Jak inwestować na rynkach wschodzących z funduszem ETF?

Inwestowanie na rynkach wschodzących może być bardzo atrakcyjne. Rynki wschodzące mogą nadal znacząco rosnąć, a Ty, jako inwestor, możesz na tym skorzystać. Ponadto, inwestując na rynkach wschodzących, można zdywersyfikować swój portfel.

Czym jest ETF na rynki wschodzące?

ETF na rynki wschodzące to produkt inwestycyjny, który umożliwia inwestowanie w zmiany cen na rynkach wschodzących. Na przykład ETF na rynki wschodzące inwestuje w akcje z Chin, Brazylii i Rosji. Ważne jest, aby sprawdzić, w które rynki inwestuje ETF: mogą się one znacznie różnić.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają fundusze ETF? W takim razie przeczytaj nasze kompleksowe wyjaśnienie ETF i zacznij być dobrze poinformowany:

Jak inwestować bezpośrednio na rynkach wschodzących?

Możesz inwestować na rynkach wschodzących z brokerem online. W tabeli znajduje się przegląd najlepszych brokerów, u których można inwestować na rynkach wschodzących:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen ETF rynków wschodzących dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w ETF rynków wschodzących już od 0,99 €.

Jakie są dobre fundusze ETF dla rynków wschodzących?

Zanim będziesz mógł inwestować na rynkach wschodzących za pomocą ETF, musisz najpierw wybrać fundusz. W tej części artykułu omówię kilka atrakcyjnych funduszy ETF dla rynków wschodzących.

Xtrackers MSCI Emerging Markets ESG UCITS ETF 1C

Jest to świetny ETF, jeśli chcesz inwestować w duże spółki zlokalizowane na rynkach wschodzących po niskich kosztach. Ten ETF pobiera 0,25% bieżących kosztów.

Fundusz śledzi indeks MSCI, w którym Chiny są wagą ciężką. Oprócz Chin, MSCI Emerging Markets inwestuje również w Tajwan, Koreę Południową, Indie, Irlandię oraz w mniejszym stopniu w RPA, Brazylię i Rosję.

Indeks ten śledzi również tylko spółki, które spełniają określone standardy społeczne, więc ta inwestycja nie pozostawia krwi na rękach. Ten ETF można znaleźć pod numerem ISIN IE00BG370F43.

Vanguard FTSE Rynki Wschodzące

Świetną alternatywą dla funduszu MSCI Emerging Markets jest Vanguard FTSE Emerging Markets, który można znaleźć pod numerem ISIN IE00B3VVMM84. Fundusz ten inwestuje w większą liczbę akcji niż MSCI Emerging Markets, a także ma nieco niższe koszty transakcyjne: 0,22% rocznie.

Fundusz inwestuje głównie w Azji, ale posiada również pozycje na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodzącej.

iShares MSCI Brazil UCITS ETF USD (Distr)

Można również zdecydować się na inwestowanie w określonym regionie za pomocą funduszu ETF. Na przykład iShares MSCI Brazil umożliwia inwestowanie w duże i średnie spółki w tym dużym kraju.

Jedną z wad iShares MSCI Brazil są wyższe koszty bieżące, które wynoszą 0,76%.

Pamiętaj, aby przeprowadzić dokładne badania przed zainwestowaniem w ETF, który koncentruje się konkretnie na jednym regionie. Twoje inwestycje będą mniej zdywersyfikowane, co zwiększa ryzyko związane z danym regionem.

iShares MSCI China UCITS ETF

W artykule o rynkach wschodzących nie można pominąć giganta, jakim są Chiny. Przykładem dobrego funduszu, który pozwala inwestować zarówno w Chinach kontynentalnych, jak i Hongkongu, jest iShares MSCI China, który można znaleźć pod IE00BQT3WG13. Bieżące koszty wynoszą zaledwie 0,4%, co czyni go atrakcyjną opcją.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w Chinach? Przeczytaj wyczerpujący artykuł na temat tego regionu!

Jak kupić ETF na rynki wschodzące?

Fundusze ETF rynków wschodzących są przedmiotem obrotu na giełdzie, podobnie jak akcje. Oznacza to, że możesz kupować lub sprzedawać papiery wartościowe w dowolnym momencie. Musisz jednak najpierw posiadać rachunek u wiarygodnego brokera. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby otworzyć rachunek w eToro i skorzystać z bezpłatnych kosztów transakcyjnych dla funduszy znajdujących się w podstawowej ofercie:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty..

Po otwarciu rachunku i zdeponowaniu środków można po prostu znaleźć fundusz ETF za pomocą paska wyszukiwania. Następnie naciśnij przycisk kupna, aby złożyć zamówienie. W tym miejscu należy wpisać, ile akcji funduszu ETF chce się kupić i jakiego rodzaju zlecenia chce się użyć. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz ETF po bieżącej cenie, a w przypadku zlecenia z limitem ceny ustalasz cenę, którą chcesz zapłacić.

Dlaczego inwestowanie na rynkach wschodzących może być interesujące?

Jednym z argumentów przemawiających za inwestowaniem na rynkach wschodzących jest szybko rosnąca klasa średnia. Dobrobyt rośnie na całym świecie, więc więcej ludzi ma pieniądze do wydania. Dzięki temu spółki mogą sprzedawać swoje produkty na rynku krajowym, co korzystnie wpływa na rentowność.

Inwestowanie na rynkach wschodzących może również zapewnić dodatkową dywersyfikację portfela. Na przykład, jeśli sprawy przybiorą zły obrót w Ameryce, niekoniecznie musi tak się stać w Chinach. Inwestując w wielu regionach, zmniejszasz zmienność swoich inwestycji.

Można również osiągnąć niezły zwrot z inwestycji na rynkach wschodzących. Rynki amerykańskie i europejskie stały się już „dojrzałe”, co utrudnia osiągnięcie znaczącego wzrostu. Ta przestrzeń jest często dostępna na rynkach wschodzących: na przykład PKB Chin rośnie o ponad 7% rocznie rok po roku.

Jakie jest ryzyko związane z funduszami ETF rynków wschodzących?

Pomimo tych korzyści, istnieje również ryzyko związane z inwestowaniem na rynkach wschodzących. Rynki wschodzące są często mniej stabilne, więc problemy polityczne mogą zrujnować wyniki inwestycji.

Istnieje również ryzyko walutowe: waluty używane w regionach wschodzących są mniej stabilne, co może znacznie wpłynąć na zyski.

Często brakuje przejrzystości, co utrudnia ustalenie, jak faktycznie radzą sobie spółki na rynkach wschodzących. Standardy jakości publikacji spółek są często niższe, a także często występuje korupcja.

Czy warto inwestować w fundusze ETF rynków wschodzących?

Osobiście uważam, że inwestowanie w fundusze ETF rynków wschodzących jest z pewnością interesujące. IMF już wskazał, że w nadchodzących latach na rynkach wschodzących nastąpi silniejszy wzrost w porównaniu z krajami rozwiniętymi.

Konieczne jest jednak podjęcie pewnego ryzyka, ponieważ rynki wschodzące są mniej stabilne, a zwroty nie są gwarantowane. Rozłóż swoje szanse na różne regiony, aby zwiększyć swoje zyski i nie inwestuj wszystkich pieniędzy na rynkach wschodzących.

Często zadawane pytania dotyczące funduszy ETF rynków wschodzących

Rynek wschodzący to rynek charakteryzujący się szybkim wzrostem. Jest prawdopodobne, że ostatecznie staną się one w pełni rozwiniętymi rynkami. Obecnie największymi rynkami wschodzącymi są Chiny i Indie, a następnie Brazylia, Rosja, Indonezja, Meksyk, Arabia Saudyjska i Turcja

Nie daj się zaślepić nazwie funduszu ETF: niektóre fundusze ETF nie są tak zdywersyfikowane, jak można by się spodziewać. Dlatego też należy zagłębić się w temat i sprawdzić, gdzie inwestuje dany fundusz. W ten sposób możesz mieć pewność, że naprawdę inwestujesz na rynkach wschodzących, a nie tylko w garść akcji z Chin. Inwestuj w duże fundusze o stosunkowo niskich kosztach i dobrym poziomie dywersyfikacji.

Fundusze ETF często mają stosunkowo niskie koszty ze względu na swój pasywny charakter: rzadko płacisz więcej niż 0,5% bieżących kosztów. Koszty te są niezbędne do pokrycia kosztów stałych funduszu: kosztów administracyjnych i kosztów transakcji w ramach funduszu. Często płacisz także jednorazowe koszty transakcyjne swojemu brokerowi przy zakupie i sprzedaży funduszu.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *