Co to jest schemat ponzi?

Kiedy zaczynasz inwestować, czasami możesz spotkać się z terminami, o których znaczeniu prawdopodobnie nie masz zielonego pojęcia. Termin „Schemat Ponzi” jest jednym z takich terminów. W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza oszustwo Ponzi w świecie inwestycji.

Co to jest Schemat Ponzi?

Schemat Ponziego to oszukańczy system w świecie inwestycji, w którym starzy inwestorzy otrzymują pieniądze od nowych inwestorów. Taki system ma szansę na sukces tak długo, jak długo wchodzą do niego nowi inwestorzy. Starym inwestorom często obiecuje się bardzo wysokie zyski, aby przekonać ich do inwestycji. Następnie robi się wszystko, aby ukryć pochodzenie zarobku.

Ostatecznie schemat Ponziego nie może trwać wiecznie i załamuje się. W większości przypadków, schemat Ponziego zostaje zatrzymany przez władze, zanim dojdzie do całkowitego załamania: mówi się wtedy o oszustwie Ponziego.

Jak rozpoznać oszustwo Ponzi?

Inteligentny inwestor może łatwo rozpoznać oszustwo Ponziego, zwracając uwagę na te cechy, o których teraz wspomnimy. W rzeczywistości zawsze ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania za pomocą Internetu.

Wysoki zwrot przy małym ryzyku

Kiedy zaczynasz inwestować, to ryzyko i zwrot są zawsze bezpośrednio ze sobą powiązane. Kiedy fundusz oferuje wysoki zwrot przy niewielkim lub żadnym ryzyku, to powinna ci się zaświecić lampka. Będąc inwestorem, zarabiasz pieniądze za podejmowanie ryzyka, a (potencjalna) rekompensata wzrasta wraz ze wzrostem ryzyka.

Nie ma żadnego nadzoru

Wiarygodne inwestycje są właściwie zawsze pod nadzorem strony regulacyjnej. W Wielkiej Brytanii zajmuje się tym FCA. Jeśli masz wątpliwości co do legalności inwestycji, zawsze możesz skontaktować się z organem regulacyjnym w swoim kraju.

Stabilny podział zysku

Inwestycja prawie nigdy nie przynosi stałego zysku. Giełdy papierów wartościowych są nieprzewidywalne i zmienne, więc nawet w czasach dobrej koniunktury będziesz regularnie tracił pieniądze. Kiedy produkt inwestycyjny obiecuje zarówno stabilny, jak i wysoki zysk, to trzeba być bardzo czujnym i ostrożnym.

Prośba o ponowne zainwestowanie pieniędzy

W schemacie Ponzi często prosi się inwestorów o ponowne zainwestowanie zarobionej kwoty i najczęściej dzieje się tak przy jeszcze wyższej obiecanej stopie zwrotu. Prosząc inwestorów o ponowne zainwestowanie pieniędzy, strony stojące za schematem Ponziego zapobiegają ich przedwczesnemu upadkowi.

Skomplikowane produkty

Produkty inwestycyjne w ramach schematu Ponziego są często niepotrzebnie skomplikowane. Ważne jest, żeby zawsze inwestować tylko w produkty, które są dla Ciebie w pełni zrozumiałe. W ten sposób unikniesz utraty dużej ilości pieniędzy w wyniku oszustwa inwestycyjnego.

Profesjonalny wygląd

Nie daj się zwieść cwanym stronom internetowym i pięknym zdjęciom: współcześni oszuści wiedzą dokładnie, co zrobić, aby uchodzić za wiarygodnych, dlatego zawsze sprawdzaj stronę, z którą chcesz robić interesy.

Aktywne podejście

Kiedy ktoś przez telefon lub na ulicy nagle chce Ci sprzedać świetny produkt inwestycyjny, to musisz być bardzo ostrożny. Profesjonalne instytucje nie sprzedają swoich produktów inwestycyjnych tylko przez telefon.

Wcześniejsze wyniki

Bądź sceptyczny wobec wyników, które zostały osiągnięte w przeszłości: oszuści mogą również łatwo sfałszować wyniki inwestycyjne, dlatego zadawaj wystarczająco dużo krytycznych pytań, aby prawda wyszła na jaw.

Wskazówka: Wypróbuj inwestowanie za darmo za pomocą konta demo, jest to w 100% wiarygodne i legalne!

Kim jest Charles Ponzi?

piramida ponzi

Nazwa schemat Ponzi pochodzi od włoskiego Charlesa Ponziego, który stosował tę technikę w latach 1920’tych w Stanach Zjednoczonych. Ponzi nie był jednak pionierem tego systemu, gdyż sto lat wcześniej opisał go już Charles Dickens. Bernard Madoff był tym, który stworzył największy schemat Ponziego w historii.

Ponzi rozpoczął swoje oszustwo od arbitrażu na znaczkach pocztowych, w związku z przesyłkami zagranicznymi. Odniósł tak duży sukces, że zarobił mnóstwo pieniędzy. W ciągu czterech miesięcy Ponzi zdołał zgromadzić miliony dolarów.

Wada schematu Ponzi

Wada systemu Ponziego polegała na tym, że nie inwestował on pieniędzy, tak jak mówił ludziom. Pieniądze, które wpływały od nowych inwestorów, były wykorzystywane do wypłacania pieniędzy starym inwestorom i nabywcom klientów. Ponzi był zaślepiony tą łatwą metodą zarabiania pieniędzy, jednak jego urok pozwolił mu na kontynuowanie działalności przez długi okres. W końcu to Clarence Barron udowodnił, że Ponzi był oszustem.

Oszustwo Ponziego

Często oszustwa w stylu Ponziego są z góry zaplanowane, ale zdarza się również, że dobrze pomyślane plany inwestycyjne stają się oszustwami typu Ponzi. Dzieje się tak często, gdy inwestorzy nie mogą otrzymać wynagrodzenia z powodu niezadowalającego zysku. Wówczas organizator w panice pozyskuje nowych inwestorów i z ich pieniędzy wypłaca pieniądze starym inwestorom. Pierwotnie legalny plan inwestycyjny zamienił się teraz w schemat Ponziego.

Piramida finansowa

Oszustwo Ponziego przypomina pod pewnymi względami grę piramidalną, ale w praktyce może trwać dużo dłużej. Dzieje się tak dlatego, że potrzeba do niej mniej nowych uczestników. Na przykład oszustwo Ponziego Bernarda Madoffsa trwało około trzydziestu lat, ponieważ oferował on wysoki, ale nie absurdalnie wysoki zysk. Mimo to, oszustwa Ponziego są czasem błędnie nazywane piramidami finansowymi.

W piramidzie finansowe lub oszustwie piramidalnym, nowi uczestnicy muszą aktywnie rekrutować nowych uczestników i mają oni udział w zyskach nowych uczestników. Problem polega jednak na tym, że nigdy nie udaje się znaleźć wystarczającej liczby nowych uczestników, aby zapewnić dochód całej piramidzie. Piramida finansowa przypomina również nieco strukturę korporacyjną firm MLM.

Przykład schemata Ponziego

Wyjaśnijmy jak działa oszustwo Ponziego na konkretnym przykładzie.

W pierwszym miesiącu 10 inwestorów wpłaca po 1000$. Oszust obiecuje, że wypłaci im zwrot w wysokości 50%. W pierwszym miesiącu inwestorzy otrzymują kwotę 5000$, po czym oszust nadal jest właścicielem 5000$.

W drugim miesiącu wchodzi kolejnych 10 inwestorów z kwotą 1000$. Oszust wypłaca wszystkim 20 inwestorom ich zwrot, po czym nadal jest w posiadaniu 5000$.

W trzecim miesiącu wchodzi kolejnych 100 inwestorów z kwotą 1000$. Oszust odchodzi i kradnie 105,000$. W konsekwencji wszyscy inwestorzy tracą swoje pieniądze.

Kim jest Bernard Madoff?

Bernard Madoff

Strona z wyjaśnieniami na temat oszustw Ponzi nie może się obejść bez wspomnienia o Bernardzie Madoffie. Ten podejrzany dżentelmen prowadził firmę Bernard L. Madoff Investment Securities od roku 1960. Dzięki tej firmie stworzył strukturę przypominającą piramidę finansową, w której zyski nowych inwestorów były wykorzystywane do wypłacania zysków dotychczasowych inwestorów. Zaufanie jest niezbędne w podobnej strukturze: jeśli zbyt wielu inwestorów odejdzie, domek z kart się całkowicie rozpadnie.

W teorii przeprowadził strategię split-strike, w której wystawił opcję kupna i sprzedaży na 35 najczęściej handlowanych funduszy giełdowych powiązanych z indeksami. Zwrot z tego tytułu wynosiłby około 10% rocznie i prawie nigdy nie odnotowywał strat. Współpracował z pośrednikami, którzy w zamian za prowizje rejestrowali nowych klientów.

W roku 2008 został aresztowany, gdy okazało się, że cała koncepcja była jednym wielkim kłamstwem. Zanim się oddał w ręce sprawiedliwości, wypłacił wysokie premie rodzinie, przyjaciołom i pracownikom.

Albańska Anarchia z 1997 roku

W 1997 r. w Albanii doszło do poważnych zamieszek. Po odłączeniu się kraju od systemu komunistycznego powstała duża sieć oszustw takich jak oszustwo Ponziego. Rząd wspierał te schematy, a ponad dwie trzecie ludności kraju właśnie w nie inwestowało. W 1997 roku ten system się załamał, a połowa ówczesnego produktu krajowego poszła z dymem. Wielu mieszkańców kraju straciło swoje oszczędności i doszło do gwałtownych zamieszek na bardzo dużą skalę.

Współczesne schematy Ponziego

Nawet teraz istnieje wiele schematów Ponzi, gdzie ludzie są uwodzeni absurdalnie wysokimi zyskami. Nie daj się na to wszystko nabrać, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że stracisz wszystkie swoje pieniądze!

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *