Jak kupić akcje Shell?

Shell jest jedną z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w Holandii. Shell jest bardzo interesującą inwestycją dzięki 15-procentowemu udziałowi w AEX i stabilnemu podziałowi dywidendy. Ale jak tak naprawdę można inwestować pieniądze w Shell? Oraz czy kupowanie akcji Shella jest rozsądne? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat inwestowania w Shell!

Jak mogę kupić akcje Shell?

Możesz również zdecydować się na fizyczne włączenie akcji Shell do swojego portfela. Może to być bardzo interesujące, jeśli masz długi horyzont inwestycyjny. Shell jest znany z regularnych i stabilnych wypłat dywidendy, a włączając akcje Shell do swojego portfela, będziesz mógł otrzymywać stałą kwartalną kwotę.

Ważne, żeby dobrze zaplanować zakup akcji Shell. Jeśli dokonasz zakupu w złym momencie, to cena może gwałtownie spaść. W taki sposób Twoja dywidend a natychmiast zniknie w postaci straty cenowej.

Dobrym brokerem, u którego możesz zakupić akcje Shell, jest eToro. Ten broker nie pobiera żadnych prowizji od swoich klientów, którzy chcą kupić akcje RDS. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć darmowe konto:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Jak mogę aktywnie handlować w akcje Shell?

Pierwszym ze sposobów inwestowania w Shell jest aktywny handel. Odbywa się to za pomocą instrumentów pochodnych: takim przykładem jest np. CFD. Korzystając z kontraktów CFD możesz aktywnie spekulować na wzrosty i spadki cen. W ten sposób będziesz mógł szybko reagować na najnowsze wydarzenia na rynku.

Kiedy cena ropy naftowej spada, to przykładowo możesz natychmiast dokonać krótkiej sprzedaży Shell, dzięki czemu uzyskasz pozytywny wynik, gdy cena akcji spadnie. Pamiętaj, że działa to w obie strony i niestety istnieje też ryzyko, że utracisz swoje pieniądze. Taką formę aktywnego handlu można prowadzić u tak zwanego brokera CFD.

82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Należy pamiętać, że 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Jak rozwija się cena akcji Shell?

Cena akcji Shell jest bardzo ściśle powiązana z ceną ropy naftowej, ponieważ spółka jest w rzeczywistości bardzo zależna od aktualnej ceny ropy. Wynika to częściowo z faktu, że sama spółka posiada duże zapasy ropy naftowej, a kiedy cena ropy spada, to spada również wartość tych akcji.

Co więcej, w takiej sytuacji spada również zysk firmy – jakby nie patrzeć Shell zarabia pieniądze na sprzedaży ropy, więc w praktyce niższa cena oznacza mniejsze przychody. Może to nawet spowodować, że niektóre projekty czy też inwestycje staną się całkowicie nieopłacalne. Przykładowo projekt, w ramach którego poszukiwano ropy na Alasce, został przerwany, ponieważ przestał być opłacalny ze względu na spadającą cenę ropy.

Instrumenty, które nie są obecnie dostępne na platformie

Co chciałbyś wiedzieć na temat inwestycji w Shell?

W tym bardzo obszernym przewodniku będziesz mógł przeczytać wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat inwestowania w Shell. Korzystając ze spisu treści, można bezpośrednio przejść do odpowiedniej dla Ciebie sekcji artykułu:

Dlaczego mądrze jest kupować akcje Shell?

Pomimo dużego zainteresowania paliwami zrównoważonymi, możemy zauważyć, że paliwa kopalne nadal dominują w naszej gospodarce, dlatego też możemy być pewni, że ropa naftowa będzie nadal bardzo popularna w nadchodzących latach. Jednocześnie ropa, jako surowiec deficytowy, jest aktualnie na wyczerpaniu: może to w przyszłości spowodować wzrost cen akcji.

Shell jest również zaangażowany w transformację energetyczną, gdzie pojawiają się nowe, interesujące możliwości pozyskiwania dużych ilości pieniędzy. Firma poszukuje nowych możliwości inwestycyjnych w czyste źródła energii, takie jak słońce, wiatr i energia wodna.

Ponadto, wodór jest bardzo interesujący na rynku, który ciągle się rozwija. Komisja Europejska udostępniła duży budżet na rozwój w dziedzinie wodoru. Shell zdążył do tej pory zainwestować znaczne środki w instalacje wodorowe i dlatego w przyszłości może czerpać z tego dużo większe zyski, warto jednak wspomnieć, że może to zająć sporo czasu. W chwili obecnej wodór jest nadal pozycją bardzo kosztową i nie generuje prawie żadnych przychodów.

Shell zainwestował również spore pieniądze w produkcję LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego. Obecnie zbudował on silną pozycję na rynku i przewiduje się, że do 2040 roku nie będzie dobrej alternatywy dla gazu ziemnego. W praktyce oznacza to, że Shell jest świetnym wyborem, żeby dzięki temu paliwu zgarnąć więcej pieniędzy. W porównaniu do węgla czy ropy naftowej gaz ziemny jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska.

Kupowanie akcji Shell przez Internet

Jakie jest ryzyko związane z inwestowaniem w Shell?

Rynek energii kopalnej regularnie znajduje się na rynku niedźwiedzia, czyli wykazuje tendencję spadkową. Przykładowo, w czasie pandemii korona wirusa, ceny ropy gwałtownie spadły, w wyniku czego rentowność Royal Dutch Shell również bardzo spadła. Kiedy spółki naftowe pozostają w tyle za innymi rynkami, wielu profesjonalnych inwestorów również przenosi się na inne rynki i może to wywierać sporą presję na cenę akcji.

Reputacja firmy Shell jako korporacji, która wypłaca stabilne dywidendy, nie wydaje się już być taka pewna. W 2020 r. spółka po raz pierwszy w swojej historii obniżyła dywidendę aż o 66%. Przy cenie akcji w momencie pisania tego tekstu, nadal otrzymujesz bardzo ładny zysk z dywidendy w wysokości 4%, niemniej jednak spadek ten odstraszył wielu inwestorów, wywierając dalszą presję na cenie akcji.

Kolejne ryzyko, które dotyczy inwestowania w Shell jest fakt, iż paliwa kopalne nie są już teraz aż tak modne. Coraz więcej osób zwraca uwagę na odnawialne źródła energii. Kiedy ludzie uznają, że zrównoważone i ekologiczne inwestowanie jest ważne dla ich portfela inwestycyjnego, to będą dużo bardziej skłonni do sprzedaży swoich akcji. Może to również przyczynić się do dalszego spadku cen akcji.

Shell podczas pandemii korona wirusa: czy obecnie powinienem inwestować?

Skutki pandemii korona wirusa były dla Shell ogromne. W pewnym momencie cena ropy była nawet ujemna i ogólny popyt na nią drastycznie spadł. Kiedy cena ropy jest niska, to Shell ma o wiele większe trudności z osiągnięciem dobrego wyniku na rynku.

Należy jednak mieć na uwadze, że wpływ kryzysu związanego z korona wirusem jest przejściowy. Gdy wirus zostanie pokonany, zapotrzebowanie na paliwa ponownie wzrośnie. Aktualnie paliwa kopalne są wciąż niezbędne dla światowych gospodarek.

Dzięki podjętym działaniom, Shell aktualnie utrzymuje wystarczające środki na prowadzenie działalności. Ze względu na gwałtowny spadek dywidend, firma nie popadnie w kłopoty, a w przyszłości będzie nawet w stanie stworzyć dodatkową wartość dla akcjonariuszy dzięki tym dodatkowym aktywom.

To w połączeniu właśnie z alternatywnymi, bardziej ekologicznymi źródłami energii może nadal czynić z firmy Shell bardzo interesującą inwestycję. Jednak ważne jest, aby inwestować w RDS za pieniądze, które można na jakiś czas wydać. W ten sposób będziesz mógł stworzyć całkiem ładny dochód z dywidend i cieszyć się rosnącą ceną akcji w przyszłości.

Inwestowanie w Shell w 4 krokach

Zanim będziesz mógł zainwestować pieniądze w Shell poprzez zakup akcji, to musisz przejść przez kilka kroków. Przyjrzyjmy się w skrócie etapom, przez które należy przejść, aby z powodzeniem zainwestować w tę firmę.

Krok 1: znalezienie dobrego brokera

Jest to bardzo istotne, aby wybrać właściwego brokera podczas inwestowania w akcje Shell. Dobry broker jest taką stroną, która nie pobiera zbyt wysokich opłat. Wiele osób inwestuje za pomocą swojego banku i nie zwraca kompletnie uwagi na wysokie koszty transakcyjne. Szczególnie gdy chcemy zainwestować w Shell przy pomocy mniejszej kwoty, to ważne jest, aby wybrać brokera bez żadnych stałych prowizji. Jesteś ciekawy, który broker jest rzeczywiście dobrym wyborem? W naszym przeglądzie brokerów możesz odkryć najlepszą platformę w sam raz dla siebie:

Krok 2: odpowiednio się przygotuj

Zanim kupisz akcje Shell, to niezmiernie ważne jest, abyś odpowiednio się do tego przygotował. Zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup akcji Shell. Zaleca się, żeby nie inwestować tylko i wyłącznie w akcje Shell: rozłożenie inwestycji na różne akcje zwiększy szansę na osiągnięcie pozytywnego wyniku. Możesz również zdecydować się na stopniowe dodawanie inwestycji. Jest to rozsądne, żeby inwestować stopniowo, dzięki czemu unikniesz zainwestowania wszystkich pieniędzy na samym szczycie całego rynku.

Krok 3: złożenie zlecenia

Kiedy już podjąłeś decyzję, że rozważasz zakup akcji Shell, to możesz złożyć zlecenie. Możesz wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego składasz zlecenie bezpośrednio na rynku po najlepszej przystępnej cenie. W przypadku tak dużej firmy, jaką jest Shell, jest to jak najbardziej możliwe, aczkolwiek w przypadku wysokiej zmienności czasami lepiej jest złożyć zlecenie z limitem ceny.

W przypadku zlecenia z limitem ceny, określasz wtedy maksymalną cenę, jaką chcesz zapłacić za daną akcję. Możesz również wybrać poziom z automatycznym zamykaniem pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss). Kiedy korzystasz z takiego poziomu, to możesz ograniczyć potencjalną stratę na swojej pozycji handlowej.

Krok 4: obserwuj swoją pozycję

Bardzo mądrze jest śledzić działalność Shella od razu po zakupie akcji. Czy firma nadal radzi sobie dobrze? Jak się akutalnie kształtuje cena ropy? Rozsądnym rozwiązaniem może być zakup dodatkowych akcji kiedy są niedowartościowane. Nie zapominaj także o wzięciu swojego dochodu, gdy cena akcji gwałtownie wzrośnie.

Shell przemysł naftowy

Kiedy kupować Shell?

Jeśli rozważasz zakup akcji Shell, to najlepiej jest obserwować ceny ropy naftowej. Kiedy jej cena wraca do normy, to akcje Shell często zyskują na wartości, ponieważ istnieje bardzo silna korelacja pomiędzy ceną ropy naftowej a akcjami RDS.

Oczywiście to nie wszystko! Oprócz ceny ropy ważną rolę odgrywają również wyniki spółki. Korzystne decyzje biznesowe mogą przykładowo poprawić wyniki, ale jeśli w przyszłości spółka nie będzie prowadziła stabilnej polityki dywidendowej, to może to znacznie obniżyć cenę.

Przeprowadzając analizy, możesz określić, czy jest to odpowiedni moment, żeby kupić lub sprzedać akcje Shell. Wydaliśmy dwa kursy, które mogą Ci bardzo pomóc określić odpowiedni moment na dokonanie zakupu:

  • Analiza techniczna: dzięki analizie technicznej możesz rozpoznać wzorce i odpowiednio na nie reagować.
  • Analiza fundamentalna: kiedy będziesz analizował podstawowe liczby będziesz mógł uzyskać dużo lepsze wyniki.

Polityka dywidendowa Shell

Jednym z głównych powodów, dla których Shell jest aż tak popularny, jest jego stabilna polityka dywidendowa. Od czasów II wojny światowej firma co kwartał wypłaca solidną dywidendę. Wysokość takiej dywidendy jest na ogół stabilna i regularnie rośnie.

Pamiętaj jednak, że nie należy jednak ślepo wpatrywać się w tę dywidendę, ponieważ zysk z dywidendy jest o wiele bardziej interesujący. Kurs akcji Shella podlega silnym wahaniom, w związku z czym stopa dywidendy w jednym okresie może wynosić kilka procent, a w następnym osiem procent. To właśnie dlatego najważniejsze jest właściwe wyczucie czasu.

Czym zajmuje się Shell?

RDS, czyli Royal Dutch Shell, powszechnie znany wszystkim jako Shell, jest pierwotnym holendersko-brytyjskim koncernem międzynarodowym. Należy do grupy Super majors, czyli 6 największych niezależnych od państwa firm naftowych. Shell zatrudnia łącznie ponad 90,000 pracowników w ponad 140 różnych krajach na całym świecie. Shell jest głównie znany jako jedna z najbardziej dochodowych firm w Holandii i jedna z największych prywatnych firm na świecie.

Shell jest notowany zarówno na giełdzie holenderskiej, jak i również brytyjskiej. Ten wielki koncern naftowy działa na skalę międzynarodową i zajmuje się handlem ropą naftową, benzyną, naftą oraz gazem. Co więcej, Shell cały czas idzie z duchem czasu, poszukując nowych, zrównoważonych rozwiązań. Pamiętaj, że może to być niezmiernie ważne dla przyszłego istnienia firmy.

Co tak bardzo wyróżnia firmę Shell na tle innych firm? Shell jest firmą, która jest zaangażowana w kilka etapów całego procesu związanego z ropą naftową. Przykładowo, Shell wydobywa ropę z ziemi, transportuje ją, a następnie sprzedaje na jednej z wielu stacji benzynowych. To właśnie dzięki temu, że Shell może kontrolować cały ten proces, jest tak potężną firmą w branży naftowej.

Inwestowanie w Shell

Historia Shell

Początków firmy Shell należy szukać w roku 1890. Wtedy jeszcze Shell miał inną nazwę – Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Royal Dutch Petroleum Company) lub po prostu w skrócie Royal Oil. Od 1907 roku firma ściśle zaczęła współpracować z Anglią. Następnie firma połączyła się z Shell Transport and Trading Company. Chociaż działalność była ściśle powiązana, to dopiero w 2004 r. można było inwestować w akcje Royal Dutch Shell.

Shell aktywnie prowadzi działalność w ponad 140 krajach, dzięki czemu zyskał miano „najbardziej dochodowej firmy w Holandii”.

Bardziej szczegółowo

W 1890 roku spółka NV Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Royal Dutch Petroleum Company) została założona przez Jeana Baptiste Augusta Kesslera, Henri Deterdinga i Jhr. Hugo Loudon. Przy wsparciu rządu holenderskiego rozpoczęto odwierty ropy naftowej w Holenderskich Indiach Wschodnich. Znaleziono duży szyb naftowy na Sumatrze i w pobliżu Perlak, co pozwoliło na konkretny rozwój firmy.

W połowie XIX wieku bracia Samuel założyli w Londynie firmę zajmującą się handlem muszelkami morskimi. Pod koniec XIX wieku firma rozszerzyła swoją działalność i zaczęła handlować ropą naftową. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo handlowe zmieniło nazwę na Shell Transport and Trading Company Ltd. Początkowo w logo firmy była muszelka małży, która wkrótce została zmieniona na muszlę przegrzebka z wywiniętym brzegiem, którą znamy do dziś.

W 1907 roku Koninklijke Olie i Shell Co. rozpoczęły ścisłą współpracę, bez faktycznego połączenia firm. Następnie Royal Oil nabył 60% udziałów w Royal/Shell Group, a British Shell nabył 40% udziałów. Miały one dwie główne siedziby, jedną w Hadze, a drugą w Londynie, z których najważniejsza była siedziba w Hadze.

Stacja benzynowa Shell lata 70

Stacja benzynowa Shell w latach 70

Oddziały w ramach Shell

Shell, czyli RDS, działa aktywnie jako firma energetyczna w całym łańcuchu źródeł energii, rafinacji i sprzedaży produktów końcowych, takich jak benzyna i olej napędowy poprzez swoją sieć stacji paliw. Łącznie w ramach RDS istnieje 6 różnych działów:

  • poszukiwanie i produkcja
  • rafinacja oraz zakup
  • gaz
  • prąd
  • chemia
  • korporacja oraz pozostałe

Dodatkowo, RDS posiada 50% udziałów w Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wraz z ExxonMobil oraz 25% udziałów w GasTerra.

Podsumowanie: czy powinienem inwestować w Shell?

Inwestowanie w Shell z pewnością może być bardzo rozsądnym wyborem. W długim terminie Shell wniósł duży wkład we wzrost kapitału, a wynika to głównie z jego stabilnej polityki dywidendowej. Spółka dąży w przyszłości do utrzymania tej polityki w jak najszerszym zakresie. Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na paliwa kopalne, jest to z pewnością rozsądny wybór.

Czy wierzysz, że Shell może rozwijać się w tym samym kierunku? Jeśli tak, to zakup akcji Shell może być bardzo mądrym posunięciem! Pamiętaj, że należy opracować jasną strategię i nie kupować akcji w ciemno. Jakby nie patrzeć, cena nie jest tak stabilna, jak okresowe wypłaty dywidend.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *