Jak inwestować w gaz naturalny?
W dzisiejszych czasach wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe nie wzbudza już większego zainteresowania, przez co coraz więcej osób szuka atrakcyjnych inwestycji. Taka właśnie atrakcyjną inwestycją może być gaz naturalny. W przyszłości zapotrzebowanie na gaz naturalny może tylko wzrastać. Ale jak samemu zainwestować w gaz naturalny?
Jak inwestować w gaz naturalny?
Chcesz wiedzieć, jak korzystać ze zmian cen gazu naturalnego? Możecie zainwestować w gaz naturalny zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. W tym artykule omówimy różne dostępne metody handlowania gazem naturalnym.
Aktywny handel surowcami
Istnieje kilka sposobów na to, żeby handlować gazem naturalnym. Możesz to zrobić za pomocą kontraktów, jednak należy pamiętać, że od każdej transakcji naliczana jest niewielka opłata transakcyjna. Oczywiście, jeśli będziesz aktywnie handlował, to ta kwota będzie większa niż w przypadku niewielkich inwestycji.
Kiedy handlujesz gazem naturalnym poprzez kontrakty, to handlujesz tylko ceną surowca. W rzeczywistości nigdy nie otrzymujesz dostarczonego gazu naturalnego. Dużą zaletą kontraktów jest to, że możesz również skorzystać na spadku cen poprzez zajęcie krótkiej pozycji.
Czy chcesz samemu spróbować handlu kontraktami CFD na gaz naturalny? Jeśli tak, to możesz to zrobić za pomocą darmowego konta demo na platformie Plus500! 80% inwestorów detalicznych traci pieniądze na kontraktach CFD. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto demonstracyjne:
Inwestowanie w akcje gazu naturalnego
Można również inwestować w firmy, które zarabiają na wydobyciu gazu. Inwestowanie w takie firmy może być atrakcyjne, gdy cena gazu jest wysoka. Shell i Gazprom to dwie firmy, które często handlują gazem naturalnym.
Kiedy zaczynasz inwestować w akcje gazu naturalnego, ważne jest, aby zapoznać się z danymi spółki. Poza ceną gazu istnieją przecież inne czynniki, które decydują o rozwoju kursu akcji spółki. Pamiętaj, że nawet przy rosnącej cenie gazu ziemnego, spółka może osiągać słabe wyniki.
Czy chcesz kupić akcje gazu naturalnego? Rozsądnie jest kupować akcje gazu naturalnego u przystępnego cenowo brokera. W ten sposób unikniesz utraty dużej ilości pieniędzy, które zostaną pochłonięte przez opłaty transakcyjne. W naszym porównaniu wysokiej jakości brokerów możesz samemu zobaczyć, gdzie bez ponoszenia dużych opłat warto zainwestować w akcje gazu ziemnego:
Inwestycja w fundusze ETF gazu naturalnego
Istnieje również możliwość inwestowania w cenę gazu naturalnego za pomocą ETF. ETF oznacza giełdowy fundusz inwestycyjny, który jest w wolnym obrocie giełdowym. Istnieje kilka funduszy zajmujących się gazem naturalnym, które próbują śledzić cenę tego surowca.
Dobrym tego przykładem jest fundusz VelocityShares 3X Long Natural Gas ETF. Fundusz ten monitoruje ceny gazu naturalnego najdokładniej jak to możliwe. Dźwignia finansowa jest stosowana w ramach funduszu. W rezultacie fundusz porusza się silniej niż sama cena gazu naturalnego. Pozwala to na szybkie osiąganie wysokich zysków. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli cena gazu ziemnego spadnie, to można równie szybko stracić dużo pieniędzy.
Innym ciekawym funduszem jest United States Natural Gas Fund lub UNG. Fundusz ten koncentruje się na cenie gazu naturalnego w Stanach Zjednoczonych. Można wykorzystać ten fundusz do spekulacji na temat wzrostu i spadku cen surowca.
Jak określa się cenę gazu naturalnego?
Gaz naturalny jest cennym surowcem wykorzystywanym zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Prawdopodobnie wiesz o tym, że gaz naturalny jest używany podczas gotowania. Rząd holenderski pracuje nad tym, aby w Holandii funkcjonować całkowicie bez gazu naturalnego. Nawet w kraju, w którym nie używa się gazu ziemnego, surowiec ten będzie nadal wykorzystywany w elektrowniach do wytwarzania energii elektrycznej.
Jeśli chcesz określić, czy kupno gazu naturalnego jest mądrym posunięciem w dłuższej perspektywie czasowej, to musisz przyjrzeć się globalnemu popytowi. Na przykład tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, popyt na gaz naturalny w Holandii może się zmniejszyć. Nie oznacza to jednak, że nie wzrosną ceny gazu ziemnego w gospodarkach wschodzących tj. Chiny.
Cena gazu naturalnego jest częściowo powiązana z gospodarką światową. W czasach dobrej koniunktury gospodarczej często występuje większe zapotrzebowanie na gaz. Nawet w czasach złej koniunktury gospodarczej nadal istnieje na niego spore zapotrzebowanie. Co więcej, nawet pogoda może mieć istotny wpływ na cenę tego surowca – zarówno mroźne zimy, jak i ciepłe lata mogą prowadzić do wzrostu cen.
Kiedy mamy mroźne zimy to wykorzystuje się więcej gazu naturalnego do ogrzewania domów. Gdy jest bardzo gorąco, to do chłodzenia domów zużywana jest większa ilość energii elektrycznej. Co więcej, cena dolara również wpływa również na cenę gazu. Cena gazu jest podawana w dolarach, więc przy niskim kursie dolara, cena gazu naturalnego zwykle wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ importerzy spoza Stanów Zjednoczonych mogą wtedy taniej kupować i przechowywać gaz naturalny.
Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę zdrową gospodarkę światową, wyjątkowo gorącą lub zimną pogodę i niską cenę dolara, cena gazu naturalnego często wzrasta. Oczywiście jest to zjawisko krótkotrwałe i inne czynniki również odgrywają ważną rolę, jednak mogą to być dobre powody do zainwestowania pieniędzy w gaz naturalny.
Jak aktywnie handlować gazem ziemnym?
Inwestowanie w gaz naturalny staje się coraz bardziej popularne. Charakterystyczne dla tego typu inwestycji jest to, że cena może ulegać silnym wahaniom. Inwestując w gaz ziemny, mądrze jest kupować duże ilości, gdy cena zakupu jest niska, ale nie oznacza to, że potrzebny będzie duży kapitał początkowy.
Kiedy cena gazu naturalnego jest wyjątkowo niska, to możesz kupić na raz dużą ilość, bez konieczności inwestowania ogromnego kapitału. Dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej, możliwe jest otwieranie dużych pozycji na gazie przy małej inwestycji.
Ważne jest, żebyś wiedział, że jeśli inwestujesz w kontrakty na gaz naturalny, to zawsze inwestujesz aktywnie. Oznacza to, że powinieneś stale śledzić ruchy cen gazu ziemnego, zwłaszcza jeśli chcesz bezpośrednio sprzedawać gaz ziemny bezpośrednio, gdy następuje gwałtowny wzrost cen. Pamiętaj, aby cały czas uważnie śledzić ceny gazu naturalnego!
Korzystaj także z stop loss, czyli automatycznego zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat. Dzięki stop loss możesz automatycznie sprzedawać kontrakty na gaz naturalny lub akcje po określonej wartości. W ten sposób unikniesz utraty całej swojej inwestycji.
W które akcje gazu naturalnego mogę inwestować?
W tej części omówimy, w jakie akcje gazu naturalnego możesz inwestować. Przed zakupem akcji należy dokładnie zapoznać się z planami spółki na przyszłość.
Kupowanie akcji Gazprom
W odległej przeszłości Gazprom był jedną z największych firm na świecie. Po krachu giełdowym, który nastąpił w 2008 r. firma znacznie podupadła. Mimo to rosyjski Gazprom nadal jest jedną z największych firm na rynku gazowym. Inwestując w spółkę, należy pamiętać, że jest ona również aktywna na rynku naftowym.
Dla firmy najważniejszy jest rynek chiński. W 2014 roku firma podpisała 30-letni kontrakt na dostawę 38 mld metrów sześciennych gazu naturalnego dla czerwonego giganta. Firma ma dostęp do 18% światowych rezerw, więc dostawa nie będzie stanowiła problemu.
Niemniej jednak, ważne jest, aby uważnie śledzić stabilność polityczną. W przeszłości Rosja wykorzystywała dostęp do gazu jako dźwignię finansową. Ten rodzaj niestabilności może wywierać presję na rentowność takiej firmy jak Gazprom.
Kupowanie akcji EQT Corporation
EQT Corporation jest głównym aktywnym graczem w sektorze gazu ziemnego w Ameryce. Dzięki rezerwom, do których ma dostęp EQT, firma może zaopatrywać w gaz ziemny ponad 10 milionów gospodarstw domowych przez 15 lat. Firma nie tylko dostarcza gaz ziemny: EQT jest również aktywna w budowie gazociągów. Ze względu na rozmiar firmy, inwestycja w sektorze gazu ziemnego poprzez EQT są dość stabilna. Firma nie ma jednak tak dużego pola do rozwoju, jak w przypadku mniejszych, bardziej spekulacyjnych firm w Ameryce.
Kupowanie akcji Antero Resources
Antero Resources zajmuje się specjalną formą gazu naturalnego, a dokładniej naturalnym płynnym gazem. Ta forma gazu jest łatwiejsza w transporcie i zazwyczaj jest sprzedawana po wyższej cenie. Firma jest na 600 miejscu na liście Fortune 500, więc to potwierdza, że zajęła silną pozycję na rynku.
Niepewny klimat gospodarczy
Kiedy mamy niepewną sytuację gospodarczą, to wiele sposobów inwestycji wiąże się z wysokim ryzykiem. Jednak podczas niepewnej sytuacji gospodarczej inwestowanie w gaz naturalny może się dobrze sprawdzić. Taka inwestycja jest coraz częściej postrzegana jako ciekawa opcja dla inwestorów, którzy chcą zróżnicować swoje inwestycje. Oprócz inwestycji w złoto, inwestycje w gaz naturalny odnotowują również znaczny wzrost.
Ten wzrost wynika częściowo z tego, że inwestor, który kupuje gaz naturalny za 1,80$, ma potencjał, aby w pewnym momencie sprzedać swój gaz za potrójnie większą kwotę. Częste wahania na rynku sprawiają, że interesujący jest aktywny handel gazem naturalnym. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że inwestujesz za pieniądze, z których możesz nie zauważyć natychmiastowego zwrotu. Niestety, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy cena gazu naturalnego znów wzrośnie.
Strategia: zabezpieczenie przed słabym dolarem
Niektórzy ludzie używają gazu naturalnego do zabezpieczenia się przed słabym dolarem. Kiedy cena dolara jest niska, widać wzrost cen gazu. Firmy mogą wtedy kupić gaz ziemny taniej, co jest korzystne dla jego ceny. Włączając gaz ziemny do swojego portfela, można zabezpieczyć się przed niską ceną dolara.
Należy wspomnieć, że istnieje maksymalny wzrost ceny gazu ziemnego. Konsumenci często nadal potrzebują gazu do gotowania lub ogrzewania swoich domów, jednak wiele firm ma możliwość przełączania się pomiędzy różnymi źródłami energii. Jeśli cena będzie zbyt wysoka, to firmy będą skłaniać się ku wyborowi alternatywnych źródeł energii. Może to ponownie wywrzeć presję na cenę gazu naturalnego.
Jaka jest aktualna cena gazu ziemnego?
Poniżej możesz zobaczyć aktualną cenę CFD gazu naturalnego. Za pomocą przycisków można natychmiast otworzyć transakcję:
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.