Fundusz indeksowy a ETF: jakie są największe różnice?
Nie jesteś pewien, czy lepiej zainwestować w fundusz indeksowy czy ETF? Na tej stronie znajdziesz najważniejsze różnice między funduszami ETF a funduszami indeksowymi. Następnie omówimy, która opcja inwestycyjna jest lepsza.
Czym są fundusze ETF?
Fundusze ETF to fundusze, które śledzą indeks i są swobodnie zbywalne na giełdzie. Funduszami ETF można handlować za pośrednictwem brokera online. W tym artykule możesz przeczytać bardziej szczegółowo, jak działa ETF. W tym artykule, dowiesz się wszystkiego o tym, jak działają ETF’y.
Czym są fundusze indeksowe?
Fundusze indeksowe śledzą indeks, ale nie można nimi swobodnie handlować na giełdzie. Fundusze indeksowe często kupuje się bezpośrednio od dostawcy.
Różnica 1: zbywalność
Pierwszą główną różnicą między funduszami ETF a funduszami indeksowymi jest poziom zbywalności. Fundusze ETF są przedmiotem obrotu bezpośrednio na giełdzie, tworząc rynek podaży i popytu. Pozwala to na sprzedaż udziałów o dowolnej porze dnia po obowiązującej cenie. Ponieważ fundusze ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie, cena jest również w 100% przejrzysta o każdej porze dnia.
W przypadku funduszy indeksowych działa to inaczej. Fundusz indeksowy można zazwyczaj sprzedać tylko raz dziennie, z wyłączeniem aktywnego obrotu. Dane dotyczące cen są również zazwyczaj aktualizowane raz dziennie.
Fundusze ETF mają zatem tę zaletę, że są elastyczne: można bardzo precyzyjnie określić czas zakupu lub sprzedaży funduszu za pomocą zleceń z limitem.
Różnica 2: kupowanie ułamkowych części funduszu
ETF jest prawie zawsze przedmiotem obrotu po określonej cenie, a Ty możesz wskazać, ile chcesz kupić. Jeśli cena wynosi 20 USD, a Ty chcesz zainwestować 30 USD, w tym przypadku możesz kupić tylko jeden udział w ETF.
Działa to inaczej w przypadku funduszy inwestycyjnych: tutaj można inwestować w ułamki. W związku z tym można zainwestować całą kwotę 30 USD.
Łatwiej jest również okresowo inwestować niewielkie kwoty w ramach funduszu inwestycyjnego. Na przykład, możesz wpłacać do funduszu 100 USD miesięcznie lub tygodniowo. Nie jest to możliwe w przypadku ETF, dlatego za każdym razem trzeba składać nowe zlecenie.
Różnica 3: struktura kosztów
Koszty zarządzania funduszami ETF i funduszami indeksowymi są często takie same, zwłaszcza w przypadku większych funduszy. Koszty te wynoszą średnio około 0,5%.
Jednak koszty zakupu i sprzedaży między funduszami indeksowymi a ETF mogą się znacznie różnić. Ponieważ kupujesz fundusze ETF od brokera, zazwyczaj płacisz stałe koszty transakcyjne. Może to sprawić, że inwestowanie w ETF przy niewielkich kwotach będzie mniej atrakcyjne.
W przypadku wielu funduszy indeksowych nie ponosisz żadnych kosztów przy wpłacie środków. Pozwala to na okresowe inwestowanie w fundusz indeksowy przy niewielkich kwotach.
Kolejną zaletą funduszy indeksowych pod względem kosztów jest to, że zazwyczaj lepiej radzą sobie z wyciekami dywidend.
Czy istnieje różnica w zwrocie?
Nie ma różnicy w zwrotach między funduszami ETF a funduszami indeksowymi. Oba produkty inwestycyjne mają na celu jak najdokładniejsze śledzenie indeksu. Tak zwany błąd śledzenia jest minimalizowany w jak największym stopniu (jest to różnica między rzeczywistym indeksem a ceną produktu inwestycyjnego).
Oczywiście nie oznacza to, że zwroty między różnymi funduszami ETF i funduszami indeksowymi nie różnią się. Każdy fundusz indeksowy i każdy fundusz ETF jest wyjątkowy: dlatego przed dokonaniem inwestycji należy je dobrze zbadać.
Czy fundusze ETF lub fundusze indeksowe są lepsze?
Nie ma absolutnej odpowiedzi na to pytanie: to, który rodzaj inwestycji jest dla Ciebie lepszy, zależy wyłącznie od Twojej osobistej sytuacji. Ważne jest, aby pamiętać, że fundusze ETF i fundusze inwestycyjne są bardzo podobne, ponieważ oba podążają za indeksami, a tym samym dążą do średnich zwrotów. Oba produkty inwestycyjne są zatem odpowiednie do budowania bogactwa w perspektywie długoterminowej.
Inwestorzy preferujący fundusze ETF często wskazują na ich większą elastyczność. Za pomocą jednego rachunku brokerskiego można inwestować w fundusze tysięcy różnych podmiotów. Możesz kupować lub sprzedawać swoje udziały w dowolnym momencie, a przejrzyste ceny pozwalają ci wiedzieć, jak twoje inwestycje radzą sobie w danym momencie.
Z drugiej strony, inwestorzy preferują fundusze indeksowe ze względu na ich wygodę: zazwyczaj można automatycznie inwestować okresową kwotę bez patrzenia na nią.
Który rodzaj funduszu inwestycyjnego preferujesz? Daj nam znać w komentarzu pod artykułem!
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.