Handel ropą naftową: wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w ropę
Ropa naftowa jest czasem określana mianem czarnego złota i nie dzieje się tak bez powodu. Uważana jest za jeden z najbardziej ważnych surowców i określa aktualny stan całej gospodarki. Zasoby ropy powoli się kończą, a zapotrzebowanie na ten rzadko spotykany czarny surowiec ciągle wzrasta. Ale jak ty, będąc prywatnym inwestorem, możesz czerpać z tego korzyści? W tym artykule omówimy w jaki sposób możesz inwestować w olej.
Zacznij handlować ropą naftową za pomocą tych trzech kroków:
- Krok 1: załóż konto handlowe klikając tutaj >>
- Krok 2: przejdź do zakładki z surowcami i znajdź ropę naftową
- Krok 3: kup ropę naftową, klikając na przycisk zakupu
Jak inwestować w ropę naftową?
W pierwszej części artykułu przyjrzeliśmy się różnym sposobom inwestowania w ropę naftową: bezpośredni handel ropą naftową, kupowanie akcji ropy naftowej oraz handel funduszami.
Bezpośredni handel ceną baryłek ropy naftowej
Możesz zdecydować się na bezpośredni handel ceną baryłek ropy naftowej. Nie da się ukryć, że ropa naftowa jest dużo trudniejsza w przechowywaniu od np. złota. Nie możesz po prostu kupić i przechowywać beczek z ropą w swoim ogródku. Na szczęście dzięki derywatom możesz spekulować na rozwoju ceny ropy naftowej. Możesz to zrobić za pomocą kontraktów terminowych typu futures lub korzystając z opcji. Przyjrzyjmy się, co będzie najlepszym wyborem.
Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeśli chcesz krótkoterminowo spekulować na beczkach z ropą, to powinieneś zainteresować się kontraktami CFD. Kiedy inwestujesz w ropę naftową za pomocą CFD, to płacisz konkretną kwotę w dolarach. Następnie beczki są umieszczane w Twojej otwartej pozycji. W praktyce nie otrzymujesz beczek z ropą, więc ważny jest jedynie wzrost lub spadek ceny. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat tego, jak działa handel kontraktami CFD.
Kontakty CFD idealnie nadają się do spekulacji na zmianach cen ropy naftowej. Za pomocą kontraktów CFD możesz również spekulować na spadku ceny, co pozwala (ale niestety nie zawsze) na zarobienie pieniędzy nawet przy słabych wynikach ceny ropy naftowej. Należy pamiętać, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić – to się tyczy również ropy naftowej. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Dobrym brokerem do handlu kontraktami CFD na ropę naftową jest platforma Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiast założyć konto:
Na Plus500 możesz handlować ceną ropy naftowej za pomocą kontraktów CFD. Przykładowe ceny.
Kontrakty terminowe Futures w zakresie ropy naftowej
Najlepszym sposobem inwestowania w ropę naftową jest korzystanie z kontraktów terminowych futures. Najbardziej znane są kontrakty futures na nieprzetworzoną ropę naftową (CL) oraz Brent Oil (CL). Są to kontrakty na dostawę, które pozwalają na otrzymanie stałej ilości ropy w terminie ważności. Należy pamiętać, że często kontrakty futures nie są dobrym wyborem dla dopiero co początkujących inwestorów.
Kiedy korzystasz z kontraktów futures, to automatycznie otrzymujesz mnożnik 1000. W jednym kontrakcie zawartych jest aż 1000 beczek ropy. To może znacznie zwiększyć Twój zarobek lub stratę na kontrakcie. Co więcej, jesteś zobowiązany zabrać beczki z ropą, gdy termin kontaktu się skończy. To niestety przyczyniło się załamania rynku w Kwietniu 2020 roku, kiedy cena ropy naftowej drastycznie spadła. Ponieważ nikt nie był zainteresowany otrzymywaniem ropy naftowej, to jej cena się załamała.
Opcje na ropę naftową
Możesz również zdecydować się na inwestycję w ropę naftową, wykorzystując do tego celu opcje. Kiedy korzystasz z opcji to masz możliwość (ale nie obowiązek) kupowania lub sprzedawania ropy po stałej cenie. Z opcją kupna masz możliwość zakupu ropy naftowej po określonej cenie, a z opcją sprzedaży masz możliwość sprzedania po określonej cenie.
Każda opcja posiada datę wygaśnięcia (ang. expiration date). Jeśli opcja nie przynosi Ci atrakcyjnego zysku przed wygaśnięciem, to stracisz całą wartość transakcji. Chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania pieniędzy w opcje? W tym artykule możesz przeczytać wszystko na ten temat!
Inwestowanie w akcje ropy naftowej
Istnieje również możliwość pośredniego inwestowania w ropę naftową. Jednym z dobrze znanych sposobów takiego inwestowania jest kupowanie akcji w firmach naftowych tj, Shell czy BP. Kiedy inwestujesz w akcje, to nie tylko cena ropy decyduje o Twoich wynikach.
Wyciek ropy naftowej BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku spowodował wielki niepokój na rynku giełdowym. To spowodowało gwałtowny spadek kursu akcji BP. Kiedy cena ropy rośnie, to cena koncernu naftowego pomimo takiej sytuacji może spaść. Kiedy inwestuje się w akcje koncernu naftowego, to ważne jest żebyś dokładnie przeanalizował jego wyniki.
Są dwa sposoby inwestowania w akcje spółek naftowych. Pierwszy sposób polega na bezpośrednim zakupie akcji i posiadaniu ich w swoim portfelu. Może to być dobra strategia, jeśli chcesz inwestować w ropę naftową w dłuższej perspektywie czasowej. Jednym z miejsc, gdzie możesz to zrobić, jest eToro.
Możesz również aktywnie handlować akcjami spółek naftowych. Istnieje paru brokerów, którzy oferują taką możliwość. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz inwestować w akcje naftowe? Natychmiast zapoznaj się z przeglądem brokerów:
Inwestowanie w fundusze lub ETF
Ostatnim sposobem inwestowania w ropę naftową jest kupno udziałów w funduszu, zwanym również jako ETF (Exchange Traded Fund). Można rozróżnić dwa rodzaje funduszy: fundusze akcyjne oraz fundusze, które starają się bezpośrednio podążać za ceną ropy naftowej.
Fundusze akcyjne podążają za stałą liczbą akcji związanych z koncernami naftowymi. Przykładami europejskich funduszy ETF są Lyxor ETF STOXX EUROPE 600 OIL and GAS oraz iSHARES STOXX 600 OIL & Gas UCITS EFT DE. Jeśli chcesz inwestować na rynku globalnym, to mozsz ulokować swoje pieniądze w fundusze SPDR MSCI World Energy UCITS ETF.
Fundusze ropy naftowe próbują śledzić kurs ropy. Zazwyczaj robią to poprzez wykupywanie kontraktów terminowych. Przykładami funduszy, które starają się w ten sposób śledzić cenę ropy są UCO i USO. Wadą tych funduszy jest to, że muszą one kontynuować rolowanie kontraktów terminowych na następny miesiąc. Nowe kontrakty terminowe są zazwyczaj droższe, ponieważ niewiele osób czeka na faktyczne dostawy ropy. W rezultacie, z tego typu funduszy można korzystać tylko wtedy, gdy cena ropy gwałtownie wzrasta.
Jak mogę przewidzieć cenę ropy naftowej?
Kiedy chcesz inwestować w ropę, to musisz dokładnie obserwować cenę. W tej części artykułu przyjrzymy się temu, jak można przewidzieć cenę ropy naftowej, zarówno w perspektywie krótko, jak i długo terminowa.
Krótkoterminowe ceny ropy naftowej
W krótkiej perspektywie czasowej cena ropy może ulegać znacznym wahaniom. Istnieje wiele rzeczy, które mają wpływ na cenę ropy naftowej. Cena ropy naftowej jest ostatecznie określana przez równowagę pomiędzy podażą a popytem. Na przykład, jeśli OPEC zdecyduje się na eksport większej ilości ropy naftowej, to cena spadnie ze względu na wzrost podaży. Niestety na przykład konflikt w kraju, który eksportuje ropę, może spowodować wzrost jej ceny. W takiej sytuacji ludzie denerwują się przyszłymi dostawami ropy naftowej.
W związku z tym, w krótkim okresie czasu trudno jest określić cenę ropy naftowej. Zazwyczaj jednak istnieje wyraźny kierunek rozwoju cen, który może nagle ulec zmianie z powodu ważnego wydarzenia w którymś miejscu na świecie. Dlatego właśnie ropa naftowa jest popularnym instrumentem handlowym dla day traderów, oraz inwestorów, którzy aktywnie handlują każdego dnia. Silne wahania cen pozwalają aktywnym inwestorom osiągać dobre wyniki na ropie naftowej.
Reasumując, zaleca się uważne śledzić doniesienia prasowe. Przy każdej wiadomości należy wziąć pod uwagę wpływ, jaki będzie to miało na przeciętnego inwestora. Weź pod uwagę następujące przykłady:
- Raport informacyjny o tym, że Stany Zjednoczone zdecydowały się wykorzystać swoje rezerwy ropy naftowej (1).
- Raport informacyjny stwierdzający, że konsumenci coraz częściej używają swoich samochodów (2).
- W dużym regionie wydobywającym ropę naftową toczy się wojna (3).
Przeanalizujmy powyższe sytuacje – w wiadomościach pojawia się informacja, że wzrost podaży ropy naftowej prowadzi do spadku ceny (komunikat nr 1). Kiedy popyt wydaje się rosnąć, cena zazwyczaj wzrasta (komunikat nr 2). Wreszcie, spadek podaży może również prowadzić do wzrostu cen (komunikat nr 3).
Istotne wydarzenia mają duży wpływ na cenę akcji ropy naftowej
Ropa naftowa w długoterminowej perspektywie
Dostęp do ropy naftowej staje się co raz trudniejszy: pojawienie się nowych ważnych krajów na światowym rynku tj. Chiny, tylko zwiększy zużycie ropy naftowej w najbliższych latach. Zgodnie z ostatnimi przewidywaniami, pełne wyczerpanie dostaw ropy naftowej nastąpi dopiero po 40 latach. W chwili obecnej ropa naftowa wydaje się być ogromną inwestycją. Zapasy ciągle maleją, a konsumpcja wzrasta, przez co nie można realnie założyć, że cena wciąż będzie rosnąć.
Ważne jest również, żeby zwracać uwagę na alternatywne źródła energii. Ropa naftowa i inne paliwa kopalne tracą na popularności ze względu na emisje zanieczyszczeń. Z tego właśnie powodu wiele firm poszukuje paliw alternatywnych. Może się okazać, że w przyszłości alternatywne źródło energii stanie się czynnikiem dominującym, aczkolwiek obecnie nadal atrakcyjne jest inwestowanie w ropę naftową!
Na co powinienem zwrócić uwagę podczas inwestycji w akcje ropy naftowej?
Wiele osób inwestuje w zapasy ropy naftowej ze względu na jej stabilny charakter. W krótkiej perspektywie czasowej cena ropy naftowej może ulegać znacznym wahaniom, niemniej jednak gospodarka opiera się na ropie naftowej, a cena zawsze osiąga nowe szczyty. Ale na co właściwie należy zwracać uwagę przy wyborze i kupnie akcji ropy naftowej?
Zastanów się w co chcesz zainwestować
Oczywiście, każdy zna tak ważne firmy jak Shell i Total. Istnieje jednak znacznie więcej firm działających w procesie produkcji ropy naftowej. Inwestując w ropę naftową, można zainwestować w trzy różne sektory jej przetwarzania: upstream, midstream i downstream.
Sektor upstream zajmuje się głównie poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej. Firmy z tego sektora poszukują sposobów na wydobycie z ziemi ropy naftowej. Przykładowo taka firma jak Fugro szuka odpowiednich miejsc do wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej. Inne firmy także zajmują się wydobyciem materiału lub dostawą siły roboczej. Kiedy stan gospodarki jest dobry, to tego typu firmy dobrze funkcjonują prawidłowo i lukratywnie: jest większe zapotrzebowanie na wyższą produkcję.
Sektor midstream zajmuje się transportem i magazynowaniem ropy naftowej. Sektor ten stanowi ogniwo łączące sektor upstream z sektorem downstream. Przykładami przedsiębiorstw działających w tym sektorze są Vopak i Scorpio. Firmy zajmująca się magazynowaniem ropy naftowej mogąrównież dobrze sobie radzić przy aktualnie niskich cenach ropy. W tym przypadku często mamy do czynienia z nadprodukcją i te firmy są wówczas zobowiązane do składowania całej niezużytej ropy naftowej.
Ostatnim sektorem, który zajmuje się ropą naftową, jest sektor downstream, w którym rafinuje się ropę naftową, a następnie przetwarza na surowiec użytkowy. Ropa naftowa musi być jeszcze przetworzona przykładowo na benzynę do samochodów, asfalt lub naftę. Do firm biorących udział w tym etapie procesu produkcyjnego należą Marathon Petroleum oraz Exxon Mobil.
Wiele większych firm naftowych zajmuje się różnymi komponentami w procesie produkcji ropy naftowej. Sprawdź samemu, w jakich warunkach rynkowych dobrze radzi sobie firma, w którą chcesz zainwestować. Niektóre akcje mogą być mniej zależne od ceny ropy niż inne.
Zapewnij wystarczającą różnorodność
Co więcej, gdy chcemy inwestować w ropę naftową, to podczas zakupu akcji musimy dokonać odpowiedniej dywersyfikacji. Nierozsądnie jest inwestować wszystkie swoje pieniądze w jedną akcję ropy naftowej. Nawet w przypadku, kiedy cena ropy jest wysoka, firma może nadal zbankrutować. Złe zarządzanie lub oszustwo może doprowadzić firmę najwyższej klasy do bankructwa w ciągu jednego dnia.
Dlatego kiedy inwestujesz w akcje ropy naftowej, to poświęć sporo czasu na zrobienie wystarczająco dużej ilości badań. Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób firma osiąga swoje zyski.
Przygotuj plan
Kupowanie i sprzedaż akcji ropy naftowej w czasie kryzysu nie jest mądrą strategią. Ważne jest, aby przygotować sobie plan działania. Po pierwsze, zastanów się, dlaczego chcesz kupić akcje. Czy chcesz zbudować dochód, kupując akcję, które wypłacają wysoką dywidendę? Jeśli tak, to wtedy inwestycja w Shell mogłaby być dobrym rozwiązaniem. Chcesz uzyskać wysoki zarobek? Wtedy być może będziesz musiał inwestować bardziej aktywnie.
Samemu określ, jaki jest twój cel. Następnie zanotuj, jaki jest Twoja cena docelowa. W ten sposób będziesz postępował zgodnie z jasnym planem i podczas paniki nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy.
Zwracaj uwagę na koszty
Kiedy zaczynasz inwestować w akcje, to musisz koniecznie zwrócić uwagę na koszty. Jeśli będziesz inwestował u brokera, który pobiera wysokie opłaty, to czasami stracisz w dłuższej perspektywie od wielu tysięcy do dziesiątek tysięcy dolarów. Chcesz wiedzieć którzy brokerzy mają najniższe opłaty? W naszym ogólnym przeglądzie możesz od razu zobaczyć, jaka jest najlepsza strona, aby zacząć handlować akcjami ropy naftowej:
Jak możesz zarabiać pieniądze na spadającej cenie ropy?
Można też zarobić na spadających cenach ropy. Możesz to zrobić poprzez otworzenie krótkiej pozycji na cenie ropy. Kiedy otwierasz krótką pozycję, składasz zlecenie na spadającą cenę ropy. Ma to następujący skutek:
- Kiedy cena ropy naftowej idzie w górę, to tracisz pieniądze.
- Kiedy cena ropy naftowej spada, to zarabiasz pieniądze.
Aktualna cena ropy naftowej
Czy chcesz od razu zacząć inwestować?
Before you decide to invest in oil, it is wise to practice with a free demo account first. This makes it possible to learn the basics of investing first so you can make a successful start.
Zanim podejmiesz decyzje żeby zainwestować w ropę naftową, to mądrze jest w pierwszej kolejności poćwiczyć na darmowym koncie demonstracyjnym. W ten sposób będziesz mógł najpierw nauczyć się podstaw inwestycji, abyś juz od samego początku mógł zarabiać pieniądze.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.