Jak dokonać krótkiej sprzedaży z DEGIRO? – przewodnik przyjazny dla użytkownika

DEGIRO umożliwia krótką sprzedaż, co oznacza spekulację na spadającej cenie akcji. W tym krótkim przewodniku omówimy, jak dokonać krótkiej sprzedaży z DEGIRO.

Aby skorzystać z tego samouczka, musisz mieć konto w DEGIRO. Jeśli nie masz jeszcze konta, użyj poniższego przycisku, aby je otworzyć:

W skrócie: czym jest krótka sprzedaż?

Podczas krótkiej sprzedaży spekulujesz na spadającej cenie akcji. Na przykład, można dokonać krótkiej sprzedaży akcji. Jeśli cena akcji spadnie, osiągniesz zysk. Jeśli jednak cena wzrośnie, stracisz pieniądze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa krótka sprzedaż? W takim razie przeczytaj obszerny przewodnik po krótkiej sprzedaży:

Jak dokonać krótkiej sprzedaży z DEGIRO?

Zanim będziesz mógł otworzyć krótką pozycję w DEGIRO, musisz najpierw włączyć tę opcję. Aby to zrobić, przejdź do ustawień na swoim koncie.
Short selling DEGIRO step 1

Następnie przewiń w dół i włącz zabezpieczenia debetowe.
Short selling DEGIRO step 2

Zanim będziesz mógł aktywować debetowe papiery wartościowe (krótką sprzedaż), musisz przystąpić do krótkiego testu wiedzy. DEGIRO sprawdza, czy posiadasz wystarczającą wiedzę do otwierania krótkich pozycji. Jeśli zdasz test, możesz włączyć tę opcję.
Short selling DEGIRO step 3

Otwierając krótką pozycję, sprzedajesz papier wartościowy, którego jeszcze nie posiadasz. Nie jest możliwe zajęcie krótkiej pozycji na papierze wartościowym, który już posiadasz; musiałbyś najpierw sprzedać papiery wartościowe, które już posiadasz.

Otwarcie krótkiej pozycji działa tak samo, jak otwarcie normalnej pozycji na akcjach. Po prostu wprowadź liczbę akcji, które chcesz skrócić, a następnie kliknij złóż zamówienie, aby złożyć zlecenie.

Zaleca się użycie zlecenia z limitem, ponieważ pozwala ono na ustalenie ceny, którą jesteś skłonny zapłacić. W przypadku zlecenia rynkowego możesz otrzymać mniej korzystną cenę, zwłaszcza w czasach dużej zmienności

.

Short position DEGIRO step 4

Na co uważać w przypadku krótkich pozycji?

Krótkie pozycje to ryzykowne inwestycje. Potencjalna strata jest nieograniczona: cena akcji nie może spadać w nieskończoność, ale może rosnąć w nieskończoność.

Wraz ze wzrostem cen akcji straty mogą wzrosnąć. Gdy ryzyko wzrośnie, DEGIRO może poprosić o wpłacenie większej ilości pieniędzy, co jest również znane jako wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Jeśli nie wpłacisz więcej pieniędzy, Twoje pozycje mogą zostać automatycznie zamknięte ze stratą.

W rzadkich przypadkach kontrahent może zażądać zwrotu akcji. DEGIRO może wtedy zamknąć pozycję natychmiast lub w określonym terminie, co może spowodować straty dla użytkownika.

Ile kosztuje krótka sprzedaż w DEGIRO?

Krótkie pozycje są bardziej ryzykowne, nawet dla brokera. Dlatego DEGIRO pobiera dodatkowe opłaty za otwarcie krótkiej pozycji.

Wysokość tych opłat zależy od kategorii ryzyka akcji. Obecnie opłaty te wynoszą:

  • Kategoria A: 1%
  • Kategoria B: 1,5%
  • Kategoria C: 2%
  • Kategoria D: niemożliwe

Ponadto ponosisz również koszty finansowania, znane jako odsetki debetowe. Odsetki debetowe na kontach w euro, dolarach i funtach wynoszą 3%, a na wszystkich innych walutach 4%.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *