Jak kupić akcje Amazon (2024)? – inwestowanie w Amazon

Inwestowanie w akcje Amazon może się dobrze opłacić! Ta duża firma zajmująca się handlem elektronicznym wciąż zwiększa swoją wartość każdego roku. Ale jak kupić akcje Amazon? I czy mądrze jest inwestować w akcje Amazon? W tym artykule przeczytasz wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak kupić akcje Amazona?

Czy zastanawiasz się, jak kupić akcje Amazon? Poniższe zestawienie pokazuje, z jakich brokerów możesz skorzystać, aby zainwestować w akcje Amazon:US

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Amazon bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Amazon przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Jaka jest cena akcji Amazon?

Jesteście ciekawi jaki jest kurs akcji Amazon? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, jak akcja Amazon zachowywała się w ostatnim okresie. Za pomocą przycisków możesz otworzyć pozycję handlową na tej spółce.

Dane firmy Amazon

Poniżej znajdziesz kluczowe dane o firmie Amazon.

Analiza firmy Amazon

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży Amazon, ważne jest, aby najpierw przeanalizować akcję. Poniższe zestawienie pokazuje, jak kształtowały się akcje Amazon w minionym okresie.

Ceny akcji z ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Amazon z ostatnich 5 dni:

Jak zachowa się cena akcji Amazon w przeciągu [roku]?

Czy jesteś ciekawy, co zdaniem analityków zrobi Amazon w [roku] i w kolejnych latach? Używając danych z Alpha Vantage, połączyliśmy prognozy analityków. Pamiętaj, że ta liczba jest tylko przewidywaniem dotyczącym ruchów cenowych Amazon i że ta prognoza nie musi się spełnić. Zawsze rób swoje badania!

Dlaczego warto inwestować w akcje Amazon?

1. Zakupy w sieci zyskują na popularności

Inwestowanie w Amazon może się dobrze opłacić! Firma doskonale wpisuje się w nasze nowoczesne społeczeństwo. Ludzie coraz częściej robią zakupy w sieci, a marka Amazon jest silna. Firma zaczynała w Ameryce, ale zdobyła przyczółek w wielu innych krajach.

2. Ekspansja w Europie

Obecnie firma prowadzi ekspansję w Europie. Poprzez budowanie lokalnych zespołów obsługi klienta i stron internetowych można podbić poszczególne rynki europejskie. Może to jeszcze bardziej zwiększyć przychody i rentowność firmy.

3. Amazon może przetrwać kryzys

Firma udowodniła również, że potrafi przetrwać kryzys. Podczas pandemii COVID-19 udało im się zachować operacyjność, a więcej osób zamawiało produkty online, co dodatkowo zwiększyło rentowność. Dzięki temu ludzie jeszcze bardziej przyzwyczaili się do zakupów online, co może mieć pozytywny wpływ na cenę akcji.

4. Nowe kategorie produktów i innowacje

Kolejnym mocnym powodem do kupienia akcji Amazona jest fakt, że mają teraz więcej źródeł dochodu. W momencie powstania firma zarabiała tylko na sprzedaży produktów.

Dziś Amazon działa w różnych innych branżach: zarządzają udaną usługą chmury i konkurują z usługami streamingowymi poprzez Amazon Prime Video. Oczekuje się, że udział tych kategorii produktów będzie nadal wzrastał, co korzystnie wpłynie na rentowność firmy.

5. Przyszłość dostaw

Firma kontynuuje również innowacje, inwestując w nowe projekty:

  • Amazon zainwestuje 700 mln dolarów w firmę Rivian, producenta elektrycznych ciężarówek.
  • Amazon inwestuje również w start-up Aurora Innovation, który rozwija autonomiczne samochody.
  • Amazon inwestuje również w drony, które mogą dostarczać paczki szybko i za niską opłatą.

Amazon ma nadzieję na znaczne obniżenie kosztów w przyszłości dzięki samochodom elektrycznym. Mają również nadzieję na zastąpienie kierowców za pomocą AI w odległej przyszłości. Jeśli te zmiany będą kontynuowane, Amazon może znacznie zmniejszyć koszty, co jest dobre dla ich dolnej linii.

6. Potęga chmury obliczeniowej

Amazon zaczynał jako sklep e-commerce, ale większość jego zysków pochodzi z działalności w chmurze (AWS). Coraz więcej usług internetowych działa na Amazonie, co zwiększa wydajność. Jest to również najbardziej dochodowy dział w Amazon, który stanowi ponad 50% dochodu operacyjnego.

Inwestując w akcje Amazona, zasadniczo rozkładasz swoje ryzyko, ponieważ straty w e-commerce mogą być kompensowane przez wyniki chmury obliczeniowej.

Amazon cloud obliczenia

Rosnąca konkurencja dla chmury obliczeniowej Amazona

Jakie jest największe ryzyko inwestowania w akcje Amazona?

Amazon jest jedną z największych firm na świecie, jeśli chodzi o kapitalizację rynkową. Jednak inwestowanie w Amazon nie jest pozbawione ryzyka. W tej części artykułu przyjrzymy się ryzyku, które należy rozważyć przy inwestowaniu w Amazon.

1. Ostra konkurencja

Największym ryzykiem dla Amazona jest konkurencja. Klientom łatwo jest przejść na inną stronę, więc firma musi stale pozostawać ostra i oferować najlepszy poziom usług. Coraz więcej znanych firm, takich jak Walmart i Home Depot, sprzedaje swoje produkty online.

Ta rosnąca konkurencja może wywierać presję na marże zysku. Konkurenci mogą próbować oferować produkty po niższej cenie niż Amazon. Amazon może wtedy stracić klientów na rzecz konkurencji. Jeśli Amazon zdecyduje się również obniżyć ceny, rentowność firmy może dalej spadać.

Usługi w chmurze również spotykają się z dużą konkurencją. Głównymi konkurentami są Hewlett-Packard, Google, AT&T, IBM i Microsoft, z których wszystkie uruchomiły swoje usługi. Wszystkie te firmy skupiają się na innej niszy, co może spowodować, że Amazon straci pozycję lidera rynku.

2. Zyski spekulacyjne i stopy wzrostu

Kolejnym ryzykiem jest niepewność co do rozwoju zysków. Sceptycy kwestionują, czy firma ma wystarczająco dużo miejsca, aby kontynuować wzrost na konkurencyjnym rynku przy stosunkowo niewielkich marżach zysku. Jeśli tak nie jest, kurs akcji Amazona może znaleźć się pod presją.

Już teraz widać, że tempo wzrostu Amazona spada: podczas gdy kiedyś firma notowała ponad 40% wzrostu rocznie, teraz rośnie około 20% rocznie. Chociaż względny wzrost jest bardziej ograniczony, bezwzględny wzrost jest nadal znaczący.

Kupując akcje Amazon, należy pamiętać, że wycena akcji jest bardzo spekulacyjna. Akcje są wysoko wyceniane i muszą nadal wykazywać wysoki wzrost, aby były opłacalne. Jeśli spółka będzie rosła mniej szybko niż oczekiwano, możesz nie osiągnąć najlepszych wyników ze swojej inwestycji.

3. Regulacja przeciwko monopolom

Amazon jest potężny w wielu sektorach. Jeśli Amazon stanie się zbyt potężny i będzie działał jako monopolista, rządy mogą ustanowić przepisy wywierające presję na rentowność firmy. Dlatego należy uważnie śledzić najnowsze wydarzenia polityczne.

4. Wzrost znaczenia Chin

Kolejnym ryzykiem dla wzrostu Amazona jest wzrost znaczenia Chin. Strony takie jak Alibaba i AliExpress mogą stać się głównymi konkurentami Amazona. Prawdopodobnie jednak nie nastąpi to w najbliższym czasie, gdyż zarówno amerykański, jak i chiński rząd będą to utrudniać.

Poradnik: Jak kupić akcje Amazon w 4 krokach?

W tym krótkim przewodniku omówimy, jak możesz kupić swoje pierwsze akcje Amazon.

Krok 1: Zbadaj udział Amazonki

Ważne jest, aby najpierw przeanalizować akcję Amazon. Jeśli kupisz akcje Amazon bez dobrego powodu, może czekać Cię rozczarowanie. Zbadaj wizję Amazona na przyszłość i określ, czy interesujące jest kupowanie akcji.

Istnieją dwa rodzaje analiz, które możesz wykonać przy podejmowaniu decyzji, czy interesujące jest kupowanie akcji Amazon:

Oczywiście, możesz również zdecydować się na połączenie obu metod analizy. Kiedy już dojdziesz do wniosku, że mądrze jest kupić akcje Amazon, potrzebujesz konta u brokera.

Krok 2: Otwórz konto u brokera

Broker to firma, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie akcji. Możesz kupić akcje Amazonki od prawie każdego brokera.

Wskazane jest, aby wybrać brokera z niskimi opłatami za transakcje. Inwestowanie z drogim bankiem może kosztować Cię dużo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Dlatego użyj poniższego przycisku, aby porównać najlepszych brokerów:

Krok 3: Zdecyduj, ile pieniędzy chcesz zainwestować

Zdecydowanie nie jest wskazane inwestowanie wszystkich swoich pieniędzy w akcje Amazon. Lepiej jest najpierw zastanowić się, jak spółka pasuje do twojego portfela akcji. Dla inwestorów, którzy są skłonni podjąć większe ryzyko, interesujące może być zainwestowanie większej kwoty w Amazon. Ponieważ cena jest silnie związana z przyszłym wzrostem, inwestowanie w Amazon jest dość spekulacyjne.

Pamiętaj, że zwykle inwestujesz na długi okres. Dlatego ważne jest, aby inwestować tylko pieniądze, które można faktycznie przegapić. Możesz inwestować etapami: nazywa się to również dollar-cost averaging. W ten sposób unikniesz umieszczenia wszystkich swoich pieniędzy w Amazon w szczytowym momencie ceny akcji.

Krok 4: Kup udział w Amazon

Po podjęciu decyzji, ile pieniędzy chcesz zainwestować w akcje Amazon, możesz złożyć zamówienie. Możesz wybierać spośród dwóch rodzajów zamówień: zamówień rynkowych i zamówień z limitem.

Dla inwestora, który kupuje akcje Amazon na długi okres, dobrym wyborem jest zlecenie rynkowe. Dzięki zleceniu rynkowemu kupujesz akcje bezpośrednio po dostępnej cenie. Możesz użyć zlecenia rynkowego dla akcji Amazon, ponieważ wolumen obrotu jest wysoki i dlatego istnieje wystarczająca płynność.

Możesz również wybrać zlecenie z limitem. Przy zleceniu z limitem ustalasz cenę, po której kupujesz akcję. Ten rodzaj zlecenia jest idealny dla aktywnego inwestora, który chce również wykorzystać niewielkie wahania cen.

Kupowanie akcji Amazon na eToro

Po zakupie akcji ważne jest, aby kontynuować ocenę swoich wyników. Zbadaj, czy firma nadal osiąga dobre wyniki. Jeśli nie, możesz zdecydować się na ponowną sprzedaż udziałów.

W jaki sposób Amazon zarabia pieniądze?

Przed zakupem akcji Amazon, mądrze jest zbadać, jak firma faktycznie zarabia pieniądze. W tej części artykułu analizujemy różne źródła dochodów dużej firmy.

1. Sprzedaż produktów detalicznych

Amazon nadal generuje większość swoich przychodów poprzez sprzedaż produktów konsumentom. Oferta Amazona jest ogromna i można w niej kupić niemal wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Ponadto firma stale stara się dotrzeć do nowych grup docelowych: na przykład poprzez sprzedaż e-booków w Kindle Store.

W chwili pisania tego tekstu firma czerpie około 50% swoich przychodów ze sprzedaży produktów. Udział przychodów, które można przypisać sprzedaży produktów przez internet, stopniowo maleje. Jest to jednak dobra wiadomość: udział ten maleje, ponieważ Amazon znajduje inne źródła przychodów. Dzięki temu firma może osiągać dobre wyniki, nawet jeśli w przyszłości mniej produktów będzie sprzedawanych przez internet.

2. Sprzedaż przez strony trzecie

Amazon generuje również prawie 20% swoich przychodów z innych stron, które sprzedają produkty za pośrednictwem Amazon. Inne sklepy i sklepy internetowe mogą założyć konto na Amazonie, aby sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem strony. Oczywiście nie robią tego za darmo: sprzedawcy płacą 0,99$ za każdy produkt. Jeśli jesteś uznany za profesjonalnego sprzedawcę, płacisz również miesięczny abonament w wysokości 40 dolarów oraz procent od ceny sprzedaży wynoszący od 6% do 25%.

Jest to atrakcyjny model biznesowy: Amazon nie jest odpowiedzialny za sprzedaż produktów. Oferują jedynie platformę, na której oferowane są produkty i otrzymują prowizję. Jednocześnie pozycja sklepu internetowego tylko się umacnia, wraz z dalszym wzrostem asortymentu. Podczas pandemii korony, co więcej, więcej osób zaczęło sprzedawać produkty online.

3. Amazon Web Services (AWS)

Amazon zarabia też coraz więcej na swojej usłudze w chmurze – Amazon Web Service. W przeszłości firma musiała sporo zainwestować, aby stworzyć infrastrukturę dla usługi chmurowej. Obecnie ta infrastruktura jest już gotowa, a koszty stałe są niskie.

Marża zysku ze sprzedaży usług w chmurze jest bardzo wysoka. Obecnie 15% przychodów jest generowanych poprzez usługę chmury i liczba ta wciąż rośnie. Udana usługa chmury może być zatem dobrym powodem do inwestowania w akcje Amazon.

4. Amazon Prime (Video)

Innym źródłem dochodów Amazona są różne usługi subskrypcyjne, które oferuje. Od 2005 roku firma oferuje Amazon Prime, który pozwala konsumentom na otrzymanie darmowej dostawy paczek. Zapewnia to firmie stały strumień dochodów i przywiązuje klientów do firmy. Klienci, którzy płacą za darmową dostawę, są bardziej skłonni do konsekwentnego zamawiania wszystkich swoich produktów w Amazon.

Firma konkuruje również z Netflix za pomocą swojego serwisu streamingowego Amazon Prime Video. W ramach Amazon Prime znajdziesz nowe programy telewizyjne i filmy. Ponadto zapewniają również specjalne oferty: na przykład firma transmituje angielskie mecze piłkarskie od 2019 roku. Firma inwestuje również dużo pieniędzy w rozwój unikalnych treści.

Czy uważasz, że Amazonowi uda się ukraść udział w rynku Netflixa? W takim razie interesujące może być zainwestowanie w Amazon poprzez zakup akcji.

5. Sklepy fizyczne i inne źródła przychodów

Amazon otwiera też coraz większą ilość fizycznych sklepów. Używają tych sklepów, aby rozwinąć zrozumienie zachowań klientów robiących zakupy. Mogą również zmniejszyć koszty wielu zwracanych paczek, oferując ludziom opcję zwrotu paczek do sklepu. W chwili pisania tego tekstu firma generuje około 7% swoich przychodów ze sklepów fizycznych.

Wreszcie, firma zarabia również z innych źródeł dochodu. Na przykład, generują one przychody z reklam.

Historia Amazona

Jeff Bezos w latach 90. wpadł na pomysł, który teraz czyni go jednym z najbogatszych ludzi na ziemi. Zaczął w 1994 roku od strony internetowej, która sprzedawała książki przez internet. Zrobił to, bo zobaczył, że internet rośnie o 2300% rocznie. Okazało się to dobrą decyzją: w ciągu 3 lat Amazon był w stanie wygenerować 16 milionów dolarów przychodu, sprzedając książki 180 tysiącom klientów w 100 krajach.

Jeff Bezos pracował kiedyś na Wall Street i ze względu na swoje doświadczenie postanowił wprowadzić firmę na giełdę. Po pierwszym dniu handlu w 1997 roku akcje sprzedawano po 1,72 dolara.

Jeff Bozos właściciel Amazon

Jeff Bezos (po prawej stronie) założyciel firmy Amazon

Co ciekawe, Amazon jest jedną z niewielu firm, które przetrwały słynną bańkę dot com. Amazon również oberwał w tym czasie, a cena jego akcji spadła ze 112 dolarów do 5,5 dolara. Spadek ten był spowodowany inwestycjami firmy w różne start-upy, które nie przetrwały ze względu na wysokie długi, które zaciągnęły. Jak teraz wiemy, Amazon przetrwał z nawiązką i jest obecnie jedną z największych firm na świecie.

Po Apple, Amazon był drugą firmą, która osiągnęła wartość rynkową ponad 1 bilion dolarów lub 1000 miliardów dolarów. Jeff Bezos nadal jest właścicielem 16% akcji firmy, a w firmie pracuje ponad 600 000 osób. W Stanach Zjednoczonych firma jest wyraźnie liderem rynku, posiadając ponad połowę całego rynku e-commerce.

Całkiem możliwe, że Jeff Bezos żałuje teraz swojego małżeństwa. Rozwód, który nastąpił, był najdroższym w historii, gdyż musiał oddać połowę swojej fortuny.

Przejęcia i inne projekty

W 2017 roku Amazon przejął Whole Foods Markets za 42 dolary za akcję. Whole Foods Markets to sieć supermarketów z wyższego segmentu. Amazon ma nadzieję wykorzystać nowy kanał dystrybucji do sprzedaży swoich produktów.
Zdrowa żywność Amazon

W 2018 roku Amazon przejął również aptekę internetową PillPack. Ta firma pakuje leki na receptę i działa tylko w Stanach Zjednoczonych. Amazon ma teraz licencję na sprzedaż leków na receptę, co daje firmie oparcie na rynku leków na receptę.

Oprócz tych większych przejęć, firma posiada również różne mniejsze projekty. Na przykład Amazon jest właścicielem Alexa Internet, A9.com i Internet Movie Database. Firma zarządza również Amazon Mechanical Turk, stroną internetową, na której użytkownicy mogą wykonywać drobne zadania za niskie wynagrodzenie.

Tego typu przejęcia przyczyniają się do dywersyfikacji Amazona. Zmniejsza to ryzyko sektorowe dla Amazon, co sprawia, że inwestowanie w akcje Amazon jest bardziej atrakcyjne.

Skandale wokół Amazon

Amazon nie zawsze spotyka się z pozytywną uwagą. Na przykład firma pojawiła się w filmie dokumentalnym the truth behind the click, który zwrócił uwagę na złe warunki pracy pracowników w centrach dystrybucyjnych. Amazon nie jest fanem związków zawodowych i wydaje się mało dbać o swoich pracowników w tych miejscach.

W 2016 roku śledztwo BBC ujawniło, że kierowcy Amazona byli pod dużą presją czasu, co zmuszało ich do tak szybkiej jazdy, że narażali swoje bezpieczeństwo i innych użytkowników dróg.

Jest też wiele krytyki wokół traktowania przez Amazon swoich pracowników jako robotów. W 2016 roku zgłosili oni na przykład patent na mobilną klatkę, w której mogliby być transportowani pracownicy magazynu. Innym wynalazkiem firmy była opaska na rękę, która za pomocą wibracji śledziłaby i korygowała pracowników magazynowych.

Oprócz tych wszystkich skandali wiadomo również, że Amazon zaniża wynagrodzenia swoim pracownikom w Stanach Zjednoczonych. Wielu pracowników musi uzupełniać swoje dochody zasiłkami i food stamps.

Firma unika również podatków jak tylko może: na przykład w Stanach Zjednoczonych firma miała przychody w wysokości 3,35 miliarda dolarów, ale zapłaciła tylko 1,8 miliona dolarów podatków, co daje stawkę podatkową w wysokości 0,05%!

Tego typu skandale mogą prowadzić do gorszych wyników w przyszłości. Na przykład, jeśli firma będzie musiała zapłacić więcej podatków, jej rentowność spadnie. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę tego typu efekty interesariuszy, gdy rozważa się inwestycję w Amazon.

Magazyn Amazon

Cena 1 akcji Amazon ulega ciągłym wahaniom. W chwili pisania tego tekstu możesz kupić jedną akcję Amazon za [stock symb="AMZN" curr_symb="$"].

Inwestorzy, którzy zainwestowali w Amazon w ciągu ostatniej dekady, z pewnością odpowiedzą na to pytanie twierdząco. W ciągu ostatnich 10 lat akcje pomnożyły się ponad 10 razy.

Nie oznacza to jednak, że mądrze jest inwestować w Amazon teraz. Na przykład akcje powinny pasować do Twojego profilu ryzyka, a wyniki powinny pozostać korzystne. Pamiętaj: wyniki z przeszłości nie gwarantują przyszłych zwrotów.

Akcje Amazon, podobnie jak wiele innych akcji technologicznych, są notowane na NASDAQ.

Wiele firm technologicznych decyduje się celowo nie wypłacać dywidendy: mogą wykorzystać pieniądze na nowe inwestycje, które w dłuższej perspektywie mogą wygenerować jeszcze więcej pieniędzy.

Jednak niektóre firmy, takie jak Apple i Cisco Systems, zdecydowały się ostatnio na wypłatę dywidendy. Gdy wyniki Amazona ustabilizują się w przyszłości, firma może również zdecydować się na wypłatę dywidendy.

Czy powinieneś kupić akcje Amazon?

To, czy powinieneś kupić akcje Amazon, czy nie, jest ostatecznie osobistą decyzją. Dzięki temu kompleksowemu przeglądowi możesz podjąć świadomą decyzję.

Osobiście ufam w siłę innowacji firmy. Nie oznacza to, że cena akcji Amazon będzie tylko rosła: szczególnie pod wpływem rosnących stóp procentowych i niepewności, cena akcji Amazon może również spaść. Jednak w dłuższej perspektywie inwestycja w Amazon może się opłacić.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *