Czym są akumulacyjne i dystrybucyjne fundusze ETF?

Chcesz wiedzieć, czym jest akumulacyjny lub dystrybucyjny fundusz ETF? W tym artykule pokrótce omówimy, na czym polega akumulacyjny i dystrybucyjny fundusz ETF.

Czym jest akumulacyjny fundusz ETF?

Akumulacyjny fundusz ETF to fundusz ETF, który reinwestuje otrzymane dywidendy. Może to być korzystne: bez żadnego wysiłku zwroty mogą rosnąć wykładniczo ze względu na efekt procentu składanego.

Czym jest dystrybucyjny fundusz ETF?

Dystrybucyjny ETF jest przeciwieństwem: dystrybucyjny ETF wypłaca dywidendę w gotówce na Twoje konto. Często dzieje się to co kwartał.

Czy lepszy jest akumulacyjny czy dystrybucyjny fundusz ETF?

Na papierze różnica między akumulacyjnym a dystrybucyjnym funduszem ETF wydaje się niewielka. Jednak wybór między nimi może mieć znaczące konsekwencje!

Zwrot

Zwrot z akumulacyjnego funduszu ETF jest znacznie wyższy w dłuższej perspektywie. Wynika to z efektu procentu składanego. Gdy dywidenda jest reinwestowana, można ponownie uzyskać z niej zwrot. W rezultacie w dłuższym okresie zwrot z akumulacyjnego funduszu ETF może rosnąć znacznie szybciej. Możesz użyć tego narzędzia, aby zobaczyć, jak to działa w praktyce.

Koszty

Zwróć uwagę na koszty: u niektórych brokerów ponosisz koszty, gdy wypłacane są dywidendy. To wstyd: tracisz część zysku, którego można było uniknąć. Chcesz wiedzieć, którzy brokerzy umożliwiają otrzymywanie dywidend bez ponoszenia kosztów? W takim razie zapoznaj się z naszym przeglądem brokerów:

W przypadku samodzielnej reinwestycji wypłaconej dywidendy ponownie poniesiemy koszty transakcyjne. Robiąc to automatycznie za pośrednictwem funduszu, oszczędzasz na opłatach transakcyjnych.

Podatek od dywidend

Płacisz podatek od dywidend, gdy otrzymujesz dywidendy. Wysokość tego podatku zależy od kraju, w którym znajduje się fundusz ETF. Nie wypłacając dywidend, unikasz tego podatku, co pozwala osiągnąć wyższy zwrot w dłuższej perspektywie.

Jak rozpoznać typ funduszu ETF?

Typ ETF można zawsze rozpoznać po nazwie:

  • Distr: ten fundusz wypłaca dywidendę
  • Acc: ten fundusz reinwestuje dywidendę

Czy lepszy jest akumulacyjny czy dystrybucyjny fundusz ETF?

Osobiście uważam, że akumulacyjny fundusz ETF jest lepszy. W ten sposób dywidenda jest automatycznie reinwestowana, co pozwala na optymalne wykorzystanie efektu mieszania. Co więcej, w ten sposób można uniknąć podatku od dywidend, co pozwala na jeszcze szybszy wzrost majątku.

Ważne jest, aby wybrać brokera, u którego nie ponosi się żadnych kosztów związanych z wypłatą dywidendy. Dobrą opcją w tym zakresie jest moim zdaniem eToro. Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć rachunek w eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *