Dźwignia handlowa: handlowanie z wykorzystaniem dźwigni bez tajemnic

Dokonując inwestycji, możesz zastosować dźwignię finansową. Czym tak właściwie jest dźwignia? Upraszczając, jest to narzędzie umożliwiające wykonanie transakcji na kwotę wyższą od tej, którą dysponujesz. Dźwignia pozwala lepiej wykorzystać wahania kursów. Pewnie zastanawiasz się, na czym polega jej działanie oraz jakie wiąże się z tym ryzyko.

Czym jest dźwignia handlowa?

Korzystanie z dźwigni jest dozwolone przy każdym rodzaju inwestycji. Na ogół dźwignia jest wyrażana jako stosunek, przykładowo 1:30. Jeśli dźwignia wynosi 1:30, oznacza to, że możesz dokonać transakcji na 30.000 USD, inwestując zaledwie 1.000 USD. To narzędzie pozwalające na otwieranie większych pozycji.

Gdzie można handlować z wykorzystaniem dźwigni?

Wielu brokerów dopuszcza stosowanie dźwigni. Na ogół kontrakty CFD są wykorzystywane wraz z dźwignią. Spekulując kwotą większą niż zdeponowana, możesz z powodzeniem skorzystać z tego narzędzia. Pragniesz dowiedzieć się, którzy brokerzy dopuszczają obrót z wykorzystaniem dźwigni handlowej? Zestawiliśmy najlepsze serwisy specjalnie dla Ciebie:

Efekt dźwigni: przykłady

Stosując dźwignie, zwiększasz zarówno potencjalny zysk, jak i ryzyko.

Dokonując zakupu udziału na kwotę 10 USD, możesz uzyskać następujące wyniki:

  • Przy wzroście o 1 USD, twój zysk wyniesie 1 USD.
  • Jeśli cena akcji spadnie o 1 USD, poniesiesz stratę w wysokości 1 USD.

Przy zastosowaniu dźwigni 1:10, twoje wyniki będą się zdecydowanie różnić:

  • Przy wzroście o 1 USD, otrzymasz zysk w wysokości 10 USD.
  • Jeśli cena udziału spadnie o 1 USD, poniesiesz stratę 10 USD.

W dalszej części niniejszego artykułu omówimy zasadę działania dźwigni na bardziej wyczerpującym przykładzie.

Jak działa dźwignia finansowa?

Brokerzy online dopuszczają stosowanie dźwigni finansowych. Tutaj znajdziesz przegląd platform brokerskich, na których zakupisz akcje z wykorzystaniem dźwigni. Taka opcja staje się dostępna niezwłocznie po utworzeniu konta. To narzędzie jest wykorzystywane w przypadku obrotu sumą większą od salda twojego rachunku operacyjnego. W jaki sposób dochodzi do realizacji dźwigni w ramach twojego rachunku inwestycyjnego?

Dźwignia w swojej naturze jest zbliżona do pożyczki. Broker pokrywa sporą część ceny zakupu oraz różnicę pomiędzy kursem otwarcia i zamknięcia, a następnie wszystko zostaje uregulowane w ramach salda twojego rachunku. W takim wypadku nigdy nie stajesz się właścicielem udziału; to w kwestii brokera leży zarówno zakup, jak i sprzedaż. Handlując poprzez udziały CFD, nie masz żadnych innych obowiązków, ponieważ akcje nigdy nie należą do Ciebie.

dźwignia inwestowania

Przykłady handlowe z wykorzystaniem dźwigni

W niniejszym przykładzie zakładamy, że na twoim rachunku obrotowym znajduje się 1000 USD. Decydujesz się na zakup akcji na tę kwotę po cenie 10 USD. Cena wzrasta w ciągu dnia i kiedy osiąga 12 USD, ponownie zamykasz pozycję. Jaki będzie wynik tej inwestycji z i bez zastosowania dźwigni?

Bez dźwigni: cena wzrosła o 2 USD, więc 1000 USD wystarczyło na zakup 100 akcji. Każda ze 100 akcji podrożała o 2 USD, zatem łączny zysk w tym przypadku wynosi 200 USD lub 20%.

Z dźwignią: Decydujesz się zastosować dźwignię 1:10. Teraz możesz zakupić akcje na kwotę 10,000 USD. Otwierasz pozycję na 1000 akcji. Każda z akcji podrożała o 2 USD. Twój łączny zysk w tej sytuacji wynosi 2000 USD lub 200%.

Jak widać gołym okiem, stosowanie dźwigni znacznie zwiększa potencjalny zysk. Niemniej jednak należy pamiętać, że to działa w obie strony. W przypadku spadku ceny ponosisz dotkliwszą stratę, stosując dźwignię!

Zalety silnej dźwigni

Bez wątpienia największą zaletą dźwigni jest możliwość dokonywania inwestycji na większe kwoty ze stosunkowo skromną ilością dostępnych środków. Nie musisz dysponować pełną sumą w ramach rachunku obrotowego, zawierając transakcję.

Kolejną zaletą dźwigni jest łatwość zawierania transakcji przy stosunkowo niewielkich zmianach kursów. Wykorzystując ten efekt, zarobisz więcej przy małym wzroście ceny. Takie narzędzia dodają smaczku aktywnej spekulacji.

Koszty finansowania dźwigni

Korzystanie z dźwigni zawsze wiąże się z dodatkowymi opłatami. Kalkulacja jest przedstawiana w formie kosztów finansowania. Broker z własnej kieszeni pokrywa dużą część inwestycji, a ty zostajesz obciążony odsetkami od tej kwoty. Wielkość odsetek przy stosowaniu dźwigni jest uzależniona od brokera oraz rodzaju produkty inwestycyjnego.

W związku z tym stosowanie dźwignie staje się opłacalne tylko w przypadku inwestycji krótkoterminowych. Interesują Cię inwestycje długoterminowe? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, zalecamy zakup akcji i przetrzymanie ich przez dłuższy czas.

Zachowaj szczególną ostrożność, korzystając z dźwigni!

Silna dźwignia pociąga za sobą spore ryzyko, sprawiając, że twoje potencjalne straty wzrosną szybciej, niż zdążysz się obejrzeć. Przypominamy raz jeszcze, to narzędzie działa w obie strony, korzystaj z niego odpowiedzialnie.

Nie zaleca się stosowania silnych dźwigni w przypadku osób początkujących. Wpierw należy przyswoić zasady działania rynku. Mądrze wykorzystana dźwignia finansowa stanie się wydajnym narzędziem w rękach inwestora, które zaowocuje pokaźnym zyskiem!

Opcja dźwigni handlowej stanie się możliwa, jeśli saldo twojego rachunku osiągnie odpowiedni poziom. Brokerzy stosują tzw. obowiązkowy depozyt zabezpieczający, czyli innymi słowy, minimalną ilość środków niezbędną do utrzymania pozycji otwartych. Kiedy saldo znajdzie się poniżej ustalonej granicy, otrzymasz wezwanie do uzupełnienia depozytu. Pamiętaj, zignorowane wezwanie skutkuje całkowitą utratą dokonanych inwestycji!

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.