Złoty ETF: jak inwestować w złoto za pomocą ETF?

Złoto jest popularną inwestycją, szczególnie w niepewnych czasach. Wypełnienie domu sztabkami złota może być jednak niepraktyczne. Na szczęście istnieje sprytne rozwiązanie, które pozwala nadal czerpać korzyści ze zmian cen złota: złoty fundusz ETF! W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w złote fundusze ETF.

Czym jest złoty fundusz ETF?

ETF na złoto to instrument inwestycyjny, który stara się jak najdokładniej śledzić cenę złota. Inwestując w ETF na złoto, można również inwestować w cenę złota. ETF na złoto nie zawsze fizycznie posiada ten surowiec: czasami wykorzystywane są instrumenty pochodne. W tym artykule można przeczytać więcej szczegółów na temat ETF-ów na złoto.

Jak inwestować w złote fundusze ETF?

Fundusze ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie: cena złotego funduszu ETF może zatem podlegać regularnym wahaniom. Do inwestowania w złote fundusze ETF potrzebne jest konto u brokera.

Do inwestowania w złote fundusze ETF potrzebny jest rachunek u wiarygodnego brokera:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen Złoty ETF dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w Złoty ETF już od 0,99 €.

Po utworzeniu konta u brokera, zakup złotego ETF działa tak samo jak zakup akcji. Możesz użyć paska wyszukiwania, aby znaleźć złoty ETF, który chcesz kupić. Następnie naciśnij przycisk kupna, aby otworzyć ekran zamówienia.

Na ekranie zlecenia możesz następnie określić, czy chcesz złożyć zlecenie z limitem, czy zlecenie rynkowe. W przypadku zlecenia z limitem otwierasz inwestycję po określonej cenie, a w przypadku zlecenia rynkowego otwierasz zlecenie po obowiązującej cenie. Złote fundusze ETF można sprzedać w dowolnym momencie po ich zakupie.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze złotego funduszu ETF?

Pomimo tego, że wszystkie złote fundusze ETF starają się śledzić cenę złota, istnieją różnice między poszczególnymi funduszami. W tej części artykułu omawiamy, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze złotego funduszu ETF.

Struktura

Fizyczne złote fundusze ETF faktycznie przechowują złoto w dużym skarbcu. Wadą fizycznych funduszy ETF na złoto jest to, że koszty są często wyższe. W końcu trzeba zapłacić za przechowywanie i ubezpieczenie dużych ilości złota. Dodatkowo, ciągłe kupowanie i sprzedawanie fizycznego złota kosztuje.

Z drugiej strony, syntetyczne złote fundusze ETF wykorzystują instrumenty pochodne do naśladowania ceny złota. Syntetyczne złote fundusze ETF zazwyczaj pobierają niższe koszty, ponieważ złoto nie musi być faktycznie kupowane. Jednak przejrzystość syntetycznych funduszy ETF na złoto jest niższa: instrumenty pochodne są bardziej złożone, co sprawia, że trudniej jest zrozumieć, w jaki sposób cena złota jest ustalana w ramach funduszu. Więcej informacji na temat różnic między tymi strukturami można znaleźć w tym artykule.

Wielkość funduszu

Wielkość funduszu może również wpływać na wyniki. Duże złote fundusze ETF zazwyczaj osiągają lepsze wyniki, ponieważ mają niższe koszty transakcyjne. Gdy fundusz kupuje jednorazowo większe ilości złota, koszty zakupu są niższe. Ponadto koszty stałe (takie jak koszty administracyjne) można rozłożyć na większą liczbę klientów. Dlatego też często preferowane są duże fundusze.

Waluta funduszu

Innym czynnikiem, który może wpływać na wyniki złotego funduszu ETF, jest waluta funduszu. Złoto jest sprzedawane na rynku w dolarach. Dlatego też, jeśli złoty ETF jest notowany w innej walucie, kurs wymiany może mieć znaczący wpływ na wynik. Na przykład, jeśli złoty ETF jest wyrażony w euro, na wynik może mieć znaczący wpływ zmiana kursu wymiany euro.

Dźwignia

Niektóre złote fundusze ETF stosują dźwignię finansową. O tym, jak działają lewarowane fundusze ETF, można przeczytać w tym artykule. Złote fundusze ETF z dźwignią są często bardziej odpowiednie do krótkoterminowych spekulacji. Dzięki dźwigni finansowej zarówno zysk, jak i strata mogą rosnąć szybciej. Ważne jest, aby zachować ostrożność w przypadku lewarowanych funduszy ETF na złoto ze względu na wyższe ryzyko.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Nie wszyscy są wielkimi fanami złota: zasadniczo leży ono bezproduktywnie. Jednak pod wpływem niedoboru wartość złota może nadal rosnąć: towar ten jest bardzo poszukiwany, a globalna podaż maleje.

Ponadto złoto stanowi doskonałą ochronę przed inflacją, dzięki czemu można je wykorzystać do zachowania bogactwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w złoto, przeczytaj nasz specjalny artykuł na ten temat:

Jakie są najlepsze złote fundusze ETF?

Ostatecznie najlepszym ETF-em na złoto jest oczywiście ten, który najbardziej Ci odpowiada. W tej części artykułu omówimy kilka złotych funduszy ETF, które mogą być interesujące.

Invesco Source Gold ETC (Złoto w złocie)

Jest to jeden z najlepszych funduszy do inwestowania w fizyczne złoto. Roczne koszty funduszu wynoszą zaledwie 0,15%, a fundusz ten można znaleźć pod IE00B579F325. Sztabki złota są przechowywane w skarbcu znanego banku J.P. Morgen Chase w Londynie. To sprawia, że jest to bardzo opłacalny fundusz; ETF-y z fizycznym złotem są zwykle znacznie droższe.

Xetra Gold

W przypadku tego złotego funduszu ETF ponosisz wyższe koszty transakcyjne: 0,3% rocznie. Dodatkową, unikalną cechą tego funduszu jest to, że w pewnym momencie złoto może zostać dostarczone do domu. Do tego czasu złoto jest bezpiecznie przechowywane w skarbcu we Frankfurcie, strzeżonym przez niemiecki bank centralny. Fundusz Xetra Gold można znaleźć pod numerem ISIN DE000A0S9GB0.

WisdomTree Physical Swiss Gold ETC

Fundusz ten jest bardzo podobny do Invesco Source Gold ETC, który można znaleźć pod numerem ISIN JE00B588CD74. Roczne koszty funduszu wynoszą zaledwie 0,15%, a fundusz jest denominowany w dolarach. Złoto jest bezpiecznie przechowywane w skarbcach w Zurychu….

VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF A USD

Dzięki temu funduszowi ETF można pośrednio inwestować na rynku złota. VanEck Vectors Gold Miner Gold ETF inwestuje w wybrane kopalnie złota. Fundusz jest denominowany w dolarach, a koszty wynoszą 0,53% rocznie. Ten złoty ETF można znaleźć pod numerem ISIN IE00BQQP9F84. Ograniczają one wagę spółek, które zajmują się również wydobyciem srebra, do maksymalnie 20%.

iShares Gold Producers

Dzięki temu funduszowi ETF można również inwestować w spółki zajmujące się wydobyciem złota. Procent kosztów tego ETF wynosi 0,55%, a fundusz można znaleźć pod numerem ISIN IE00B6R52036.

Wnioski: Jaki jest najlepszy ETF na złoto?

Istnieją setki złotych funduszy ETF i nie każdy broker oferuje te same złote fundusze ETF. Dlatego warto porównać ze sobą różne fundusze ETF. Pozwoli to określić, który ETF na złoto najbardziej nam odpowiada. Inwestując w ETF na fizyczne złoto, najtańszy fundusz jest często najlepszą opcją.

Niestety, nie ma fizycznego funduszu, za pomocą którego można inwestować w złoto zawarte w podstawowej selekcji DEGIRO. Można jednak inwestować w cztery akcyjne fundusze ETF, które śledzą różne spółki wydobywcze.

ETF na złoto nieustannie stara się jak najdokładniej śledzić cenę złota. Jednak często występuje błąd śledzenia, który może sprawić, że wyniki funduszu będą nieco lepsze lub gorsze.

Inwestując w złote fundusze ETF, narażasz się głównie na ryzyko rynkowe: gdy cena złota osiąga słabe wyniki, twoje inwestycje również osiągną słabe wyniki. Ponadto, inwestor narażony jest także na ryzyko walutowe: cena złota jest zazwyczaj podawana w dolarach. Dlatego inwestuj w złote fundusze ETF tylko te środki, na których stratę możesz sobie pozwolić.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *