Jak kupić akcje Volkswagena (2024)? – inwestowanie w Volkswagena

Volkswagen AG zaczynał pod rządami Hitlera: pomysł był taki, że każdy powinien posiadać samochód. Na szczęście znany człowiek z wąsami to już przeszłość, a firma doskonale pasuje do naszego wolnego społeczeństwa. Czy rozważasz zakup akcji Volkswagena? W tym artykule dowiesz się, jak inwestować w akcje Volkswagena.

Jak kupować akcje Volkswagena?

Inwestycja w akcje Volkswagena może być interesująca: firma ma duży udział w rynku, a jej samochody są popularne na całym świecie. Mądrze jest porównać firmę z konkurencją. Pozwoli to określić, czy Volkswagen jest rzeczywiście najlepszą inwestycją. Oczywiście możesz również zdywersyfikować swoje ryzyko, kupując akcje innych firm motoryzacyjnych.

Szukasz dobrego brokera do zakupu akcji Volkswagena? Wymieniliśmy dla Ciebie najpopularniejszych maklerów giełdowych:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Volkswagen! 82% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.
eToro akcjeKupuj Volkswagen bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Volkswagen przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Ile aktualnie wynosi cena akcji Volkswagena?

Chcesz poznać aktualny kurs akcji spółki Volkswagen? Na poniższym wykresie zobaczysz wszystkie potrzebne informacje! Co więcej, za pomocą przycisków możesz bezpośrednio otworzyć pozycję handlową.

Dane spółki Volkswagen AG

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o firmie Volkswagen AG.

Ceny akcji Volkswagena z ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Volkswagen z ostatnich 5 dni:

Dlaczego warto kupować akcje Volkswagena?

  • Dywersyfikacja: Volkswagen posiada szeroką gamę marek, w tym Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche i Skoda. Pozwala to Volkswagenowi odwoływać się do szerokiego grona odbiorców, a słabe wyniki jednej marki mogą zostać zrównoważone dobrymi wynikami innej marki.
  • Innowacyjność: Volkswagen jest znany z solidnych prac badawczo-rozwojowych i pracuje nad autonomicznymi samochodami.
  • Globalna aktywność: Volkswagen działa globalnie w Europie, Azji, Afryce i Ameryce.
  • Silna marka: Volkswagen jest globalnie rozpoznawalną marką o dobrej reputacji. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że klienci wybiorą samochody wyprodukowane przez Volkswagena.

Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje Volkswagena

  • Zależność od silników wysokoprężnych: wiele samochodów Volkswagena jest napędzanych olejem napędowym. Jednak marka otrzymała wysokie grzywny za oszukiwanie w testach emisji spalin, co źle wpływa na reputację firmy.
  • Zależność od rynku europejskiego: Volkswagen jest silnie uzależniony od rynku europejskiego w zakresie sprzedaży, co czyni firmę podatną na zagrożenia.
  • Branża cykliczna: ludzie często odkładają zakup nowego samochodu, gdy gospodarka osiąga słabe wyniki. Może to wywierać presję na wyniki Volkswagena.
  • Przepisy: przepisy dotyczące emisji spalin przez samochody stają się coraz bardziej rygorystyczne. Na przykład w przyszłości w Europie mogą być sprzedawane wyłącznie samochody elektryczne.

Kim są konkurenci Volkswagena?

Kupowanie akcji Volkswagen

Inwestowanie w akcje Volkswagena: Kroki

Zanim będziesz mógł dokonać swojej pierwszej inwestycji w Volkswagena, musisz przejść przez kilka kroków. Na przykład ważne jest, aby wybrać wiarygodnego i stosunkowo niedrogiego brokera. Można to zrobić, porównując różnych dostawców. Otwarcie rachunku maklerskiego zajmuje tylko trochę czasu. Musisz jednak potwierdzić swoją tożsamość, aby zapobiec praniu brudnych pieniędzy.

W oprogramowaniu brokera można następnie znaleźć akcje Volkswagena. Przeprowadź dokładną analizę, aby ustalić, czy inwestowanie w akcje jest mądrym posunięciem. Możesz na przykład zastosować analizę techniczną lub fundamentalną. Następnie określ kwotę, jaką chcesz wydać na akcje.

Zamówienie można złożyć za pomocą zlecenia rynkowego lub zlecenia z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz akcje Volkswagena po bieżącej cenie rynkowej, a w przypadku zlecenia z limitem możesz kupić akcje po ustalonej cenie. W przypadku aktywnych inwestorów rozsądne może być również ustawienie stop loss: pozycja na akcjach jest wtedy automatycznie zamykana przy określonej stracie.

Na temat spółki Volkswagen

Niemiecki międzynarodowy producent samochodów Volkswagen, znany na całym świecie jako Volkswagen Group, ma siedzibę w Wolfsburgu. Firma projektuje i produkuje samochody osobowe i użytkowe, motocykle i silniki. Oferuje również powiązane usługi, takie jak leasing, finansowanie i zarządzanie flotą.

Od 2016 r. firma jest największym producentem samochodów na świecie pod względem sprzedaży. W Europie firma ma największy udział w rynku od ponad dwóch dekad. Grupa Volkswagen jest jedną z największych firm na świecie. Lista Global Fortune 500 to lista największych firm na świecie, a Volkswagen Group zajmuje na niej 7. miejsce.

Historia Volkswagena

Początki Volkswagen

W 1937 roku niemiecki rząd otworzył firmę motoryzacyjną pod kierownictwem Hitlera, który chciał zaprojektować niedrogi samochód rodzinny. Wpisywało się to w jego plany rozbudowy niemieckiej sieci dróg.

Na wystawie w Berlinie w 1939 roku zaprezentowano pierwszy samochód KdF (Kraft durch Freude). Samochód osobowy, opracowany przez firmę konsultingową Ferdinanda Porsche, został nazwany Volkswagen Beetle. Po wybuchu II wojny światowej firma zaprzestała produkcji samochodów osobowych i przestawiła się na pojazdy wojskowe.

Sukces Garbusa

Fabryka Volkswagena w Wolfsburgu została poważnie zbombardowana pod koniec II wojny światowej. W 1946 roku, pomimo częściowo zniszczonej fabryki, pod nazwą Wolfsburg Motor Works produkowano tysiąc samochodów miesięcznie. Później nazwa została zmieniona na Volkswagen.

Fabryka została zaoferowana amerykańskim, brytyjskim i francuskim producentom samochodów, ale nie widzieli oni nic w dziwnym, okrągłym samochodzie. Mimo to Volkswagen Beetle odniósł sukces: w 1955 roku wyprodukowano milionowy egzemplarz. W 1972 roku Volkswagen Beetle prześcignął Model T jako najczęściej produkowany samochód na świecie: w sumie zbudowano 21 529 464 Beetle.

Nowe modele

W 1974 roku Volkswagen wprowadził na rynek Volkswagena Golfa, który do dziś odnosi sukcesy. W przeciwieństwie do Garbusa, ten samochód miał silnik chłodzony wodą z przodu. Do 2002 roku wyprodukowano więcej Golfów niż Garbusów. Oprócz Golfa na rynku pojawiły się mniejsze Polo, Scirocco i Passat. W 1998 roku Volkswagen wypuścił New Beetle. Jednak ten współczesny wariant Volkswagena Beetle nie odniósł oczekiwanego przez firmę sukcesu.

Volkswagen i skandal związany z emisjami spalin

Jesienią 2015 r. Volkswagen został uwikłany w skandal związany z manipulowaniem emisjami silników Diesla. Dzięki wyposażeniu silników wysokoprężnych w niedozwolone oprogramowanie, w testach laboratoryjnych wydawały się one znacznie czystsze niż podczas użytkowania na drogach publicznych.

Z powodu skandalu emisyjnego Volkswagen musiał zapłacić miliardowe kary. Na przykład w 2018 r. władzom niemieckim zapłacono grzywnę w wysokości jednego miliarda. W 2017 r. amerykański sędzia ukarał już firmę grzywną w wysokości 2,7 mld euro.

Skandal ten miał duży wpływ na cenę akcji. Jako aktywny inwestor możesz zareagować na negatywne wiadomości, zajmując krótką pozycję. Jednak dla inwestorów długoterminowych skandal może być atrakcyjnym momentem na zakup akcji Volkswagena.

Czy warto inwestować w akcje Volkswagena?

Inwestycja w akcje Volkswagena z pewnością może się opłacić. Cena akcji znacznie spadła z powodu skandalu związanego z emisjami. Jednak firma nadal cieszy się dużą popularnością. Co więcej, Volkswagen ma ambitny cel wyprodukowania 3,5 miliona samochodów elektrycznych do 2025 roku. Może to pomóc firmie odbudować reputację i stworzyć bardziej ekologiczny wizerunek.

Należy jednak pamiętać, że skandal związany z emisjami może nadal prowadzić do nieoczekiwanych kosztów. Wciąż toczą się procesy sądowe, a firma nadal może otrzymać grzywny. Ponadto należy porównać firmę z jej konkurentami, aby ustalić, czy nadal może konkurować z innymi producentami samochodów.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *