Emocje w tradingu oraz ich wpływ na inwestowanie
Emocje odciskają swoje piętno na osiągach w przypadku tradingu. To bez znaczenia jak dobre analizy poczynisz, jeśli dasz się ponieść emocjom. Niemniej jednak uczucia mogą również zagrać na twoją korzyść.
Strach i chciwość zaliczamy do grupy potężnych emocji. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o wpływie emocji na czynione inwestycje.
Strach (zbyt duży) stwarza zagrożenie
Z reguły kobiety są mniej pewne siebie niż mężczyźni, co widać w ich nawykach inwestycyjnych. Kobiety na ogół podchodzą do sprawy z większą ostrożnością, w związku z czym dokonują mniejszej ilości transakcji w skali roku. Takie podejście może sprawdzać się w praktyce, ponieważ mniejsza ilość transakcji oznacza mniej dodatkowych opłat, a co za tym idzie, rośnie zwrot. Z drugiej zaś strony, nadmierny strach potrafi pokrzyżować plany.
Wielu inwestorów popełnia kardynalny błąd, pozwalając swoim emocjom zbyt silnie oddziaływać na działania traderskie. Awersja do poniesienia straty oraz strach przed przegraną odgrywają tutaj kluczową rolę. Ludzie z natury za wszelką cenę starają się unikać ryzyka i przegranej.
Zapobiegaj negatywnym skutkom wynikającym z lęku
Obserwując nawyki inwestycyjne poszczególnych jednostek, da się zauważyć, że awersja do straty z reguły ma negatywny wpływ na osiągi. Dzieje się tak, ponieważ traderzy pragną uniknąć porażki za wszelką cenę, co w konsekwencji powstrzymuje ich przed zamknięciem niekorzystnych inwestycji z nadzieją, że przyniosą one dochód w przyszłości, podczas gdy dochodowe inwestycje zostają zamknięte zbyt wcześnie w związku z obawą o utratę wygenerowanego już zysku.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zawsze warto sporządzić plan działania. Myśl dwa kroki naprzód, kiedy otwierasz lub zamykasz inwestycję. Rozważąjąc słuszność transakcji, należy opierać się na faktach. Jeśli w danym wypadku tak nie jest, lepiej daruj sobie otwieranie pozycji. Sporządź racjonalny plan, a unikniesz zapędzenia w kozi róg na dalszym etapie inwestycji. W ten sposób emocjonalny strach nie będzie miał wpływu na twoje myślenie.
Koniec końców, jako trader musisz zaakceptować fakt, że nie zawsze się wygrywa. Kryzysy gospodarcze i krachy są nieodłącznym elementem tej branży, musisz się z tym pogodzić i widzieć, jak radzić sobie w sytuacjach krytycznych. Nie pozwól, aby strach i emocje wzięły nad tobą górę, podejmuj tylko przemyślane decyzje.
Zapobieganie lękom
Będąc inwestorem, musisz wiedzieć, że strach to twój największy wróg. Należy strzec się tego uczucia jak ognia. Jedynym sposobem na to jest inwestowanie pieniędzy, które da się odżałować. Natychmiast po otwarciu nowej pozycji czujesz się, jakbyś siedział na szpilkach? Prawdopodobnie zainwestowałeś zbyt wiele pieniędzy.
Osobiście otwieram tylko takie inwestycje, które nie będą mi spędzać snu z powiek. Dzięki temu moja działalność staje się czystą przyjemnością.
Wykorzystuj uczucie strachu
Z punktu widzenia inwestora, strach może również zagrać na twoją korzyść. W czasie kryzysu z 2008 ludzie pozbywali się swoich udziałów po ostro zaniżonych cenach. Powód, który krył się za tym stanem rzeczy, był bynajmniej racjonalny. Wystraszeni przez media ludzie nerwowo wyprzedawali wszystko, co mieli, ponieważ z góry założyli, że cały statek pójdzie na dno.
Przypadki masowej paniki jak ten są niebywale interesujące. W czasie gdy inwestorzy zbywają akcje za przysłowiowe grosze, możesz trafić na wiele okazji. Samodzielnie obserwuj, czy istnieją racjonalne powody, które mogłyby wskazywać na zbliżające się spadki cen akcji. Jeśli nie istnieją uzasadnione powody, to twoje zwroty w krótkim okresie mogą sięgnąć 20% lub więcej.
Takie podejście doskonale sprawdza się nie tylko podczas kryzysów ekonomicznych, ale również, kiedy danej spółce nie wiedzie się zbyt dobrze od pewnego czasu. Tego rodzaju przypadki mają miejsce, gdy skandal wyjdzie na światło dzienne. Przykładowo, kilku producentów samochodów oskarżono o manipulowanie swoimi odczytami emisji spalin. W konsekwencji nastąpił spadek cen akcji firm motoryzacyjnych, pomimo iż same spółki nie odnotowały strat z tego tytułu. Chwilę po tym zajściu odnotowano wzrost w dłuższej perspektywie.
Ceny akcji spółki Volkswagen po ujawnieniu manipulacji emisjami spalin
Chciwość ma dwa oblicza
Czy wiedzieliście, że handel to wciąż męska dyscyplina? Na każdego inwestora kobietę przypada 9 mężczyzn, niemniej jednak ostatnimi czasy sytuacja ulega zmianie. Mężczyźni na ogół wykazują się większą chciwością, a bez chciwości rynek giełdowy nie miałby racji bytu. W każdym razie, czy chciwość tak na dobrą sprawę jest najlepszym przyjacielem, czy też największym wrogiem profesjonalnego inwestora?
No cóż, przyjmijmy, że chciwość to zło konieczne. Bez niej ludzie nie dążyliby do pozyskiwania możliwe jak największych zwrotów, zamiast tego po prostu zaczęliby bezpiecznie oszczędzać. Jednakże sytuacje, w których chciwość bierze górę nad rozumem, wiążą się z podejmowaniem ogromnego ryzyka.
Pamiętaj, jeśli korzystasz z dźwigni handlowej, musisz utrzymać swoje emocje na wodzy i jednocześnie brać pod uwagę dodatkowe ryzyko inwestycyjne.
Zbyt duża chciwość jest zgubna
Z drugiej strony, zbyt duża chciwość zawsze gra na twoją niekorzyść. Duże pokłady chciwości potrafią doprowadzić do tzw. podwójnej wtopy. Dobrym przykładem są tutaj potężne wzrosty kursu Bitcoin kolejno z 2017 i 2018 roku, po których nastąpił olbrzymi krach. Kiedy ludzie zbyt mocno naciskają na inwestycje w dany zasób, ich chciwość potrafi doprowadzić do silnych wahań rynkowych.
W takich sytuacjach rzeczywista wartość inwestycji może okazać się znacznie niższa od kursu. Wtedy to ludzie po prostu ślepo wykupują dany zasób, oczekując, że jego cena będzie nadal szybować w górę. Domek z kart upada, kiedy okazuje się, że inwestycja jest psu na budę. Następnie, w wyniku strachu, o który była mowa wcześniej, cena znacznie spada.
Nie daj się ponieść emocjom
To szalenie istotne, aby nie dać się ponieść emocjom, które kierują tłumem. Kiedy nawet twój listonosz i mleczarz nakłaniają Cię do wejścia w nową wspaniałą inwestycję, lepiej daruj ją sobie. Zawsze zadawaj sobie pytanie, czy rzeczywiście warto zainwestować w dany udział. Czy istnieje ku temu racjonalny powód? Jeśli nie, to prawdopodobnie ta inwestycja to podpucha.
Po wzmożonej chciwości nadchodzi nieuchronny upadek. Kryptowaluty w latach 2017-2018.
Na jakie inne emocje należy uważać?
Poza strachem i chciwością istnieją jeszcze inne uczucia, które są w stanie pokrzyżować twoje plany handlowe. Poniżej wyjaśniamy, jak radzić sobie z tego rodzaju emocjami.
Nadzieja
Ludzie często mówią, że nadzieja umiera ostatnia. Wielu inwestorów kupuje daną akcję w nadziei, że jej kurs pójdzie w górę. Niemniej jednak nadzieja bywa również matką głupich. Mając to uwadze, regularnie sprawdzaj, jak powodzi się spółce, której dotyczy twój udział. Dzięki temu dowiesz się, czy słuszność twoich inwestycji jest poparta niezbitymi dowodami.
Nawet w przypadku aktywnych traderów nadzieja może okazać się zgubną ścieżką. Przykładowo, mogą oni trzymać otwartą pozycję przynoszącą straty zbyt długo, pomimo iż powinni ją zamknąć wieki temu. W rezultacie mała strata prowadzi do poważnej utraty środków. W związku z tym jako aktywny trader powinieneś zawsze korzystać z funkcji stop loss, aby twoje pozycje zamykały się automatycznie.
Frustracja
Kiedy czujesz, że robisz wszystko, jak należy, a twoje osiągi są nadal rozczarowujące, stajesz się sfrustrowany. Frustracja może również wynikać z nagminnego łamania swoich zasad. Bez względu na sytuację to uczucie jest niebezpieczne. Irytacja może doprowadzić do podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, np. otwierania pozycji, od których lepiej trzyma się z dala.
When you are frustrated, it is therefore important to seek distraction. Only when you can look at your trades objectively you should return to your computer screen.
Kiedy czujesz się sfrustrowany, warto skupić się na czymś innym. Powróć przed ekran komputera dopiero, kiedy będziesz w stanie obiektywnie spojrzeć na swoje transakcje.
Nuda
Żyjemy w społeczeństwie pełnym stałych bodźców oraz rozrywki. Czekanie miesiącami, a nawet latami na wzrost wartości akcji może więc stać się bardzo monotonne. Należy jednak pamiętać, że cierpliwość przy inwestowaniu jest cnotą. Jest to bardzo istotne, żeby zawsze trzymać się swojego ustalonego planu. Szukasz różnych emocji? Wybierz się na przejażdżkę kolejką górską i zostaw swoje udziały w spokoju.
Czy posiadanie akcji w dłuższej perspektywie nie jest dla Ciebie wystarczająco interesujące? Jeśli nie, to równie dobrze możesz rozważyć zostanie day traderem. Jako day trader możesz podejmować działania każdego dnia. W przypadku tego rodzaju handlowania będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu.
Jak handlować bez żadnych emocji?
Research has shown time and time again that especially novice investors often buy at the top and sell in a dip. If you want to achieve good results, you have to do just the opposite. But how do you ensure that emotions play a smaller role in your trading activities?
Badania wielokrotnie wykazały, że w szczególności początkujący inwestorzy bardzo często kupują, kiedy cena jest wysoka i sprzedają, kiedy wartość akcji spada. Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki, to musisz zrobić coś całkiem odwrotnego. Ale jak zrobić, żeby emocje odgrywały mniejszą rolę w Twoich poczynaniach handlowych?
Zautomatyzuj swoje inwestycje
Pierwszym sposobem na pozbycie się emocji pojawiających się podczas inwestycji jest jak największa automatyzacja działań inwestycyjnych. Jest to bardzo istotne, żeby zawsze sporządzać plan działania. W takim planie można wtedy określić, kiedy i dlaczego chcesz kupić i sprzedać akcję. W ten sposób unikasz podejmowania błędnych decyzji w wyjątkowych okolicznościach rynkowych.
Dla wielu inwestorów mądrym zagraniem jest zostawić w spokoju swoje konto inwestycyjne. Upewnij się, że ustaliłeś wartość, przy której odbierasz swoje straty i zyski. Jeśli nie będziesz cały czas się logował i sprawdzał co się dzieje na koncie, to unikasz stresu, kiedy rynek się załamie i Twój plan legnie w gruzach.
Średni koszt dolara
Oczywiście, jako inwestor, chcesz uniknąć przepłacania za akcje lub sprzedawania, gdy ich wartość drastycznie spadła. Dobrym sposobem, aby temu zapobiec, jest zastosowanie metody Stałych Kosztów (ang. Dollar Cost Averaging). Jest to strategia inwestycyjna, w której nie inwestujesz wszystkich swoich pieniędzy w jedną akcję na raz, więc nie kupujesz za jednym zamachem akcji Apple za 10,000$. Zamiast tego możesz na przykład co roku kupować ich akcje o wartości 1,000$.
Jednego roku możesz otrzymać 5 akcji, a w drugim 6 akcji. Stosując tę metodę, kupujesz akcje po średniej cenie i w ten sposób osiągasz średni zysk. Dla większości ludzi jest to najlepszy sposób inwestowania: rzadko komu udaje się prawidłowo wyczuć odpowiedni moment na rynku.
Rozkładanie inwestycji
Mądrze jest inwestować w sposób jak najbardziej rozłożony na wiele inwestycji. Inwestorzy często wpadają w panikę, gdy ich inwestycje nagle gwałtownie spadają. Rzadko zdarza się, że wszystkie sektory jednocześnie osiągają słabe wyniki, dlatego rozkładając swoje inwestycje w różnych sektorach, zmniejszasz ryzyko spadku wszystkich swoich łącznych inwestycji.
Dla inwestorów posiadających mniejszy portfelem, rozsądniejsze może być inwestowanie w fundusz indeksowy lub ETF. Korzystając z tych produktów inwestycyjnych, można łatwo rozłożyć swoje pieniądze na różne produkty inwestycyjne. Deponując co miesiąc pieniądze w funduszu, natychmiast stosujesz technikę dollar-cost Averaging.
Jak kontrolować swoje emocje?
Wszystkie podjęte przez nas decyzje są przynajmniej częściowo podejmowane pod wpływem emocji. W bardzo znanym badaniu psychologicznym odkryto, że kiedy część mózgowa odpowiedzialna za nasze emocje przestaje działać, nie możemy już w ogóle podejmować żadnych decyzji. W rzeczywistości nasze mózgi są tak sprytnie zbudowane, że z perspektywy czasu często racjonalizują nasze decyzje dokonane pod wpływem emocji.
Przykładowo, kiedy się z kimś rozstajesz, to dzieje się tak dlatego, że nie czujesz już wystarczająco dużo pozytywnych emocji. Po zerwaniu zaczynasz racjonalizować swoją decyzję, sporządzając całą listę rzeczy, które Ci nie pasowały. W codziennym życiu nie jest to konieczne, aby być tego świadomym, jednak kiedy zamierzasz handlować akcjami, to musisz wiedzieć, jak duży wpływ mają emocje na podejmowanie działań.
Zaleca się wtedy aktywnie szukać emocjonalnych impulsów, które wywołują u Ciebie dane zachowanie. Zastanów się, jakie wydarzenie wzbudziło w Tobie emocje i zobacz, jak wpłynęły one na Twoje inwestycyjne działania. Na przykład, czy z nudów nagle otworzyłeś dziesiątki różnych transakcji? W takiej sytuacji musisz uznać bezsensowność tych emocji i opracować strategię, która zapobiegnie ich ponownemu wystąpieniu w przyszłości.
Tylko wtedy, gdy będziesz regularnie obserwował swoje zachowanie, to nauczysz się, w jaki sposób Twoje emocje wpływają na Twoje decyzje i przez to będziesz mógł je lepiej ukierunkować.
Chciwość jest dobra, a strach jest…
Pozwólcie mi zakończyć ten artykuł jednym z moich ulubionych cytatów filmowych: „Chciwość jest dobra” z filmu Wall Street. Zdrowa dawka chciwości połączona z odrobiną strachu uczyni z ciebie emocjonalnie silnego inwestora. Pamiętaj, że należy zadbać o to, aby oba te uczucia były zrównoważone, tak aby można było inwestować odpowiedzialnie i skutecznie.
Jakby nie patrzeć, zbyt duża chciwość prowadzi do podejmowania zbyt dużego ryzyka, a tym samym do niższego lub ujemnego zwrotu. A z drugiej strony strach prowadzi do niepewności, w którą często w ogóle się nie inwestuje żadnych pieniędzy. Inwestowanie prowadzi w dłuższej perspektywie czasowej do wyższego zysku niż oszczędzanie. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób samemu inwestować? Jeśli tak, to spójrz na ten trzystopniowy plan, który pomoże Ci rozpocząć handlowanie.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.