Jakie są wady inwestowania w akcje?

W tym artykule opisujemy największe wady inwestowania w akcje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zminimalizować skutki tych wad.

Największe wady inwestowania w akcje to:

 • Ryzyko utraty pieniędzy podczas inwestowania w akcje
 • Wybór dobrych akcji zajmuje dużo czasu
 • Koszty transakcji mogą być wysokie
 • Inwestowanie w akcje może wiązać się z negatywnymi emocjami
 • Utrata inwestycji w przypadku bankructwa
 • Konkurujesz z profesjonalnymi inwestorami

Omówimy pokrótce każdą wadę i sprawdzimy, czy rzeczywiście stanowi ona problem.

Wada 1: Zawsze wiąże się to z ryzykiem

Inwestując w akcje, można zarobić dużo pieniędzy. Nie ma jednak żadnych gwarancji: inwestując w akcje, można również stracić dużo pieniędzy, zwłaszcza w okresach spadków cen.

Stosując inteligentne zarządzanie ryzykiem, można zmniejszyć ryzyko strat. Można to zrobić na przykład poprzez:

 • Dywersyfikacja inwestycji w różne akcje.
 • Inwestowanie stopniowe: jest to również nazywane uśrednianiem kosztów w dolarach.
 • Inwestowanie tylko tych pieniędzy, na których utratę możesz sobie pozwolić.

Praktyka czyni mistrza i dotyczy to również inwestowania. Kliknij tutaj, aby wypróbować inwestowanie za darmo w wersji demo.

Wada 2: Zajmuje to dużo czasu

Jeśli chcesz z powodzeniem inwestować w akcje, musisz przeprowadzić wiele badań. Przypadkowe kupowanie akcji nie jest mądrą strategią inwestycyjną. Na przykład należy sprawdzić, czy:

 • Spółka, w którą chcesz zainwestować, jest w dobrej kondycji finansowej.
 • Spółka jest w stanie dotrzymać kroku konkurencji.
 • Sektor i region osiągają dobre wyniki.
 • Spółka ma dobry plan na przyszłość.

Możesz użyć analizy fundamentalnej lub technicznej, aby sprawdzić, czy akcje osiągają dobre wyniki.

Jeśli wydaje się to zbyt pracochłonne, ale nadal chcesz czerpać korzyści z rynku akcji, interesujące może być inwestowanie w fundusze ETF. Dzięki ETF możesz inwestować w trend cenowy całego indeksu giełdowego jednocześnie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym sposobie inwestowania w akcje.

Wada 3: Inwestowanie w akcje może być kosztowne

Wielu inwestorów odkrywa, że inwestowanie w akcje może być bardzo kosztowne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku inwestowania w akcje za pośrednictwem własnego banku. Jest to marnotrawstwo; każde euro, które płacisz w kosztach transakcyjnych, ogranicza zwrot, jaki możesz osiągnąć.

Koszty kupna i sprzedaży, które musisz ponieść inwestując w akcje, zależą od strony, z którą handlujesz. Zaleca się porównanie kosztów różnych brokerów. Niektórzy brokerzy umożliwiają nawet inwestowanie w akcje bez prowizji, co oznacza, że można zacząć od niewielkich kwot.

Klikknij tutaj, aby porównać najlepszych brokerów i rozpocząć inwestowanie na własna rękę.

Wada 4: emocje i jazda bez trzymanki

Akcje faktycznie wzrosły tylko w długim okresie. Nie oznacza to jednak, że na akcjach można tylko zarobić: zwłaszcza w krótkim okresie można wiele stracić.
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy czasami ulegają emocjom. Sprzedają akcje w ślepej panice, co skutkuje znacznymi stratami: a szkoda! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak emocje mogą wpływać na inwestycje.

Akcje faktycznie wzrosły tylko w długim okresie. Nie oznacza to jednak, że na akcjach można tylko zarobić: zwłaszcza w krótkim okresie można wiele stracić.
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy czasami ulegają emocjom. Sprzedają akcje w ślepej panice, co skutkuje znacznymi stratami: a szkoda! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak emocje mogą wpływać na inwestycje.

Wada 5: w przypadku bankructwa jesteś w plecy

Kiedy firma bankrutuje, jako akcjonariusz jesteś z tyłu. Na przykład posiadacze obligacji najpierw otrzymują swoje pieniądze. Dopiero jeśli po spłaceniu wszystkich wierzycieli pozostaną jeszcze pieniądze, otrzymasz coś jako akcjonariusz.

W praktyce oznacza to, że stracisz wszystkie swoje pieniądze, gdy spółka, w której posiadasz akcje, zbankrutuje. Lepiej zapobiegać niż leczyć: dlatego przed zainwestowaniem w akcje należy sprawdzić, jak radzi sobie spółka.

Wada 6: profesjonalna konkurencja

Wreszcie, nie zapominaj, że jako inwestor prywatny konkurujesz z instytucjonalnymi, profesjonalnymi inwestorami. Banki i firmy ubezpieczeniowe kupują akcje za miliardy euro.
Pokonanie rynku za pomocą spekulacji jest prawie niemożliwe dla początkującego inwestora. Dlatego skup się na perspektywie długoterminowej: w ten sposób prawdopodobnie osiągniesz najlepsze wyniki.

Inwestować czy nie inwestować w akcje?

Jak widać, inwestowanie w akcje ma pewne wady. Zanim wyciągniemy wnioski, ważne jest, aby omówić korzyści płynące z akcji:

 • Inwestowanie w akcje może pomóc w budowaniu bogactwa.
 • W przeszłości akcje zawsze osiągały lepsze wyniki niż obligacje.
 • Akcje można sprzedać w dowolnym momencie.
 • Akcje mogą chronić przed inflacją.

Czy wady przeważają nad zaletami? W takim razie być może lepiej zainwestować w inny produkt inwestycyjny. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane rozwiązania, wady inwestowania w akcje nie muszą stanowić większego problemu.Jakie są wady inwestowania w akcje?

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *