Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w fundusze ETF?

Fundusze ETF są bardziej popularne niż kiedykolwiek! Wynika to głównie z ich wizerunku jako obarczonych niewielkim ryzykiem. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich inwestycji, z pewnością istnieje ryzyko związane z inwestowaniem w fundusze ETF. W tym artykule omawiamy największe zagrożenia związane z funduszami ETF i sposoby ich minimalizacji.

Ryzyko 1: Ryzyko rynkowe

Największe ryzyko związane z funduszami ETF jest takie samo, jak ryzyko związane z inwestowaniem w ogóle: tak zwane ryzyko rynkowe. Ceny funduszy ETF generalnie zmieniają się wraz z cenami na całym rynku. Podczas kryzysu gospodarczego ceny funduszy ETF również spadają.

Stopień, w jakim cena ETF spada, może być niższy ze względu na dywersyfikację ryzyka. Nie oznacza to, że nie stracisz znacznej ilości pieniędzy, gdy rynek spadnie.

Możesz zwrócić uwagę na współczynnik beta of the ETF. Beta pokazuje, jak silnie fundusz porusza się wraz z rynkiem. Jeśli szukasz funduszu ETF o najniższym możliwym ryzyku rynkowym, najlepiej zainwestować w ETF o niskiej wartości beta.

Ryzyko 2: Rozczarowująca dywersyfikacja

Wielu inwestorów ślepo ufa wizerunkowi funduszy ETF i zakłada wysoki stopień dywersyfikacji. Jednak ETF niekoniecznie musi wiązać się z niskim ryzykiem.

Istnieje wiele funduszy ETF, które inwestują wyłącznie w bardzo konkretne akcje. Na przykład, jeśli inwestujesz w Bitcoin ETF lub ETF konopi indyjskich, nadal inwestujesz w bardzo specyficzną kategorię inwestycyjną.

Jednak dywersyfikacja w ETF, który śledzi indeks, może być również rozczarowująca, ponieważ niektóre akcje mogą mieć bardzo dużą wagę w indeksie. Jeśli wszystkie największe spółki w indeksie są spółkami technologicznymi, dywersyfikacja może być nadal rozczarowująca.

Dlatego też należy dokładnie sprawdzić, w jakie papiery wartościowe inwestuje dany fundusz ETF. Informacje te można zawsze znaleźć w obowiązkowym prospekcie emisyjnym.

Ryzyko 3: Znikające fundusze ETF

Jeśli fundusz ETF nie przyciągnie wystarczającej ilości kapitału, może zostać zlikwidowany. W praktyce około 20% funduszy ETF jest likwidowanych przedwcześnie. Jako posiadacz funduszu ETF odzyskałbyś swoje pieniądze. Jednak gdy cena spada, ponosisz stratę na inwestycji w ETF.

Ryzyko 4: Niejasna struktura produktu

W przypadku fizycznego funduszu ETF od razu wiesz, na czym stoisz: ETF fizycznie kupuje bazowe papiery wartościowe, co sprawia, że zmiany cen są przejrzyste i zrozumiałe. Syntetyczny ETF wykorzystuje jednak instrumenty pochodne, co utrudnia zrozumienie zmian cen. Syntetyczne fundusze ETF czasami pożyczają również papiery wartościowe, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem. W tym artykule można przeczytać więcej szczegółów na temat różnic między tymi dwoma typami funduszy.

Pamiętaj, że w przypadku ETF, który wykorzystuje instrumenty pochodne, zawsze istnieje ryzyko kontrahenta. Jeśli kontrahent nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, ryzykujesz utratę pieniędzy.

Ryzyko 5: Wyciek dywidendy

Ważny jest również kraj, który emituje ETF. Nie wszystkie fundusze ETF płacą podatek od dywidend w korzystny sposób. Może to spowodować utratę części dywidendy, co nazywamy wyciekiem dywidendy. Inwestując w fundusze ETF zarejestrowane w Twoim kraju, możesz w jak największym stopniu uniknąć tego ryzyka. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wyciekach dywidend i sposobach ich uniknięcia.

Ryzyko 6: Ryzyko walutowe

Inwestując w ETF, który inwestuje w innych krajach, często narażasz się na ryzyko walutowe. Na przykład inwestując w fundusz ETF, który kupuje akcje amerykańskie, twoja waluta musi najpierw zostać wymieniona na dolary. Jeśli dolar straci na wartości, stracisz pieniądze, ponieważ zainwestowałeś w swoją walutę.

Ryzyko walutowe jest oczywiście jeszcze większe w przypadku inwestycji w egzotyczne fundusze ETF, które inwestują w gospodarki wschodzące o niestabilnych walutach.

Gdzie można znaleźć ryzyko związane z ETF-em?

W większości krajów każdy fundusz ETF musi dostarczyć prospekt emisyjny, który zawiera ważne informacje na temat ryzyka związanego z funduszem ETF. Obejmuje to na przykład:

  • Skala ryzyka: jak ryzykowny jest produkt inwestycyjny w skali od 1 do 7.
  • Scenariusze wyników: ile można stracić w złym scenariuszu
  • Cel: jak i gdzie inwestuje fundusz
  • Koszty: ile fundusz pobiera opłat

Prospekt daje dobre wyobrażenie o ryzyku związanym z danym funduszem ETF. Jeśli chcesz lepiej ocenić ryzyko związane z danym funduszem ETF, warto przeprowadzić dalsze badania. Morningstar jest do tego dobrym źródłem: często można znaleźć wszystko, co trzeba wiedzieć, w arkuszu informacyjnym.

Na trzeciej stronie arkusza informacyjnego często znajduje się przejrzysty przegląd alokacji danego funduszu ETF. Pozwala to sprawdzić, czy określone akcje, sektory lub kraje mają ponadprzeciętną wagę w indeksie. Dobrze poinformowany inwestor to mądry inwestor!

Jak zmniejszyć ryzyko inwestycji w fundusze ETF?

  • Inwestowanie w fundusze ETF o niskim współczynniku beta w celu uniknięcia wysokiej zmienności
  • Inwestuj w fundusze ETF we własnej walucie, aby uniknąć ryzyka walutowego.
  • Stosuj solidną dywersyfikację, aby zmniejszyć ryzyko poważnych spadków.
  • Unikaj złożonych konstrukcji ETF, aby zmniejszyć ryzyko
  • Inwestuj w lokalne fundusze ETF, aby uniknąć wycieku dywidendy.
  • Przeprowadzenie solidnych badań przed zakupem ETF na giełdzie

Czy inwestowanie w fundusze ETF jest ryzykowne?

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak dla większości ludzi fundusze ETF są najmniej ryzykowną opcją inwestycyjną. Dzięki ETF nadal możesz korzystać ze średniego zwrotu z rynku akcji. Zaleca się inwestowanie w fundusze ETF z szeroką dywersyfikacją.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *