Handel srebrem: jak inwestować w srebro?

Podobnie jak złoto, srebro jest metalem szlachetnym i jego dostępność jest ograniczona, przez co jego wartość drastycznie wzrasta. Ale w jaki sposób określana jest wartość srebra? I jak mogę samemu zacząć inwestować w srebro? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat inwestowania w srebro.

Jak inwestować w srebro?

Żeby inwestować w fizyczne srebro, trzeba skorzystać ze specjalnej firmy, u której możesz zakupić fizyczne srebro. Istnieje także możliwość aktywnego handlu srebrem za pomocą Internetu. Omówimy różne sposoby inwestowania w srebro.

Metoda 1: Wykorzystywanie derywatów do aktywnego handlu

Jednym z najpopularniejszych sposobów handlowania złotem są derywaty. Możesz skorzystać z kontraktów CFD do spekulacji wzrostu lub spadku cen. Kontrakty CFD nadają się tylko na krótką metę. Z powodu tego, że srebro charakteryzuje się dużą zmiennością, to handlując nim możesz zazwyczaj osiągnąć dobre wyniki, ale niestety nie zawsze. Jeśli chcesz handlować srebrem, żeby zarobić na wzroście ceny, to najrozsądniej będzie zrobić to przy pomocy brokera, należy jednak pamiętać, że podczas inwestycji w srebro możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Na Plus500 możesz wypróbować jak się handluje kontraktami CFD srebra całkowicie za darmo, wykorzystując do tego darmowe konto demonstracyjne, korzystając 40,000$ wirtualnych pieniędzy lub z małego depozytu.

Czy chciałbyś spróbować możliwości bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, korzystając z konta demonstracyjnego? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiast założyć darmowe konto demonstracyjne na Plus500:

82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Metoda 2: inwestowanie w opcje

Można również inwestować w opcje za pomocą opcji. Dzięki opcjom kupujesz możliwość (nie obowiązek) kupienia lub sprzedania złota po określonej wartości. Kiedy właściwie to rozegrasz, to będziesz mógł uzyskać wzrost ceny swojej inwestycji w złoto. Możesz kupić opcje z różnymi datami ważności, co gwarantuje ci maksymalną elastyczność. Czy chciałbyś wiedzieć więcej na temat handlu opcjami? W naszym obszernym artykule na temat opcji omawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć:

Metoda 3: śledzenie ceny srebra

Jeśli chcesz inwestować w srebro w perspektywie długoterminowej, to możesz do tego celu wykorzystać trackera. Trackery są instrumentami finansowymi, służącymi do jak najdokładniejszego śledzenia ruchów produktu bazowego, na którym jest oparty. Przykładem trackera srebra jest ETFS Physical Silver. Możesz dowiedzieć się więcej na temat trackerów w tym artykule inwestowanie w trackery.

inwestowanie w srebro

Metoda 4: inwestowanie w akcje srebra

Możesz zdecydować się na zainwestowanie pieniędzy w akcje srebra. Kupując akcje kopalń srebra, pośrednio inwestujesz w cenę rozwoju srebra. Kiedy cena srebra rośnie, to kopalnie srebra przynoszą większy zysk. Przykładowymi firmami, których akcje możesz kupić są First Majestic Silver Corp. oraz Coeur Mining Inc.

Cena akcji srebra nie jest bezpośrednio powiązana z ceną srebra. Kiedy inwestujesz pieniądze w firmę, to dużą role odgrywają inne czynniki. Przykładowo, firma może prowadzić swój biznes bardziej efektywnie od konkurencji. To tylko podkreśla, jak ważne jest sprawdzenie najważniejszych informacji o firmie, zanim dokonasz swojego pierwszego zakupu akcji.

Jednym z najlepszych brokerów, u którego możesz kupić akcje srebra jest eToro. Na eToro nie musisz płacić żadnych prowizji podczas inwestowania w srebro, dzięki czemu możesz uzyskiwać lepsze wyniki, nawet w przypadku operowania mniejszymi kwotami. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć darmowe konto na eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Metoda 5: fizyczne inwestowanie w srebro

Osoby, które boją się całkowitej dewaluacji pieniędzy często decydują się w fizyczną inwestycję w srebro. Dostępne są dwie metody, dzięki którym możesz fizycznie inwestować w srebro: poprzez zakup sztabek lub kupując monety.

Jeśli inwestujesz w srebro fizyczne, to musisz bardzo uważać. Ważne jest, żebyś zadbał o odpowiednie ubezpieczenie oraz miejsce do przechowywania srebra. W przypadku srebra fizycznego zazwyczaj osiągasz mniejszy zwrot niż w przypadku derywatów. Jakby nie patrzeć, występują tutaj dodatkowe koszty związane z obsługą srebra fizycznego, dlatego więc kupuj takie srebro tylko jeśli się boisz, że w przyszłości świat ulegnie zagładzie.

inwestycja w srebrne monety

Co chciałbyś wiedzieć o inwestowaniu w srebro?

Jak wygląda zapotrzebowanie na srebro?

Zapotrzebowanie na srebro możemy podzielić na dwa rodzaje. Jedni kupują srebro jako bezpieczną przystań, a pozostali ze względu na popyt przemysłowy.

Prawie 85 procent srebra jest przeznaczona na użytek przemysłowy. Srebro ma zastosowanie w różnych produktach technologicznych. Świetnym przykładem są smartfony, które do wyprodukowania potrzebują srebra. W przeciwieństwie do złota, srebro ma wiele praktycznych zastosowań. W związku z rozwojem nowych gospodarek, zapotrzebowanie srebra do produkcji elektroniki może tylko wzrastać.

Ale nie tylko zastosowanie w przemyśle tłumaczy w ostatnich latach wzrost zapotrzebowania na srebro. Wiele osób widzi bezpieczną przystań. Podobnie jak w przypadku złota, ludzie inwestują w srebro, aby mieć zabezpieczenie w sytuacji, kiedy sytuacja ekonomiczna drastycznie się zmieni na gorsze. Srebro może być na przykład świetnym zabezpieczeniem przed inflacją.

cena srebra

Rozwój ceny srebra w przeciągu kilku lat

Inwestowanie w srebro jako bezpieczna przystań

Silny wzrost ceny srebra często jest spowodowany kryzysem gospodarczym. Inwestorzy szukają dobrej i przystępnej cenowo bezpiecznej przystani do zainwestowania swoich pieniędzy w czasie kryzysu. Zamiana srebra z metalu przemysłowego na metal pieniężny jest wtedy odpowiedzialne za dużą część aktualnego wzrostu cen.

Dosyć niedawno znowu nastąpi wzrost cen szlachetnych metali podczas kryzysu. Było to spowodowane korona wirusem, który przyczynił się do tego, że ceny złota i srebra drastycznie wzrosły. To tylko podkreśla, że w czasach niepewnych ekonomicznie rozsądnie jest kupić złoto i srebro.

Jako inwestor musisz wiedzieć, że metale szlachetne takie jak złoto czy srebro bardzo się różnią. Rynek srebra jest 19 razy mniejszy od rynku złota. Jednak pamiętaj, że połączenie małego rozmiaru rynku oraz szybkiego wzrostu zapotrzebowania przemysłowego na fizyczne srebro może sprawić, że kupowanie srebra będzie w dzisiejszych czasach bardzo atrakcyjne.

Zapotrzebowanie przemysłowe na srebro

Według The Silver Institute, prawie 900 milionów uncji srebra jest używanych każdego roku. W tym samym czasie około 700 milionów uncji srebra jest wydobywanych w kopalniach. Łatwo można obliczyć, że część zasobów srebra, która została wykopana, jest zużywana każdego roku. Krótko mówiąc, ilość akcji srebra drastycznie się zmniejsza.

W 1950 roku łączna podaż wynosiła około 10 miliardów uncji. Według U.S. CPM Group, w 2010 roku podaż będzie wynosić tylko 3.5 miliarda uncji. To oczywiście może przyczynić się do dużego wzrostu ceny srebra. Większość zużycia srebra odbywa się na Zachodzie. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że co raz więcej Azjatów zaczyna korzystać z telefonów, odtwarzaczy DVD i iPodów, to łatwo zrozumiemy, dlaczego zakup srebra może być bardzo ciekawą i rozsądną inwestycją!

9 powodów, dla których warto inwestować w srebro

Poniżej omówimy 9 powodów, dla których warto obecnie inwestować w srebro.

Jest przystępne cenowo

Dla wielu inwestorów złoto jest zbyt drogie. Żeby kupić uncje złota, musisz zapłacić od 1500 do 2000 dolarów. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas kryzysu, musisz zakupić dużą ilość złota za jednym zamachem. Srebro jest często 70 razy tańsze, co w praktyce oznacza, że możesz się zabezpieczyć przed złą sytuacją gospodarczą za mniejsze pieniądze.

Jest namacalne

W dzisiejszych czasach większość inwestycji odbywa się na papierze. Pieniądze, akcje, udziały, obligacje, a nawet futures – wszystko to nie jest namacalne. Kiedy kupujesz fizyczne srebro, to możesz je zabrać ze sobą i nikt nie będzie wnikał w to, co z nim zrobisz. Osoby, które cenią sobie prywatność lub darzą system finansowy mniejszym zaufaniem, mogą rozważyć zakup złota.

Srebro ma swoją wartość

Nie możesz pójść do sklepu spożywczego i zapłacić za pomocą sztabki złota, aczkolwiek srebro jest postrzegane przez wiele osób jako forma pieniędzy. Fizyczne srebro zawsze ma swoją wartość. Dzieje się tak, ponieważ srebra nigdy nie można dodrukować ani przechowywać w formie cyfrowej. Fakt, że jest to przedmiot fizyczny, którego ilość jest ograniczona, zwiększa jego wartość rynkową.

Również dużym plusem jest to, że nie występuje tutaj żadne ryzyko związane z kontrahentem. Nie potrzebujesz żadnej firmy, aby dokonać zakupu. Kiedy trzymasz pieniądze w banku, to działa to całkiem inaczej. Bank musi być ciągle w stanie rzeczywiście dostarczać pieniądze.

inwestowanie w srebro

Łatwiejszy w sprzedaży

Kiedy porównamy srebro do złota, to zauważymy, że srebro oferuje nam więcej elastyczności. Kiedy posiadasz fizycznie złoto, to automatycznie otrzymujesz sporą kwotę za jedną uncje. W przypadku srebra, możesz sprzedać uncje za dużo mniejszą kwotę. Kiedy będziesz potrzebował pieniądzy na małe wydatki, to dużo łatwiej będzie Ci sprzedać srebro.

Większe zmiany cen

Rynek srebra jest dużo mniejszy od rynku złota. Z tego właśnie powodu cena srebra zmienia się dużo szybciej: zarówno rośnie, jak i spada. Doświadczony i rozważny inwestor może czerpać z tego korzyści. Kiedy kupujesz srebro na rynku byczym, to otrzymasz lepsze wyniki. Jako day trader możesz także zdecydować się na otworzenie pozycji krótkiej na srebrze. Dzięki pozycji krótkiej możesz otrzymywać dobre wyniki nawet wtedy, gdy ceny na rynku spadają.

Brak akcji

Zazwyczaj rząd posiada bardzo duże rezerwy złota, ale w przypadku srebra jest całkiem inaczej. Tylko w Ameryce, Indiach i Meksyku rząd wciąż przechowuje surowy materiał. W tym samym czasie zapotrzebowanie przemysłowe na srebro cały czas wzrasta, przez co będzie coraz ciężej wydobywać wystarczającą ilość tego metalu szlachetnego. Zakupienie tego deficytowego surowca może na dłuższą metę bardzo się opłacić.

Gospodarka Światowa cały czas się rozwija

Innym argumentem świadczącym o tym, że warto zainwestować w srebro jest to, że światowa gospodarka cały czas się rozwija. Światowe zapotrzebowanie na towary przemysłowe ciągle wzrasta. Na przykład srebro ma zastosowanie w bateriach i panelach słonecznych. Ten surowiec jest więc niezbędnych metalem, który ma zastosowanie przy produkcji wielu rzeczy. Wynika to z faktu, że srebro przewodzi zarówno prąd jak i temperaturę, oraz ma dobre właściwości odbijające.

Cena srebra ma określony limit

Zapewne zauważyłeś, że w przypadku wielu surowców silny wzrost ceny jest spowolniony. Przykładowo, wysoka cena za ropę naftową jest niekorzystna dla wielu firm. Wtedy można zaobserwować, jak wszelkiej maści agencje starają się wpłynąć na jej cenę. Niestety, negatywny wpływ wysokiej ceny srebra na firmy jest ograniczony. Każdy produkt zawiera tylko małą ilość srebra.

Jedynym naciskającym czynnikiem są Banki Centralne. Kiedy cena srebra bardzo wzrasta, to często widzimy, jak banki sprzedają część swoich zasobów. To wywiera nacisk na cenę srebra. Jednak kiedy zaobserwujesz, że wartość srebra wzrasta, to pojawia się dużo miejsca na przyszłe wzrosty. Inwestycja w srebro może okazać się bardzo lukratywna i przynieść duże zarobki.

Derywaty mogą jeszcze bardziej podwyższyć cenę

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że większość inwestycji w srebro odbywa się na papierze. W przypadku derywatów inwestorzy stale spekulują na wzroście lub spadku ceny. Aczkolwiek w większości przypadków nie chcą otrzymywać srebra i chętniej skupiają się na zarobku z spadku lub wzroście ich lokalnej waluty.

Jednak kiedy sytuacja ekonomiczna jest w strasznym stanie, to inwestorzy i tak mogą zdecydować się na otrzymanie srebra. Istnieje w obiegu dużo więcej derywat na srebro niż samego srebra, przez co cena może drastycznie wzrosnąć.

Jakie są wady inwestowania w srebro?

Jak już zapewne przeczytałeś powyżej, jest wiele argumentów świadczących o tym, że warto jest kupować srebro. Jednak jest również wiele powodów, dla których może się okazać, że nie jest to dobra decyzja. Jeśli kupujesz fizyczne srebro, to zawsze istnieje ryzyko, że ktoś je ukradnie. Niestety nie jest to jedyne ryzyko związane z inwestycją w srebro.

Kolejnym dużym minusem inwestowania w srebro jest ograniczona płynność (ang. limited liquidity). Akcje są często sprzedawane na giełdzie w ciągu zaledwie paru sekund. Kiedy chcesz sprzedać fizyczne srebro, to będziesz musiał włożyć w to trochę więcej wysiłku.

Zwrot jest również w wielu przypadkach ograniczony. Jest to spowodowane tym, że nie ma firmy odpowiedzialnej za srebro. Kiedy kupujesz akcje to wiesz, że za nimi stoi firma, która zarabia pieniądze. Możesz wtedy otrzymać część zarobku w formie dywidendy. Srebro jest tylko formą własności, którą możesz otrzymać jako zysk.

Inną niedogodnością srebra są wysokie koszty transakcji. Dzieje się tak w szczególności, kiedy kupujesz fizyczne srebro, ponieważ wiąże się to z opłacaniem większych składek. Kiedy korzystasz z funduszu do inwestowania w srebro, to unikasz płacenia wysokich opłat transakcyjnych nałożonych na Twoje inwestycje.

Zabezpieczenie srebrem

Możesz także zdecydować się na zabezpieczenie za pomocą srebra. Jest to strategia, która redukuje ryzyko Twojego portfela. Kiedy inwestujesz w ryzykowne akcje, to możesz użyć srebra, by zabezpieczyć swój portfel. Jeśli akcje gwałtownie spadną, to część strat zostanie pochłonięta z zarobku na srebrze.

Handlowanie srebrem z dźwignią & pozycją krótką

Możesz zdecydować się na aktywną spekulację na srebrze. Możesz to zrobić za pomocą derywat. Kiedy tak zrobisz, to masz do wyboru dwie dodatkowe i jednocześnie bardzo potężne opcje. Możesz skorzystać z dźwigni lub możesz otworzyć pozycję krótką.

Dźwignia daje ci możliwość otworzenia większych pozycji handlowych na srebrze za mniejszą kwotę. Możesz handlować kwotą $100 na $500 srebra. Jeśli cena wzrośnie o 10%, to Twój zarobek zwiększy się o 50%. Niestety ta reguła działa też w drugą stronę. Spadek ceny o 10% skutkuje stratą inwestycji w wysokości 50%. Handlowanie z wykorzystaniem dźwigni daje Ci powiększone wyniki, ale to niestety nie zawsze musi działać na Twoją korzyść.

Masz również możliwość otworzenia pozycji krótkiej. Za pomocą pozycji krótkiej możesz obstawić, że cena srebra spadnie, jednak musisz być tutaj bardzo ostrożny. Cena srebra nigdy nie spadnie poniżej zera, a teoretycznie wzrost ceny jest nieograniczony. W praktyce oznacza to, że z powodu otworzenia pozycji krótkiej możesz stracić dużo pieniędzy.

Jeśli jednak będziesz wykorzystywał te instrumenty w sposób inteligentny, to możesz uzyskać ogromny zwrot na handlu srebrem. W naszym tutorialu omawiamy, jak możesz zarabiać u brokera, korzystając z tak silnych instrumentów. Czy chcesz poznać więcej szczegółów? Kliknij poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej na ten temat:

Parę wskazówek odnośnie handlu

Ogólnie srebro jest bardziej zmienne od złota. Ceny srebra oraz złota są ze sobą bardzo współzależne. Kiedy cena złota idzie w górę, to wartość srebra również wrasta i wice wersa. Jednak zachowanie srebra jest dużo mocniejsze. Kiedy wartość złota spada, to cena srebra spada jeszcze bardziej drastycznie. Nie jest zatem bezprecedensowe, aby wartość srebra spadała lub rosła o więcej niż pięć procent w ciągu jednego dnia.

Kiedyś stosunek srebra do złota był stały i wynosił około 1:15. Teraz jest to oczywiste, że taki stosunek nie zawsze się utrzymuje. Różnica pomiędzy ceną srebra i złota znacznie wzrosła.

współzależność złota srebra

Między złotem i srebrem jest silna współzależność

Srebro jest nowym złotem

Obecnie zapotrzebowanie na srebro jest wysokie, pomimo tego, że jest dostępnych zaledwie parę kopalń srebra. Srebro jest często produktem ubocznych w kopalniach ołowiu i cynku. To właśnie dlatego srebro ma potencjał stać się nowym złotem. Złoto biednego człowieka wciąż jest bezpieczniejsze od złota.

To właśnie dlatego co raz więcej traderów decyduje się na inwestowanie swoich pieniędzy w srebro. Największą zaletą takich inwestycji jest to, że jako inwestor jesteś chroniony przez inflacją i niepewną sytuacją gospodarczą. Co więcej, inwestowanie w surowce (a więc również w srebro) jest postrzegane jako ważna część dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Jeśli posiadasz też obligacje i akcje w swoim portfelu inwestycyjnym, to warto także żebyś również posiadał surowce.

Jaka jest aktualna cena srebra?

Czy zastanawiasz się jaka jest cena srebra? Poniżej możesz zapoznać się z aktualną ceną CFD srebra.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.