Jakie są wady inwestycji w fundusze ETF?

Fundusze ETF mają wiele zalet, w szczególności ich prostotę i dywersyfikację, co czyni je interesującymi produktami inwestycyjnymi dla początkujących inwestorów. Jakie są jednak wady inwestowania w fundusze ETF?

Wada 1: Koszty transakcyjne

Fundusze ETF są przedmiotem obrotu tak jak akcje, co oznacza, że można je aktywnie kupować i sprzedawać w godzinach rynkowych. Wielu brokerów pobiera opłaty za każdą transakcję. Ponadto istnieje różnica między ceną kupna i sprzedaży ETF, którą nazywamy spreadem. Upewnij się, że różnica między ceną kupna i sprzedaży nie jest zbyt duża, ponieważ może to szybko zwiększyć koszty.

Przy zakupie funduszy ETF ważne jest, aby wybrać opłacalnego brokera. Możesz przyjrzeć się najlepszym brokerom ETF w poniższym przeglądzie:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen ETF dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w ETF już od 0,99 €.

Wada 2: Ryzyko rynkowe

Niektórzy inwestorzy błędnie uważają, że fundusze ETF nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Jednak nawet jeśli inwestujesz w dziesiątki różnych akcji za pomocą ETF, nadal możesz stracić pieniądze. Czasami zdarza się coś dużego, co powoduje załamanie wszystkich rynków, takie jak kryzys finansowy z 2008 r. lub początek pandemii COVID-19 w 2020 r.

W przypadku funduszy ETF istnieje również ryzyko rynkowe, które może spowodować znaczną utratę pieniędzy. Możesz nieco zabezpieczyć się przed ryzykiem rynkowym, inwestując stopniowo w czasie. Na przykład, jeśli kupujesz ETF co miesiąc i inwestujesz tę samą kwotę, kupujesz zarówno po wysokich, jak i niskich cenach.

Wada 3: Brak płynności finansowej

W niektórych przypadkach sprzedaż funduszu ETF może być trudna: w tym przypadku występuje brak płynności. W przypadku inwestycji w mały fundusz ETF może po prostu brakować nabywców. Otrzymasz wtedy gorszą cenę za swój ETF, co spowoduje stratę. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy fundusz, który chcemy kupić, jest wystarczająco płynny.

Wada 4: Wyciek dywidendy

Niektóre fundusze wypłacają otrzymaną dywidendę posiadaczom ETF. Może to jednak prowadzić do wycieku dywidendy. Różne kraje pobierają różne stawki podatkowe od dywidend, co może zmniejszyć zwrot z inwestycji. Więcej na temat wycieków dywidend można przeczytać w tym artykule.

Wada 5: Ograniczona dywersyfikacja ryzyka

Główną zaletą funduszy ETF jest wysoki stopień dywersyfikacji ryzyka, jaki zapewniają. Dywersyfikacja ta może być jednak czasami ograniczona w praktyce. Istnieją bardzo specyficzne fundusze ETF, które inwestują tylko w określony sektor. Na przykład, jeśli zainwestujesz w ETF, który kupuje tylko południowokoreańskie firmy z branży gier, dywersyfikacja będzie minimalna.

Ale nawet w przypadku funduszy ETF, które koncentrują się na szerokim rynku, należy dokładnie zbadać, czy rzeczywiście istnieje wysoki stopień dywersyfikacji. Na przykład w ramach niektórych indeksów można zauważyć, że garstka spółek ma bardzo dużą wagę w porównaniu z innymi spółkami. Inwestycja w ETF Nasdaq składa się głównie z Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, a w znacznie mniejszym stopniu z szeregu innych spółek.

Dlatego też zawsze należy szczegółowo przeanalizować konstrukcję funduszu ETF, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Osobiście korzystam z Morningstar, kiedy chcę uzyskać informacje o różnych funduszach.

Wada 6: należy uważać na dźwignię finansową

Lewarowane ETFy są ryzykowne i charakteryzują się znacznie większą zmiennością. Ponadto korzystanie z dźwigni finansowej kosztuje, co oznacza, że tego typu fundusze ETF mogą osiągać słabe wyniki nawet w czasach dobrej koniunktury gospodarczej.

Wada 7: brak kontroli

Kolejną wadą inwestowania w fundusze ETF jest brak kontroli. Kupując pojedyncze akcje, można całkowicie samodzielnie podejmować decyzje o tym, w które spółki inwestować. Na przykład, jeśli nie chcesz inwestować w spółki zanieczyszczające środowisko ze względu na osobiste przekonania, możesz tego uniknąć. Jednak w przypadku ETF nie masz wpływu na to, co stanie się z Twoimi pieniędzmi.

Jeśli wolisz kupować pojedyncze akcje, możesz dowiedzieć się, jak to zrobić w naszym podręczniku:

Wada 8: brak wysokich zwrotów

Fundusze ETF zostały zaprojektowane w celu śledzenia indeksu, a nie jego pobicia. Dlatego też nie osiągniesz astronomicznych zwrotów z ETF. W czasach, gdy kryptowaluty czasami osiągają tysiące procent zwrotów w krótkim czasie, może to być bolesne. Nie należy jednak zapominać, że większość ludzi osiąga gorsze wyniki, aktywnie handlując na rynkach.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak osiągnąć wyższe zwroty, nasz artykuł na temat osiągania wysokich zwrotów może być interesujący:

Wada 9: błąd trackingu

Chociaż podstawowa zasada jest prosta, w praktyce często trudno jest dokładnie śledzić indeks. Indeksy zawsze pobierają pewne opłaty na pokrycie kosztów zarządzania. Poza tym zgranie w czasie dystrybucji dywidend i zrównoważenie ETF może być wyzwaniem.

W rezultacie cena ETF może odbiegać od ceny indeksu bazowego. Gdy odchylenie to staje się znaczące, inwestorzy mogą stracić znaczną ilość pieniędzy.

Wada 10: korekty indeksu bazowego

Inwestując w fundusze ETF, należy wziąć pod uwagę ukryte koszty indeksu bazowego. Badania wskazują, że fundusz często ponosi straty, gdy musi dokonywać korekt. ETF, który śledzi NYSE, będzie musiał regularnie kupować i sprzedawać akcje, aby nadal śledzić indeks. Inni gracze rynkowi są tego świadomi i mogą wykorzystać ten fakt na swoją korzyść.

Następnie sprzedają akcje, które fundusz będzie musiał później sprzedać i kupują akcje, które fundusz musi kupić. W rezultacie fundusz otrzymuje mniej pieniędzy za akcje, które musi sprzedać i płaci więcej za akcje, które musi kupić. Te ukryte koszty mogą znacznie zmniejszyć zwrot z funduszu ETF, który śledzi indeks.

Kiedy fundusz opóźnia wprowadzenie tych korekt, często widać, że ma to korzystny wpływ na zwroty.

Wada 11: ryzyko zamknięcia

Jeśli fundusz ETF nie przyciągnie wystarczającej liczby klientów, może zostać zamknięty. Fundusz ETF zostaje wówczas zlikwidowany, a inwestor otrzymuje wówczas jego wartość. Jeśli jednak w międzyczasie ETF stracił na wartości, inwestor może ponieść znaczną stratę.

Wada 12: rosnące koszty

Średnia roczna opłata za zarządzanie funduszem ETF wynosi około 0,4%. Można jednak zauważyć, że nowe fundusze są często oferowane po znacznie wyższych cenach. ETF, za który płacisz 1%, jest mniej rzadki niż mogłoby się wydawać. Dlatego też zdecydowanie zaleca się dokładne zbadanie funduszu ETF, w który chcesz zainwestować. ETF nigdy nie powinien pobierać bardzo wysokiego procentu kosztów, ponieważ jest to całkowicie pasywna inwestycja.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *