Kupowanie akcji Saudi Aramco

Saudi Aramco jest dużym państwowym koncernem naftowym w Arabii Saudyjskiej. Saudi Aramco to największy koncern naftowy na świecie. Patrząc na kapitalizację rynkową firmy, jest to również największa firma na świecie. Być może mądrym zagraniem byłoby zainwestowanie pieniędzy w Saudi Aramco, ponieważ mają oni roczny zysk w wysokości ponad 100 miliardów dolarów. Ale jak w praktyce można kupić akcje w Saudi Aramco?

Jak mogę zainwestować w Saudi Aramco?

Możesz inwestować w Saudi Aramco korzystając z dwóch różnych sposobów: możesz aktywnie handlować akcjami CFD Saudi Aramco lub możesz bezpośrednio kupić akcję.

Aktywne handlowanie Saudi Aramco

Możesz optymalnie wykorzystać wahania cen akcji poprzez aktywny handel. Plus500 jest dobrym brokerem do aktywnego handlu kursem Saudi Aramco, który ciągle się rozwija cenowo. Za pomocą kontraktów CFD na Plus500 możesz handlować rosnącymi lub malejącymi cenami na rynku akcji. Czy chciałbyś wypróbować tę metodę handlu bez ponoszenia żadnego ryzyka? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto próbne:

86% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Kupowanie akcji Saudi Aramco

Inwestorom zagranicznym jest obecnie bardzo trudno kupić akcje Saudi Aramco i aktualnie akcje te są notowane tylko i wyłącznie na Tadawulu, giełdzie w Arabii Saudyjskiej. Jeśli chcesz inwestować w Saudi Aramco w dłuższej perspektywie czasowej, to trzeba będzie skorzystać z pośredniej metody. Można na przykład zdecydować się na zakup udziałów w funduszu iShares MSCI Saudi Arabia. Fundusz ten składa się z dużych firm w Arabii Saudyjskiej, a Saudi Aramco jest jedną z tych firm.

Można również handlować instrumentami pochodnymi w rozwój ceny Saudi Aramco w dłuższej perspektywie czasowej. eToro jest świetną firmą do inwestowania w Saudi Aramco. Możesz tam kupić akcje Saudi Aramco bez ponoszenia żadnych kosztów transakcji. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby otworzyć bezpłatne konto:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

kupowanie_akcji_saudi_aramco

Czym zajmuje się Saudi Aramco?

Saudi Aramco koncentruje się głównie na eksploatacji dużych pól naftowych na terenie Arabii Saudyjskiej. W 1984 roku w Arabii Saudyjskiej odkryto największe pole naftowe na świecie. Początkowo złoża te były eksploatowane przez kilka zagranicznych firm, jednak po pewnym czasie państwo chciało mieć większą kontrolę nad tymi polami naftowymi, więc postanowiło wykupić pozostałe firmy. Obecnie właścicielem firmy jest rząd Arabii Saudyjskiej.

Saudi Aramco podaje, że posiada 260 miliardów beczek z ropą naftową i nie jest do końca wiadome, ile tak naprawdę mają w rezerwie. Arabia Saudyjska produkuje 3 miliardy beczek z ropą naftową i zapotrzebowanie nigdy się nie zmieniło. W rzeczywistości jednak zaopatrzenie może być niższe niż się szacuje.

Saudi Aramco jest w tej chwili odpowiedzialne za wydobycie 10% całej ropy naftowej na całym świecie. Duża część ropy naftowej jest eksportowana do innych krajów, z czego 65% jest eksportowane do innych krajów Bliskiego Wschodu, a 15% do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Arabia Saudyjska jest w dużym stopniu uzależniona od produkcji ropy naftowej: ponad połowa całkowitego dochodu narodowego pochodzi właśnie ze sprzedaży ropy.

Dlaczego firma pojawiła się na giełdzie?

Saudi Aramco pojawiło się na giełdzie, aby zebrać jeszcze więcej pieniędzy na różne inne inwestycje. Przyszłość ropy naftowej nie jest do końca pewna: w dzisiejszych czasach zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, co powoduje spadek popularności ropy i to właśnie dlatego Arabia Saudyjska chce mniej polegać na tym konkretnym rynku.

Pierwsze notowania akcji były bardzo skromne: rząd sprzedał tylko 2% wszystkich dostępnych akcji. Dzięki temu niewielkiemu wstępnemu notowaniu udało im się już zebrać 25 miliardów dolarów, które mogą obecnie zainwestować w inne sektory.

Jakie są ryzyka inwestowania w Saudi Aramco?

Inwestowanie w Saudi Aramco wcale nie jest pozbawione ryzyka. W tej części artykułu omówimy najważniejsze ryzyka związane z inwestycjami w te akcje.

Zależność od ceny ropy naftowej

Firmy naftowe tj. Saudi Aramco, są bardzo zależne od ceny ropy naftowej w odniesieniu do ich sukcesu. Wyliczenia Bernsteina wskazują na zwiększony roczny zysk w wysokości 15 mld dolarów przy wzroście ceny ropy o 1$.

Cena ropy naftowej wzrasta, gdy gospodarka prężnie się rozwija. Samoloty i maszyny wykorzystują ropę naftową, a gdy produkcja jest duża, popyt na nie również analogicznie wzrasta. Kiedy inwestujesz w taką firmę jak Saudi Aramco, jesteś bardzo zależny od światowej gospodarki.

Brak kontroli

Jako udziałowiec Saudi Aramco nie będziesz miał żadnej kontroli nad firmą. Normalnie miałbyś coś do powiedzenia odnośnie do przyszłości firmy, ale w tym przypadku, rząd jest głównym udziałowcem firmy i będziesz zależny od decyzji podejmowanych przez rząd. Musisz zadać sobie pytanie, czy wystarczająco ufasz rządowi Arabii Saudyjskiej, zanim kupisz ich akcje.

Prawa człowieka

Jeśli ważne jest dla Ciebie inwestowanie w organizację odpowiedzialną społecznie, to prawdopodobnie nie spodoba ci się Saudi Aramco. Tak naprawdę ten kraj nie dba o prawa człowieka, a kupując akcje Saudi Aramco, bezpośrednio wspierasz ich reżim.

Ograniczone dywidendy

Obiecane dywidendy wypłacane przez Saudi Aramco są niższe niż te wypłacane przez firmę taką jak np. Shell. Kiedy inwestuje się w celu uzyskania dochodu, to należy kupić takie akcje, które oferują wyższą wypłatę dywidendy.

Niestabilność Polityczna

Inwestowanie w egzotycznym regionie takim jak Arabia Saudyjska niesie ze sobą niepewność. Kiedy inwestujesz w Stanach Zjednoczonych lub Europie, wiesz, jakie są twoje prawa. Całkiem inaczej jest, gdy inwestujesz w Arabii Saudyjskiej.

Region ten jest bardzo niestabilny i dość niedawno szyby naftowe Saudi Aramco zostały zaatakowane przez drony. Spowodowało to duże pożary i silny spadek mocy produkcyjnych. Spółce na szczęście udało się wrócić do poprzedniego poziomu produkcji, ale taka niestabilność powoduje jednak dużą niepewność dla inwestorów.

Ograniczony zakres ryzyka

Ostatnim ryzykiem związanym z inwestowaniem w Saudi Aramco jest ograniczone rozprzestrzenianie się ryzyka. Wiele firm naftowych posiada złoża ropy naftowej w kilku różnych regionach. Niestety w przypadku Saudi Aramco, wszystkie złoża ropy naftowej znajdują się w Arabii Saudyjskiej. Kiedy coś złego stanie się w tym regionie, to wartość wszystkich akcji spadnie.

Dlaczego Saudi Aramco jest wciąż bardzo interesujące?

Poza tymi minusami o których wspomniałem uważam, że nadal interesujące może być kupno akcji w Saudi Aramco. Ropa naftowa jest do dzisiaj kluczowym zasobem w naszej globalnej gospodarce i prawdą jest, że zrównoważony rozwój staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularny.

Wciąż jest to bardzo prawdopodobne, że ropa naftowa nadal będzie jednym z najważniejszych zasobów w naszej gospodarce. Gospodarka światowa wciąż się rozwija i jest szansa, że popyt na ropę naftową będzie ciągle rósł. Firma posiadająca 18% światowych zasobów ropy naftowej ma silną pozycję na rynku.