Jak kupować akcje Saudi Aramco (2024)?

Saudi Aramco jest największą spółką naftową na świecie. Ale jak właściwie można kupić akcje Saudi Aramco? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w akcje Saudi Aramco!

Jak kupować akcje Saudi Aramco?

Akcje Saudi Aramco można kupić u renomowanego maklera giełdowego. W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, którzy brokerzy oferują możliwość inwestowania w akcje Saudi Aramco:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj Saudi Aramco bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Saudi Aramco przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Dlaczego zakup akcji Saudi Aramco może być interesujący?

 • Duże rezerwy: Saudi Aramco posiada jedne z największych rezerw ropy naftowej na świecie, co czyni ją jedną z największych firm na świecie.
 • Dywersyfikacja: Saudi Aramco jest zaangażowane w wiele etapów procesu produkcji, co daje firmie większą kontrolę nad tym procesem.
 • Niskie koszty produkcji: Ze względu na niskie koszty produkcji, Saudi Aramco może osiągać wyższe zyski.
 • Dobre wyniki finansowe: Saudi Aramco konsekwentnie osiąga ostatnio dobre wyniki finansowe.
 • Współpraca: Saudi Aramco współpracuje z takimi firmami jak Total i Reliance Industries.
 • Rząd: Saudi Aramco ma pełne wsparcie rządu Arabii Saudyjskiej, co może przyczynić się do stabilnej sytuacji spółki.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Saudi Aramco?

Inwestowanie w akcje Saudi Aramco nie jest pozbawione ryzyka. W tej części artykułu omawiamy główne zagrożenia związane z inwestowaniem w te akcje.

Zależność od cen ropy naftowej

Podobnie jak w przypadku innych spółek naftowych, jako akcjonariusz spółki takiej jak Saudi Aramco jesteś w dużym stopniu uzależniony od cen ropy. Według szacunków Bernstein, zyski spółki rosną o 1,5 mld USD na każdy 1 USD wzrostu cen ropy.

Cena ropy rośnie, gdy gospodarka osiąga dobre wyniki. Samoloty i maszyny zużywają ropę, a gdy produkcja jest duża, popyt na czarne złoto naturalnie rośnie. Inwestując w spółkę taką jak Saudi Aramco, jesteś zatem w dużym stopniu zależny od globalnej gospodarki.

Brak kontroli

Jako udziałowiec Saudi Aramco nie masz żadnej kontroli. Zwykle jako udziałowiec masz prawo głosu i możesz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości firmy. W tym przypadku jednak rząd jest większościowym udziałowcem spółki.

Jako udziałowiec jesteś zatem całkowicie zależny od decyzji podejmowanych przez rząd. Przed zakupem akcji możesz zadać sobie pytanie, czy masz wystarczające zaufanie do rządu Arabii Saudyjskiej.

Prawa człowieka

Jeśli uważasz, że ważne jest inwestowanie w spółki, które angażują się w praktyki odpowiedzialne społecznie, to prawdopodobnie powinieneś unikać Saudi Aramco. Kraj ten nie traktuje praw człowieka zbyt poważnie, a kupowanie akcji Saudi Aramco bezpośrednio wspiera reżim.

Ograniczenia dotyczące dywidendy

Obiecane wypłaty dywidendy z akcji Saudi Aramco są niższe niż w przypadku spółki takiej jak Shell. Jeśli inwestujesz w celu uzyskania dochodu, lepiej kupić akcje z wyższą wypłatą dywidendy.

Niestabilność polityczna

Niestabilność polityczna to istotne ryzyko związane z inwestowaniem w tak egzotycznym regionie jak Arabia Saudyjska. Kiedy inwestujesz w Ameryce lub Europie, znasz swoje prawa jako akcjonariusz. Inwestowanie w Arabii Saudyjskiej jest jednak mniej pewne.

Region jako całość jest również dość niestabilny. Niedawno, na przykład, pola naftowe Saudi Aramco zostały zaatakowane przez drony, powodując duże pożary i znaczny spadek zdolności produkcyjnych. Firmie udało się odbudować te zdolności, ale ta niestabilność wywołuje niepewność wśród inwestorów.

Ograniczona dywersyfikacja

Ostatnim ryzykiem związanym z inwestowaniem w Saudi Aramco jest ograniczona dywersyfikacja ryzyka. Wiele firm naftowych posiada pola naftowe w różnych regionach, ale pola naftowe Saudi Aramco znajdują się tylko w Arabii Saudyjskiej. Jeśli coś pójdzie nie tak w tym regionie, wartość akcji natychmiast spadnie.

Jacy są najwięksi konkurenci Saudi Aramco?

Jak inwestować w akcje Saudi Aramco?

 1. Po pierwsze, otwórz konto u profesjonalnego maklera giełdowego.
 2. Poświęć trochę czasu na aktywację rachunku inwestycyjnego.
 3. Następnie wpłać wystarczające środki na swoje konto akcji.
 4. Wybierz akcje Saudi Aramco w oprogramowaniu inwestycyjnym.
 5. Wprowadź kwotę, którą chcesz zainwestować i naciśnij przycisk kupna.
 6. Regularnie oceniaj swoją inwestycję, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Kup akcje Saudi Aramco

Czym zajmuje się firma Saudi Aramco?

Saudi Aramco zajmuje się przede wszystkim eksploatacją dużych złóż ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. W 1948 roku w tym kraju odkryto największe pole naftowe na świecie. Początkowo różne zagraniczne firmy były zaangażowane w eksploatację tych pól. Jednak państwo chciało mieć większą kontrolę nad tymi polami naftowymi i zdecydowało się wykupić inne podmioty. Obecnie rząd Arabii Saudyjskiej jest właścicielem tej firmy.

W sumie Saudi Aramco twierdzi, że rezerwy wynoszą aż 260 miliardów baryłek. Dokładność tych rezerw nie jest do końca jasna. Kraj produkuje ponad 3 miliardy baryłek ropy rocznie, ale rezerwy nigdy nie zostały skorygowane. Może się zatem okazać, że rezerwy te są w praktyce niższe.

Saudi Aramco jest obecnie odpowiedzialne za produkcję 10% światowej ropy naftowej. Duża część ropy jest eksportowana do innych krajów. 65% ropy trafia do innych krajów Bliskiego Wschodu, a 15% do Ameryki. Kraj jest obecnie silnie uzależniony od produkcji ropy naftowej: ponad połowa całkowitego produktu krajowego pochodzi ze sprzedaży ropy naftowej.

Dlaczego firma weszła na giełdę?

Saudi Aramco weszło na giełdę, aby zebrać więcej pieniędzy na inne inwestycje. Przyszłość ropy naftowej jest niepewna: ponieważ zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, ropa naftowa staje się mniej popularna. Arabia Saudyjska chce zatem stać się mniej zależna od tego rynku.

Dzięki skromnemu IPO Saudi Aramco, rząd nie wprowadził na rynek nawet 2% wszystkich akcji. Zebrali 25 miliardów dolarów, które mogą wykorzystać na inwestycje w innych sektorach.

Czy warto kupować akcje Saudi Aramco?

Być może zastanawiasz się, czy warto kupować akcje Saudi Aramco. Pomimo faktu, że ropa naftowa staje się coraz mniej popularna, światowe gospodarki są nadal silnie uzależnione od tego surowca. Saudi Aramco ma dostęp do dużych rezerw, co oznacza, że spółka może niemal zagwarantować duże zyski w przyszłości. Co więcej, firma produkuje po niskich kosztach, co dodatkowo poprawia jej rentowność.

Należy jednak uważnie obserwować ceny ropy naftowej: Rentowność Saudi Aramco zależy od ceny, jaką może pobierać za swój produkt. W przyszłości wzrośnie również konkurencja ze strony zrównoważonych źródeł energii. Gdy w przyszłości gospodarki przestawią się na alternatywne źródła energii, rentowność spółki może znaleźć się pod presją.

Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że rząd Arabii Saudyjskiej kontroluje spółkę. Dlatego też interesy akcjonariuszy nie zawsze są priorytetem. Przed zainwestowaniem w akcje Saudi Aramco należy wziąć to ryzyko pod uwagę.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *