Co to jest margin call i jak temu zapobiec?

Jeśli inwestujesz w derywaty takie jak CFD, to jest szansa, że prędzej czy później zetkniesz się z terminem „margin call”. Czym jest właściwie margin call? Margin call, czyli wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego to sytuacja, w której na koncie handlowym nie ma już wystarczającej ilości pieniędzy. Twoja pozycja handlowa może zostać wtedy automatycznie zamknięta. W tym artykule możesz przeczytać, czym jest inwestowanie na depozycie zabezpieczającym. Omawiamy również, w jaki sposób można uniknąć wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Proste wyjaśnienie jak działa margin call

Jak działa inwestowanie lub handel na marży?

Wielu brokerów oferuje możliwość handlu w oparciu o depozyt zabezpieczający. Kiedy tak handlujesz, musisz wpłacić tylko niewielką część całej inwestycji, a pozostała kwota jest finansowana przez brokera. Kiedy inwestujesz na depozycie zabezpieczającym, stosujesz dźwignię finansową: z mniejszą kwotą otwierasz większą pozycję inwestycyjną. Wówczas możliwe jest otwarcie pozycji inwestycyjnej o wartości np. 500$ z kwotą 100$. Kiedy inwestujesz na depozycie zabezpieczającym, musisz zwrócić szczególną uwagę na.

Depozyt zabezpieczający na Twojej pozycji

Depozyt zabezpieczający, który użytkownik może wykorzystać, różni się w zależności od brokera. Kiedy maksymalna dźwignia wynosi 1:5, oznacza to, że użytkownik musi sam zdeponować 20% inwestycji. Tak więc, jeśli chcesz kupić akcje Google za 10,000$, to będziesz musiał sam zdeponować 2000$. Pozostałe 8000 dolarów jest następnie zdeponowane przez brokera.

W tym przypadku ryzykujesz tylko 2000$. Możesz jednak osiągnąć takie same wyniki inwestycyjne jak przy inwestycji w wysokości 10,000$.

depozyt zabezpieczający Plus500Wymagany depozyt zabezpieczający jest często przedstawiony przez brokera

Depozyt obowiązkowy

Broker oczekuje, że będziesz miał wystarczającą ilość pieniędzy na swoim koncie, aby pokryć swoje pozycje handlowe. Kiedy korzystasz z depozytu zabezpieczającego w wysokości 500%, broker wkłada pięć razy więcej pieniędzy. Cena musi spaść tylko o 20% zanim Twój pełny depozyt zniknie.

Dlatego też brokerzy używają tak zwanego depozytu obowiązkowego (ang. maintance margin). Depozyt obowiązkowy wskazuje, jaka część wartości całej inwestycji powinna być zawsze obecna na Twoim rachunku.

Jeśli depozyt obowiązkowy wynosi 10%, to zawsze musisz mieć na koncie co najmniej 1000$ w gotówce dla inwestycji o wartości 10 000$. Kwota ta może składać się z zysków z innych inwestycji lub z Twoich aktywów. Jeśli nie spełniasz tego wymogu, możesz mieć do czynienia z margin call.

Czym jest margin call?

Otrzymasz margin call, gdy na Twoim koncie nie ma już wystarczającej ilości pieniędzy, aby utrzymać istniejące pozycje otwarte. Dzieje się tak, gdy wartość Twojego konta spadnie bardziej niż jest to dozwolone w zależności od depozytu zabezpieczającego. Bieżące zyski z innej inwestycji mogą być również wykorzystane do pokrycia depozytu zabezpieczającego Twoją inwestycję. Jeśli wartość Twojego konta spadnie poniżej tego poziomu, możesz mieć do czynienia z wezwaniem do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Znaczenie margin call jest dość proste: broker następnie prosi o wpłacenie większej ilości pieniędzy. Jeśli tego nie zrobisz i wynik Twojej pozycji nie poprawi się, możesz stracić całą pozycję. Broker może następnie zlikwidować wszystkie swoje inwestycje, aby zapewnić, że ponownie spełniasz wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego. Kiedy zaczynasz inwestować na depozycie zabezpieczającym, ważne jest, aby pamiętać o tym ryzyku.

Przykład margin call

Powiedzmy, że wpłacasz na swój rachunek 1000$ i otwierasz inwestycję o wartości 5000$. W tym przypadku wykorzystujesz depozyt zabezpieczający w wysokości 500% lub dźwignię 1:5. Kiedy udział spada o 10% wartości, tracisz 500$. W końcu kupiłeś akcje o wartości 5000$. Kiedy depozyt zabezpieczający wynosi 10%, możesz już mieć kłopoty, bo przecież nie spełniasz już wymagań dotyczących depozytu zabezpieczającego.

Aby utrzymać swoją pozycję otwartą, musisz wpłacić więcej pieniędzy. Kiedy pieniądze na Twoim koncie zbliżą się do 0, broker wykona margin call. Jeśli nie zdeponujesz pieniędzy, pozycja jest zazwyczaj automatycznie zamykana. Nie można stracić więcej pieniędzy niż wpłaciłeś na swoje konto.

Jeśli posiadasz wiele bieżących inwestycji u brokera, wynik inwestycji A może mieć wpływ na inwestycję B. Załóżmy, że w powyższym przykładzie nadal jesteś w stratnej inwestycji. Jednakże, zainwestowałeś również w inną akcję z 1000$ i również tutaj zastosowałeś marżę 500%. Jednakże, udział ten wzrósł o 10%. Bieżący zysk z tej akcji rekompensuje stratę na drugiej pozycji. W tym przypadku nie otrzymaliby Państwo wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Tak więc, kiedy otwierasz wiele pozycji, musisz być ostrożny. Jedna pozycja, która wykonuje się bardzo słabo, może spowodować zamknięcie wszystkich transakcji na Twoim rachunku. Nie będziesz pierwszym inwestorem, który wysadzi w powietrze cały swój rachunek inwestycyjny z powodu wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Wyjaśnienie jak działa margin call

Jak można uniknąć margin call?

Mądrze jest unikać margin call, w końcu w wyniku margin call tracisz wszystkie pieniądze na koncie, a Twoje pozycje są automatycznie zamykane. Możesz uniknąć margin call, upewniając się, że na Twoim koncie zawsze znajduje się wystarczająca ilość pieniędzy.

Dobrym narzędziem, które może Ci w tym pomóc jest stop loss, czyli automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat. W przypadku Stop Loss, możesz ustawić wartość, w której Twoja inwestycja zostanie automatycznie zamknięta. Więcej informacji na temat korzystania z funkcji stop loss znajdziesz tutaj.

margin_wyjaśnienie

Na rachunku brokerskim użytkownika wyświetlane są zazwyczaj następujące numery.Saldo to kwota, która znajduje się na Twoim rachunku. Twój kapitał własny jest bieżącą wartością wszystkich Twoich pozycji handlowych. Wartość Twoich pozycji handlowych składa się z Twojego depozytu plus otwarte zyski i minus otwarte straty. Depozyt zabezpieczający jest minimalną kwotą, która powinna być obecna na Twoim koncie, aby zapobiec margin call. Wolny depozyt zabezpieczający jest kwotą, którą można jeszcze wykorzystać na nowe inwestycje.

Jakie są koszty inwestycji na depozycie zabezpieczającym?

Handel lub handel w oparciu o depozyt zabezpieczający nie jest darmowy. Płacisz od tego odsetki od finansowania. Płacisz te odsetki za każdy dzień utrzymywania otwartej pozycji. Kiedy handlujesz z depozytem zabezpieczającym, potrzebujesz wyższego zwrotu, aby osiągnąć pozytywny wynik. W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób oblicza się te koszty finansowania.

Ustawienie gwarantowanego stop

Możesz chronić swoje pozycje z gwarantowanym stop (ang. guaranteed stop). Gwarantowany stop automatycznie zamknie Twoją pozycję, gdy spadnie ona do określonej wartości. Ustawiając gwarantowany stop, możesz ograniczyć swoją stratę na danej pozycji.

Stop gwarantowany jest często droższy niż zwykłe automatyczne zamknięcie pozycji stop loss. Z normalnym stopem możesz nadal stracić więcej pieniędzy na bardzo niestabilnym rynku. Z gwarantowanym zleceniem stopu, broker gwarantuje, że Twoja pozycja zostanie zamknięta po zadeklarowanej wartości. Dlatego też szczególnie zalecane jest stosowanie gwarantowanego stop loss dla bardzo niestabilnych papierów wartościowych.

CFD handel: krótkie wprowadzenie

Kontrakt Różnicy Kursowej (CFD) jest produktem finansowym, który pozwala na skorzystanie ze wzrostu lub spadku ceny. CFD jest kontraktem pomiędzy kupującym a sprzedającym. Różnica w wartości bazowego zabezpieczenia determinuje zysk lub stratę. Wynik ten zostanie rozliczony zaraz po zamknięciu kontraktu. Kontrakty CFD posiadają mechanizm dźwigni finansowej i oznacza to, że możesz zająć dużą pozycję przy stosunkowo małym depozycie.

Należy pamiętać, że jeśli kupisz CFD, nie staniesz się właścicielem akcji bazowej. Użytkownik po prostu spekuluje na wzroście lub spadku kursu akcji.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.