Inwestowanie w opcje: kompletny podręcznik

Chcesz wyciągać pokaźne zwroty ze swoich inwestycji i nie boisz się podjąć większego ryzyka, aby dopiąć swego? Jeśli tak, to inwestycje w opcje walutowe mogą być twoim strzałem w dziesiątkę! Kwoty inwestycji w opcje zaczynają się od kilkuset euro, a zwroty mogą przyprawić Cię o zawrót głowy. Pewnie zastanawiasz się, jak inwestować w opcje oraz jakie reguły rządzą tym procesem!

Podręcznik na temat inwestowania w opcje

Czym jest opcja walutowa?

Opcje nadają Ci prawo kupowania lub sprzedawania papierów wartościowych po określonej cenie. Do papierów wartościowych zaliczamy między innymi są akcje oraz obligacje. Aby nabyć wspomniane prawa, należy zapłacić prowizję stronie trzeciej. Wymiana jest następnym etapem procesu, który umożliwia zrealizowanie opcji. Opcje walutowe mają następujące właściwości:

Wartość zasadnicza

Wartość zasadnicza odnosi się do aktywów finansowych, z którymi powiązana jest opcja. Przykładowo, może to być akcja Heineken. Co więcej, opcje również mogą dotyczyć indeksów giełdowych takich jak Dow Jones, lub walut, np. Dolara.

Rodzaje opcji: opcje kupna lub sprzedaży

Decydując się na inwestowanie w opcje, możesz wybrać pomiędzy opcjami kupna lub sprzedaży. To szalenie istotne, aby zrozumieć, co dokładnie kryję się za tymi dwoma rodzajami opcji:

 • Opcja kupna: przyznaje Ci prawo do zakupu aktywa finansowego po określonej cenie.
 • Opcja sprzedaży: przyznaje Ci prawo do sprzedaży aktywa finansowego po określonej cenie.

Opcje kupna pozwalają na spekulacje przy wzroście cen, podczas gdy sprzedażowe dopuszczają tego rodzaju aktywność przy spadkach.

Wielkość kontraktu

Jeden kontrakt opcji zawsze wynosi 100 udziałów. Czy twoja opcja jest obracana za 2 £/$/€? W takim razie zapłacisz 200 £/$/€ za całość kontraktu.

Cena realizacji

Cena realizacji to kwota, za którą wartość zasadnicza może zostać kupiona lub sprzedana. Przykładowo: kiedy cena realizacji opcji wynosi 20 €, udział może zostać kupiony (opcja kupna) lub sprzedany (opcja sprzedaży) po wspomnianej cenie.

Jeśli chodzi o wariant kupna, to opcje o mniejszej cenie realizacji są droższe. To z całą pewnością ma sens, ponieważ będziesz w stanie kupić akcję po gwarantowanej, niższej cenie, i co za tym idzie, ryzyko całkowitej utraty wartości opcji jest znacznie mniejsze.

W przypadku opcji sprzedaży sytuacja jest analogicznie odwrotna. Opcje o wyższej cenie realizacji są droższe, ponieważ istnieje większa szansa na sprzedaż akcji po wysokiej cenie.

Data wygaśnięcia

Data wygaśnięcia określa ważność opcji. Niektóre opcje mają 1-tygodniowy termin ważności, podczas gdy inne mogą być ważne przez całe lata. Opcje z długim terminem ważności są droższe, ponieważ istnieje zwiększona szansa, że staną się one dochodowe w przyszłości. Następujące pojęcia, związane z giełdą papierów wartościowych, określają, czy opcja jest dochodowa w danym momencie:

 • Opcja w cenie: w danym momencie opcja jest dochodowa.
 • Opcja po cenie: w danym momencie opcja znajduje się na progu rentowności
 • Opcja poza ceną: w danym momencie opcja jest bezwartościowa

Dedukując logicznie, opcje w cenie są droższe od opcji poza ceną. Gołym okiem widać, że opcja kupna z ceną realizacji 2 £/$/€ przy kursie wymiany 25 £/$/€, jest warta sporo pieniędzy. Z kolei opcja sprzedaży z ceną realizacji 20 £/$/€ przy kursie wymiany 25 £/$/€ jest tym, co określamy jako „opcja poza ceną (ang. out of the money)”, i co za tym idzie, nie przedstawia ona bezpośredniej wartości w danym momencie.

opcja_w_po_poza_ceną

Ilustracja przedstawiająca opcję „w” oraz „nie w” cenie przy opcji kupna 5 £/$/€

Jak inwestować w opcje?

Dawniej należało się udać na giełdę opcji i głośno krzyczeć, aby złożyć swoje zlecenie. Na całe szczęście, to już przeszłość. Kupowanie i sprzedawanie opcji stało się powszechnie dostępne. Do inwestowania w opcje wystarczy konto w serwisie brokerskim. Broker jest pośrednikiem, który organizuje kupno i sprzedaż aktywów finansowych w twoim imieniu.

Chcesz wiedzieć, który broker jest strzałem w dziesiątkę w przypadku opcji? Specjalnie dla Ciebie sporządziliśmy listę najlepszych brokerów na rynku. Skorzystaj z poniższego przycisku i porównaj najkorzystniejsze serwisy brokerskie w okamgnieniu:

Jakie kwestie wpływają na wartość opcji?

Na wartość opcji składa się wartość rzeczywista oraz wartość oczekiwana.

Wartość rzeczywista

Wartość rzeczywista to wartość opcji w trakcie jej realizacji. Przykładowo, załóżmy, że posiadasz opcję kupna z ceną realizacji 10 € przy kursie wymiany 5 €. W tym momencie wartość rzeczywista opcji wynosi 5 €. Kiedy cena realizacji równa się kursowi wymiany, to wartość rzeczywista wynosi 0 €. Taka sama wartość rzeczywista (0 €) dotyczy opcji nie w cenie i co za tym idzie, taka opcja nie może zostać zrealizowana.

 • Opcja w cenie? Ta opcja ma wartość rzeczywistą.
 • Opcja poza ceną? Wartość rzeczywista wynosi 0 €.

Wartość oczekiwana

Wartość oczekiwana jest określana na podstawie prognoz rynkowych. Opcje nie w cenie lub po cenie nie przedstawiają wartości, ponieważ zawsze istnieje szansa, że przyszłości staną się one opcjami w cenie. Oczekiwana wartość jest wyższa, kiedy:

 • Data ważności nie sięga zbyt daleko w przyszłość.
 • Zasadniczy papier wartościowy należy do rodzaju niestabilnych.

Jeśli opcja posiada datę ważności, która nie wybiega zbyt daleko w przyszłość, istnieje znacznie większa szansa, że stanie się ona wartościowa. Niestabilne papiery wartościowe również zwiększają szansę osiągnięcie określonych poziomów kursu wymiany, przy których realizacja opcji staje kusząca. Kupowanie opcji w cenie nie jest z reguły najlepszą decyzją: koniec końców, zapłacisz znacznie więcej za opcje, które zapewniają więcej bezpieczeństwa.

Jakie aspekty wpływają na cenę opcji?

Cena opcji głównej mierze zależy od ceny oraz zmienności aktywa zasadniczego.

Cena aktywa zasadniczego

Cena aktywa zasadniczego ma silny wpływ na wartość danej opcji. Wartość opcje kupna:

 • Zwiększa się, kiedy cena aktywa zasadniczego wzrasta.
 • Zmniejsza się, kiedy cena aktywa zasadniczego spada.

W przypadku opcji sprzedaży sytuacja jest analogicznie odwrotna. Wartość opcji sprzedaży:

 • Zwiększa się, kiedy cena aktywa zasadniczego spada.
 • Zmniejsza się, kiedy cena aktywa zasadniczego wzrasta.

Zmienność aktywa zasadniczego

Zmienność aktywa zasadniczego wywiera silny wpływ na cenę opcji. Zastosowanie mają następujące reguły:

 • Kurs aktywa zasadniczego często ulega wahaniom. Cena opcji wzrasta.
 • Kurs aktywa zasadniczego rzadko ulega wahaniom. Cena opcji spada.

Zmienność zwiększa prawdopodobieństwo, że opcja będzie w cenie. Tak więc tego rodzaju opcje mają większą wartość. Jeśli liczysz na zyski z handlu opcjami, musisz wziąć pod uwagę specyfikę wahań oraz zmienność rynków. Ogólnoświatowe wydarzenia ekonomiczne są w stanie wywołać wielkie zamieszanie na rynku, doprowadzając w konsekwencji do wzrostu kursów opcji.

Odczytywanie opcji

Opcje nie są w pełni zapisywane. W związku z tym możesz napotkać problemy podczas wpisywania kompletnych sentencji na swoim koncie brokerskim. Jak więc odczytać opcję przed nabyciem jej? Oto jak wygląda przykładowa opcja:

Nazwa opcji C/P (Kupno/Sprzedaż) data cena realizacji cena zakupu

Zróbmy to na poniższym przykładzie:

Philips C 8/6 €10 €1

Jest to opcja kupna akcji Philips z ceną realizacji 10 £/$/€ i datą ważności 8/6. W tym przykładzie opcja może zostać zakupiona za 1 £/$/€. Ze względu na to, że opcje akcji składają się z co najmniej 100 udziałów aktywa zasadniczego, będziesz musiał zapłacić 100 £/$/€ za jedną opcję kontraktu Philips.

Opcje-przykłady

Przykłady opcji

Wybieranie i sprzedaż opcji

Zanim zakupisz opcję, wpierw musisz określić, którą z nich pragniesz nabyć. Pragnąć osiągnąć maksymalny zwrot z inwestycji w opcje, nie podejmuj decyzji pod wpływem strachu. Rozsądnie będzie wpierw wybrać aktywo zasadnicze, którym chcesz handlować. Przykładowo, może to być udział Heineken. Następnie, ważne abyś rozważył następujące kwestie:

 • Spodziewasz się spadku, czy też wzrostu kursu?
 • Czy myślisz, że cena będzie bardzo, czy też lekko podatna na zmienność?
 • Czy uważasz, że zmienność będzie miała długotrwały charakter, czy jest ona raczej tymczasowa?

Spodziewając się wzrostu kursu, należy nabyć opcję kupna. Z kolei, gdy oczekujesz spadku ceny udziału, lepszym wyborem będzie zakup opcji sprzedaży. Podsumowując, opcje kupna nabywa się, spekulując przy wzroście kursu, a opcje sprzedaży, spekulując przy spadku.

Twoim zdaniem kurs ulegnie co najwyżej nieznacznej zmianie? Zatem kup opcję w cenie. Spodziewasz się silnego wzrostu lub spadku? Zakup opcję nie w cenie. Pamiętaj, zwiększony poziom bezpieczeństwa wiąże się z wyższym kosztem, więc jeśli nie spodziewasz się mocnych wahań kursowych, lepszym wyjściem będzie zakup opcji nie w cenie. Osiągniesz znacznie wyższy zwrot.

Następnie, należy określić, czy nadchodzące wahanie będzie gwałtowne, czy też rozciągnie się w czasie. Spodziewając się, kompulsywnego wzrostu bądź spadku, lepiej jest wybrać opcję krótkoterminową. Według Ciebie zmiana będzie trwać przez dłuższy czas? W takim razie zakup opcję długoterminową. Niemniej jednak im większe bezpieczeństwo, tym większy poniesiesz koszt. Z kolei, jeśli oczekujesz krótkiej i wyraźnej zmiany, opcja krótkoterminowa jest strzałem w dziesiątkę.

Sam zakup opcji to kaszka z mleczkiem. Wystarczy wybrać opcję z odpowiednią ceną realizacji i datą ważności. Następnie, określ ilość opcji kupna lub sprzedaży, które zamierzasz nabyć. Pamiętaj, jeden kontrakt opcji wynosi 100 udziałów. Wybierz opcję, skrojoną na miarę twoich oczekiwań i zmaksymalizuj swój potencjalny zysk!

Wystawianie opcji

Co więcej, możesz zyskać trochę ekstra kasy poprzez wystawianie opcji. Wystawiając opcję, stajesz się kontrahentem strony kupującej opcję. W tym przypadku spoczywa na tobie obowiązek dostawy. W momencie, kiedy strona przeciwna realizuje opcję, musisz dostarczyć zasadnicze aktywa, np. w postaci akcji takich jak Heineken lub Apple.

Po wystawieniu opcji nie ma znaczenia, ile pieniędzy możesz potencjalnie stracić: bez względu na wszystko musisz wykonać dostawę. To wszystkie sprawie, że ten proceder wiąże się z dodatkowym ryzykiem, które z kolei jest wynagradzane w postaci prowizji.

Istnieją dwie metody wystawiania opcji:

 • Wystawiasz opcję kupna, kiedy spodziewasz się spadku ceny.
 • Wystawiasz opcję sprzedaży, kiedy spodziewasz się wzrostu ceny.

Wystawianie opcji kupna

Wystawiają opcję kupna, zobowiązujesz się do sprzedaży aktywa zasadniczego po określonej cenie. Przykładem takiego aktywa jest akcja. Wzrosty kursów w tym wypadku są wyraźnie niekorzystne, ponieważ będziesz musiał sprzedać swoje udziały po cenie znacznie niższej od ich rzeczywistej wartości.

Z drugiej strony, jeśli kurs spada, opcja kupna staje się dochodowa. Co więcej, otrzymujesz prowizję i nie ponosisz ryzyka utraty środków w trakcie realizacji opcji.

Wystawianie opcji sprzedaży

W przypadku opcji sprzedaży sytuacja jest analogicznie odwrotna. Wystawiając opcję sprzedaży, zobowiązujesz się do zakupu aktywa zasadniczego po określonej cenie. Tutaj również dobrym przykładem są akcje. Spadki kursów wyraźnie grają na twoją niekorzyść, ponieważ zobowiązałeś się do nabycia udziałów po określonej cenie, tak więc dokonując transakcji, tracisz pieniądze.

Z kolei, kiedy cena wzrasta, opcja sprzedaży przynosi Ci zysk. Otrzymujesz prowizję i nie tracisz pieniędzy, realizując opcję.

Jak dużo można zarobić, wystawiając opcje?

Prowizja jest twoim źródłem zarobku w przypadku wystawiania opcji. Stawki prowizji rośną wraz z ryzykiem. Twoja prowizja zwiększa się, gdy:

 • Okres opcji jest dłuższy.
 • Cena realizacji jest zbliżona do ceny bieżącej.

Wymagania powiązane z wystawianiem opcji

Głównym zadaniem brokera jest minimalizacja ryzyka związanego z wystawianiem opcji. Zostaną zastosowane dodatkowe zabezpieczenia finansowe, aby upewnić się, czy będziesz w stanie pokryć swoją pozycję, która może okazać się zarówno, pokryta, jak i niepokryta.

Wystawianie opcji pokrytej

Wystawiając opcję pokrytą, jesteś faktycznym właścicielem udziałów w momencie realizacji opcji. To szansa na całkiem dobry dochód poboczny dla twojego portfela akcyjnego. Aczkolwiek, gdy sprawy nie potoczą się po twojej myśli, wystąpi ryzyko sprzedaży akcji po znacznie mniej korzystnej cenie.

Wystawianie opcji niepokrytej

Ponadto, możesz również wpłacić depozyt pieniężny, który posłuży jako zabezpieczenie. Tego rodzaju środki trafiają na konto depozytowe. Środki zostaną zwrócone dopiero po zamknięciu pozycji. Im większe ryzyko związane z pozycją, tym większego zabezpieczenia zażąda broker. Przestałeś spełniać warunki depozytu zabezpieczającego? W takim razie broker ma prawo zamknąć twoją pozycję, a ty stracisz całą zainwestowaną kwotę.

Podsumowanie kupna i wystawiania opcji

Zanim przejdziemy dalej, jeszcze raz w skrócie podsumujemy różnice pomiędzy kupowaniem i wystawianiem opcji:

 • Opcja zakupu nadaje Ci prawo do nabycia. Płacisz prowizję.
 • Opcja sprzedaży nadaje Ci prawo do zbycia. Płacisz prowizję.
 • Wystawienie opcji zakupu zobowiązuje Cię do sprzedaży. Otrzymujesz prowizję.
 • Wystawienie opcji sprzedaży zobowiązuje Cię do zakupu. Otrzymujesz prowizję.

Sprzedaż opcji przed upływem terminu ważności

Wielu inwestorów decyduje na sprzedaż opcji przed upływem ich terminu ważności. Wystawiona opcja może zostać zamknięta przed jej wygaśnięciem. W tym wypadku otrzymujesz bieżącą wartość kontraktu na swoje konto bankowe. Podobnie jak kursy giełdy papierów wartościowych, kursy opcji nieustannie ulegają zmianie. Możesz nieźle zarobić, jeśli wyczujesz odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż opcji.

Realizowanie opcji

Możesz również zdecydować się na realizację opcji. W przypadku opcji kupna nabędziesz udziały po korzystniejszej cenie. Niemniej jednak w większości wypadków nie jest to najmądrzejsze posunięcie. Wielu brokerów nalicza dodatkowe opłaty za realizację opcji. Co więcej, sprzedaż udziałów również pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Realizacja opcji potrafi stanowić ciekawy wariant, jeśli rozważasz zakup akcji. Ponadto, jest to również kuszące rozwiązanie, kiedy dywidendy są sprawnie wypłacane, ponieważ właścicielom opcji one nie przysługują w przeciwieństwie do udziałowców.

Właśnie wystawiłeś opcję? W tym wypadku możesz zostać zmuszony do wywiązania się ze zobowiązań pod koniec terminu ważności. Zobowiązania mogą dotyczyć: Sprzedaży udziałów w przypadku wystawienia opcji kupna lub zakupu udziałów, jeśli mówimy o wystawieniu opcji sprzedaży.

Strategie opcji: wykorzystywanie opcji z głową

Bez wątpienia, opcje odgrywają kluczową rolę na giełdach. Wykorzystując je mądrze, możesz osiągnąć znacznie większy zysk ze swoich inwestycji.

Większy zwrot z inwestycji za pomocą dźwigni

Opcje to nic innego niż produkty pochodne dźwigni. Kupujesz opcję za mniejszą sumę pieniędzy i teoretycznie umożliwi Ci to osiągnięcie znacznie wyższego zwrotu z inwestycji. Możesz zdecydować się na zainwestowanie 1000€, aby kupić konkretną akcję, albo możesz również zdecydować się na zakup opcji kupna po tej samej cenie. Pomimo tego, że w obu przypadkach inwestycja jest taka sama, to korzystny ruch cen pozwoli na osiągnięcie znacznie wyższego zwrotu z inwestycji przy użyciu opcji kupna. Jeśli coś potoczy się źle, to niestety ale stracisz całą swoją inwestycję.

Chcesz otrzymać jak najwyższy zwrot z inwestycji? Jeśli tak, to musisz kupić opcję poza ceną (ang. out of the money). W związku z tym musisz wziąć pod uwagę, że największe jest ryzyko utraty całej inwestycji.

Oczekuj na spadek ceny

Opcje sprzedaży pozwalają na przewidywanie i inwestowanie w spadek cen. Czy przewidujesz, że cena spadnie? Opcje sprzedaży dają Ci szansę, aby wykorzystać taką zmianę i zarobić pieniądze. Możesz zwiększyć swój zarobek, kupując opcje po niskiej cenie wykonania. Takie opcje są bardzo tanie, ale należy wziąć pod uwagę, że gdy firma bazowa zaczyna znowu dobrze prosperować, to traci się całą inwestycję.

Opcje sprzedaży jako zabezpieczenie

Opcje sprzedaży mogą być również wykorzystywane jako zabezpieczenie. Kiedy spodziewasz się (drastycznego) spadku ceny, to zakup opcji sprzedaży może stać się bardzo ciekawy. Jakby nie patrzeć, opcje sprzedaży spowodują, że zyskasz pieniądze, gdy ceny zaczną spadać. Zakup opcji sprzedaży na AEX jest o wiele tańszy niż sprzedaż i ponowny zakup wszystkich Twoich akcji. Jakby nie patrzeć, każda transakcja wiąże się z kosztami transakcyjnymi.

Nie używaj zbyt często opcji sprzedaży jako ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczenia są dość drogie! Za takie dodatkowe zabezpieczenie płacisz składkę, a inwestorzy opłaca się podejmować ryzyko, a nie za zwiększać swoje bezpieczeństwo. To właśnie dlatego zaleca się kupować opcje sprzedaży tylko wtedy, gdy chcesz zabezpieczyć się przed poważnym ryzykiem.

Otrzymywanie więcej pieniędzy podczas sprzedaży swoich akcji

Jeśli planujesz otrzymać więcej pieniędzy przy sprzedaży swojego udziału, to możesz stworzyć opcję kupna. Jeśli w danym momencie wartość akcji wynosi £/$/€10 i chcesz ją sprzedać, gdy cena akcji osiągnie £/$/€12, to możesz stworzyć opcję kupna. Tak czy siak i tak otrzymasz premię. Gdy następnie cena wzrośnie do £/$/€12, to sprzedajesz akcje po cenie, którą już chciałeś otrzymać. Jakby nie patrzeć otrzymałeś dodatkową premię i tym samym dodatkowy zwrot z inwestycji!

Czy cena wciąż rośnie? To już nie ma żadnego znaczenia! Planowałeś sprzedać swoją akcję za £/$/€12 i zarobiłeś trochę dodatkowych pieniędzy. Możesz być niezadowolony tylko wtedy, gdy ceny spadają, a nie rosną, ponieważ wtedy tracisz pieniądze. Czujesz, że zbliża się poważny spadek cen? Jeśli tak, to nie twórz opcji kupna, lecz po prostu sprzedaj swoje akcje.

Kupuj akcje taniej z opcją sprzedaży

Opcje sprzedaży mogą być wykorzystane w inteligentny sposób do uzyskania obniżki na Twoich akcjach. Czy uważasz, że akcja jest w danym momencie zbyt droga? Rozważasz zakup akcji, gdy np. cena spadnie o £/$/€2? Możesz stworzyć opcję sprzedaży za niższą cenę i dzięki temu otrzymasz premię. W przypadku spadku ceny o £/$/€2, kupujesz akcje po cenie, na którą już wcześniej przeznaczyłeś środki.

Kiedy cena ciągle spada, to prawdopodobnie tracisz pieniądze, jednak jeśli kupiłbyś akcje po aktualnej w danym momencie cenie, to straciłbyś jeszcze więcej pieniędzy. Nastąpił silny wzrost ceny? Nawet w takiej sytuacji niewiele stracisz, przecież dostałeś swoją premię i nie planowałeś kupić akcji po aktualnej cenie.

Wykorzystaj zmienność za pomocą strangle

Niektóre wydarzenia mogą mieć poważny wpływ na zmianę cen na giełdzie. Przyjrzyjmy się na przykład wynikom referendum Brexit. Nie zawsze jest łatwo przewidzieć skutki. Jeśli oczekujesz, że wartość akcji będzie się konkretnie zmieniać, ale nie masz jeszcze pewności co do kierunku, to możesz dokonać zakupu zarówno opcję kupna, jak i sprzedaży.

W tym przypadku wybieramy cenę wykonania, która zdecydowanie odbiega od aktualnej ceny bazowego składnika aktywów. Oznacza to, że zarobisz pieniądze zarówno wtedy, gdy cena ta przekroczy pewną wartość, jak i wtedy, gdy spadnie poniżej tej samej wartości.

Skorzystaj na stabilnej giełdzie papierów wartościowych

Można także skorzystać ze stabilnej sytuacji na giełdzie. Czy spodziewasz się, że nie będzie żadnych zmian wartości akcji? W tym przypadku można utworzyć zarówno opcję sprzedaży, jak i kupna, które wystarczająco odbiegają od aktualnej ceny giełdowej aktywa. Obie opcje gwarantują zarobek. Ta pozycja może jednak spowodować ogromną stratę, gdy cena nagle zacznie wzrastać lub/i spadać.

Ryzyko inwestowania w opcje

Inwestowanie i ryzyko zawsze idą w parze i opcje nie są wyjątkiem od tej reguły. Przed dokonaniem inwestycji w opcje, kluczowe znaczenie ma zrozumienie istoty i charakteru opcji. Po przeczytaniu naszego przewodnika dobrze zrozumiesz podstawowe aspekty handlu opcjami. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest, aby nie inwestować w opcje od razu wszystkich swoich pieniędzy. Jakby nie patrzeć, zawsze istnieje ryzyko utraty całej inwestycji z powodu podjęcia błędnej decyzji.

Dużo lepszym i rozsądniejszym podejściem jest najpierw wypróbowanie różnych możliwości. Przykładowo najpierw możesz sprawdzić podejście polegające na inwestowaniu w fikcyjne opcje i obserwowaniu trendu wymiany. Następnie możesz ocenić, co poszło nie tak i co poszło dobrze, aby jeszcze bardziej zoptymalizować swoją strategię. Niektórzy brokerzy oferują darmowe konto demonstracyjne, abyś mógł wypróbować jak działa inwestowanie. Chcesz wiedzieć którzy brokerzy oferują bezpłatne inwestycyjne konto demo? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby uzyskać przegląd:

Ile kosztuje inwestowanie w opcje?

Zazwyczaj przy inwestowaniu w opcje płaci się stałą kwotę za kontrakt i w tym przypadku nie ma znaczenia, jaką wartość ma dany kontrakt. Przy każdej transakcji ważne jest, aby najpierw obliczyć, czy przychód po odjęciu kosztów transakcji jest nadal opłacalny. Również istotne jest, aby wybrać taniego brokera, unikając w ten sposób wydawania pieniędzy na płacenie niepotrzebnie wysokich kosztów. Na naszej stronie na temat tanich inwestycjach od razu zobaczysz, gdzie można zainwestować najtańsze m.in. w opcje.

Jesteś gotowy żeby zainwestować w opcje?

Czytając ten przewodnik, otrzymasz wszystkie informacje w zasięgu ręki i dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, aby kupować i sprzedawać swoje pierwsze opcje! Czy nadal masz pytania dotyczące opcji handlowych? Nie wahaj się zostawić poniżej swojego komentarza. Postaramy się jak najszybciej Ci pomóc. Życzymy powodzenia!

Krótki kurs handlu opcjami

Strategia i opcje

Skorzystaj z opcji sprzedaży, aby zarobić na spadku – zabezpiecz swoje zyski przy korekcie

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.