Akcje dla początkujących

Czy szukasz prostegopodręcznikadla początkujących na temat kupowania i handlowania akcjami? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce! W artykule Akcje dla początkujących wyjaśniamy wszystkie zagadnienia dotyczące akcji, dzięki czemu dowiesz się wszystkiego, czego będziesz potrzebował, aby zarabiać pieniądze na giełdzie.

Jak możesz zacząć inwestować w akcje?

Możesz zacząć handlować akcjami za pomocą brokera internetowego. Na takiej platformie możesz handlować wszystkimi popularnymi rodzajami akcji. Oto największe korzyści z handlu akcjami za pośrednictwem brokera:

  • Możesz używać zleceń do automatycznego otwierania pozycji akcji.
  • Krótka sprzedaż zapewnia, że możesz zarobić nawet w przypadku spadku ceny.
  • Dzięki przyjaznemu użytkownikowi oprogramowaniu, nawet osoby początkujące mogą też kupować akcje.
  • Dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej możesz inwestować nawet niewielkimi kwotami.
  • Możesz otrzymać darmowe konto demonstracyjne, dzięki czemu wypróbujesz jak działa handel akcjami.

Najlepszym sposobem dla osoby początkującej na rozpoczęcie pracy z akcjami jest założenie konta demonstracyjnego. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu porównać najlepsze konta demo:

Akcje dla początkujących: wyjaśnienie rynku giełdowego

Duże firmy takie jak Google czy Shell nie są własnością tylko jednej osoby – są w rękach udziałowców, a akcje są dowodem własności. Jak tylko zaczniesz kupować akcje, to staniesz się współwłaścicielem tej firmy. Wiele akcji jest notowanych na giełdzie, gdzie cena jest tworzona na podstawie podażu i popytu.

Większy popyt na niektóre akcje w przypadku równej podaży zazwyczaj prowadzi do wzrostu ceny danej akcji. Gdy jest wielu nabywców, można żądać więcej za daną akcję. Ostatecznie można przewidzieć cenę akcji, pamiętając, że to podaż i popyt decydują o ostatecznej cenie:

  • Uważasz że więcej ludzi będzie chciało kupić akcje? Wtedy cena wzrośnie.
  • Uważasz że więcej ludzi będzie chciało sprzedać swoje akcje? Wtedy cena spadnie.

akcje dla początkujących

Jak mogę kupić swoją pierwszą akcje?

Zanim zaczniesz inwestować w akcje, musisz dopilnować paru kroków. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć przed zakupem pierwszej akcji.

Upewnij się, że masz wystarczającą ilość pieniędzy

Zanim będziesz mógł zacząć handlować akcjami, musisz najpierw mieć wystarczającą ilość pieniędzy. Ważne jest, aby inwestować tylko taką ilością pieniędzy, którą możesz stracić. Można handlować akcjami już nawet od 100 dolarów, jednak przy mniejszej kwocie, trudniej jest rozłożyć ryzyko, co zmniejsza szanse na sukces.

Podejmij decyzję, jakim chcesz być inwestorem

Zanim dokonasz pierwszego zakupu akcji, ważne jest, abyś zdecydował, jakim chcesz być inwestorem. Czy chcesz spekulować na kursie akcji w krótkim czasie? Wówczas najlepiej wykorzystać instrumenty pochodne. Za ich pomocą możesz spekulować na zmianach kursu akcji w krótkim okresie.

Czy wolałbyś dokonywać długoterminowych inwestycji w akcje? Wtedy mądrze byłoby kupić akcje i trzymać je przez dłuższy czas. Oczywiście jest również możliwość połączenia obu tych strategii.

Znajdź dobrego brokera

Kupowanie akcji różni się od zwykłego kupowania warzyw w supermarkecie. Akcjami możesz handlować tylko z oficjalnym brokerem, który umożliwia kupno lub sprzedaż akcji. Ważne jest, aby wybrać brokera z niskimi kosztami transakcji. Jeden dodatkowy procent kosztów transakcyjnych może szybko kosztować w dłuższej perspektywie dziesiątki tysięcy.

Czy chcesz wiedzieć, gdzie jako początkujący możesz kupić akcje? Kliknij poniższy przycisk, aby porównać różnych dostawców:

Wybierz akcje, które chcesz kupić

Po założeniu konta u brokera, musisz wybrać parę akcji, które będą do Ciebie przypisane jako „atrapa”. Aby to zrobić, należy najpierw określić swój profil ryzyka. Czy wolisz inwestować w ryzykowne akcje o potencjalnie wysokiej stopie zwrotu, ale również potencjalnie wysokiej stracie? A może wolisz akcje stabilne, ale mniej zyskowne?

Sprawdzenie przedsiębiorstw

Przed dokonaniem zakupu akcji, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić spółkę oferującą swoje akcje. W tym celu można przeprowadzić analizę fundamentalną analizę, dzięki której możesz zbadać, czy wartość akcji odpowiada wartości wewnętrznej spółki. Jeśli akcje są zaniżone, mądrze jest je kupić. Metoda ta jest podobna do strategii inwestycyjnej Warrena Buffeta.

Jeśli wolisz spekulować na krótkoterminowych zmianach cen, to analiza techniczna jest lepszym wyborem. Dzięki niej szukasz wzorców w ramach wykresu oraz możesz znaleźć dobre możliwości wejścia na rynek.

W jaki sposób możesz zarabiać pieniądze z akcji?

Są dwa sposoby dzięki którym możesz zarobić na akcjach. Tutaj krótko wyjaśnimy te dwie metody:

Wzrosty cen

Możesz także uzyskać pozytywny zwrot na akcjach poprzez sprzedaż ich z zyskiem, a możesz to zrobić, kiedy kupisz akcje stosunkowo tanio. Aby znaleźć tanie akcje będziesz musiał sprawdzić spółkę. Możesz przeanalizować, czy spółka będzie rentowna w przyszłości, stosując analizę fundamentalną.

Kiedy używasz instrumentów pochodnych, możesz również skorzystać na spadku cen dzięki krótkiej sprzedaży akcji. W przypadku krótkiej sprzedaży akcji, potencjalna strata jest niestety nieograniczona. W czystej teorii cena akcji może rosnąć w nieskończoność, jednak w złych ekonomicznie czasach można osiągnąć wysokie zyski poprzez krótką sprzedaż.

Dywidenda

Drugim sposobem na uzyskanie zwrotu z akcji jest otrzymanie dywidendy. Kiedy spółka osiąga zysk, może zdecydować się na wypłatę części tego zysku w formie dywidendy. Chcesz dowiedzieć się więcej o dywidendach? W naszym artykule „Czym jest dywidenda” możesz przeczytać wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Przewidywanie ceny akcji dla początkujących

Przyglądając się bardzo uważnie wiadomościom, będziesz mógł przewidzieć cenę akcji. Należy pamiętać, że nie ma potrzeby tworzenia logicznego połączenia. Pomyśl tak jak większość ludzi i jak prawdopodobnie zareagują na wiadomości. Początkujący często panikują, co może spowodować spadek ceny akcji po otrzymaniu negatywnych wiadomości.

W przypadku ostrzeżenia przed zyskiem, oczywiste jest, że firma radzi sobie gorzej niż się spodziewano, a akcjonariusze często wpadają w panikę. Ponieważ wiele osób próbuje sprzedać akcje w tym samym czasie, cena może czasami spaść o więcej niż pięć procent w ciągu dnia. Aczkolwiek gdy znany dyrektor generalny rezygnuje, może to również mieć negatywny wpływ na cenę akcji.

Poza wiadomościami, ważne jest również, aby starać się dostrzegać wzorce. Ceny często poruszają się we wzorcach logicznych. Mądrze jest najpierw ustalić, czy cena akcji głównie spada czy rośnie. Po ustaleniu ogólnego trendu, można określić, w którym momencie cena najczęściej odbija się od kursu. Ceny akcji często odbijają się z powrotem na tym samym poziomie.

Wskazówka: sprawdź nasz kurs dotyczący technicznej analizy, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Kupowanie akcji dla początkujących

Jeśli chodzi o handel akcjami, to nadal jesteś początkujący? Jeśli tak, to chcielibyśmy Ci udzielić kilku wskazówek, które mogą pomóc osobom początkującym, takim jak Ty.

Inwestuj w rzeczy, które rozumiesz

Wielu inwestorów popełnia błąd, inwestując w rzeczy, które uważają za zabawne. Lubisz na przykład trawę? Wtedy można losowo kupić akcje trawy, ale taka strategia nie gwarantuje zarobku. Czy chcesz osiągnąć dobre wyniki jako osoba początkująca? W takim razie wybierz kilka akcji i zacznij uważnie badać rynek. Nie inwestuj w akcje, dopóki ich nie zrozumiesz.

Plan działania

Początkujący inwestorzy czasami kupują akcje na chybił trafił. Kupno akcji Apple, ponieważ kupiłeś wcześniej pięknego iPhone’a nie jest dobrym planem, dlatego ważne jest, abyś się zastanowił, kiedy i dlaczego chcesz kupić pewną akcję. Gdy masz dobry plan, możesz też zacząć śledzić wyniki. Śledząc swoje postępy, możesz powoli rozpocząć rozwój i ulepszanie swojej strategii handlowej.

Zabierz swoje zyski

Zysk jest zawsze czymś świetnym! Wielu początkujących inwestorów ma tendencję do obwiniania siebie, gdy widzą dalszy wzrost wartości akcji po ich sprzedaży. To jest bez sensu! Każda wygrana jest czymś pozytywnym i nigdy nie można przewidzieć z całą pewnością, do jakiej wartości wzrośnie.

Czasami mądrze jest usunąć z inwestycji tę część, którą zainwestowałeś za pomocą swoich pieniędzy. Czy akcje bardzo wzrosły? W takim razie weź swoją wygraną i zatrzymaj tylko niewielką część swojej inwestycji. W ten sposób możesz ponownie wykorzystać uwolnione pieniądze na nowe transakcje.

Nie wpadaj w panike

Wielu początkujących inwestorów wpada w panikę, gdy ceny akcji spadają. Podczas tego typu krachów osoby początkujące masowo sprzedają swoje akcje, a nie jest to jednak dobra strategia: to właśnie wtedy, gdy rynek akcji spada można osiągnąć ogromne zyski.

Można na przykład osiągnąć zysk, spekulując na spadającym kursie akcji. W czasie krachu można kupić nowe akcje po korzystnych cenach. Krótkoterminowe ruchy rzadko mają znaczenie dla twojej długoterminowej strategii.

Krach giełdowy Dow Jones

Nie martw się

Strata akcji to tylko strata na papierze. Jeśli Twoje akcje są warte 10 lub 20 procent mniej, to wcale nie oznacza, że ostatecznie tak będzie. Nadal posiadasz tę samą liczbę akcji i możesz je trzymać tak długo, jak tylko chcesz. Często mądrze jest czekać na lepsze czasy, gdy Twój portfel chwilowo osiąga słabe wyniki.

To również bezpośrednio ilustruje, dlaczego tak ważne jest, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów, aby inwestować tylko takie pieniądze, które w najgorszym wypadku możesz stracić. Dokonujcie tylko takich inwestycji, które nie przyczynią się do bezsennych nocy.

Dywersyfikacja jest bezpieczna

Wskazane jest, aby jak najbardziej zdywersyfikować swoje inwestycje. Wielu początkujących inwestorów giełdowych popełnia błąd, inwestując większość swoich aktywów w dosłownie parę akcji. Kiedy to robisz, zwiększasz prawdopodobieństwo, że stracisz dużą część swoich pieniędzy na inwestycji, dlatego też mądrze jest rozłożyć swoje inwestycje kapitałowe w jak największym stopniu. Istnieje kilka sposobów, aby rozłożyć swoje inwestycje:

  • Czas: inwestuj na rynku w różne dni i o różnych godzinach.
  • Sektor: kupno akcji w wielu sektorach.
  • Region: kupuj akcje z różnych regionów.

Zacznij od praktyki

Kiedy zaczynałeś uczyć się jeździć samochodem, to na pewno nie zacząłeś od jazdy Ferrari. Ważne jest, aby najpierw zrobić kilka jazd próbnych. Założenie darmowego konta demonstracyjnego to bardzo dobry sposób na poćwiczenie inwestowania. Możesz także zdecydować się na trzymanie fikcyjnych transakcji na papierze. Tak czy inaczej, jeśli jesteś początkujący to zaleca się, abyś najpierw trochę poćwiczył, dzięki czemu unikniesz sytuacji, w których Twoje pierwsze doświadczenie zamieni się w kosztowną katastrofę.

Od początkującego do milionera dzięki akcjom?

Nie przesadzam mówiąc, że każdy, kto inwestuje w akcje może w końcu zostać milionerem i ta reguła dotyczy również początkujących inwestorów. Siła wykładniczego wzrostu pozwala na zbudowanie ogromnej ilości kapitału przy małej, miesięcznej inwestycji.

Przykładowo, jeśli inwestujesz 1000$ co miesiąc przez 10 lat z 8% zwrotem, to już na samym końcu będziesz posiadał 173,838$. Jeśli będziesz to robił przez 20 lat, to zarobisz 549,143$, a po 30 latach Twoje saldo będzie wynosiło ponad 1,359,398$. W zależności od tego, ile pieniędzy będziesz mógł zainwestować, to tak szybko będziesz mógł stać się milionerem.

Ale jak możesz przyspieszyć swój zwrot pieniędzy? Dzieje się tak ze względu na zasadę odsetki od odsetek. Jeśli wielokrotnie zainwestujesz zarobione pieniądze w swoje akcje, to otrzymasz od nich wielokrotnie odsetki. Na początku efekt ten jest ograniczony, ale przez długi okres czasu efekt ten ogromnie wzrasta.

W okresie 60 lat kwota ta wzrasta nawet do 15,038,559$, a w okresie 100 lat wzrośnie nawet do 329,814,188$. Teraz łatwo zrozumiesz, dlaczego bogate rodziny często ciągle pozostają bogate. Jedyne czego potrzebujesz to czas, a kiedy Twój majątek wystarczająco się powiększył, efekt ten po prostu ciągle będzie rósł.

Niezależnie od Twojej sytuacji, mądrym krokiem jest zacząć inwestować. Tak długo, jak robisz to z pieniędzmi, które możesz stracić i w sposób, który odpowiada Twojej osobowości, wtedy to działa lepiej niż lokowanie wszystkich pieniędzy na konto oszczędnościowe. Jakby nie patrzeć, na koncie oszczędnościowym możesz być pewien, że stracisz pieniądze. Inflacja sprawia, że wszystko jest droższe, a pieniądze na Twoim koncie ledwo się zwracają, tak więc w praktyce, każdego roku tracisz na tym pieniądze!

Rzeczy związane z rynkiem giełdowym, o których należy pamiętać

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani inwestorzy regularnie zapominają o najważniejszych lekcjach dotyczących rynku akcji. Inwestowanie w akcje zawsze się wiąże z ryzykiem. Ogólnie zwrot z akcji jest wyższy i jest to zasadniczo niezmienne, a inwestorzy oczekują, że zostanie im to zrekompensowane. Z tego powodu akcje mają najwyższy długoterminowy zwrot z inwestycji. Nie oznacza to jednak, że przy krótkoterminowych akcjach można osiągnąć dobre wyniki.

Aby zbudować dużą ilość kapitału z akcji handlowych, będziesz potrzebował czasu. Kiedy odpowiednio rozłożymy inwestycje i będziemy cierpliwie czekać, to zawsze osiągniemy dobre wyniki w dłuższej perspektywie czasowej. Upewnij się, że w trudnych sytuacjach tj. krach radzisz sobie rozsądnie, ponieważ takie sytuacje zawsze się zdarzą. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, możesz handlując akcjami zgromadzić dużą sumę pieniędzy.

Ostatecznie ważne jest także, aby pamiętać, że inwestowanie na giełdzie może być przyjemne. Kiedy postrzegasz to jako przyjemną zabawę z pieniędzmi, na których utratę możesz sobie pozwolić, to wtedy zysk staje się miłym dodatkiem. A kiedy możesz analizować rynek bez zbyt wielu negatywnych emocji, to często przynosi to dodatkowe dla Ciebie korzyści.

Wyjaśnienie akcji: ważne pojęcia

Omówmy kilka ważnych koncepcji, zanim zaczniesz inwestować w akcje.

Czym są akcje?

Akcje są dowodem własności. Krótko mówiąc, dzięki akcjom stajesz się współwłaścicielem firmy.

Kto może handlować akcjami?

Każdy może handlować akcjami. Jako osoba początkująca, możesz kupować i sprzedawać akcje tak samo łatwo jak profesjonalny inwestor.

Czy zawsze możesz handlować akcjami?

Rynek papierów wartościowych oraz akcji ma stałe godziny otwarcia, a więc akcje można kupować i sprzedawać tylko w określonych godzinach otwarcia giełdy.

W jaki sposób kupuje się akcje?

Akcje kupujesz od internetowego brokera. Chcesz się dowiedzieć, jakie są najlepsze strony do kupna i sprzedaży akcji? Kliknij poniższy przycisk i dowiedz się, gdzie można handlować akcjami:

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.