Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty?

Nie umknęło Twojej uwadze, że rynek kryptowalut doświadczył bezprecedensowego wzrostu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wielu inwestorów jest zainteresowanych monetami i chce skorzystać z tego bezprecedensowego wzrostu. Tak się składa, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Chociaż istnieje szereg zagrożeń związanych z handlem kryptowalutami, to rzeczywiście możliwe jest bezpieczne inwestowanie w monety. Ryzyko jest ważne tylko dla inwestora. Bez znajomości ryzyka nie jest możliwe dokonanie dobrego wyboru inwestycyjnego.

Największe ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

OK, więc istnieje szereg zagrożeń związanych z handlem kryptowalutami. Jakie dokładnie są to zagrożenia? Ułatwiliśmy to nieco, wymieniając poniżej największe zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Nie ma prawdziwej kolejności tych zagrożeń. Nawiasem mówiąc, nie pozwól, aby to powstrzymało Cię przed inwestowaniem w kryptowaluty, wszystkie rodzaje inwestycji wiążą się z ryzykiem:

Bitcoin i kryptowaluty nie są regulowane

Być może największym ryzykiem związanym z handlem kryptowalutami jest fakt, że nie są one regulowanym rodzajem aktywów. Inwestycje w bitcoiny i ogólnie kryptowaluty istnieją w większości krajów jako rodzaj nieuregulowanej formy inwestycji. Bardzo niewiele krajów ma w pełni regulowany rynek kryptowalut, taki jak Singapur czy Szwajcaria. W związku z tym istnieje ryzyko, że inwestowanie w Bitcoin i kryptowaluty zostanie później uznane za przestępstwo, jeśli kraj zdecyduje, że jest to nielegalne.

Chociaż szansa na to, że stanie się to w Holandii jest niewielka, widzimy, że niektóre kraje próbują uczynić inwestycje w kryptowaluty nielegalnymi. Na przykład Chiny od dawna mają zakaz inwestycji w kryptowaluty. Jednym ze sposobów na uzyskanie pewności jest zapoznanie się z wydarzeniami regulacyjnymi w danym kraju. Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z tymi kwestiami i bycie na bieżąco. Możesz to zrobić, czytając czasopisma finansowe lub dołączając do forów dla inwestorów kryptowalutowych w swoim kraju. W ten sposób możesz mieć pewność, że nie przegapisz żadnych najnowszych wydarzeń.

ryzyko kryptowaluty

Przy kryptowalutach występuje problem z portfelem

Innym ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty jest fakt, że można napotkać problemy z korzystaniem z portfeli do przechowywania monet. Jeśli wpiszesz nieprawidłowy numer konta w normalnych bankach, serwer bankowy rozpozna błąd i transakcja po prostu nie zostanie zrealizowana. Lub jeśli wpiszesz nieprawidłowy numer, bank wyświetli imię i nazwisko osoby należącej do konta, zanim będziesz mógł kontynuować. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze zawsze trafią do właściwej osoby.

Niestety, nie jest to możliwe w blockchainie. Jedyną rzeczą, którą giełda lub portfel może ci powiedzieć, jest to, że adres portfela należy do sieci i dlatego jest ważnym portfelem. Nie mówi ci, do kogo należy ten portfel ani co dokładnie się w nim znajduje.

Może to oznaczać, że możesz przypadkowo wysłać kryptowaluty do portfela, który nie ma właściciela. Jeśli tak się stanie, stracisz swoje pieniądze, a transakcji nie będzie można cofnąć. W rzeczywistości w ten sposób kryptowaluty są często tracone. Niektóre projekty wykorzystują tę metodę nawet do bandażowania monet. Jeśli deweloper chce zmniejszyć zasoby kryptowaluty, wysyła ją na adres portfela bez właściciela. To oraz fakt, że transakcji nie można cofnąć, jest główną wadą inwestowania w kryptowaluty.

Kryptowaluty nie są tanim środkiem płatniczym

Innym ryzykiem jest to, że kryptowaluty nie będą wykorzystywane jako rzeczywisty środek płatniczy. Wynika to głównie z faktu, że kryptowaluty często pobierają znaczne koszty za przetwarzanie transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem sieci. Oczywiście dostawcy kart kredytowych i banki również naliczają koszty, ale w przypadku kryptowalut koszty te nie są znane z góry. Istnieją oczywiście tradycyjne koszty, takie jak koszty pobierane przez giełdy za ich usługi. Ale ponieważ blockchainy działają poprzez sieć różnych uczestników (zwanych również Peers), istnieją również koszty związane z korzystaniem z sieci.

W blockchainie Bitcoina za każdą wysłaną transakcję należy uiścić opłatę. Dodatkowe pieniądze zachęcają górnika do odebrania transakcji i dodania jej do następnego bloku. W czasach intensywnego użytkowania te opłaty transakcyjne mogą stać się kosztowne i zmniejszyć rentowność.

Nie jest to oczywiście wygodne, jeśli chcesz używać kryptowalut jako waluty cyfrowej. Nie chcesz stać godzinami w kolejce, zanim w końcu nadejdzie twoja kolej na przetworzenie transakcji. Chociaż istnieją kryptowaluty, którym udaje się przezwyciężyć problemy Bitcoina, faktem jest, że korzystanie z kryptowalut wiąże się z kosztami, które nie są znane z góry. Jest to duże ryzyko dla inwestorów spekulujących na temat przyszłości projektu.

Bitcoin może napotkać niespodziewane i ukryte blokady

Jest to ryzyko, które jest szczególnie istotne w przypadku Bitcoina, chociaż dotyczy również innych rodzajów walut cyfrowych, które wykorzystują górników do wydobywania bloków. Jest to ryzyko związane z pulami. Można myśleć o puli jako o grupie górników, którzy łączą swoją moc obliczeniową, aby wydobycie BTC było bardziej opłacalne. Pula musi być kontrolowana przez grupę górników, ponieważ oprogramowanie wydobywcze ma pewne ograniczenia.

Problem polega na tym, że ci, którzy kontrolują pulę, mogą ukryć się przed resztą, gdy z powodzeniem wydobywają blok. W ten sposób zyski z wydobycia trafiają tylko do tych, którzy są tego świadomi, a reszta właśnie wydała swoją moc obliczeniową na nic. Jest to ryzyko, które na szczęście staje się coraz mniejsze, ponieważ istnieją różne kryptowaluty, które uniemożliwiają ukrycie bloków. Jest to jednak ryzyko, które nadal istnieje dla samego Bitcoina.

Kryptowaluty są podatne na manipulacje

Kolejnym ryzykiem jest to, że waluta cyfrowa może być podatna na manipulacje. Istnieją duzi inwestorzy, którzy kupili Bitcoina, gdy był on wart zaledwie kilka centów z dolara lub kilka dolarów. Kupili wtedy tysiące BTC, a teraz mają ogromną władzę nad resztą podaży. Mogą wpływać na cenę BTC, sprzedając tylko kilka swoich monet i kupując więcej, gdy cena spadnie do niższego poziomu.

Inwestowanie w Bitcoina wiąże się z wysokim stopniem manipulacji rynkiem. Jeśli ci duzi inwestorzy stale obniżają ceny, to jako początkujący inwestor możesz stracić dużo pieniędzy. Niestety, niewiele można z tym zrobić, ponieważ ci ludzie mają po prostu zbyt wiele monet w stosunku do reszty.

Kryptowaluty mogą doczekać się hard forka

Innym ryzykiem jest możliwość, że dany rodzaj kryptowaluty ulegnie hard forkowi. Hard fork to zmiana w sieci, która w rzeczywistości tworzy rodzaj nowego projektu. Sieć dzieli się na dwie części po rozwidleniu, a jej moc obliczeniowa jest trwale podzielona między górników, którzy przejmują jeden podział od drugiego.

Blockchainy są bardzo podatne na ataki po podziale. Jest to również moment, w którym atakujący próbują ukraść pieniądze z sieci, która stała się mniej bezpieczna. Nazywamy to również atakiem 51%. Grupa górników przejmuje kontrolę nad ponad połową sieci i wykorzystuje tę moc do podwójnego wydobywania monet i kradzieży pieniędzy. Chociaż nie zdarza się to regularnie, kryptowaluty działające na blockchainie są na to podatne.

Kryptowaluty są bardzo niestabilne

Ostatnim ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty jest fakt, że monety te można uznać za bardzo zmienne. Oznacza to, że ceny mogą znacznie rosnąć i spadać, czasami nawet znacznie w bardzo krótkim okresie. Szczególnie w krótkim okresie wahania cen mogą być dwucyfrowe, co w rzeczywistości nie zdarza się regularnie w świecie finansów.

Posiadanie kryptowalut może być bardzo ryzykowne, jeśli nie wiesz, ile będą one warte za kilka godzin. Oczywiście ma to swoją zaletę, ponieważ jest całkiem możliwe, że cena znacznie wzrośnie w krótkim okresie. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w kryptowaluty, konieczne jest, abyś nie potrzebował pieniędzy w krótkim okresie i abyś mógł naprawdę za nimi tęsknić. Jeśli włożysz w to wszystkie swoje oszczędności, które odłożyłeś na studia, może to wybuchnąć ci w twarz.

Możesz także zdecydować się na wejście na zasadzie rozłożenia w czasie: wtedy kupujesz kryptowaluty w różnym czasie, co oznacza, że wchodzisz na górze i na dole.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest rozsądne?

Jeśli wszystko poszło dobrze, powyższe informacje sprawiły, że dowiedziałeś się więcej o ryzyku związanym z handlem kryptowalutami. Oczywiście ryzyko to nie oznacza, że inwestowanie w waluty cyfrowe jest całkowicie nierozsądne. Jak już wskazaliśmy, prawdą jest, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. Musisz jednak być świadomy tego ryzyka i wiedzieć, co wiąże się z inwestowaniem. Koniecznie odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w kryptowaluty!

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *