Wskazówki dotyczące inwestowania w fundusze ETF: jak osiągać lepsze wyniki

Jeśli chcesz inwestować w fundusze ETF, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć lepsze wyniki dzięki inwestycjom w fundusze ETF.

Wskazówka: Jeśli nie jesteś zaznajomiony z funduszami ETF, najpierw przeczytaj artykuł „czym są fundusze ETF?”.

Wskazówka nr 1: wybór odpowiedniego brokera

Pomimo faktu, że inwestowanie w fundusze ETF ma pasywny wizerunek, nie można po prostu usiąść i zrelaksować się. Ważne jest, aby wybrać ETF, który Ci odpowiada. Zawsze czytaj KIID (dokument zawierający kluczowe informacje), który pokazuje:

  • Przegląd kosztów konkretnego funduszu ETF
  • Przegląd produktów finansowych, w które inwestuje ETF
  • Ryzyko związane z funduszem ETF

Rozglądasz się za dobrym ETF? W takim razie zapoznaj się z naszym artykułem poświęconym godnym uwagi ETF.

Wskazówka 2: wybór niedrogiego brokera

Wybierając brokera z niskimi opłatami transakcyjnymi, automatycznie osiągasz lepsze wyniki z inwestycji. Wysokie koszty transakcyjne mogą znacznie obniżyć zwrot w dłuższej perspektywie. Wynika to z faktu, że aktywa rosną wykładniczo w długim okresie dzięki reinwestycji. Koszty mogą utrudniać ten proces, co powoduje brak zwrotu.

Jesteś ciekawy, u których brokerów możesz inwestować w fundusze ETF? Zapoznaj się z tym przeglądem:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen ETF' dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w ETF' już od 0,99 €.

Wskazówka 3: zwróć uwagę na koszty ETF

Oprócz kosztów transakcji ponoszonych przez brokera, użytkownik uiszcza również opłaty na rzecz podmiotu zarządzającego funduszem ETF. Płacisz roczną opłatę za zarządzanie od wartości ETF. Wiele funduszy ETF jest tanich ze względu na dużą liczbę inwestorów, których przyciągają: płacisz wtedy tylko 0,2 lub 0,3 procent opłat za zarządzanie. Jednak w przypadku bardziej egzotycznych funduszy ETF odsetek ten może znacznie wzrosnąć, nawet do jednego procenta!

Jeśli fundusz inwestuje w innej walucie niż waluta inwestora, jest on również narażony na ryzyko walutowe. Musisz także wymienić swoją walutę na inną, co również kosztuje.

Dobrą wskazówką jest inwestowanie głównie w większe fundusze ETF. Większe fundusze ETF pobierają niższe opłaty za zarządzanie, a także mogą kupować akcje po niższych kosztach.

Wskazówka 4: rozłóż inwestycje w czasie

Pomimo faktu, że fundusze ETF często wiążą się z niższym ryzykiem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę również ryzyko rynkowe. Gdy rynek jako całość osiąga gorsze wyniki, fundusze ETF również osiągają gorsze wyniki. Jeśli zainwestujesz dużą kwotę na szczycie, możesz stracić znaczną ilość pieniędzy. Dlatego zaleca się ochronę przed tym ryzykiem.

Można to zrobić, inwestując okresowo stałą kwotę w fundusz ETF. Gwarantuje to, że kupujesz ETF zarówno po niskich, jak i wysokich cenach, co pozwala osiągnąć średni zwrot.

Wskazówka 5: zbadaj dywersyfikację funduszu ETF

Wielu inwestorów czuje się zbyt bezpiecznie z ETF. Ważne jest, aby sprawdzić, czy ETF jest naprawdę tak zdywersyfikowany i pasywny, jak się wydaje.

Możesz to zrobić, sprawdzając, w co inwestuje ETF. Na przykład ETF, który inwestuje tylko w kilka spółek obracających konopiami, nie jest zbyt zdywersyfikowany: byłbyś wtedy silnie uzależniony od jednego konkretnego sektora.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na wagę akcji w ramach funduszu ETF. W niektórych funduszach ETF garstka akcji ma bardzo dużą wagę. Możesz myśleć, że inwestujesz w ponad 3000 akcji, podczas gdy w praktyce garstka akcji decyduje o Twoim wyniku.

Dlatego upewnij się, że inwestujesz w ETF, który jest wystarczająco szeroki lub w wiele ETF, które są aktywne w wielu sektorach.

Jak osiągnąć lepsze wyniki inwestycyjne dzięki funduszom ETF?

Fundusze ETF służą głównie do pasywnego śledzenia rynku. Najlepsze wyniki można osiągnąć, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Upewnij się, że wybierasz odpowiednie fundusze ETF, które dobrze do Ciebie pasują
  • Wybierz niedrogiego brokera, u którego możesz inwestować w fundusze ETF.
  • Porównaj koszty ETF i zminimalizuj je
  • Dywersyfikacja inwestycji w czasie
  • Zbadaj stopień dywersyfikacji funduszu ETF

Możliwe jest również aktywne handlowanie funduszami ETF. Wchodząc na rynek w odpowiednim momencie, można osiągnąć wysoki zwrot. Należy jednak pamiętać, że handel ETF-ami w ten sposób może być tak samo ryzykowny jak „handel akcjami”, ponieważ wiele korzyści płynących z ETF-ów nie ma już zastosowania.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *