Czym jest syntetyczny fundusz ETF?

Inwestując w fundusze ETF, można wybrać między fizycznym a syntetycznym funduszem ETF. W tym artykule omówimy, czym jest syntetyczny ETF oraz jakie są jego potencjalne zalety i wady.

Czym jest syntetyczny fundusz ETF?

Fizyczny ETF faktycznie kupuje bazowe papiery wartościowe. Na przykład fizyczny ETF kupiłby wszystkie akcje wchodzące w skład indeksu AEX.

Syntetyczny ETF nie nabywa aktywów bazowych, a zatem nie posiada ich w swoim posiadaniu. Zamiast tego fundusz wykorzystuje instrumenty pochodne do replikacji indeksu. Cena ETF jest następnie określana za pomocą tak zwanego swapu.

Gdzie można inwestować w syntetyczne ETF-y?

W syntetyczne fundusze ETF można inwestować za pośrednictwem brokera:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen Syntetyczne ETF-y dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w Syntetyczne ETF-y już od 0,99 €.

Jakie są zalety syntetycznego funduszu ETF?

Jedną z zalet inwestowania w syntetyczne fundusze ETF są niższe koszty. W przypadku fizycznego ETF akcje bazowe muszą być kupowane i sprzedawane, a opłaty transakcyjne są naliczane za każdym razem, co może obniżyć zwrot. W przypadku syntetycznego funduszu ETF nie trzeba kupować żadnych akcji, co oznacza, że zwrot może być nieco wyższy.

Kolejną zaletą syntetycznego funduszu ETF jest brak błędu śledzenia. Kontrahent jest odpowiedzialny za oferowanie prawidłowej ceny w ramach swapu. W przypadku fizycznego ETF błąd śledzenia prawie nigdy nie działa na korzyść inwestora.

Jakie ryzyko wiąże się z syntetycznym funduszem ETF?

Największym ryzykiem związanym z syntetycznym funduszem ETF jest ryzyko kontrahenta. Jeśli kontrahent nie wywiąże się z umowy, możesz stracić swoją inwestycję. Na szczęście nie zdarza się to często: fundusz nie jest tym zainteresowany i dlatego jest niezwykle krytyczny przy wyborze kontrahenta. Ponadto fundusz zazwyczaj współpracuje z wieloma stronami w celu dalszego zabezpieczenia ryzyka.

Organy nadzoru finansowego ostrzegają przed brakiem przejrzystości syntetycznych funduszy ETF. W związku z tym osobom prywatnym bardzo trudno jest zrozumieć, w jaki sposób produkt inwestycyjny jest faktycznie skonstruowany.

Który rodzaj funduszu jest lepszy?

To, który rodzaj funduszu jest lepszy, ostatecznie zależy od osobistych preferencji. Jeśli to możliwe, preferuję fizyczne fundusze ETF. W przypadku tego typu ETF inwestycja jest całkowicie przejrzysta i dokładnie wiadomo, w co się inwestuje.

Na niektórych rynkach można wybrać tylko syntetyczny ETF. W takim przypadku nie będę unikał inwestycji. Biorąc pod uwagę wysoki poziom regulacji, mam pewność, że fundusz nie zrobi nic zbyt szalonego.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *