Zależność między ryzykiem a stopą zwrotu podczas inwestycji

W przypadku inwestycji ryzyko i stopa zwrotu są zawsze ze sobą powiązane: im wyższe ryzyko, tym większy (potencjalny) zysk. Ale jak szybko wzrasta ryzyko i do jakiego stopnia możesz się odważyć? W tym artykule dowiesz się, jak ryzykowne jest inwestowanie.

Czym jest stopa zwrotu?

Znaczenie słowa stopa zwrotu jest bardzo proste – stopa zwrotu z inwestycji to wynik, który osiągasz proporcjonalnie do jej wartości. Kiedy kupujesz akcję za 10$ i ze względu na wzrost ceny osiągasz 1$ , to Twój zwrot wynosi 1%.

Jakie są ryzyka związane z dokonywaniem inwestycji?

Ryzyko inwestycyjne jest wszystkim tym, co może spowodować gwałtowny spadek wartości Twojej inwestycji. Nie wszystkie produkty inwestycyjne wiążą się z takim samym ryzykiem. W tym artykule poznasz zależność pomiędzy ryzykiem a stopą zwrotu.

Jaka jest zależność między ryzykiem a stopą zwrotu podczas inwestycji?

Bez ryzyka nie osiągniesz (dobrego) zwrotu. Kiedy wkładasz pieniądze do banku, zawsze na tym tracisz. Niskie odsetki nie są w stanie przeważyć inflacji i z czasem oznacza to, że wartość Twojego kapitału maleje.

To, że będziesz oszczędzał pieniądze w banku nie sprawi, że będziesz bogaty. Oszczędzanie ma jednak tę zaletę, że jest praktycznie pozbawione ryzyka. Szansa, że bank upadnie jest niewielka, nawet w czasach kryzysu, a kiedy nawet już do tego dojdzie, to rządy wielu państw zadbają o to, abyś nie stracił swojego depozytu. Jeśli chcesz uzyskać lepszy zysk, to powinieneś rozejrzeć się za możliwościami inwestycyjnymi.

Jako inwestor płacisz się za to, że podejmujesz ryzyko. Ludzie nie inwestują tak po prostu swoich ciężko zarobionych pieniędzy: oni oczekują czegoś w zamian. W tym artykule przyjrzymy się temu, jaka jest relacja między ryzykiem a stopą zwrotu w przypadku najpopularniejszych dostępnych produktów inwestycyjnych. Możesz bezpośrednio przejść do konkretnego rodzaju inwestycji, aby dowiedzieć się więcej:

Czy lokata terminowa jest dobrym wyborem?

Jeśli chcesz osiągnąć wyższy zysk bez ponoszenia dużego ryzyka, to mądrze jest założyć lokatę terminową. W przypadku samego konta oszczędnościowego otrzymujesz tylko bardzo niskie oprocentowanie, a jeśli chodzi o lokatę terminową, to otrzymujesz wyższe oprocentowanie swoich oszczędności. Niestety, wadą lokaty terminowej jest to, że przez pewien czas nie będziesz miał dostępu do swoich środków, dlatego dobrze jest wcześniej się przygotować i określić, przez jaki czas nie będziesz potrzebował korzystać z tych pieniędzy.

Dobrą stroną, na której możesz otworzyć lokatę jest Raisin. Dzięki tej stronie możesz bezpośrednio porównać różne dostępne lokaty terminowe. W przypadku każdej lokaty możesz dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach gwarantowane są Twoje oszczędności. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio odwiedzić stronę i poznać jej możliwości:

ryzyko zależności stopy zwrotu

Jak bardzo ryzykowne są obligacje?

Jeśli chcesz osiągnąć wyższy zwrot bez ponoszenia zbyt dużego ryzyka, to obligacje mogą być czymś w sam raz dla Ciebie. W przypadku obligacji, pożyczasz pieniądze firmie lub rządowi. Po zakupie takiej obligacji otrzymujesz okresowo wypłatę odsetek, a na koniec okresu trwania obligacji otrzymujesz z powrotem kwotę, którą początkowo zainwestowałeś.

Jedynym realnym ryzykiem związanym z obligacjami jest sytuacja, kiedy firma zbankrutuje (lub nawet upadnie rząd). W takiej sytuacji, najprawdopodobniej stracisz minimum część swojej inwestycji. Zwracaj baczną uwagę na wiarygodność kredytową strony odpowiedzialnej za obligacje, ponieważ dzięki temu możesz uniknąć utraty swojej inwestycji.

Oczywiście wynik Twojej inwestycji może być również mniej korzystny i dzieje się tak w sytuacji, kiedy rynkowa stopa procentowa wzrasta i wtedy otrzymasz niższy zwrot z posiadanej obligacji w stosunku do obligacji, którą możesz w tym momencie kupić. Twoje płatności odsetkowe są pewne, natomiast nie ma gwarancji, że w przyszłości nadal będziesz zadowolony z tych płatności. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w obligacje? W naszym kursie dotyczącym inwestowania w obligacje znajdziesz wszystkie potrzebne informacje:

Jak wygląda ryzyko i stopa zwrotu z inwestycji w akcje?

W przypadku akcji możesz osiągnąć wysoki zwrot. Kupując i sprzedając akcje we właściwym czasie, możesz zarobić dużo pieniędzy dzięki tzw. day tradingowi. Możesz również inwestować w akcje w ramach strategii długoterminowej i dzięki strukturalnym reinwestowanym dywidendom, możesz zbudować duży kapitał w dłuższym okresie.

Ten wyższy (potencjalny) zysk wiąże się z poniesieniem ryzyka, ponieważ ceny akcji zmieniają się szybciej niż ceny obligacji. Jeśli będziesz miał pecha, to cena zakupionej przez Ciebie akcji może gwałtownie spaść. Należy również pamiętać o tym, że wypłata dywidendy nie jest w 100% pewna. Kiedy kupujesz obligacje, otrzymujesz stałą wypłatę, dlatego jeśli rozważasz długoterminowy zakup akcji, to mądrze jest najpierw przeprowadzić dogłębną analizę, aby uniknąć rozczarowania.

Istnieje wiele różnic pomiędzy potencjalną stopą zwrotu i ryzykiem różnych akcji. Niektóre akcje poruszają się bardzo stabilnie i są uważane za stosunkowo bezpieczne, a inne mają bardziej spekulacyjny charakter i zmiany ich cen są bardziej uzależnione od przyszłego wzrostu. Istnieje prawdopodobieństwo, że akcje bardziej ryzykownych spółek staną się w pewnym momencie bezwartościowe. Potencjalny zysk z inwestycji w akcje wzrasta, gdy podejmujesz większe ryzyko.

Czy chcesz poznać najlepsze metody, z których możesz skorzystać, żeby kupować akcje? W naszym artykule o inwestowaniu w akcje dowiesz się wszystkiego, co musisz koniecznie wiedzieć:

ryzyko udziałów

A jak wygląda ryzyko związane z nieruchomościami?

Coraz więcej osób odkrywa to, że inwestowanie w nieruchomości potrafi być bardzo atrakcyjne. Inwestując w nieruchomości, możesz zarabiać pieniądze na dwa różne sposoby. Kiedy jesteś właścicielem nieruchomości, to możesz zbierać dochody z wynajmu. Poza tym wartość nieruchomości może z czasem drastycznie wzrosnąć. Ponieważ dzięki dochodowi z wynajmu natychmiast otrzymujesz dochód, a ryzyko związane z nieruchomościami jest nieco niższe. Dużym atutem jest również fakt, że nieruchomości możesz sprzedać w każdej chwili.

Jednak należy pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości nie jest całkowicie pozbawione ryzyka. Do zakupu drugiego domu często potrzebny jest duży kapitał i z tego powodu, często płacisz koszty finansowania ponad kredyt, którego będziesz potrzebował. Niestety, w dłuższej perspektywie czasu trzeba również spłacić ten dług. Jeśli wartość nieruchomości drastycznie spadnie, to możesz nawet skończyć ze znaczną stratę.

Opcje & inne instrumenty pochodne

Ostatecznie możesz również aktywnie handlować opcjami i instrumentami pochodnymi i w obu tych przypadkach masz możliwość osiągnięcia ogromnych zysków (czasami nawet setki procent na jednej inwestycji). Niestety, instrumenty pochodne wiążą się również z większym ryzykiem.

Dzieje się tak, ponieważ przypadku instrumentów pochodnych często korzysta się z dźwigni finansowej. Kiedy wartości akcji wzrasta o kilka procent, to możesz szybko zyskać lub stracić nawet kilkadziesiąt procent. Inwestowanie w instrumenty pochodne jest więc tylko dla inwestorów, którzy mają stalowe nerwy.

Inwestowanie przy użyciu instrumentów pochodnych może być ogromnie opłacalne, jednak ze względu na wysokie ryzyko, zalecane jest rozłożenie inwestycji na różne rodzaje produktów inwestycyjnych.  Chcesz się przekonać, czy handel instrumentami pochodnymi jest dla Ciebie odpowiedni? Jeśli tak, to załóż darmowe konto demonstracyjne u brokera i wypróbuj jego możliwości bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka:

Czym jest profil ryzyka?

Kiedy inwestujesz w fundusz, to często musisz określić profil ryzyka. Profile te są często podzielone na kilka kategorii: bardzo defensywny, defensywny, neutralny, ofensywny i bardzo ofensywny.

Przy profilu defensywnym Twoje pieniądze są inwestowane głównie w produkty inwestycyjne o stosunkowo niskim poziomie ryzyka. Przykładem produktu inwestycyjnego o takim właśnie niskim ryzyku są obligacje. W przypadku profili ofensywnych więcej inwestycji jest w akcje ryzykowne.

Przy ofensywnym profilu, często osiągasz wyższy zwrot w długim okresie, jednak w krótkim terminie można się również spodziewać większych strat. Dlatego właśnie lepiej inwestować w profil ofensywny tylko i wyłącznie wtedy, gdy masz długoterminowy horyzont inwestycyjny. Jeśli masz czas, to możesz poczekać na poprawę sytuacji, gdy rynki się załamią.

Czy najlepszy inwestor osiąga największą stopę zwrotu?

To z pewnością nie musi tak wyglądać, ponieważ możesz np. uprawiać hazard i wygrać na loterii. Pamiętaj jednak, że nie czyni to jednak z Ciebie wytrawnego inwestora. Najważniejsze jest, abyś zawsze inwestował zgodnie z dobrze przygotowanym planem.

Kiedy możesz wybrać pomiędzy 10% szansą na 80% zwrotu i 90% szansą na -20% zwrotu lub 90% szansą na 12% zwrotu i 10% szansą na -4% zwrotu, to wtedy drugi scenariusz jest o wiele bardziej stabilny.

Dlatego też ważne jest, aby wziąć pod uwagę również zmienność swoich inwestycji. Dobry portfel inwestycyjny nie wykonuje ciągle ogromnych skoków w dół i w górę – większość ludzi po prostu woli osiągać stabilne, przewidywalne zyski.

profil ryzyka

W jaki sposób chcesz, żeby Twoja stopa zwrotu rosła?

mogę zmniejszyć ryzyko?

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, że istnieje wyraźny związek między ryzykiem a stopą zwrotu. Możesz zmniejszyć ryzyko poprzez zarządzanie w inteligentny sposób swoimi inwestycjami. Szczególnie ważne jest, aby zdywersyfikować swoje inwestycje na różne produkty, ponieważ kiedy rozłożysz tak tę inwestycję i regiony, to zmniejszasz szansę, że stracisz znaczną kwotę z powodu jednej złej inwestycji.

Poza tym oczywiście wskazane jest również przeprowadzenie wystarczających badań. Nie ma znaczenia, czy inwestujesz samemu, czy za pośrednictwem doradcy – nawet jeśli korzystasz z usług doradcy, to warto dokładnie śledzić, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *