Który fundusz ETF jest najlepszy? Jak wybrać fundusz ETF

Zastanawiasz się, który fundusz ETF kupić? W tym artykule przedstawiamy listę atrakcyjnych funduszy ETF, w które warto zainwestować. Omawiamy również, jak wybrać ETF, który najbardziej Ci odpowiada.

Który ETF najlepiej kupić?

Poniżej omawiamy kilka silnych funduszy ETF, które wybraliśmy dla naszych czytelników. Zawsze należy najpierw przeprowadzić badania, aby sprawdzić, czy dany ETF jest odpowiedni dla Ciebie.

Vanguard All World ETF (IE00BK5BQT80)

Jeśli uważasz, że dobra dywersyfikacja jest ważna, Vanguard All World ETF jest dobrym wyborem. Z kosztem procentowym wynoszącym zaledwie 0,22% i ponad 3500 różnymi akcjami, fundusz ten zapewnia solidną dywersyfikację.

Vanguard S&P 500 (IE00BFMXXD54)

Dzięki indeksowi Vanguard S&P 500 inwestujesz w 500 największych amerykańskich spółek notowanych na giełdzie. Należy zauważyć, że sektor technologiczny jest nadreprezentowany w tym indeksie. Skromny procent kosztów wynoszący 0,07% jest bardzo korzystny.

alternatywy dla iShares

Można również zdecydować się na inwestycję w MSCI World ETF (IE00B4L5Y983) lub iShares S&P 500 ETF (IE00B5BMR087). Są to również dobre opcje, które pozwalają inwestować w szeroki wybór akcji po korzystnych stawkach.

Który fundusz ETF najbardziej Ci odpowiada?

Wymienione powyżej fundusze ETF są najpopularniejszymi funduszami ETF, jakie można kupić. Nie musi to jednak oznaczać, że te fundusze ETF są najlepszym wyborem dla Ciebie. Być może zrównoważony rozwój jest dla Ciebie bardzo ważny lub chcesz zainwestować w konkretny rynek wschodzący? Dlatego ważne jest, aby najpierw stworzyć dla siebie plan przed zainwestowaniem w fundusze ETF:

  • Jaki jest Twój cel inwestycyjny i horyzont inwestycyjny?
  • W jakie rodzaje produktów inwestycyjnych chcesz inwestować?
  • W jakich regionach i walutach chcesz inwestować?

Po utworzeniu przejrzystej listy możesz rozpocząć zakupy. W poniższym przeglądzie widać, u których brokerów można inwestować w fundusze ETF:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen ETF dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w ETF już od 0,99 €.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze funduszu ETF?

Wybierając fundusz ETF samodzielnie, można przyjrzeć się różnym cechom.

Rodzaj inwestycji

Sprawdź, w co inwestuje fundusz. Fundusze ETF mogą inwestować między innymi w akcje, obligacje, Bitcoiny. Zagłęb się w szczegóły i sprawdź, jak wygląda dystrybucja. Niektóre fundusze, które wydają się zdywersyfikowane na papierze, inwestują głównie w kilka akcji.

Wielkość funduszu

Duże fundusze są generalnie bardziej atrakcyjne. Dzieje się tak, ponieważ mają one wyższą płynność: można je łatwiej sprzedać na giełdzie. Większe fundusze mogą również często zawierać lepsze transakcje, co oznacza, że koszty transakcji są niższe.

Koszty bieżące

Wybierając najlepszy fundusz, należy zwrócić szczególną uwagę na bieżące koszty. Bieżące koszty wskazują, ile wydasz każdego roku na zarządzanie funduszem.

Wypłata dywidendy

Zwróć uwagę na to, jak fundusz radzi sobie z dywidendami. Fundusz akumulacyjny automatycznie reinwestuje dywidendę, podczas gdy fundusz dystrybucyjny wypłaca dywidendę. Dzięki funduszowi akumulacyjnemu można zmaksymalizować odsetki składane, co pozwala na szybszy wzrost majątku, podczas gdy dzięki funduszowi dystrybucyjnemu można uzyskać niewielki dochód. Więcej informacji na temat różnic można znaleźć tutaj.

Poziom dywersyfikacji

Solidny fundusz ETF charakteryzuje się wysokim stopniem dywersyfikacji. Niektóre fundusze mogą sprawiać wrażenie wysoce zdywersyfikowanych. W praktyce jednak poziom dywersyfikacji może być rozczarowujący: waga największych akcji może być znacząca.

Waluta i wymiana

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na giełdę przy wyborze funduszu ETF. Wiele popularnych funduszy ETF jest notowanych na wielu giełdach. Jeśli możesz wybrać giełdę w swoim kraju, często jest to najlepszy wybór, ponieważ koszty transakcji są tam najniższe.

Inwestując w innej walucie, poniesiesz również koszty jej przewalutowania. Istnieje również ryzyko kursowe: jeśli waluta inwestora straci na wartości w porównaniu z walutą funduszu, inwestor straci pieniądze.

Morningstar jako narzędzie do znalezienia najlepszego funduszu ETF

Morningstar to bardzo przydatne narzędzie do wyboru najlepszego funduszu ETF do zainwestowania. W ramach ratingu i ryzyka fundusze ETF są oceniane pod kątem różnych czynników. Można również zobaczyć, w jakim stopniu fundusz inwestuje w różne fundusze. Korzystając z narzędzia Morningstar, można na pierwszy rzut oka sprawdzić wiele przydatnych informacji, które mogą pomóc w podjęciu mądrej decyzji.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *