Inwestowanie z małą kwotą

Przy historycznie niskich stopach procentowych, oszczędzając traci się pieniądze. W miarę wzrostu cen (inflacji) możesz kupować coraz mniej za pomocą kwoty na Twoim koncie. Stać cię na więcej! Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach można inwestować niewielkimi kwotami: nie ma znaczenia, czy masz 50$, 100$ czy 1000$ … inwestowanie jest zawsze możliwe!

Czy opłaca się inwestować z małą kwotą?

Wiele osób nie decyduje się na inwestować małą kwotą pieniędzy, ponieważ uważają, że nie jest to w ogóle interesujące. Nic nie może być dalsze od prawdy! Jeśli kiedykolwiek był dobry czas, aby zacząć inwestować, to jest to właśnie dzisiaj. Nawet przy małych kwotach można na dłuższą metę zbudować dużą kwotę. Działa to dzięki tzw. efektowi kuli śnieżnej (ang. snowball effect).

Kiedy pada śnieg, jeden płatek ma niewielki wpływ na otoczenie. Jednak wszystkie płatki śniegu złożone razem do kupy mogą utworzyć kulę śnieżną i jak tylko kula zacznie się toczyć, to może stworzyć lawinę! Tak samo jest z inwestowaniem. Oczywiście, 10 czy 50 dolarów miesięcznie nie zrobi żadnej różnicy samo w sobie, jednak poprzez ciągłe inwestowanie niewielkiej kwoty, Twój zainwestowany kapitał automatycznie wzrasta.

Ponadto, zarabiasz ze zwrotów na zwrotach. Kiedy ponownie inwestujesz pieniądze, zarabiasz na swojej inwestycji, a Twoje pieniądze rosną jeszcze szybciej. Otrzymasz nie tylko zwrot z kwoty, którą początkowo zainwestowałeś, ale także zwrot z reinwestycji. Na dłuższą metę to się bardzo opłaca! Przyjrzyjmy się, ile pieniędzy zostało Ci po zainwestowaniu niewielkiej kwoty przez 30 lat z 7% zwrotem:

  • 10$ miesięcznie zamienia się w 11,761$
  • 25$ miesięcznie zamienia się w 29,402$
  • 50$ miesięcznie zamienia się w 58,747$
  • 75$ miesięcznie zamienia się w 87,293$

Aktywna spekulacja na rynku

Kiedy masz trochę dodatkowych pieniędzy, to możesz zdecydować się na aktywne spekulowanie w rozwoju cen akcji CFD. Korzystając z nowoczesnego brokera, możesz spekulować zarówno na rosnących jak i spadających cenach rynkowych.

W przypadku takiej inwestycji możesz również skorzystać z dźwigni, dzięki czemu zajmiesz większą pozycję inwestycyjną przy użyciu niewielkiej kwoty. Pozwala to na osiągnięcie dobrych wyników nawet przy małych kwotach. Niestety, inwestowanie z wysoką dźwignią jest bardziej ryzykowne.

Czy chcesz sprawdzić, jak to działa w praktyce? Jeśli tak, to możesz skorzystać z konta demo w Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby spekulować bezpośrednio na rynkach z małymi kwotami:

80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

trading małą kwotą na Plus500

Śledź fundusze indeksowe

Jeśli nadal chcesz osiągnąć dobry poziom dywersyfikacji przy pomocy niewielkiej kwoty, to możesz zdecydować się na śledzenie funduszu indeksowego lub ETF. Fundusz indeksowy śledzi koszyk akcji. Przykładowo, niektóre fundusze śledzą akcje notowane w Dow Jones, podczas gdy inne śledzą akcje technologiczne.

Mądrze jest szukać funduszy o niskich kosztach miesięcznych. W ten sposób zwiększa się zmiana w uzyskiwaniu dodatniego zwrotu. Zbadaj dokładnie, w co inwestuje dany fundusz. Ogólnie rzecz biorąc, fundusz, który inwestuje w szeroki wybór akcji, może przynieść najbardziej stabilny zwrot.

Dobrą stroną do inwestowania z funduszem indeksowym jest eToro. Na eToro nie płacisz żadnych prowizji przy zakupie i sprzedaży funduszy. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby otworzyć konto na eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Kup swoje własne akcje

Możesz również zdecydować się na zakup co miesiąc niektórych akcji. Przy małej ilości pieniędzy może być trudno zdywersyfikować swoje inwestycje, a koszty transakcji zakupu akcji również mogą się szybko sumować. Jeśli handlujesz kwotą w wysokości 50$, to możesz kupić tylko jedną lub dwie akcje miesięcznie.

Musisz wybrać brokera, u którego możesz kupić akcje bez płacenia jakichkolwiek prowizji. Kiedy płacisz co najmniej 2$ w opłatach od każdej transakcji, to staje się to niezwykle trudne, żebyś zrobił dobry zwrot z niewielką kwotą pieniędzy.

Dobrą stroną do kupowania akcji, kiedy masz niewielki budżet, jest eToro. Na eToro nie płacisz prowizji od żadnych akcji, dzięki czemu możesz otrzymać pozytywny wynik nawet przy jednej akcji. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć konto bezpośrednio na eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Inwestuj swoje drobne pieniądze

W dzisiejszych czasach istnieją aplikacje, które mogą pomóc Ci w inwestowaniu niewielkich kwot pieniędzy. Aplikacje te podsumowują każdy poniesiony wydatek – kiedy idziesz na lunch za 12,50$, 0,50$ jest automatycznie inwestowane w fundusz. Ważne jest jednak, aby dokładnie zbadać, czy aplikacja, z której korzystasz, oferuje atrakcyjne warunki do inwestowania małych kwot.

Popularną i dobrze znaną opcją inwestowania swoich drobnych pieniędzy jest Peaks. Dzięki temu dostawcy możesz natychmiast rozpocząć inwestowanie swoich drobniaków. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby odwiedzić stronę internetową Peaks:

Śledź dostawców sygnałów

Możesz również wybrać opcję podążania za tzw. dostawcą sygnału. Dostawca sygnału to osoba lub robot, który poleca konkretne inwestycje. Kiedy podążasz za dostawcą, automatycznie otwierasz jego inwestycje na swoim własnym koncie. Podobnie jak w przypadku funduszu inwestycyjnego, możesz również śledzić dostawcę sygnału przy pomocy mniejszych kwot.

Oczywiście ważne jest, aby dokładnie sprawdzić dostawcę sygnału, zanim zaczniesz go śledzić bez opamiętania. Sprawdź, czy dostawca sygnału pracuje już od jakiegoś dłuższego czasu i zobacz, czy radzi sobie odpowiednio z ryzykiem. Dobrą stroną do inwestowania u dostawców sygnału jest eToro. Na eToro, inwestorzy mogą dzielić się swoimi sygnałami ze wszystkimi członkami. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć konto:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

trading małymi kwotami śledzenie

Pożyczanie pieniędzy

Dostępne są również platformy, na których można pożyczać pieniądze innym osobom. Platformy te nazywane są platformami online peer-to-peer (P2P). Na wielu z tych platform możesz pożyczyć pieniądze już od 25$, jednak istnieje ryzyko, że stracisz swoje pieniądze, jeśli strona, której pożyczasz pieniądze, całkowicie zbankrutuje. Pożyczanie pieniędzy innym stronom na pewno nie jest bez żadnego ryzyka i dlatego może nie być najlepszym rozwiązaniem dla inwestora posiadającego mały budżet.

Spłacanie długów

Nie możemy skończyć tej sekcji bez wcześniejszego nacisku na to, żebyś koniecznie spłacił swoje długo. Istnieje wiele przykładów osób, które zaczynają inwestować z niewielką sumą, gdy mają jeszcze otwarte zadłużenie na karcie kredytowej. Często płaci się za to wysokie oprocentowanie od pożyczek.

Kiedy płaci się 15% odsetek od rocznego długu, to zawsze mądrzejszym krokiem jest najpierw spłacenie tego długu, przez co od razu uzyskuje się zwrot w wysokości 15%. W każdym razie nigdy nie pożyczaj pieniędzy na inwestycje. Przy inwestowaniu zawsze istnieje ryzyko, że stracisz dużą część swojej inwestycji i w pewnym momencie będziesz musiał spłacić pożyczone pieniądze. Kiedy to się stanie, stracisz dwukrotnie więcej!

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas inwestowania małą kwotą?

Największym ograniczeniem zysków dla osób, które inwestują z niewielką sumą pieniędzy, są koszty. Nierozsądnie jest inwestować z bankiem lub u drogiego brokera. Kiedy płacisz minimalną kwotę kosztów transakcji przy każdej transakcji, to jest prawie niemożliwe, żebyś osiągnąć dobry zwrot, dlatego warto, żebyś poświęcił chwilę i wybrał taniego brokera.

Ważne jest również, aby pamiętać, że Twoja zdolność do dywersyfikacji jest bardziej ograniczona przy niewielkiej ilości pieniędzy. Będziesz musiał być bardziej kreatywny, aby zminimalizować ryzyko swoich inwestycji. Wykorzystując niektóre z różnych opcji opisanych w tym artykule, wciąż będziesz mógł jeszcze zdywersyfikować. Fundusz może również pomóc Ci rozłożyć to ryzyko.

Jak mogę osiągać jak najlepsze wyniki?

Ważne jest, aby mieć realistyczne spojrzenie na zwrot, który możesz osiągnąć. Eksperci często liczą na roczny zwrot w wysokości 6 do 8 procent. To może nie być zbytnio ekscytujące, ale w dłuższej perspektywie czasowej możesz zarobić duże pieniądze. Jest to możliwe, ponieważ otrzymujesz również zwrot z nowej inwestycji. Kiedy zaczynasz swoją przygodę, mając niezbyt realne oczekiwania, to często możesz podjąć zbyt duże ryzyko i stracisz pełną kwotę swojej inwestycji.

Mądrze jest inwestować okresowo.  W ten sposób unikasz natychmiastowego zainwestowania znacznej kwoty, a następnie siedzenia ze stratą przez wiele długich lat. Stale inwestując niewielką kwotę, inwestujesz zarówno w korzystnych, jak i mniej korzystnych czasach. Daje to ładny i stabilny zwrot w dłuższej perspektywie czasowej.

Zaleca się również, aby nie przyglądać się zbytnio swoim postępom. Badania[#link_tab] wykazały, że osoby, które uważnie obserwują swój portfel, często osiągają gorsze wyniki inwestycyjne. Dzieje się tak dlatego, że z powodu paniki są bardziej skłonni do zamykania pozycji. Rynki akcji regularnie idą w górę i w dół, ale na dłuższą metę ogólny kierunek jest rosnący. Szkoda z powodu paniki zamykać pozycję, z której potem możesz zarobić pieniądze.

inwestowanie małymi kwotami

Automatyczne inwestowanie

Możesz zautomatyzować swoją niewielką kwotę w inwestycję. Możesz to zrobić, na przykład wpłacając co miesiąc stałą kwotę na swoje konto inwestycyjne. W ten sposób nie musisz już patrzeć na swoje inwestycje, a i tak uzyskasz dobry wynik!

Ważne podczas tradingu: strategia

Ważne jest, aby inwestować zgodnie ze strategią. Początkującym inwestorom często się nie udaje, ponieważ nie mają systemu lub nie przestrzegają jego zasad. To właśnie dlatego należy wcześniej zdecydować, co i dlaczego zamierzamy zrobić. Testując swoją strategię z niewielką ilością pieniędzy, możesz łatwo odkryć, czy strategia będzie sprawdzać się w przypadku większych kwot, a to pozwoli Ci powoli budować dochód z inwestycji.

Podczas wyboru strategii możesz skupić się na nowych rzeczach lub na analizie wykresów. Przykładowo ostrzeżenie o zysku może być dobrą wskazówką, że firma radzi sobie źle. Popyt na akcje spada, co może spowodować znaczne załamanie ceny. W takim przypadku można zdecydować się na krótką sprzedaż danej akcji.

Coraz więcej ludzi korzysta również z analizy wykresów. W obrębie każdego wykresu można rozpoznać stałe, powtarzające się wzorce. Badając je, można automatycznie kupować na ważnych poziomach za pomocą zleceń. Kiedy upewnisz się, że z każdą inwestycją przyjmiesz wyższy zysk niż kwota, którą ryzykujesz, to trudno będzie stracić pieniądze.

Kiedy zmienić inwestycję z małej kwoty na dużą?

Inwestując z niewielką kwotą, uczysz się, jak to jest inwestować za pomocą prawdziwych pieniędzy. Zasada inwestowania jest taka sama w przypadku dużej kwoty, ale należy pamiętać, że prawdopodobnie będziesz się czuł wtedy inaczej. To właśnie dlatego mądrze jest zacząć od małych kwot. Kiedy czujesz się w pełni komfortowo z tą kwotą, to możesz powoli zwiększać kwotę, którą inwestujesz.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.