesz skorzystać z usług brokera CFD.

Gdzie można handlować bydłem i świniami rzeźnymi?

Jeśli chcesz handlować bydłem i chudymi świniami, będziesz potrzebować konta u brokera CFD. W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, u których brokerów możesz handlować różnymi rodzajami bydła:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen bydło dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w bydło już od 0,99 €.

Spekulacje na temat zmian cen

Kiedy spekulujesz kontraktami CFD na ruch cen bydła i świń rzeźnych, masz dwie opcje:

 • Kupno: spekulujesz na rosnącej cenie.
 • Sprzedaż krótka: spekulujesz na spadającej cenie.

W przypadku kontraktów CFD możliwe jest korzystanie z dźwigni finansowej, która pozwala na otwarcie dużej pozycji przy użyciu niewielkiej kwoty pieniędzy. Należy pamiętać, że ryzyko w tym przypadku jest znaczne: jeśli korzystasz z dźwigni 1:10, spadek o 10% może doprowadzić do utraty całego salda konta.

Spekulowanie kontraktami CFD wiąże się również z kosztami finansowania, ponieważ pożyczasz kwotę od brokera. W tym artykule, możesz przeczytać więcej o inwestowaniu w kontrakty CFD. Jeśli wolisz najpierw poćwiczyć, kliknij tutaj, aby otworzyć demo.

Do czego wykorzystywane są świnie rzeźne (strona popytowa)?

 • Żywność: świnie i bydło rzeźne naturalnie smakują wyśmienicie i dlatego są wykorzystywane jako żywność.
 • Produkty farmaceutyczne: chude świnie są wykorzystywane do produkcji leków.
 • Inne produkty: bydło jest również wykorzystywane na przykład do produkcji odzieży, kosmetyków i wosku do podłóg.

Skąd pochodzi większość świń i bydła rzeźnego (dostawy)?

Większość świń i bydła rzeźnego pochodzi z Chin, Unii Europejskiej i Ameryki. Ponieważ bydło może być hodowane w różnych środowiskach, świat nie jest zależny od kilku krajów, co zapewnia pewną stabilność po stronie podaży.

Jakie czynniki wpływają na cenę świń i bydła rzeźnego?

1. Ceny żywności

Cena pszenicy pośrednio determinuje cenę bydła. Zboże jest powszechnie używane do karmienia bydła. Kiedy cena zboża rośnie, cena bydła często spada, ponieważ rolnicy mają tendencję do ich sprzedaży. Jednak w dłuższej perspektywie wysokie ceny żywności mogą prowadzić do wzrostu cen świń rzeźnych i bydła.

2. Pogoda

Świnie i krowy, podobnie jak ludzie, stają się ospałe podczas upałów. Gdy lato jest wyjątkowo gorące, zwierzęta mają tendencję do mniejszej reprodukcji, co może skutkować niedoborem nowych świń i bydła rzeźnego w późniejszym okresie. Gdy podaż spada, cena może wzrosnąć.

3. Popyt na świnie z Chin

Popyt na świnie z Chin gwałtownie wzrasta. Ten wschodzący gigant gospodarczy ma coraz więcej (bogatych!) ust do wykarmienia. Jeśli ten trend się utrzyma, rosnący popyt prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu cen świń rzeźnych i innego bydła.

4. Sytuacje wyjątkowe

Świńska grypa lub inna choroba może silnie wpłynąć na ceny trzody chlewnej i bydła. W przeszłości duże ilości bydła musiały zostać wybite. W rezultacie podaż spada, co może prowadzić do wzrostu cen.

5. Produkty zastępcze

Cena świń rzeźnych nie będzie rosła w nieskończoność. Gdy bydło stanie się zbyt drogie, konsumenci przestawią się na inne źródła białka, takie jak soja.

Przyszła cena bydła

Cena żywego inwentarza zależy głównie od popytu. Mięso jest często produktem luksusowym, który jest spożywany przez ludzi z większą ilością pieniędzy (żywność wegetariańska jest często tańsza). Wraz ze wzrostem liczebności klasy średniej w wielu krajach, popyt na mięso będzie rósł. Jest zatem prawdopodobne, że ceny żywca będą nadal rosły w perspektywie długoterminowej.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w żywy inwentarz i świnie rzeźne?

 • Spowolnienie gospodarcze w Chinach: podczas spowolnienia gospodarczego popyt na chude świnie i zwierzęta gospodarskie może spaść, powodując spadek cen.
 • Wizerunek: zagrożenia dla zdrowia i zwiększony nacisk na zrównoważony rozwój mogą zmniejszyć popyt na mięso.
 • Lepsza technologia: jeśli rolnicy staną się lepsi w hodowli zwierząt gospodarskich, podaż może wzrosnąć bardziej niż popyt.

Dlaczego inwestowanie w zwierzęta gospodarskie może być interesujące?

 • Stawianie na chińską gospodarkę: gdy chińska gospodarka osiąga dobre wyniki, cena prawdopodobnie wzrośnie, co jest korzystne dla rozwoju cen.
 • Dywersyfikacja: inwestując w różne produkty inwestycyjne, zmniejszasz ryzyko swojego portfela.
 • Zabezpieczenie przed inflacją: towary są często doskonałym zabezpieczeniem przed wzrostem cen, co pozwala chronić swój majątek.

Kilka końcowych wskazówek inwestycyjnych

 • Praktyka: nie rzucaj się na głęboką wodę od razu, najpierw intensywnie ćwicz inwestowanie w towary. Możesz na przykład skorzystać z darmowej a wersji demo.
 • Praktyka: nie zanurzaj się od razu i najpierw intensywnie ćwicz inwestowanie w towary. Możesz na przykład skorzystać z darmowej wersji demo.
 • Ogranicz ryzyko: nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w świnie rzeźne lub inne rodzaje zwierząt gospodarskich. Rozłóż swoje ryzyko i unikaj niepotrzebnego ryzyka.
 • Badania: przeanalizuj, jakie czynniki wpływają na cenę i spróbuj przewidzieć na podstawie swoich badań.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w mięso

Większość gospodarstw rolnych jest własnością prywatną, co utrudnia inwestowanie w towary związane z mięsem poprzez akcje.

Inwestowanie w mięso za pomocą kontraktów CFD nie jest odpowiednie dla początkujących. Instrumenty pochodne są przeznaczone dla wyszkolonych inwestorów, którzy wiedzą, co robią.

{q}Jaka jest zrównoważona alternatywa?{/q}

{a}Inwestowanie w mięso/zwierzęta nie jest zbyt zrównoważone, ale możesz zdecydować się na inwestycję w firmę produkującą substytuty mięsa, taką jak Beyond Meat.

Istnieje nawet ETF, który pozwala inwestować w firmy produkujące substytuty mięsa.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *