Strategia Inwestycyjna Warrena Buffeta

Warren Buffet i jego firma Berkshire Hathaway od ponad 50 lat z powodzeniem inwestując pieniądze w akcje. Jego inwestycje uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Według magazynu ekonomicznego Forbes, w 2019 roku kapitał Warrena Buffeta wyniósł aż 85,9 miliarda dolarów. Nie ma co się dziwić, że wielu inwestorów chciałoby poznać strategię inwestycyjną Warrena Buffeta. W tym artykule omówimy dokładnie w jaki sposób Warren Buffet stał się aż tak bogaty.

Co chciałbyś wiedzieć na temat Warrena Buffetta?

Kim jest Warren Buffet?

Warren Buffet jest dla mnie osobistym bohaterem. Ten amerykański inwestor odnosi ogromne sukcesy i jest głównym udziałowcem firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Gdybyś w latach 60’tych zainwestował w tę firmę tylko 1000$, to miałbyś obecnie ponad dziesięć milionów dolarów!

Wielką zaletą Warrena Buffetta jest to, że pomimo jego ogromnego sukcesu, pozostał bardzo przyziemny. Jego osobisty majątek szacuje się na ponad 40 miliardów dolarów, a mimo tego nadal mieszka w swoim pierwszym domu, który kupił w Omaha za 31,500$.

Pierwszą akcję kupił, gdy miał zaledwie 11 lat, a w wieku 13 lat złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe. Od 2010 roku zaangażował się w Giving Pledge, prosząc innych milionerów o przekazanie połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Dom_Warren_Buffet

Bardzo skromny dom Warrena Buffeta

Graham nauczycielem Buffetta

Żadne dziecko nie rodzi się jako genialny inwestorem. Buffett otrzymał od Grahama dużo swoich mądrości na temat handlowania na giełdzie. Kiedy był młody, pracował w firmie Grahama, ale czego właściwie nauczył się od niego?

Obaj inwestorzy uważają, że akcje kupuje się tylko wtedy, gdy ich wartość wewnętrzna przewyższa wartość rynkową, dlatego też nie szukają oni akcji spekulacyjnych, dzięki którym za jednym zamachem mogliby zarobić duże pieniądze. Skupiają się raczej na poszukiwaniu akcji, których wartość jest zaniżona.

Buffett nauczył się od Grahama, żeby być bardzo cierpliwym. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z firmą, którą chcesz kupić. A jeszcze ważniejsze jest to, żeby następny krok zrobić tylko wtedy, gdy jest ku temu właściwy powód. Najlepsi inwestorzy są bardzo cierpliwi i czasami przez lata nie podejmują żadnych działań. Ta metoda inwestowania nazywana jest również inwestowaniem w wartość (ang. value investing).

Jednak Buffett jeszcze bardziej zoptymalizował strategię Grahama – nigdy nie dąży do tego, żeby sprzedać akcje firm, w które inwestuje swoje pieniądze. Graham regularnie sprzedawał swoje akcje z zyskiem, aby szukać nowych możliwości inwestycyjnych. Buffett postępuje inaczej i naprawdę szuka spółek, którym może w pełni zaufać, a kiedy już je posiada, to trzyma się ich jak najdłużej to możliwe. Przez cały czas, kiedy będzie uważał, że firma będzie dobrze prosperowała w przyszłości, to nie będzie sprzedawał ich akcji.

Warren_Buffet_inwestowanie

Według Warrena Buffeta, które akcje warto kupić?

Buffett ma kilka zasad, których się trzyma, aby określić, czy należy kupić daną akcję. Oto zasady, które Buffett stosuje, gdy rozważa zakup akcji:

 • Należy inwestować w akcje, które można przewidzieć. Gdy przyszłość spółki jest niepewna, to lepiej nie kupować ich akcji.
 • Inwestuj pieniądze w firmę, którą dobrze rozumiesz. Buffett woli inwestować w lody, niż w skomplikowane firmy technologiczne.
 • Nie inwestuj w akcje, które wymagają poświęcenia dużego czasu na sprawdzenie lub posiadających duży kapitał. Według Warrena Buffetta perspektywy na przyszłość tych firm są zbyt niepewne.
 • Kupuj udziały w firmach, które mogą wchłonąć wzrost kosztów przy wyższej marży zysku. Aby to zrobić, firma musi być w stanie podnieść ceny.
 • Warren Buffett inwestuje tylko w firmy z silnym i stabilnym zespołem zarządzającym.

Co więcej, Warren Buffett ma pewne konkretne zasady, których się trzyma. Na przykład sprzedaje swoje akcje, gdy firma będzie miała ujemne przepływy pieniężne lub gdy do utrzymania opłacalności potrzebny będzie duża ilość inwestycji.

Kiedy firma kupuje swoje własne akcje, to Buffett postrzega to jako pozytywny znak. Przecież firma będzie to robić tylko wtedy, gdy będzie miała zaufanie co do swojej przyszłości. Firma jest również konkretnie przekonana, że cena akcje jest zaniżona. Kto może mieć lepsze pojęcie o tym, co dzieje się w firmie, niż jego kierownictwo?

Kryteria wyboru

Kiedy Warren Buffet przygotowuje się na nową inwestycję, to korzysta z analizy fundamentalnej. Taka analiza dotyczy danych liczbowych i potencjału wzrostu firmy. Poniżej przedstawiamy kryteria, którymi posługuje się Buffett przy ocenie akcji:

 • Akcje muszą mieć dodatni zysk od udziału
 • W ciągu ostatnich 10 lat zyski musiały rosnąć powoli i stabilnie.
 • Długoterminowe zadłużenie jest idealne poniżej 2x zysku i nigdy nie więcej niż 5x zysku
 • Stopa zwrotu z aktywów ogółem wynosi 12%.
 • Zwrot z kapitału własnego (ROE) wynosi 15%
 • Wolny przepływ pieniężny firmy jest pozytywny
 • Firma nie powinna być uzależniona od dużych nakładów inwestycyjnych

Strategia Warrena Buffeta

Według samego inwestora, nie trzeba mieć bardzo wysokiego IQ, aby odnieść sukces przy inwestycjach w akcje. To, czego tak naprawdę potrzebujesz, to plan działania. Ważne jest, aby Twój plan nie był wykonywany pod wpływem emocji. To właśnie dlatego strategia inwestycyjna Warrena Buffeta składa się z kilku fundamentalnych koncepcji. Na tej stronie omawiamy niektóre z nich.

Inwestuj także w siebie

Pamiętaj, że nagle nie obudzisz się bogaty. Będziesz potrzebował dobrego planu i zdrowego rozsądku, aby zarobić pieniądze. Aby osiągnąć swoje cele, będziesz musiał się ciągle uczyć. Możesz to zrobić poprzez praktykę i ciągłe dążenie do poprawy swoich wyników.

Czy chcesz trochę poćwiczyć inwestowanie? Jeśli tak, to mądrze jest zacząć od darmowego konta demonstracyjnego. Używając takiego konta możesz sprawdzić możliwości inwestowania całkowicie bez żadnego ryzyka. Kliknij przycisk, aby wypróbować najlepsze konta demo:

Kapitalizowanie

Innym ważnym aspektem strategii Buffeta jest tzw. efekt kuli śnieżnej. Jego cytat ładnie to podsumowuje: „Życie jest jak kula śniegowa. Ważne jest, aby znaleźć mokry śnieg i naprawdę wysoką górę”.  Kiedy zaczynasz z płatkiem śniegu, na końcu jazdy masz kulę śnieżną. Tak też działa inwestowanie.

Każda mała inwestycja może urosnąć do dużej, jeśli oczywiście poświęci jej wystarczająco dużo czasu. Dzieje się tak, ponieważ otrzymujesz również odsetki od odsetek. Kiedy reinwestujesz zyski, to Twoje całkowite inwestycje bardzo rosną. To właśnie z tego powodu mądrze jest inwestować stałą kwotę każdego miesiąca. Każdy mały krok może pomóc Ci osiągnąć Twój ostateczny cel.

Instrumenty dywersyfikacji

Może się tak zdarzyć, że dany sektor nagle wypada gorzej. Warren Buffet podkreśla, że ważne jest, aby jak najbardziej tylko to możliwe rozłożyć swoje inwestycje. W ten sposób Twoja strata w jednym sektorze lub regionie może zostać wchłonięta przez sukces w innym.

Jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki ze swoich inwestycji to ważne jest, aby kupować akcje spółek z różnych krajów. Jest to możliwe, że kraje mogą wprowadzać niekorzystne przepisy, które sprawiają, że spółki staną się mniej zamożne. Co więcej, gospodarka jednego kraju może się załamać, podczas gdy gospodarka innego kraju będzie się rozwijać.

A co w sytuacji, kiedy Twoja strategia nie jest jeszcze dokończona. Ważne jest również, aby rozłożyć swoje inwestycje na różne sektory. Przecież sektor bankowy w nadchodzących latach może osiągać słabe wyniki, podczas gdy sektor turystyczny będzie funkcjonował optymalnie. Dywersyfikując swoje inwestycje w różnych sektorach, zapewniasz, że nie będziesz narażony na problemy z jednym typem firmy.

Warren Buffett doradza wielu początkującym inwestorom, aby inwestowali w fundusz indeksowy. Jakby nie patrzeć, przy funduszu indeksowym korzystasz z maksymalnej dywersyfikacji. Nawet w przypadku mniejszych kwot, możesz inwestować w różnych regionach i sektorach. Chcesz się dowiedzieć, gdzie możesz inwestować w fundusze indeksowe? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby porównać najlepszych brokerów:

Zobacz jakie są naprawdę akcje

Warrena Buffeta w swojej strategii inwestycyjnej chce przede wszystkim podkreślić, żeby ludzie zrozumieli czym są akcje, zanim dokonają swojego pierwszego zakupu. Akcja to w rzeczywistości pewna część firmy, którą możesz kupić. Ważne jest, żeby również określić, jakie firmy będą się rozwijać w dłuższej perspektywie czasowej. Są to te rodzaje firm, których akcje chciałby kupić Warren Buffet.

Inwestuj tylko w rzeczy, które dobrze rozumiesz

Jeśli firma zajmuje się działalnością, której kompletnie nie rozumiesz, to niemądrze będzie w nią inwestować. Warren Buffet zaleca inwestowanie tylko w to, co tak naprawdę dobrze rozumiesz.

W 2008 roku doszło do kryzysu finansowego. Wiele osób zainwestowało wtedy swoje oszczędności w złożone obligacje finansowe, aby móc cieszyć się z zarobku. Niestety nie rozumieli dokładnie, w co dokładnie zainwestowali swoje pieniądze. Teraz już wiemy, że były to kredyty hipoteczne i pożyczki, które były wielokrotnie odsprzedawane i nigdy nie mogły być wykupione przez kredytobiorców. To właśnie była przyczyna ostatniego kryzysu finansowego, podczas którego wiele osób straciło swoje zainwestowane oszczędności.

Inwestuj długoterminowo

Warren Buffet jest ogromnym zwolennikiem inwestowania długoterminowego. Kiedy kupuje akcje, planuje je zatrzymać na długi czas i właśnie dlatego inwestuje tylko i wyłącznie w silne firmy z dobrą perspektywą na przyszłość. Inwestowanie na długi okres oznacza, że nie zaczniesz sprzedawać akcji, kiedy cena nagle spadnie.

Ta strategia inwestycyjna opiera się na założeniu, że nagłe spadki i wzrosty ceny będą się automatycznie korygować na przestrzeni czasu. W dłuższej perspektywie czasowej firma, w którą zainwestowałeś pieniądze będzie rosła, a wraz z nią będzie się zwiększał zwrot z inwestycji.

Unikanie ponoszenia niepotrzebnych kosztów

Kolejną wskazówką dotyczącą inwestycji od Warren Buffet jest unikanie zbędnych kosztów. Ale o co tak naprawdę chodzi z tymi zbędnymi kosztami? Przykładem jest kumulacja wydawania pieniędzy za pomocą karty kredytowej. Należy pamiętać, że wydawanie pieniędzy, których tak naprawdę nie masz, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Kiedy zaczynasz inwestować, musisz w jak największym stopniu wyeliminować koszty. Kiedy koszty na Twoim rachunku inwestycyjnym są wysokie, otrzymujesz dużo niższy zwrot. Wymieniliśmy dla Ciebie najtańszych brokerów, abyś mógł dowiedzieć się, jak uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Użyj poniższego przycisku, aby uzyskać osobistą poradę:

Kupuj swoje akcje w odpowiednim momencie

Według Warrena Buffeta, inwestorzy nie powinni obawiać się nagłych spadków kursu akcji. Wręcz przeciwnie, jako inwestor powinieneś je witać z otwartymi ramionami, ponieważ jest to właściwy moment na zakup akcji danej firmy. Kupuj swoje akcje, jeśli ich cena jest niższa od wartości spółki, a w dłuższej perspektywie zarobisz pieniądze.

W oparciu o powyższe wytyczne, Warren Buffet wybiera silne firmy, w które chce inwestować swoje pieniądze. Zgodnie ze swoimi wytycznymi, nie kupuje od razu akcji tych firm. Aby osiągnąć jak największy zysk, musi poczekać na moment, w którym cena będzie na odpowiednio atrakcyjnym poziomie.

Jakie są dobre książki o Warren Buffett?

Napisano kilka książek na temat mojego bohatera. Jedną ze świetnych książek do przeczytania jest ’The Snowball’ autorstwa Alice Schroeder. Książka ta jasno opisuje filozofię i strategię inwestycyjną Buffetta. Porady te mogą być łatwo zastosowane w przypadku Twoich inwestycji.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.