Czym jest short squeeze? Skorzystaj na shortach! – Akcje.pl

W 2021 roku Gamestop był bez wątpienia najbardziej znanym short squeeze. W tym artykule omówimy, czym jest short squeeze i jak się odbywa. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, co oznacza short squeeze i jak na nim skorzystać.

Czy sam chcesz skorzystać na short squeeze?

1 – Otwórz konto u brokera, który pozwala na shortowanie: Możesz wtedy spekulować na spadających cenach.
2 – Wpłać pieniądze: Wpłać pieniądze na swoje konto za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego.
3 – Skróć akcje: Kup akcje z dużą szansą na short squeeze.

Chcesz rozpocząć krótkie inwestowanie? Kliknij przycisk i zacznij natychmiast! 76% inwestorów detalicznych traci pieniądze za pomocą tego dostawcy. Zastanów się, czy chcesz podjąć wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Co to jest shorting?

Short squeeze może wystąpić tylko wtedy, gdy wiele osób zajmuje pozycję krótką na danych akcjach. Zajmujesz krótką pozycję na akcjach, gdy spekulujesz na spadek ich ceny. Następnie sprzedajesz akcje, których nie posiadasz, mając nadzieję, że później odkupisz je po niższej cenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat shortowania, przeczytaj ten artykuł:

Co to jest short squeeze?

Otwierając krótką pozycję, pożyczasz akcje od innej strony. W pewnym momencie będziesz musiał odkupić te akcje. Shorterzy mają nadzieję na zakup tych akcji po niższej cenie.

Jednak nie zawsze się to udaje; cena może również wzrosnąć. Gdy wiele osób posiada krótkie pozycje, może to prowadzić do efektu domina. Pozytywny artykuł informacyjny może podnieść cenę akcji, po czym shorterzy zaczną zamykać swoje pozycje. Krótka pozycja jest zamykana poprzez zakup akcji, co dodatkowo zwiększa popyt na akcje.

W przypadku short squeeze, shorterzy są wyciskani jak cytryna: cena akcji może nagle gwałtownie wzrosnąć.

6 kroków krótkiej sprzedaży

  • Spółka nie osiąga dobrych wyników, co powoduje, że wiele osób ją skraca.
  • Spółka ogłasza wyniki lepsze od oczekiwanych, co powoduje wzrost ceny.
  • Niektórzy shorterzy wpadają w panikę i zamykają swoje pozycje, co zmusza ich do kupna akcji.
  • Powoduje to reakcję łańcuchową, w wyniku której kolejni inwestorzy zamykają swoje krótkie pozycje.
  • Ze względu na duży wzrost popytu na akcje, ich cena gwałtownie rośnie.
  • Short squeeze jest faktem, rakieta idzie w górę, ale często szybko spada.

Gamestop: Dobrze znany przykład short squeeze

Być może najbardziej znany przykład short squeeze miał miejsce w 2021 roku. Akcje Gamestop wzrosły z kilku dolarów do ponad 300 dolarów.

Gamestop to zwykły fizyczny sklep z grami, a nie rodzaj nowoczesnej firmy, która przyciąga znaczne wzrosty cen akcji. Jednak w pewnym momencie było więcej krótkich pozycji niż akcji Gamestop, co sprawia, że prawdopodobieństwo krótkiej presji jest bardzo wysokie.

Duża grupa inwestorów detalicznych na Reddicie zauważyła to i postanowiła masowo kupić akcje. W rezultacie cena akcji poszybowała w górę w ciągu tygodnia, a grupa „zwykłych ludzi” pokonała kilka dużych funduszy hedgingowych.

Gamestop short squeeze

Jak skorzystać na short squeeze?

Jako inwestor możesz skorzystać z short squeeze. Ważne jest, aby znaleźć akcje z dużą szansą na short squeeze:

  • Akcje o niskiej kapitalizacji rynkowej (tj. niskiej wartości całkowitej) mają większą szansę na krótką sprzedaż (<1 mld USD).
  • Akcje z oczekiwanymi dobrymi wiadomościami. Dobre wiadomości dają początkowy impuls do wzrostu ceny akcji.
  • Akcje ze stosunkowo wysokimi pozycjami krótkimi w porównaniu do liczby dostępnych akcji mają większą szansę na short squeeze.
  • Ostatni punkt dotyczy wskaźnika krótkich pozycji. Wskaźnik ten wskazuje, ile akcji jest procentowo krótkich. Gdy jest 100 akcji, a 10 akcji jest krótkich, odsetek ten wynosi 10%. Nie ma znaczenia, ile jest bezwzględnych krótkich pozycji; chodzi wyłącznie o liczbę względnych krótkich pozycji.

Gdy publikowane są pozytywne wiadomości, szanse na wystąpienie short squeeze są wyższe. Należy jednak pamiętać, że rynek akcji jest trudny do przewidzenia: z pewnością nie ma gwarancji wystąpienia short squeeze.

Wskazówka: Rzuć okiem na Wallstreetbets i dowiedz się więcej o short squeeze.

Jaki jest największy short squeeze?

Największy short squeeze w historii miał miejsce na akcjach Volkswagena/Porsche w 2008 roku. Historia ta pokazuje siłę short squeeze’u, ponieważ firma była tymczasowo największą na świecie.

W 2018 r. akcje spółki początkowo znacznie spadły, prawie o 50%. Przyciągnęło to wielu krótkich sprzedawców, ponieważ można zarobić na krótkiej pozycji, gdy cena akcji spada. Jednak Porsche ogłosiło, że kupiło dużą część firmy, co spowodowało, że shorty zamknęły swoje pozycje. Kiedy dochodzi do przejęcia, często obserwuje się znaczny wzrost ceny akcji, ponieważ premia jest płacona powyżej ceny wywoławczej.

Doprowadziło to do ogromnej reakcji łańcuchowej, powodując pięciokrotny wzrost ceny akcji w ciągu kilku dni!

Jakie ryzyko niesie ze sobą short squeeze?

Short squeeze nie są całkowicie pozbawione ryzyka. Short squeeze nie zawsze ma miejsce; jeśli cena akcji nadal spada, możesz stracić pieniądze na swojej pozycji inwestycyjnej.

Nawet inwestorzy, którzy wchodzą na rynek w odpowiednim momencie, często tracą pieniądze podczas short squeeze. Są oni chciwi i nie wycofują się na czas. Short squeeze z definicji jest zawsze tymczasowy: zazwyczaj trwa tylko kilka dni. Tak też było w przypadku Gamestop: po osiągnięciu szczytu na poziomie 300 USD, cena akcji spadła z powrotem do 40 USD.

Jak zabezpieczyć się przed short squeeze?

Otwierając samodzielnie krótką pozycję, można napotkać short squeeze. Twoja strata może być wtedy ogromna: gdy cena akcji wzrośnie kilka razy, możesz stracić całą kwotę na rachunku inwestycyjnym.

Dlatego też zaleca się, aby zawsze stosować stop loss. Za pomocą stop loss ustawiasz kwotę, przy której automatycznie ponosisz stratę. Jednak stop loss nie zawsze może być realizowany na szybko zmieniających się rynkach. U niektórych brokerów możesz skorzystać z gwarantowanego stop loss, który jest atrakcyjny, gdy spodziewasz się dużej zmienności.

Co to jest gamma squeeze?

Opcje odegrały ważną rolę w silnym rozwoju cen Gamestop. Kupując opcje, kontrahent ponosi ryzyko, gdy robi to bez posiadania zabezpieczenia. Nagie wezwanie może stać się kosztowne, zwłaszcza gdy cena gwałtownie wzrośnie.

Kontrahent może również zostać zmuszony do zakupu większej liczby akcji, gdy wykupionych zostanie wiele opcji kupna. Może to zwiększyć szansę na znaczny wzrost ceny akcji dla inwestorów, którzy kupują opcje, co jest również nazywane squeeze gamma.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *