Jakie są minusy inwestowania w Bitcoiny?

Przed zainwestowaniem w Bitcoiny należy również zrozumieć ich wady. W tym artykule omawiamy największe ryzyko i niebezpieczeństwa związane z inwestowaniem w Bitcoiny. Pozwoli ci to podjąć świadomą decyzję i określić, czy warto kupić Bitcoiny TERAZ.

BrokerzyInformacjeRejestracja
Kup Bitcoin Plus500Spekuluj na rosnących i malejących cenach kryptowalut z dostawcą kontraktów CFD Plus500, korzystając z konta demo. 82% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Nieprzewidywalne ceny

Inwestowanie w Bitcoina nie jest dla niepewnych typów: cena może łatwo spaść o kilka procent w ciągu jednego dnia. Dlatego musisz być w stanie dobrze radzić sobie z ryzykiem i mieć nerwy ze stali. Zapobiega to utracie znacznej kwoty z inwestycji w Bitcoin.

Czy chcesz nieco ograniczyć zmienność swojej inwestycji? W takim razie rozsądne może być zastosowanie uśredniania kosztu dolara. Dzięki tej technice kupujesz Bitcoiny w różnym czasie. Kupujesz je zarówno po niższych, jak i wyższych cenach, co pozwala ci korzystać ze średniego zwrotu z Bitcoina.

Niepewność polityczna

Nadal istnieje spora niepewność co do sytuacji politycznej i Bitcoinów. Niektóre kraje zakazują kryptowalut, podczas gdy inne je przyjmują. Ze względu na zdecentralizowany charakter, rząd nigdy nie może całkowicie zakazać kryptowalut, ale może stać się znacznie trudniej kupić lub używać kryptowalut. Działania polityczne mogą zatem wywierać znaczną presję na cenę Bitcoina.

Dobry tego przykład można było zaobserwować w 2021 r., kiedy Chiny ogłosiły, że zamierzają zakazać wydobycia. Po tej wiadomości cena Bitcoina znacznie spadła, a nawet osiągnęła nowy najniższy poziom. Pokazuje to, że pomimo braku partii centralnej, rządy nadal mogą wywierać duży wpływ na rozwój cen Bitcoina.

Giełdy kryptowalut mogą również podlegać ograniczeniom. Na przykład Binance nie oferuje już kontraktów futures na wielu rynkach europejskich w 2021 r., aby zachować zgodność z wytycznymi rządowymi. Nieprzewidywalna postawa rządów stanowi zatem ryzyko dla inwestycji w Bitcoina.

Brak zrównoważonego rozwoju

Bitcoin nie jest zrównoważony, ponieważ wydobywanie bitcoinów wymaga dużej mocy obliczeniowej. Obecnie wszyscy górnicy łącznie zużywają tyle energii elektrycznej, co cały kraj Argentyna. W Iranie czasami nawet wyłączają zasilanie miasta, aby wydobywać Bitcoiny.

W świecie, w którym zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym tematem, energochłonna kryptowaluta może być trudna do przebicia. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że bardziej energooszczędna kryptowaluta ostatecznie zastąpi Bitcoina.

Bitcoin energie verbruik

Wydobywanie Bitcoina zużywa dużo mocy obliczeniowej i energii elektrycznej. Źródło: ft.com

Ograniczona skalowalność

Kolejną poważną wadą Bitcoina jest jego ograniczona skalowalność. Tylko kilka transakcji może być wykonywanych w sieci na sekundę, podczas gdy Visa może z łatwością przetwarzać tysiące na sekundę. Zatwierdzenie bloku dla transakcji zajmuje dużo czasu.

Dlatego Bitcoin nie jest realistycznym zamiennikiem zwykłych walut, takich jak euro czy dolar. Nikt nie chce czekać 15 minut w supermarkecie na przetworzenie transakcji. Szybsza i bardziej skalowalna kryptowaluta mogłaby zatem ostatecznie zastąpić Bitcoina.

Opłaty transakcyjne

Opłaty transakcyjne za wykonanie transakcji Bitcoin również rosną. Inne kryptowaluty umożliwiają wykonywanie transakcji bez ponoszenia opłat transakcyjnych, co jest oczywiście znacznie bardziej atrakcyjne.

Zbyt dużo scentralizowanej władzy

Bitcoin został zbudowany jako system zdecentralizowany. W praktyce jednak Bitcoin nie jest tak zdecentralizowany, jak się wydaje. Większość działań wydobywczych odbywa się w Chinach. Jeśli rząd zdecyduje się zamknąć zakłady wydobywcze, sieć Bitcoin może nagle zostać zatrzymana.

Co więcej, największe ilości Bitcoinów są w posiadaniu niektórych stron. Może to pozwolić im na manipulowanie ceną, co nie przyczynia się do zdecentralizowanej natury Bitcoina. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę te czynniki przy rozważaniu inwestycji w Bitcoin.

Hacki i inne kwestie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo kryptowalut takich jak Bitcoin jest również trudnym problemem i dużym ryzykiem. Badania wykazały, że 99 procent giełd zostanie ostatecznie zhakowanych. Korzystając z tradycyjnego konta bankowego, możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze po prostu nie znikną. Ponieważ nie ma nadzoru nad Bitcoinem, jeśli zostaniesz okradziony, nie możesz otrzymać rekompensaty.

Dlatego zaleca się dobre zabezpieczenie konta wymiany Bitcoin. Możesz zabezpieczyć swoje konto, wybierając silne hasło i włączając ochronę 2FA. Możesz również przechowywać część swoich Bitcoinów w zimnym portfelu: nie są one połączone z Internetem, co utrudnia kradzież monet.

Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie inwestować w Bitcoiny? W naszym specjalnym artykule szczegółowo opisujemy, jak zapobiec kradzieży Bitcoinów:

Brak wpływu w czasach kryzysu

Brak wpływu ze strony rządu jest postrzegany jako zaleta Bitcoina przez wielu podejrzliwych ludzi. Jednak może to być również wadą; w czasach kryzysu rząd może nieco rozwiązać sytuację, na przykład drukując pieniądze. Nie jest to możliwe w przypadku Bitcoina, co oznacza, że rządy raczej nie będą używać tej kryptowaluty jako ogólnej waluty.

Przyjęcie Bitcoina jako ważnej metody płatności może znacznie podnieść jego cenę.

Nie ma zamiennika dla złota

Wielu doomsday peppers mocno wierzy, że Bitcoiny są idealną inwestycją, aby zabezpieczyć się przed upadkiem świata. Uważają oni, że Bitcoin jest nowym cyfrowym złotem. Jednak w praktyce nie jest to do końca prawdą: Bitcoiny nie są fizyczne i nie można uzyskać do nich dostępu, gdy internet nie działa. Kiedy świat się skończy lub wybuchnie wojna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tego typu infrastruktura przestanie istnieć. Złoto pozostaje jedyną prawdziwą bezpieczną przystanią.

Jak widać, istnieje wystarczająco dużo negatywnych punktów związanych z inwestowaniem w Bitcoiny. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że Bitcoin jest daleki od doskonałości. Dlatego nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w Bitcoiny!

Utrata dostępu

Kolejnym ryzykiem związanym z inwestowaniem w Bitcoiny jest możliwość utraty dostępu do portfela. W Internecie jest wystarczająco dużo historii o ludziach, którzy stracili Bitcoiny warte miliony dolarów, ponieważ zgubili swoje hasło.

Jako inwestor Bitcoin jesteś w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo własnych kryptowalut. W przypadku zwykłego konta bankowego nadal istnieją sposoby na odzyskanie hasła, aby ponownie uzyskać dostęp do swoich środków.

Nieodwracalne transakcje

Kolejną wadą Bitcoina jest to, że nie można łatwo cofnąć transakcji. Gdy popełnisz błąd, jesteś całkowicie zdany na łaskę odbiorcy Bitcoinów. Odbiorca może cofnąć transakcję tylko poprzez odesłanie pieniędzy, co sprawia, że Bitcoin jest szczególnie podatny na oszustwa.

Pieniądze znikają z realnej gospodarki

Innym długoterminowym ryzykiem jest to, że zbyt wiele pieniędzy zniknie z realnej gospodarki z powodu Bitcoina i innych kryptowalut. Dzięki Bitcoinom łatwiej jest ukryć dużą fortunę, co ułatwia uniknięcie opodatkowania.

Podatki są jednak niezbędne do opłacenia opieki zdrowotnej i infrastruktury w danym kraju. Kiedy coraz więcej osób zamienia swoje pieniądze na walutę cyfrową, rząd musi podjąć kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa systemu.

Czy można zmniejszyć ryzyko związane z inwestowaniem w Bitcoiny?

Jak przeczytałeś w tym artykule, istnieje wiele wad i zagrożeń związanych z inwestowaniem w Bitcoin. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się zainwestować w Bitcoin, wskazane jest maksymalne ograniczenie ryzyka poprzez podjęcie następujących kroków:

  • Zabezpiecz swoje konto Bitcoin silnym hasłem i 2FA.
  • Przechowuj duże ilości Bitcoinów w zimnym portfelu.
  • Dywersyfikuj swoje inwestycje: Bitcoin jest bardzo zmienny
  • Inwestuj w Bitcoin tylko te pieniądze, na których utratę możesz sobie pozwolić.

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu: dlatego przed otwarciem inwestycji należy dokładnie porównać zalety i wady Bitcoinów! W artykule o zaletach Bitcoinów dowiesz się, dlaczego inwestowanie oszczędności w Bitcoiny może być atrakcyjne.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *