Jak zostać skutecznym day traderem?

Day Trading może być bardzo ciekawym sposobem na zarabianie pieniędzy (ale niestety także na ich utratę). Nie ma długiego, przeciągającego się procesu, by stać się day traderem. Wszystko czego będziesz potrzebował, to komputer i chęć uczenia się. Ale czym właściwie jest day trading? I jak możesz stać się silnym i odnoszącym sukcesy (ale też i porażki i utratę pieniędzy) day traderem?

Ten obszerny podręcznik na temat day tradingu wytłumaczy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją własną udaną działalność handlową! Być może jesteś jednym z kolejnych pracowników, który zrezygnował ze swojej obecnej pracy i relaksuje się, zarabiając pieniądze na handlu (pamiętaj, że także możesz narazić się na ich utratę).

Zanim zaczniesz korzystać z tego przewodnika, to mądrze będzie, jeśli założysz bezpłatne konto demonstracyjne u jednego z brokerów. Dzięki temu będziesz mógł poćwiczyć handlowanie bez ponoszenia żadnego ryzyka. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby porównać najlepsze bezpłatne konta demonstracyjne:

Czym jest day trading?

Day trading jest działalnością inwestycyjną, w ramach której otwierasz i zamykasz swoją pozycję tego samego dnia. Dzięki krótkoterminowym transakcjom, możesz czerpać zyski z niewielkich zmian cen – jednak niestety jesteś również narażony na ryzyko utratę swoich pieniędzy.

Ten przewodnik przedstawi Ci w praktyce, jak działa Day trading. Możesz przeczytać i stosować się do tych praktycznych wskazówek, jeśli chcesz wkrótce rozpocząć swoją przygodę z day tradingiem.

Jak zostać day traderem?

Czy zastanawiasz się jak możesz zostać day trader, który zarabia pieniądze (ale jest również zagrożony utratą swoich finansów)? Wystarczy, że dasz sobie trochę czasu i cierpliwości zanim rzucisz swoją obecną pracę! Różni brokerzy oferują konta demonstracyjne, abyś mógł wszystkie możliwości day tradingu całkowicie za darmo. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy ten sposób inwestowania Ci odpowiada.

Dobrą platformą transakcyjną do day tradingu jest Plus500. Na platformie Plus500 kontrakty CFD umożliwiają inwestowanie w niewielkie różnice cen. Za pomocą poniższego przycisku można założyć bezpłatne konto demo w serwisie Plus500:

80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zamówienia day tradingCeny przykładowe. Ekran zamówień na Plus500.

W Plus500 można składać zlecenia CFD na wszystkie znane akcje i pary walutowe. Użytkownik może również przeprowadzać wszechstronne analizy, a także składać zlecenia. Dzięki zleceniom można otworzyć pozycję automatycznie po osiągnięciu określonego poziomu cen. Ale jak można rzeczywiście osiągnąć dobre wyniki w day tradingu?

Kurs day trading: co chciałbyś wiedzieć?

Daytradng taktyki: które strategie możesz stosować?
• Podręcznik: dowiedz się jak możesz osiągać świetne wyniki.
Daytrading wskazówki: bezcenne wskazówki do osiągnięcia lepszych wyników.
Zarządzanie ryzykiem: jak radzić sobie z ryzykiem podczas day trading?
• Zalety & wady: jakie są zalety i wady day tradingu?
Szanse na odniesienie sukcesu: jakie są szanse, że odniosę sukces?

Day trading strategie

Jeśli chcesz osiągnąć sukces jako day trader to ważne jest, aby zastosować do tego celu odpowiednie techniki. Na tej stronie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby stać się dobrym day traderem. W pierwszej części artykułu omówimy różne strategie day tradingu, które możesz zastosować w praktyce.

Istnieją różne strategie day tradingowe, które możesz zastosować. Ważne jest, aby rozważyć, która strategia najbardziej Ci odpowiada. Omówimy scalping, handel momentum, fading i handel pivot point day.

Scalping

Scalping jest jedną ze strategii day trading, w której pozycje są otwarte od kilku sekund do kilku minut. Osoby stosujące tę strategię mają tendencję do otwierania dziesiątek do setek pozycji dziennie w celu osiągnięcia wielu małych zysków. Scalping jest pracochłonną techniką, która w rzeczywistości nie jest zalecana dla nowych inwestorów. Skalpowanie jest zabronione na platformie Plus500.

Momentum

Handlarz stosujący strategię momentum nieustannie poszukuje tzw. dużych ruchomych zmieniaczy cen. Wielu brokerów pozwala łatwo sprawdzić, które akcje przeżyły silny wzrost lub spadek. Inwestor momentum inwestuje zgodnie z aktualnym trendem. Płyniesz na przykład w górę fali silnego wzrostu cen i kilka chwil później, zanim spadniesz, opuszczasz falę.

Momentum day trader

Fading

Fading jest odwrotną inwestycją, która ma na celu czerpanie korzyści z handlu wbrew panującemu trendowi. Ceny są czasami bardzo zmienne i przykładowo negatywne wiadomości mogą być poważnym czynnikiem wyzwalającym zmienność. Panikujący ludzie mogą spowodować poważne załamania cen. Inteligentny Day Trader zabiera swoją deskę surfingową i wypływa w odpowiednim momencie na fali z powrotem na szczyt.

Inaczej mówiąc, day trading nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka. Zawsze istnieje ryzyko dalszego rozwoju ceny. Poza tym, istnieje ryzyko, że Twoje automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss) w momencie, w którym poniesiesz stratę, nie będzie zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami w obliczu silnego ruchu. Ważne jest, aby najpierw ćwiczyć handel wbrew trendowi.

Kontrariański daytradingHandlarze kontrariańscy zajmują pozycję przeciwne do obowiązującego trendu.

Day Trading Pivot Points

Day trader korzystający ze strategii day trading pivot points poszukuje pewnych poziomów wsparcia i oporu. Poziomy te odnoszą się do poziomów cen, wzlotów i upadków, które zazwyczaj nie są łatwe do złamania. Może to być na przykład najniższy i najwyższy poziom ceny w danym dniu lub typowe punkty zwrotne, w których ruch ceny zmienia się w przeciwnym kierunku. Jako inwestor możesz złożyć zlecenie w określonym punkcie równowagi (ang, pivot point).

Kiedy poziom jest złamany, możesz wybrać pozycję, która jest zgodna z trendem i możesz ustawić automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss) tuż poniżej poziomu oporu.

pivot opór

Kiedy z drugiej strony cena przesuwałaby się w przeciwnym kierunku, to można by wybrać zajęcie przeciwnej pozycji i ustawić stop loss tuż nad poziomem oporu.

Pivot opór nie naruszony

Zostań najlepszym ‘day traderem’ podręcznik

W tej części artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat day tradingu.

Początek Twojego biznesu

Jeśli chcesz osiągnąć sukces jako inwestor dzienny (ang. day trader), to powinieneś zarządzać swoim handlem tak, jakbyś prowadził firmę. Inwestorzy, którzy losowo otwierają inwestycje bez odpowiedniego planowania, ostatecznie nie będą należeli do małej grupy ludzi, którzy zarabiają miliony na day tradingu. Aby stać się skutecznym Day Traderem, należy sporządzić szczegółowy i kompleksowy plan działania.

Specjalizacja

Pierwszym najważniejszym krokiem jest opracowanie właściwego planu handlowego. Właściwy plan może być jednak przygotowany tylko wtedy, gdy użytkownik określił swoją dzienną specjalizację handlową. Handel dzienny może być stosowany między innymi do:

Nawet w ramach tych kategorii do wyboru są tysiące papierów wartościowych, dlatego też specjalizacja jest pierwszym kluczem do sukcesu. Kiedy przykładowo zdecydujesz się na akcje, to możesz wybrać parę akcji, którymi chciałbyś handlować. Upewnij się, że wybrane papiery wartościowe mają wysoką płynność (wystarczająco dużo osób nimi handluje) oraz że posiadają wysoką zmienność (papier wartościowy, który często porusza się w górę i w dół).

Opracuj plan długoterminowy

Nie stworzysz firmy bez wcześniejszego opracowania porządnego biznesplanu. Nie spiesz się z określeniem właściwego planu. Powinien on zawierać kapitał początkowy, pieniądze, które będziesz przeznaczał na handel. Następnym krokiem w tym procesie jest wyznaczenie pewnych celów oraz ustalenie realistycznych ram czasowych, w których chcesz osiągnąć swoje cele. Ustalając realistyczne i jasne cele, możesz raz na jakiś czas ocenić swoje postępy, aby upewnić się, że jesteś na właściwej drodze.

Wybierz swojego brokera

Po opracowaniu planu długoterminowego, należy wybrać brokera. Jest to firma, która może zrealizować Twoje inwestycje. Ważne jest, aby wybrać wiarygodnego i profesjonalnego brokera. Kiedy zaczynasz daytrading, koszty transakcji są elementem kluczowym. Jako Daytrader będziesz realizował dużą liczbę zleceń, dlatego radzimy Ci założyć konto u brokera, który nie pobiera prowizji.

Drugą ważną rzeczą jest szybkość działania platformy, ponieważ handel dzienny jest zazwyczaj krótkoterminowy, to ważne jest, aby móc szybko otwierać i zamykać swoje pozycje. Niezawodność jest kluczową sprawą!

Chcesz wiedzieć, którzy brokerzy najlepiej nadają się do aktywnego handlu? Stworzyliśmy listę najlepszych brokerów do daytradingu. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio porównać najlepszych brokerów dla daytradingu:

Stwórz swój system

Po założeniu swojej firmy do daytradingu, nadszedł czas, aby zastanowić się nad swoim systemem. Dobry system inwestycyjny określa jasne zasady dla różnych sytuacji rynkowych. Poprzez określenie jasnych zasad będziesz w stanie ocenić swoje wyniki handlowe.

Możliwe trendy rynkowe

Każdy rynek może zmieniać się w 3 kierunkach:

  • Trend wzrostowy
  • Trend spadkowy
  • Trend konsolidacyjny (bez jasnego kierunku)

Rynek może mieć również niską lub wysoką zmienność. Powinieneś stworzyć plan dla każdego rodzaju sytuacji na rynku.

Trendy daytrading

Określ zasady

Istotne, aby Twój plan zawierał konkretne, zdefiniowane jasne zasady. Kiedy planujesz otworzyć transakcję? Kiedy ponownie zamykasz transakcję? Pomyśl o narzędziach, których używasz do podejmowania decyzji i postaraj się wykluczyć wszystkie inne źródła informacji. Transakcje mogą być otwierane na podstawie dwóch rodzajów analizy:

Rozpocznij testy

Kolejną ważnym etapem w staniu się daytraderem jest faza testów. Testowanie może być wykonane poprzez wydrukowanie wykresów i sprawdzenie ich zgodnie z określonymi przez Ciebie regułami. Czy twoja ustalona strategia zaowocowałaby pozytywnym zwrotem, gdyby została zastosowana w tych historycznych scenariuszach?

Po tym możesz wypróbować te możliwości za pomocą darmowego konta demonstracyjnego, które symuluje rzeczywistą sytuację, dając Ci przyzwoite wyobrażenie o rezultatach, które możesz osiągnąć. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, gdzie możesz założyć darmowe demo.

Interpretuj wyniki tak, jakbyś interpretował wynik na stole od ruletki. Jeśli kulka do ruletki wyląduje dziesięć razy na polu 10, nadal będziesz uważał to za przypadek. Tylko długoterminowe wyniki jasno powiedzą i pokażą, czy Twój system działa, dlatego nie należy zniechęcać się do inwestowania, gdy nie osiąga się dobrych wyników w poszczególnych sytuacjach. Ważne jest, aby wziąć dobrą próbkę, aby określić, czy Twoja strategia doprowadzi do dobrych wyników w dłuższej perspektywie czasowej.

Kiedy jesteś gotowy do rozpoczęcia handlu, możesz dokonać małej wpłaty i wypróbować swój pierwszy system z prawdziwymi pieniędzmi. Ważne jest, aby zacząć handlować małymi kwotami w inwestycjach niskiego ryzyka. Tylko wtedy, gdy Twój system udowodni swoją wartość, możesz zacząć inwestować z większymi kwotami pieniędzy.

Parę przydatnych wskazówek odnośnie day tradingu

W tej sekcji przedstawimy Ci wskazówki dotyczące inwestowania, które pomogą Ci uzyskiwać lepsze wyniki. Pamiętaj, że również jesteś narażony na utratę swoich pieniędzy.

Handluj podczas różnych ram czasowych

Dzięki handlowaniu podczas różnych przedziałów czasowych można lepiej się przyjrzeć całej sytuacji. Krótkoterminowe ruchy rynkowe mogą być bardzo różne od długoterminowych ruchów rynkowych.

Niech Twój system działania będzie prosty

Wydajność naprawdę działa! Nie szukaj najbardziej skomplikowanych kombinacji wskaźników i zasad. Im prostszy system, tym większa szansa, że zadziała. W końcu szansa na popełnienie błędu zmniejszy się wraz z prostszym systemem. Kiedy system nie działa, musisz dokonać zmian, aby poprawić swoje wyniki.

Dokładnie przyglądaj się wiadomościom

Ważne wiadomości mogą mieć istotny wpływ na rynek finansowy, dlatego musisz codziennie sprawdzać, czy nie pojawią się jakieś specjalne ogłoszenia dotyczące papierów wartościowych, którymi aktualnie handlujesz. Ogłoszenie banku centralnego o stopach procentowych może na przykład mieć poważny wpływ na kurs walutowy podczas handlu na rynku Forex.

W przypadku handlu dziennego (ang. day trading), ważne jest, aby pamiętać o wpływie istotnych i ważnych wiadomości. Przerwanie handlu na jakiś czas, kiedy takie wiadomości zostaną ogłoszone, może być mądrym zagraniem. Ważne wiadomości mogą powodować dużą zmienność i oraz powodować poważne i nagłe straty na otwartych transakcjach.

Day trading wiadomości akcjeWiadomości mogą mieć znaczący wpływ na ceny giełdowe

Nie mierz w stronę dużej ilości wygranych

Jeśli chodzi o alkohol, to podstawą zasadą jest picie z umiarem. To samo tyczy się handlu. Jakby nie patrzeć, od każdej inwestycję płacisz koszty transakcji. Otwieraj transakcje tylko wtedy, gdy naprawdę spełniają Twoje ustalone wcześniej zasady.

Ważne jest również, aby odwrócić swoją uwagę od stawki, którą można wygrać. Ważniejsze jest, aby dana transakcja się opłacała, niż czerpać zyski z każdej oddzielnej transakcji. Przecież 5 oddzielnych inwestycja z 5% zyskiem na jedną inwestycję jest znacznie lepsze niż 20 inwestycji z 1% zyskiem. Tak samo jest również, kiedy w tym drugim przypadku otwierasz również wiele transakcji, które przyniosły straty. Pamiętaj, że również jesteś narażony na utratę swoich pieniędzy.

 

 

Oceniaj wszystko jak prawdziwy naukowiec

Po wykonaniu 100 transakcji w oparciu o Twój system, ważne jest, aby ocenić i przeanalizować wyniki, tak jakby to zrobił prawdziwy naukowiec. Najpierw sprawdź, czy osiągnąłeś zysk. Kiedy nie osiągnąłeś zysku, ważne jest, abyś sprawdził, czy nie popełniłeś błędów lub czy Twoje zasady nie były powodem tego, że nie uzyskałeś zyskownych wyników. Pamiętaj, że również jesteś narażony na utratę swoich pieniędzy.

Musisz również sprawdzić, czy zysk może w przeważającej mierze przyczynić się do jednej udanej inwestycji. Twój system prawdopodobnie również nie jest dobry, gdy spowodował jedno trafienie i wiele innych tracących na wartości transakcji. Zwróć uwagę na szerszą perspektywę i upewnij się, że zdefiniowane przez Ciebie zasady będą również prowadzić do dobrych wyników w dłuższej perspektywie czasowej.

Ważne jest również, abyś sporządzał trochę notatek. Zapisz co poszło dobrze, ale także co nie wyszło. Pozwoli Ci to określić wyraźne obszary usprawnień, aby zwiększyć swój zysk jako day trader.

Prawidłowe zarządzanie ryzykiem

Jeśli chcesz zostać day traderem, to właściwe zarządzanie ryzykiem ma tutaj kluczowe znaczenie. Pamiętaj, że będąc day traderem nie ma takiej możliwości żebyś całkowicie uniknął ryzyka. Jedyne, co możesz zrobić, to właściwie zarządzać ryzykiem, tak jak prezes zarządu zarządza swoją firmą.

Zawsze korzystaj z automatycznego zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss)

Ważne jest, aby zawsze stosować stop loss – jest to wartość, na której Twoja pozycja jest automatycznie zamykana. Przed otwarciem transakcji, określ poziom, na którym przyjmujesz stratę. Istotne jest, aby odpowiednio uzasadnić określenie tego poziomu. Czy istnieje np. poziom oporu lub punkt zwrotny, przy którym cena często zmienia kierunek?

Ważne jest, aby podchodzić do stop loss z szacunkiem i być konsekwentnym, więc nie należy zmieniać jego wartości podczas transakcji. Ważne jest również, abyś nie zwiększał swojej pozycji, kiedy tracisz na niej pieniądze. Wielu inwestorów uważa, że muszą zrekompensować sobie utratę pozycji, w końcu ta strategia ograniczy tylko rentowność Twojej strategii inwestycyjnej. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z zasadami swojego systemu!

Dokładnie się przyglądaj jakie jest ryzyko i ile możesz zarobić

Sprawdź przy każdej pozycji, czy można uzyskać korzystny stosunek ryzyka do nagrody. Jeśli miałbyś do czynienia ze stratą 1$ na poziomie stop loss, to chciałbyś minimalnie osiągnąć 2$ zysku na poziomie take profit. Jeśli zastosujesz tę zasadę, to będziesz musiał mieć rację tylko w mniej niż połowie przypadków, aby osiągnąć pozytywny wynik handlowy. Pamiętaj, że również jesteś narażony na utratę swoich pieniędzy.

Kiedy nie możesz uzyskać korzystnego wskaźnika ryzyka:wygranej w dniu handlu, to lepiej w ogóle nie otwierać pozycji. Jakby nie patrzeć, nie chodzi tu o liczbę otwartych pozycji, ale o zysk, jaki z nich osiągasz.

Ogranicz swoje ryzyko

Głównym ryzykiem dla każdego day tradera jest utrata całego salda rachunku i nie da się ukryć – bez salda nie ma możliwości kontynuowania handlu. W zależności od systemu, możesz określić, ile pieniędzy chcesz zaryzykować na jednej transakcji i ile chcesz zaryzykować na wszystkich otwartych transakcjach.

Jeśli chcesz handlować bezpiecznie to powinieneś zaryzykować maksymalnie 1% na jednej pozycji. Załóżmy, że handlujesz z saldem 10,000$ i w takim przypadku nie możesz stracić więcej niż 100$ na jednej transakcji, gdy zlecenie automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss) zostanie zrealizowane. Jeśli posiadasz średnio 5 otwartych pozycji, to Twoja strata jest ograniczona do maksymalnie 5% w dowolnym momencie.

Te wartości procentowe zależą między innymi od Twojej gotowości do podejmowania ryzyka. Oprócz Twojej tego, kwota, z którą handlujesz, jest również czynnikiem decydującym o ryzyku, które podejmujesz podczas każdej transakcji. Ludzie używający mniejszych ilości pieniędzy w codziennym handlu często wybierają wyższy procent ryzyka.

Opracowanie właściwego sposobu myślenia day tradera

Głównym problemem prawie każdego day tradera jest jego sposób myślenia. Kiedy Twój handel przynosi negatywne wyniki, to nigdy nie jest to wina rynku. W większości przypadków nie jest to nawet system transakcyjny, który jest wadliwy. W większości jest to przypadek prostego błędu ludzkiego. Jeśli chcesz day traderem, to ważne jest, aby uświadomić sobie, że najważniejsze jest właściwe nastawienie psychologiczne.

Pogódź się ze stratą pieniędzy

Jako day trader bardzo ważne jest, aby akceptować swoje straty. Jako day trader nie powinieneś zawsze starać się mieć rację, dlatego skoncentruj się na długoterminowym wyniku i traktuj swoje straty i zyski w ten sam sposób. Pamiętaj, że również jesteś narażony na utratę swoich pieniędzy.

Nie daj się zniechęcić wielu kolejnym nieopłacalnym transakcjom, ponieważ nie oznacza to automatycznie, że Twój system nie działa prawidłowo. Nieopłacalny handel może być wynikiem pecha, podczas gdy zyskowny handel może być czystym szczęściem. Ważniejsze jest, aby sprawdzić, czy podjąłeś właściwą decyzję, dlatego też nagradzaj się, gdy podążasz za swoim systemem i nie nagradzaj, gdy podjąłeś złą decyzję, ale okazała się lukratywna z powodu zwykłego szczęścia.

Pamiętaj, że tylko w dłuższej perspektywie czasowej ważne jest, aby analizować swoje codzienne transakcje. Kiedy ciągle i konsekwentnie będziesz osiągał negatywny zwrot, to mądrze byłoby zmienić swój system.

Panuj and swoimi emocjami

Emocje mogą być głównym wrogiem każdego day tradera. Emocje takie jak złość i chciwość mogą negatywnie wpłynąć na Twoje decyzje handlowe, dlatego ważne jest, aby zawsze podejmować decyzje handlowe w oparciu o racjonalne myślenie, a nie o emocje. Więcej o tym, jak emocje mogą wpływać na Twoje transakcje, możesz przeczytać w naszym artykule dotyczącym wpływu emocji na inwestycje.

Pozostań optymistyczny, skup się na ostatniej rozgrywce

Ważne jest, aby przez cały czas być optymistą. Zawsze wizualizuj sukces, który chcesz osiągnąć. Zastanów się wogóle dlaczego podjąłeś taką decyzje. Dlaczego zostałeś day traderem? Co osiągasz, mając w pełni funkcjonalny i dobrze działający system, który generuje dużo pieniędzy? Codziennie zastanawiaj się nad tymi pytaniami i ich odpowiedziami i daj się porwać naładowanej energii, którą możesz wykorzystać podczas day tradingu.

Pamiętaj jednak, aby pozostać realistą. Wyznaczaj osiągalne cele i nie denerwuj się, gdy nie możesz ich bezpośrednio osiągnąć. Rzym też nie został zbudowany w jeden dzień!

Możesz również nagrodzić siebie, jeśli wykonałeś serię nieskazitelnych (a więc niekoniecznie opłacalnych) transakcji. Regularnie zastanawiaj się, co osiągnąłeś i jak się rozwinąłeś. Powoli uczynisz z siebie odnoszącego sukcesy i dobrze prosperującego day tradera, którym zawsze chciałeś być!

Zalety i wady bycia daytraderem

Dużą zaletą życia jako day trader jest to, że masz pełną kontrolę nad własnym harmonogramem pracy. Żaden wielki brat cię nie obserwuje, nie przeszkadzają Ci nieznośni koledzy oraz przełożony oraz masz pełną swobodę w podejmowaniu decyzji. Kiedy czujesz się zestresowany możesz zrobić sobie przerwę, a kiedy masz ochotę do pracy, to możesz to robić tak długo, jak tylko chcesz. W rzeczywistości Twoja wyobraźnia jest jedyną dostępną przeszkodą w życiu day tradera,

niemniej jednak, życie day tradera ma również pewne słabe punkty. Jest to dość stresującą pracą, więc zastanów się czy potrafisz poradzić sobie z liczbami wchodzącymi w czerwoną strefę, gdy już wiesz, że są to twoje pieniądze i jesteś wystarczająco silny, aby zakończyć swoje straty i kontynuować zyski?

Szkoda również, że będzie Ci brakowało uroków prawdziwej pracy; pomyśl o miłej relacji i pogawędkach z kolegami. Na szczęście istnieje szeroki wachlarz możliwości utrzymania, a nawet przedłużenia Twojego życia społecznego poza pracą. Zastanów się nad wstąpieniem do klubu sportowego lub podróży do pięknego miejsca na wakacje.

Teoretycznie mówiąc… każdy może to robić

Teoretycznie, każda osoba może zostać day traderem. Jakby nie patrzeć, handel dzienny polega na kupnie i sprzedaży finansowych papierów wartościowych, przy czym jedyne co jest potrzebne to komputer i dwie ręce z przyzwoitym zestawem palców. Zawsze sądostępne 3 możliwości: kupowanie, sprzedawanie lub nie robienie nic.

Ostatnia opcja niestety nie przyczyni się do tego, że zarobisz dużo pieniędzy, ale czasami może być to najlepsza decyzja do podjęcia. Po przypadkowym i nieuzasadnionym zakupie lub sprzedaży czegoś, masz 50% szans na to, że będziesz miał rację. Ale to oczywiście nie jest to, co day trader ma na celu i trzeba będzie zwiększyć ten procent.

Ważne jest, aby pamiętać, że handel dzienny nie jest nauką. Ceny stale się zmieniają z powodu działań podejmowanych przez różne osoby, przy czym nie zawsze można je racjonalnie wytłumaczyć. Jesteś człowiekiem, który również odgrywa ograniczoną rolę w tej grze podaży i popytu.

Powodem, dla którego nie każdy zaczyna handlować na biegu, jest to, że nie każdy gra w tę grę według swoich zasad. Ostatecznie, handel dzienny polega na zdefiniowaniu Twojego systemu i systematycznym przestrzeganiu jego zasad.

Określenie swojego systemu

Aby stworzyć udany system handlowy, musisz najpierw poznać kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, musisz wiedzieć dokładnie, co zamierzasz robić: radzimy wszystkim zapoznać się z naszym darmowym kursem inwestowania na CFD. Jak tylko zapoznasz się z różnymi warunkami i możliwościami inwestowania, to będziesz gotowy na przygodę z inwestycjami, tworząc bezpłatne konto demonstracyjne.

Kiedy zdecydujesz się na rozpoczęcie handlu, ważne jest, aby rozwinąć swój plan działania. Wszystko zależy właśnie od Ciebie i to ty określasz podstawy i specyfikacje swojego systemu. Możesz na przykład wybrać handel krótkoterminowy lub długoterminowy i możesz wybrać pomiędzy różnymi rodzajami analiz. W końcu nie ma znaczenia, jak ten system będzie spasowany. W końcu chodzi o to, aby szanować zasady swojego systemu i uczyć się na błędach.

Jakie jest prawdopodobieństwo odnoszenia sukcesu?

Na to, czy uda ci się prawdopodobnie odnieść sukces można spojrzeć pod różnymi kątami. Kiedy skupiasz się tylko na gołych liczbach, może CI się wydawać, że szanse są przeciwko Tobie. Badania wykazały, że większość początkujących handlowców traci pieniądze i dość szybko rezygnuje z handlu, jednak, grupa ludzi o wielkości około 10 procent, osiąga zysk.

Co więcej, ważne jest również, aby przyjrzeć się dokładnym liczbom. Wielu traderów próbuje day tradingu na krótką metę i osiąga niewielką stratę. Jednocześnie, istnieją udani traderzy dzienni, którzy w końcu zyskują miliony dolarów, tak więc z pewnością można osiągnąć dobre wyniki w day trading’u, ale nie jest to program typu „zostań szybko bogaty”. Tak jak w przypadku każdej innej pracy, będąc day traderem musisz ciężko pracować.

To właśnie dlatego ciągle powtarzamy, aby dokładnie rozważyć, czy handel dzienny jest właściwym dla Ciebie zajęciem. Poza dochodami z handlu dziennego, należy wziąć pod uwagę tzw. koszty alternatywne. Gdybyś wykorzystał czas spędzony na jednodniowym handlu do wykonywania normalnej pracy, otrzymałbyś również wynagrodzenie, w związku z tym należy odjąć swoje wynagrodzenie od dochodu, który uzyskuje się z dziennego handlu. Ta logika pomoże Ci właściwie określić, czy Twój day trading jest udany, czy też nie.

Sposób myślenia tradera

Będziesz potrzebował pewnego sposobu myślenia: nazwijmy to sposobem myślenia day tradera. Przy takim sposobie myślenia ważne jest, aby iść wbrew swojej naturze. Człowiek jest oczywiście zaprogramowani w taki sposób, żeby w jak największym stopniu uniknąć strat, a dzięki temu w codziennym życiu po prostu czujemy się dobrze. Kiedy zbliża się samochód, Twój mózg podświadome chcę zapobiec bólowi, więc wysyła sygnały, które spowodują, że zatrzymasz się na krawędzi chodnika. Niestety, te instynktowne reakcje nie są za bardzo korzystne dla day tradera.

Jakby nie patrzeć, najczęstszym błędem popełnianym przez handlarzy jest wciąż błąd polegający na zbyt długim okresie utrzymywania otwartych strat i zbyt szybkim zamykaniu zysków. Straty pozostają otwarte przez dłuższy czas, ponieważ inwestorzy nadal mają nadzieję, że w późniejszym okresie cena wzrośnie. Nadzieja jest jednak złą strategią handlową. Kiedy pojawia się podobna sytuacja, trzeba zamknąć pozycję i czasami byłoby nawet mądrze otworzyć nową pozycję w przeciwnym kierunku.

Z drugiej strony, aby handlować bezpiecznie, wiele osób stosuje technikę jak najszybszego zamykania swoich zysków. Wyobraźcie sobie bowiem, co by się stało, gdyby cena znów się zmieniła, a wasz zysk całkowicie by zniknął albo co gorsza – stałby się stratą. Jest to oczywiście irytująca sytuacja, ale jak tylko dokonasz oszacowania i przewidujesz, że cena wzrośnie do pewnego poziomu, to ważne jest, abyś utrzymał swoją pozycję.

W końcu skuteczny day trader to taki, którego zyski są wyższe niż jego straty. Jeśli będziesz szanował tę zasadę, to opłaca Ci się handlować nawet, gdy masz rację tylko w 50% przypadków.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.