Jak ustalana jest cena Bitcoina?

Jak to możliwe, że Bitcoin jest tak drogi? I kto określa, ile powinien kosztować Bitcoin? W tym artykule odpowiemy na te pytania…

Jak ustalana jest cena Bitcoina?

Ponieważ nie ma centralnego organu, nie ma również centralnej ceny Bitcoina. Bitcoinami można handlować na giełdach kryptowalut, których są setki. Każda giełda może oferować inną cenę, a jednocześnie można kupować Bitcoiny po różnych cenach.

Ponieważ rynek jest przejrzysty, widać, że ceny Bitcoinów na różnych platformach szybko zbliżają się do siebie. Szybcy inwestorzy mogą kupować Bitcoiny od taniej strony i natychmiast sprzedawać je drogiej stronie: nazywa się to arbitrażem.

Na tych giełdach kryptowalut można kupować Bitcoiny po atrakcyjnych opłatach:

BrokerzyInformacjeRejestracja
Kup Bitcoin Plus500Spekuluj na rosnących i malejących cenach kryptowalut z dostawcą kontraktów CFD Plus500, korzystając z konta demo. 80% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Jakie czynniki wpływają na cenę Bitcoina?

  • Globalny popyt i podaż na Bitcoina
  • Użyteczność waluty
  • Doniesienia prasowe w mediach
  • Wpływ dużych inwestorów
  • Zaufanie do tradycyjnej waluty
  • Presja lub wsparcie ze strony rządu

Bitcoin jako ważna metoda płatności

Bitcoiny nie są używane jako ważna metoda płatności w żadnym kraju. Dlatego dziwne jest, że bitcoiny, czyli BTC, nadal mają pewną wartość. Podobnie jak na innych rynkach, cena Bitcoina jest całkowicie zdeterminowana przez grę podaży i popytu. Gdy popyt jest większy niż podaż, cena Bitcoina rośnie.

Pomimo faktu, że nie jest to ważna metoda płatności, Bitcoin może być nadal używany jako środek wymiany online. Każdy użytkownik ma swój portfel, za pomocą którego może wysyłać bitcoiny do innych użytkowników Internetu za pośrednictwem unikalnego adresu. Coraz więcej sklepów internetowych akceptuje płatności w bitcoinach, a bitcoiny wydają się również wchodzić do sklepów fizycznych.

Jaka jest maksymalna podaż Bitcoina?

Maksymalna podaż Bitcoina jest zawsze ustalona na 21 milionów Bitcoinów. Górnicy nieustannie wprowadzają do obiegu niewielką ilość nowych bitcoinów. Okresowo liczba dodawanych bitcoinów spada, co oznacza, że ostatnie bitcoiny znajdą się w obiegu dopiero w 2140 roku.

Ponieważ podaż jest już stała, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wartość Bitcoina wzrośnie w dłuższej perspektywie. Normalne waluty tracą na wartości z powodu inflacji. Rządy drukują nowe pieniądze, co powoduje dalszy wzrost podaży. Przy takim samym popycie realna wartość pieniądza spada. Konsekwencji tego doświadczamy codziennie: za jedno euro można obecnie kupić znacznie mniej niż 20 lat temu.

W przypadku Bitcoina jest to mniej prawdopodobne: nie ma centralnego organu, który mógłby emitować nowe monety po 21-milionowym Bitcoinie. Powinno to sprawić, że Bitcoin będzie bardziej wartościowy, a tym samym mniej podatny na inflację.

Jednak obecnie Bitcoin nie jest realistyczną metodą płatności: ze względu na silne wahania i zmienność, można również stracić znaczną kwotę w krótkim czasie dzięki inwestycjom w Bitcoin.

Wpływ dużych partii na Bitcoina

Obecnie istnieje kilka dużych stron, które posiadają większość Bitcoinów. Znawcy kryptowalut określają te osoby mianem wielorybów. Kiedy wieloryb sprzedaje dużą liczbę Bitcoinów na raz, może to znacznie wpłynąć na cenę.

Jak już wiesz, cena jest określana przez grę między podażą a popytem. Jednak strony, które posiadają największą liczbę Bitcoinów, mogą również wywierać największy wpływ na tę interakcję.

Czy Bitcoin jest użyteczny jako waluta?

W praktyce Bitcoin nie jest jeszcze zbyt użyteczny jako waluta: jego użycie jest zbyt skomplikowane, a transakcje są powolne. Wartość jest głównie określana przez dużą grupę spekulantów, którzy podnoszą cenę. Gdy zaufanie do Bitcoina tymczasowo spada, cena może znacznie spaść.

Jeśli planujesz zainwestować w Bitcoin, zaleca się uważne śledzenie najnowszych wydarzeń. Nie patrz na to, jak radzi sobie Bitcoin, ale raczej na to, jak według mas radzi sobie Bitcoin.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *