Czy inwestowanie w fundusze ETF jest rozsądne w 2023 roku?

Fundusze ETF są coraz bardziej popularne, ale czy inwestowanie w nie jest rzeczywiście opłacalne? W tym artykule omawiamy, czy warto inwestować w fundusze ETF.

ETFy w skrócie

Funduszy ETF można używać do pasywnego inwestowania w indeks: na przykład można śledzić koszyk akcji notowanych na giełdzie w Amsterdamie. W tym artykule można przeczytać więcej szczegółów na temat tego, czym są fundusze ETF i jak działają.

Fundusze ETF można kupować i sprzedawać za pośrednictwem brokera internetowego. Rozsądnie jest wybrać taniego brokera ETF: w ten sposób można uniknąć utraty dużej ilości pieniędzy na kosztach transakcji. W przeglądzie przedstawiamy jednych z najlepszych brokerów, których można użyć do inwestowania w fundusze ETF:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen ETF' dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w ETF' już od 0,99 €.

Czy inwestowanie w ETFy jest mądrym posunięciem?

Inwestowanie w fundusze ETF z pewnością może być mądre! Wielu inwestorów popełnia błąd polegający na zbyt częstym handlowaniu, gdy nie mają wymaganej do tego wiedzy. Ponoszą wtedy koszty transakcyjne za każdą transakcję i źle planują swoje inwestycje, co może kosztować dużo pieniędzy.

Inwestowanie w fundusze ETF nie jest również odpowiednie dla każdego: na przykład musisz mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby pozwolić sobie na ich utratę w dłuższej perspektywie.

Jednak dla większości ludzi fundusze ETF są najbardziej odpowiednią inwestycją. Ze względu na wysoki poziom dywersyfikacji i niskie koszty, fundusze ETF są odpowiednie do budowania bogactwa.

ETF nie zbankrutuje ot tak

Inwestowanie w fundusze ETF może być inteligentne, ponieważ szansa na utratę całej inwestycji faktycznie znika. Szansa na bankructwo jednej spółki oczywiście zawsze istnieje. Jednak szansa, że dziesiątki spółek wchodzących w skład indeksu nagle zbankrutują, jest praktycznie zerowa. Gdyby tak się stało, cały świat stanąłby w płomieniach.

Jeśli szukasz stosunkowo mniej ryzykownej inwestycji, ETF może być mądrym wyborem.

Mniejsza niestabilność

Kolejną zaletą funduszy ETF jest ich mniejsza zmienność. Jedna akcja może nagle znacznie wzrosnąć lub spaść ze względu na wiadomości. Skandal może doprowadzić do paniki, powodując, że wszyscy nagle porzucą swoje akcje.

W takim przypadku nadal możesz stracić pieniądze z ETF, który zawiera ten udział, ale nie stracisz natychmiast całej inwestycji. Pozostałe udziały w ETF zapewniają większą stabilność i mogą wchłonąć straty. Nie zapominaj jednak, że nie zarobisz szybko fortuny z ETF: musisz być w stanie z tym żyć.

Doskonały do gromadzenia bogactwa

Fundusze ETF to bardzo mądry wybór, jeśli Twoim celem jest budowanie bogactwa w czasie. Okresowo kupując dobrze zdywersyfikowany fundusz ETF ze stałą kwotą pieniędzy, zapewniasz sobie korzyści ze średniego zwrotu na rynku.

Reinwestując swój zwrot w kółko, korzystasz z odsetek składanych. Może to spowodować, że Twoje wyniki będą rosły wykładniczo, pozwalając Ci zbudować niezły fundusz emerytalny.

Niskie koszty = rozsądek

Niskie koszty są również powodem, dla którego warto wybrać fundusze ETF. Jednym z powodów, dla których wielu aktywnym inwestorom nie udaje się pokonać inwestorów pasywnych, są znacznie wyższe koszty. U niektórych brokerów można kupować fundusze ETF bez żadnych kosztów. Jednocześnie za każdym razem płacisz wyższe opłaty transakcyjne za akcje, co powoduje, że część Twojego zwrotu natychmiast znika. To sprawia, że aktywnym inwestorom znacznie trudniej jest pokonać rynek; musiałbyś zrobić to znacznie lepiej!

Wciąż jednak nie możemy żyć bez aktywnych inwestorów

Pomimo faktu, że fundusze ETF są bardzo mądrą inwestycją, nadal nie możemy obejść się bez aktywnych inwestorów. Aktywni inwestorzy przyczyniają się do efektywności rynków, a bez tej grupy fundusze ETF również nie funkcjonowałyby dobrze. W końcu rynki są napędzane przez aktywnych traderów, którzy ważą informacje i na ich podstawie kupują określone akcje.

Osobiście uważam, że inwestowanie jest zbyt przyjemne. Wiem, że mądrze jest inwestować w fundusze ETF, ale zawsze inwestuję część swoich pieniędzy w akcje. W tym artykule dowiesz się, na czym to polega.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *